6EMENaDTBERiCHfEil~ PREDIKBBU&TB H~~ voor de geheele van weermiddelen ont- blbote strook ten waaroarg van interna- tionaaf karakt-r wordt verleeud. Tusschen de regcls door begrijpt men, dat Turkijf voor zooveet inschikkelijkheid als beloo- ning het station Karagatsj, aan den Wes- tetijken oever van de Maritza! tegenover Adrianopef, rekent ie zullen krijgen. Een telegram van onzen correspondent te Pa- rijs behelst: „Men verwacnt hier, dat de Tttrken in zake Karagatsj voldoening krij gen, in zoover zij dit station van Adriano- pei, zonder hetwelk die stad tot oecono- mische malaise veroordeeld zou zijn, vrije- lijk mogen gebruiken. Maar dit station zelf zou geneutraliseerd worden." Onder het oeconomische voorwendsel is er alle leans dat de Turken in miliair opzicnt hun zin krijgen. Een korte toelichting moge dit dmdelijk maken. Adrian opei as in d'> oude bet.-ekenis van het woord een sterke vesting aan de samenvroeiing van drie rivieren; de Arda, de Toendzja en de Maritza, waar de drie wegen door hun dalen ook samenkomen Do forten waren a( na de Balkan-oor- logen ontmanteld en zullen nu ontmahteld blijven, maar niet te ontmantelen is de op sommige plaatsen dubbele krans van steile, gladde hoogteruggen, die om de stad heen liggen en waarop die fcrteii gebouwd wa ren. In den moderaen oorlogl schiet het zware geschut koepelforten in elkaar, hun waarde is dus tich problematiek, maar de ideale bergstelling maakt het terrein om de stad heen met de hedendaagsche middelen van verdediging (machinege«veer- stellingen enz.) als versterkte legerplaats uitnemend verdedigbaar, mits Karagatsj, aan den overkant van de Maritza den krans om de stad heen compleet en pas tot een gesloten cirkel maakt. In tijd van oorfog is do verdediging ook in een „gede- militarisoerJe" zone vermoedelijk snel ge- noeg te organiseeron. Dit is de oplossing van het raadsel waar am de Turken zoo zeer erop staan dat niemand anders Ka ragatsj iri handen zal krijgen. Gebruiken zij daar het station, dan houden zij vanzelf het heft in handen. Bulgarije krijgt in Dede Agatsj den oeco- nomischen uitweg, die het te NeuviUy be- Ioofd was. De stad ligt in West-Thracie en daaroin was het in Bulgarije's belang zich met Griekenland tegen de volkss'tem- ming te verzetien, die de haven in Turk- sche handen dreigde te brengen. Maar nu dit gevaar voorioopig schijnt afgewend. is Bulgarije met Griekenland weer in con flict gekomen, omdat het in Dede Agatsj souvereine rechten verfangt ten koste van Griekenland, dat de haven nu bezit. Wij hebben deze week de eerste omtrekken van een nieuwen Balkanbond zien opdoe- men, maar de ervaring leert dat zulk een bond alleen bii elkaar blijft zoolang het gemeenschappelijk tegen 1 urkije gaat en de oude tweedracht tusschen de teden da- delijk intreedt, wanneer dit gemeenschap pelijk doel vervalt. Op den Balkan zijn er inisschien geen twee and ere nationali- teiten te noemen, die elkaar altijd zoo weinig hebben kunnen luchten als de Bul- garen en de Grieken. De hoofdzaak is echter, dat men zich te Lausanne met de Turken vaststaat en men weet nu,,dat Gne- kenland eenmaal bestemd is, er in meer- dere of mind, re mate de rof van dupe te spelen. "Wat Dede Agatsj betreft, zou het Gri-k-ch-^ulgarrsche geschil bijgelegd kun nen worden als men van de haven naar het model van Dantzig een vrijen staat