SPORT. LANDBOUWBERICHTEN. 6EMENGDE BERICHTEN, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het muatschappelijk kapitaal werd hicr- door gebracht op 300.000 gulden gewone en 200.000 gulden preferente aandeelen. Besloten werd, na goedkeur.ng der sta tute nwijziging tot uitgittie van een beperkt aantal preterente aandeelen. Door de d.rectie vverd medegedeeld, dat verseheidene groote werken zijn aangeno men, waaronder iaagspanningsuetten voor de geineenten St. Jansteen, Biervliet, Westdorpe, Driewegen, Philippine en Hoofdplaat. SCHOLENBOND. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den Schoienbond ,,Land van Axel" is besloten: 1 Aan de verschillende aangesloten sch olbesturen voorstellen tot reorganisatie van den Bond toe te zenden om te komen tot een meer krachtdadig optreden. 2\ a. Nog voor de Technische Herziening der Wet op het L. O. de aandacht der Kamerleden te vestigen op het feit, dat eene kleine bijzondere school in eene gemeente met eene groote openbare school in finan- cieele moeilijkheden kan geraken, wanneer de openbare school weinig herstelling noo- dig heeft, terwijl voor de bijzondere grootere uitgaven noodig zijn, bijv. om een dak te vernieuwen of dure hekwerken te herstel- len. Het zou dan noodig zijn het teveel uit- gegevene volgens art. 101 op eene volgende 3-iarige periode te kunnen verhalen. b. Bij de Regeering er op aan te drin- gen. dat de verplichting van het 7e leerjaar minstens tot 1925 wordt uitgesteld. 3° Geen motie tegen de her-classificatie in te zenden, daar uit de beste bron bericht was ontvangen, dat het aantal inkomende moties zoo overweldigend groot is, dat ze niet meer tot haar recht komen en het wel zoo goed als zeker is, dat de her-classifica tie zal uitblijven. De vergadering was matig bezocht, maar voerde levendige en vruchtbare besprekin- gen. PROV REGEL1NGSCOMM1SS1E VOOR DE PAARDENFOKKERIJ. Door Ged. Staten zijn volgens art. 8 der wet van 18 Juni 1918 benoemd tot leden dei Prov Regelingscommissie voor de paar- denfokkerij in Zeeland, de heeren V. M. Krepel, te Nieuwerkerk, G. J. de Wilde te Sim Maartensdijk, H. A. Hanken te Katten- dijke, P. van Dijke te Nieuwland, H. J. Aer- noudts te Sluis, Ph. J. van Dixhoorn te Axel, P. Stallaert te Hontenisse en C. A. de Bruijckere te Breskens. KOEWACHT. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Nieuwenhagen (prov. Limburg), is be noemd de heer J. Fr. Naessens, thans onder- wijzer aan de school aan den Ouden Molen albier. N1EUW-NAMEN. Door de R. K. vrouwenvereeniging is al- hier een knip- en naaicursus ingericht voor jonge meisjes, waarvoor zich 22 deelneem- sters hebben aangemeld. Heden bracht St. Nicolaas een bezoek aan ons dorp. Op zijn schimmel gezeten en vergezeld van zijn zwarten knecht, kwam by om 2 uur het dorp inrijden. De bewaar- school werd het eerst binnengegaan, waar de ontstelde kleintjes den goeden Sin: aan- gaapten en sommigen het op een huilen zetten. Daarna gold het bezoek de open- bare school, waar hij met een toespraak door het hoofd der school werd verwel- komt. De schoolkinderen zongen hem eenige toepasseiijke liederen toe. Daarna deed hij een rondgang door de verschillende klassen en informeerde zeer belangstellend naar het ged rag en het leeren der kinderen. Ten siotte deelde hij lekkers uit. De omgang d>'or de dorpsstraat was recht feestelijk. MIDDELBURG. in verband met de inbraak in het station te Middelburg in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Zaterdag aangehouden j. G. en A. M. beiden afhier. