LANDBOUW BERICHTEN. 6EMEN3DE BERICHTEN. ALLERFIJN3TE MELANGE Prijs 85 cent per pond. Men verwacht, dat gouverneur Al. Smith van New York, wiens groote meer- derheid bij de jongste verkiezingen voor een deei vvordt toegeschreven aan de om- standigheid, dat hij voor een herziening Her drankwet is, onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding in Januari a.s. in zijn boodschap aan de wetgevende vergadering zai verzoeken om een stemming in den staat New York uit te schrijven in zake den verkoop van fichte wijnen en bier. Te Kechigan (Alaska) zal een duikboot- jager gestationneerd worden, ten einde de drankwetambtenaren te helpen in hun strijd tegen de dranksmokkelaars uit Canada. 1 N G E O N D E N M EDEDEELIN G J& N. VERVoER VAN VEE. De Minister an Landbouw heeft met ingang van ipec. ingetrokken: Voor zoovsr die markten be tret t, welke na zonsopyang een aanvang nernen, zijne beschi'kking van 7 Nov. j.E, wearbij werden geschorst de randveemarkten in de pro- vincie Zuid-Holland. Zijue besoliikking van la Nov. j.f.ywaar- bij werd vtr.voden het verv'oereri of doen vervoeren van mndvee naar het overige gedeeite des Rijks uit een kring, ornvat- tende de provincie Zuid-Holland. Verder heeft de minister, met handha- ving overigens van zijn beschikking van 15 Nov. jl., waarbij vcrboden werd het vervoeren of doen vervoeren van rund- vee naar het overige gedeeite, des Rrjks uit een kring, omvattende de provmcie Zuid-Holland: met ingang van 27 Nov. tot en met 30 Nov. het vcvoeren oi doen vervoeren van rundvee anders dan per spoor van af de stations Delftsche poor! en Maas verboden uit een kring omvat tende de gemeente Rotterdam. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland hyeft toegestaan de markt voor slachtrunderen op Maandag en Dinsdag te Rotterdam. DE rijkslandbouw-proefvelden. Uit bezuinigingsoverwegingeri zal het Rijkslandbouw-proefveldwezen worden ge- reorganiseerd. De Rijkslandbouwconsulen- ten krijgen de geheele administratieve werkzaambeid en het financieel beheer. Een deef der profeven wordt interprovinci- aal en het geheele plan zal op een vergade ring der Rijkslandbouwconsulenten worden opgemaakt. Oed. Stated van Overijse' hebben df Commissie van Toezicht op de Rijksland- bouwprodfvelden diet ingang van 1 Jan. 1923 opgeheven. 0E P1TT1SE NATUUR30TERSMAAK PROEFT EEN IEDER ONMIOQELLIJK. SABOTAGE. Te Winschoten heeft terecht gestaan een 21jarige arbeider te Finsterwoide, .die einde Aug. j.f. aldaar een bos persdraad, benevens een metafen tand van een eg en een metaien staaf, nadat hij het pers draad in elkaar had getrapt, tusschen het stroo in een werkende stroopers gewor- pen had. Bekl: wierde tot zijn verohtsehuldiging aan, dat men slecht met het draad kon werken. Welke gevolgen dit zou, kunnen hebben heeft hij niet overwogen. Het O.M. wijst bekl. op de ernstige ge volgen die zijn daad had kunnen hebben Het is een allerdraevigste' manier ^an sa botage. Het O.M. eischte twee jaren ge vangenisstraf. EEN DIEVENBeNDE. De justitie le Purmerend heeft de hand gelegd op een dieveribende, bestaande uit jongens van 9 tot 10 jaar. Reeds verschii- lende malen was aangifie gedaan van dief- staf, als van Kwatlar epen, sig r tten, ha- ring, fookking, gyrookte paling, turf, een bijl, sleutefs, touw, en een memgte aridere kleine zaken, en nooit kon men de daders vinden. Dit duurde zoo we! 2'tot 3 niaan- den, totdat Dor.derdag aangifte werd ge daan van diefstal vail een electrische lan- taarn van een fiefs. De poiitie zag spoe- dig daarna eenige jongens met een rij- wiellantaarn loopen en iegde .r beslag