SPORT. LANDB0UW BERICHTEN. GEIMENiDE BERICHTEN. Laatste Berichten. Krijger Bierle TER NEUZEN, 29 November 1922. ONGELUK. Gisteren gerahkte bij het schutten door de Westsluis aihiei een Nederta idsdi matroos van hei stoomsehip River Thees, met znn been bekneld in een staaldraad. De ongelukkige is naar hei ziekennuis over- gebracht. Ofschoon de verwonding zich zeer ernstig liet aanzien, heeft de genees- heer naar we vernemen hoop, dat de man zijn been zal kunnen behouden. WATERLEIDING VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar we verrtemen zullen in den loop der maand December van wege het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingcomite in de verschillen.de gemeenten van Z.- Vlaande'ren vergatleringen worden belegd, om dit vraagstuk nader te bespreken en toe te lichten. v erinoedelijk zai de eerste ver- gadering gehouden worden te Ter lNeuzen, op 11 December a.s. DE AANVAR1NG TUSSCHEN DE ,,ZU1DERD1JK" en de ,,EZARDIAN". Ter terechtzitting van de arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg zal Vrijdag 15 December a.s. in behandeling worden genomen, de zaak betreffende de in den vroegen morgen van 2 September 11. op de rivier de Schelde, onder de gemeente Vlis- singen plaats gehad hebbende aanvaring tusschen het Nederlandsche stoomsehip „Zuiaerdijk" en het Engelsche stoomsehip |,Ezardian" tengevolge van welke aanva ring laatstgenoemd vaartuig is gezonken en meerdere opvarenden het leven verloren. Als beklaagden zullen terechtstaan: le. P. v. d. E., schipper van het s.s. ,,Zui- derdijk" wonende te Rotterdam, 2e. J. d. B., oua 37 j., Nederlandsch zeeloods, wonende te Vlissingen. Eeistgenoemde wordt ten laste gelegd het misdrijf bedoeld in artike! 414 van het wet- boek van strafreeht luidende: „De schipper van een Nederlandsch vaartuig die aan Krijger vaartuigen, schippcrs or opvarenden. weten- Donze de, dat zij in nood zijn, niet zoodanige hulp verleend, als waartoe hij bij machte is, zon- der zijn vaartuig, de opvarenden of zich zelven aan ondergang bloot te stellen, wordt indien de nood het gevolg- is van de aan- Standaert raring of aandrijving met het vaartuig De Paitw ivaarover hij bevel vocrt, gestraft met ge- rangenisstraf van ten hoogste drie jaren Laatstgenoemde wordt ten laste gelegd het misdrijf bedoeld bij art. 169, sub 2 van het wetboek van strafreeht luidende: „Hij aan wiens schuld te wijten is dat eenig vaartuig zinkt of strandt, vernield, onbruikbaar gemaakt of' beschadigd wordt, wordt gestraft met gevangenisstraf of hech- tenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Van de zijde van het O. M. zijn in deze zaak 13 getuigen gedagvaard, waaronder een deskundige. VOORZORGSMAATREGELEN STERK- STROOMGELEIDINGEN. De Minister van Waterstaat heeft aan Gedeputeerde Staten der provincien ge- schreven, dat naar hem is gebleken her haaldelijk ongevallen plaats hebben als ge volg van de omstandigheden bij aanleg van bovengrondsche eleqtrische sterkstroomge leidingen er niet voldoende voor gezorgd is deze zoo aan te brengen, dat zij zonder bij- zondere hulpmiddelen vanuit dakopeningen, daken, uitbouwen. vensters of andere ge makkelijk toegankelijke plaatsen niet be reikbaar zijn. De Minister acht het daarom raadzaam, dat de aandacht van de gemeentebesturen, voor wie dit van belang fs te achten, n.l. die, welke sterkstroomgeleidingen in ex- ploitatie hebben, of binnen afzienbaren tijd zullen krijgen, gevestigd worde op de wen- schelijkheid, dat de vorenbedoelde voor- zorgsmaatregelen, welke o.a. zijn opge- nomen onder de „veiligheidsvoorschriften voor electrische sterkstroominstallaties", vastgesteld door het Koninklijk InSlituut van Ingenieurs, nauwgezet worden in acht ge nomen, en heeft den colleges van Ged. Sta ten in overweging gegeven een aanschrij- ving in dien zin tot de daarvoor in aanmer- king komende gemeentebesturen te richten. BO.SCHKAPELLE. Ons