SPORT. UNPMUW;BEmCTTCN2 liW^aDTBERICHTEN. PEEDIKBEURTI£»r HULST. Sedert eenigen tijcj onderhouden eenige autoverhuurders alhier des Donderdags de marktdag te St. Nicolaas, met een auto- dienst. Donderdagiiiorgen echter te Kapellebru'g de grens willende passeeren werden zij niet toegelaten op Belgisch grondgebied. Circa 25 auto's werden teruggestuurd. Nader- hand beproefde ben langs Clinge de grens te passeeren. Het gelukte inderdaad. Waar- om men langs KapeHebrug niet en iangs Clinge wel mochten passeeren is onbekend. Opgemerkt wordt. dat de meesten der inzit- tenden niet v.an fiafesen waren voorzien. BORSSELE. Bij het pulplossen aan de haven had de werkman j. Vermeufen het ongeluk in het ruim van een schip te vallen. Per auto werd hij naar huis gebracht, wijl hij zijn linkerbeen zoo ernstig bezeerd had, dat hem het foopen cnmogelijk was. Medi- sche hulp werd gevraagd en verleend door dr. N. j. G. Pen, arts alhier. BILJARTEN. Mej. Schrier uit Domburg, die onfangs te Geneve met succes een wedstrijd speel- de„ is thans te Parijis. Zijf speelt er een partij van 6000 punten tegen den Fran- schen kampioen (2de categorie) Jacques Leger. Het eerste gedeelte over 30U pun- ten, had Maandagavond pfaats en werd traai door mej. Schrier gewonnen. De uit- stag was: mej. J. Schrier 300 pnt. in 51 beurten, gem. 5.88, hoogste serie 43, wint van Leger 287 pnt. in 50 beurten, gem. 5.74, hoogste serie 23. Zonuay 26 November 1922. Woensdag 29 Nov. 1922, (Oankdag.) PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Het verkeers- en wegen- vraagstuk. Naar aanfoiding van het rapport der verkeerscommissie uit de Staten eu ge- hoord den hoofdingeniour van den Prov. Waterstaat, declen Ged. Staten mede, dat zij met gr.jote belarigsielling hebben ken- nis genomen van het rapport en dat zij vervuld zijn met een gevoel van waardee- ring voor h^t door de commissie gele- verde Were. Waar de cotnmissie haar taak heeft geeindigd geacht met het uitspre- ken van desideratic, en zich over de prac- tische uitvoerbaarheid niet heeft uitgeia- ten, meenen Ged. Staten dat net op hun weg iigt de voorstellen 00k ten dien op zichte te beoordeelen. In ds eerste plaats rijst clan de tr.iag of de verschilknde door de comtnissie gedane voorstellen noodig zijn in ver- band met anderc reeds hestaande ge- wenschte Verbindingen op eenvoudiger en minder kpstbar.e wijze kunnen worden tot stand gebracht. En in de tweede plants treedt op den voorgrond de alles over- heerschende vraag of de uitvoering moge- Iijk is met het oog op de finanden der provincie. Te dezen opzichte dben Ged. Staten 'n ernstige waarschuwing vooraf- gaan. Ged. Staten meenen, daMiet aan- nemen van verschilknde van "de voor- gestelde conclusion zal moeten worden opgezet a Is het uitspreken van een wenlsch en dat in die aanneming allei- minst zal liggen opgtesloten, dat de con clude onmiddellijk tot uitvoering zal wor den gebracht. Inzake de 1S> conclusien der commissie in het eerste deef van haar rapport be- treffende wenschelijk of noodzakelijk ge- achte wijzigingen in en aanvullingen van bestaande verkeersmiddelen, alsook de nuttig of wel noodig geoordeelde aanleg van nieuvve verkeersmiddelen,vereenigen Ged. Staten zich met de conclusien, waar- bij Ged. Staten worden uitgenoodigd zich tot het rijkstoezicht op de spoorwegen tc wendeti om tusschenkomst ten opzichte van de slechte wijze van exploitatie van de spoorwegen Ter NeuzenGent en Ter Neuzen--Mechelen, waaruit ernstige be- nadeding van de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen kan voortvloeien, met die waar bij de wenschelijkheid wordt uitgespro- ken van den aanfeg van 'n spoorweg met norm aatspoorbreedte van Zierikzee naar een station b.v. Roosendaal van de hoofdspoorwegen in Westelijk Noord-Bra- bant; met die, waarbij Ged. Staten wor den uitgenoodigd bijzondere aandacht te wijden aan goede spoor- en tramverbin- dingen van Zeeuwsch-V!