op. Voorbopig is tegen een achttal jongens proces-veroaal opgemaakt wegens diefstal van bovenstaande artjkeien en een m- braak in het gemeentehuis. EEN WOEST HERT. In de Rotterdamsche Diergaarde is een oppasser, toen hij zich binnen de hekken van een der hertenkooieu begaf, om de open ruimte schoon te maker,,, door een hert aangevallen. Het dier brachi den man met het gewei lichte verwondingen ot«n het hoofd en den hals toe. De oppasser moest in het ziekenhuis aan den Cool- singei verbonden worden. VERDACHT VAN VERDU1STER1NQ. Te Winschoten is gevankelijk binnenge- bracht de rijksontvanger Wielens uit Blij- ham, verdacht van verduistering. Na ver- hoor werd hij ingesfoten. VERMIST. Te Enkhuizen wordt sederi Zaterdag- avond vermist de lSjarige C. L., hande- faar in pluinigedierte. iiij is dien a\ond per fiets naar het nabijgelegen dorp An- dijk vertrokke.n, heeft daar tijdens or na het bezoelten van een cafe orieemgheid gehad en sedert heeft men niets inetr van hem vernomen. LIJK OPGEHAALD. Uit den Ouden IJsel bij Doetinchem is Zondagmorgen opgehaald het lijk van den 42jarigen smid S. aldaar. De man is vermoedelijk door de duisternis te water geraakt. Hij faat een vjrouw en twee kin- deren na. TREURIG ONGEVAL. Zondagmiddag ongeveer half geraakte iemand bij het Wandelhoofd „Wilhelmina" te Scheveningen te water. Vermoedelijk tengevolge van de hooge zeeen werd de drenkeling even voor de rontonde tegen de ijzeren draagpijlers gestagen. Bezoekers van de pier konden we! zijri hurpgeroep hooren, doch natuurlijk niet zien waar de drenkeling zich precies be- vond. Toen de politic ter plaatse kwam, had de man daar af een kwartier kramp- achtig tegen het water geworsteld. Met een koevoet werden nu twee pfanken uit de pier gelicht en daardoorheen waagde zich de '36jarige O. P. Roukema, uit de Bosschestraat, die zich aan een touw iiet zakken. Hoewel deze vel^ malen, dqor de goi- ven werd bedofven1 en voortdurend in doodsgevaar verkeerde, mocht het hem niet geiukken den drenkeling te grijpen. Eindelijk liet de drenkeling de pijter los en werd hij door den stroom meegespoeid. Zijn lijk is nog niet gevonden. De heer R., die daarna weer aan het touw werd opgehaald, was ongeveer een kwartier in het water geweest. EEN TRAG1SCH GNGELUK. TerwijI de heer B., te Enschede bezig was zich te scheren, greep zijn zesjarig zoontje hem onverwacht van achteren aan, waardoor hij struikelde en boven op het kind viel. De kleine, eenig kind, overleed aan de gevolgen. DE BANKROOF TE VALKENBURG. In verband met den bankroot te Val- kenburg zijn te Frankfort a. M. twee Duitschers aangehouden.— Een der bankbedienden is uit alken- burg naar Frankfort vertrokken om te constateeren of ge aangehoudene tot het viertal roovers behooren. EEN SMOKKELAAR GeSTRAFT. Het Woekergerecht te Munster heeft den koopman H. Demes uit het grensplaatsje Vreden, die 29 jonge varkens naar Hot- land wilde smokkelen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, 300.00C) mari< boete en verbeurdverklaring der varkens. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP TE BARCELONA. Omstreeks 12 uur Vrijdagmiddag werd het schip de „Mouche", dat den dienst onderhoudt tusschen de haven en de an- dere kustplaatsen in de omgeving, aan- crevaren door een boot van den douane- dienst Eerstgenoemd schip, dat 80 per- sonen' aan boord had, sloeg om, zoodat afle opvarenden te water i?efaakten. -)m acht uur des avonds waren reeds tien lijken uit het water opgehaald. Zeyen- ti-n pcrsonen werden gewond. Door dui kers' wordt het nasporingswerk voortge- zet. SCHEEPVAARTBEWEGING. 