ALLERFIJNSTE MELANGE Pnjs 85 cent per pond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. bekomen, is "Maandagnacht overfeden. /ieiden waren 24 jaar oud. De maciiine werd geheel vernield. Het toestel had de- zen zemer en hertst verschilknde vluch- ten gemaakt. DOODGESTOKEN. To Kaatsheuvel heeft in het zg. 2e Straatje een moord plaats gehad. Zekere D. N. en van W. hadden bij de weduwe B. zitten pra|ten. N. vertrok het eerst, gevoigd door v. W. Er schijnt tusschen beide een twist te zijn ontstaan,' waarbij N. een diepe steekwond in deborst ontving en ter aarde stortte. De dader' vluchtte. De ontboden geneesheer k >n slechts den dood constateeren. Van W. werd bij zijn ouders thuis gearresteerd; hij bekende het feit en \erklaarde door N. met een krnip- pef te zijn geslagen, vvaarop hij zijn aan- vailer met een knipmes had gestoken. HET BREDA'SCHE TURFSCHIP EOT VOORBEELD. Door commiezen van Enschede werden te Almelo aangehouden twee personen, die op met paarden bespannen wagens tur; ver- voerden, waaronder kisten met Duitsche cognac waren verborgen. De drank moest te Almelo afgeleverd worden. Alles wed in beslag genomen en tegen de vervoerders proces-verbaal opgemaakt. lNGE/iON I K N MEDEDKELI1NGK1N. 0E PITTIGE NATUURBQTERSMAAK PR0EFT EEN IEDER ONMIHOELLUK. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 19 Nov. Duitsch s.s. Jade, 1517 M3., aardappels, van Danzig voor Gent. Eng. s.s. River Tees, 2120 M3., ledig, van Gent naar Kingslynn. Eng. s.s. Crotter, 1779 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Denres, 5990 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Horn, 1885 M3., ledig, van Gent naar Goole. Amerik. s.s. Schroon, 14479 M3„ rest lading, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Spanker, 5307 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Belg. s.s. Loodsboot No. '9, 793 M3„ ledig, van Gent naar Vlissingen 20 Nov. Ned. s.s. Folmina, 3293 M3., ledig, van Sluiskil naar Dunston. Eng. s.s. Emlynton, 1716 M3„ ledig, van Brussel voor Gent. Eng. s.s. Scotstoun Head, 1238 M3„ fos- faat van Shorehain voor Gent. Eng. s.s. Broadgreen, 1758 M3., kolen, van Llanelly voor Gent. Eng. s.s. Fernande, 3711 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Stanislas, 3075 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Wollaton, 1388 M3., kolen, van Hull voor Gent. Eng. s.s. Mellanier, 1366 M3., pijpaarde, van Fowey voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Lena, 11732 M3., erts, van Lon- den voor Ter Neuzen. 21 Nov. Eng. s.s. Scotstoun Head, 1238 M3„ fos- faat, van Gent naar Methil. Fransch s.s. Surville, 6560 M3., erts, van Huelva voor Rieme. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed. van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Curler, 1777 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Antwerpen. Ned. s.s. Sint Annaland, 6367 M3., ledig, van Sluiskil naar New-Castle. Zweedsch s.s. Lisbeth, 2669 M3., ledig, van Gent naar Hull. Letland. s.s. Krimulda, 5579 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Letland. s.s. Kodumaa, 3202 M3., iedig, van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Portrieux, 6388 M3., kolen, van Gent naar Havre. Belg. s.s. Marvel, 3610 M3., ledig, van Gent naar Goole. Grieksch s.s. Eloni Stathatos, 8532 M3., ledig, van Gent naar Barry Roads. Eng. s.s. Broadgreen, 1758 M3., iedig, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Wollaton, 1388 M3., ledig, van Gent naar Kingslynn. Eng. s.s. Emlynton, 1716 M3., aardappels, van Gent naar Gardiff. Deensch s.s. Lawrence, 1506 M3., iedig, van Ter Neuzen naar Methil. Van 20 tot 21 Nov. zijn langs de West- sluis alhier 3 binnenvaartuigen op- en 5 af- geschut; langs de Middensluis 20 op- en 10 afgeschut; langs de Oostsluis 49 op- en 50 afgeschut. pn i mjc een zakje A J. P's Grenadlnesausin UftAllO je(ier pakje A. J. P's Am undeltjes- pudding. Tijdelijke Reclame. Reel.04 ■wbhui ii urrnimtr -nrman GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergaderinjr van SO October 1922. Voorzitter de heer F. Blok. Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman er. M. Koster, benevens de Secretaris. Afwezig de heeren: Ph. J. van Dixhoorn en J. de Feijter. (Slot). 6. Vaststelling verordening als bedoeld in da Kieswet. Aangezien bij de stemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gebleken, dat Stemdistrict I in vergelijking met de overige districten te veel kiezers bevat, wordt voorge- steld: a. Aan Gedeputeerde Staten te verzoeken te be\orderen, dat de indeeling der Stem- disticten ingaande 15 Me; 1923 voor de Staten- Geneiaal en Provinciale Staten wordt vast- gesteld als volgt: Stemdistrict I omvattende de wijken A, B, C en D. Stemdistrict II omvattende de wijken E, F, G en H. Stemdistrict III omvattende de wijken I. J, K, L en M. Stemdistrict IV omvattende de wijken N, O, P en Q. b. In beginsel te besluiten voor den ge- meenteraad de navolgende regeling vast te stellen dat: Stemdistrict I omvat de wijken A, B, C en D, groot 750 kiezers. Stemdistrict II omvat de wijken E, F, G en R, groot 675 kiezers. Stemdistrict III omvat de wijken I, J, K, L en M. groot 620 kiezers. Stemdistrict IV omvattende de wijken N, 0, P en Q, groot 605 kiezers. Dat voor Stemdistrict I als stemlokaal wordt aangewezen: de raadzaal. Dat voor Stemdistrict II als stemlokaal word aangewezen: lokaal bijzondere school, Nieuwstraat. Dat voor Stemdistrict III als stemlokaal wordt aangewezen: lokaal R. K. school. Dat voor Stemdistrict IV als stemlokaal wordt aangewezen: lokaal openbare iagere school. De heer WEIJNS: Op de stembureaux ont- vangen wij een lijst waarop al de kiezers voor- komen, zoodat wij steeds geheel de lijst moeten doorzoaken. Ik zou het veel beter achten, als wij op de stembureaux ontvingen een lijst waarop alleen de kiezers van dat district voor kwamen. Thans bevat die lijst ongeveer 2600 namen en dan zou het maar een 750 worden. De heer VAN DE BILT: Het zou zeker een goede verbetering zijn. De VOORZITTER: Als de raad hierop ge- steid is, dan zal er wel geen bezwaar zijn om hiermede rekening te houden. De heer KRUIJSSE: Wat de aanwijzing der stemlokalen betreft zou het wellicht aan te bevelen zijn om hierin eenige wijzigingen te maken. Wat de raadzaal betreft als stem lokaal zal dit wel voldoen, doch een bezwaar voor oude menschen is de trap die ze opmoeten, en daarom zou het wel aanbeveling verdienen als de stemlokalen zooveel mogelijk gelijk vloers waren. Zou het brandspuithuis niet voor stemlokaal kunnen worden ingericht Wat betreft het lokaal in de bijzondere school, de kinderen moeten bij een stemming vacan- tie worden gegeven, zou hiervoor niet aange wezen kunnen worden het oude beursgebouw dat op korten afstand is gelegen In het al- gemeen zou men, als er andere lokalen be- schikbaar waren, nimmer schoollokalen moeten aanwijzen als stemlokaal, daar de kinderen dan vacantie gegeven wordt. De VOORZITTER: De kinderen zouden op een dag van de stemming wel eens over de andere klassen verdeeld kunnen worden. De heer KRUIJSSE: Als de kinderen eens een halven dag verzuimen, dan moeten de ouders voor de commissie van schoolverzuim verschijnen, hetgeen de Overheid zoo wil, en nu komt de Overheid een schoollokaal vragen en moeten de kinderen maar vacantie worden gegeven. De VOORZITTER: Zoo dikwijls hebben wij geen stemming. De heer KRUIJSSE: Verleden jaar heeft het toch tweemaal plaats gehad. Bovendien er zijn lokalen, zoo denk ik bij