ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7381. Vrijdag 24 November 1922. 70e Jaargang. Uit het hooge Noorden. ess Bekendmaking. BINNENLAND. BIERSTB BT.AT1. PETRUS FRANCISCUS MEERT, xxxvi. Nu de verkiezingen in Engeland een nieuw parlement hebben gegeven, is er eenige aanleiding iets daarover te vertellen. De hngelsche volksvertegenwoordiging toch heeft iets bijzonders, omdat allerlei histo- rische toestanden aldaar bestaan, die wij niet meer kennen. Allereerst; men moet niet meenen, ilat in vroeger eeuwen, toen de koningen nog ..absolute" vorsten waren, hun macht zoo bijzonder groot was. Want zij moesten over uitgestrekte gebieden regeeren met zeer slechte en weinige verbindingswegen zonder een leger-organisatie en zonder groote in- komens. Zij moesten om oorlog te kunnen voeren of een vrijwillig ieger op de been brengen, of benden huren. Het binrnen- landsch bestuur en de veiligheid kon niet worden verkregen zonder de medewerking van velen. Het gevolg was, dat zij aanzien- lijke personen, die over geldmiddelen be- schikten, als edellieden begiftigden met een „leen". D. w z., dat zij het bewind over een kleiner of grooter landstreek, soins niet veel meer dan een dorp met de daarbij behooren- de landerijen, overdroegen aan een baron of graaf. Deze vestigde dan op een ge- schikte plaats een kasteel of burg, zoo versterkt, dat hij deze woning tegen een vijandelijken aanva! kon verdedigen. Echter werd de vorst door dit leenstelsel in menig opzicht van zijn baronnen (in Engeland: lords) afhankelijk. Want zijn macht berustte vooral op hun medewerking. Daarnaast verkreeg de toenmalige kerk een grooten invloed, omdat er vele groote kloosters ontstonden, die dikwijls eenige honderden bewoners telden en veel grond- bezit hadden. Die grond was vaak oor- spronkelijk moeras, dat door een klooster in exploitatie gebracht, ontgind was. Ook ontstonden op allerlei plekken, vooral gelegen aan een vaarwater, huizen- verzamelingen, die, als de bewoners ter meerdere beveiliging met vorstelijke toe- stemming er een zware muur of wal om- gelegd hadden, een stad werden. Zoo ontstonden drieerlei machten van beteekenis in den staat: de adel, de geeste- lijkheid en de steden. De vorst miste het recht om belasting te heffen. Had hij nu geld noodig, hetzij voor het gewone lands- bestuur en zijn eigen uitgaven, hetzij voor een oorlog, dan moest hij dit vragen aan zijn onderdanen. Dit noemde men: „bede". Maar omdat hij niet aan ieder afzonderlijk geld vragen kon, riep hij de vertegenwoor- digers dier drie „standen" in een vergade- ring bijeen, die dan beslisten, of zij aan den vorst het gevraagde geld zouden kunnen verschaffen. Die vergaderingen heetten in ons land: de Staten. Oorspronkelijk bt stonden zij dus uit drie groepen: adt geestelijkheid en steden, welke laatsten a afgevaardigden leden van de ..vroedschaj (gemeenteraad) zonden. Omdat deze led - I dikwijls geen rechtskennis hadden, gingi n de steden er toe over om een vasten adv; - caat („pensionaris") aan te stellen, die hi: i belangen moesten behartigen. Nu is in ons land na de afscheiding van het Zuiden en na den afval van Spanje de macht van den adel zeer klein geworden, omdat de meeste edellieden in Belgie woon- den. En daar onze handelssteden zeer in- vloedrijk werden, kromp de invloed van den adel in, terwijl de geestelijkheid na de op- heffing der kloosters, tengevolge van de hervorming, uit de Staten verdween. Zoo kwam tijdens de Republiek de macht der Staten vrijwel uitsiuitend in handen der vroedschappen. En deze werden feitelijk niet gekozen door de burgerij. Zij vulden