27 November. Noorsch s.s. Hogstad, 1967 M3., koien, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Gala, 2826 stukgoed, van Leith vooi Gent. Ned. s.s. Schieland, 6372 M3., kolen, van New-Castle voor Sluiskil. Eng. s.s. Aintree, 3319 M3., kolen, van Boston voor Gent. Eng. s.s. Avanvilk, 1933 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. motorb. Hobgoblin, 1095 M3., le- dig, van Gent naar Kings'fynn. eng. s.s. Dfyburgli, 3583 M3„ stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Rytoner, 1236 M3., iedig, van Rotterdam voor Gent. Belg. s.s. Condroz, 3177 M3„ kolen, van Boston voor Gent. Belg. s.s. Sierra Verde, 4025 M3., Iedig, van Gent naar Bo'ness. Eng. s.s. Urpeth, 3126 M3., iedig, van Gent naar Grangemouth. Eng. s.s. Dempsta, 1795 M3., Iedig, van Gent naar New-Castle. Noorsch s.s. Ganger Rolf, 3351 M3., Iedig, van G^'nt naar Rouaan. Eng. s.s. Glofield, 12437 M3., erts, van Antwerpen voor 1 er Neuzen. 28 November. Eng. s.s. Grvstok-e Castle, 10839 M3., gemc nd, van Galveston voor Gent. Fransch s.s. Ganzeville, 4344 M3., Iedig, van Rouaan voor Gent. Eng. s.s. River Tees, 2120 M3., Iedig, van Gent naar Kingslynn. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed. van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Airmyn, 2412 M3., kolen, van Goole voor'Gent. Eng. s.s. Algores, 969 M3., Iedig, van Londen voor Gent. Belg. s.s. Baron Ruzette, 605 M.3., Iedig, van Ostende voor Gent. Ned. s.s. Schieiand, 6372 M3., Iedig, van Sluiskil naar New-Castle Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Vera Kathleen, 8818 M3., erts, van Antwerpen voor Ter Neuzen. Noorsch s.s. Solborg, 7201 M3., koten, van Cardiff voor Gent. Eng.* s.s. Edith, 2010 M3., kolen, van Burrvport voor Gent. lure l&Qinboter eiet iter noodig. VraaiSlt bwen Wlnkelier ter vervanging De Hollandsche Boerin GEMEFNTEKAAD VAN AXEL. Vergadering' v;'.n Donderdag 16 November 1922. dee voormiddaps 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. - M. Oggel, Ph. Dek- iegemvoordig Te leden: J. M. Oggel, Ph. -J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. D< ker, J. M. Baert, F. Dielernan, J. de Feijter en M. Foster, benevens de Secretaris. Afwezig zijri de heeren C. Th. van de T.i.i en A. E. G. lvruijsse. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deeit mede. dat de heer Van de But be- cht heeft gezonden, wegens ongesteldheid verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen terwijl de heer Kruijsse bei-icht weg»ns uit- stedigheid verhinderd te zijn Aan de orde komt: 1. Notulen. Daar de notulen der vorige vergadering nog niet zijn ontvangen, wordt de vaststelling daar- van aangehouden. 2. Mededeelingen en i;igeko:uen stuliken. a Bericht van A. Esselbruggc, dat hij de benoeming tot lid van het Burgerhjk Arm- bestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. b. Kennisgeving van Lev. Dieieman, A. Ysebaert en J. K. d" Putter, dat zij de be noeming resp. tat arbiter en keurmeesti voor de a.s. jaarmaikt aannemcn; laatstge- noemde voegt er aan toe, dat hij geen ver- goeding wenscht te ontvangen. Aangenomen voor kennisgeving c. Een missive van Gedeputeerde Staten van' Zeeland, waarin zij kennisgeven van het besluit van den raad der gemeente Zaamslag tot opheffing der jaarlijksche veemarkt. beheer vjkN DIXHOORN waagt of erf ok voor- of nadealen kunnen bestaan voor onze gemeente, dat die markt afgeschaft woim Hij voor zich ?iet niet in, dat het algemeen belang ennede. gebaat is, dat markten ver- dwijrien. Dat er geen gebruik ran geipaakt wordt, is tot daartoe, maai' dat komt, djxt de menschen niet begrijpen willen. dat