maakte. Cuno, de nieuwe Duitsche rijkskanselier, heeft Zaterdag zijn regeeringsverklaiing in den Rijksdag afgetegd. De bijeenkoinst was niet zoozeer van belang om wat dit stuk inhield (wie beroept zich in het wis- selend ^pe! der politiek later nog op de verklaringen van een nieuwe regeeringj ondersteld dat er iemand is, die ze ont- houdt?) als om het feit dat de Duitsch- nationalen door hun woordvoerder lieten verkbren dat zij bereid zijn, aan,het nieuwe kabinet ,,de grondwettelijke mogelijkheid tot jregeeren te helpen verschaffen". De rochterzijde is dus vriendelijk gezind je- gens het nieuwe „zakenkabinet" en daar- mee zou het een meerderlieid verzekerd zijn. D_ KONING VAN BULGARIJE DOOR HOOVERS OVERVALLEN. Uit Sotia wordt geme'dKoning Bo ris maakt woeiisdag een autoio-ctu zon der begeleiding. In de buurt van Sofia werd tnj door een rooveroeude aangevai- len. Hi] rnoest zicn aan een visitacie 011- oerworpen. Da koning had siechts hon- derdtachtig leva bij zich. Dit bedrag werd hem dooi de roovers afgenomen, waarna zij vvrdwenen. HE"1 GOUDGELD IN ZWITSERLANLJ VERDWIJNT UIT HET VhRKEER. Naar de Chicago Tribune uit Geneve verncemt, houdt in Zwitseriand het ver- dwijnen van goudgeld uit de circmutie aan. Er worden niet alleen groote hoe- veelheden gouden inunt omgesmoiten, om met groote winst in de omliggende landen te woruen wrkocht, tnaar geraamd wordt, dat buitendien nog 90 rniuioen goudiranc door ue ZwitseTs zijn opgepot, die vrees kocsteren voor de gevoigen van een wet inzake heffing op het kapitaai, inuien de ze wet wordt aangenomen. De stemming over deze wet heeft op i December a.s. plaats. De Zwitsersche Nationaie Bank is ge- noodzaakt geweest om extrabiljetten van twintig franc uit te geven, om tegemoet. te komen aan de moeilijkheden, verccr- zaakt door het verdwijnen van het goud- geld uit het verkeer. TER NEUZEN, 27 Nov. 1922. HET VLAAMSE VOLKSTONEEL. De zaal van het Hotel des Pays-Bas was jl. Vrijdag tamelijk bezet Ter gele- genheid der opvoering van „Suikertreufe", blijspel uit het lndisch leven in 3 bedrij- ven van Henri Wermeskerken, door het Vlaamse Volkstoneel, onder leiding van Dr. J. O. de Gruyter. De opvoering was een waar Iachsucces, waartoc de verschillende verwikkelingen en vooral Schuit (de heer Bruane) alle aanTeiding gaven. „Betje" had wel iets minder schreeuwerig kunnen doen, vooral in den aanvang, daar nu vele harer woor- den daardoor geheel te loor gingen. In het algemeen kan getuigd worden, dat de opgekomenen zich uitstekend hebben ge- amuseerd. GESLAAGD. Vrijdag slaagde aan de Universiteit te Groningen voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde (B) cam laude, de heer H. L. C. Kok, vroeger alhier. R1JKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Ter Neuzen en de daaronder behoorende hulpkantoren is gedurende de maand October 1.1. ingelegd f 15.035,56 en terugbetaald 21.392,39, al- zoo meer terugbetaald dan ingelegd f 6338.83. Onder de inlagen waren 15 formulieren ad 1,in zegels van 5 cent en 139 in zegels van 1 cent (schoolsparen). Er werden uitgegeven 17 nieuwe boekjes. Er werd 1 order tot aankoop van Natio naie Schuld uitgevoerd tot een nominaal bedrag van f 750. POST EN TELEGRAFIE. Met ingang vanr 1 December a.s. zullen de publieke telefoonstations te Axel (Sas- sing), Zoutespui, Driewegen (Ter Neu zen), de Griete, Othenes, Absdale, Glin- gehaven, Heikant (gem. St. Jansteen), Kruispold.raaven en Zandberg omgezet worden in telegraaf-telefoonstations met bestelling van telegrammen. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedge- vonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten: Hoek, ten behoeve van J. van 't Hoff (restant) f 1066; St. Jansteen, ten behoeve van A. S. Lockefeer, j400; Ter Neuzen, ten behoeve van wed. C. N. van Dijke, /600, van M. Mangold /400; Zaamslag, ten behoeve van M. Goossen, /500; van P. Goossen /500; van M. Diele- man f 600. ZEEUWSCHELANDBOUW- MAATSCHAPPIJ. In de heden te Middelburg gehouden al- gemeene vergadering der Zeeuwsche Land- bouw Maatschappij werd aangenomen het voorstel van het Hoofdbestuur om de con- tributie vast te stellen op een'gulden, ter- wijl voor elke H.A. grjndgebruik IE cent meer wordt b^taald. Grondbezitters, niet gebruikers, betalen een gulden contributie, plus 7.5 cent voor elke H.A. grondbezit in Zeeland. Een voorstel uit de vergadering om de contributie te bepalen op 50 cent per H.A. voor grondgebruikers en 20 cent per TLA. voor grondbezitters-niet gebruikers, werd verworpen. Aangenomen werd een motie tegen de redassificatie der gemeenten. SPOORWEGTOESTANDEN IN NEDERLAND. Door de Kamers van Koophande! van Rotterdam en Den Haag is het initiatief ge- nomen tot het instellen van een onderzoek naar de klachten die het beleid der Neder- landsche spoorwegen in velerlei opzicht raken, niet alleen betrekking hebbende op het goederenverkeer, de verhoogde tarieven van bestel- en ijlgoederen, enz. Zij verzoch- ten de verschillende Kamers hieromtrent materiaal te willen verzamelen, en dit on- derwerp later in een vergadering van afge- vaardigden van Kamers onder de oogen te zien. Het is hier niet de bedoeling klachten van zuiver localen aard te verzamelen, doch feiten die van algemeen belang zijn of van beteekenis uit gewestelijk oogpunt. Hoewel Zeeuwsch-Vlaanderen niet direct aan het Nederlandsch spoorwegnet is aan- gesloten, is het mogeiijk, dat ook hande- laren in dit gewest hieromtrent ervaring hebben. Zij zullen goed doen, die feiten ten spoedigste ter kennis der Kamer te Ter Neuzen te brengen. VOORGEOEFENDHE1D. Opgave van de aantallen jongelingen uit de navolgende oefenplaatsen van het ver- band Middelburg van den Vrijwilligen L'andstorm, die zijn geslaagd voor het be- wijs van voorgeoefendheid en hierdoor bij eventueele dienstplicht 4 maanden korter onder de wapenen moeten blijven: Arnemuiden 2; Baarland 8; Goes 3; Grijpskerke 4; 's Heerenhoek 3; lerseke 2; Krabbendijke 5; Koudekerke 11; Nieuwdorp 6; Souburg 1; Rilland 3; Vlissingen 5; Vrouwenpolder 1; Wemeldinge 4; Wisse- kerke 5; Biervliet 2; Breskens 7; Uinge 2; Graauw 7; Hontenisse 14; Hulst 10; IJzen- dijke 8; St. Jansteen 3; Ter Neuzen 7; Oost- burg 3; Sas van Gent 1Sluis 3; Sluiskil 9; Schoondijke 1; Stoppeldijk 13; Westdorpe 7; Zaamslag 5; St. Annaland 7; Bruinisse 9; Haamstede 8; Nieuwerkerk 11; Oud- Vossemeer 3; Poortvliet 12; Zierikzee 2) Dirksland 16; Hellevoetsluis 10; Middelhar- nis 18; Nieuwe Tonge 11. Totaal alzoo 291 jongelui, van wie 236 in Zeeland en 55 buiten Zeeland woonachtig. VR1JZ. DEM. BOND IN ZEELAND. Door de kiesfederatie van den Vrijz. Dem. Bond in Zeeland is onlangs be- sfoten in alle kieskringen een lijst in te dienen, en op die lijsten de eerste 6 