<aandertjn met overig Nederland en die waarbij hun col lege wordt opgedragen een uitvoerig on derzoek in te stellen naar de' mogelijk- heid om op de lijn VlissingenBreskens booten in de vaart te brengen^ waarop vele voertuigen tegelijk kunnen worden overgebracht en dat wel zoo. dat deze dat deze daarop geplaatst worden in de lengteas van het schip. Inzake de conctusie, om er bij Ged. Sta ten zooveei mogelijk op aan te dringen alias in het werk te stellen voor de voort- durende vestiging der „Zeeland" te Vlis singen en voor alles wat;- hetzij direct hetzij indirect dienen kan om haar be drijf svoering zoo goed en zoo volledig mogelijk te doen zijn, verklaren Ged. Staten zich bereid, bij voortduring hun aandacht te wijden aan 'tie spcor- wegverbinding met Belgie, terwijl zii alk oogingen, om de „ZeeIand'' te Vlissin gen te behouden, steeds hebben onder- steund, en de voorzitter meermalen in die richting werkzaam is geweest. Belangen van Vlissingen zullen voortdurend te dier zake door hen beschermd worden. Waar den laatsten tijd tjieer en meer blijkt dat het snelverkeer 00k op andere wijze dan met spoorwegen en dan goedkooper kan worden behartigd, meenen Ged. Staten dat die beper- king moet worden gemaakt bij de conclusie om hen uit te noodigen zooveef mogelijk zorg te dragen, dat de door den Minister van Waterstaat gedane toezegging van financieelen steun voor den aanleg van spoorwegen op Tholen, op geenerlei wijze worde besnoeid. Uit de conclusie, dat meer toezicht op het bedrijf der Rotterdamsche tramweg- maatschappij wordt uitgeoefena, vvillen Ged. Staten doen vervallen de mogelijk- heid tot naasting der spoorwegen van die maatschappij, maar wel de mogelijk- heid behouden zulke maatregelen te ne- men, dat aan den Minister feitelijk het zeggingsschap over het bedrijf der maat schappij toekomt. Ged. Staten kunnen er zich wet mede vereenigen de wenschelijkheid uit te spre- ken van de totstandkoming van een auto- busonderneming van Dreischor naar Zie rikzee, maar niet om daarbij te zinspelen op afwachting cener tramveroinding langs Dreischor. Daar Ged. Staten weten welke moeilijk- heden de Zeeuwsch-Vlaamsclie Tramweg- maatschappij ondervindt bij de plannen tot aanleg van een tramlijn HoGdplaat- Breskens, meenen zij het voldoende is hen uit te noodigen ten deze diligent te blij- ven. Inzake een verbinding tusschen Aarden- burg, St. Kruis, Waterlandskerkje en IJzen- dijke, \villen Ged. Staten niet alleen spre- ken van een tramverbinding, maar 00k daaraan toevoegen „of ander verooermid- del." Met wijziging van erkele woorden in de conclusie verklaren Ged. Staten zich voor het uitspreken van de wenschelijk heid van den aanleg van De Paal over Hulst naar Zuiddorpe. Inzake uitbreiding der openbar ver keersmiddelen op Walcheren hebben Ged. Staten bezwaar daaraan toe te voegen: bijzonderlijk toe te voegen den aanljeg van een tramlijn van Domburg owr Oost- kapelle en Seroosker'ke naar Midde'.bqtfg met een zijtak van Oostkapelle over Vrou- wenjKilder naar Veere en van een tram lijn van Veere naar Middelburg. Tegen het in beginsei zich verklaren voor '11 tramweg van lerseke over Krui- ningen naar Hansweert en van Kruinin- gen naar Ossendrecht, hebben Ged. Sta ten bezwaar, niet tegen het betoogen der wenschelijkheid van aanleg van die lijnen. Waar de aanvaarding van de conclusie tot uitbreiding van den dienst Ter Neu zenVlissingen van 3 op 4 reizen per dag betreft, die inlegging van een boot met bemanning noodzakelijk zou maken, heb ben Ged. Staten tegen die conclusie be zwaar. Ged. Staten verklaren zich btreid in de a.s. zomerzitting voorstellen te doen tot verbetering van den veerdienst Wol- phaartsdijksche veer-Korigene, b.v. door een grootere boot en beiterc verlichting der steigers, maar meenen daarentegen, dat de provincie geen kosten op zich mag nemen voor het veer van den Wilhelmina- pold.'r op den Annapolder, daar dit zoo dicht