GASVERSTIKKING. jmtrent dc gasverstikking, waarvan Za- Terdag de weduwe C. Henner, in haar wo- ning aan de Heerenstraat te Leiden, het slaehtoffer is geworden, blijkt nader, dat nog 5 andere bewoners door het gas be- dwelmd zijn geweest, van.wie 2 ernstig. Bij hen is men er in geslaagd, de levensgeesten op te wekken. De off icier van justitie heeft termen ge vonden, het lijk van de weduwe in beslag te 'aten nemen, aangezien, in tegenstelling met hetgeen aanvankelijk was aangenomen, er geen lek in de gasleiding is kunnen wor den gevonden. Het vermoeden is nu, dat de gastitter, die een dag voor het ongeval een gasleiding in het huis heeft aangelegd, bij den aanleg niet die voorzichtigheid heeft in .acht genomen, welke van hem mocht wor- de-> gevorderd, waardoor het gas, dat ont- sr pt is, langs of door een riool is gegaan en ten slotte in verschillende kamers van de woning een uitweg heeft gevonden. EEN GESCALPEERD MEISJE. Dezer dagen veroordeelde de rechtbank te Liverpool de firma Allmey and Lay- fieid Ltd., suikerfabrikanten, tot het be- tafen van een schadevergoeding van 1750 pond aan de twintigjarige miss Annie Da- wier hoof a was gescafpeefd, doordat zij op de fabriek met haar haar in een vlieg- wkd was terechtgekomen, TVVedegedeeld werd, djat het sfachtoffer zich nog steeds in het ziekerihuis bevond en dat zij zes- maal was geopereerd, waarbij stukken huid van haar been naar het hoofd werden overgebracht. Indien de operaties geen sacoes hebben en het zaf ongeveer twee jaar duren, voordat men zal kun nen weten, of zij wederom een huid op haar hoofd zal hebben schrijft de Daily Man zal miss Davies een| metalen plaat op haar hoofd moeten dragen. Het was twijfefachtig, of zij zelfs in staat zou zijn een pruik te dragen. OM HET LEVEN GEKOMEN. Te Munchen is een uitvinder van een nieuwe parachute op jammerlijke wijze om het teven gekomen. De man.sprong van 50(> M. hoogte uit een Rumpler vliegtuig. De parachute opende zich niet en de uit vinder werd op slag gedood. De man was ondanks het slechte weer opgestegen na- dat hij reeds verleden week wegens het siechte weer zijn demonstratie had uit- gesteld. EEN KASS1ER VAN 10.838 DOLLAR BEROOFD. Yijf individuen overvielen den kassier var. de „GeneraI Cigar Company'' te De troit en beroofden hem van 10.838 dollars in contanten. Daarop spoedden zij zich in een auto weg. Deze brutale overval had plaats eenige minuten nadat het geld van een bank in de nabijheid gebracht was, onder bescher- ming van de politic. EEN GRIEZEL1GE BEDREIG1NG. hi het grensplaatsje Rhede kreeg een (andbouwer deze week uit Buer een post- pakket van een onbekende toegezonden, waarin geborgen was een doodshemd, een lang scherp mes en een kan petroleum. De landbouwer was hierdoor zoo ont- steW, dat hij nu dag en nacht zijn boer- derij faat bewaken, SNEEUW GEVALLeN. In den Harz en in het Schwarzwald is geweldig veel sneeuw gevallen. Op som- rnige plaatsen is de sneeuwlaag een halve meter [noog. De wintersport is al begon- nen. In het Schwarzwald vriest het zes graden. VROUW GEARRESTEeRD. Te Beuthen is de vrouw van een mil- lionnair uit Warschau gearresteerd op het oogenblik dat zij voor twee millioen mark icoopwaar over de grenzen wilde smok- keien. Zij is tegen een borgtocht van 7 millioen in vrijheid gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. WEERBER1CHT van 6 Dec. 1922. Het wcerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 776.3 Valentia. Laagste barometerstand 742.7 Wisby. Verwachting tot den avond van 7 Dec.: Krachtige, later afnemende Noordweste- lijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk be- wolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAA'l SCHAPPlj—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 1 dezer van Barry naar St. Michaels (Azoren). s.s. HELENA in lading de Gulfport Miss voor Buenos Ayres. s.s. TER NEUZEN in lossing te Gent, s.s. MAGDALENA in droogdok te New castle on Tyne. SCI iEEPVAARTBEWEGING. 4 December. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3„ stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Pruth, 13294 M3., erts, van- Hamburg voor Ter Neuzen. Ned. s.s. Zuid-Holiand, 4539 M3., kolen, van New-Castle voor Sluiskil. Ned. s.s. Willem van Driel Sr., 7309 M3., kolen, van Methil voor Gent. Belg. s.s. Marcel, 3611 M3., kolen, van Goole voor Gent. Noorsch s.s. Stend, 2228 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Curler, 1777 M3., kolen, van Kingslynn voor Gent. Eng. s.s. Stanislas, 3075 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Vanellus, 5338 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Merville, 2930 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Brookside, 1645 M3., ledig. van Ter Neuzen naar Rotterdam. Eng. s.s. Oakover, 981 M3„ fosfaat van Gent naar Rochester. 5 December. Belg. s.s. Sierra Verde, 4025 M3., kolen, van Bon'ess voor Gent. Eng. s.s. Dilston, 4329 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Brandenburg, 4170 M3.. kolen, van Cardiff voor Gent. Fransch s.s. Guebwiller, 6746 M3., kunst- mest, van Sundsvall voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Glenhead, 4528 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Mickleton, 2199 M3., ledig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Wynding, 3252 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Ned. s.s. Zuid-Holland, 4539 M3., ledig, van Sluiskil naar New-Castle. Eng. s.s. Alt, 2840 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Fransch s.s. Ivetot, 3013 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Van 4 tot 5 Dec. zijn langs de Oostsluis alhier 61 binnenvaartuigen op- en 40 af- geschnt; langs de Middensluis 16 op- en 31 afgeschut; langs de Westsluis 3 op- en 12 afgeschut. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 23 November'l 922, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, P. van Cadsand, G. de Ridder, H, J. Colsen, N, A, Harnelink, L. J. van Driel en A. J. Harte. Afwezig de heeren H. J, van den Ouden, it. G. E. Nolson en F. B. G. de Meijer, (2. Vervolg). 4. Overplaatsing" van den onderwijzer J. van oer 1'eijl van school C naar de Kop- school. Kargemeester en wethouders, overwegende, dat het aantal leerlingen op de kopschool op I December a.s. meer dan 41 zal bedragen, jat alsdan ingevolge artikei 28, 3° der La ger Onderwijswet 1920 aan die school moeten zyn verbonden een hoofd met drie onderwij- aers; dat dus nog een onderwijzer moet worden benoemd; dat het in het belang is van het onderwijs ■een onderwijzer van een der andere scholen over te plaatsen; gelet op het met den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Middelbuvg gepieegde overleg; mede gelet op artikei 36, 9° der Lager On derwijswet 1920; steilen den raad voor, te besluiten: met ingang van 1 December 1922 den onder wijzer J. van der Peijl werkzaam aan school C, over te plaatsen naar de kopschool. De heer SCHEELE merkt op, dat het zijn aar.dacht heeft getrokken, dat er geen oproe- p.ng van sollicitanten is gedaan. Hij neemt aar., dat burgemeester en wethouders het oog hebben op de toekomst, en trachten het in dienst zijnd personeel zooveel mogelijk te plaatsen, opdat er bij het tot stand komen eener Hervormde school zoo min mogelijk op wachtgeld behoeven te worden gesteld, doch hij meent dat, indien de gelegenheid tot solli- ■citseren was open gesteld en misschien ook meerderen uit de gemeente daarvoor in aan- merking hadden willen komen. Dan was de keuze voor den gemeenteraad ook gemakke- lijlter geweest, want nu kan deze hierop niet veel invloed uitoefenen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit •een voorstel is tot overplaatsing van een on derwijzer van de eene school naar de andere. In dit geval kan er dus moeilijk sprake zijn, tot het openstellen der gelegenheid tot sollici- teeren. Burgemeester en wethouders achten die overplaatsing in het belang van het onder wijs. Inderdaad is het hunne bedoeling maat- regelen te nemen, dat in de toekomst zoo min mogeljjk