v. ook aan de R. K bewaarschool, waardoor het lokaal van de R. K. bijzondere school vrijkomt. De heer DIELEMANMen moet geen spij kers op laag water zoeken; in den zomer staat de school wel 4 weken achtereen leeg. Ik vind het werkelijk zoo erg niet als de kinderen eens een dag vacantie krijgen, de commissie tot wermg van schoolverzuim moet dat niet zoo erg opnemen. De heer KRUIJSSE: Wij doen dat ook niet, maar de Wet eischt zulks, en daarom zou in de allerlaatste plaats aan de schoollokalen moeten gedacht worden om als stemlokaal in te richten. De VOORZITTER: Maakt de heer Kruijsse hiervan een voorstel De heer OGGEL: Wij zouden dit dan eerst eens kunnen onderzoeken of het mogelijk is. De eerstvolgende stemming heeft eerst in Mei 1923 plaats. Dit punt zou dan op de eerst volgende vergadering nader kunnen worden besproken. De VOORZITTER: Men kan dan dit punt terugzenden naar Burgemeester en Wethou ders. De heer DIELEMANII: zou nog een .tap verder willen g::an, daar ik tot de conclusie ben gekomen, dat er nog wel een paar stem lokalen bij zouden moeten komen in <ia buiten- wijken. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet- houders hebben dit ook onder het oog gezien, doch er zijn te weinig kiezers in de verschil- lende wijken. Als de menschen van Sassing of Vaaitwijk naar Spui zouden moeten gaan om te stemmen, kunnen zij hiervoor beter naar Axel komen. De heer DIELEMANNu het vrouwenkies- recht ingevoerd is, wordt het bezwaar van het gemis van stemlokalen in de buitenwijken meer gevoeld. Wellicht zou hiernaar een on- derzoek kunnen worden ingesteld. Het zou een stap in de goede richting zijn. De heer DEKKER: Zijn de lessenaars in de stemhokjes niet te hoog".' De VOORZITTER: De afmetingen hiervan zijn in de Wet aangegeven, dus kan hierin geen wjjziging worden aangebracht. Wat de stemlokalen betreft zouden wij dit punt terbg kunnen zenden naar Burgemeester en Wethou- <lers. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be- sloten. 7. Verzoek van A. 't Glide e.a., bewoners der Julianaslraat om verminAering van huurprijs. Ingekomen is een aures van A. 't Gilde en 44 anderen, bewoners der van wegen de ver- eeniging ter verbetering der Volkshuisvesting te Axel aan de Julianastraat gebouwde wonin- gen, die daar in te kennen geven: dat zij zich, evenals ongeveer een jaar ge- leden, tot Z.Exc. den Minister van Arb.eid heb ben gewend met het beieefd doch dringend verzoek, de huren hunner woningen m over- eenstemmmg te brengen met den ter plaatse geldenden loonstandaard; dat, naar zij met recht meenen, deze wonin gen gelden ais arbeiderswoningen, en zij ver- trouwen, dat dit beginsel bij den raad zoowel als bij de vereeniging voorop zit; dat bij de algemeene malaise in den land- bouw, zoowel als in de vlasindustrie en de steeds meer en meer dreigende werkloosheid en met dit alles gepaard gaande loonsverla- ging slechts loonen worden verdiend van pi. m. f 16 per week tgemiddeld); dat hieruit voigt, dat een vierde of een vjjfde van het loon wordt betaald aan huur, terwijl de Minister als regel een zesde of een zevende bepaald; dat te Zaamslag voor soortgelijke arbeiders woningen f 3,40 per week wordt betaald; dat de woningen te Axel door de hooge huren meer en meer het karakter van arbei derswoningen verliezen, en onmogelijk nog door arbeidsgezinnen kunnen worden betrok- ken, indien deze huur gehandhaafd wordt; dat vele gezinnen in den aanstaanden winter de huur niet meer zullen kunnen opbrengen; dat het vorige jaar door Burgemeester en Wethouders aan den Minister afwijzend is ge- adviseerd op het verzoek van adressanten; dat de raad thans evenwel met hen van oor- deel zal zijn, dat er een wantoestand ontstaat door de te hooge huren en er zoodoende on- billijkheid heerscht; redenen waarom zij zich tot den raad wen- den met beieefd maar dringend verzoek ad- haesie te betuigen bij den Minister. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij niet kunnen voorstellen gunstig op het verzoek te beschikken, aangezien de inhoud daarvan niet den juisten toestand weergeeft, en de meeste handteekeningen, die op het re quest voorkomen van hen zijn, die nog geen verlaging van loon hebben. De heer DIELEMAN: Ik meen toch, dat er wel personen op het adres voorkomen wier in- komen veel verminderd is, terwijl zij voor een groot gezin moeten werken. Er zijn landbouw- arbeiders voor wien de op te brengen huur veel te hoog is. In het adres staat als gemirt- deld inkomen f 16 per week maar dit hebben die menschen niet, uitgezonderd dan in den bietentijd. Er is alle reden voor en adhaesie aan het adres te betuigen. Wij hebben direct gezien, dat de huren die moesten worden op- gebracht veel te hoog waren. Laten wij het verzoek steunen, daar ook voor de ambtenaren de huren te hoog worden. Straks kunnen zij het niet meer betalen en dan zullen er andere huurders in die huizen komen, waarvoor zij werkelijk niet zijn gebouwd. De VOORZITTER: Zooals het adres hier ligt, kunnen wij er geen steun aan verleenen, daar er menschen op geteekend hebben wier inkomen zeker niet is verminderd en een huur van 4 per week best kunnen opbrengen. Nu gaat het toch maar niet aan om aan een der- gelijk adres steun te verleenen. Wanneer er enkele menschen zijn die vermindering van loon hebben, dan zullen wij hun gaarne ge- hoor geven, maar nu het verzoek zoo voor ons ligt en iedereen die hierop geteekend heeft het laat voorkomen alsof hij maar 16 per week verdient, dan weten wij dat dit niet waar is. De heer DIELEMANHierover kunnen wij niet oordeelen, maar zeker is, dat er menschen op voorkomen voor wie vermindering van huur werkelijk noodig is. Maar als wij het verzoek niet steunen, dan kunnen die menschen de huur niet betalen en moeten zij er uit, maar dan De manier van bouwen is ons van Den Haag opgedrongen, daar kunnen wij niets aan doen. Maar wat is er tegen om het den Minister het te laten weten. Hij moet dan maar beslissen, wat er gebeuren moet. De VOORZITTER: Wij mogen geen onge- zonden toestand in de hand werken, en dit adres geel't niet den waren toestand weer. De heer DIELEMANDe manier van bou wen was ongezond, maar wij moesten zoo bouwen. Straks komt er een toestand waarin wij de huren wel zullen moeten herzien. De heer VAN DE BILT: De kwestie is fei- telijk, dat er menschen in wonen voor wie de huren zeker te hoog zullen zijn, en zouden alleen deze menschen op het adres hebben moeten teekenen. In die woningen wonen ech- ter ook verschillende menschen die een flink- burgerinkomen hebben en nu zou het dan daarop neerkomen, dat de overige burgerij van Axel ook voor deze bewoners zouden moeten bijpassen, en dat gaat toch niet aan. Als al leen die menschen requestreeren, die werkelijk zoover in loon zijn achteruitgegaan, dat de weekhuur te hoog wordt, dan acht ik het geen bezwaar hun verzoek te steunen, maar als de anderen eveneens goedkooper willen gaan wonen, dan moeten zij dit doen van hun eigen geld en moet dit niet geschieden door tusschen- komst van de overige ingezetenen. De heer OGGEL: De gedachte van het adres, dat de huurprijs in overeenstemming moet zijn met het dagloon, is zuiver en zou er dus waar de loonen gedaald zijn, eenigen grond zijn om steun aan het adres te verleenen. Maar waar vroeger reeds een dergeljjk ver zoek gezonden werd aan den Minister, heeft deze toen om nadere inlichtingen gevraagd aangaande de inkomens en is de huur vastge- steld naar het persoonlijk loon. Nu komen op het adres personen