DE MAAG BOVEN ALLES PREDIKBEUftTKlL" GEMEN6DE BERICHTEN7 BURGERLIJKEN STAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Na afloop der lezing is voornoemde heer bereidt vragen betreffende de geiten- fokkerij gaarne te beantwoorden. Wij houden ons overtuigd, dat deze fezing niet minder belangstellenden zal trekken dan de vorige lezing, toen ge- houden door den even popufairen heer W. Sietema, welke lezing ook met lichtbeelden handelde over den 1 chaamsbouw, stalling, enz. dezer zeer nut- tige dieren, die vroeger verachtelijk ge- noemd werden „de werkmanskoe". Vooraf mag moeder de vrouw op deze lezing niet ontbreken, immers zij is het, die dit zoo oumisbaar dier moet verzor- gen en behandelen. ZUIDDORPE. Met ingang van 7 dezer is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente, de heer A. C. van Waes. KOEWACHT. Aan een school voor g. 1. o. te Bergen op Zoom is benoemd tot onderwijzer onzen dorpsgenoot C. F. R. Hamerlinck, thans te Oud-Gastel. CADSAND. Woensdag is de heer D. van Houte te Oostburg, benoemd tot secretaris, ontvan- ger en ambtenaar van den burgerlijken stand alhier. Zondag 3 December 1922. de komende gebeurtenissen af. De opge- sloten leeuwen, tijgers, hyena's en beren kwamen echter, op twee van de laatstge- noemde dieren na, alle in de vlammen om. Men denkt aan brandstichting. De schade bedraagt 150.000 dollars. KECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 December de voigende vonnissen uitge- sproken J. A. van B., oud Jo j., architect te Oostburg, oeklaagd van overtreding bouw- verorJening, is vrijgesproken. t. de V., oud 24 j., landbouwersknecht te St. Kruis, gedetinetrJ, is wegens diet- stal veroordeeld tot 4'5 dagen gevang. j. H. P., oud 35 j., kantoorbediende te Hemixen (B.), gedetineerd, is wegens ver- iiuistering' veroordeeld tot 9 maanden ge vang. H. W., oud 22 j., handelaar te Sas yan Gent, L. J. C. Ci., oud 22 j'., han delaar te Sas van Gent, J..B., oud 22 j., zonder beroep te Sas van Gent en M. A. D., oud 26 j., bierbrouwer te Westdorpe, alien beklaagd van het na sluitingsuur verblijven in een vergunningslokaal, zipi vrijgespraken, met vernietigmg van het vonnis van den kantonrechtef. Door den officier van Justitie te Midddelburg is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der rechtbank van 17 November jl., waarbij M. van P,. oud 60 j., schipper te Breskens, is vrijgespro ken van de hem ten faste gelegde veroor- zaking van lichamelijk letsel door schuld bij eene aanvaring van een jacht in het kanaaf bij Souburg. BRAND IN ST ALLEN VAN WILDE DIEREN. In de stallingen van den dierentuin te Independence (Ver. Staten), waarin on- geveer 75 wilde dieren waren onderge- bracht, bruk een brand uit, die zich spoe- dig over al de hokken uitbreidde. De omwonende bevolking werd door het ge- huil der in angst verkeerende. dieren ten zeerste verontrust en wachtte met angst WEERBERICHT VAN 1 DEC. 1922. Het weerbericht van het meteorolo£(isch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 771,0 Weenen. Laagse barometerstand 750,3 Reykjavik. Verwachting tot den avond van 2 Dec.: Matige tot krachtige later afnemende Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar be- wolkt, of betrokken aanvankelijk nog regen, later opklarend iets zachter in het Zuiden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Nadruk verbuden). TER NEUZEN. POLITIE. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: een Das. Rechthebbende vervoege zich aldaar. A. C. LEN SEN's S T O OM V A .4 RTM A A i SCHAFP1J—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrekt heden van Barry Dock naar St. Michaels (Azoren). s.s. HELENA vertrok 24 November van Bermuda naar Gulfport. s.s.TERNEUZEN in lossing te Gent. s.s. MAGDALENA vertrekt heden van Londen naar de Tyne. SCHEEPVAARTBEWEGING. 