dorp en de omliggende boerderijen scnijnen een geliefkoosd operatieveld voor kippendieven te zijn. Meermalen is reeds melding gemaakt van dergelijke diefstallen in deze courant, doch, hoewel ieder is inge- licht van deze nachtelijke inbraken en ieder- een zooveel mogelijk op zijn ,,qui vive'' is, toch geven deze soort langvingers den moed niet op. Naar het ons voorkomt, is het eene georganiseerde rooversbende op dit gebied. Mij werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat de kippen door een paar personen, die. met de plaatselijke omstan digheden op de hoogte zijn, worden gehaald, in zakken gestopt en daarna vervoerd wor den naar een verborgen plek langs den openbaren weg. Een automobiel met ge- dekte lichten geeft een signaal, het ant- woord hieroo volgt, de buit wordt ingeladen en in vliegende vaart gaat hetde gren- zen over. Dit is de opinio van een politie- man. Hoe driest deze lui optreden, blijkt wel hieruit, dat ze in den nacht van Zaterdag op Zondag bij den landbouwer j. v. D„ 28 poelies kaapten, welke hij voor een rijks- daalder per stuk had aangekocht. Vandaar begaven zij zich naar de in de buurt gelegen hofstede van den heer d. J. Door't aanslaan van den waakhond werd de boer gewekt en onraad vermoedende, begaf hij zich gewapend naar buiten, waar- op de dievetr zrch ijlings in de richting van de Veerstraat uit de voeten maakten, wel- licht met 't voorneme'n spoedig terug te komen. 't Is nog niet volop winter en toch hoort en leest men dagelijks van voornoemde ge- vallen. Wat zijn we dan niet op dit „sport gebied te wachjten als de natuur in vollen doodslaap is en alle dieven ontwakenr' Wij zullen hierover geen ,,boom" opzet- ten, maar dat de groote werkloosheid velen tot daden aandrijft, welke zij bij normale toestanden afkeuren en verachten en waar toe zij zich niet zouden leenen, is bij ons een gevestigde meening. Daarom zouden we ieder, die daartoe gelegenheid heeft, in zijn eigen belang willen aansporen ive/A- gelegenheid te verschaffen, om menig man belast met een zwaar gezin voor daden te behoeden, welke zijn eigen hart weer- spreken. INGEZONDEN EDEDEELINGEN. wim\ De tooneelclub alhier is zich tegen- woordig druk aan 't oefenen voor de uit- voeringen, welke dezen winter in de be- waarschool zullen gegeven worden. De lei- ding is in vertrouwde handen en de deel- nemende krachten zijn voor hun taak ten voile berekend, zoodat ons aangename uren te wachten staan. Het H. Hart Beeld, 't welk in de gang van de R. K. bijzondere school is geplaatst; zal op een nader te bepalen datum met groote plechtigheid gei'ntroniseerd worden. CADSAND. Op de aanbevelingslijst voor secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burger- j lijken stand alhier staan no. 1: D. van Houte, le ambtenaar ter secretarie te Oost- burg; no. 2 H. IJ. Brakman, klerk ter secre tarie te Zuidzande, wonende te Groede. acht, en St. Jansteen naar Htdst, B1LJARTEN. Stand van den wedstrijd om het kampioen schap voor Zeeuwsch-VIaanderen. punten. h. serie. gem. 200 159 200 100 200 163 21 3.07 13 2.4 14 3.28 12 1.64 22 4.25 12 3.54 HET B1LLARD- PALACE. De Parijsche sportcorrespondent van het Hbld. schrijft d.d. 26 dezer: Met opzet heb ik een paar dagen ge- wacht, eer ik juffrouw Schrier uit Dom- burg in het Palace-hotel ben gaan zien. Het feek me namelijk aangenamer haar spel te aanschouwen na een dag of wat omdat ze in dien tijd gelegenheid zou hebben zich eenigzins in te burgeren, lk moet zeggen, dat ze zeker op onvervvachte wijze aan de eischen voldoet, die een door prima spelers verwend, publiek daar stelt. De zaal van het Palace, die normaal een driehonderd menschen kan bevatten, is meer dan vol; alle hoekjes en gaatjes zijn bezet, des middags cn des avonds. En de gebroedtrs Drouet, die tegenwocr- dig de zaak besturen, zullen er zeker geen spijt van hebben onze landgenoote gele genheid gegeven te