eigenlijk zichzelf aan. Dus is eerst na het herstel van ons land in 1813 bij ons een volksvertegenwoordiging ontstaan, die ge kozen werd door de kiezers. Echter heeft aanvankelijk de Eerste Kamer bestaan uit door den Koning gekozenen. Later kregen de provinciale staten het recht om die leden te kiezen. Langzamerhand is ons kiesrecht zoo hervormd geworden, dat men nu alge- meen evenredig kiesrecht voor mannnen en vrouwen heeft voor de Tweede Kamer, Staten en gemeenteraden. Welnu in Engeland was (behoudens een afwijking) oorspronkelijk de volksvertegen woordiging ook in drie standen: de adel, de hoogere geestelijkheid en de burgerij. Deze laatste verkoos afgevaardigden. Maar alle adellijken, die den titel Lord hadden en alle hoogere geestelijken vormden te samen een college: het Hoogerhuis en de afge vaardigden der burgerij ook een college: het Lagerhuis. Zoo is het nu nog. Het Lagerhuis sprak dus zijn wenschen uit, die door het Hoogerhuis moesten worden be- krachtigd. Nu was oudtijds, dat Hoogerhuis vrijwel almachtig en deed het wat het wilde, ja gaf het heel weinig om wat de burgerij wensch- te, maar in een onderlingen strijd, die ver- scheiden eeuwen heeft geduurd, heeft het Lagerhuis hoe langer hoe grooter macht verkregen. Toch bezit het huis der lords nog steeds meer invloed dan in ons land de Eerste Kamer. De hoogere geestelijkheid bestaat uit bisschoppen der Anglikaansche kerk. In de historie van ftngeland zien wij nu, hoe vooral in de zeventiende eeuw een on- afgebroken worsteling plaats heeft tusschen het door de burgerij gekozen Lagerhuis en den absoluten koning. Het geslacht der Stuarts regeert tientailen van jaren tot groote volksontevrcdenheid. Als dan koning Karei 1 met zijn Lagerhuis in botsing ge- raakt, ontstaat een burgeroorlog, die ge- deeltelijk een godsdienstoorlog werd. De bijzonderheden laten wij rusten. Het gevolg is, dat onder leiding van Olivier Cromwell de revolutie zegeviert en de koning ter dood wordt gebracht. Maar dan blijkt voorloopig de onmogelijkheid om te regeeren, met het toenmalig parlement en gedurende eenige jaren heerscht Cromwell oppermachtig als ..protector". Kort na zijn dood wordt het koninkrijk hersteld. Maar de twee volgende koningen uit het geslacht Stuart, de broeders Karels II en Jacobus II regeeren wederom tot groote ontevredenheid van het volk en zonder veel achf te geven op den wil der volksvertegen woordiging. Eindelijk wordt de weerzin tegen het bestuur van Jacobus zoo groot, dat vele invloedrijke Engelschen aan onzen stadhouder, prins Willem III van Oranje vragen om tusschenbeide te komen. Willem was namelijk gehuwd met Jacobus' oudste dochter Maria ll Stuart. Ook deze historie laten wij thans rusten. Genoeg zij: in het najaar van 1688 stak Willem met een landingsleger over naar Engeland en werd hier met gejuich mge- haald. A1 spoedig viel het grootste deel der bcvolking hem toe, zoodat Jacobus naar Frankrijk moest vluchten en Willem met Maria in Febr. 1689 tot koning en koningin werden gekroond. Na het kinderloos over- lijden iian beiden verviel de kroon aan Maria's zuster Anna en kwam daardcor in het huis Hannover, waarvan de tegenwoor- dige koning afstan.t. Willem 111 nu had in ons land de werking van een parlementair stelsel gekend, waarbij de stadhouder de eerste dienaar der Staten was. Hij begreep, hoe veel beter dit was dan een stelsel, waarbij de vorst geen rekening hield met de volksvertegenwoor diging. Het gevolg was, dat sinds 1689 in Engeland (dus bijna 2j/2 eeuw) een par- lementaire regeering heett bestaan, waarbij de koning in plaats van absoluut vorst: „constitutioneel" vorst was. N.l. hier was voortaan de Koning als 't ware de eerste dienaar van zijn volk en regeerde deze dus overeenkomstig de wenschen der door de burgerij gekozen volksvertegenwoordiging. Hij koos zijn ministers naar gelang van de meerderheid. Zoo werd in Engeland het eerst de toestand, die ook in ons land be staat: de vorst is symbool der nationale eenheid en is er terwille van 't volk om het volk groot te maken. Bij den absoluten vorst geschiedt alles terwille van de grootheid van den vorst, bij den constitutioneelen alles terwille van het geheele volk. Zoo is Engeland de mo- gendheid, waar het langdurigste het volk constitutioneel of parlementair geregeerd is met behulp van volkskeuze. Bij ons hebben wij eerst na 1813 die volkskeuze verkregen. Ten slotte: in Engeland bestaat voor den adel nog steeds het eerstgeboorterecht. De titel lord wordt vererfd van vader op oud- sten zoon. De jongere zoons moeten als officier of bij de marine of andere openbare diensten een positie zien te krijgen. Het landgoed (dikwijls zeer groot) van den lord wordt dus ook uitsiuitend door den oudsten zoon geerfd. Sterft de lord kinderloos, dan wordt de naaste mannelijke bloedve.want erfgenaam, wat wel eens tot groote moei- lijkheden aanleiding heeft gegeven, omdat in Engeland een goed ingerichte burgerlijke stand ontbrak en er allerlei manieren om een huwelijk te sluiten, bestonden. Vroeger kwamen er heel wat geheime huwelijken voor. Het huis der lords bestaat dus uit deze personen, bisschoppen en uit hen. die door den koning tot lord worden verheven. Eigenaardig is, dat in het Lagerhuis ook enkele leden zitten, die worden gekozen door de universiteiten. Hierdoor is men verzekerd, dat steeds eenige zeer geleerde mannen zitting hebben. T. g. T. AANMUNT1NG VAN GULDENS EN STUIVERS. Tot een bedrag van aanvankelijk 10 millioen gulden zullen rijksdaalders wor den uitgeniunt in guldens van het lagere gehalte met den nieuwen beeldenaar. In den loop van 1923 zal worden over- gegaan tot aanmunting van nikkefen stui- vers tot een bedrag van niet meer dan 500.000 gulden. Het ligt niet in de bedoeling den hal- ven cent uit ons inun'twezen te verwij- deren. De in voorbereiding zijnde maatre- gelen beoogen slechts den halven cent in de administrate te verwaarloozen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het departement van Euitenia idsche Za- ken deelt mede, dat bericht werd ontvan- gen, dat inogendheden met capituiaire ver- dragen, indien zij dat verlangen, in de be- handeling der capitulate ter conference te Lausanne zulljen worden gekend, in verband waarmede de Nederlandsche re geering wordt uitgenoodigd om zich voor zoover deze materie betreft ter conferen tie door een gedelegeerde te laten ver- tegenwoordigen. De Nederlandsche re geering heett Hr. Ms. Gezant "ae Bern, jhr. mr. F. G. van Panhuys, aangewezen om als zoodanig op te treden. De heer M. J. H. Kramers, gewezen dragman aan het gezaivschap te Constan- tinopef, lector in de Perzische en' Turk- sche fetteren aan de universiteit te Lidn, die zich daartoe heeft beschikbaar gesfeid. is aan den gezant toegevoegd. TER NEUZEN, 24 Nov. 1922. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering werd besloten de heer J. van der Peijl, on- derwijzer aan school C, over te plaatsen naar de kopschool. Under versehillende voorwaarden werd gunstig beschikt op het verzoek van het ter lNeuzen's Mannenkoor" om voor het geven van concerten gebruik te mogen maken van een der gymnastiekzalen van de kopschool uit overweging dat deze veieeni- ging die wegens de groote toeneming van het ledental in een behoefte blijkt te voor- zien, niet over een particulier lokaal van vol- doende afmeting kan beschikken. De raad vereenigde zich met het voorstel van Gedep. Staten betreffende de jaarwed- de van den gerneente-ontvanger, met dien verstande, dat hij in plaats van driejaar- lijksche verhoogingen evenals voor alle an dere gemeenteambtenaren alhier twee jaar- lijksche verhoogingen wenscht te zien toe- gekend. Aan den heer C. C. Nobels, exploitant van de Zeelandia-bioscoop werd het terrein waarop de houten tent staat, benevens een strook aangrenzende grond, benoodigd voor uitbreiding der inrichting met wachtkamer en privaten enz., gelegen aan de Burge meester Geillstraat verkocht voor den prijs van /7 per M2. Tevens werd aangenomen een voorstel om ten behofcve van die inrich ting tot 1 Juni 1925 afwiking toe te staan van art. 19 der bouwverardening, omschrij- vende dat 'geen houten gebouwen mogen worden opgericht. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur der Vereeniging voor Christe- lijk Volksonaerwijs, alhier, dat het de aan- geboden school A niet wenscht te aanvaar- den, stelden Burg, en Weth. voor, de be- slissing in te roepen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, daar anders aan de vereeniging een bedrag voor het stichten eener school zou moeten worden uitgekeerd, dat geraamd is op 46000. Het bestuur geeft o.m. te kennen, dat zij de school niet wenscht te aanvaar- den, omdat deze te oud is en niet, zooals school B in het centrum der gemeente is gelegen. Bij de 'oesprekingen werd er op gewezen, dat school B, wat den toestand van het gebouw betreft minderwaardig is aan school A en dat het bestuur ook maar moeilijk het motief zal kunnen volhouden dat school A niet gunstig is gelegen, aan- gezien het, indien school B niet kon worden afgestaan per request zelf heeft gevraagd haar dan af te staan de onmiddellijk bij school A gelegen kopschool of een daarbij- gelegen terrein om een nieuwe school te bouwen. Een voorstel van Burg, en Weth. orn niet in te gaan op een verzoek van commissies der bewoners uit de buurtschappen Drie- wegen en Sluiskil, om thans reeds over te gaan tot electrificatie dier buurten, wegens de groote tekorten die de exploitatie voor electrische stroomlevering zou opleveren, werd aangehouden, met de toezegging. dat eerlang de raad in de gelegenheid zal ge- steld worden om hiervoor te confeieeren met een ingenieur der Prov. Electr. Mij., den heer Everwijn, terwijl, alsdan ook een niet- belanghebbend deskundige van wege de ge meente zal worden uitgenoodigd haar daar bij voor te lichten. Aangenomen werd een voorstel tot wij- ziging der begrooting voor 1922. Vastgesteld werd een nieuwe verordening lot heffing eener rijksinkomstenbelasting, die belangrijk van de bestaande regeling afwijkt. De aftrek voor kinderen wordt daarbij gesteld op 100 tot hun meerder- jarigheid, gehandhaafd blijft de regeling dat, wanneer het hoofd van een gezin is aangeslagen, voor de verdere in het gezin levende aangeslagenen een verminderde aftrek voor levensonderhoud wordt toege- past, doch dienstboden, die bij de huidige regeling over het algemeen werden aange slagen, zullen er volgens mededeeling van den voorzitter over het algemeen Luiten vallen. Van een belastbaar inkomen van f 900 tot f 3000 blijft de aanslag vrijwel hetzelfde, doch voor hoogere inkomens wordt deze lager. Het maximum van het vermenigvuldigingscijfer, thans 2 bedra- gende, wordt verhoogd tot 2,4. Ingevolge den aandrang van Ged. Staten werd vastgesteld een nieuwe schoolgeld- regeling, waarbij ouders met een zuiver in komen van 800 moeten betalen 2,60 voor het gewoon, /3,90 voor het u. 1. o. en f 1,30 voor het vervolgonderwijs per jaai, en voorts een progressieve heffing, tot een in komen van boven f 5000, waarvoor resp. 36, /54 en J 18 moet worden betaald. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd benoemd de heer F. Dieleman. Aan J. W. Loof en de afd. Ter Neuzen van het „Ge- nootschap tot opvoeding" te Roosendaal werd vergunning verleend tot het aansluiten hunner perceelen op het gemeenteriool. De heer Scheele vroeg inlichtingen over het staken van werk door een deel der transportarbeiders aan de ertsbooten, het- geen hij te betreuren acht, daar die werk- lieden thans zonder werk loopen en werk- lieden uit de omgeving de booten lossen. i Hij vroeg ook inlichtingen hoe het te hun- j nen aanzien staat met de werkloozcnuit- i keering. De heer Hamelink deed mededee- j lingen en betoogde, dat de georganiseerden, 1 die vroeger een bij een door haar alhier I gevoerden strijd, de hulp der havenarbeiders te Gent en Antwerpen inriep, thans geen hulp kunnen weigeren, nu hun steun ge vraagd wordt voor de Antwerpsche erts- lossers. Hij is van oordeel, dat, in verband j met de daarvoor door den Minister gestelde bepalingen aan hen die werk weigeren geen werkloozenuitkeering kan worden gegeven. De heer Van Driel wijkt in dit opzicht van de meening van zijn partijgenoot af en ver- klaart, dat de Centrale Transportarbeiders- bond aan zijn leden de reglementaire uit- keering zal betalen. De bedoeling is, de be- slissing van den Minister van Arbeid uit te i lokken. Ook hij is van meening, dat er voor de aangeslotenen niets anders restte, dat het parool van den Bond te volgen en geen besmet werk te verrichten. Hij beschouwt het komen der ertsbooten wegens de staking te Antwerpen ten slotte een groot nadeel voor de gemeente, daar zij die toch gaan I werken niet meer zullen kunnen genieten t van de voordeelen die het lidmaatschap I van den Bond hun bieden, welke de werk- loozenkas reeds met zeer groote bediagen heeft gesteund. Die menschen zullen, als het werk weer ophoudt door de gemeente moeten worden ondersteund, en zoodra de i staking in Antwerpen klaar is, zal het werk hier weer ophouden. De voorzitter weer er nog. op, dat er toch I in Nederland nog verschil van meening schijnt te bestaan over het verrichten van dat werk, want, terwijl men er hier vroeg bij is geweest, om te trachten het werk aan de ertsbooten stil te leggen. worden te Rotterdam heden nog zulke booten gelost, biijkens mededeeling van den directeur der arbeidsbeurs aldaar ook door modern ge organiseerden. Zelfs is een stoomschip, dat reeds gedeeltelijk gelost was en wegens dreigende staking naar Ter Neuzen zou komen om verder te lossen weer vastge- maakt om geheel te lossen. De heeren Hamelink en Van Driel wijzen er op, dat men voor de beoordeeling daar- van den geheelen toestand zou moeten ken nen, ook wie de booten daar lossen. Overi- gens, zoodra de stoomschepen met erts komen, uit welke scheepspapieren of wat dan ook blijkt, dat ze voor Ter Neuzen be- stemd zijn, zullen de werklieden, die gaarne aan het overeengekomen loon lossen en zijn, binnen de perken der stuwadoorswet ook des nachts en zelfs 's Zondags disponibel. De voorzitter meende niet te kunnen vol- doen aan een verzoek van den heer Scheele om van af het stadhuis een beschouwing omtrent de staking, of liever het weigeren van besmet verklaard werk en van de ge- volgen daarvan voor de werklieden te geven. Hij stelt zich op het standpunt, dat de overheid zich in dat opzicht neutraal moet houden. De betrokkenen