can- didaten dezel'fde te doen zijn. Thans is onder de federi der aangesloten afdee- lingen een referendum gehouden over de volgorde der candidaten voor die 6 plaat sen. Dit referendum, waaraan druk werd deelgenomen, had tot uitslag, dat die volg orde zal zijn: Jac. Welleman, Krabben dijke; J. G, van Niftrik jr., Vlissingen; mr. J. Adriaanse, Middellburg; mevr. E. Bergsma— Bergsma, Zoutelande; arts D. N. van Gelfderen, Middelburg en J. de Groote, Breskens. De drie eerstgenoemden zijn aftredend. De candidaten voor de 4 overige plaatsen op ieder der lijsten wor den nader aangewezen. BESMETTELIJKE ZIeKTEN. Het 'aantaf gevaljen van besmejtelijke ziekten over de week van 12 tot en jmet 18 Nov. in de Prov. Zeeland bedroieg: Roodvonk: St. Maartensdijk 1, Zoute lande 1. Diptheritus: Goes 1, Krabbendijke 1. DE SMOKKELHANDEL IN GED1ST1L- LEERD. Dezer dagen zal in de „Staatscourant" een algemeene maatregel van laestuur ver- schijnen, waarbij in een bepaald rayon langs de grens ongedekt vervoer van ge- distilleerd tot een zeer kleine hoeveelheid wordt verboden. SLUISKIL. Door den Edelachtb. heer Burgemeester van Ter Neuzen waren de jongelingen van Sluiskil geboren in 1904, 1905 en 1'906 op- geroepen tot eene bijeenkomst om hen in te schrijven voor de vooroefeningen, gewone vrijwillige Iandstorm. Zijn Edelachtb., gaf in een toespraak een toelichting der voor- schriften, eischen en voordeelen voor hen, die in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid. De opkomst van jonge lingen was niet groot. Siechts een vijftal jongelingen lieten zich inschrijven. Aan den biljardwedstrijd bij den heer J. Krijger,. alhier, op Zondag 1.1.,. namen 30 spelers deel. le prijs werd ge- wonnen door Joh. Scheele en V. David. 2e pr. door P. van Aerdeten A. Vanhijfte„ 3e pr. door G. Baert en P. van Hecke, een extra prijs door J. Krijger en P. Pien- broek, en verder een extra prijs door P. de Coninck, voor de grootste serie. SAS VAN GENT. Afgekondigd is het Staatsbllad no. 600 bevattende het Kon. besfuit van 14 Nov. jl., houdende aanwijzing \an Sas van Gent afs losplaats van ruw zout en zoulhou- dend water. HULST. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd o.m. aange nomen een voorstel van burg, en weth., om voorloopig niet over te gaan tot electri- ficatie der gemeente. Met algemeene steminen werd afwijzend beschikt op een verzoek van het gemeen- tebestuur van Ter Neuzen om een bij- drage van 1 cent per ingezctene in de kosten van de districtsarbeidsbeurs. Besloten werd te kennen te geven, dat de gemeenteraad zich vereenigt met het voorstel van Ged. Staten om de jaar- wedde van den burgemeester met f 825 te verfagen, en eveneens met betrekking tot de jaarwedde van den gemeente-ont- vanger, terwiji in overweging zal worden gegeven die van de secretaris niet te wij- zigen. BRESKENS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is brand ontstaan in de houtloods van den heer P. van Aafst, staande op de haven te Breskens. Het nieuwe gedeelte, met den voorraad hout en wat daar verder in ge- borgen was is geheel verbrand. Omtrent de oorzaak tast men in; het duister. Het oude gedeelte der slooperij is gespaard gebleven. Gelukkig was de wind land- waarts, daar anders de in de nabijheid staande petroleum en benzinebergplaats gevaar zou hebben geloopen. CADZAND. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur dtr waterkecring van het ca- famit.uze waterschap Tienhonderd en Zvvartj, de heer Johs. Risseeuw Jr. te Cadzand. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zi- h in deze gemeente gevestigd: P. Vermaas, kommies te water. Van Steenbergenlaan 28, van Zierikzee. K. v. d. Most, zonder beroep, Van Steen bergenlaan 28, van Heerjansdam. E. Thiele, dienstbode, Scheldekade 21. van Emden. Vertrokken: G. S. de Zeeuw. zonder beroep, P 7, naar Retranchement. m M. Dierickx, dienstbode, Dijkstraat 2, naar Zaamslag. P. den Exter, O 181a, naar Axel. J. Dubois, bakkersknecht, Van Boven- straat 22, naar Biervliet. P. Verelst, pol. troep., O 125. naar Oirs- beek (L.). Woensdag 29 Nov. 1922. (Oankdag.) PROVINClALE STATEN VAN ZEELAND. Crediet Paardenfokkerij. In afvvijking met het verzoek der Z.L.M. om voor 1Q23 en 1924 een crediet te mo gen ontvangen van f 3600 voor de paar denfokkerij, 'stellen Ged. Staten voor, alleen voor 1923 f 2700 beschikbaar te stellen. Zij wijzen er op, dat seder hun voorste'. van October 1920 om geen crediet te verleenen, de cmstandigheden under.; zijn geworden, doer daling der prijzen en ver- mindering van verkoop van de paarden. Drankbestrijding. Evenals de vori^e maal stellen Ged. Sta ten op financieele gronden vocr^ af te wijzen het verzoek om subsidie van de Nat. Chr. geheelonthoudersvereeniging, de Nederl. Ver. tot afschaffing van alcohol- houdende dranken en den Alg. Nederl. Geheelonthoudersbond. Pensioenbijdragen. In verband ook met de tot nu toe gel- dende regeling, stellen Ged. Staten voor, geen gebruik te maken van de bevoegd- heid om van de bijdrage, verschuldigd voor den inkoop van diensttijd, ingevolge de pensioenwet 1922, voor een vierde deel op de ainbtenaren te verhalen, voor zoo ver die nog op 1 Juli jl. in dienst waren der provincie, maar wel voor hen, die toen den dienst veHaten hadden. Verder om voor eigen pensioen, 3 pet. en voor weduwe- en weezenpensioen 5 pet. of te trekken, doch voor htn, die op 1 Januari 1923 in dienst der provincie zijn alleen 5 pet. voor weduwe- en wee zenpensioen, (a|lles tot een maximum van f 3000. Brug over de Eendracht. In verband met het desbelreffend ver zoek van de spoorwegmaatschappij Tholen en West-Bfabant, stellen Ged. Staten voor den termijn tot deelneming in de vennoot- schap, wdke een spoorweg van Tholen naar Stavenisse zal aanleggen met over- brugging van de Eendracht en to;t het verleenen van een renteloos voorschot voor die brug, te ver'engen tojt 1 Januari 1924, met dien verstande, dai in ieder gevai eerst zal moeten worden beslist of soins aan een afdamming van de Eendracht de voorkeur jmoet worden gegeven. Subsidie autodienst. Ged. Staten stellen voor aan F. Picavet te Nieuw-Namen voor een autodienst HulstNieuw-Namen een subsidie van f 500 per jaar toe te kennen tot wederop- zegging, o.a. onder vocrwaardt, dat de gemeenten Hulst en Clinge te zamen ten- minste f 200 per jaar subsidie verleenen. Dienst Zierikzee— Middelburg. Daar de tijdsomstandigheden daar.oe aanfeiding gaven, hebben Ged. Staten over- wogen, hoe op de uitgaven kan worder. bezuinigd en zij meenen dat dit hel gevai is ten aanzien van den prov. stoomboot- dienst op de Oosterschelde. Thans varen 2 booten, een die van Middelburg naar Zierikzee en terug vaart met een tusschen.