hebben, bier haar tafent te toonen. Zooals men weet, is haar tot tegenstan- der gegeven de heer Jaques Leger, anta- teur-kapioen van Frankrijk tweede cate- gorie. Ik moet ecrlijk zeggen, dat het spel van Leger een klas bij dat van juffrouw Schrier achterstaat. Niet alleen, dat zijn spePwijd is, en dat hij dus de ballen slecht bij elkaar houdt, maar hij speelt een lief- tallige „carotte." Hetgeen de jonge dame niet verhindert deze „carotte"-stooten in een ommezien te veranderen in klein spel. En dit verwekt herhaaldejijk applaus. Men is er in 't algemeen een beetje ve'rbou- wereerd van, een vrouw zoo goed te zien spelen. Temeer, omdat de twee dames, Mme Max en Mil Marie-Louise, die hitr de eenige in haar soortzijn, met in de schaduw kunnen staan van juffrouw In Holland kent men natuurhjk haar spel wel. Maar ik wil het bekennen, dat ik ook eenigszins onder den indruk ben gekomen van haar geacheveerd spelen, waaraan weinig ontibreekt. Ik sprak er over met Ranson, een van de jongere profs, uit het Palace; hij was vol lof ovtr juffrouw Schrier en zei: „Si elle joue six mois a Paris, elle sera tres forte. Op het oogenblik is de match uaiver- wege; juffrouw Schrier staat op 3001) met een gemiddelde van ongeveer 8, terwijl Leger een 250 punten achter is. Het ziet er niet naar uit, dat de „championne'' in de tweede helft verzwakken zal, en er is dus kans, dat ze den blonden Franschman zaf overwinnen. Volgens nadere btrichten stond mej Schrier op 3600; Jacq Leger op 3349. PROVINClALE STATEN VAN ZEELAND. De electriciteitsvoorziemng Door Ged. Staten wordt overlegd een schrijven van de directie der P. Z. L. M. omtrent de werkzaamheden der vennoot- schap sedert de zomerzitting der staten en verder een schrijven van die N.V. den en dl- eveneens van prof. Feldman cn rcctcur der N.V. aan den raad van com- missarissen inzake de wenschelijkheid ook in Zeeland de tusschenkomst van de ge meenten voor de levering van stroom aan particulkren uit te schakelen. Uit eerstbedoeld schrijven blijkt o.a. dat tot 31 October in afgeronde sommen was best6ed: centrak te Westdorpc 652.200 old., hoogspanningsaanleg met toebehoo- ren 332.000 gld., laagspanningsaanleg met toebehooren 15.900 gld., magazqngoe deren 154.500 gld., en diverse uitgaven 35.500 gld., totaal 1.190.100 gld nog be- schikbaar bij kassiers en in kas 9.900 gld totaal 1.200.000. Van het beschikbaar gestelde bedrag ad 2.700.000 gld. rest dus nog 1.500.000 gld., waarvoor de raad van commissarissen vertrouwt dat de detimtie- ve electrificatie van Zeeuwsch-VIaanderen verder zal kunnen tot stand komen. De 1 ''OO 000 bestaat uit het aandeelen kapi- taal dat voor de helft of 1.000.000 gld. is gestort en 200.000 gld. door de provin- cie geleend. De lijnen, behoorende tot den eersten uitbouw, die van de centrale naar Sas van Gent, die van de centrale over west- dorpe Drieschouwen, Zuiddorpe, Koe- van de centrale over Slutskdl. Driewe- gen, Ter Neuzen en Othene naar Zaarn- sfag, en van de centrale over Philippine, IJzendijke en Schoondijke naar bras- kens met zijtakken van Philippine naar Hoek en van Buitenfust naar Groede zijn thans nagenoeg gereed, de aansluitingen aan de stations moeten nog gemaakt wor den, evenals de verbindingen met de ka- naalkruisingen. Van deu vcrieren uitbouw die in luchtleiding wordt uitgevoeri, in de lijn IJzendijke—Biervliet zoogoed als ge reed; daarna komt het eerst in aanmerking de aftakking van deze lijn' naai" Hoofd- plaat. Be halve met de vroeger reeds g'e- noemde gemeenten zijn thans ook mei Philippine en Hoofdplaat stroomleverings- contracten afgesloten, benevens met de N.V. „van MeUe's Confectiorinery Works" te Breskens, die in de gemeente Breskens stroom levert aan particulieren. Met de gemeenten Sas van Gent, 1 er Neuzen, Zaainsfag, Overslag, Hulst, Clinge en Graauw en Langendam, alsook met diver se industrien, zijn me^r of minder verge- vorderde