VERVANGT NATUURB0TER SPORT. GEMENGDE BERICHTEN. HOEK. Op Dinsdag 21 November hield de land- bouwvereeniging ..Doelmatige Samenwer- king" haar 35ste jaarvergadering. De rekening wees aan, dat ontvangen was f 70.269,79</2 en uitgegeven een bedrag van t' 69.706,94y2, zoodat het goed slot was 562,85. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren: j. D. Haalc en D. J. jansen. Daarna werd wegens het overlijden van den heer L. Kiel benoemd als secretaris- penningmeester, de heer J. Kiel Lz. Besloten werd om de leveringen te doen plaats hebben tusschen 1020 Febr., 1020 Maart en half April, en eind April of Ie helft Mei. Uit naam van het bestuur en der vereeni- ging sprak den heer G. Dees eenige woor- den tot den scheidenden voorzitter, den heer J. Dieleman, die zoo'n lange reeks van jaren als voorzitter de landbouwvereeniging met zooveel beleid bestuurd heeft. Eveneens werd in hartelijke woorden herdacht de overleden secretaris-penningmeester. Hierna werd door den nieuwen secretaris- penningmeester der vereeniging, respectie- velijk het bestuur, bedankt voor het ver- trouwen in hem gesteld en voor de woorden de nagedachtenis van zijn vader gewijd. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. D. Haak. ZAAMSLAG. In het woonhuis bewoond door J. van Berrdegem alhier, is brand ontstaan, omdat zich in den schoorsteen houtdeelen bevon- den die in brand geraakten en het vuur aan de zoldering meedeelden. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en kon deze in den aanvang worden gestuit. KOEWACHT. Bij Kon. Besl. van 9 November zijn gcedgekeurd de gewijz'gde statuten van de vereeniging „Roomsch-Katholieke Boeren- bond Koewacht'' vereeniging van Boeren en Tivnders gevestigd te Koewacht. Dezen wmter wordt noch aan de openbare school te Oude Molen, noch op d;e te St. Andries vervolgonderwijs gegeven. In de laatste wordt we\ land- bouvvonderwijs gegeven voor den heer Ft. Remerv. IJZENDIJKE. Tot notars binnen het arrondissemeut M'ddelburg, tcr standplaats onze gemeen- te, is bij Kon. besluit benoemd de heer A. A. M. Corthals, candidaat-notaris te Teteringen. SCHOOND1JKE. Onder het vee van den landbouwer Joh. Risseeuw-Becu alhier, is mond- en kiauw- zeer uitgebroken. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN. BILJARTEN. Stand van den wedstrijd om het kampioen- schap voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Pauw B-erle punten. 200 157 h. sere. 20 20 gem. 3.— 2.41 Sp'nhof Krijger 200 182 18 13 3.— 2.75 Spinhof B-erle 200 141 23 7 3.635 2.54 Stand aert B'erle 200 90 33 12 6.9 2.22 De Pauw Krijger 200 145 15 15 4.— 2.9 Standaert Van Hecke 200 37 24 4 6.6o 1.— Bierle Van Hecke 200 112 13 8 2.85 1.6 KECHTZAKEN. EEN MOEDER DIE HAAR KIND OPHANGT. De weduwe v. D. te Maastricht had zich voor de rechtbank aldaar te verant- woorden, dat zij haar kind van zes maan- den van het ieven had beroofd door het met een koord cm het halsje buiten het bed te hangen. Haar man was een vijftal jaren geleden om het Ieven gekomen bij een mijnonge- val. Met eenige kinderen bleef zij aileen achter en moest nu daarmede met f 12.39 in de week rondkomen. Zij woonde in een huisje van de mijn, kreeg nog wat mijnpakken te wasschen, doch daar ze niet heel sterk was, -moest ze het was schen eraan geven. Toen kwatn er een kostganger in het spel, met het gewone gevoig. Van de nrijndirectie kreeg ze toen aan- zegging om het huisje te ontruimen, ze leefde in kommervolle omstandigheden er. tot overmaat van smart kreeg zij van haar moeder een brief waarin deze haar d'r gedrag verweet en alle betrekkuigen met haar afbrak. In een vlaag, van wan- hoop had zij besloten den bevvusten naclit een einde aan haar Ieven te maken, doch toen werd het kind vvakker en .begon te huilen. Zij wilde het schepseltje niet aileen achterlaten en in een opwelling doodde zij toen de kleine en wilde daai- na de hand aan zichzetve slaan. Zij werd echter in dat voornemen verninderd door de wakker geworden kinderen en de op het gerucht toeschietende buren Het O. M., waargenomen door mr. Ko- deritsch, is van oordeel, dat hier geen voorbedachte rade in het spel is, alzoo geen moord, doch doodslag bekl. kaii wor den ten laste gelegd. Uit wanhoop is zij tot de daad gekomen.