- reis Zierikzee, Katsche Veer en terug" is 8 a 9 uur in diensk een die van ZitrTzee naar Middelburg en terug vaart siechts '.6 a 7 uur. Het komt Ged. Staten voor, dat de verbinding van Zierikzee met in'oord- en Zuid-Beveland op zeer voldoende wijze kan worden onder'nouden met een stoom- boot, gestationneerd te Zierikzee, die 3 reizen per dag naar Katsche Veer, Kort- gene eft of Wofphaartsdijksche Veer en terug zou kunnen maken. Dit zou voor 1923 het tekort op dien dienst terugbren- gen van f 74000 tot f 37000. De N.V. Autobusdienst VVafcheren is dan ber.id een dienst van Middelburg op genoemd veer in te stellen met ruime> geriefelijkfe wagens, welke afdeelingen voor eerste- en tweede klasse reizigers bevatten, mits de provincie tot f 6000 garant blijft voor het tekort op den dienst. Ged. Staten drin- gen er met klemp p aan tot een en ander te besluiten. De provincie zal wellicht f 31000 besparen, at zullen enkele personen op wachtgeld moeten worden gesiteld, maar bovendien is een voordeef dat de „Wafzoorden" als reserveboot zal kun nen gaan dienst doen, wat metf het oog op het ouder worden der booten wel gewenscht is. Handhaving recht op hooger pensioen. Ged. Staten stellen in verband met de inwerkingtreding van de pensioenwet 1922 voor, dat voor de ainbtenaren en bedien- den, die opj 1 Juli 1922 in dienst der pro vincie waren met uitzondering van den griffier der staten en de ambtenaren ter provinciafe griffie de bepalingen van kracht blijven voor het berekenen van het aan hen te verleenen pensioen voorkomen- de in het reglement op het pensionneeren van en het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en bedienden in dienst der provincie Zeeland, gelijk dat laatstelijk is gewijzigd bij statenbesfuit van 20 Juli 1921, voor zoovtrre die bepalingen op het oogenblik, van hunne pensionneerihg aanspraak geven op hooger pensioen dan de pensioenwet 1922. Reglement voor de water- keering d^r cafamiteuze polders Margaret ia c.s Naar aanleiding van een desbetroffend verzoek zeggen Ged. Staten„ dat er n.i. geen aanleiding is te bepalen in het bij- zonder reglement, dat de bij de water- keering in dienst zijnde ambtenaren door de nieuwe waterkeering worden overgeno- men. Dit is vroeger bij cal'amiteusverkljann- gen ook nimmer bepaald en naar de mee- ning van Ged. Staten zouden eventueei. zonder betrekking rakende ambtenaren zich kunnen beroepen op art. 48 van de pen sioenwet, wat hen in de nieeste gevailen recht op pensioen zou geven. Calamiteusverklaring polders. Het voorgestelde ontwerp voor het bij- zonder reglement voor het bestuur en betieer der waterkeering van de caiami- teuze polaers Str-Lippens, Nieuw-Otherie, Margaretha, Kleine-Huissens en Eendiagt gaf net bestuur der waterkeering van de drie laatstgenoernde polders aanleiding tot een verzoek om in de eerste plaats de overgangsbepalingen in dier voegc te ij- zigen, dat de thans bij1 de waterkeering in oienst zijnde ambtenaren door de nieuwe waterkeering worden overgenomen. Ged. Staten kunnen daantoe niet ad- viseeren. Het reglement voor de calami- teuze polders of waterschappen draagt de benoeming van ainbtenaren en bedienden op aan den dijkraad en de nieuwe dijkraad behoort vrij te blijven, welke ambtenaren en bedienden hij wil aanstel|len,i behou- dens goedkeuring van Ged. Staten, waar die gevorderd wordt. Mochten de thans in dienst zijnde ambtenaren