29 November. Nederl. s.s. Sint Annaland, 6367 M3., kolen, van Newcastle voor Sluiskil. Duitseh s.s. 1 hyra, 4383 M3., vlas, van Stettin voor Gent. Zweedsch s.s. Seandia, 1862 M3., hout, van Skelleftea voor Gent. Eng. s.s. Glen Head, 4528 M3„ stukgoed, van Ayr voor Gent. Eng. s.s. Pharmigan, 1412 M3„ stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Gala, 2826 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Luffmore, 1590 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Aintrec, 3319 M3„ ledig, van Gent naar Dublin. Eng. s.s. Ashton, 2602 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Avanville, 1933 M3„ M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Constantine, 4128 M3., ledig, van Gent naar Westhartlepool. Eng. s.s. Rytoner, 1236 M3., aardappels, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Algores, 1590 M3„ fosfaat, van Gent naar Coleraine. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Watchful, 1061 M3., kolen van Goole voor Gent. Nederl. s.s. Witte Zee, 7451 M3., kolen, van Methil voor Gent. Belg. s.s. Caladonier, 14358 M3„ ge- mengd, van New-Orleans voor Gent. 30 November. Eng. s.s. Bass Rock, 1776 M3., kolen, van Boston voor Gent. Noorsch s.s. Hogstad, 1967 M3., ledig, van Gent naar Goole. Amerik. s.s. Meantuect, 15813 M3., bal last, van Gent naar New-Orleans. Ned. s.s. Folmina, 3293 M3., kolen van Dunston voor Sluiskil. Ned. s.s. Sint Annaland, 6367 M3., ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Noorsch s.s. Stotcke, 5160 M3„ ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Pharmigan, 1412 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s-.s. Greystoke Castle, 10839 M3., gemengd, van Gent naar Hull. Ned. s.s. B. W. 3, 1023 M3„ fosfaat. van Gent naar Waterford. Fransch s.s. Neufchatel, 3013 M3., kolen, van Gent naar Caen. Eng. s.s. Wynding, 3252 M3., kolen, van Boston voor Gent. Eng. s.s. Durley Hell, 2044 M3., kolen, van Kingslynn voor Gent. Ned. s.s. Ter Neuzen, 7047 M3„ fosfaat, van Tunis voor Gent. Van 29 tot en met 30 November werden langs de Oostsluis alhier 58 binnenvaar- tuigen op- en 58 afgeschut; langs de Mid- densluis 17 op- en 17 afgeschut; langs de Westsluis 3 op- en 3 afgeschut. want wanneer de maag ongesteld geraakt, dan duurt het niet lang aieer de overige organen van het menschelijk lichaam eveneensongesteld geraken. Indien zy die lijden aan maagpijn, zuur in de maag, oprispingen. het zuur, inisse- lijkheid, opgeblazenheid, enz. en deze symp- tomen veiwaarloozen slechts vooraf wisten wat de gevolgen dezer veronachtzaming zijn, dan zouden zij zicb haasten het kwaad te verhelpen. Een maag welke behoorlijk haar werk ver- richt, welke al het voedsel assimileert, is de werkelijke bron van volmaakte gezondheid. Let steeds nauwkeurig op Uw maag en zoodra gii de geringste overmaat van gal of zuur bespeurt. gebru'kt dan een half thee-Ppeltje Gebismureerd Magnesium, waardoor binnen vijf minuten gal en zuur onschadelijk wordt gemaakt en normale werking van de maag wordt verzekerd. Voor dyspepsie, slechte spijs- vertering en alle maag-aandoeningen in het algemeen is Gebismureerd Magnesium, ver krijgbaar bij alle apothekers, ongeevenaard; zooals duizenden personen die dit middel ge- bruikt hebben getuigen. Gebismureerd Mag nesium, Depot Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten: o.a. bij Firma A. VAN OVER- BEEKELEUNIS. Ned. Her?. Kerk. Ter Neuzen. 9# u. en 2 u., Us. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Uek. Hoek. 9 u., ieesdienst en 2 u., L)s. E. Raatns: Zaamslag. 