onderhandehngen gaande. Verwacht wordt dat in Januari 1923 de inbedrijfstelling der centrale zal kun nen plaats hebben. Commissarissen ho- pen dat nu de gemeenten' in Zeeuwsch- VIaanderen alle zullen medehelpen het be- drijf tot bloei te brengen, en het voor- beeld volgen o.a. van Biervliet, waar de electrificatie zeer populair is, dank zij de vlijtige en praktische aanmoediging van de zijde van het dag. bestuur. Wat de middengroep betreft, daarom- trent is op dit oogenblik nog niets detini- i tiefs te zeggen. De financieeie positie van rijk en provincie maken dat met de noo- dige omzichtigheid moet worden te vverk gegaan. Mogelijk is een eigeji centrale te Middel burg vocr Wafcheren, Zuid- en Noordbe- vefand; ook kan men Zuid-Beveland ten Oosten van het kanaal bij de noodgroep voegen en van uit Brabant irachten te voorzien. De derde mogelijkheid is over- neming van de centrale te Vlissingen, het zij ter vocrziening van de geheele midden groep, waartoe een aanzienlijke uitbrei- ding der centrafe noodig zou zijn, hetzij ter vocrziening dier gr-'ep zonder ooste- lijk Zuid-Beveland, hetzij ook alleen ter voorziening van Wafcheren, in welk geval geheet Zuid- en Noord-Beveland van uit Brabant zou moeten worden voorzien. De onderhandeling met de N. V., die de centrale te Vlissingen exploiteert, en de dientengevolge vereischte uitgebreide onderzoekingen, zijn zoo goed als ten ein- de. gebracht. Inzake de Nocrdgroep ver- wijzen commissarissen naar hun antwoord op de vrageii van den heer W ellenian, en zeggen dat te groote haast met een en antler.niet gewenscht zou zijn. Naar aanfeiding van de \raag of lict raadzaam zou zijn de gemeenten bij ue stroomlevering aan particulitren uit te schakelen, zeggen commissarissen, mede onder verwijzing naar rapporten van de heeren Feldman en Streetk'erk, dat daar- tegen geen overwegend bezwaar zou zijn, maar zij moeten er tocn op wijzen, dat men in Groningen het wenschelijk geoor- deeld heeft, deze tweeerlei expioitatie van elkaar te scheiden, dat men in Geld.rland pas onlangs tot directe levering is overge- gegaan, uat het Limburgsche bedrijf er g niet van weten wil en dat ook in de overige provincies het door de P.Z.t.M. gekozen sjsteem gevolgd wordt. Commis sarissen zouden vocral tijdens de bouw- periode eener wijziging van opzet en doel der N. V. niet willen binnenhalen; and>.r- zijds echter de gedachte evenmin reeds nu geheel willen atwijzen, maar de zaak willen aanhouden en in studie nemen, ge- lijk zij in een afzonderlijk schrijven reeds te kennen gaven. Polderreglement. Ter vaststelling wcrdt aangeboden een nieuw reglement voor het waterschap Schouwen, zooals het door de vergadermg van dat waterschap is ontworpen alleen met die afwijking, dat Ged. Staten geen aanleiding vinden voor dit waterschap af te stappen van den iregef, dat bestuursle- den niet in een rechtsgeding als advocaat of procureur voor het waterschap niogen optreden. Inzake het bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van de cafamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw- Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt is nog een schrijven mgekomen van den dijkraad, die bezwaar heeft tegen het niet continueeren van de bestuursie- den en de ambtenaren van het oude wa terschap. Ged. Staten kunnen dit bezwaar niet voelen en trouwens de Koningin moet bij de bestuursfeden van het nieuwe water schap benoemen en moeten de polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene daarbij toch ook medezeggingsschap hebben bij de aan- beveling van bestuursleden. Veer van Veere op KarnperianO. Daar de onderhandeling met den Mi nister van Financien, optredende voor den Staat der Nederianden, als gerechtigde tot het veer van Veere op Kamperland, met tot een bevredigend resultaat leiden, ach ten Ged. Staten geen termen aanwezig over te nemen met den eigendom van het veer