bij het andere veer ligt. Ten sfotte vereenigen Ged. Staten zich met de urgente verklaring der bovenge- noemde conclusien inzake het bedrijf der R. T. M. in zake het veer Wolphaartsdijk Kortgene en inzake den bootdienst Vlissin genBreskens, maar niet met die van den bootdienst VlissingenTer Neuzen. In het tweede deel" van het rapport werd het wegenvraagstuk behandeld en Ged. Staten sprcken er groote voldoe- ning over uit, dat de commissid 00k dit oriderwerp in den kring harer bemoeii'ngen heeft getrokken, daar dit vraagstuk ur gent is door de grooKre cischen die aan de wegen worden gesteld. Doch 00k hier- bij eischen de provinciale financiiin ge- biedend dat geen onberaden stappen wor den gedaan. Inzake de eerste conclusie, waarin ge- zegd wordt det het wegenvraagstuk drin- gend de tusschenkomst eischt der provin cie, ten einde allerwege goede verkeers- wegen te verkrijgen, willen zij dan oolc de woorden dringend en aflervvege geschrapt zien. Tegen de tweede conclusie, die waar bij het noodzakelijk wordt geacht, niet bij het Rijk in onderhoud zijnde wegen, hoofdverbindingen vormende in het pro- vinciaal verkeer, in beheer en onderhoud bij het rijk over te brengen, hebben Ged. Staten alleen bezwaren van redactioneelen aard. Dat deze overbrenging door de pro vincie met kracht, met behoorlijken spoed en naar een vast plan ter hand bchoor.t te worden genomen, willen Ged. Staten zoo lezen, dat overbrenging en aanljeg van wegen door de provincie moeten ter hand worden genomen volgens een nader cfcor de Staten vast te stellen plan. Te gen de condusies, bevattende de wijze waarop die overbrenging meet geschieden, hebben Ged. Staten ernstig bezwaar en zij stellen voor hen uit te noodigen, nadere voorstellen te doen betreffende het sy- steem van overneniing. Verder willen Ged. Staten de voor over neming in aanmerking komende wegen met name noemen en wef die over den Ooster-Schekledam, die van Zierikzee naar Zijpe, die van Schoondijke over IJzendijke naar de Bdgische grens, die van Ter Neu zen naar Axel en die van Walzoorden naar Hulst. Verder wenschen zij te bepalen, dat voor wegen van secundair en tertiair be- fang in den regei uit de provinciale kas geen bijdragen worden gegeven. Afs vanzelf sprekend achten Ged. Sta ten het, dat overneming van wegen in beheer en onderhoud bij de provincie en de eventueele verbetering dier wegen ge- paard behoort te gaan met het pr iduceeren van middelen, waaruit de kosten daarvan kunnen worden bestreden. Tevens achten zii 't juist daarbij te spreken van een bui- tengewone procentenheffing op de rijks- befastingen, maar niet speciaal als eerste daarvoor in aanmerking komend de rijks- inkomstenbelasting te noemen. Ged. Staten wenschen zich ten sfotte voile vrijheid voor te behouden bij de uit- werking der nader in te dienen voorstellen en stellen voor, de commissie te ontbinden, onder dankbetuiging voor haren gewichti- gen en omvangrijken arbeid. (Wordt vervofgd). KECIITZAKCN. Arn ndissenients-Reclitbank le Middelburt, Verwezen naar de terechtzitting met gevangenhouding L. G., oud 54 j., zonder bero'ep, zwervende, wegens landlooperij te Middelburg. W. E., oud 26 j., metselaar te Gfoede, C. A. T., oud 35 j., metselaar te Sluis, j. H. L., oud 21 j., timmerman te Oostburg, J. A. d. L., oud 19 j., mfetselaar te Zuidzande en A. 1. E., oud 32 j., metselaar te Oostburg, hebben hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg van 10 November 1922, waarbij zij wegens wederspannigheid en opruign tot een straf bare handeling zijrr veroordeeld ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Bij arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage weird het vonnis der techt bank te Middelburg waarbij C. H. L., oud 39 j., schipper te Ter Neuzen, wegens po ging tot opiichting is veroordeeld tot 6 niaanden gevangenisstraf vernietigd en de straf gewijzigd in 6 maanden gevangenis straf, voorwaardeiljk met een proeftijd van 3 jaar. HET MONO- EN KLAUWZEER. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurgnde het tijdvak van 17 October tot en met 14 Nov. 1922. Noord-Brabant 11 9 Zuid-Holiand 76 52 Noord-Holland 7 3 Zeelarld 10 9 Utrecht 3 3 Friesland 12 Groningen 8 5 Dr'enthe 2 1 Limburg 7 4 Totaal136 93 BANKOVERVAL IN VALKENBURG. Door vier Duitschers is Woensdagna- middag half zes de Valkenburgsche Wis- sdbank overvallen. Met revolvers in de hand geboden drie hunrier den bediende, een nog jongen man, de onder zijn be heer staande kas met geldswaarden af te geven. Aldus ontvreemdden de dieven 3000 francs aan cheques, f 380 aan bankpapier en zilver, 300.000 mark en 1600 Fransche en Belgische francs. Zij hadden geen gelegenheid de branu- kast, die gesfoten was, te forceerea, wijl omwonenden den overval inmiddels ont- dekt hadden. Dt dieven sfoegen daarom op de vlucht en siaagden er in tc oniko- men. Een van hen is door den bediende herkend; het was iemand die Woensdag twee maal geld gewisseld had. De overval had plaats nog geen vijf mi- nuten nadat de eigenaar van de bank deze met een client had verlaten. Het vermoeden is dus gewettigd dat de roo- vers op een gunstige gelegenheid gewacht hebben om het brhtale stuk te volvoeren. Er wordt met politiehonden naar de daders gespeurd. NOg wordt getneld Aan de Stationstraat te Valkenburg, een der meest drukke straten van het dorpje^ I bevindt zich de Valkenburgsche Wissel- bank van den heer P. Pappers. Tegen het vallen van de duisternis drong een vier- tai individuen het kantoor dier bank, dat zich voor aan de straat bevindt, biiinen. Drie van hen trokken revolvers en hid den deze geiicht op den verschrikten be diende, dtu 22jarigen D., die alleen aan- wezig was. Beareigd door de op hem geiicnt,' re\olverloopen en verbijsterd door schiik kor. de jonge man niet verhinderen dat de vierde persoon het geld en de geldswaarden, die hij onder zijn berus- ting had in zijn zakken deed verdwijnen. Hieiop begaf deze vierde man zich naar de biandkast, die echter gesfoten was. De patroon, de heer P., had zich juist vijf rnirmten te voren met een client verwijderd, de brar.dkast gesfoten en den sleutel in den zak gestoken. De misdadigers schij- nen het oogenblik, dat slechfs de be diende alleen zich in het lokaai bevond, ten nutte gemaakt te hebben. Het fokaal ziet aan de achterzijde uit op de woning van de zuster van dea heer P. Deze dame zag door een glazen deur hetgeen er in het kantoor geschied- de en spoedde zich naar haar man en met dezen naar buiten om hulp. De die ven, ziende, dat zij ontdekl waren, spoed- den zich eveneens naar buiten en wer den direct achtervofgd door den inmid dels gewaarschuwden heer P. en verder te hulp gesnelde personen. De dieven vluchtten de Stationsstr. uit,, twee snel- den de Mofensteeg in en de beide ande- ren verdwenen op het Waframsplein. Daar geraakten zij uit het oog. De rnarechaussee werd intusschen ge- waarschuwd. Deze stelde een kort onder- zoek aan de bank in en ging met de ge- meentepolitie en rijksveldwachi met be- hulp van een politiehond het spoor der dieven na. Vermoedelijk hebben dezen zich over de weilanden bij den Oud Valken- burgerweg in voorfoopige veiligheid ge steld. De wegen werden afgeziet en de politic in den omtrek gewaarschuwd, waarbij door particulieren beschikbaar ge- stelde auto's nuttig werk verrichtt,en. Een duidelijk signalement van de misdadigers kon de bediende nog niet opgeven,. het waren Duitsch sprekeride personen en een van hen had hij herkend als Woensdag reeds tweemaal bij hem geld gewisseld te hebben, zeker om een en ander/ te ver- kennen. De betrokken bank met de; uit- betaring van de gestolen cheque van 3000 francs belast, is telegrafisch gewaar schuwd. ERNSTIG ONGEVAL TE KERKRADE. Aan den Beerenbosch te Kerkrade is een ernstig ongeluk gebeurd. Een zestal beton- werkers was werkzaam op het betorinen dak van