9 u., Us. O. van Uis, Zending-Zondag en 2 u., Ds. G. van Dis. Dinsdagavond. 5 Dee., 6 u., Us. .1. L. Klomp van SchoreVrederust. Axel. 9| u., Ds. H. Akersloot van Houteu Roes en 2 u„ leeskerk. Philippine. 2 u., Us. II. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., dhr. L. Uek. Hontenisse. 9J u Ds. E. Raains. Hoek. Gereformeerde Kerk. 94 u. en 2 u., teeskerk. Cfar. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Vlooswjj kstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vlooswjj kstraat Tei Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Lokaal „Eben-flaezer". (Kerkhofia&n). Ter Neuzen. 54 u Evangelisatie. U- K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten oin 7, 84 en 10 uur Namiddags om half drie Lof. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Donderdag 16 November 1922, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Ivraker, J. Dek- ker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Koster, benevens de Secretaris. Afwezig zijn de hecren C. Th. van de Bilt en A. E. C. Kruijsse. 3. Wijziging verordening op de keurings- dienst. De VOORZITTER deelt mede, dat de ver ordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Axel, Zaamslag, Bosch- kapelle, Overslag, Koewacht en Zuiddorpe, van Gedeputeerde Staten is terugontvangen met eenige bemerkingen, o.m. ook op het salaris van den keurmeester. Door een der gemeente- besturen is aanmerking gemaakt op de vast- stelling der jaarwedde van f 2500 tot 3000 en Gedeputeerde Staten wenschten die te zien teruggebracht tot 2000. Burgemeester en Wethouders hebben daarover met Gedeputeer de Staten gecorrespondeerd en thans schrijven Gedeputeerde Staten er genoegen mede te nemen, dat de jaarwedde voorloopig voor den tijd van 1 jaar wordt vastgesteld op 2500 zon der verhoogingen. Naar aanleiding hiervan stellen Burgemees ter en Wethouders voor, de verordening boven- genoemd te wijzigen als volgt: Artikel 6 een nieuw lid aan toe te voegen, luidende: „Verder worden de keuringen zoowel voor als na het slachten zoo spoedig mogelijk ver- richt, althans binnen 24 uren na de kennis- gevingen als bedoeld in art. 4 en 5 dezer ver ordening". Artikel 11 door een nieuw artikel te vervan- gen, luidende: „Met in achtneming van de uren, in artik' 6 vastgesteld, heeft de keuring voor het slach ten plaats zoo spoedig mogelijk na de inleve- ring van de kennisgeving, bedoeld in art. 2 van het Koninklijk besluit van 5 Juni 1920, (St.bl. 285), die van het geslachte dier zoo spoedig mogelijk na de slachting, ,tenzij het daglicht of het aangebrachte kunstlicht, naar het oordeel van den keuringsveearts onvol- doende is voor de keuring, in welk geval ge- keurd moet worden zoo spoedig mogelijk na het vervallen van dit bezwaar." Artikel 33. Deze verordening treedt in wer king binnen drie dagen na behoorlijke afkon- diging. Artikel 34 door een nieuw artikel te vervan- gen, luidende: „De jaarwedde van den keuringsveearts wordt voorloopig voor een jaar bepaald op 2500.— met inbegrip van het beschikbaar stellen van de noodige instrumenten, alsmede van de kosten van het gebruik maken van een vervoermiddel voor de uitoefening van deze functie". De heer DE K RAKER vraagt, of Gedepu teerde Staten er misschien op hebben gerekend, dat de keurmeester er nog iets bij kan verdie- nen. Bij de uitgestrektheid van het gebied der gemeenten, waarvoor hij wordt aangesteld, meent hij, dat daarvoor niet vee! gelegenheid zal zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders tegenover het bezwaar van Gedeputeerde Staten tegen de dezerzijds vastgestelde regeling ook op de uitgestrekt heid van het gebied hebben gewezen en daar- op is hun schrijven gekomen, dat ze de aan- vangsjaarwedde voor een jaar accepteeren, doch zonder in uitzichtgestelde verhooging. Men kan het dan voor een jaar eens af zien. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel besloten. 4. Verzoek om vergoeding voor school- gaande kinderen. Naar aanleiding van ontvangen desbetref- fende verzoeken, stellen Burgemeester en Wet houders voor, ingevolge art. 13, le lid der Lageronderwijswet vergoeding voor schoeisel toe te kennen ais volgt: A. Schaut voor 1 kind 20A. Rinn voor 1 kind f 10; J. van Cadsand voor 1 kind f 20; J. Overdulve voor 1 kind 20; L. Schieman voor 5 kinderen 75 (,f 15 per kind) alles per jaar. Met algemeene stemmen worrit aldus be sloten. 5. Missive van Gedeputeerde Staten be treffende de jaarwedden van Burge- meesters in cV?ze provincie. De VOORZITTER brengt in behandeiing de bekende missive van Gedeputeerde Staten, be treffende eene nieuwe regeling der jaarwed den van de burgemeesters in deze provincie, (zie raadsverslag van Zaamslag in ons no. van Maandag 27 November 1922). Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan Gedeputeerde Staten mede te deelen, 1°. dat de raad met de ontwerpregeling kan mee- gaan, om bij herbenoeming het salaris van den burgemeester te bepalen op f 2700, met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 150, doch 2°. dat de raad met ingang van 1 Januari. 1923 de jaarwedde van den burgemeester dezer gemeente wenscht bepaald te zien op f3000, met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 150. Bij herbenoeming de jaarwedde volgens het ontwerp van Gedeputeerde Staten toe te passen. 3°. dat de raad de jaarwedde van den secretaris dezer gemeente met ingang van 1 Januari a.s. wenscht bepaald te zien op 3000 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 150 tot een maximum van f 3450. (Volgens de tegenwoordige regeling bedra- gen de jaarwedden van Burgemeester en Secre taris in minimum f 3600 met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 200. De heer BAERT uit zijne bevreemding, dat Gedeputeerde Staten thans met een regeling komen, waarbij de vei'laging van de jaarwedde eerst zou ingaan bij eene herbenoeming van den burgemeester, terwij! voor een paar jaar de door hen voorgestelde verhooging der jaar wedde op hetzelfde tijtdstip inging. Door die nieuwe regeling profiteeren dan alleen die ge meenten, wier burgemeesters reeds voor een jaar of 5 zijn benoemd, maar in de gemeenten waar de functionaris pas benoemd is, moet nog een aantal jaren het hooge tractement betaald worden. Hij kan zich daarom goed vereenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, volgens welke de verlaging ook terstond kan intreden, wat hij regelmatiger vindt. De heer KOSTER kan zich niet met het voorstel van Burgemeester en Wethouders ver eenigen omdat hij een vijand is van die ver hoogingen. Hij acht het veel beter het salaris ineens vast te stellen zooals men het billijk en noodig oordeelt, maar het dan ook zoo te laten. Flinke jonge ambtenaren krijgen soms een laag aanvangssalaris, doch als ze oud worden en hun werkkracht wegens den leeftijd moet afnemen wordt hun salaris steeds hooger Dat acht hij een verkeerde methode. Hij zou het tractement willen voorstellen op 3500 zonder verhooging. De heer DIELEMAN vraagt zich af, of dit voorstel misschien een antwoord is op het vorig raadsbesluit. Hij kan zich goed met het voor stel van Burgemeester en Wethouders ver eenigen. Hij acht die periodieke verhoogingen wel goed, want iemand die in zijn werk eenige routine krijgt, of langer in de gemeente is, komt toch steeds beter op de hoogte en be- teekent dan voor zijn werk ook meer. Met den heer Baert vindt hij