onderwijzers op wachtgeld zullen be hoeven gesteld te worden en zij kunnen het wellicht zoover sturen, dat dit met niemand iiet geval behoeft te zijn. De heer SCHEELE begrijpt, dat er bepaalde acten gevraagd worden, doch de overplaatsing heeft voor den betrokkene verbetering van positie tengevolge. Die krijgt hij nu, tenge- volge van de keuze van een bepaald persoon. De heer DE JAGER: Is hierover het advies van het hoofd der kopschool ingewonnenV De VOORZITTER geeft te kennen, dat het voorstel zijn instemming heeft en dat ook de inspecteur van het onderwijs er geen bezwaav tegen had. De heer DE JAGER geeft toe, dat er voor deze school bijzondere eischen gesteld worden, maar de voorgestelde heeft toch ook geen ak- ten buiten de hoofdacte en de acte Fransche taal, indien de gelegenheid was opengesteld om hiernaar mede te dingen, had men mis schien ook wel liefhebbers gekregen met meer acten. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders zich, alvorens het voor stel te doen, ernstig' hebben afgevraagd, wat hier het meest in het belang van het onder wijs was en vervolgens hebben overwogen, dat niemand er door in een nadeeliger positie komt. De heer Van der Peijl bezit wel is waar geen groot aantai acten, maar de heer De Jager weet ook wel, dat een groot aantai acten iemand nog niet altijd geschikt maken tot op- voeder. En daarmede is rekening gehouden. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 5. Verzoek van Ter Neuzens Mannenkoor om gebruik te mogen maken van een gymnastieklokaal der kopschool voor het geven van concerten. Ingekomen is een adres van het bestuur van de vereeniging „Ter Neuzens Mannen koor", dat daarin te kennen geeft, dat deze vereeniging in den loop van dit winterseizoen een volksconcert en een concert voor leden en genoodigden wenscht te geven; dat hiertoe, gezien het groote aantai leden van de vereeniging, alhier geen particuliere zaal, welke voldoende bezoekers kan bevatten, ter beschikking is; dat zij zich daarom tot den raad wendt, met beteefd verzoek, voor bovengenoemde concer ten, onder nader vast te steilen voorwaarden, gebruik te mogen maken van een der gymna- stieklokalen van de kopschool. Burgemeester en wethouders hebben dit ver zoek in handen gesteld van het hoofd der kop school, die daarop het volgende heeft geant- woord: Naar aanleiding van uw schrijven Id. 14 Nov. heeft ondergeteekende de eer op te mer- ken. Als algemeen erkende meenmg dient vooropgesteld te worden, dat het geen aanbe- veling verdient schoolgebouwen voor andere dan onderwijsdoeleinden te gebruiken, omdat dit toch in vele gevallen in het nadeel zal zijn van het onderwijs. Het behoeft verder geen betoog, dat daar, waar de verantwoordelijk- heid voor orde en zindelijkheid niet meer in een hand berust, de contiole op de naleving ervan ten zeerste bemoeilijkt wordt. Boven- dien kan ondergeteekende zich niet losmaken van het denkbeeld, dat dit verzoek door meer- dere zal worden gevolgd en dat dan de moge- lijkheid niet buitengesloten is, dat er vereeni- gingen komen, waartegen bezwaren van ethischen aard zijn, zoodat een weigering ori- vermijdeiijk is, hetgeen na concessies aan andere vereenigingen steeds moeilijk is. Mocht uw college evenwel geen termen vin- den, genoemd verzoek van de hand te wijzen, dan is ondergeteekende zoo vrij zijnerzijds en- kele voorwaarden in overweging te geven: le. dat het in orde maken vai. de gymna- stiekzaal zal gebeuren buiten schooltijd. 2e. dat er nauwkeurig op toegezien wordt, dat niemand met andere doeleinden in de school kan komen dan de voorgestelde. Dit klemt te meer, daar de leslokalen en de kas- ten niet kunnen worden afgesloten en in den beginne, toen herhaaldelijk werklieden in de school moesten zijn, meermalen vergeten werd te sluiten. 