het in aanbouw zijnde ketelhuis van de nieuvve schacht der Domaniale mijnen, toen plotseling het dak over een opper- vlakte van circa 200 M2. naar beneden stortte. De zes betonwerkers vieler met het dak een twaalftal meters diep en wer den gedeeltelijk tusschen brokken beton en ijzeren binten begraven. Terstond gingen de andere arbeiders aan den slag, om de slachtoffers uit hun benarde positie 'e be- vriiden. Een drietal bleek zwaar gewond te zijn, terwijl de drie andere lichtei ge wond waren. Dr. Donders en later Dr. Schmier uit Kerkrade waren na van het ongeluk -gehoord te hebberq spoedig ter plaatse. Per ziekenbrancard van de Doma niale rnijn werden de gekwetsten naar het Sint Joseph-hospitaal gebracht. De beton- werker F. Zimmerman uit Wuerselen D. H. Dautsenberg uit Bocholtz en A. Srneets uit Bleyerheide, bleken zeer ernstig ge- kwetst te zijn; F. Poell uit Kerkrade cn H. Bayer uit Spekholzerheide waren er met been- en armbreuk afgekomen, terwijl zekere Kleyker na verbonden te zijn, zich huiswaarts kon begeven. Het ongelu:; ge- beurde enkele minuten voor het einde van het werk. Omtrent de oorzaak is Woensdag door het Staatstoezicht op de mijnen een onderzoek ingesteld. Het werk werd door de Domaniale mijnen in eigen beheer uitge- voerd. DF. CRiMINALITEIT AAN DE DUITSCHE GRENS. Naar bij een onderzoek langs de grens blijkt, neemt blijkens een bericht aan de Tel., de criminaliteit aan beide zijden der grenspalen van dc zijde der Duitsche in- brekers bedenkelijke vormen aan. Zoo heb ben de laatste dagen niet alleen onnieuw aanrandingen van Hollandsche voetgangers en wielrijders plaats gegrepen, maar vooral zijn inbraken aan de orde van den dag. Terwijl te Emmerik werd ingebroken in de apotheek Diesselman en in de modezaak van Albersheim, alwaar prachtige spiegel- ruiten werden verbrijzeld, hebben DuPsche dieven een bezoek gebracht bij de land- bouwers Diesveld en Beursken, beiden te Didam. Helaas is het niet mogen gelukken de daders te krijgen. Men bespreekt aan de grens druk de toenemende onveiligheid. ONTDEKKING CLANDESTINE BRANDfiRIJ. Op den hooizolder boven den koestal van een landbouwer te Achtmaal aan de Noord-Brabantsche-Belgische grens hebben de inspecteur der directe belastingen te Breda, de Rijksontvanger te Wernhout, eenige kommiezen en de gemeente-veld- wachter te Zundert eene complete instal- latie van een branderij voor gedistiUeerd in beslag genomen. Twee wagens waren noodig om alles over te brengen naar het kantoor der in- voerrechten en accijnzen te Wernhoun SLECHTS GELGGEERD. Een tot nog toe onbekend persoon heeft zich toegang weten te verschaffen tct het wel gemeubileerde, doch tijdelijk onbewoon- de huis van den heer W. te Eemnes. Bij zijn vertrek heeft de ongenoode gast zijn dankbaarheid geuit door op de vensterbank te schrijven: „lk heb jovei geslapcn en niets gestolen dan een potlood". Indeidaad wordt 00k niets anders vermist dan een potlood. ERNSTIGE VAL DOOR EEN GLAZEN DAK. In hotel Royal, in de Witte de With- straat te Rotterdam, is de 20jarige dienst- bode E. T. bij het schoonmaken van een glazen dak van de keuken, daar doorheen gevallen. Zij bleef met het hoofd naar be- neden aan een voet hangen en is door werksters, die op haar hulpgeroep waren toegesneld, uit haar pijnlijken toestand verlost. Het meisje, dat door de glas- scherven ernstig aan den arm verwond was en van wie een polsader was door- gesneden, is naar het ziekenhuis gebracht. WEERBER1CHT van 24 Nov. Het weyrbericht van het meteorofogisch iustituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerst. 778.0 Seydisfjord. Laagste barometerst. 736.b Haparinda. Verwachting tot den avond van 25 Nov: Zwakke tot matige, Noordwestelijke tot, Noorddijke wind, half tot zwaar bewolk,t, wellicht enkele regenbuien, iets kouder. IN GE/O NDKN M E DE DEE LIN G EN Ned. Her?. Kerk. 9fr u., Us. A. Timmerman en 2 u., dhr. L. Dek 9j u., dhr. L. Dek. 9 u., Ds. E. Raains en 2 u., leesdienst. 