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. BILJARTEN. Stand van den wedstrijd om het kampioen- schap voor Zeeuwsch-Vlaanderen. punten. h. serie. gem. Foeljager 200 30 7.7 De Krijger 61 14 2.54 De Pauw 200 18 3.7 Eggermont 157 17 2.9 Eggermont 200 26 3.22 Bierle 154 19 2.52 Foeljager 200 44 4.87 Eggermont 133 30 3.33 Standaert 200 19 Spinhot 196 24 5.02 LANDBOUWARBEIDSTIJD. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn advies vastgesteld over het voor-ontwerp van een landbouwarbeidswet. Over de noodzakelijKheid eener alge- meene wettelijke regeling en bescherming van landbouwarbeid, liepen de meeningen uiteen, hoewel geen der leden bezwaar had tegen wettelijke voorschnften betref fende gezondheid en veiligheid van land- bouwarbeiders. Een groote meerJerheid sprak de mee- ning uit dat het in art. r22 van het voor- ontwerp, netrgelegde beginsel, dat in col- fectief overleg onder nadere waarborgen getroffen regelingen de voorkeur verdie- nen boven alg. wettelijke voorschriiden, in de wet voorop moet worden gesteld. En dat de bepalingen betreffende ar- beidsduur en Zondagsaroeid van volwas- sen mannen sleclits daar in working moeten treden, waar gebleken is dat- op dit ge- bied rnisstanden bestaan en waar de or ganisaties der befanghebbenden binnen een bepaalden tijd er niet in geslaagd zijn die uit den weg te ruimen. EEN VROUW VERBRAND. Vrijdagavond laat is de meer dan zeven- tigjarige aileenwonende weduwe Wolsink te Doetinchem, grootendeels verkoold in haar woning gevonden. Nader wor^t gemefd: In aansluiting op het bericht inzake het verbranden \an de 72-jarige weduwe Wol- sink te Doetinchem kunnen we nog mede- deelen, dat een verder onderzoek de ge- dachte aan misdaad niet heeft kunnen uit- sluiten. Gpperviakkig valt de doodsoorzaak hieruit te voltaren, dat de rokken der vrouw vlam hebben gevat, toen zij een petroleumlampje op den grond heeft wil len vullen. In dat geval mocht echter wor den aangenomen, dat de vrouw, die nog vlug ter been was, naar buiten zou zijn gesneld. Ze werd echter voorover liggende gevonden in een hoek van de kamer, aan de overzijde van de deur, terwijl op de plaats waar het lampje stond een versche plas bloed lag en ooic aan den muur een bloedstreep is ontdekt. Het benedenlichaam van de vrouw en de beenen waren gelled verkoold. Zaterdag kwam de justi tie uit Arnhem. Het ingestelde onderzoek zal moeten uitwijzen of er diefstal heeft plaats gehad. Hoewef de vrouw in een der ach- terstraten woonde, stond zij er toch voor bekend. een aardig spaarduitje te bezitten. Zij had echter de gewoonte haar geld ieder uur op een andere plaats te verstop- pen, zoodat het noodig is de geheele wo ning na te zoeken. De woning, die verze- geld is, wordt dag en naclit door de politic bewaakt. MOORD BIJ ZEVENAAR. Zaterdagnacht heeft nabij Zevenaar een moord pfaats gehad. Twee jeugdige arbeiders uit Didam, Wessef en Steintjes geheeten, keerden uit Duitschfand naar huis terug, toen zij on- derweg om een kleinigheid twist kregen. L>e ru,:ie werd heviger en op zeker oogen- blik werden de messen te voorschijn ge- haald. Wessel bracht zijn tegenstander een steek toe, ten gevolge waarvari deze in- eenzakte. Na eenige minuten was Steintjes al dood- gebloed. vFessel vluchtte, zocdra hij zag tot welke gevolgen zijn daad had geleia, over de grens. Nader wordt gemeld: Zaterdagnacht werd de fandbouwer Bouwman te Kwartier bij Zevenaar door het kloppen op 't raanr naar buiten ge- roepen, waar Ueze den twintig-jarigen ar- beidtr Jan Steintjes aamrof, die om hulp vroeg. Hij bloedde hevig en na binnenge- haald te zijn gaf hij na