voor, die best dien huurprijs kunnen opbrengen. Het verzoek zooals het hier ligt, kunnen wij dus niet steunen, wel als het alleen geteekend was door menschen die wer kelijk in inkomen achteruit waren gegaan. Nog kort geleden heeft een der onderteeke- naars persoonlijk een verzoek om verlaging van huurprijs ingediend en toen bleek dat de huur die hij moest opbrengen niet te hoog was. Wij kunnen dus als vaststaand beschouwen dat het verzoek niet goedgekeurd zal worden. Aangezien nu in het tekort bij den woning- Dure Roomfaoter niet meer noodig. Vra»gt llwen Winkelier ter vervanging De Hollandsche Boerin MH ■HMH bouw een gecleelte door het Rijk en een ge- deelte door de gemeente werd bygedragen, zou het dus hoogst onbiliijk zijn, dat de andere ingezetenen, waaronder er zeker ook zijn wier inkomen gedaald zal zijn, ook oor degenen die den huurprijs wel kunnen betalen nogeens gin- gen bijpassen. De huizen zijn niet alleen be- stemd voor arbeiders en wonen er ook hande- laars, winkeliers en ambtenaren. Als ge- meenteraad kunnen wij dit request niet steu nen. De heer KRUIJSSE: Ik zou mijn medewer- king aan dit adres wel willen verleenen, indien werkelijk de huur te hoog is. Als voorzitter der vereeniging acht ik het inzenden van een dergelijk adres zeer gevaarlijk voor de onder- teekenaars, want het zou wel eens een geheel andere uitwerking kunnen hebben dan men er mede wenschte te bereiken, daar er personen op geteekend hebben, die volgens de regelen van den Minister niet f 4 huur moeten betalen, maar wel 6, f 6,40 tot f 7 zullen moeten verwonen. Het is te gevaarlijk om dit in een openbare vergadering nader te bespreken. De heer VAN DE BILT: Dit is ook een van mijn voornaamste redenen, die mij er toe- brachten het verzoek niet te steunen. Ik houd er mij bij, dat alleen die personen moeten re questreeren, die werkelijk in inkomsten zijn verminderd. De Minister zal een degelijk on- derzoek doen instellen of de huurprijs in over eenstemming is met het verdiend loon. Er wo nen winkeliers die slechts f 4 huur betalen. waar zal men overigens een winkelhuis voor dien prijs kunnen huren, en daar moeten de overige winkeliers tegen op concurreeren. En nu zouden ze nog goedkooper willen gaan wonen, dan in een gewoon huis. De heer DIELEMAN: Het zou juist een van de redenen moeten zijn om het request wel te steunen, dan krijgt men een zuiverder toestand. De oorspronkehjke bedoeling is toch geweest om arbeiderswoningen te krijgen en nu wonen er niet veel arbeiders meer in, dit vind ik jammer. Laat de Minister maar onder zoeken wie van de onderteekenaars meer huur moet betalen. Wie betalen kan moet clan meer betalen. De VOORZITTER: Wij zouden bij het ver zoek kunnen plaatsen, dat er huurders zijn die meer kunnen betalen en menschen wier huur naar beneden zou moeten. De heer OGGEL: Een gelijkluidend verzoek is aan. den Minister gezonden. Wij dienen dus alleen hierop te beslissen. De VOORZITTER:^De raad is toch vjtij om het verzoek nader toe te lichten De heer WEIJNS: Ik vindt het een onbillijk- heid, dat de een teveel en de ander te weinig moet betalen. Het beste is, dat men betaalt naar draagkracht. Ik ben er sterk voor om het verzoek te steunen. De heer KRUIJSSE: Men is van een ver- keerde veronderstelling uitgegaan, alsof alien 4 huur betalen, doch dit is niet zoo. Ey zijn er die meer moeten opbrengen, maar dit is het niet. Het zou best kunnen gebeuren als hier een inspecteur een onderzoek kwam instellen, dat er huurders zouden zijn, die meer huur zouden moeten betalen, hoewel zij het wellicht niet zouden kunnen opbrengen, dit zit hem dan in de inrichting van de betrokken woning. zou hiervan voorbeelden kunnen noemen. Als een van de onderteekenaars bij mij wil komen, dan zal ik hem hierover wel nader inlichten. In de vergadering van de woningbouwvereeni- ging heb ik zulks ook gezegd. Nogmaals ik vind het adres hoogst gevaarlijk en ben bang, dat het een verkeerde uitwerking zal hebben. De VOORZITTER brengt thans het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming, hetwelk wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Koster, Baert, De Kraker, Dekker, Oggel, Van de Bilt en Kruijsse; tegen stemmen de heeren Weijns en Dieleman. 