het jammer, dat Gedeputeerde Staten thans niet dezelfde lijn volgen bij de verlaging, als toen ze den gemeenteraad de verhooging op het dak heb ben gestuurd. De heer DE KRAKEIl sluit zich aan bij de woorden van den heer Koster. De heer OGGEL merkt op, dat er voor de gedachte van den heer Koster veel te zeggen valt, maar toch staat daar tegenover, dat iemand die pas begint nog niet de routine heeft van een ouder ambtenaar. Bovendien is het nu eenmaal usance, dat ambtenaren worden aangesteld op een aanvangsjaarwedde met periodieke verhoogingen en een andere regeling zou toch niet worden goedgekeurd. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat men een zaak altijd van verschillenden kant kan bekijken. Als men uitgaat van het be- ginsel, dat iemand die benoemd wordt, be- kwaam moet zijn om zijn taak te verrichten, gaat het idee van den heer Koster ten voile op. Als men evenwel aanneemt, dat dan zijn leerschool begint, moet men met een lager aanvangssalaris beginnen. Daar zou hij voor moeten zijn, omdat dan deze gemeente, die nogal eens van burgemeester verwisselt, er een slaatje uit zou kunnen slaan. Overigens kennen de heeren zijn opinie, dat bij zulke functies, evenals werken en leveringen, in het publiek zou willen aanhgyteden. De VOORZITTER merkt op, dat nog niet ter sprake is gebracht, het verschil, dat Bur gemeester en Wethouders in hun voorstel maken in de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris. Wenschen de heeren dat nog toegelicht De heer OGGEL wil dat wel docn. Er is al leen in den aanvang verschil, doch het maxi mum is gelijk, omdat voor de secretaris maar 3 verhoogingen ad 150 worden voorgesteld en voor den burgemeester 5. Burgemeester en Wethouders zijn bij dit voorstel van het beginsel uitgegaan, dat men voor secretaris, een flinke kracht noodig heeft, die, zooals de heer Koster uitdrukte, terstond aan de ge.stelde eischen kan voldoen. Als het aanvangssalaris wat hooger gesteld wordt, heeft men de kans flinke sollicitanten te krijgen. Bovendien is er ook rekening mee gehouden, dat, zooals de burgemeester in de vorige vergadering zeide, de werkzaamheden van den secretaris in deze gemeente nog al omvangrijk zijn. De heer DE KRAKER kan niet inzien, dat er verschil moet bestaan. De secretaris moge meer werk hebben, maar de burgemeester heeft een grootere verantwoordelijkheid. Hij zou de jaarwedden graag gelijk gesteld zien. Als een burgemeester van een gemeente als Axel zich van zijn taak kwijt, heeft hij toch ook nog al wat werk. Hij zou de functies van burgemeester en secretaris liever willen com- bineeren, dan had de gemeente nog 25 voordeel. De VOORZITTER meent, dat de raad wel zal begrijpen, dat hij in deze liever niet veel zegt, en den raad in zijne beslissing geheel vnj laat. De heer KOSTER stelt voor, aan Gedepu teerde Staten te adviseeren met ingang van 1 Januari 1923 de jaarwedde van den burge meester vast te stellen op 3500. Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Dixhoorn, De Kraker en Koster; tegen stemmen de heeren Baert, Weijns, Dekker, Dieleman, Oggel en De Feijter. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt daarna aangenomen met 6 '.egen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Ba^rt, Weijns, Dekker, Dieleman, Oggel en De Feijter; tegen stemmen de heeren Van Dixhoorn, De Kraker en Koster. 6. Missive van Gedeputeerde Staten be treffende tie jaarwedde van de ge- meente-ontvangers in deze provincie. De VOORZITTER stelt aan de orde de be kende missive van Gedeputeerde Staten be treffende een nieuwe regeling der jaarwedden van de ontvangers in de?e provincie, (zie het raadsverslag van Zaamslag in ons no. van Woensdag 29 November. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de raad zich niet met deze regeling kan ver eenigen, aangezien deze gemeente volgens de inkomsten komt in de 5e klasse, met een aan vangsjaarwedde van 700 en daarvoor wenscht bepaald te zien 5 tweejaarlijksche verhoogin gen met een maximum van f 1200, onder voor- behoud, dat de tegenwoordige functionaris het salaris van 1200 blijft behouden. De VOORZITTER deelt mede, dat in ver- band met de af wij king die Gedeputeerde Sta ten voorstellen voor den tegenwoordigen ont- vanger dezer gemeente dc aanvangsjaarwedde f 1000 bedraagt, en met de 5 tweejaailijksche verhoogingen zou kiimihen tot 1500. Het oorspronkelijke schrijven va Gedeputeerde Staten liet op dat punt eenigen twijfel, docii dit is door een nader schrijven aldus toege licht. De bedoeling is ih hoofdzaak, dat de tegenwoordige functionaris zijn salaris dat hij geniet behoudt. De heer OGGEL merkt op, dat dit nader schrijven in de vergadering van Burgemeester en Wethouders niet bekend was, en dat zij daarom hun voorstel hebben gedaan zooals het aan de leden is toegezdnden. Door den ge meenteraad was in de vorige vergadering een besluit genomen, om de jaarwedde van den ontvanger op 1200 te handhaven. Overigens achten Burgjpieester en Wethou ders het gewenscht, dat voor de ontvangers, evenals voor de andere gemeenteambtenaren tweejaarlijksche verhoogingen worden ge geven, in plaats van driejaarlijksche zooals Gedeputeerde Staten voorstellen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 7. Heffing van pensioensbijdragen van alle in gemeentedienst zijnde ambtenaren. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, naar aanleiding van de in de voorlaatste ver gadering door den heer Weijns gestelde .raag of het niet mogelijk zou zijn een bijdrage in de perisioenstorting te verhalen op de ge meenteambtenaren door Burgemeester en Wet houders wordt voorgesteld van alle in dienst zijnde ambtenaren 8 te heffen voor pen sioensbijdragen, te weten 3 voor eigen en 5 voor weduwen en weezen. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Verzoek om beschikhaarstelling van een lokaal voor het houden van een cursus in boekhouden voor den middenstand. De VOORZITTER deelt mede, dat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen bij Bur gemeester en Wethouders het voigende schrij ven is ontvangen: „Door den heer A. van 't Hoff werd in de vergadering onzer Kamer gewezen op het ont breken van de gelegenheid voor den midden stand om op de hoogte te komen van een- voudig boekhouden, dat voor zakenmenschen meer en meer onmisbaar blijkt. De Kamer, overtuigd van het nut van boek houden, macntigde ons bureau pogingen aan ten wenden voor het in het leven roepen van dergelijke cursussen, waar dit noodig en mo- geujK zou blijken, en we hebben de eerste po- ging van dien aard beproefd te Axel. Uit het aancal deeinemers kan overtuigend worden af- geleid, dat de behoefte inderdaad bestaat en gevoeld wordt. Een iijst dergenen die zich hebben aange- meld gaat hiemevens. (We laten voor het oogenblik in het midden, of de daarop voor- komende jongeren voor dezen cursus zullen kunnen worden aangenomen). In verband met de voorbereiding dezer zaak hebben we de eer ons tot uw college te rich- ten met de vraag of vanwege uwe gemeente voor het houden van dien cursus een of twee maal per week een lokaal zou kunnen worden beschikbaar gesteld. Bij bevestigend antwoord zullen wij gaan vernemen, op welke tijdstippen dit zou kunnen eschieden, en voorts of naar uwe meening gemeenteraad bereid zou worden bevonden om ter wille van dit algemeen belang en speciaal ten voordeele van de daarbij betrokken