voor een goeden handel de markten noodig zijn. De heer OGGEL gelooft, dat die markten worden opgeheven, omdat er door de Veewet zulke bezwarende bepalmcon gemaakt zijn voor de keuringen. Het beriGht wordt aangenomen voor kenm geving. d. Een schrijven van Gedeputeerde btaten van Zeeland, dd. 10 November .1922, waarin zij, ingevolge artikel 197 der Gemeente%vet mededeelen, dat de beslissing op het raads- besluit dd. 31 October 1.1. tot afschaffmg van de paardenmarkt in Januari en Mei, is ver- daagd, in verband met hun beshiit om de be- m uren der andere gemeenten omtrent bedoel- de aangelegenheid te hooren. Zij verzoeken den gemeenteraad hieiwan mededeeling te doen. De heer VAN DIXHOORN bm.iugt zyp spijt, dat dit besluit genomen is. Hij kon <Tc vorige vergadering niet bijwonen, anders had hij daartegen geprotesteerd; als het kon zon hij dat besluit nog gaame ingetrokken zien Het gemeentebestuur moet de markten niet opheffen maar steunen en opwekken. Het ;s een ongewen=chte toestand, dat de boeren hun dieren aan den stal of thuis verkoopen. Geen enkele boer kent daardoor de waarde van zijn beesten; spreker weet een geval, dat iemand op de markt door denzeifdep koopman 100 meer voor zijn paard werd geboden, dan hij thuis vroeg. Het is waar, de boeren vinden het gemakkelijker, als ze hun vee thuis ver koopen, omdat ze dan met geen leveren en geen personeel te maken hebberi om het vee naar of van de markt te brengen, maar dit gemak komt duur uit en de kooplieden zitten ook lie- ver bij den boer achter kachel met eea flesch brandewijn en een srgaartje, tbrwijl dan soms de vrouw ook nog een duit in 't zakje doet, maar dat zijn geen totestanden. Het jon- gere geslacht dient zich er in te werken, da. voortaan het vee op de markt verkocht wordt, dat is hun voordeel. En daarom dienen de markten niet afgeschaft maar behouden te worden. Spreker zou met cijfers kunnen aan- toonen, dat er plaatsen zijn in ons land, waar de paarden op een laag peil staan, en er hon- derden paarden op de markt worden aange- voerd. Is het dan niet jammer, dat, nu hier de paarden zoo'n goeden naam hebben, men hiev geen aanvoer heeft voor de markt. Hij hoopt, dat dit later nog eens goed wordt en daarom acht hij het van belang, dat de paardenmarkten blijven bestaan. De heer WEIJNS protesteert ertegen, dat hier gezegd wordt, dat de kooplieden hier bij de boeren met een fiesch bi andewljn zitten te drinken. Bij hem persoonlijk is nooit een borrel voor de kooplui gjeschonken. Overigens ziet hij in de paardenmarkten geen nut, want er komen geen kooplieden, terwijl die markten aan de gemeente alle jaren geld kosten. De heer FOSTER hoort zeggen, dat a paardenmarkten alle jaren geld kosten, maar dat ontkent hij, want de gelden voor de paar denmarkten zijn overgebracht voor de pi mien van de jaarmarkt. We hebben al in geen jaren paardenmarkt gehad, dus kosten zijn er niet, en welk bezwaar is er nu, dat de paarden markt op papier blijft bestaan? Mocht er dar een tijd komen, dat men die markt wcnscht te houden, zoo is die eenvoudig uit te sehrli ven zonder formaliteden. De heer VAN DIXHOORN is dat eens met den heer Foster. En wat de kooplui betrefl. die komen stellig naar hier als er aanvoer is dat is al gebleken. Bovendien als de valuta beter was. dan zouden de Duitsche koopiieden die nu in Belgie koopen, wel naar hier somen want ze wetefi we], dat ze hier voor 29 r/r ruinder dezelfde paarden koopen. Er i- ee commissie geweest uit ite Oostelijke lanne om in Belgie 100 hengsten te koopen en v, konden er niet klaar komen. De helft. is ge- tlt in Holland en dan