8. Verzoek om verbetering van den Ouden weg. Ingekomen is een adres van J. Heijnsdijk en 28 anderen, bewoners van den Ouden weg, die daarin te kennen geven: dat zij zich andermaal tot den raad wenden met het dringend verzoek, den toestand van den weg langs hunne woningen onder het oog te nemen; dat door de vele regens en het seizoen, een ware modderpoel is ontstaan en de weg voor voeituigen absoluut onberijclbaar dreigt te worden, hetgeen mede het ongemak vergroot; dat het niet de eerste maal is, dat zij met een zoodanig verzoek komen, n.l. van deze strek- king, om door bestrating, b.v. met oude keien, den bestaanden toestand afdoende te ver- beteren; dat de raad hen echter steeds naar het pol- derbestuur verwijst en omgekeerd, waardoor geen verbetering in uitdcht wordt gesteld; dat zij daarom gaarne zagen, dat de ge meente, indien noodig, <een subsidie aan den polder gaf, of zelf het werk ter hand nam, hetgeen dan ook zou kunnen bijdragen tot voorkoming van werkloosheid, in den a.s. win ter, en al thans zou leiden tot beperking, der werkloosheid, en werkverschaffing aan Axel- sche werkloozen; dat zij, indien de raad hun verzoek niet kan inwilligen, zich tot Gedeputeerde Staten zullen wenden, daar de toestand voor een deel der kom van de gemeente onhoudbaar moet ge- noemd worden en zij alsdan adhaesie zullen vragen (op hun adres) bij den gemeenteraad redenen waarom zij den raad verzoeken een zoodanige beslissing te pemen, waardoor ver- dere stappen hunnerzijds uit kunnen blijven en het probleem van den Ouden weg werkelijk zal zijn opgelost. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op adressen, waarin bedreigingen geuit wor den, niet in behandeling ]te nemen, doch in dit geval wel mede te deelen, dat voor deze ver betering nu en voorheen van gemeentewege steeds medewerking is getoond. De VOORZITTER: Zooals bekend is, is de Noordpolder onderhoudsplichtige van den weg. Het adres is gericht aan den raad en dit had aan het college van Burgemeester en Wethou ders moeten zijn, doch medegedeeld kan wel worden, dat als de onderhoudsplichtige pogin- gen in het werk stelt om den weg te verhar- den, dan zullen Burgemeester en Wethouders in deze een zeer tegemoet komende houding innemen. Thans kan de polder alleen worden aangeschreven, dat de weg in behoorlijken toestand moet zijn. Het gaat niet aan, dat van gemeentewe'ge dien weg zal worden verhard, hiervoor moet in de eerste piaats zorgen de onderhoudsplichtige, de Noordpolder. De heer WEIJNS: Is het den Voorzitter bekend of de menschen zich reeds tot den Noordpolder hebben gewend. De VOORZITTER: Zulks is mij onbekend, maar het ligt toch op den weg der bew oners om zich tot den Noordpolder te wenden. Bo vendien gaat het toch niet aan om maar direct in het adres tot den raad te zetten, dat zij bij niet inwilliging dit of dat zullen doen. De heer DIELEMAN: Wij moeten niet aan- nemen dat dit opzettelijk is gebeurd, het kan best een taalfout zijn. Hebben Burgemeester en Wethouders al eens met het bestuur van den Noordpolder geconfereerd over het verharden van dien'Weg? Wellicht kan zoodoende de verharding komen, want thans blijft de toe stand dezefde. Van het bestuur van den Noordpolder zou natuurlijk een stap in deze richting moeten