LANDBOUW BERICHTEN. 6EMEN6DE BERICHTEN. van school A. tie beslissing in to ..toepenm.skn .Minister van 0. K. en AY. 7 - Voai'sM ran Berg, en Weth. om aan C. C. fjlobels, alhier, te verkooDen een stuU pertiecntegtond aan de Bur- gemeester-Geillstraat. 8. Vflorstel van Burg. en Weth. om voor kennisgeving aan te ncmen dc ver- zoeken van bewoners van Sluiskil en Driewegen, inzake eTectrificatie dier buurtschappen. 9. Voorstel van Burg, en Weth. tot wij- ziging der begrooting dienst 1922. 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot wii- ziging der heffingsverordening op de gemeentelijke inkomstcnbcla sting. 11. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging van dc heffingsverordening op het schoolgeld. 12. Bersoeming van een lid van het Bur- gerliik Armbestu.ur, wegens perio- dieVe aftreding op 1 Januari a.s. van F. Dieleman. Aanbevolen worden: 1. F. Dieleman, 2. Jac. Letinis Czn. 13. Voorstel'van Burg, en' Weth. om aan C. C. Nobels, alhier, vergunning te verlebnen tot afwijking van art. 19 der Ifbuwvefordening. 14. Voorstel van Burg, en Weth. om aan J. W. Loof, Vergunning te verleenen tot afwijking van art. 10 der bouw- verordening. Voor het perceel Tho- lensstraat 39. 15. Voorstel van Burg, en Weth. om aan de Afdeelirjg Ter Neuzen van het ..Genootschap tot Opvceding" te Roosendaal, vergunning te verleenen tot het leggen van een riool in rre- meentegrond en aansluiting op het gemeenteriool. GEREF, KERKEN. Bedankt voor het beroep te Oostburg door ds. C. M. Huizenga te Hoogersmilde. s.s. ELISABETH. Men deelt ons van de reederij) mede, dat het sfoomschip Efisabetjh, alhier thuisbehoorend, groot 1781 bruto regis ter tonnen en 1133 netto register ton nage, gebomvd in 1907 op de werf van de firma Graig Taylor en Co. J-td. te Stockton on Tees, naar Engeland is ver- kocht en in de Tyne aan de koopers is afgeleverd- MAATREGELEN TEGEN HET MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Landbouw heeft goed- gevonden:' a. met ingang van 29 November te schorse'n dc rundveeniarkten in de pro- vincie Zeeland en voor zoover de eilanden SchotiwCn en Duiveland en Walcheren be- treft, bovendien te verbieden het houden van keuringen. tentoonstellingen. verkoopingen en het op dezelfde wijze bijeen brengen van vee; b. te bepalen, dat wanneer bijzondere redenen afwijking van dit verbod noodig maken. zoodanige afwijking kan worden toegestaah door den Commissaris der Ko- ningin in Zeeland, onder de door den in- specteur van het veeartsenijkundig staats- toezicht te Middelburg aan te geven voor- waarden. ZAAMSLAG. Jl. Vrijdag reden 2 met paardenbespan- nen bietenwagens van den landbouwer H. de R. over den weg in den Willem III- polder, toen de tram daar moest passee- ren. Bij het naderen van den tram schrok- ken de paarden, waardoor een botsing van tram met bietenwagens ontstond, ten- geviolge waarvan in een tramrijtuig een glasruit brak en van de bietenwagens de een meer, de andere minder ]?eschadig)d was. Gelukkig liep alles wonder boven wonder zonder persoonlijke onge- fukken af. Op de hofstede van den fandbou wer J. L. van de Reef is het mond- en klauwzegr uitgebroken, De hofstede is onder bewaking gesteld. Dez,er dagen verkocht een inwoner dezer gemeente 2 eieren van zijn reis- duiven voor 15 gulden. A X E L. Donderdagavond w£rd een vergadering gehouden "Van hefbestuur van de Oranje- vereeniging alhier met verschillende afge- vaardieden van vereerttgingen, ten eir.de plannen te bespreken. in verband met in 1923 