durfden de menscher. nog maar half, omdat in hun streek de Ho landsche paarden geen goeden naam hadrier. Da,t moet door de markten veranderen. De heer WEIJNS vorklaart er geen be zwaar tegen te hebben ale men -markten boudt zonder kosten. Hij meerit, dat. als er vraag naar komt, men toch altij<1 nog paardenmark ten kan inrichten. De VOORZITTER herinnert, dat een veror- dening is vastgesteld op de jaarlijksche vee markt. Gedeputeerde Staten hebben er toen aanmerkir.g op gemaakt, dat er behalve die jaarlijksche veemarkt, ook nog twee paarden markten bekend stonden. Aangezien die de laatste jaren volgens aan spreker gedane me dedeeling toch niet gehopden werden, is toen ^oorgesteld, die markten te laten vervallen. Gedeputeerde Staten geven nu alleen kennis, dat zij, alvorens over dat besluit te beslissen, het advies van de andere gemeentebesturen inroepen, zooals ingevolge de wet gebruikelijk De heer VAN DIXHOORN deelt nog mede, dat dezer flagen hier een commissie Denen en Zweden' de paarden kwam bezichtigen en die verklaarden niet te hebben geweten. dat hier zulk materiaal was, ze achtten dit het beste wat ze gezien hadden. De heer OGGEL merkt^ op, dat, als het in- trekkingsbesluit werd hetp-oepen, en die paar denmarkten op papier bleven bestaan, de raad er toch zou toe over moeten gaan om een vei ordening op de paardenmarkt vast te stel- len, een keurmeester te benoemen enz. Er wordt besloten de paardenmarkten op te hef- fen, nu er toch geen gebruik van gemaakt wordt, naar aanleiding van de eischen die de Veewet daarvoor stelt. Hij zou het genomen besluit liefst widen handhaven, doch indien nader mocht blijken, dat de boeren op het houden van paardenmarkten prijs zouden stel- len, omdat ze dan hun paarden tegen een hoogeren prijs kunnen kwijt raken, kan altijd nog tot het wederinvoeren van de markten besloten worden. De heer VAN DIXHOORN kan niet aanne- men, dat het de b^doeljis;, pm voor een gew*one Veemarkt zmlc eischen te stellen. Hoeveel keuringen worden er overal niet ge- houden, welke voor de inrichting geen cent kosten. Vroeger hoorde men er nooit van en er kan toch niet gezegd worden, dat de veestapel er slechter opgewordem is. De VOORZITTER merkt op, dat de wet nu eenmaai bestaat en de grigeven voorschriften moeten worden opgevolgd. De heer OGGEL: Er moet zijn een overdekte keuringsplaats. De heer VAN DIXHOORN herhaalt, niet te kunnen aannnemen, dat dit de bedoeling is. Hoe gaat het dan bij het onderzoek van het vee aan de grens, daar wordt door den districts- veearts gekeurd en gemerkt, dat soms het bloed op straat loopt, maar men heeft er toch geen overdekte lokalen om te keuren. De VOORZITTER: Het is nu eenmaai wet. De heer VAN DIXHOORN vindt het jam mer, dat we ons moeten neerleggen bij alle mogelijke bureaucratische maatregelen, die niets dan last en kosten over het volk strooien. Hij zou daartegen willen protesteeren. De heer DIELEMAN merkt op, dat er geen bezwaar is, om de markten te behouden, als ze toch niet plaats hebben, want dan zijn er ook geen kosten aan verbonden. Dan zou het besluit weer kunnen worden ingetrokken. De VOORZITTER zou het wel inconsequent achten, om bet besluit, hangende het onder zoek van Gedeputeerde Staten, in te trekken. Beter is het, er dan later op terug te komen. De heer WEIJNS herinnert, er de vorige maal ook op gewezen te hebben, dat hij de eischen der Veewet, voor een markt die een maai 's jaars gehouden wordt, nogaj zwaar vindt, de bepalingen zijn vee! te sterk en in- grijpend. De heer DE KRAKER zou de raad geen ontheffing van die bepalingen kunnen vragen met het oog op