3e. dat er gezorgd wordt voor het schoon- maken van trappen en gangen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ver zoek door burgemeester en wethouders is be- sproken, doch de meeningen waren wel eenigs- zms ver'deeld. Aanvankelijk was er een stroo- ming die tot geen enkelen prijs een lokaal wenschte beschikbaar te steilen De heer VAN CADSAND: Dat was ridder- lijk! De VOORZITTER: Maar verder werd van andere zijde overwogen, dat er ook geen be- zwaar kan zijn om een lokaal te verhuren, als het in het belang der gemeente kan zijn. Ondertusschen, het verzoek is ingekomen en er zal eene beslissing op moeten vallen. De omstandigheden zijn voor deze vereeniging niet gemakkelijk. Zij heeft zich reeds koit na hare oprichting mogen verheugen in een groote populariteit en is daardoor belangrijk in leden- tal uitgebreid. Het is haar niet mogelijk voor het uitvoeren van het voorgestelde doel over een lokaal van voldoende ruimte te beschikken, en het verzoek te weigeren, is met het oog op de omstandigheden der vereeniging moei lijk, al is het ook, dat de school niet voor zulke doeleinden is gesticht. Burgemeester en wethouders doen geen voorstel, doch laten de beslissing aan den raad over. Indien de raad echter meent, dat het verzoek kan worden ingewilligd hebben bur gemeester en wethouders reeds hun gedachten laten gaan, in welken geest zij dan meenen, dat voorwaarden behooren te worden gesteld. De heer SCHEELE is het niet eens met den heer Van Cadsand, dat weigeren van het ver zoek het eenige ridderlijke voorstel is. Het komt hem voor, dat een vereeniging als deze, die zoo is uitgegroeid, en die zich op een al gemeen standpunt stelt, indien het mogelijk is moet worden geholpen aan een voldoend lokaal. Zij stelt hare krachten disponibel ten genoege der burgerij en dit streven verdient, naar het hem voorkomt, waardeering van het gemeente- bestuur. Er staan daar 2 groote lokalen, waar van er nog maar 1 noodig is. Er is naar hij meent geen bezwaar, de vereeniging daarin onder goede voorwaarden toe te laten, want in den winter kan zij toch geen concert gaan geven op de muziektent op de Markt. Het deed dezen zomer weldadig aan, het koor te hooren en indien het in de kopschool concert geeft, zullen er zeker ook nog velen heen- gaan die niet zouden komen als het in een herberglokaliteit plaats had. Indien spreker zich met de door burgemees ter en wethouders aan te geven voorwaarden kan vereenigen zal hij stemmen voor inwilli- ging van het verzoek. De heer DE RIDDER wijst er op, dat deze vereeniging getuigt van groote levenskracht, doch daardoor over geen voldoende lokaliteit kan beschikken. Hij meent, dat zij geholpen moet worden en merkt voorts op, voor zoover men huiverig zou zijn, dat meerdere derge- lijke verzoeken kunnen komen, dat toch ieder geval afzonderlijk kan worden beoordeeld. Ook hij zal voorstemmen, als de voorwaarden hem aannemelijk voorkomen. De heer HAMELINK is ook van meaning, dat het verzoek behoort te worden ingewil ligd; onze gemeente is arm aan zalen en er is ook geen exploitant die het stichten van een groote zaal met kans op succes kan onder- nemen, omdat de gelegenheden dat er be- hoefte aan is te weinig voorkomen. Toch kan het noodig zijn, dat men een groote zaal ter beschikking heeft. Hij meent, dat het op den weg ligt van het gemeentebestuur deze vereeniging die tracht kunst te beoefenen tegemoet te komen en het doet hem genoegen, dat burgemeester en wet houders geen afvvijzend standpunt hebben in- genomert De VOORZITTER stelt alsnu namens burge meester en wethouders voor, voor het inge- bruik geven van een lokaliteit ten gebruike voor door de vereeniging te geven concerten de volgende vooi*waarden steilen: 1. in gebruik wordt gegeven het lokaal gelegen aan de zuidzijde van het gebouw. 2. Het in orde maken der zaal mag alleen geschieden buiten schooltijd en niet vroeger aanvangen dan drie dagen voor de eerste uit- voering. 3. Het bestuur der vereeniging moet er voor zorgen, dat bij de voorbereiding niemand in de school wordt toegelaten, dan zij die daar stipt noodig zijn. 4. Het toezicht op de school wordt opge- dragen aan den gemeente-werkman R. Kur- vink. Door het bestuur moet daarvoor eene vergoeding worden toegekend mede met ge- noemden Kurvink overeen te komen. 