te houdeh feesten ter herdenking van het 25jarig regeeringsjubileuni onzer Ko- ningin. Besloten werd reeds nn een weke- lijksche inzameling te houdeh, ten einde een voldoend bedrag bijeen te krijgen voor een tweedaagsch feest. Een voorloopig pro- gramma werd vastgesteld, waarin als hoofdnummers fungeeren: Dankstonden. historische optocht. lichtstoet, bloemen- corso, -tooneelspel in open lucht en vuur- werk. Eeq en andor natuurlijk af te wisse- len met muziek en zanguitvoeringen. Her- innerd werd nog aan het concert van het stedelijk corps uit Middelburg, doch men vreest voor de kosten, om dit te herhalen. STOPPELDiJK. In den laatsten tijd hebben de nachte- lijke bezoekers zich meer bepaald tot on- ze gemeente. Thans hebben zij weer een flinken Voorraad kippen weggenomen bij den fandbouwer V., nabij het voorma- lig Tolhuis. VLISS1NGEN. Vrijdagavond sprong een ongeveer 28jarige juffrouvv in de Aagje Dekenstraat van de in voile vaart zijnde tram en ge- raakte onder den volgende wagen, die haar over beide beenen ging, waardoor deze werden afgesneden. De ongelukkige, die nog bij kennis was, en bijv. zelf haar hand- schoenen nog kon aandoen, werd naar het ziekenhuis vervoerd, waarheen ook de beide afgesneden ledematen werden over- gebracht. Zaterdagmorgen was de toe- stand van de tot nu toe onbekende zeer ernstig. Nader is geblekeo, dat de ongelukkige was de 28-jarige vrouw M. L. de C., afkom- stig uit Wachtebeke-Overslag. Zij logeerde in een hotel te Vlissingen. Zij is Zaterdag- avond in het ziekenhuis overleden. i-°op der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd A. Dieleman, zonder, Burgemeester Geillstraat 12, van Hoek. J. Scheele, dienstbode, Vlooswijkstraat 29,. van Hoek. 1 I ttfl M. Nolting, leerares R. H. B. S., West- kolkstraat 10, van 's Gravenhage. j. L. de Waele, tnetselaar, Q 136h, van Schore. M. Klouvvcrs, zonder, Donze-Viss-fstraat 129, van Alblasserdani. Vertrokken: L. Bakker, soldaat mil. pol. troepen, Javastraat 3, naar Amsterdam. J. Dooms, zonder, Rosegracht 16, naar Rotterdam. H. van Wijck, zonder, Tholensstraat 34, naar Enkhuizen. J. van der Peijl, kantoorbediende, Ro segracht 11, naar Axel. A. Raamsdonk, transportond^rnemer, Grenulaan 49, naar Nieuwer Ainstel. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 November 1922. J. H. P., oud 35 j„ kantoorbediende te Hemixem (Belgie), gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 Aug. j.l. te Sas van Gent een rijwiel, toebehoorende aan Fr. Dooms, welke hem, dat rijwiel in ge- bruik had gegeven, heeft verduisterd. Eisch 9 maanden gevangenisstraf H. W., oud 22 j., handelaar; L. J. C. G., oud 32 j., handelaar; J. B„ oud 20 j., zonder beroep, alien te Sas van Gent, en M. A. D., oud 26 j., bierbrouwer te West- dorpc, waren door den kantonrechter te Ter Neuzen wegens het zich bevinden in een vefgunningslokaal te Ter Neuzen na slui- tingsuur, veroordeeld tot f 15 boete of 30 dagen hechtenis. De beklaagden waren in hooger beroep gekomen. De officier van justitie eischte bevesti- ging van het vonnis van den kantonrechter. LANDBOUWSTATISTIEK. De Minister van Landbouw a. i. schrijft aan de burgemeesters, dat het jaarlijks blijkt, dat het verstrekken van zooveel mogelijk juiste gegevens voor de landbouwstatistiek in verschillende gemeenten moeilijkheden op- levert, welke zich openbaren zoowel in het te laat inzenden van die gegevens als in het feit, dat zij in verschillende gevallen in be- trouwbaarheid al te zeer te wenschen iaten. Het