Kamperland—Veere, waarvoor trou wens de gevraagde som van 7500 gld. hen zeer hoog vocrkomt, en stellen zij voor deze mededeeling vocr kennisgeving aan te nemen. Ged. Staten stellen voor de volgende zaken opnieuw aan te houden: De verzoeken van den mad van Clinge om renteloos vocrschot voor verharding van wegen en van dien van Philippine om een bijdrage voor verbetering van een weg, beide in verband met de aanhangige besiissing over de te voljgen wegenpoli- tiek; dat van de Z. L. M. om verhooging van den veerdam te Kortgene, in verband met een onderzoek of niet op minder kostbare wijze aan de bezwaren te gemoet kan worden gekomen; een om muclitiging tot heffing van hooger overzetgelden in het veer van Oud- op Nieuw Vossemeer, daar het overleg te dier zakc nog niel is geeindigd, dat om vrijverkfaring van den pokier Borssele, daar het onderzoek nog niet is afgebopen, dat om subsidie voor een stoombootdienst tusschen Stavenisse en Zfjpe, daar de gevraagde raming van inkomsten en uitgaven nog niel is ontvan- gen en dat in zake subsidie voor restauratie van het kerkgebouw te Kapelle, daar nog niet alle gegevens, noodig voor een juiste beoordeeling der aanvrage, verkregen zijn. HET MOND- EN KLAUWZEER. In „de Vee- en Vieeschhandel" schrijft de heer Hoefnagel over het mond- en klauwzjer, waaraoor verschillende ge- deeiten van ons land .worden geteisterd. Wij ontfeenen daaraan: I.Gesteund door een jarenlange erva- ring moet ik, gezien het snellje ver.oop op zulke groote afstanden, helaas als mijn meening weergeven, dat naar mijn oor- deei ook thans wederom de, strijd tegen de \erspreiding dezer ziekte een wanho- pige zal zijn, hoe energiek de inspecteur voor het Veeartsenijkundig Staatstoezicht in de provincie Zuid-Hohand ook is op- getreden. Het stop zetten van het ge heele veeverkeer, behalve van het vee, hetvvelk voor de slachtbank is bestemd, kan zeer zeker de ziekte in haar vaart beteugelen, maar de onbekende en hoogst grillige smetstof schijnt nog geheime wegen te bewandelen, welk wij niet kennen en vvaardoor wij telken male voor nieuwe teleurstellingeii staan. „Maar een ding begrijp ik niet en dit is namelijk, hoe het toch mogelijk is, dat alle personen, welke in hun bedrijf, zoo- wel door het sluiten van veemarkten ais anderszins door deze ziekte en door de maatregelen tegen verspreiding van dit lijden, zoo belangrljk in hun oeurs wor den getroffen,. jaar in en jaar uit, zich nog niet hebben vereenigd en zich ge- zamenlijk nog niet tot de regeering heb ben gewend met het verzoek, zoo spoe dig mogelijk een mond- en klauwzeer- instituut in het feven te roepen." DIEFSTAL VAN GELD UIT EEN BRIEF. De dader ontdekt. Wij meldden reeus, dat uit een door de firma Mees Co. te Rotterdam naar Geer- truidenberg gezonden aangeteekenden brief f 10.000 was ontvreeind. Later zond de ver- moedelijke dief /8000 terug. Men onder- zocht men den brief, waarin 8000 was verzonden en kwam toen tot het resultaat dat deze met dezelfde lijm was toegekleefd als ten kantore van Mees Co. wordt ge- bruikt. Dat leidde tot schrijfproeven, waar- op bleek, dat het schrift van den kantoor- bediende L. v. d. B. overeenkwam met dat van den brief. L. v. d. B. werd daarop aangehouden. Hij bekende en gaf van de ontvreemde 3000 een beurag van 1500 terug. 1NT1JDS GERED. Toen een van de zetters dtr vMaas- bode", wonende Molenwei te Rotterdam, 's nachts na affoop der werkzaamheden huiswaarts ketrde, hoorde hij, schrijft het Vad., toen hij te ongeveeit drie uur het Zuider Tuindcrp had bereikt, op de Lee- de een zacht gekreun. Van zijn rij,wie- stappend en met zijn fantaarn zoekend, het was ter hoogte van de plek, waar de gracht zich tot een, vijver verbreedt,' bemerkte hij midden in 't water ten men- scheiijk lichaam, dat telkens onder de op- pervlakte vtrdween. Begrijpend, dat hulp hier dringend noodig was aarzetde hij niet en begaf zich gekleed in den