niet bij het nieu we waterschap worden benoemd, dan zul- Ten zij vermoedelijk een beroep kunnen doen op artikel 48,; regelende het recht op pensioen bij ontslag op grond van op- heffing der betrekking. De vraag door het bestuur gedaan, of de schuiden der waterkeering Margaretha c. a. door de nieuwe; waterkeering wor den overgenomen, is Ged. Staten niet dui- delijk. Het op te heffen waterschap voor de waterkeering toch heeft geen schuiden. Wel wordt door dat waiterschap de rente betaald van een schuld van den Margare- thapolder, doch dat geschiedt ingevolge Wrt(. 2 der wet van 19 Juli 1870 en zal nader worden geregeld in de door Ged. Staten krachtens dat we'tsariikel te nenten beslui- ten. Zij vinden derhaive geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. KKCHTZAKEN. DIEFSTAL VAN ELECTRIC! I El i Voor de Vierde Kamer der Rechtfcank te Amsterdam stond terecht een 40jarige badmeester, in wiens woning de eiectri- citeitsmeter was gesclionden, zoodat etec- trische encrgie kon worden gebruikt zon der dat de meter zulks aangaf. Toen de meteropnemers dit constateerden, stelden zij een onderzoek in bij vTienden, familie en kennissen van dien badmeester, want de ondervinding had geleerd, dat als men den electrischen muntmeter wist te ont- duiken, dat men dat dan aan zijn naaste omgeving meedeelde en deze er toe aan- zette. Dat bleek juist, want een zwager van den badmeester had dezelfde trup in toepassing gebracht. Dc badmeester zelf beweerde van niets te weten en niet aan den registrator ge- prutst te hebben. Zijn verbruik werd door de controleurevenwel abnormaal laag geoordeeld. De zwager zeide dat op Oudejaarsavond van '19 op '20 de dure tijden ter sprake waren gekomen en dat bekl. toen ge- wezen had,, Jioe hij voor niets electrici- teit gebruikte. Bekl. ontkende dit en zeide, dat dit verzonnen was wegens 'n familietwist, daar bekl. kort geleden gescheiden is van de zuster van dien get. Het'O. M. achtte uit het getuigenverhoor het ten laste gelegde voldoende bewezen en vorderde 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger zette uiteen* hoe ook een ingewikkelde familiekwestie een rol speelt in deze zaak en men bekl. als slacht- offer van de echtscheiding alle inogelijke schuld aanwrijft. Bekl. vrouw ontving veel bezoek. Bekl. zelf was weinig. thuis en hij wist niets af van wat er met den meter gebeurd was. PI. vroeg ten sfotte vrijspraak. Hierna stond de zwager terecht. Deze beweerde wel een gaatje geboord te heb ben in den meter, maar hierdoor niet den registrator ges'topt te hebben. Toen het gaatje er was had bekl. berouw en maak te het tqe. De verbruikstabel wijst ech'ter abnor maal laag verbruik aan. Het O.M. vordtrie tegen dezen man 9 maanden gevangenisstraf, daar ook nog gebleken is, dat hij er anderem toe aan- zette. Deze stonden ook terecht, een diainant- bewerlcer en een rijwidherstelilet. Tegen hen werd 3 maanden gevange nisstraf geeischt. Uitspraak 5 December. HUiSlNSTORTIN,G BIJ NAPELS. Te Cardito in de buurt van Napels is een huis ingestort. Negen personen werden onder de puinhopen bedolven. Er bestaat geen mogelijkheid hen te redden. EEN BRUT ALE D1ESTAL. Een brutale diefstal is gepleegd bij de aankomst van het s.s. „Mauretania" uit New York te Southamj^jn, schrijtt de „Daily Mail". Alvorens aan land te gaan ging rnrs. daily, de jonge vrouw van