komt daarom den Minister gewenscht voor, dat in elke gemeente door hem een com- missie van 3 of 5 personen wordt benoemd. die de burgemeesters in deze aangelegenheid ter zijde staan en de in te zenden staten en lijsten mede onderteekenen. Aangezien de gegevens betrekking heb ben op: le. de grootte van de gronden (de indee- ling van de gronden in hoofdrubrieken bouw- fand, grasland, tuingrond, boschgrond, woes- te grond, enz.) 2e. de met onderscheiden akkerbouwge- wassen beteelde oppervlakte bouwland; 3e. de opbrcngst van deze gewassen; Moet het in het belang van de zaak worden geacht, dat in de commissie personen zitting hebben, die met de landbouwaangelegenheden in de gemeenten uitstekend op de hnogte zijn. Indien in een gemeente een of meer land- bouworganisaties worden gevonden, veidient het aanbevelinp. voor het opmaken van een voordracht met deze in verbinding te treden. Om tot de hier bedoelde regeling te komen verzoekt de Minister voor den 31sten Decem ber van de burgemeesters een voordracht van 3 of 5 personen (al naar gelang door de bur gemeesters in verband met de uitgestrektheid der gemeente wordt noodig geacht) in te. zen den aan de directie van den landbouw. (Hdbl.) UIT HET RAAM GEVALLEN. Zaterdagmorgen ongeveer 6 uur is een 86jarige vrouw uit het raam van *haar woning aan de Mauritskade in Den Haag op straat gevallen. De geneeskundige dienst kon slechts den dood vaststellen. DE BELLADONNA-VERGIFTIG1NG. De instructie in de zaak tegen het echt- paar B., beschuldigd van een der geval len van belladonna-vergiftiging, is ge- eindigd. De zaak is thans naar de open- bare terechtzittting verwezen; de datum van behandeling is evenwel nog niet vastgesteld. COGNAC IN BESLAG GENOMEN. Vrijdag hebben belastingambtenaren in de Groote Straat te Almelo twee kisten met flesschen cognac (ongeveer honderd liter), die op een wagen onder turf ver- stopt waren, in besiag genomen. De cog nac was uit Duitschland gesmokkeld. VERDRONKEN. Woensdagmorgen zagen voorbijgangers ter hoogte van de Ned. Springstoffenfa- briek een rijwiel in de Amsterd. Vaart lig- gen. Bij nader onderzoek vonden zij het lijk van een 19jarig milicien uit Naarden. Hoe het ongeluk is ontstaan, weetl men niet. A/VNGEHOUDEN. Aan het station te Wezel heeft de po- litie een persoon uit Essen-Borbeck aan- gehouden, die voor 100.000 mark aan goederen vervoerde, welke bij onderzoek afkomstig bfeken te zijn van de de vo- rige week aan het station te "Varsseveld gepleegde inbraak. EEN HOL IN 't BOSCH. De Doetinchemsche politic heeft in de bosschen van baron van Pallandt van Haagen een hoi gevonden. Midden in de bosschen bleken zwervers een partijtje op- gaand hout te hebben geveld en idaar een kuil te hebben gegraven ter groottfe van een tamelijk groote kamer, waarin wreer een- kleinere kuil was uitgegraven. Van de gehakte dennen was een laddertje ^emaakt en de rest ter beschutiting' over den kuil gelegd. Het is waarschijnlijk, dat deze kuil ge ruimen tijd San zwervers tot woonpfaatjs heeft gediend. Behalve voetstappen en het genoemde iaddertje werden alleen eenige Russische roebels gevonden. HET TAPVERBOD. De cafehouders te Meppel zijn niet erg ingenomen met het door den gemeeuteraau ingestelde tapverbod na twee uur 's mid- dags op verschillende dageti, waaronder cok vallen de drukke weekmarkten in No vember. Als protest hebben zij nu op den Faatsten urarktdag op genoemd uur hun cafe's geheeF gesloten, waaru'it nogal eenige onaangenaamheden voor het pu- bliek voortvloeiden, als men in aanmer- king neemt, dat vaak bij een "cafe de afrit van een autobus plaats heeft en nu de passagiers niet in, maar voor het cafe mochten wachten. En thans hebben de gezamenlijke cafeliou- ders besfoten op den volgenden marktdag hun zaken den geheelen dag gesloten te liouden, zoodat ook geen paard gestald of een fiets geborgen kan worden.. 