ALGEIXIEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7385 Maandag 4 December 1922. 70e Jaargacg. BIT NQQBLQTT1BI1HIIM. BUITENLAND. BINNENLAN D. FEUILLETON. aan den Stoofpolder, bij Bruinisse, waartoe de Kamer indertijd naar aanleiding van de voorgekomen scheepsbngevalien bij storm- weer besloten had. Door de schippers zal dit votum met leedwezen worden vernomen. DE TOESTAND. Te Lausanne blijft het geredekavel gaan- de tusschen twee partijen, die in hun op- vattingen twee wereladeelen vertegen- woordigen, het We^ten en het Oosteii, en het voooruitzkht a snelle ovtreensteni- ming over de taTfrjke kwesties die nog aanhangig zijn, is slechts poover. Het is schrijft de N. R. Crt., om arme zinnen van te kriigen, vooraf als men bedenkt dat de hachelijkste kwestie van alle, die van de Zeestraten, de volgende week aan de forde moet komen en Turkije in zijn erzet tegen de .Westersche opvatting dienaangaande dan kan rekenen op den krachtigen steun van Sowjet-Rusfand. Over de vrijheid van de koopvaardij zijn de twee partijen het eens, maar alleen tot daartog en niet ver- der. De geailietrden komen op voor demi- litarisatie van den oevers en aanstelling van den Volkenbond als toeziend voogd, Kon- stantinopef (het heeft niet veel zin meer. om van Angora te spreken,nu het oude re gime te Stamboel is opgedoekt) en Mos- kou voor handhaving van Turkije ats wach- ter aan de Zeeengten en het sluiten van deze voor alle oorlogsschepen. In deze kwestie heeft men in werkelijkheid met een antithese tusscheri Engeland eener- en Tur- kije en Rusland anderzijds te doen. De Engelschen willen van de Zwarte Zee geen Russische binnenzee gemaakt hebben, met vrije uitvaart voor Russische oorfogssche- pen, zoofang de Russisch-Turksche entente stand houdt, terwijl de Russen de Britsche vfoot willen uit wateren w a arid zij voor hen de verbinding met hun eventueelen Turkschen oorlogsbondgenoot zou kunnen afsnijden. De Turken verzetten zich ook tegen een demilitarisatie, die de goede verdediging van Konstantmopel onmoge- lijk zou maken, en op het stuk van deze verdediging zijn zij bijzonder gevoelig, zoo- als gebleken is bij de strategische afron- ding van het gebied van de stelling Adria- nopel, welke stad naar de meening der Turken het meest vooruitgeschoven punt van het verdedigingssttefsel voor Konstan- tinopel is. In het plan der geallieerden is het ont- worpen toezicht van den Volkenbond voor Turkije en Sowjet-Rusland stellig een ele ment, dat hen irriteert. De bofsjewiki be- stempelen dien bond in hun gewone ter- minologie als een imperialistische overwin- naarsbond. Hoe de Turkenover hem den- ken, is Zaterdag te Lausanne opnieuw ge bleken. lsmet wilde er niet van weten, dat op voorstel van Curzon eenige douane- vraagstukken aan het oordeef van den Volkenbond zouden voorgelegd worden. hij protesteerde ook tegen de aanwezig- heid van Nansen als volkenbondsoommis- saris bij de beraadsfagingCn over de uit- wisseling van krijgsgevangenen en bur- gerbevolkingen, en twee Turksche gele- iegeerden die te Geneve de organisatie van den bond hebben bestudeerd, zijn, naar ons Zaterdag tegelijk uit Lausanne werd gemeld, tot het besluit gekomen dat die organisatie wef voortreffelijk was, maar onvoidoende waarborgen voor onpartijdig- heid bood. Dit is in wat meer parlemen- taire termen dus een oordeet, dat met het Russische overeenstemt. Waar het te Lausanne op aan komt is, tusschen alle moeielijkheden doorlaveeren- de of ze omzeilende, althans een regeling op papier te