5. Schade aan het gebouw toegebracht komt voor rekening der vereeniging. 6. Als vergoeding voor gebruik der ver- warmde en verlichte zaal moet betaald worden een bedrag van vijf en dertig gulden (f 35. per avond, welk bedrag bij den gemeente- ontvanger g-estort moet worden, voor de in gebruikneming. Worden de uitvoeringen gegeven op dagen vallende in de vacantie op de kopschool, dan wordt het bedrag van 35,per avond. ver- hoogd tot 50,per avond. 7. Het schoonmaken van de verschillende trappen en zaal moet geschieden volgens aan- wijzing van genoemden Kurvink en op kosten van de vereeniging. 8. Tegelijk met de onder 6 bedoelde ver goeding wordt ten kantore van den gemeente- ontvanger gestort een bedrag van tien gulden 10,als waarborgsom, welk bedrag bij nakoming der gestelde voorwaarden zal worden terugbetaald. De heer SCHfiELE geeft te kennen, dat die voorwaarden hem zeer geschikt voorkomen. Hij zou er nog wel bij willen voegen, dat de concerten niet op Zondag mogen gegeven worden. Hij is het er ook over eens, dat ieder geval op zichzelf moet worden beschouwt en kan namens zijne fractie mededeelen, dat hun voorstemmen voor dit verzoek niet moet be- schouwd worden, dat zij dit zullen doen voor alle verzoeken van deze strekking. De VOORZITTER merkt op, dat er wel geen bezwaar zou zijn om de door den heer Scheele gewensehte voorwaarde nog in te las- schen, doch hij acht die overbodig, als zijnde overtuigd,.dat de vereeniging het niet daar- heen zal leiden, en ook, voor zoover hem be- kend is, een beduidend aantai leden daartegen bezwaar zou hebben. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Hamelink. Van Driel, Harte, Geelhoedt, Van Hasselt, De Jager, Scheele, De Ridder en Colson; tegen stemt de heer Van Cadsand. 6. Weigering der vereeniging voor Christe- lijk Volksonderwijs van school B en voorstel van burgemeester en wethou ders lot het inroepen der beslissing van den Minister van OniVjrwijs, Ivunsten en Wetenschappen. Door het bestuur der vereeniging voor Chris- telijk Volksonderwijs wordt bericht, dat het gezien het besluit van den raad, d.d. 24 Oc tober 1922, om hem toe te wijzen school A, met aftrek van een der lokalen, de eer heeft mede te deelen, dat het op het aanbod niet wenscht in te gaan. Die afwijzing geldt niet alleen de beperking dat slechts 5 lokalen aan de schoolvereeniging zijn toegewezen, maar geldt de toewijzing van school A in haar geheel, als zijnde ongeschikt voor het beoogde doel. Het bestuur voornoemd grond zijn afwijzing op de volgende overwegingen 1. dat school A een school is van ongeveer 60 jaar oud en in de hoogste mate gebrekkig, terwijl het openbaar onderwijs de beschikking blijft hebben over 2 goede schoolgebouwen voor lager onderwijs en een splinternieuw ge bouw voor uitgebreid lager onderwijs; 2. dat bij toewijzing van school A aan de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs een school wordt gegeven, gelegen op een uiterste plaats in de gemeente en de beide overgebleven openbare scholen vlak bij elkan- der komen te liggen; 3. dat onze schoolvereeniging haar kinde- ren trekt uit alle deelen der uitgestrekte ge meente en daarom een schoolgebouw noodig heeft gelegen in het centrum der stad; 4. dat aan het verzoek sub 3 genoemd ge makkelijk kan worden voklaan, aangezien school B op een plaats is gelegen, gunstig voor het werk der vereeniging. Uit bovenstaande blijkt, dat het 't bestuur geenszins te doen is om een gelasom te ver- krijgen voor de stichting van een nieuwe school, waar het zich bereid verklaart school B te aanvaarden, als wat de ligging aagaat, geschikt voor den arbeid der vereeniging. Naar aanleiding van bovenstaand adres van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, alhier brengen burgemeester en wethouders het volgende ter kennis van den raad: Met verwondering- hebben wij kennis ge nomen van het schrijven der genoemde veree niging en van de motieven, die het bestuur er toe hebben geleid