't Gemeenlehestuur beraamt thans plan nen om voor de tafrijke buitenmenschen gratis stalling van paarden en bergplaats voor rijwielen te verzekeren. EEN DURE DU1M. Te Brooklyn werd dezer dagen net pro- ces behandeld van een zekeren Joseph Grecco tegen zijn patroon F. Picarello, die ziin bediende bij een hoogloopend geschil in den duim had gebeten. Het li- chaamsdeel moest worden gearnputeerd en Grecco eischte hiervocr 25000 dol lar schadevergoeding. De rechtbank vond deze vorderih"; we I wat hoog en kende aan eischer een bedrag van' 5'06t) dollar EEN GEHE1MZINNIG PAKKET. Dr. Kenneth Bates, een bekend arts te Londen, kreeg, volgens de Engelsche bla- den, Zaterdag op zijn trouwdag een klei- ne doos bonbons met de eerste post, waarop de naam van den afzender niet vermeld was en met een onduidelijken poststempel. Toen de doos arriveerde, maakte de moeder van den bruidegoin haar zoon opmerkzaam op de berichten omtrent de vergiftiging van sir William Horwood, den Londenschen hoofdeom- missaris van politic, en de doos .werd aan de politic ter hand gesteld. Scotland Yard stelt een onderzoek in naar het ge- heimzinnige geval. GEMOEDEL1JK. Huurder (tot huisbaas)Zoo kan het niet blijven, mijnheer. In den kelder staat het water een halve meter hoog. Mijn kippen verdrinken. Huisbaas: Neen, zoo gaat het niet lan- ger. Weet je wat je doet? Huurder: Huisbaas: Neem eenden. TREIND1EFST AL. Een Londensch wolhandelaar, de heer Greenberg, is dezer dagen het slachtoffer geworden van een "brutalen treindiefstal, Hij reisde van Londen naar Huddersfield en had in een bruin lederen valies een som van 4000 pd. st. aan bankbiljetten bij zich. Onderweg hebben dieven kans ge- zien het valies tegen een ledig om te ruilen, vermoedelijk toen de trein te Lei cester stopte. Daar zijn een man en een vrouw, die in den zelfden coupe zaten, uitgestapt en dit tweetaf wordt tiians door de politie gezocht. Men vermoedt met een paar behendige treindieven te maken te hebben. BLOEDAFT APPERI J. De New-Yorker doctoren maken steeds meer gebruik van menschen, ""die zich bloed laten aftappen om daarmede atrde- ren in het leven te behouden. Qemiddekl heeft men er 3Q a 35 ieveraars per zieken huis en hun loon bedraagt 90 gulden voor iederen halven liter. Men kan het bloed leveren hoogstens 2 jaar volhouden en dan nog maar bij groote tusschenpoozen. GEMEENTEKAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 27 October 1022, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, C. A. Wisse, i. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, Vinke, C- de Jonge en M. Kaijser, benevens de Secretaris J. Stoik. Afwezig de heer P. Faas. 18. Behandeling begrooting. dienst 1923. 