* Spr. eischt een jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Mr. Rosenveldt u;t Utrecht vraagt,, in d;en de rechtbank geen onderzoek naar de geestvermogens der vrouw gelast, de u;terste clementie voor deze zeer zeker bek I age n s wa ar dge vrouw. De irtspraak werd ^/epaald op 29 Nov HALSTARIGE AANGESLAGENEN. Verschillende ingezetenen der gemeen te Haskenland (Friesl.) vonden den hoof delijken omslag te hoog en bctaalden niet. Bij hen is nu op hun eigendommen j beslag gelegd. DGLLE HOND. Te Eemnes kwam een doUe hond de woning van F. K. binnenloopen. Het wceste dier had schuim op den bek en zette overal zijn tanden in. Met behulp van buren werd het gevaar- lijke dier onschadelijk gemaakt. ARENDSJONG GEVANGEN. In een klem in het Bikbergerbosch is een arendsjong gevangen. Een jachtop- ziener had een klem geplaatst, daar de vogel al eenige dagen in de buurt rond- zwierf. De vogel heeft op „Oud-Bus>- sum" een vriendelijk onderkomen ge- vonden. BEDOLVEN GERAAKT. Te Exfo (Dr.) is de arbeider E. P. bij een aardstorting tusschen een spoor- wagon en een zandmassa bekneld ge- raakt, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. EEN 101-JARIGE. De heer C. Kurpenshoek te Rotterdam herdacht zijn 101 den verjaardag. EEN SNOEK VAN 27 POND GEVANGEN. In het Foxholtermeer (Gron.) hebben twee visschers een snoek van 27 |K>nd gevangen, welk monster ze te Gromngen hebben verkocht. DOOR DEN STOOMTRAM GEDOOD. Vrijdagmiddag is een omstreeks 14jari- ge jongen op den Loosduinschen weg bij de Loosduinsche brug, toen hij op een in beweging zijnde stoomtram wilde sprin- gen, tusschen twee wagens van de tram geraakt en overreden. De jongen was ter- stond dood. DOOR EEN SPELD GEDOOP. Hij was zoo gezond als een visch en at met veel smaak zijn bcflerham, het 9jarig zoontje Marten Huizenga te Gro- ningen, toen hij opeens begon te schreeu- wen van de pijn. Uit het onderzoek bleek, dat hij een speld doorslikte. In het Acad. Ziekenhuis geopereerd, is het kind aan de gevolgen overleden. VALSCH BANKB1LJET. De politic te Tiel heeft in beslag geno- nomen een bankbiljet van 60 gid., dat na onderzoek te Utrecht is gebleken valsch te zijn. De achterzijde was met grauw pa pier beplakt, waardoor niet kan \astge- steld worden of het watermerk ontbrak. Op dh korte ziXlen echter cnitbr tk het getal-watermerk. De overeenkomst met de echte biljetten is buitengewoon groot. Het draagt de ser'.eletters O. N. en het nuinmer 08532 en als tijd van uitgifte Maart 1912. AFGEBRAND. Zondagavond is te Huisterheide, bij joute, de boerderij van den heer 'Sie- mensma afgebrand. Dert'g koeien en vier paarden kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. VALSCHE WISSELS. Donderdag heeft een Venezuelan bij de Incassabank te Amsterdam wssels tei inning aangeboden tot een totaal bedrag van 13.300 gid. Later bleek, dat de wis- sefs valsch waren en aanhouding van den aanbieder werd verzocht. Hij was echter vermoedelijk denzell'den dag met den mid- dagtrein naar Parijs vertrokken. Zijn aanhouding is aan de Parijsche po litic verzocht. MOED1GE REDDING. Bij Hooggraven te Utrecht, geraakte een 3-jar:g kind spelende in den Vaattschen Rijn; de kleine dreef al spoedig naar het midden van het vaarwater, ten aanschouwe van tallooze nieuwsgierigen aa.i den kant, van wie er niet een den moed