school A niet te aanvaarden. Het bestuur stelt voorop, dat die afwijzing zich niet grondt op de overweging. dat maar 5 lokalen beschikbaar gesteld worden, doch op het feit, dat school A niet geschikt is voor het beoogde doel. De overwegingen welke worden aangehaald, zijn zoo niets zegg'end, dat wij ons onwillekeu- rig afvragen: „is het 't bestuur wel ernst met zijn plannen om eene bijzondere school te stichten In de eerste plaats is dan de school te oud en in de hoogste mate gebrekkig. Wij hadden van het bestuur gaarne gezien, dat het ons had gewezen op a) dat gebrekkige van school A. Oud is juist, maar moet nog niet inhouden onvoldoende. De lokalen zijn flink en ruim en voldoen goed. Volgens rapport van den ge- meente-bouwmeester is de school beter ge- bouwd dan school B, terwijl het bestuur verder kon weten, dat de gemeente niet ongenegen was de school zoodanig te verbeteren, dat de 2 of 3 privaten die thans nog toegang geven tot enkele klassen, daarvan zouden worden gescheiden. Ook het advies van den heer In specteur van het Lager Onderwijs was in dien geest. Dit motief is dus niet vol te houden. De motieven 2 en 3 zijn al even weinig steekhoudend. Het bestuur meent, dat school A gelegen is op eene uiterste plaats in cle gemeente. Zeer zeker wordt daarmede bedoeld buiten het centrum, doch wij zien niet in dat school B, welke ook aan den buitenkant der kom ligt, meer in het centrum ligt dan school A. Alle kinderen die komen van over de brug bij den westelijken kanaalarm, zijn van daar uit niet verder van school A dan van school B. Hetzelfde geldt voor een massa kinderen die wonen in een groot gedeelte van de kom der gemeente. De kinderen komende uit de buurt Java, van over de kleine bruggetjes, zijn dich- ter bij school A dan bij school B alleen de kin deren die van over de Axelsche Brug komen zijn zeer zeker iets dichter bij school B. doch moet nu enkel die kwestie van een paar hon- derd meter voor enkele kinderen den doorslag geven of caad school A of school B zou af- staan Ieder die de zaak objectief bekijkt, zal moeten toegeven dat de aangehaakle motieven absoluut onhoudbaar zijn. Ten slotte zegt het bestuur nog, dat het geen geid wil, maar school B. Doch in dat stadium is de zaak niet meer. Het bestuur heeft geld voor schoolbouw gevraagd, doch heeft een school gekregen, Waar het bestuur die school niet wil, staat dus de eenige weg open om een bedrag van f 46.000 beschikbaar te steilen, ten einde het bestuur de gelegenheid te geven een school te bouwen. Het gaat dus op het oogenblik zuiver over de vraag of het bestuur zal aanvaarden school A of dat de ge meente 46.000 zal uitgeven voor schoolbouw. De overwegingen door het bestuur aange haald, die absoluut het onderwijs niet raken, wettigen niet een zoodanige uitgave, waarom wij uwen raad dan ook voorstellen, ingevolge artikei 77, tweede lid, der Lager-Onderwijswet 1920, de beslissing van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in te roepen. De VOORZITTER deelt mede, dat door het bestuur der vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs over deze zaak een brochure is ver- spreid en dat burgemeester en wethouders aan het bestuur daarvan een 15tal exemplaren hebben gevraagd, ter eventueele uitreiking aan de raadsleden, omdat zij meenden, dat het voor den raad nuttig kon zijn, met het oog op het thans te nemen besluit, de nadere motieven te kennen, die de vereeniging leiden tot de weigering van de aangeboden school. Op dat verzoek is echter zelfs geen antwoord ontvan- gen. Het bestuur is blijkbaar van oordeel, dat de gemeenteraad dat niet noodig heeft te weten. Burgemeester en wethouders zijn van oordeel, dat het bestuur in dit opzicht een minder loyaal standpunt inneemt. De heer DE JAGER verklaart in hoofdzaak te kunnen meegaan met het voorstel van bur gemeester en wethouders, doch moet een op- merking maken ten opzichte van de motivee- ring, als het althans de bedoeling is, dat er een schrijven naar de Kroon gaat overeenkom- stig de