vijver, die vrij diep is. De drenkding bleek een oude vrouw te zijn, die, toen de zetter haar op zijn rug zwemmend naar den kant trachtte te trengen, aanvahketijk tegen- spartelde en smeekte haar te laten lig- gen en te faten verdrinken. Op het hulpgeroep van den redder was inmiddefs een waker van eenige in de nabijheid zijnde huizen toegebopen en met vereende krachten de mannen zakten telkens in de klei langs den wal weg werd de vrouw, die slechts in een nacht- jak en een rok gekleed was, op het droge gebracht. In een woning aan het Mei- land werd ze toen bitmengedragen, waar men haar van droge kleeren voorzag en door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder opwekte, daar de vrouw het bewustzijn gedeeltelijk verloren had. Hierbij verleende dr. Klos hulp. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw de 71jarige weduwe S. de S. was, wonende op de Boogjes, eveneens aan het Zuider i uin- dorp gelegen. De politie, die inmiddels ter plaatse verscheen, ging bij haar zoon, bij wien ze inwoont, informeeren. Het bleek, dat de vrouw in den laatsten tijd kindsch werd,- Men vermoedt, dat zij in half sla- penden toestand de woning heeft verlaten en zoo te water is geraakt. HANDELAAR IN BLANKE SLAV1NNEN GEARRESTEERD. Door de Rotterdamsche zederipolitie zijn gearresteerd een 43jarige Fransch koop- man en zijn dochter, v,_rdacht van han- del in blanke slaVinnen. De 20jarige doch ter maakte er een gewoonte van meisjes met knap uiterlijk op straat en in cafe's aan te spreken, ze bracht ze dan met haar vader in kennis, die de meisjes onthaal- de op champagne, dure ijssoorten en der gelijke lekkernijen. Daar.ia werden haar verbkkende voorstellen gedaan en be- trekkingen in uitzicht gesteld in Zuid- Amerika, waar ze tegen een loon van 200 gulden het toezicht zouden krijgen over een aantal meisjes, die daar in de cultu res werkten. De meisjes zouden mator- fietsen, auto's en paarden tot haar be- schikking krijgen. Met dergelijke fantastische voorspiege- lingen werd haar het hoofd op hoi ge bracht. Vcrscheidene der Rotterdamsche jonge dames, die met het span in aanra- king kwamen waren te nuchter om deze schoone verhalen niet te doer zien. Maar een was er toch at bij den Franschman in huis om begin December naar Buenos Ayres te vertrekken. Een andere zou eerst naar Bordeaux en Nice geexpedieerd wor den om via deze plaats "naar ongeluk in Zuid-Amerika tegemoet te gaan. De zeden politie heeft bijtijds weten in te grijpen en den Franschman, die reeds geruimen tijd te Rotterdam woont, ingerekend vodr hij slachtoffers wist te maken. Vader en doch ter zijn gedetineerd in het huis van be waring. DDODbLIJK ONGEVAL. Een paard, toebehoorende aan een in- woner van Heilo, ging bij het abattaur te Alkmaar op hoi en sprong over den af- sluitboom van den spoorweg, juist op het oogenblik, dat de trein uit de richting Hoorn kwam aanrijden, meldt de Msb. Door den schok van den wagen, welken het dier achter zich aaWeepte, brak de afsluitboom middendoor en trof een in de onmiddeilijke omgeving staanden ge- pensionneerden postbode tegen het hoofd. Zwaai verwond vief deze neer. Het paard rende ondertusschen verder, steeds met den wagen achter zich en kon nog net den overkant van de rails halenK toen de locomotief den wagen bereikte die ge heel werd versplinterel. De getroffene is aan de bekomen hoofdwonde overledeti. ATHENE. De Engelsche gezant heeft aan de Grieksche Regeering medegedceld, dat de diplomatieke betrekkingen met Griekenland zijn verbroken. BERLIJN. Tengevolge van de terecht- stelling van de ter dood veroordeelde ourl- Ministers te Athene hebben Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten besloten geen finantieelen steun aan Griekenland te verleenen. 