had, om te water te gaan, om het kind te redden. Zoo zou dit stellig verdronken zijn zoo niet op het laatste oogenblik een 11 jarige knaap, die op weg naar school was, in den Rijn was gesprongen. Met eigen levensgevaar dook hij naar het kind en brac'nt het aan den kant, waar de geneeskundige dienst het verder be- handelde. Aan dezen flinken 11-jarigen schoof- knaap dankt het kmd zijn Ieven. St. DE MOORD TD VEENDAM. De arbe'der Bos heeft bekend dat hij met Bick een plan had opgezet om den ouden Bakker te dooden. Bos zou "hem des avonds om 5 uur in den stal roepen. Bick die 5667 gid. huur schuldig was en reeds een vaische kwitantie had gemaakt, zou het slachtoffer den hals afsnijden. Toen Bos Bakker had geroepen, ging Bick er echter van door. Toen heeft Bos, een 25-jarige onverantwocrJelijke driftkop, het trieste werk aileen opgeknapt met een scheermes dat hij des namiddags van Bick had gekregen. Toen Bos bij B:ck, thuis kwam, heeft vrouw B:ck den moordenaar een schoone broek gegeven, de met bloed bevlekte is verbrand. Bick heeft na vele uitvluchten zijn aan- deer ten slotte bekend. Hij is 30 jaar en vader van v:er kleine kinderen. De huur- schuld werd als een famTieschuld bc- schouwd, daar de broers van Bick borgen waren. Ook dezen zijn verhoord, doch schijnen in het drama geenszins betrok- ker. te zijn. De opgewondenhe-d onder de bevolking is groot en algemeen wordt het beleid van de politie geprezen. SCHANDELIJKE BALDADIGHE1D Op de spoorlijn der London and South Western nabij Guildford hebben school- jongens, bij wijze van „grap", een steen naar de locomotief van een passeerenden trein gegooid, waardoor het glazen zij- venster werd getroffen. De ruit werd ver- brijzeld en door de binnenvliegende stuk- ken glas werd de machinist zoo ernstig aan het gelaat verwond, dat hij zijn dienst niet verder kon waarnernen. De stoker nam dien over en bracht den trein tot stilstand. De kwajongens, die deze ergerlijke bal- dadigheid hebben bedreven, stonden voor den politierechter terecht. Deze heeft er bij de behandeling op gewezen, dat een paar jaar geleden, bijna op dezelfde plek, een gelijksoortig geval plaats vond, waar- bij de glasscherven de oogen van den ma chinist troffen en zoo diep in het hoofd doordrongen, dat de man bijna onmiddel- lijk stierf. DE EENE DIENST IS DE ANDfERE WAARD. Een nandelsreiziger stond, zoo deelt de Evening News mee, dezer dagen terecht voor den rechter van Old Bailey wegens een zeer sluwe oplichting van eenige book makers. De man toonde berouw en als- bewijs daarvan zette hij zijn heele_ opljchtings- systeem aan d en rechter uiteen. Daar- mee sneed hij voorgoed den pas af aan diverse zijner collega's, die het ingewik- kelde maar beproefde middel zouden wil- len toepassen. Bracht de beklaagde hier het voorkomen is beter dan genezen" in toepassing, de justitie Wist deze hulp op prijs te stellen. De oplichter mocht den dank van "den rechter, jlsmede 18 maanden dwangarheid in ontvangst nemen. DE BEUL VAN BELGIE. De beul van Belgie oefent het bloedigste vak ter wereld uit. Waar in Belgie de doodstraf nimmer wordt toege- pasi, zijn de t rJoodveroordeelden, die hij, volgens de leiter der wet, moet om hals brengen, ailen nog in Ieven voor zoover zij intusschen niet den natuurlijken dood zijn gestorven. Hij moet de misdadigers zocais hij het ook deed met de Du tsche frhr vcn Gagern en prins StdbergRossla, die een Belgischen graaf heboen vermoord siechts op symbolischc wijze terecht- stellen, door hu.i doodvonnis in het open- baar aan te plakken. Vermoedelijk werd de beul om deze re- den tot dusver ook siechts symbolisch be- taald. Hij kreeg per jaar 1000 frs. en deze zijn niet eens voldoende om degene, die hij „terechtgesteld" heeft en die in het iuchthuis verder hun Ieven