bewoordingen van het voorstel. Hp acht het niet goed gezien, dit als over- heid te zeggen. De overheid behoort een ob jectief standpunt in te nemen, doch het uit- spreken van een dergelijke meening is sub- jectief. De raad behoort alleen te zeggen hetgeen vaststaat, doch het is z.i. niet behoor- lijk veronderstellingen te uiten, waarvan hij de juistheid niet wil betwisten, doch die men toch niet als vaststaande feiten kan bewijzen. Hij zou daarom die woorden willen geschrapt zien. De heer DE RIDDER kan zich vrijwel met het voorstel vereenigen, hij vindt de motieven van het schoolbestuur kinderachtig. Dat het gebouw reecls 60 jaar is, kan toch geen be zwaar zijn. Het genie-gebouw in de Noord- straat is al twee of driehonderd jaar, maar niemand zegt daarom, dat dit geen goed ge bouw is. School B zal hoogst waarschijnlijk eerder bouwvallig zijn dan school A. De heer VAN CADSAND zal op deze zaak niet diep ingaan, beide partijen willen school B, zoowel de vereeniging als de voorstanders van het openbaar onderwijs, en dat zal be- zwaarlijk gaan. Het grootste deel van den ge meenteraad heeft nu, met burgemeester en wethouders uitgemaakt, dat men school B voor het openbaar onderwijs behouden wil en dat moet nu zoo blijven. Toch moet spreker er zijn verwondering over uitspreken, dat burge meester en wethouders aanvankelijk in hun ad vies een bedrag noemden van f 100.000. dat door de vereeniging voor het stichten eener school zou gevraagd zijn, terwijl dit, zoo- als ze nader ook hebben meegedeeld maar f 46.000 was. Was dit om een zekeren indruk te maken? De heer SCHEELE verklaart, daarop ook neergekomen te zijn, dit gaf wel den schijn, alsof burgemeester en wethouders tegenover het publiek wilden laten uitkomen, dat die vereeniging, door de haar aangeboden school te weigeren, een bedrag" van niet minder dan 100.000 zou moeten krijgen. Gelukkig is hedenmorgen ter secretarie aan spreker ge- bleken, dat in dezen in geen enkel opzicht aan opzet moet gedacht worden en dat het een abuis is geweest dat echter een verschil maakt van f 54.000 in het voordeel der gemeente. De heer VAN CADSAND kan zich ook ver eenigen met het voorstel van burgemeester en wethouders, al behoorde hij ook tot de voor- stemmers, om aan de vereeniging school B te geven. Nu er een schoolgebouw bestaat, dat de vereeniging kan gebruiken, heeft hij er be zwaar in, om zooveel duizend gulden subsidie te gaan geven. De heer HAMELINK merkt naar aanleiding der woorden van den heer De Jager op, dat hij niet gelooft, dat het schrijven van burgemees ter en wethouders naar den minister zal gaan, zooals het hier in het advies aan den raad is neergeschreven. Maar toch gelooft hij, dat het wel degelijk op den weg van het gemeente bestuur ligt, om den minister ten deze ten voile in te lichten en met alle omstandigheden op de hoogte te brengen, en hij moet er be zwaar tegen maken, dat aan het beroep op de Kroon van den laad eigenlijk de ziel zou "wor den ontnomen. Als men dat doet, kan de mi nister niet volledig op de hoogte zijn. Juist de houding van het bestuur der vereeniging doet hier zoo eigenaardig aan. Ze schrijft, dat haar weigering niet geldt, J at ze maar 5 lokalen kan krijgen, en ze heeft er toch maar hoogstens 4 noodig - en al had men zooals spreker bij de behandeling t kennen gaf, zijnentwege de geheele school kunnen afstaan, maar omdat het een oud ge bouw is. Men weigert het dus niet, omdat het niet groot genoeg is, maar omdat het te oud is. Spreker dacht, dat men gewoonlijk wat meer eerbied voor den ouderdom koesterde, ook voor stevige oude gebouwen. Maar dan wordt ook gezegd, dat de ligging niet goed is, wegens den afstand der school van de Axelsche brug. Dat motief kan van de zijde der vereeniging toch waarlijk geen ernst zijn, waar ze zelf in een harer vroegere adres- sen heeft gevraagd, indien school B niet kon worden afgestaan haar dan de kop school te geven, die in de omgeving van school A staat, en nog iets verder van de brug, en dat niet alleen, maar als