den Lngelschen marine-attactte te Washington nog even in den schrijfsaion om een brtetje te schrijven. Naast zich plaatste zij, haar juweelenkistje met een inhoud ter waar de van 1900 pond. Toen zij, kort daarop opstond, was het kistje verdwenen. Onder de vermiste vocrwerpen bevonden zich verschillende huwelijksgeschenken. Tot dusver is er nog geen spoor van den dief ontdekt. EEN RUSS1SCH KOLONEL ALS CHAUFFEUR. Voor het station der invalides te Parijs stopte dezer dagen een taxi. De passagier- ster een jonge moeder met een baby, be- merkte tot haar verwondering, dat zij haar portemonnaie had verloren en niet betalen kon. Zij was wanhopig, want ook had zij geen spoorkaartje en haar baby moest naar een sanatorium. „Wat kost de reis", vroeg de chauffeur, en hoorende dat het 50 francs was, gaf hij haar het geld. De dame, die naam van den voorkomenden chauffeur wilde weten, kreeg van dezen een kaartje waarop stond: Kolonel Ignatiefi. van het militair huis van den tsaar. TERUG NAAR HET KLOOSTER. NA VIJFJARIG HUWELIJK. Mevrouw Hessler, die een jaar of dertig geleden zich te Syracuse, in den staat New-York, verloofde met den heer Hessler, en vijf jaren terug hem huwde, is terug- gekeerd naar het ldooster, waar zij do vijf- en-twintig jaren van haar verloofdenstaat heeft doorgebracht. Toen zij zich verloofde heette zij Paulina Schillingen. Een mi.ssionaris wist haar zoo te bewerken, dat, toen haar verloofde wei- gerde met haar het Katholieke geloof te omhelzen, zij zich in een klooster begat als zuster Antonella. Maar voor een jaar of vijf ontmoette zij den heer Hessler toevallig op straat. Hij was weduwnaar geworden. Zij spraken el kaar aan, en haar lief de tot hem bleek nog zoo hevig, dat zij hem huwde. Vijf jaar lang leefden zij gelukkig, bewoonden een prettig huis, hadden een auto, gingen vee! op reis, en schiepen veel vreugde in het leven, Nu is de heer Hessler overleden, en zijn vrouw is er van overtuigd, dat zijn dood de prijs is, die zij hebben moeten betalen voor hun geluk. En daarom heeft zij den sluier weer aangenomen. (2. Vervolg). Ned. Hervormde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Ruams. ZaamBla^. 9 u. en 2 u., Ds. G van Dis. Axel. 9^ u. en 2 u., Ds. H. M. E. Bremer van Breskens en 'savonds 6 u., Ds. H. M.E. Bremer, rede v. d.Jongelings- Vereeniging. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9J u. en 2 n., Ds. J. K. Wessels van Veere. Chr. Gere for meerde Kek. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. .1 Jongeleen van .Maarsen en's avonds 6 u., Ds. J. Jonge leen. rede voor de Jongelingsver- eeniging,methetonderwerp »Nehemia". GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag J 7 November 1922, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge meester. Tegenwoortlig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, J. Vinke, C. de Jonge, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. 4. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit d.d. 27 October 1.1. No. 11 tot wijziging der begrooting voorzien van bewijs van goedkeuring; Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van heeren Gedepu'.eerde Staten luidende: De drang tot bezuiniging, die allerwege op den voorgrond treedt en die ook aanleiding was tot de circulaire van den Minister van Binnen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2