uitgaan. De VOORZITTER: Het is wel geen bezwaar dat wij ons in verbinding stellen met het be stuur van den Noordpolder. De heer OGGEL: De onderhoudsplicht rust in de eerste plaats op den Noordpolder, maar daar de gemeente er ook belang bij heeft, zou den wij het bestuur van den Noordpolder in deze verharding wel kunnen steunen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem men. 9. Verzoek van m Wed. De Kerf e. a. om eene vergoeding te mogen ontvangen voor hunne schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders stellen voor: aan de wed. de Kerf (Kijkuit) voor raar 4 kinderen f 15,— per kind te verleenen; aan G. Koekkoek (Fort) voor zijn 2 kinde ren f 10,per kind te verleenen; aan J. v. d. Voorde (Kijkuit) voor zijn 3 kinderen 10,per kind te verleenen; aan H. Willemsen (Kijkuit) voor zijn kind 15 te verleenen; aan A. Haak (Kijkuit) voor zijn kind x 10, te verleenen; aan Ch Dieleman (Kijkuit) voor zijn kind 15te verleenen; aan A. den Beer (Fort) voor zijn 2 kinderen 20,per kind te verleenen; aan L. Dieleman (Fort) voor zijn kind 15,- te verleenen; aan Jac. Wolfert (Cath.polder) voor zijn kind 10,te verleenen; aan F. Noens (Kijkuit) voor zijn kind f 15, te verleenen; aan P. Koekkoek (Fort) voor zijn 2 kinderen f 15,per kind te verleenen; aan A. Overdulve (Kijkuit) voor zijn I kin deren f 15,per kind te verleenen. Deze bedragen worden voorgesteld, zulks in verband met het inkomen van het gezin. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 10. Verzoeken om ontheffing van schoolgeld. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om de gevraagde ontheffingen te ver leenen, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 11. Reclames inzalce schoolgeld. De heer DIELEMANIk wenschte dit punt liever na de openbare vergadering te be spreken. I De VOORZITTER heeft hiertegen geen be- I zwaar. 12. Vaststelling begrootingsw ijziging, dienst 1922. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begfooting voor 1922 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te verminderen den post „gedeelte van het vermoedelijk batig saldo der voorloopige vastgestelde rekening, dienst 1921 met f 500; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: onderhoud, schoonhouden, meubileeren en brandwaarborg van het gemeentehuis 110, vervolgingskosten van belastingschukligen f 50, jaarwedde van den keurmeester 291,66 toesteg aan den keurmeester 175, ontsmet- ting, verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, verdere kosten voortvloeiende uit de ziektewet f 1025, tegemoetkoming in of ver goeding van de kosten van onderwijs, bedoeld in art. 13, le alinea der Lager Onderwijswet 1920 f 660, vergoeding voor terreinen en ge bouwen van bijzondere scholen aan besturen dier scholen, bedoeld in art. 205 der Lager Onderwijswet 1920, f 12-5, aflossing van het niet afgeloste gedeelte der leening groot f 19000, f 500, teruggaaf van over 1921 te veel ontvangen uitkeering volgens de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156) f 900, aankoop van een strook grond in het Jufferkwartier f 175, en te verminderen de volgende posten der uit gaven: teruggaaf van belasting f 151,66%, kosten van uitvoering der Warenwet 400, rente van opgenomen kasgeld f 1200, bedrag (der onvoorziene uitgaven), dat zonder nadere machtiging van Gedeputeerde Staten kan wor den gebruikt /1760; blijft eene verhooging der uitgaven met f 500. De heer KRUIJSSE: Zou de post van de keurmeester in verband met het inwerking treden van de Vleeschkeuringswet niet afge- voerd kunnen worden De VOORZITTER: Wij hadden gedacht, dat op 1 Juli de Vleeschkeuringswet in wcking zou zijn getreden, nu dat niet zoo is heeft de keurmeester een toeslag gekregen. De heer KRUIJSSE: De gemeente mag fei- telijk geen keurmeester voor visch enz. meer hebben, dat moeten de keurmeesters uit Goes doen. De heer OGGEL: Er kan toch niet steeds een keurmeester uit Goes aanwezig z(jn, en als 1 men hier eens met rotte visch gaat venten, wie moet dan deze visch afkeuren? De heer KRUIJSSE: Ja, dan moet de bur gemeester feitelijk een keurmeester uit Goes ontmedei, ><n. de visch te keuren en de verkoop zoolang doen ophouden. Nog- kort geleden is er een dergelijk geval plaats gehad te Middei- burg. De heer OGGEL: Maar dan zijn wij bij vroe ger nog achteruit, en zou het alleszms raad- zaam zijn om hierin verandering te krijgen, want op deze wijze zou men toch gelegenheid krijgen om met bedorven visch te venten tot de burgemeester den verkoop tijdelijk stop zette tot een keurmeester uit Goes aanwezig was. De VOORZITTER geeft te kennen deze zaak nader te zullen onderzoeken of de keurmeesters ontsiagen dienen te worden. De wijziging der begrooting wordt hierna met algemeene stemmen goedgekeurd. 13. Omvraag. a. De heer VvEIJNS vraagt of het geschil met den heer Van Dixhoorn reeds is opgelost. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders hebben tot op heden nog geen verzoek ontvangen van den heer Van Dixhoorn om over deze zaak te confereeren. Ik hoop, dat de heer Van Dixhoorn dit zoo spoedig moge lijk zal doen. b. De heer KRUIJSSE: Zou men de gas- commissie met in overweging kunnen geven om niet steeds dezelfde werklieden de werk- zaamheden aan de gasfabriek te laten ver- richten? Dan kregen de andere ambachts- lieden ook eens een beurt. De VOORZITTER: Dit is reeds in de ver gadering van de gascornmissie besproken. Wat kan zal zooveel mogelijk worden aanbesteed. c. De heer DEKKER: Zou een vloekver- bod niet in de politieverordening kunnen wor den. opgenomen De VOORZITTER geeft in overweging dit aan Burgemeester en Wethouders over te laten, zij zullen dan in een volgende vergadering een voorstel dienaangaande indienen. d. De heer DIELEMAN: Ik wenschte nog wel iets op te merken. Ik weet niet of het U is opgevallen, dat het dikwijls voorkomt als men aan deze zijde het woord vraagt en dit verkregen heeft men aan de overzijde onge- vraagd zit te spreken, hetgeen zeer hinderlijk is. Ik zou wenschen dat het reglement van orde gehandhaafd wordt en men niet aan de linkerzijde zit door te spreken als aan de rechterzijde het woord gevraagd wordt. De VOORZITTER: Het zal U wel bekend zijn, dat ik dit al eens heb gezegd en ook nu en dan van den hamer gebruik maak, om de aandacht te vestigen dat slechts hij aan het woord kan zijn wien het is verleend, maar overigens laat ik het meestal aan de beleefd- heid van de heeren over. Het is lastig om dit telkens te moeten herhalen. Men kan wel be- grijpen dat het voor een spreker niet aange- naam is als anderen maar zitten door te praten. Ik hoop, dat met dezen wenk voldoende de aandacht hierop is gevestigd. Niemand meer het woord verlangende siuit de VOORZITTER de openbare vergadering, die overgaat in eene met gesloten deuren, ter be handeling van de reclames inzake het school geld. Bij het weder openbaar worden der vergade ring deelt de VOORZITTER mede, dat op die verzoeken is beschikt overeenkomstig het prae-advies, aangezien dit schoolgeld is be- rekend naar den aanslag in de Rijksinkomsten- belasting. Volgens dit advies worden A. Overdulve en P. C. Vermeulen overgebracht naar de le klas- se, terwijl de aanslag van M. de Bruijne wordt aangehouden, daar diens aanslag in de In- komstenbelasting nog bij den inspecteur in be handeling is. Op de overige verzoeken is afwijzend be schikt. De VOORZITTER sluit de vergadering met het uitspreken van het dank-gebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6