behooren, die ge- volgen voor zichzelf te overwegen. Overi- gens zal hij, voor zoover noodig, de vrijheid van arbeid beschermen. In verband met een verzoek van den heer Hamelink zal een onderzoek worden ingesteld naar de noodzakelijkheid van het plaatsen van een lantaarn op den Noorde- lijken hoek der N. J. Hartestraat. Aan den heer De Jager werd toegezegd een volledige verantwoording der kosten van het in ei'gen beheer gebouwde lijken- huis en ook van de kopschool, terwijl naar aanleiding van een verzoek van den heer Colsen de mogelijkheid van verbetering van een voetpad in den Pierssenspoider te Sluiskil zal worden overwogen, en in ver band met een opmerking van den heer Van Driel den Rij.kswaterstaat zal worden ge wezen op het losliggen van een dekzerk aan een der trappen voor het waterhalen in den Oostelijken kanaalarm. HET VERGAAN VAN DE „C0RNEL1S". De Raad voor de Scheepvaart heeft Woensdag een onderzoek ingesteld naar het stranden en het met man en muis ve;- gaan op 15 October j.l. van het s.s. „Cor- nelis", behoorende aan A. C. Lensens' ree- derij te Ter Neuzen. In deze zaak waren door den Raad geen getuigen opgeroepen. De heer Klaas Rab verzocht echter enkele verklarin en te mogen afleggen. Dit werd hem toe ,estaan. Hij deelde mede ruim zes jaren op het schip te hebben gevaren als eerste stuurman tot Januari van dit jaar. De ..Cornelis" is op 7 September 1921 het laatst gedokt te Barry bij Cardiff. Het schip was in orde bevonden. In November 1921 kwam te Ter Neuzen de scheepvaart- inspectie aan boord. Bakboord-redding- boot werd toen afgekeurd, en vervangen De reddingsmiddelen waren in orde. Ge- tuige kende het meerendeel der opvarenden uit den tijd, toen hij stuurman was. Zij waren goed bevaren. De verhouding aan boord was goed en aan de geruchten, dat aan boord zou zijn gevochten hechtte hij geen geloof. De man die te Uleaborg is gedeserteerd was een stoker. De expert, de heer De Roeven, had in Augustus, toen het schip te IJmuiden lag, een onderzoek ingesteld naar een brandj# in de bunkers. Er zijn toen andere kolen irigebracht. Uit verklaringen van den kapi- tein was hem gebleken, dat het schip in goede orde was. De „Corne!is" is toen naar Engeland gegaan en vervolgens naar de Oostzee, waar de ramp heeft plaats gehad. Uit voorgelezen rapporten bleek. dat de reeder op 15 October van kapitein Teensma een telegram had ontvangen, meldende het vertrek uit Stockholm. Eenige uren later kwam een telegram-bericht uit Stockholm dat de „Cornelis" was gestrand. Er zijn toen voortdurend telegrammen gewisseld, waaruit bleek. dat herhaaldelijk pogingen door Zweedsche redders zijn aangewend om de bemanning van het schip te halen. Deze weigerde op Zondag 15 October de ..Cor nelis" te verlaten. Toen Maandagochtend een nieuwe red- dingspoging werd gedaan, was van de be manning geen spoor meer te vinden. Uit verklaringen van een Duitschen en een Noorschen kapitein, die de ..Cornelis" hadden zien varen bleek, dat kapitein Teensma vermoedelijk twee lichten had ver- wisseld. Een lichtschip was indertijd op een mijn geloopen en door een ander vervangen, dat weinig verschilde van een licht in de nabijheid. De inspecteur voor de Scheepvaan, de heer Bouman, was van oordeel, dat het weinige verschil in de lichten de aanleiding van het op de rotsen loopen van de „Cor- nelis," was. PORTER1JEN EN TELEGRAFIE. Bij het dezer dagen te 's Gravenhage gehouden vak-examen voor kantoorbe- diende le klasse der posterijen en tele- grafie is o.m. geslaagd de heer J. de Vries te Ter Neuzen. ZILVEREN REGEERINGSJUBILe VAN H.M. DE KONINGIN. Aliie vereenigingen in