9 u., leeskerk en 2u., Ds. G. van Dis, Bediening 11. Doop. 94 u., leeskerk en 2u., Ds. A. Tim- merman. Sas van Gent. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Boos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. llermanides. 9J u., Ds. G. van Dis. Ter Neuzen. Sluiskil. Hoek. Zaaunslag. Axel. Philippine. Hulst. Hontenisse. Hoek. Gereformeerde Kerk. 94 u. en 2 u., Cand. W. Moens van Leiden. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. V looswjjkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Lokaai „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten orn 7, 84 en 10 uur Namiddags om half drie Lot. Ned. Hervormde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. eu 2 u., Ds. G van Dis. Axel. 94 u. en 2 u., Ds. H. M. E. Bremer van Breskens en 'savonds 6 u.. Ds. H. M. E. Bremer, rede v. d. Jongelings- Vereeniging. Hoek. Gereformeerde Kerk. 94 u. en 2 u., Ds. J. K. Wessels van Veere. Veebeslngeii Gemeerjton GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 17 November 1922, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, J. Vinke, C. de Jonge, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde*komt: MATIGHEID. opgewektheid, frissche lucht. geregelde ge- woor.ten, de noodige rust en slaap, lichaamsbe- weg-ing en een zorgzame leefwyze is wat ue natuur vraagt om uw iichaam in goede con- ditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houaen. Heot gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urin icwalen en water- zuchtige zweUingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, net vooitaurena ge'oruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig be- schermen tegen het klimaat," onmatig-heid. en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren metter- tijd verzwakken. En dan komt de last. liugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, water- zuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnseien van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaai voor nier- en blaas- ontsteking en ongeneeslijlie nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Eugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergcneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handteekenirg van James Foster op het etiket, zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij Wed. A. van OverbeekeLeunis, a 1.75 per doos. 35 2. Notulen. Daar de notulen der vergadering van 27 October 1.1. nog niet gereed zijn, wordt het vaststellen daarvan uitgesteld. 3. Aankoop politiehond. De VOORZITTER deelt mede, dat hij, in- gevolge het besluit der laatste vergadering, nadere inlichtingen heeft gevraagd omtrent het aankoopen van een politiehond. Die vraag had tengevolge, dat de wachtmeester tier rnarechaussee te Nieuw-Namen, die in het bezit is van 2 politiehonden, welke hij verkoo- pen wil, daarmede herwaarts is gekomen. Hij heeft een eerste klasse speurhond, die een eersten prijs heeft gewonnen, welke te koop is voor 150 en een verdedigingshond, die het diploma verwierf, die te koop is voor 118 Spreker heeft 00k gei'nformeerd naar de kosten van onderhoud voor een aan te koopen hond. De gemeenteveldwachter verklaarde zich bere;d cler hond .to onderhouden voor f 7-5 's jaar.,. Dit kwam hem nogal hoog voor. Er zijn 00k al ingezetenen, die zich bereid ver- klaarden een hond gratis te willen houden, maar het, komt spreker voor, dat dit niet be- vorderlijk zal zijn aan het doel, waarvoor de hond zou werden aangekocht en dat die ge- regeld moet worden verzorgd door den man die er mede werken moet. Bij den wedstrijd te Axel i iformeerde hij naar de kosten van onderhoud van zoo'n hond en die werden ge- schat op f 60. Er is melk en brood voor noodig en misschien 00k vleeschafval. Spreker zou den hond 00k wel willen onderhouden, maar, zooals hij zeide, is dat misschien niet bevorder- lijk aan het doel. De heer