enkele oogenblik- ken den geest. Hij noemde een zekeren Jan van Wessel als den dader van zijn mishandeling. Zondagmiddag lveeft de politie den ver- dachte gearresteerd, toen hij in zijn wo ning fustig harmonica speelde. Na met het lijk van den naar het ziekenhuis te Ze venaar vervoerden versfagene, te zijn ge- confronteerd, werd hij in de marechaus- seekazerne opgesfoten. Hij ontkent alle schuld, ofschoon hij zijn alibi moeilijk kan bewijzen. Zijn kleeren vertoonden bloed- sporen. Desgevraagd verkiaarde hij dit door zich als slager uit te rgeven. Hij heeft bovendien verklaard Steintjes een eind- vveegs vergezeld te hebben. Het gerecht uit Arnhem, dat de schou- wing in tegenwoordigheid van een arts deed verrichten, was terstond ter plaatse. Vergunning tot het begraven van het s'acht- offer is' gegeven. De versfagene^ die als zeer ongunstig bekend stond was onge- huwd, terwijl de 23-jarige dader gehuwd en vader van twee kinderen is en niet on gunstig staat aangeschreven. Gebleken is, dat den vermoorde in den ruaf'en die hart- streek verschillende messteken zijn toe- gebracht, vermoedelijk met een dolk. STEEK IN DEN HALS. Zondagavond omstreeks 8 uur kwamen V. H. en V. L. in een cafe in de AHeen- houderstraat te Tilburg. Wijl zij onder den invloed van drank waren, weigerde de kastefein hun te tappen. Zij verlieten daar- op het cafe, gevolgd door twee andere bezoekers, onder wie de 40jarige onge huwde werkman V., die hen vermaande, icalm hun weg te gaan. V. L. trok daarop in drift een mes en bracht V. een steek in den hals toe, waardoor de hoofdslag- ader getroffen werd, en de dood. weldra volgde. De dader is gearresteerd. VERDRONKEN. Te Gaarkeuken (Gr.) is Donderdagl in het Hoendiep verdronken de 22-jarige doch- ter van een tjalkschipper. Het meisje, dat blijkbaar niet wist dat de tjal'k gesleept zou worden, wilde van boord op den wal springen. Ongelukkigcrwijze zette op datzelfde moment waarop zij aan wal wilde gaan, het schip zich in beweging, waar door zij den sprang naar den wat met meer kon doen en in het diepe water te- rechtkwam. Hoewel betrekkelijk spoedig .op het droge waren de ievensgeesten reeds geweken. DOOR KOLENDAMP GESTlKT. Uit Rotterdam wordt gemeld: Vrijdagmorgen vond de zoon van den 70-jarigen scbipper L. C. V. uit Bodegraven zijn vader eri diens 20-jarigen knecht G. v. d. B., ook uit Bodegraven, bewusteloos in de roef van 't schip „Eerste Zorg", lig gende aan de Spaansche Kade alhier. hi de roef had een kacheltje gebrand. Ver moedelijk is een defect aan de pijp oorzaak, dat de kleine ruimte zich met kolendamp vulde. De man is overledenvoor het leven van den knecht bestond Zaterdagmorgen geen gevaar meer. GASVERSTIKKING. Te Nieuwe Niedorp is een 59jarige groenteventer door gasverstikking over leden, meldt de Msb. Het bleek, toen men de woning van den alleen wonenden man binnendrong, dat de kraan van, een gas- kachel niet goed was afgesloten. HONDSDOLHEID. Te Zwolle zijn vier personen en zes honden door een bond, die bleek lijdende te zijn aan hondsdoiheid, gebeten. Een der personen is reeds naar Utrecht over gebracht. In de gemeente Zwolle mogen nu de honden niet meer losloopen. WILDE ZW1JNEN. Donderdag zijn in de buurt van Coevor- den twee, vermoedelijk uit Quijschlfand gekomen wilde zwijnen geschoten, waar- van een 125 pond woog. Er is f 100 voor geboden. WEGGEVOERD. Zaterdagmiddag liep een ILefdezuster uit het huis voor kinderverpleging van den Heiiige Vincentius van Pauk) uit de Bil - derdijkstraat in Den Haag met 5 kinderen door de Maasstraat aldaar. Plbtseling werd een