inge- zetenen uwer gemeente een lokaal, voor zoo- ver noodig verlicht en verwarmd, gratis ten gebiuike af te staan." Bij dit schrijven is gevoegd een lijst van in- gezetenen der gemeente die den wensch hebben te kennen gegeven den cursus te volgen. Daar het in het belang der zaak kan zijn, dat hieromtrent spoedig beslist wordt, is dit schrijven aanstonds om advies verzonden naar het hoofd der openbare school, die daarin be- richt, dat iederen avond, na zes uur, twee lo- kalen, waarin de normaallessen worden ge houden, vrij zijn. Die lokalen bieden echter slechts plaats voor 12 leerlingen. De gewone school lokalen bieden wel meer plaats, doch de daarin aanwezige banken zijn te klein om zit- plaats te bieden voor de volwassen personen, die zich voor den cursus hebben aangemeld. De gelegenheid is er dus. Het verzoek is ingekomen na de vergadering van Burgemeester en Wethouders en er kon dus geen voorstel meer gedaan worden, doch vvellicht heeft de vergadering geen bezwaar, het verzoek nu reeds te behandelen. De heer VAN DIXHOORN vraagt welke vereenigingen nog in <le school zijn; hij meent, dat een besluit genomen was, dat in de school geen vereenigingen meer zouden worden toe- gelaten. Is de politiecursus er ook nog in? De VOORZITTER: Neen, die zijn opge- heven; in de school wordt buiten het lager on- derwijs alleen gegeven het vakonderwijs en de normaallessen. De heer DE FEIJTER merkt op, dat de raad destijds wel besloten heeft er geen particuliere vei'eenigingen meer in toe te laten, maar er is uitdrukkelijk bij gezegd, „voor zoover deze geen tak van onderwijs betreffen" en waar het boekhouden ook onderwijs is, dat ten goede komt aan het algemeen belang, meent spreker, dat de raad er zeker wel genoegen mee zal kunnen nemen, aan het verzoek tegemoet te komen. Er is z. i. geen motief om dit niet toe te laten. Misschien zal de Kamer van Koophandel toch wel kunnen zorgen voor rei- nigen en schoonhouden van het lokaal. De heer OGGEL geeft te kennen, dat inder- tijd een besluit is genomen, die tot gevolg had, dat alleen de lanribouwcursus en de vak- teekenschool nog in de school werden toege- laten omdat dit onderwijs betrof. De raad meende alles wat buiten het onderwijs stond. te moeten vveren, en alleen onderwijs in de school te moeten toelaten. Hij weet niet, of de beschikbare lokalen groot genoeg zullen zijn, in verband met het aantal cursisten, daar er maar 12 plaatsen zijn, en hij weet niet, of men twee leiders beschikbaar zal kunnen stellen. Als de gemeenteraad echter beschik baar stelt wat hij kan, heeft deze zijne mede- werking betoond. De heer DE KRAKER herinnert, dat des tijds door den gemeenteraad een besluit ge nomen is, dat bij verzoeken tot het gebruik van een schoollokaal er rekening mee zou ge houden worden, of het onderwijs betrof. On- derricht in het boekhouden is zeker ook onder wijs en hij is er sterk voor, dit van wege de gemeente te steunen. Als de Kamer van Koop handel dus met die 2 schoollokalen gebaat is, zou hij die ten gebruike willen afstaan. De heer DIELEMAN geeft als zijn meening te kennen, dat de school eigenlijk is voor het kind en hij het dus het beste acht, dat er voor andere doeleinden hoe minder hoe beter ge bruik van gemaakt wordt. Evenwel moet hij toegeven, dat het hier ook een tak van onder wijs betreft, die zeker nuttig kan zijn. Mis schien zou de Kamer van Koophandel wel vergoeding kunnen geven voor vuur en licht; dan kost het de gemeente niets extra's. De Kamer is een machtig lichaam. De heer OGGEL merkt op, dat, als men dit naar de financieele draagkracht moet afmeUu niet zoo bij zonder is. De Kamer moet goed toezien, om rond te komen. Hij zou de lokalen