FAAS noemt het bedrag, dat de veldwachter noemt nogal hoog, deze houdt er nu een van zichzelf, die hij dan toch zou kunnen missen. Er wordt 00k nogal -"eel geld als koop- som gevraagd. De heer KOOPMAN: Misschien geven we nu veel geld voor een hond en schieten ze hem spoedig dood! Deze spreker vraagt verder, hoe het gaan zal, om met een hond te werken. Als de veld wachter iemand wil aanhouden, die zonder licht fietst en hij stuurt er den hond op af, zal die dan dadelijk den betrokken fietser ver- scheuren De VOORZITTER meent, dat de honden in dergelijke gevallen niet mogen gebruikt wor den, die worden alleen gebruikt, in zake ern stige misdrijven. De heer FAAS acht dfe vraag wel van be- teekenis. Als men er een hond op afstuurt, die terstond aanpakt, al is het 00k in een ern stig misdrijf, dan zouden er toch wel eens be- treurenswaardige gevallen kunnen voorkomen, want het kan 00k gebeuren, dat de politie een verkeerde voorheeft, die geheel onschuldig is. De heer KOOPMAN meent, dat destijds de commandant Van Splunder een hond had, die er op gedresseerd was om iemand tegem te houden, doch die er dan bij bleef staan, zonder den man te deeren. Zoo behoort een hord z. i. gedresseerd te zijn. De heer FAAS verklaart zich leek, maar zou de voorkeur geven aan een verdedigings hond, daar kan men voor direct optreden wat aan hebben. De resultaten die men met speur- honden verkrijgt zjjn niet veel. Herhaaldelijk is er wel getracht iets op te sporen maar tot een bepaald hewijs kan het nimmer leiden. De VOORZITTER meent, dat men er toch resultaten mee krijgen zou, om b.v. hoenders of iets anders ont\reemd werd, om de plaats op te sporen, waarheen die vervoerd zijn. De heer VINKE is 00k van meenin dat er dan door de aanwijzingen van een speurhond licht in de zaak komen kan. De heer SCHEELE moet het respecteeren, dat de Voorzitter, als. hoofd der politie maat regelen wil nemen tot het beteugelen van de diefstallen die hier voorkomen, maar moet toch opmerken, dat het bem wel wat nuchter op het lijf valt, nu geroepen te worden om over den aankoop te beslissen. Hij meende, dat, inge- volge de besprekingen in de vorige vergade ring eens een onderzoek zou worden ingesteld en dan er daarna eens over gesproken zou worden, om daarna te besluiten. Nu zijn er echter al twee honden aanwezig dn wordt ge vraagd een beslissmg te nemen omtrent een aankoop. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit aanvankelijk heelemaal niet in de bedoeling lag. Hij heeft alleen om inlichtingen verzocht en nu is de wachtmeester naar aanleiding van dat verzoek met de honden maar eens naar hier gekomen. Dat acht spreker geen bezwaar, daar de heeren nu de honden eens hebben kun nen zien. Hij meende, dat er nu wel zou kun nen besloten worden, doch als dat eens een be zwaar is, wil hij 00k Wel genoegen nemen met uitstel. De heer WISSE wijst op de vele diefsiallen en nu is men nog maar in het begin van den winter. De brutaliteit van de dieven reemt hand over hand toe. Het is gewenscht, dat daartegen iets gedaan wordt. Kan dit met be- hulp van een politiehond, dan moet de aan- schaffing niet worden uitgesteld. De heer FAAS verwacht van een aanval3- hond wel resultaat, als de politie surveilleert, en er zijn personen in de nabijheid, dan za' een hond die allicht opsporen. Hij zou als hij dief was neits van zoo'n hond moeten hebben. Qe VOORZITTER merkt op, dat, als er V iemand 20 tot 30 kippen worden gestolen, die schade al gelijk staat met den prijs die nu voor een politiehond wordt gevraagd. Men slaat er dus een hond wel uit. De heer WISSE meent, dat voor de veilig heid moet worden gewaakt; nu komen ze om kippen, straks om v,7at anders. De VOORZITTER acht de aanschaffing ge wettigd; de ingezetenen kunnen dan zien, dat we de politie ter wille willen zijn, Er zijn, naar hij meent, wel uitgaven gedaan, die lang niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2