verkrijgen. Komt die in het geheef niet tot stand, dan kunnen de ge allieerden wel uit Lausanne vertrekken, maar wat moet ex dan met hun troepen te Korvstantinopel en elders gebeureu De bepaling in de overeenkomst van Moeda- nia, volgens welke de Turken voor de zo nes van Ismed en Tsjanak halt houden en ook geen troepen uit Azie naar Europa zullen overbrengen, geldt alleen voor den duur van de vredesconferentie. Het con flict zou bij het uiteenvallen van de con- ferentie niet lang op zich; laten wachten, wanneer het Turksche leger aan den Azia- tischen oever in beweging kwam. Als de geallieerden dus geen hernieuwing van den oorfog met Turkije willen, zullen zij er alles op moeten zetten om een regeling tot stand te brengen en dit is het, wat de positie der Turken en Russen zoo sterk maakt. Is het trouwens wef de moeite waard voor Engeland om zich met alle krachten in te spannen, ten einde in de voornaam- ste kwestie van de Zeeenglten: den Tur ken nog de een of andere concessie te ontwringen, die alleen in vredestijd op papier van kracht blijft, terwijl gemak- kelijk te voorspellen is, dat de Turken zich er in oorfogstijd toch niet door zou den faten belemmeren? In 1914 gold het tractaat van Juli 1841, nader bekrachtigd door den vrede van Parijs van 1856, vof- gens hetwelk geen vreemd oorlogsschip de Dardanellen in mocht varen zonder vergunning van Turkije. Daarom lieten de Turken in 1914 de Duitsche oorlogssche pen Goben en Breslau toe en zij hid den de Zeeengten daarna geslo'ten voor de oorlogsschepen van de geallieerden. Dit tractaat is door de Turken nage- feefd alleen omdat het in hun eigen voor- deef was. Zelfs in het ondenkbare geval, dat de Turken nu Engefand's wensch ten stotte inwilligden en de zeestraten, open- stelden voor zijn oorlogsschepen enl hun het binnenvaren gemakkelijk maakten door nergens fangs de oevers vaste verdedi- gingswerken op te werpen, zou, gelijk wij ai herhaaldelijk hebben laten uitko- inen, wanneer in een nieuwen oorlog Engeland en Turkije weer tegenover el- kaar kwamen te staan, het eerste werk van "de Turken bestaan in het improjvisee- ren van een verdediging door middef van mijnversperringen, het opstellen van ge- maskeerde houwitsers (om hun steilvuur bijzonder gevaarlijk voor het dek van oorlogsschepen) er/z. Men doet te Lausanne heef ernsltig en debatteert over de kleinste kleinigheden, alsof het ging om de vast^tetling van een contract met bepalingen, bij weVker overtreding men dadelijk verhaal op de partij, die in gebreke is gebleven, zou hebben. De nuchtere waarheid is echter, dat het stuk papier, dat men te Lausanne ten sfotte hoopt te krijgen, alleen moet dienen om de gevaren van een onmiddef- lijk conflict voor de geallieerden af te wenden. In zoover het een proeve mocht willen zijn tot regeling van de Ooster- sche kwestie, kan het tractaat van Lau sanne niet ontkomen aan het noodfot van alle vorige proeven, ondernomen op vroe- gere congressen over de Oostersche kwes tie, namelijk dat de uitvoering ervan alles te wenschen zaf overlaten en de Ooster sche kwestie zich van het eene tot het andere gesfacht zal handhaven in haar karakter van een tusschenpoozend werk- zamen vulkaan, die in zijn rustige tijden krachten schijnt te verzamelen voor een nieuwe uitbarsting. DE SCHOMMELING VAN DEN WISSELKOERS. In den Beh^schen Senaat is minister Theunis gei'nterpelleerd over de kwestie der wisselkoersen. De socialistische Sena tor Vinck betoogde dat de transacties van enkefe buitenlandsche en Belgische „ban- dieten" dusdanige fluctuates in den wis- selkoers hebben veroorzaakt, dat het e.co- nomische leven in Belgie zeer moeilijk is geworden. Hij drong aan op een nauw- keurige regeling, een officieele iaterna- tionale vaststelling der wisselkoersen. Al les is beter dan het huidige sitelsel met DE GRONDWETSHERZ1ENING. De wetsvoorstellen door de Koningin bekrachtigd. De Koningin heeft de thans ook door de Eerste Kamer aangenomen wetsvoorstellen tot grondwetsherziening bekrachtigd. ERVARINGEN VAN EEN VROUWELIJK KAMERL1D. Mej. Johanna Westerman, een onzer Kamerledeo. die zoo men weet, tot de groep van den Vrijheidsbond behoort, schnp't in het weekblad ..Middenkoers'1 over haar er- varingen als Kamerlid. Zij prijst de tege- moetkoming die de Kamerleden haar be- toonden. Ook mevr. Groeneweg, had meen ik, aldus mej. Westerman, nooit over on- vriendelijkheid van hare 99 mannelijke col- lega's te klagen gehad. En nu wij met ons zevenen zijn wordt het allengs gewoner, de vrouwen zich tusschen de mannen te zien bewegen. Wanneer men zich maar niet als nieuweling ineens te veel op het standpunt stelt de wijsheid in pacht te hebben en die wijsheid nu eens te willen luchten, dan komt de Kamer een beginneling, 't zij man of vrouw prettig tegemoet. De hoeveelheid gedrukte stukken, die een Kamerlid onder de oogen krijgt, noemt zij verbijsterend. Wat al wetten en bepaiingen worden in de Kamer voorbereid. Wat al be- slissingen moeten er genomen worden, waarvan een groot aantai Kamerleden niets begrijpt. Van hoe ontzettend veel wetsont- werpen wordt bestudeering verlangd! Het is zoo overweldigend veel, dat men al heel gauw moet gaan schiften bij het bepalen van de belangstelling en zich beslist moet voor- nemen niet van alles verstand te willen krij gen en zich zoodoende grondig in den put te werken, zooals eens een Kamerlid jaren geleden een man dus gedaan heeft. Men moet ten minste de eerste jaren zijn aandacht bij speciale onderwerpen bepalen en daarvan een grondiger studie maken, en verder vertrouwen op de voorlichting van die leden der fractie waarvan men deel uit- naakt, die van andere onderwerpen nitste- kend op de hoogte zijn. Natuurlijk blijft belangstelling in die on derwerpen, waarvan men niet speciaal ver stand heeft, geboden en een leek kan dik- wijls over een bepaalde zaak waarbij ge- zond verstand te pas komt, een juist oordeel hebben en zoo mede vruehtbaar werk doen. Mijn indruk is echter, dat nieuwelingen in de politiek natuurlijk de buitengewoon bekwamen uitgezonderd eerst na eenige jaren hard werken kans hebben goede Ka merleden te worden en ik raad iedereen 't zij man of vrouw af, zich het werk te gemakkelijk voor te stellen. Men moet de gfbote lijn van het werk in't oog houden en dan zal men na eenigen tijd in staat zijn aan het schip van staat een klein duwtje te helpen geven in de rich- ting, waarin men het wenscht te doen voort- gaan. EEN GEMEENTE DIE OPGEHEVEN WIL WORDEN. De gemeenteraad van Balgoy bij Nijme- gen, vroeg aan den Minister om van het aardrijk te mogen verdwijnen als afzonder- lijke gemeente. Zij kon het niet meer bol- werken. De Minister heeft nu bericht, dat hij de samenvoeging van Balgoy met Overas- selt tegen 1 Januari 1923 wil bevorderen. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. De algemeene vergadering der Her- vormde (Gereformeerde) Staatspartij heeft in haar laatst gehouden bijeenkomst te Utrecht een adres aan de re peering ver- zonden, waarin zij verzocht op de Staats- begrooting 1923 den post ad 10.000 gld. uitgetrokken voor het gezantschap bij den Paus, te doen vervallen, en heeft aan de Tweede Kamer verzocht het initiatief te nemen tot indiening van een voorstef in dien geest Een oogenblik later waren de echtge- nooten gescheiden en de man met het edele karakter, die door de rechtbank van ,Anenschen schuldig was bevonden aan een afschuwelijke misdaad, zag de deijren van zijn gevangenis achter zich sluiten. Lenore was teruggekeerd op het kasteel Cerisolles, zoo vol van zoete en vreeselijke herinneringen voor haar. Het Groene Huis was gesfoten en telkens als de jonge, veelbeproefde vtouw op haar korte wandelingen in het belang van de kleine Diana er langs kwam, ontroerde zij van smart. De ongelukkige zag met smart 111 het hart de terugkomst tegemoet van den markies, maar zij moest dien angst -en den weerzin tevens onderdrukken. O, afs Romain mij zoo zag. Dit herhaalde Lenore telkens als zij haar smart uitweende aan het wiegje van Met kleine wichtje, dat gelukkig nog niets begreep van het martelaarschap harer noeder. De goede oude Manon kon ook haar tranen niet terughouden, hoe gaarne zij zich goed had willen houden. Ze lcnielde dan naast Lenore neer bij het wiegje en trooste haar meesteres zoo goed zij kon. Zij vertelde dan van al de goede daden, die zij zich van Romain kon her- inneren, zeggend: Hij, onze Romain, een moordenaar! O, mevrouw, ik zou, u uren lang kunnen vertellen van dingen die bewijzen, dat hij van zijn kindsheid af nooit zelfs een DE „TURMAC". Aan het geheele personeel der Turmac's sigarettenfabrieken en kantoren, gevestigd ts Zevenaar en Ar-ihem1", is tegeni 1 Januari ontsfag aangezegd. De fabricage is stop gezet tengevolge van de snelle achteruit- gang van den verkoop. EEN BANKINSTELL1NG IN F1NANCIEELE MOeILIJKHEDEN. Ds Centrale 'Effecten- en Adminislratie- bank te Nijmegen heeft aan haar crediteu- ren een ondtrhandsch accoord aangeho- den, daar de bank niet; in staat is ten voile aan haar verplichtingen te voldoen. KLOMPENMAKERSBEDR1JE. Het lioofdbestuur van den Nederland- schen Kfompenmakersbond heeft een con ference gehad, met den beirokken Minis ter, om deze te verzoeken maatregelen te nemen waardoor de moeilij(kheden in het klompenbedrijf kunnen worden wegge- nomen daar de inlandsche klompeninou- strie door de concurrentie van de Belgische klompen kwijnt. De Minister heeft over- weging toegezegd van de te nemen maat regelen. HET OVERCOMRLEeT POST- PERSONEEL Naar het „Hbld." verneemt, is aan de hoofdep van dienst medegedeetd, dat dfc administratie bij post en telegrafie eer zij overgaan tot toepassing der wacht- geldregeling, zooals deze doer de centrale commissie voor gecrganiseerd overfeg is geadviseerd, een opgaaf verwacht van de voor «den. dienst ongeschikte elementen onder hun personeel. Deze zullen in de eerste plaats voor onitslag worden voor- gedragen. DE HAVEN VAN VLISS1NGEN. De Tweede Kamer heeft stelling genomen tegen de plannen door den Minister van Waterstaat ontwikkeld in zijn memorie van antwoord op de Waterstaatsbegrooting, om de werken tot uitbreiding van de haven van Vlissingen zoo goed als stop te zetten. Uit alle politieke partijen kwamen afge- vaardigden de wenschelijkheid betoogen, om dat werk met onverrpinderde kracht voort te zetten. De Minister gaf naar aanieiding hiervan te kennen, dat ook hij het werk wil voortzetten, en dat er van de voor dit jaar toegestane gelden nog 5 ton disponibel is en dat hij in deze maand het maken van een waterkeerenden dijk nog wil aanbesteati..