dier kinderen, de Sjarige Wil- helmus Boon, door zes mannen beetge- grepen en weggevoerd, Vermoedelijk was de oom van het jongetje bij deze mannen. De politie verrnoedt, dat het kind aanvan- kelijk naar de ouders, aan wier macht het onttrokken was, en die verblijt houden in een woonwagen aan de Brinkhorstlaan, is vervoerd. LIJK OPGEHAALD. Te Raalte is uit het kanaal het lijk op- gehaald van zekeren V. Het bleek dat 's mans hersenpan was ingeslagen. V. leef- de met verschillende van zijn tamilieleden in onmin. TEGEN EEN BOOM OEREDEN. Zaterdagmiddag is C. L., uit Almelo, op den straatweg tusschen Almelo en Borne met zijn motorfiets tegen een boom ge- reden. In hopefoozen toestand is hij naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. lemand, die op de duozitting zat, bleef ongedeerd. EEN AANKLACHT TEGEN DE ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. De heer Joh. van den Brink, rijwielhan- delaar in De Meern (Utrecht), heeft bij den officier van justitie te Utrecht een aanklachfl ingediend tegen de Rotierdamsche Han- dels- en Landbouwbank. Hij deelt o.m. mee: Op een door mij gekochte obligatie van de 23ste Rotterdamsche premieleening viel op 1 November de hoot'dpremie: „een schitterend naar keuze van den winnaar in te richten landhuis" enz., geschatte waar- de zestig duizend gulden. Ond'anks al mijn herhaalde pogingen en persoonlijke be- zoeken ten kantore van de bank ('t Goude Kalf) te Rotterdam, is het mij niet mogen gelukken het landhuis of de geschatte waar- de van zestig duizend gulden los te krijgen. De directie weigerde pertinent, iets zwurt op wit te zetten omtrent de villa ot de voor- waarden, waarap deze geleverJ wordt. Ik kon zelfs geen schriftelijke opgave krij gen, waar de villa ligt, of zal koinen te liggen, an wanneer ze mij opgelevercl zal worden. Daarenboven verkiaarde de di rectie uiitdriikkelijk (en dat in het bijzijn van twee getuigen, die ik opzettelijk had meegebracht), dat deze hootdpremie wel in de door de bank geplaatste advertenties staat vermeld met een geschatte waarde van zestig duizend gulden, maar dat deze hoot'dpremie in werkelijkh«id niet meer waard is dan ten hoogste tienduizend gul den en zij dan ookl niet bereid is, meer dan dat bedrag te betalen. Zelfs werd dioor de directie, in het bijzijn van de getuigen uitdrukkelijk verklaard, dat geen harer hoofdpremies, bestaande uit villa met in- richting, enz. in werkelijkheid meer waard is dan ten hoogste tien duizend gulden. De heer Van den Brink heeft zich boven dien eenige dagen geleden persoonlijl: ver- voegd aan het departement van justitie te 's Gravenhage, waar hij in gehoor werd ontvangen, en waar hij uitvoerig van de zaak mededeeling heeft gedaan. Naar aanleiding van deze aanklacht heeft het Ned. Correspondentiebureau in Den Haag zich gewend tot de directie van ge- noemde bank. Daar werd meegedeeld dat de heer Van den Brink geen villa in Apel- doorn of Hilversum won hebben, doch een te Rotterdam. De villa te Rotterdam was echter nog niet klaar. Den heer v. d. Brink zou deze week een bericht bereiken, wan neer de villa door den aannemer zal wor den afgeleverd. De heer Van den Brink, aldus deelde de directie van de bank verder mee, heeft zelf een voorstel gedaan om hem een be drag in geld uit te keeren; de directie kon niet meedeelen, welk bedrag dit was. Van het aanbieden van een som gelds door de directie was geen sprake, daar zij wenschte dat de villa's door de winnaars bewoond zullen worden. N AJ A ARSZITTIN G, trgauering van Maandag 4 December ±s>22 te 2 uuur. Voorzitter