slijten, aan den kost te helpen. Men heeft nu op de begrooting een aanmerkelijke verhooging van het scherprechtersloon voorgesteld. IN HET HARRENAS... GESNAP1 Een inbreker drong een dezer nachten de antiquiteitenzaak van den heer Tier- oelette in de Rue Vieille-du-Temple te Parijs binnen om er zijn slag te slaan. Toen hij onraad hoorde, sprong hij hals over kop in een harnas, dat in dp zaak opgesteld stond, aldus trachjtend den eigenaar te misleiden. Deze liep er echter niet in, wierp zich op den geharnasden indringer en gaf hem zulk een vervaar(i]ken' slag dat hij met doffen slag neer plofte. Daarna plaatste hij een zware stoel bovenop de massa en ging de politie halen. De dief was niet in staajt zich los te wringen en moest de komst der politie af- wachtcn, die daar trouwens pas na vele uren in slaagde daar het harnas door de tmzachte behandeling ernstige deuken had gekregen en moeilijk te openen was. iN 'T „VRIJE" AMERIKA. Aan de New Yorksche politie was de laatste uagen opgevallien, dat de hoed van vele names gesrnukt was met paradijs- vogelveeren en onmiddellijk was zij cr als de kippen bij om aan dien mooien pronk een einde te maken. Want men moet weten, dat in New York geen veeren mogen wcrjen ingevperd om te worden gebruikt als ver- siering van Jameshoeden. Een wet, datee- rende uit Gctober 1913, verbiedt dit. Dc politic begon Jaarom huiszoeking te doen bij versclrllende vooraanstaande modistes en ze vond bij die dames een vcorraad pa- radijsvogels ter waarde van 15.000 dollars. Om aeze kostbare hoedenversieringen, welke dc politie in beslag heeft gencmen, weer t rug te krijgen, znllen de modisten moeten bewijzen, dat de bedoelde veeren zijn ingevoerd voordat de bovengenoemde verbodswet van kracht was. Wordt dat be wijs niet geleverd, dan zullen de veeren worden verbeurdverklaard en zullen de modistes een aanzienlijke boete hebben te betalen. Bovendien zullen de dames nog worden vervolgd wegens smokkelhandcl. VERSTGORDE TROUWPLANNEN. Zekere van D. uit's Gravenzande had te Hoek van Holland een Woning gehuurd, de sleutel was in zijn bezit. Hij kon nu de trouwplannen, die hij reeds eenigen tijd koesterde, ten uitvoer Brengen. Dapper trok zijn a.s. vrouw er eenige achtereenvolgende dagen op uit om het huisje schoon te maken. Toen het huisje goed en wel schoon was, kwam een man, die voorgaf eenige kleine reparaties te moeten verrichten, bij haar den sleutel halen, welke na afloop der werkzaamheden zou worden terug- gebracht. In goed vertrouwen gaf ons a.s. bruidje den sleutel af. Na eenige dagen tevergeefs op den sleutel te hebben gewacht ging zij eens onderzoeken waar die bleef. Wie be- schrijft echter haar verrassing toen zij bemerkte, dat de woning sedert twee da gen door den timmerman was betrokken. Zonder sleutel kon het a.s. bruidje te- nug naar den a.s. bruidegom om hem te vertellen, dat haar werk tevergeefs was ge- weest en dat de fuif voorloopig niet door zou gaan. SNUGGER. Een Berlijnsch arbeider, zekere Hans Kruschke, vond dezer dagen op het schiet- terrein te Tegel een granaat van 10.5 c.M. Hij nam het projectiel mee naar huis en wilde beproeven, of hij den koperen ring eraf kon smelten. Met dit doel plaatste hij de granaat tegen den branden- den keukenkachel. Zooals wel vanzeli spreekt, ontplofte de granaat, en van de keuken bleef niet veel over. Kruschke zelf kwam er met ernstige brandwonden af. Hij moeSit in ?tlet ziekenhuis worden opgenomEn. ECHTELIJKE ONEENIGHE1D. Eenige inaanuen geleden traden te Chi cago een negentigjarige, Isaac Glick, en een zestigjarige in het huwelijk. De man die blind was toen hij trouwde, is thans overleden aan de gevolgen van een ech- telijke oneenigheid, bij welke de vrouw aan haar opinie kracht bijzette met een knuppe!. De blinde, die