- Eene motie van den heer Krijger, die ue- oogde dit werk van de nog beschikbare gel den te doen uitvoeren werd toen inge- trokken. Met 70 tegen 3 stemmen is Vrijdag aan genomen een motie van den heer Van der Voort van Zijp, waarbij wordt uitgesproken de wenschelijkheid van voortzetting der wer ken op den oorspronkelijken voet. Met groote voldoening werd te Vlissingen het bericht hiervan ontvangen. De burge- meester, die op de tribune de Kamerzitting bijwoonde, had zich gehaast dien uitslag te seinen. Spoedig wapperde toen van het stadhuis de Oranje, de nationale en Vlissingsche vlag. De Kamerfractie van den Vrijheidsbond, zond een telegram van gelukwensch aan de Vlissingsche afdeeling, en bracht hulde aan het ijverig gemeentebestuur. De anti-revolutionaire kiesvereeniging zond een telegram aan den heer Van der Voort van Zijp, waarin hem dank werd ge- bracht voor de wijze waarop hij voor de be- langen van Vlissingen op den bres heeft gestaan. VLUCHTHAVEN AAN DEN STOOFPOLDER. Door de Tweede Kamer is Vrijdag ver- worpen, met 39 tegen 34 stemmen, een post van 200,000, voor het uitvoeren van het plan tot het aanleggen eener vluchthaven dier kwaad heeft gedaan, faat staan een inensch. Hij was de edelmoedigheid in per- soon.. Verbeeld u, eens En dan vervoigdeii de verftalen van de oude Manon elkander op, totdat Lenore door haar tranen heen glimlachte en, als de oude ophield, meer van die verhalen vroeg uit Romain's jeugd en jongelings- jaren. Romain wil, dat wij in leven blijven, zeide ze op zekeren avond en daarom moet gij, Manon, mij helpen om het leven te dragen. Wij beiden zijn de eenige we- zens die, met Diana, hem na aan het hart figgen. Pierre moet dood zijn, anders had hij wel gehoord van het vreeselijke pro- ces, dat in de bladen de ronde heeft ge daan. Denkt ge het ook niet Manon? De oude was hevig ontroerd door de woorden van mevrouw E>e CerisoJks en antwoordde Ik denk zooals gij. Nooit heb ik twee breeders zooveel van elkaar zien houden Pierre en Romain. Het zou, mij daarom niet verwonderen afs Pierre's geest op een goeden dag verscheen om den waren moordenaar van mijnheer Narjac onder de guillotine te brengen. Dergelijke gesprekken waren 'n weldaad voor Lenore, want zij fenigden eenigzfns haar groote smart en wekten een straai van hoop in het hart van de veelbeproefde De eene dag na den andere veriiep, doch Lenore bieef zonder tijding van den mar kies. Wat bezielde toch den vader, die zijn dochter alleen liet in de ure van beproe- ving? Dat hij deri schoonzoon negeerfle, van wiens onschuld hij overtuigd moest zijn, dat was wel«laf, maar voor een hoog hartig man te begrijpen, maar dat hij zijn eenig kind aan haar lot overliet in zulke omstandigheden, dat moest hemeltergend genoemd worden. Zoo sprak meh in het dorp en in den omtrek er over, waar men de kasteelbevvo- ners had feeren kenned en waar men veel sympathie had gekregen voor de nieuwe meesteres, maar men paste wef op het niet in bijzijm van Lenore te zeggen, daar men v-^. geen geld ue lieve jonge vrouw had willen kwetsen. Op zekeren middag toen de kasteel- bewoonster t trugkeerde van een wande- ling in net park met Diana, die door de dienstbcidt gedragen werd, hoordie zij een fawaai alsot er een twistgesprek gaande was. Zij tuisterde toe en tioorde: A\aar als ik u toch zeg, dat ik uw meesteres moet spreken Het leek een scheHe jongensstem, waar op een zwaardere, een inannestem, ant woordde J Onze meesteres spreken? Welja, dat ontbrak er no-g maar aan, dat ge er „mo^t'' bij ziegt! Lenore herkende de