ter beschikking willen stellen van de Kamer onder dezelfde voorwaarden als dit aan an- deren geschiedt, dus met vrij gebruik van vuur en licht. Hij gelooft niet, dat daartegen in deze bezwaar kan zijn. De heer DIELEMAN zou dan ook van de vakteekenschool willen beginnen met een ver goeding te vragen voor vuur en licht. De heer VAN DIXHOORN acht het boek- houdonderwijs zeer nuttig en iedereen zal daaraan kunnen deelnemen. Hij zou het zoo gemakkelijk mogelijk willen maken. Overi gens merkt hij op, dat het criterium onderwijs, ook nog van vergaande strekking kan zijn, want als iemand een schoollokaal vraagt om muziekles te geven, is dat ook onderwijs, want er kunnen ook personen zijn, die dit als vak wenschen te beoefenen, om er later hun brood mee te verdienen. Hij betreurt het, dat de gemeente niets an- ders kan aanbieden dan schoollokalen. Er moest al jaren een beursgebouw zijn, bevat- tende lokalen die voor verschillende doeleinden kunnen worden disponibel gesteld. De heer DE KRAKER geeft te kennen dat, als de vereeniging voor de vakteekenschool vergoeding voor vuur en licht zou moeten be- talen, in financieele moeilijkheden zou komen, want die weet zich nu al te nauwemood te redden. De VOORZITTER brengt nu het voorstel in stemming om de 2 schoollokalen beschikbaar te stellen, met vrij gebruik van vuur en licht, doch onder voorwaarde, dat de Kamer van Koophandel zorgt voor het schoonhouden. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Omvraag. De heer DE FEIJTER vraagt voorzienmg in den toestand van den zijkant van het Bui- tenwegje. Hij dringt aan op een afdoende verbetering. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Hij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. GOEDE GEVVOONTEN, uOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondneid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel al cohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen liohaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwjjze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken al* bloedfilters; als zij gezond zijn, filtreeren zy de onzuiverheden uit het bioed, maar zij ver- zwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duize- ligheid, onnatuurlijke loomheid, veriies aan gewicht, aanleg voor waterzucht. ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zeuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezo.ndheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bij - staan; zij versterken zwakke nieren, lenigen do urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwater- zucht, rheumatiek. steen en dergelijke urine- ztiur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergenees- middel. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bii Wed. A. van Overbeeke—Leunis, a f 1.75 per doos. 38 Huwelijks-aangiften. 22 Nov. Pieter Kor- stiaan Gazan, oud 18 j., jm. en Adriana de Reus, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Nov. Johannes Karel de Smidt, oud 24 j., jm. en Maatje Adriana Openneer, oud 23 j., jd. Geboorten. 20 Nov. Mathilda Pietemella Julie, d. van Ludovicus Petrus van Hecke en van Emma Christina Sponselee. Overlijden. 20 Nov. Irma Maria Verstrae- ten, oud 36 j., echtg. van Josephus Ludovicus Sijs. 21 Nov. Leuntje Nieuwelink, oud 75 j., wed. van Jojakim Verlinde. 22 Nov. Petrus Johannes Maurice Smolenaers, oud 1 j., z. van Remi Leonard en van Celina Maria Van de Wiele. 23 Nov. Jan van Langevelde, oud 79 j., echtg. van Eeltje Kolijn. Catharina Schuitvlot, oud 62 j., echtg. van Frederik Dekker. 24 Nov. Anna van Gelderen, oud 84 j., wed. van Abraham Johannes Harte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2