de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. yuanes van Ufford. Afwezig de heer Nolson met kennisgeving wegens ongesteldheid. De VOORZITTER opent de najaarszitting in naam der Koningin en verzoekt de leden zich van hun plaatsen te verheffen, waarna hij herinnert, aan het overlijden op 26 Augus tusna een ernstige en langdurige ongesteld heid van het lid der Staten, den heei R. G. van Nieuwkuijk, die sedert 1919 lid der Staten was, aan wier werkzaamheden hij een werk- zaam aandeel nam. Hij was een vriendelijk en kundig man, en had ook een goeden naam als paedagoog. Zijn nagedachtenis zal bij de leden dei Staten in aangename herinnering bljjven voortleven. Hiema was aan de orde het onderzoek der geioofsbrieven van den opvolger van den heer Van Nieuwkuijk, den heer M. P. Ooms. Tijdens het onderzoek door de commissie, bestaande uit de heeren Adriaanse, Van Zuijen, en W. van Oeveren, wordt de vergadering ge- scborscht. Na heropening wordt op advies der com missie, uitgebracht bij monde van den heer Van Oeveren, besloten tot toelating van den heer Ooms, die door den griffier wordt binnen- geleid en de voorgeschreven eeden aflegt. waama de Voorzitter hem gelukwenscht en hij den voor hem bestemden zetel inneemt. Onder de ingekomen stukken was een af- schrift van een door den Ned. R. K. bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" aangenomen resolutie inzake bezuiniging door overheids- lichamen, waarin wordt gezegd, dat deze bonil zich desnoods bij loonsverlaging kan neer- leggen, als ook op andere zaken bezjinigd wordt, mits overleg gepleegd wordt met de organisaties. Dit adres wordt voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van J. C. Krijger te Goes om subsidie voor een autodienst van Stavenisse naar Tholen wordt naar Ged. Staten verwezen om advies. Bij de mededeelingen van Ged. Staten werd op voorstel van den Voorzitter het reeds vroe- ger gepubliceerde adres van Ged. Staten aan H. M. de Koningin inzake financieelen steun van rijkswege aan de provincie, gevoegd bij punt 29 der agenda, dat der wijziging begroo- ting 1923, om gelijk daarmede in de afdee- lingen te worden behandeld. De mededeeling van Ged. Staten over den stand der werkzaamheden van de P. Z. E. M. gedurende't 2e halfjaar 1922 woi-dt op voorstel van den heer Lindeijer eveneens naar de af- deeling gezonden, terwijl hetzelfde op voorstel j van de heeren Hensel en Onderdijk geschiedt met tie mededeeling inzake overneming van het veer Veere-Kamperland. Het bekende rapport van de commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid eener reorga nisatie der Provinciale verkeersmiddelen, wordt op voorstel van den Voorzitter eveneens in handen van de afdeelingen gesteld met het volgende adres der Kamer van KoophanJel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen .te Ter Neuzen aan de Staten, betreffende den Veerdienst VlissingenBreskens. Met belangstelling is door onze Kamer ken- nis genomen van het Rapport van de Com missie tot onderzoek eener reorganisatie der Verkeersmiddelen in Zeeland, ingesteld bij be- sluit der Prov. Staten van 12 December 1919, no. 12, uitgebracht d.d. 2 Juni 1922, en de daarin vervatte conclusion. Eveneens nam de Kamer met genoegen kennis van de voorstellen r an Ged. Staten naar aanleiding van die conclusies aan uwe verga dering gedaan, voor zoover die verband houden met het verkeer in of de verbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij neemt hierbij de vrijheid uwe bijzondere aandacht te vestigen op de 17e conrlusie, strekkende „om aan Ged. Staten op te