in zijn stoel zat, kon tegen deze doorslaande argumenten niets inbrengen. De vrouw vertelde na haar arrestatie, d^at de blinde man haar telijf had gewild en .dat zij ter zelfverdedi- ging had gehandeld. ZUIN1G IN 't KLEIN, Het komt tegenwoordig nog al eens voor, aldus schrijft het Hbi. dat wij een brief ontvangen in een enveloppe, die al eens meer dienst heeft gedaan; vooral groote, dure enveloppen gtlbruiken zuini- ge ctfzenders wel eens voor de tweede maal door ze te keeren of een papiertje op de gebruikte adreszijde te plakken. In Engeland is dit laatste van overheids- wege thans blijkbaar voorgeschreven. Het Hbi. kreeg een sterke geelbruine enve loppe in handen, met „On His Majesty's Service" (Dienst") gedrukt op de klep. Een wit papiertje met hetzelfde opschrift is er opgeplakt, daarop staat het adres en met een kleine letter is daarop gedrukt „Nationa( Economy",1 -ri de aanwijzing, dat men, om het couvert verscheidene malen te kunnen gebruiken zulke papier- tjes moet bezigen voor het adresseeren. Terzijde staat op de enveloppe gedrukt, dat men ze moet openen door het papiertje door te sdhcuren, en er een nieu>v pa piertje moet opplakken bij herhaald ge- bruik. De enveloppe, die wij gezien heb ben, was blijkbaar al meer gebruikt. ONSTANDVAST1GE LIEFDE. Voor een der Parijsche rechtbanken wordt thans een eigenaardig proces be- handeld, aldus verueemt de „L)a.ly Chroni cle". Door een Amer'kaansche actrice wordt namelijk van en Franschen edelman een lid van een der oudste adellijke- fa milies van Frankrijk, een bedrag van 2000 francs per maand geeischt en dat wel zoo lang als zij zal Ieven. Naar de actrice ver- klaarde, leerde zij den Franschman, die 10 jaar jonger is dan zij, eenige jaren voor den oorlog op een der Fransche bad- plaatsen kennen. Zij brachten te zamen eenige gelukkige jaren door, tot kort voor dat de oorlog u tbrak. De Franschman zond toen aan zijn beminde een brief waarin hij te kennen gaf, dat hij, hoeveel hij ook van haar hield, haar toch moest verla- ten. Hij wenschte echter haar toekomst te verzekeren, reden waarom hij haar een bedrag van 10.000 francs per maand wilde schenken voor het eerste jaar en daarna, zoolang zij leefde, een lijfrente van 2000 francs per maand. In het slot van zijn brief zeide hij nog, dat hij haar bovendien een geschenk van 200.000 francs wilde vermaken, benevens alle meubelen, welke zij harden gekocht. De prins diende tijdens den oorlog in een artillerie-regiment. Naderhand scheen hij echter zijn Amerikaansche liefde ge- heel vergeten te zijn en huwde met een prinses. Volgens de meening der rechts- geleerden heeft het beweerde contract van de actrice voor de wet geen geldigheid. LANGOOR STOP DEN BAL. Een grappig incident heeft zich voor- gedaan bij een golfwedstrijd te Middleton, in het Iersche graafschap Cork. Juist toen een van het gezelschap een laag sehot deed, kwam een ezeltje, dat ergens op de helling van het terrain stond te gruzen, in zijn oor. Grauwtje schrik van dezen onverwachten „voltreffer" zoo geweldlig, dat het een paar capriolen maakte, en toen raakte het den indringer weer uit zijn oor kwijt." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. umv* GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van 30 October 1922. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Krufjsse, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman en M. Koster, benevens ue Secretaris. Afwezig de heeren: Ph. J. van Dixhoorn en J. de Feijter. De VOORZITTER opent de vergaderin.