stem van Jerome den tjunman. Zeker om haar wat geld af te zetten voor wat bloemen uit het bosch,. bl°emen, die wij hier in het park meer dan genoeg hebben. Qa maar door met uw gebakken botjes, jongen Oevochten? In het paXviljoen Wie heeft dat verteld, beste Manon? Omdat mevrouw mij opdroeg het paviljoen eens wat op te ruimen, dacnt ik dat ge er alles van wist. Stoelen en tafels lagen omvergewcrpen en een der vensters stond open, terwijl een riiit gebroken was. Mevrouw weet zeker ook niet, vervoigde de oude, dat er een gat in de heg in de nabijheid van het paviljoen. Het lijkt wel of een troep bandieten hier binnengeko- men is en den boel in het paviljoen eens even door elkander gesmeten heeft. Groo te hemel, wat moer er van ons worden als het af dien kant opgaat! Het lijkt waar- achtig wel mevrouw, of tr neksen bezig geweest zijnDe ongestrafte moord op mijnheer Narjac' waarvoor onze goede mijnheer Romain in de gevangenis zucht, moet de bende moordenaars aangetnoe- digd hebben om opnieuw te beginnen en ik geloof dat het rdet 1ang zai duren of we gaan er ailemaai aan. Uit medelijden met de oude, getrouvve dienstbode besfoot Lenore te spreken; Daar om zeide ze: Sle( u maar gerasc, Manon, bandie ten heLoen niets met die wanorde in het pavilj en te maken. Mijn vader heeft een beetj. opgewonden gestel; terwijl hij ver- telue hoeveel hij geleden had door die ^roordeeling van Romain, liep hij af en aan in het palviljoen, zonder eigenlijk uit te kijken en zoodoende werd er licht een rieten stoel omvergeworjjen. O, beste mevrouw, zuchtte Manon, terwijl ze vertrouwelijk haar gerimpelde hand op Lenore's schouder fegde, een vader, die in pfaats van met zijn dochter te weenen over het ongefuk, dat over haar gekomen is, haar meubelen onderst- boven werpt, die verdient niet beter dan... Kom, mevrouw, ik kan niet gefooven, dat een vader zoo handelt; dat moeten bandie- ten, roovers, moordenaars geweest zijn Gisteravond hebben ze het paviljoen doer elkander geworpen, morgen komen ze in het kasteel! De dood als mijnheer Narjac zijn onduldbare speculaties. De controle dient door den Volkenbond en niet doer de haute finance te worden uitgeoefend. Onlangs heeft een bank te Antvverpen op een dag voor dertig millioen Belgische francs aan ponden sterling ingewissehd. Zii, die net nationale geld exporte.ren, dienen zwaar te worden gestraft. Nadat Senator Seeliger op de instei- ling van een internationale muntof(gani- satie had aangedrongen, beantwoordde minister-president Theunis, als minister van financien, de verschillende sprekers. Al het onheil komt niet uit de bankbiljetcen- pers voort, aldus de minister, want er bestaat een economische wet, die van vraag en aanbod, welke den, wisselkoers vaststelt. Alle Britsche en Amerikaansche kapitalen, die in Belgie zijn geplaatst, niet door speculanten, maar door buitenland sche operaties, zijn Belgie na den wa- penstilstand van nut geweest. Belgie heeft behoefte aan buitenlandsch kapitaal; in- dien het weggaat, daalt de franc. De minister zeide dat er inderdaad in- dividuen zijn geweest, die een valuta- crisis hebben veroorzaakt, doch zij zijn alien uitgewezen. Een internationale con trole acht hij nutteloos. Hij bestreed het beginsef eener heffing op het kapitaal; zij zou onmogelijk zijn en de vernietiging van het verlrouwen beduiden. Hij meen- de dat er geen reden is zich ongerust te maken. Alleen reeds de aankondiging van een wet, welke het beheer der ka- pitafen verhinderen zou, zou een noodlot- tig gevolg hebben. DE