5. (Slot). Daar de ambtenaar ter secretarie, de heer C. J. de Vri#S den dienst der gemeente zal veriaten, wordt de betrekkelijke post vermin- derd met 1200. Voor onderhoud enz. van het gemeentehuis is geraamd f .300, het loopend jaar f 300. De heer VAN HOEVE vraagt, of het niet wat minder kan. Voor brandstoffen iSf zelfs f 100 meer gevaanSit.' De VOORZITTER merkt op, dat het ge meentehuis toch onderhouden moet worden. Als er minder noodig zal blijken, wordt het bedrag niet ten voile uitgegeven. De SECRETARIS deelt mede, dat de kolen bij aanbestedmg duurder bleken te zijn dan het vorig jaai en dat men, voor wat de hoe- veelheid kolen betreft er rekening mee moet houden, dat de concierge van het gemeente huis daar ook van gebruikt, want die heeft vrij vuur en licht. De heer KOOPMAN maakt aanmerking op den post drukwerk. Daarvoor wordt 1550 ge raamd. Naar hij meent, zal daarvan een groot bedrag worden uitgegeven voor de raads- stukken en de notulen. Hij acht het een zeer goeden maatregel, dat die aan de leden worden toegezonden, maar wijst er op, dat de over- eenkomst met de firma Van de Sande is ge sloten in den duren tijd. Het papier is in- middels toch afgeslagen en hij zou eens willen informeeren, of er niet wat af kan. De VOORZITTER zegt dit toe. De heer KOOPMAN maakt aanmerking op den post van f 200 voor de telefoon. Bij onderzoek blijkt, dat de uitgaven voor abonnement en gesprekken dit jaar beneden 100 zullen biijven. De heer KOOPMAN spreekt den wensch uit, dat niet dan in noodzakelijkheid van de tele foon gebruik gemaakt zal worden. Voor zaken die niet dringend zijn, doet men het maar met een briefkaartje. Hij meent, dat de post met f 100 kan worden verminderd. De VOORZITTER wijst er op, dat, als het geld niet noodig is, het niet gebruikt wordt. De heer VAN HOEVE voert hiertegen aan, dat de ontvangsten met de uitgaven in over- eenstemmfng moeten worden gebracht, en dat, als de uiigaven hooger worden geraamd, de post hoofdelijke omslag ook hooger moet ge steld worden, waardoor de ingezetenen meer hebben te betalen. De heer SCHEELE meent, dat men toch niet zoo moet beknibbelen, er moet toch nog al eens getelefoneerd worden. We krijgen nu de nieu- we Vleeschkeuringswet en als er dan iemand aangifte komt doen van een noodslachting en de veearts moet geroepen worden De heer KOOPMAN voert hiertegen aan, dat de belanghebbenden zelf den veearts moet waarschuwen, en dat zulks voorai niet voor rekening van de gemeente moet geschieden. Hij handhaaft zijn voorstel. Daarover staken de stemmen. Voor stemmen de heeren Vinke, De Koeijer, Wisse, Van Hoeve en Koopman; tegen stem- men de heeren De Jonge, De Feijter, Scheele, De Visser en Kaijser. De heer VAN HOEVE wenscht den post f 300 wegens kosten van vergaderingen te ver- minderen, en stelt voor geen sigaren te ver strekken. Daar gaat bij de tegenwoordige prijzen ook nogal wat geld aan weg. De heer DE JONGE: Ik rook al mijn pijp! De heer SCHEELE denkt daarover anders; hij wenscht de sigaren te behouden, maar het kopje koffie of thee met koekjes kan men zijnentwege wel houden. De heer DE FEIJTER: Dan brengen we onze boterham mee. De heer VAN HOEVE: We hebben hier en daar bezuinigd en ik Wil ook bezuinigen met hetgeen gefnist kan worden. De heer WISSE wil ook liever het kopje koffie behouden, met het oog op de leden die ver buiten de kom der gemeente wonen. Het voorstel van den heer Van Hoeve wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1 en den post met 100 velaagd. Voor stemmen de heeren De Jonge, Vinke, De Feijter, De Koeijer, Wisse, Van Hoeve, De Visser, Kaijser en Koopman; tegen stemt de heer Scheele. De heer V AN HOEVE vraagt, of de post ad f 600 voor kiesverrichtingen niet lager kan gesteld worden. De VOORZITTER antwoord ontkennend; er zijn het volgend jaar 2 verkiezingen, voor de Staten en voor den gemeenteraad. De heer VAN HOEVE ontraadt in elk geval om meer stembureaux te vormen, waarover