- door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Van Dixhoorn heeft berieht, dat hij wegens belangrijke zaken op reis moet en daardoor vei'hinderd is tegen woordig te zijn en door den heer De Feijter is medegedeeld, dat hij wegens ziekte niet kan tegenwoordig zijn. 1. Notulen. De notulen der vergadering van 29 Augus tus worden met algemeene stemmen onver- anderd vastgesteld. De heer WEIJNS geeft te kennen, dat op bladzijde 15 der notulen van de vergadering van 26 September het antwoord, dat de Burge meester gegeven heeft op zijn vraag of de ge- meente rekening heeft gehouden met het voor nemen van het rijk om de helft van de pen- sioenpremie op de ambtenaren te verhalen, niet juist is weer gegeven. Ik meen, dat de Voor zitter geantwoord heeft, dat hij deze zaak zal onderzoeken en nader met een voorstel bij den raad zal komen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit juist is en de zaak zal onderzocht worden en dan weder ter spralce zal worden gebracht. De notulen worden hiema zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. DOOR OE KOUDE worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. PUROL maakt ze spoedig beter. MDElBKKaESIEir" 2. MetV'deeling en ingekosnen stukken. a. Een schrijven van den Commissaris der Konmgin in Zeeland, d.d. 15 September 1922, waar bij wordt berieht, dat tot leden van het college van zetters dezer gemeente, zijn be noemd de heeren H. van Luijk en F. J. B. van den Berg. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 26 September 1922, tot wijziging dor begrooting, voor 1922, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van het gemeentebestuur van Goes, waarbij wordt toegezonden een afdruk van de balans en winst- en verlies- rekening van den keuringsdienst van waren over het boekjaar 1921, alsmede een afdruk van het verslag over het zelfde tijdvak. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de op 13 October 1922 door Burgemeester en Wethouders ten kantore van den gemeente-ontvanger gehou den opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat over het jaar 1922 is ontvangen 121.807,011/2 en uitgegeven 76.681,36%, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 45.125,65; het restant goed slot der rekening over 1920, dat nog niet op de loopende be grooting is gebracht bedraagt 5402,99, het vermoedelijk batig slot der rekening over 1921, hetwelk nog niet op de loopende begrooting is gebracht bedraagt 13.727,98%, zoodat in kas moest zijn 64.256,62%, hetgeen overeen- kwam met de vertoonde gelden en geldswaar- dige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. e. Rapport Accountarftsbureau J. J. Moret, aangaande de exploitatie der gasfabriek. De VOORZITTER deelt mede, dat, naar aan- leiding van dit rapport, geadviseerd wordt de gasprjjs voor het tweede halfjaar 1922, niet te verlagen, daar dit in verband met de uit- komsten over het eerste halfjaar niet moge- lijk is. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een circulaire van den Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederlatid, die daarin te kennen geeft: dat zij uit de pers vernomen heeft, dat te 's Hertogenbosch door den Roomsch-Kacholie- ken Bond „St. Michael" is gesticht, in samen- werking met een daaivoor speciaai in het Ieven geroepen commissie, een politievakschool dat deze politievakschool blijkens mededee- ling en uit de vakbladen en uit de Pers, laat- stelijk uit een artikel in „De Tijd" van de hand van Mr. C. J. C. van Gorkum, voorzitter van bovengenoemde commissie, een zeer een- zijdige, zoo niet partijdige opleidii.g zal schenken aan de aanstaande van dit instituut komende dienaren van politie; tlat ondergeteekenden de stichting dezer politievakschool ten zeerste betreuren; le. Om het hierboven aangegeven cachet, dat door deze vakschool op de opleiding tot dienaar van politie gedrukt wordt, en dus ook op het instituut politie wat niet anders dan groote schade van het moreel gezag van dit instituut tengevolge moet hebben; 2e. omdat hiermede een