dit niet kon, haar dan bouwterrein nog achter de kopschool gelegen ter beschikking te steilen. In dit op zicht is het bestuur dus met zichzelf in tegen- spraak, en heeft het zijn eigen motieven voor de weigering, waaraan het toch reeds zoo arm is, reeds bij voorbaat afgebroken. Uit de wijze waarop de propaganda voor het stichten eener Hervormde school gevoerd is valt te constateeren, dat men alleen de voor- keur heeft aan het verkrijgen van school B, omdat men meent, alsdan op de Hervormde school ook leerlingen te krijgen van ouders die hun kinderen om andere reden dan om Her- vormd onderwijs te genieten daarheen te zul len zenden en om op die wijze het openbaar onderwijs nog een grooteren stap te kunnen geven. De vereeniging wil aan het openbaar on derwijs school B ontfutselen, doch de voor standers hebben het reeht, daartoe tot het laat- ste oogenblik te vechten. Spreker meent, dat het op den weg van burgemeester en wethou-. ders ligt, in het beroep alle feiten en omstan digheden duidelijk te doen uitkomen. Maagpijn, krainpen, brakingen, slechte spijsverterin&, verstopping", enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht wer- ksnde iaxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacoa alom verkrijgbaar. 6 j II I Will— De heer DE RIDDER: Zeer juist. De heer SCHEELE: Zeer juist! De VOORZITTER geeft te kennen, dat de oorspronkelijke vermelding van het onjuiste bedrag, in het advies van burgemeester en wethouders, zuiver een administratieve font is geweest, en het spijt hem daarom, dat de heer Scheele, die was ingelicht, zich er ook nog over uit laat, alsof daar iets achter ge- zocht moest worden, hetgeen toch niet het ge val was. De heer SCHEELE: Dat geloof ik ook. De VOORZITTER: Bij de samenstelling van het advies, was het latere adres, waarin een gespecificeerde begrooting tot een bedrag van 46.000 over het hoofd gezien, doch de aanvankelijke aanvraag om beschikbaarstel- ling van gelden bedroeg 100.000. Wat het bezwaar betreft, door den heer De Jager geopperd tegen de motiveering van het thans aan den raad gedaan voorstel, kan ik mij aansluiten bij de woorden van den heer Hamelink. Zonder nu te zeggen, dat het schrij ven van burgemeester en wethouders naar de regeering" gaat in de bewoordingen die hier zijn neergeschreven, meen ik toch ook, dat de regeering met de verschillende omstandig heden op de hoogte behoort te worden ge bracht. Die bij-omstandigheden kunnen zeker van beteekenis zijn. De heer Hamelink heeft nu b.v. ook gewezen op de ligging der kop school en het gevraagde bouwterrein, ten op zichte van school A, welke de vereeniging thans zegt, dat ongelegen is. Ik kan er op wijzen, dat door den gemeen teraad van Rcnkum een verzoek werd afge- wezen, op grond van de wijze waarop de zaak werd voor'oereid. Er werd gezegd: we stoppen. De door den heer De jager aangevochten overweging, is niet van veel beteekenis, maar als men nagaat hoe lang deze kwestie al loo- pende is, wel meer dan twee en een half jaar, dan is er toch zeker wel aanleiding te spreken van een geringe actie in den kring der voor standers van Hervormd school onderwijs. Daar zullen we het toch wel alien over eens zijn. De heer DE JAGER wil dat niet tegen- spreken, maar meent, dat men zich aan de feiten moet houden. De heer COLSEN spreekt den wensch uit, dat burgemeester en wethouders deze kwestie persoonlijk bij den Minister zullen toelichten, dit is van belang, waar anders het gevaar be staat, dat de gemeente duizenden zal moeten betalen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit misschien zal kunnen, maar de zaak moet toch schriftelijk worden voorbereid. Hij geeft nog te kennen, dat voor wat het door den heer De Jager aangevochten motief de redactie wellicht zal kunnen veranderd worden^npdat het wat minder scherp klinkt. De hoer HAMELINK heeft daartegen geen bezwaar, maar dringt er bij vemieuwing op aan, de zaak zoo breed en volledig mogelijk toe te lichten. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3