dragen, spoedig „een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de „mogelijkheid om op de lijn VlissingenBres- „kens en omgekeerd booten in de vuart te „brengen, waarop vele voertuigen tegelijk ku»- ,,nen worden overgebracht". Het advies van den hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, is om- trent dit punt niet bemoedigenri en hij wijst op de moeilijkheid van een dergelijk veer in te richten in verband met den toestand der haven te Vlissingen en de hooge exploitatiekosten. De Kamer ontveinst zich niet, dat er inder- daad groote bezwaren zullen te overwinnen zijn, maar acht niettemin deze kwestie van bijzondere urgentie. Het zal wel overbodjg zijn uwe vergadering te wijzen op de bijzondere ligging van Weste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, geheel afgesneden van het spoorwegnet,, anders dan door over- lading te Vlissingen of Brugge, waardoor de levering van landbouwproducten of koopwaren uit die streek anders dan bij hoeveelheden die een scheepslading bedragen, groote bezwaren ondervindt, althans moeilijk concurreerend ge- schieden kan, omdat verder vervoer per spoor twee of meermalen overladen noodig maakt. Indien het veer VlissingenBreskens zoo- danig werd ingericht, dat op overzetten van vrachtauto's kon worden gerekend, al was dit ook niet zoo geperfectionneerd als sommigen zich, dat wel eens als een ideaal voorstellen, zou reeds voor een groot deel aan het nu dien gevoelde gemis van aansluiting aan het -poor- wegnet worden tegemoet gekomen, daar als- dan kleine ladingen te Vlissingen aan het spoor konden gebracht worden of afgehaald, of ook verder vervoerd. Het is reeds meermalen uitgesproken, dat het van bijzondere beteekenis is, dat er vol- doende verkeersgelegenheid zal bestaan tus- schen Zeeuwsch-Vlaanderen en het overig deel van Nederland benoorden de Schelde, en de Staat erkent dat dit van nationaal belang is, door de groote subsidie, die het voor instand- houding van den stoombootdienst op de Wester- Sehelde uitkeert. Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren is ten opzichte van de verkeersmiddelen voor zijn handel meer misdeeld dan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en het komt der Kamer voor, dat de oplossing der kwestie omschreven in de 17e conclusie van het rapport der com missie uit de Staten van zeer groote urgentie, moet worden geacht. De Kamer neemt mitsdien op grond van vorenstaande de vrijheid, uwe vergadering be- leefd doch dringend te verzoeken, Ged. Staten uit te noodigen aan de oplossing dezer zaak, zij het dan op bescheiden wijze, hunne aan dacht te wijden en daaraan voorrang te ver- leenen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt besloten tot aanhouding van de ver zoeken der gemeente Ciinge om voorschot voor wegsverbetering van de gemeente Philippine om bijdrage voor wegsverbetering: van den kring ,,Noord-Beveland" der Z. L. M. om ver- booging van den veerdam te Kortgene; van de gerechtigden tot het veerrecht aan het veer van Oud- op Nieuw-Vossemeer om machtiging tot heffing van overzetgelden volgens een hooger tarief; van de vergadering van inge- landen van den calamiteuzen poider Borssele om vrijverklaring; van de Rotterdamsche t ramwegmaatschappij om subsidie voor 1923 voor een stoombootdienst tusschen Stavenisse eenerzijds en Zijpe en Anna-Jacobapokler an- derzijds en van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Kapelle (Z.