stap achterwaarts gedaan wordt op den weg naar eene opleiding tot dienaar van politie van staatswege; een achterwaartsche stap, die ook tengevolge moet hebben, dat het instituut politie niet het ver trouwen der burgerij zal gewinnen, omdat door het ontbreken van een en politielce en gods- dienstig neutrale centrale Rijksopleiding, de leden niet de noodige geschiktheid en be- kvvaamheid kunnen erlangen als noodig is, ge zien de hoogte der conjunctuur waarop onze hedendaagsche samenleving staat; dat zij daarom uw edelachtbaar college eer- biedig doch dringend verzoeken, aan bovenge noemde Politievakschool geen suhsidie, noch op andere wijze steun te willen verleenen, doch wel een besluit te widen nemen, waarin er, en bij Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche zaken en bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ernstig op aangedrongen wordt, dit voor de gemeenschap urgente vraag- stuk zoo spoedig mogelijk onder de oogen te zien en over te willen gaan tot het daarstel- len van een opleiding van rijkswege tot die naar van politie. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 22 September 1922, naar aan- leiding van de ter goedkeuring ingezonden ver- ordening op de veemarkt in de gemeente Axei, als bedoeld in artikel 5 der Veewet (Sthl. 153 van 1920), vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Augustus 1922, luidende als volgt: Bijgaande verordening geeft ons aanieiding tot het maken van de volgende opmerkingen: Volgens de nieuwe uitgaaf van het Prov. blad, deel III, is het paarden- en veemarkt op den laatsten Maandag in October; volgens raadsbesluit van 15 November 1910, paarden- markt op den Zatcrdag voor den 2en Donder dag van Januari en den Zaterdag voor den 2en Maandag in Mei; in art. 3 sub 2 der ver ordening wordt bepaald, dat de veemarkt in den regel eenmaal per jaar wordt gehouden. Waar in den zin de Veewet (zie artikel 4) onder „vee" mede wordt begrepen ..eenhoevige dieren", is het verband tusschen de redactie van laatstgenoemde bepaling der verordening en de nog bestaande paarden- en veemarkten niet duidelijk. Art. 4. Voor de eenhoevige dieren is geen afzonderlijk gedeelte van het marktterrein aangewezen (zie letter c Kon. besluit van 22 Febr. 1922, Stbl. no. 76). Art. 6. De toegang tot de veemarkt is niet duidelijk aangegeven. Het verdient bovendien aanbeveling, het bepaalde in de eerste zin- snede van letter e van boven aangehaald Kon. besluit letterlijk in de verordening op te nemen. Art. 9. Er is geen overdekte localiteit voor den veearts aanwezig (sub 3 letter i boven- aangehaald koninklijlc besluit). Art. 13. Volgens art. 78 der Wet (Stbl. no. 153 van 1920) is op overtreding van eene ver ordening als hierbedoeld als straf gesteld: hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. De strafbepaling in de verordening dient daar mede in overeenstemming te zijn. Wij verzoeken den raad met het boven- staande in kennis te stellen, met uitnoodiging de verordening in dien geest te wijzigen. Naar aanieiding hiervan stellen Burge meester en Wethouders voor, de Januari-Paar- denmarkt en de Mei-Paardenmarkt, wegens gebrek aan belangstelling in te trekken. Zij stellen verder voor in art. 4 der betrek- kelijke verordening achter het woord „geiten" te schrappen het woordje „en" en aan het artikel achter „varkens" toe te voegen: „en H. voor eennoevige dieren". Om de eerste zinsnede van art. 6 te lezen als volgt: „1. Eenhoevige dieren en vrouwelijke runde- ren mogen niet anders dan geleid en niet in grooter aantal dan twee tegelijk langs een toegangsweg ter veemarkt t. w. langs de Kerkstraat, worden aangevoerd". Aan art. 9 toe te voegen: „een overdekte localiteit voor den rijks- veearts"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2