den moeilijken toestand Die bepalingen zijn als het ware niet houdbaar en als deze gemeente het doet, volgen er mis- schien wel meer. De hper VAN DIXHOORN voelt wel oor een massa-protest in deze. De VOORZITTER wil dit wel eens over- wegen en er de volgende vergadering op terug- komen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. g. De VOORZITTER deelt mede, dat Bur- gemeester en Wethouders na ingesteld onder zoek kunnen mededeelen, dat het Spuipad volgens den ligger een breedte heeft van 1 Meter. Zij kunnen geen vrijheid vinden, om ingevolge de vraag van den heer Dieieman, oor te stellen, daarnaasi nog een strook g-rond aan te koopen voor verbreeding van het pad, doch zij zullen het pad, zooals het daar ligt, zoo goed mogelijk onderhouden. De heer VAN DIXHOORN: Waarop is die verbreeding afgestuit De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders zijn van meening, dat indertijd bedoeld is daar een voetpad aan te leggen, en dat het dit moet blijven, Als men het gaat verbreeden zou het een rijweg worden. De heer VAN DIXHOORN meent, dat (Ft ook beter zou zijn. Hij zou den erisistijJ wil len laten overgaan, en dat daarna de raad eens onder de oogen zag de wenschelijkheid om van dat pad een volslagen rijweg te maken, want voor de daar wonende inwoners van kxel is het moeilijk om aan1 het station-Sluiskil te komen, ze moeten nu of rechts, of links een grooten omweg maken en dan waren zij af- doende geholpen. De heer OGGGEL geeft te kennen. dat Bur gemeester en Wethouders dit ook hebben over wogen, doch dat zij van meening zijn, dat het op den weg van het polderbestuur ligt, om die verbetering in den bestaanden toestand aan te brengen. Van deze zou het initiatief moeten uitgaan en kan mogelijk van wege de gemeent< medewerking worden verleend. De heer VAN DIXHOORN is het er mede eens, dat het maken van den weg in samen- werking met den polder zou kunnen ge- schieden. De heer FOSTER vraagt, of Burgemeester en Wethouders hebben nagegaan of het pad werkelijk ook 1 M. breed is. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het pas ook ongeveer 1 M. breed is. De heer DIELEMAN vindt het toch jammer, dat Burgemeester en Wethouders deze mede deeling doen. Doch waar ter wereld spreekt men nog van een voetpad? Men gebruikt toch algemeen de fiets en daarmede kan men elkaar niet pas- seeren dan moet een van beide op het land en daarom betwijfelt hij, of het pad wel 1 M. breed is. Er kon daar toch wel een voor rijwiel geschikt pad worden gemaakt en aan onder- lioud kost dit weinig. Hij hoopt, dat Burge meester en Wethouders, als er betere tijden aanbreken een ander advies zullen geven. De heer DE FEIJTER vermoedt, dat het pad hier en daar eenigszins in de sloot is g:e- zakt en dat deze ook niet meer op de bij het kadaster aangegeven breedte ligt. Hier is, naar hij meent, een onderwerp voor produc- tieve werkverschaffing om dat bij werkloos- heid in den winter eens te laten opknappen. Als dan de bedekking goed wordt onderhouden, zal het pad weer wel voor eenige jaren vol- doende zijn. h. De VOORZITTER deelt nog mede, dat in verband met de vraag naar het plaatsen van een lantaam op de Sassing, een lantaarn is aangekocht en nog deze week zal worden geplaatst. i (Zie verder het Eerste Blad). GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. Voorzitter: de Burgemeester. Alle leden z(jn tegenwoordig. De notulen werden goedgekeurd, de heer De Bakkeu' vraagt evenwel, hoe 't zit met den pensioensgrondslag van den correspondent der Arbeidsbemicldeling; hierop antwoordt de Se cretaris, dat hij een otficieelen brief zal schrij ven ter inlichting, eveneens verldaart de Se cretaris op een desbetreffende vraag van den heer De Bakker, dat de zegels, betreffende Apollonia Geilliet zijn aangevraagd. De voornaamste ingekomen stukken zijn: 1. Dankbetuiging van het bestuuv yan den Geitenbopd voor de toegekende subsidie. 