EXECUTIE VAN DE GRIEKSCHE MINISTERS. Betreffende de executie der Grieksche oud-ministers wordt nadur gemefd, dat de ex-premier den dood in voile kalmte !te ge- moet getreden is. Ofschoon tusschen, de uitspraak van de militaire „rechtbank" en de tenuitvoerfegging van het vonnis slechts enkele uren verstreken en de slachtoffers van koning Constantijn's politiek dus fei- telijk geheel onvoorbereid het aardsche feven vaarwel moesten zeggen, toonde de ex-premier Goenaris, die van zijn ziekbed werd gehaald, niet den minsten doodangst. Hij stierf, voor het pefeton staande, met de handen in de zakken van zijn over- jas en een glimfach op zijn geiaat. Een collega van hem, de minister van Bui tenlandsche Zaken, Baltazzi, zette zijn forgnet recht, terwijl hij tegen den muur stond om te worden gefusiUeerd. De bijzondere correspondent van de Daily Chronicle, Martin H. Donohoe, schrijft over de terech'istelling van de Grieksche oud-ministers onder het op- schrift „Politieke Wraak", als volgjt: De Atheners hebben hun afoude tra- ditie van politieke onbestendighejd voile eer bewezen. De dooden van heden wa ren de helden van gisteren. Kortgeleden nog waren de mannen, die der dood gebracht zijn geallfen ais offer aan koning Constantijn's grootheids- waan de verpersoonlijking van het Grieksche patriotisme. Maar het noodlot heeft pok hen niet verschoond. Immers, sinds eeuwen her is het; parool van het volk van Athene geweest: „Wee den over- wonnene." Het Grieksche le^fer leed in K'ein Azie een volslagen nederlaag; er moesten nu zondebokken worden gevon- den, waarop de natie haar wraaklust kon koelen. Vier van de zes slachtoffers waren mij persoonlijk bekend aldus Donohoe. Het staat niet aan mij, te beoordeelen, of zij schuldig of onschuldig waren aan het hun ten Taste gelegde hoogverraad. Zeker Kcr is het, dat zij verknocht waren aan de zaak van Constantijn, die den dans ont- sprongen is. Zij hebben voor hun mis- plaatsten ijver en hun verkeerd inzicht zwaar moeten boeten. Goenaris was een der kopstukken, van het Constantinisme. of de gevangenis afs m'ijnheer Romain, dat is ons voorbehouden. Arme Manon, nu praat ge toch een beetje af te dwaas, zeide Lenore op be- stratfenden toon. Ik zweer u, dat mijn vader de eenige geweest is, die met mij den (Jrempef van het paviljoen heeft over- schreden en dat De oude hief haar trouwhartige oogen tot de jonge vrouw opj en zeide hoofd- schuddend Mevrouw, zwetr niet, want ik mag niet gelboven, dat uw vader het geweest is die dit voorwtrp in het palviljoen ver- ioren heeft. Het is do^r mij op de mat ge- vonden. Op de geopende hand van Manon tag een zonderling voorwerp, een roodacli- tige steen, iets afs een amulet. Op dien rooden steen was een adefaar gegrave-erd met uitgespreide vleugeis Groote hemef, wat is dat! riep Le nore ontsteld uit, Manon, hoe komt die steen in uw bezit? Manon! Manon! ik herken dien steen, hij Tag; in de kamer, waar mijnheer Narjac vermoord is! Hevige ontsteltenis was te lezen in de oogen van Lenore. Mevrouw vergist zich, hernam de dienstbode. De steen, die in de kamer van dien armen mijnheer Narjac gevonden is, is in handen van de justitie gebfeven. Al hebben zij schellen op de oogen, aan hun vingers hebben zij scherpe nagels, die niets foslaten. Qat ding dal ik hier heb, is het broertje van dien anderen steen, dat is al les! Zal mevrouw nu nog ontkennen, dat de moordena rs in het paviljoen geweest zijn? (Wordt vervolgd). TER NEUZENSCHE COU RANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1