-B.) om subsidie in de kosten van restauratie van het kerkgebouw aldaar. De overige voorstellen alle reeds vroeger gepubliceerd, werden naar de afdeelingen ver wezen op een na, dat inzake vaststelling van het bijzonder reglement voor het waterschap Foortvliet, dat op verzoek van het bestuur van dien polder tot de zomerzitting werd aange houden, opdat de vergadering van ingelanden het in de Mei-vergadering nog zal kunnen bespreken. Bij het voorstel tot vaststelling van regelen voor de toepassing van het verhaal krachtens de Pensioenwet 1922 en tot wijziging van de verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren in dienst der provincie waren een drietal adressen ingekomen, namelijk van tie afdeeling van den Centralen Ned. Ambte- r aarsbond, van de ongehuwde ambtenaren ter Prov. griffie en van die van den Prov. water staat om niet aan te nemen de wijziging, waar door aan thans in dienst zijnde ambtenaren, de tegemoetkoming in huishuur zou worden ont- houden. De bond vraagt tevens overleg met de organisaties om te komen tot een zoo zuinig mogelijk beheer der verschillende diensten. Bij het voorstel om aan de Kroon machtiging te vragen om enkele ambtenaren aan de Pen sioenwet te onttrekken, was een adres inge komen van F. A. Kloppert, ingenieur, F. J. Boone, technisch ambtenaar, en R. J. A. Lagas, bureel ambtenaar le klasse bij den Prov. Waterstaat, waarin zij aantoonen, dat bij aan- neming van het voorstel tegenover hen een onbillijkheid zou worden begaan. Dit verzoek gaf Ged. Staten aanleiding, nader voor te stel len aan H. M. de Koningin te verzoeken te willen toestaan, dat enkele ambtenaren in dienst der Provincie geheel aan de working der pensioenwet 1922 worden onttrokken; en te bepalen, dat voor deze ambtenaren zullen blijven eklen de regelen voor het verkrijgen van eigen of weduwen- en weezenpensioen. als tot nu toe, met dien verstande, dat, zoo hot bedrag hetwelk dientengevolge aan den amb tenaar of aan z(jn weduwe en/of weezen als pensioen zal worden toegekend, lager mocht blijken te zijn dan het pensioen, hetwelk in- gevolge de Pensioenwet 1922 zou zijn genoten. indien bovenbedoelde onttrekking niet had plaats gehad, aan (ie tot het pensioen gerech tigden een jaarlijksche toelage, tot het bedrag van het verschil, ten laste der Provinciale fondsen zal worden tpegekend. Bij het voorstel inzake opheffing van den stoombootdienst Middelburg-Wolphaartdijksche veer-Kortgene en verleCning van een subsidie aan de N.V. Autobusdienst Walcheren voor de lijn Middelburg-Wolphaartsdijksche Veer, was een adres ingekomen van het bureau der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche ei- landen te Middelburg, met verzoek dit voor stel aan te houden tot de zomervergadering. daar er groote belangen voor den handel bij betrokken zijn en reeds bij het bureau bezwa ren zijn ingebracht, zoodat het gaarne de Kamer in deze advies zou doen uitbrengen. Bij het voorstel tot calamiteusverklaring van de polders Ser-Lippens en Othene, en vast stelling van een bijzonder reglement voor het bestuur der nieuw te vormen waterkeering, werd mededeeling gedaan van het reeds ge- melde bezwaar van den dijkraad der tegen- woordige waterkeering en bovendien van een van W. M. Ferdinandusse en twee andere, ambtenaren bij die polders met de zelfde be zwaren. Nog was in verband hiermede ingekomen een adres van het eomite tot werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin wordt aan- gedrongen om bij het uitvoeren van werken in verband met de calamiteusverklaring voor te schrijven, dat de aannemers werkkrachten moeten zoeken door bemiddeling van de ur- beidsbeurzen in de betrokken gemeente. De heer Dekker vroeg of er geen adres is ingekomen