2. Over een ingekomen aanbieding van het ziekenhuis te Ter Neuzen tot beschikbaarstel- ling van bedden voor verpleging bij besmet- tehjke ziekten en anderzins, had het Dag. Bestuur tot afwijzing geadviseerd. De Voorzitter licht het verzoek en de aan bieding nader toe. Hij leest voor het jaar- lijksch bedrag, benevens de dagelijksche ver- goeding voor verpleging van pati-enten door 't ziekenhuis aan deze gemeente gesteld. De heeren De Bakker en Stallaert vonden 't te duur. Met algemeene stemmen Werd op de aan bieding niet ingegaan. 3. De Voprzitter brengt ter tafel de reke- ning der Ambachtsschool te Hulst betreffende de leerlingen die uit deze gemeente genoemde inrichting bezoeken. Uit 's Voorzitters "toelichting blijkt, dat de gemeente, met inbegrip der Avondteeken- school, debet is f 292,50. De heer Stallaert zegt niet te weten hoe veel leerlingen deze school bezoeken en eve.nmin hoeveel voor ieder betaald wordt, waarop de heer Mel informert of die kinderen gratis aan het onderwijs deel'nemen. De Voorzitter antwoordt, dat hij niet weet of een der ouders betaald, maar voegt hier- aan toe, dat 't bedrag, door de gemeente in 1922 te betalen, hooger zal zijn dan over 1921, omdat er in dit jaar meer leerlingen zijn, die een volledigen cursus hebben afgeloopen. Na deze uiteenzetting van den Voorzitter waren alle leden voldaan. 4. Rekening (gemeente) 1921. Vastgesteld in ontvangst op f35.120,15)2, in uitgaaf f 38.763,47, goedgekeurd. 5. Tegen afschaffing der jaarmarkten Zaamslag, Cortgene en Clinge, waren geen bezwaren. 6. De Voorzitter leest alsdan voor een cir- culaire van Ged. Staten waarin geen bezwaar wordt gezien het prgsentiegeld der raadsleden te bepalen op f 150, in welk schrijven wordt opgemerkt, dat voornoemd college geen be- moeienis heeft met den correspondent der Arbeidsbemiddeling ("zie vorig verslag). De heeren Stallaert en De Bakker zijn het niet eens met heeren Ged. Staten, wat betreft de salarissen van Burgemeester en Secretaris. Het antwoord op hun voorgestelde regeling aan Ged. Staten achten zij niet steekhoudend. Hun bedoeling is bezuiniging te betrachten, 't geen Ged. Staten huns inziens niet be- vorderen. Zij stellen nogmaals voor geen genoegen te nemen met de salarisregeling van Ged. Staten. Er werd door de heer De Bakker gevraagd in verband met voor gaan de, wanneer de Burgemeester aan de beurt was an aftreden; waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit in 1925 plaats heeft. De heer De Bakker zegt, dat dan ook pas in 1925 de nieuwe salarisregeling hier in toe- passing komt, maar spreker staat er op bij Ged. Staten aan te dringen, dat de salarissen van Burgemeester en Secretaris in deze gemeente met ingang van 1 Jan. 1923 worden verram- derd. Ook de heer Stallaert is van,dit ge- voelen. Hij kan zich niet vereenigen met het concept-besluit. Ged. Staten geven een wenk tot bezuinigen aan de gemeente, doch, vraagt spreker, waarop kunnen wij bezuinigen, anders dan op de salarissen van Burgemeester en Secretaris Slechts deze post'en geven een doorslag. En wat betreft de vergoeding der Wethou ders ad 150, indien mijn collega de heer Mel er mede instemt, ben ik voomemens, dat be drag te weigeren in ontvangst te riemen, om dat op die weigering Ged. Staten niet den min- sten invloed kunnen doen