3. (Slot). GEMEENTEIiAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 17 November 1922, des namiddags S uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Ivoeijer, J. Vinke, C. de Jonge, betevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. c. Een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, luidende als volgt: Ingevolge het bepaalde sub 7, van de thans nog van kracht zijnde regeling der jaarwed- den voor de ontvangers der gemeenten (op- genomen in Provinciaal Blad no. 23 van 1919) zullen deze met ingang van 1 Januari 1923 eene periodieke herziening behooren te onder- gaan. Naar het ons voorkomt is de werkkring dezer functionarissen ten gevolge van de wet van 30 December 1920 (Staatsblad No. 923) ingekrompen. Wij achten het in verband daarmede billijk, dat bij de vaststelling der jaarwedden met deze vermindering worde rekening gehouden. Dit zou in dier voege kunnen geschieden, dat, na de reeds sub 1, der regeling genoemde ont- vangsten, allereerst buiten aanmerldng blijft de plaatselijke inkomstenbelasting, die immers thans wordt geheven door de Rijksadministra- tie, of de daarmede overeenkomende opcenten op de Rijks-Inkomstenbelasting, terwijl even min rekening wordt gehouden met eenige be- paaldelijk aangewezen categorien van inkom- sten, welke weinig of geen invloed uitoefenen op de werkzaamheden van den ontvanger. Wij hebben daarom termen gevonden, eene nieuwe regeling in het leven te roepen over- eenkomstig het hierachter afgedrukt concept- besluit. Met het oog op het bepaalde bij art. 107 der Gemeentewet, zullen wij gaarne voor 22 No vember a.s. de meening van den raad over dit ontwerp vernemen; die raden, van welke op genoemd tijdstip geen bericht zal zijn ontvan- gen, zulien geacht worden geene bedenkingen te hebben. CONCEPT-BESLLTT. Gedeputeercle Staten van Zeeland, Gelet op art. 107, eerste lid, tier Gemeente wet; besluiten de jaarwedden van de ontvangers der ge meenten in Zeeland vast te stellen overeen- komstig de volgende regelen te rekenen van 1 Januari 1923: 1. Tot grondslag wordt genomen het oedrag der gewpne ipkomsten over 1921 zonder in aanmerking te nemen de goede sloten van vorige di'ensten, de opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting of de op centen op de Rijksinkomstenbelasting, ontvangsten wegens bedrijven welke af zonderlijk worden beheerd, voorschotten en bijdragen, nader geregeld bij bijzondere wetten (Woningwet, Landa'rbeiderswet e.a.), de opbrengst van geldleeningen, verkoopsommen van gemeente-eigendom- men en dergelijke voor een verdeeling der gemeenten in acht klassen, voor welke klassen de jaarwedde is vastgesteld als volgt: 2. De aanvangsjaarwedde wordt vijfmaal, tel kens na drie jaren dienst in dezelfde ge- meente verhoogd: Aanvangs jaarwedde. Bedrag gewoue inkomsten. lste kl. ben. f 6000.- 2de kl f 6000,- tot beneden f 10000.' 3de kl. 10000,- 15000.- 4de kl. 15000,- 25000,- 5de kl. 25000, 50000.- 6de kl. 50000.- 100000,- 7de kl. 100000,- 250000,- 8ste kl. 250000.- en daarboven 300,- 400,- 500,- 600,- 700,- 1000.- 1500,- 2500,- voor gemeenten van de lste, 2de, 3de ei. 4de klasse met f 50; voor gemeenten van de 5de en 6e klasse met f 100; voor gemeenten van de 7e en Sste klasse met f 150. Indien de benoeming ingaat op een an- deren dan den eersten dag eener maand, worden de voor periodieke verhooging ge stelde tijdvc'.kken geacht aan te vanger met den eersten dag der onmiddellijk daarop volgende maand. Vermeldt het be- sluit van benoeming geen datum van in gang, (Jan geldt als zoodanig de datum van het benoemingsbesluit. De dienstjaren, voor 1923 in dezelfde gemeente als ontvanger vervuld, worden hierbij in rekening gebracht. Wanneer in eene gemeente de secretaris. tevens ontvanger der gemeenjte is, of wan neer de burgemeester of secretaris van eene gemeente tegelijk ontvanger van een of meer andere gemeenten is, worden de jaarwedden, door hen in die verschillende betrekkingen genoten, verlaagd, en wel bij cumulatie:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2