Zetland (zang- en muziekvereenigingen, turn- en gymna- stiekvereenigingen, schiet- en vveerbaar- heidsvereenigingen, schuttersgilden, Pad- vindersafdeetingen, vereenigingen van alien mogelijken aard. vakorganisaties, bonden, enz. enz.), welke sympathie ge- voelen voor deelneming aan de monster- huldebetooging te Amsterdam in Septem ber 1923 ter gelegenheid van H.M. de Koningin's zilveren regeeringsjubileum, of wel mee willen doen aan eene betooging op kleinere schaal te Middeliburg, bij het bezoek der Koningin in die maand aan Zeeland's hoofdstad, worden met aan drang uitgenoodigd tot het zeriden van twee afgevaardigden ter bijwoning eener vergadering te Middelburg op Zaterdag 2 December a.s. des namiddags te een ure in het hotel du Commerce (tcgen- over het station). De heer Alb. van der Hcrst, voorzitter van den „Nationalen Oranjebond" te Am sterdam, heeft zich bereid verklaard, op die bijeenkomst eene uiteenzetting te geven van bijzonderheden omtrent de voor- bereiding en inrichting Ifer huldebetoo- gingen en omtrent alles, wat daarmede verband houdt. De afgevaardigden der Zeeuwsche ver eenigingen enz. zullen worden uitgenoo digd, een provinciaal comite, afdeeling van het Lands-huldigingscomite 189S 1923, te kiezen, welke afdeeling uit haar midden weer twee ertegenwoordigers kiest, die in het Lands-ccmfte zitting hebben. Het is gewenscht dat de afgevaardigden eene machtiging medebrengten tot het ne- men van beshiiten voor de aansl;uiting hunner vereenigingen bij het provinciaal oomite. Daartoe aangezocht door het Lands- comite zal de vergadering worden gUeid door den heer P. C. Labrijni van Goes, met medewerking van den heer J. de Kraker Cz. van Zaamslag, totdat de ver gadering een provinciaal comite zal heb ben gekozen en dit zijn voorzitter zal hebben aangewezen. Wij twijfelen er niet aan of de Zecu- wen, die door de eeuwen heen zulke vu- rige Oranjeklanten zijn gebleken, zullen in overgrooten getale aan deze oproep gfe- hoor geven en met gretigtieid de gelegen heid aangrijpen onze Landsvorstin van hunne aanhankelijkheid en trouw te doen blijken. AXEL. In den morgen van 21 opt 22 dezer, kwamen versehillende bewoners in de buurtschap Kijkuit tot de ontdekking, dat hun voorraad kippen dien nacht r:n ontstofen. ZAAMSLAG. Bij het rooien der aardappelen bieek dat op sommige akkers veel der knpllen door de ziekte waren aangetast. Aange- zien er geen gelegenheid was om dit ge- was winstgevend te verkoopen, werden bijna alien in kuilen geborgen. Nu thans enkelen zijn overgegaan tot verkoop blijkt dat de ziekte in, dier ma te is toegenomen, dat hun voorraad doer het 'doorzetten der ziekte tot een twee- derden is teruggefcracht, en voornamelijk in de soort „roode star". BOSCHKAPELLE. Dezer dagen brachten dieven bij nacht een bezoek op de hofstede „Hagestein", bewoond door den fandbouwer Z. Om zich tot het een en ander toegang le verschaffen, werden eenige gegalvaniseer- de spandraden doorgeknipt. Toen werd bemerkt, dat binnenshuis licht werd ont- stoken, trok de bende af met medenemmg van stukken waschgoed. COURANT Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken, ingevolge het bepaalde bij artikel 6, laatste alinea der Warenwet, bekend, dat bij sehriftelijk vonnis van het Kantongerecht alhier, d.d. 3 November 1922 op tegenspraak is veroordeeld, wegens het verkoopen van melk waaraan water toegevoegd was. veehouder en melkslijter alhier, tot 300,— boete, subs. 6 maanden hechtenis. Ter Neuzen, 24 November 192'2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJ.LLE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1