gelden. De heer Mel gaat hierin met de heer Stallaert accoord, zoodat beide wethouders gqen vergoeding aan- vaarden, als protest tegen het concept-beslui van Ged. Staten inzake salarisregeling van Burgemeester en Secretaris. Het voorstel om met dit concept-beShlit niet accoord te gaan, indien de verlaging van de tractementen van Burgemeester en Wethou ders niet ingaat op 1 Jan. 1923, wordt met meerderheid van stemmen aangenomen. Een voorstel van de heer De Bakker om van alle traktementen boven f 1500 een per sioensbijdrage van 8% Vc af te trekken, wordt met vy'f stemmen voor aangenomen. De Voorzitter onthoudt zich en de heer Scheele stemt tegen. De begrooting voor 1922 werd terugontvaii- gen met eenige wijzigingen, deze waren slechts van administratieven aard. Verder was ingekomen een schrijven van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Axel, be treffende den Vleeschkeuringsdienst. Ged. Staten stellen voor eenige artikelen te wij- zigen. De heer Mel informeert of er keurloon moet betaald worden. De Voorzitter antwoordt, dat de keuring moet betaald worden, doch dit geld is voor de keuringsdienst, niet voor den keur meester. Dese functionaris geniet een vast salarls van /2500, alles inbegrepen. De heer De Bakker formuleert het vclgend voorstel: „Indien een koe of varken uit nood moet worden geslacht voor eigen gebruik, dan is het keurloon door den eigenaar te betalen, indien het dier wordt goedgekeurd; bij afkeuring komt dit loon ten laste van den keurings dienst' Dit voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer De Bakker. wat er gedaan wordt met de overtol- lige leermiddelen en materialen uit de vroe- gere openbare school. Hij wenscht hiervan een inventaris te zien opgemaakt, ook van de schoolboeken, want al zijn deze door de bijzon- dere school afgekeurd, dan is dit nog geen be- wijs, dat ze niet deugen of niet gelezen mogen worden. De Voorzitter licht spreker in omtrent de kachels. Hierop is een bod gedaan van f 4 per stuk, andere kooplui boden nog minder; de waarde ervan is derhalve zeer miniem. De Voorzitter krijgt machtiging tot onder- handschen verkoop der kachels, koolbakken, kachelpijpen enz., welke waarde hebben, wor den openbaar verkocht. De heeren De Bakker en Stallaert geven den Voorzitter in overweging bij aanschaffing van materiaal, bij reparaties ten behoeve der ge meente wel te willen denken aan den smid A. Ingels, hetgeen de Voorzitter toezegt. De heer Scheele stelt voor bij 't begin der vergadering de notulen niet meer voor te lezen, aangezien ieder lid ze thuis ontvangt en dus tijd en gelegenheid heeft na te gaan of er aan- merkingen op te maken zijn. Dit wordt goed- gevonden. De heer Stallaert herinnert er den Voorzitter aan, dat in de vergadering van Burgemeester en Wethouders er over gesproken is, het zie- kenhuisje op te ruimen. Nieman d heeft hier iets tegen. De heer De Bakker vraagt nog,' wie het I ij - kenhuisje op 't voorma'ig ke rich of herste't De Voorzitter geeft te kennen, dat die her- stelling geschiedt, door den metselaar P. Lam bert. De heer De Bakker betreurt het. dat deze metselaar deze opdracht ook al weer uitvoert. Hij heeft niets tegen de persoon zelf, maar andere amnachtslui worden geregeld gepas- seerd. De Voorzitter zegt toe, met de opmerking rekening te zullen houden. Op een desbetreffende vraag van de heer Stallaert verklaart de Voorzitter, dat de wee- zen De Beul den grond, liggende voor hun vemieuwde woning, als tuingrond mogen ge- bruiken, zoodra het daarop liggend puin is weggeruimd. Hierna sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6