van den polder Ser-Lippens, om dit voorstel aan te houden. De Voorzitter zegt niet bij de Prov. Staten. wel bij Ged. Staten, die zal echter worden over- gelegd aan de afdeelingen. De heer De Meij heeft bezwaar het verzoek van gemeld comite in handen te stellen van Ged. Staten ter afdoening. Hij wil het in de afdeelingen behandelen. De Voorzitter, de heer Kakebeelce en de heer Van der Weijde wijzen er op, dat deze zaak bij Ged. Staten behoort. De heer De Meij wil niet in de rechten van dat college treden, maar de zaak bespreken in verband met de werkloosheid. Het voorstel van den Voorzitter wordt aan genomen met 33 tegen 8 stemmen, die der heeren De Meij, Overhof, Onderdijk, Lindeijer, Adriaanse, Van Niftrik, Welleman en Gunst. Bij het voorstel om af te wijzen het verzoek van de Ver. Sanatorium Zeeland, om metie- werking inzake borgstelling voor f 750.000. was een nader schrijven van het bestuur dier vereeniging ingekomen, waar in wordt ge- wezen op een aantal antwoorden van direc- teuren van Sanatoria, waaruit blijkt, dat er geen ruimte over is; verder wordt er attent opgemaakt, dat binr.enkort het Districtsconsul- tatiebureau in Zeeland zijn werkzaamheden zal aanvangen, wat tot grooter aantal patien- ten zal leiden, en dat 750,000 het uiterste e- drag is, dat het wel aanzienlijk lager zal zijn dus ook de jaarlijksche annui'teit lager. Bij het voorstel inzake wijziging van de begrooting 1923 was nog een nader wijzigings- voorste! van Ged. Staten gevoegd, en wel f 12.000 voor de verbetering van den weg van Draaibrug naar Sluis, f 3200 voor vemieuwing van de Zuidelijke ponton in de buitenhaven te Hansweert en memorie posten voor verbreeding van den steigerdam te Wolphaartsdijk als de autobus naar Middelburg er ook op moet komen en voor verbetering van de verbinding van den Rijks- en den Prov. weg op Zuid- Beveland. Een en ander te vinden uit ver- mindering van den post onvoorzien, die dan wordt f 11.280,75%. Nog werd een nieuw voorstel naar de af deelingen verwezen en wel. dat om een moge lijk geschil omtrent de schuld der op No vember 1922 plaats gehad hebbende aanvaring tusschen het stoomschip „Zeeland" van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Sehelde en de motorboot Gideon II'van de firma Van Melle te Breskens aan de uitspraak van scheidsmannen te onderwerpen. of daarover een reehtsgeding te voeren of hierin als ver- weerder op te treden. Bij de trekking der afdeelingen werden deze als volgt samengesteld: Eerste afdeeling de heeren: Van Dixhoorn, Nolson, Van Niftrik, Hendrikse, W. van Oeve ren, Van Waesberghe, Vogelaar, Stieger. Van Zuijen, Van Nieuwenhuijzen, Welleman, Ooms, Gerlach van St. Joosland, en Van Rompu. Tweede afdeeling de heeren: Overhoff, J. W. van Oeveren, Geschiere, Struve, Verhorst, Mul der, Hartog, De Meij, Hensel, Moelker, Van Teijlingen, Dumoleijn, Dieleman en Van der Weijde. Derde afdeeling de heeren: Gunst, Erasmus, Dekker, Lantsheer, Timmerman, Onderdijk, Kakebeeke, Van de Putte, Van den Ouden. Vie- nings, Adriaanse, Lindeijer, Fruijtier en Sprenger. Alsnu stelt de Voorzitter voor de volgende bijeenkomst te houden op Dinsdag 19 Decem ber, des morgens te 10 uur. De heer W. van Oeveren, vraagt of niet 's Maandags kan worden begonnen, daar hij op 20 December eene vergadering te Amsterdam heeft. De heer Moelker zegt, dat hij juist 18 eene vergadering heeft, omdat 19 de Staten begin- nen. Men heeft toch vroeg genoeg deze datum gekend, Besloten wordt 19 December te vergaderen, en ,leze bijeenkomst gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2