al eens gesproken is; er zijn nu reeds stem- bureaux die niet veel te doen hebben. De heer VISSER stelt voor, om de jaar- wedde van den veldwaehter, die 1750 geniet benevens f 125 voor gemis aan vrije woning en geneeskundige behandeling te verlagen met 10 althans daartoe het verzoek te richten tot den Commissaris der Koningin. De heer WISSE meent, dat men in dit geval ook niet hooger zou mogen gaan, dan een vermindering met 5 omdat het bedrag be neden f 2000 blijft. De heer SCHEELE gevoelt niets voor dit voorstelde veldwaehter moet 6 huishuur be talen, hij doet ook veel meer dan 8 uur per dag dienst. De heer KAIJSER acht geen termen aan- wezig om, als men de een verlaagt, het een ander ambtenaar niet te doen, hij meent dit te moeten opmerken, ofschoon hij tegen het voorstel is. De heer KOOPMAN kan er ook niet mee meegaan, hij vindt 10" 91 te veel en stelt voor 5 Over het voorstel van den heer De Visser staken de stemmen, met 5 tegen 5. Voor stemmen de heeren De Jonge, Vinke, De Fijter, Scheele en Kaijser; tegen stemmen de heeren De Koeijer, Wisse, Van Hoeve, De Visser en Koopman. De heer SCHEELE maakt aanmerking op den post voor de straatveriichting, fl800, het geen hij nogal veel vindt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat die post niet lager kan geraamd worden. De heer SCHEELE maakt aanmerking op den post vooi de Burgerwacht, ,f 350, zijnde f 50 lager dan het loopende jaar. De heer VINKE: Ik zou die heelemaa! wil len afschaffen. De heer KOOPMAN: Was het maar waar. De heer SCHEELE meent, dat het rijk de burgerwacht toch betaalt. De SECRETARIS: Het rijk geeft f2,50 per manschap. De heer KOOPMAN: De subsidie is a! met f 50 verminderd en ze zullen dus merken, dat ze er niet mee moeten morsen. De heer KAIJSER meent, dat hier een post is, waar werkelijk op bezuinigd kan worden. Hij noemt de burgerwacht niet veel bijzon- ders, in vele andere gemeenten krijgen ze maar f 100 en hier moet het f 350 zijn. Hij wil den post heelemaal schrappen. omdat hij het nut er niet van inziet. De heer KOOPMAN geeft toe, dat de Bur gerwacht wel niet iederen dag in het geweer icomt, maar acht haar toch nuttig, daar zij een preventieve werking heeft. Hij wijst op Am sterdam, waar de raad de subsidie ook schrap- te, doch Gedeputeerde Staten die op :'e be grooting brachten. Hij veronderstelt, dal daar wat achter zit en dat men oordeelt, dat de Burgerwacht heel nuttig kan zijn. Hij vindt geen vrijheid mee te werken om den post te schrappen. De VOORZITTER merkt op, dat het spreek- woord zegt: wie den vrede wil, houdt zijn zwaard gegord. Hij is het daarmede eens. Indien men alge- meen zoo oordeelde als de heer Kaijser, kon men de politie ook wel afschaffen. Een offer van f 300 voor de bevordering van de veilig- heid acht hij niet bezwarend. De heer KAIJSER: Voor den oorlog was er ook geen Burgerwacht en toen gebeurrie er niet meer dan nu. De VOORZITTER: We weten allemaal, dat de geest van velen onder het volk heelemaal veranderd is, en er moet tegen gewaakt wor den, dat misschien enkelen zouden probeeren hun slag te slaan. De heer KOOPMAN wijst er op, dat de Bur gerwacht er niet is om dieven tegen te houden, doch wel met het oog op andere om- standigheden. Men kan wel bemerken, dat er een gisting is onder het volk in Duitschland en als daar een revolutie uitbreekt, blijven wij allicht ook niet vrij. De toestand is op dat gebied erger geworden. Het zal echter nimmer zoover komen, als men weet, dat er een groep mannengereed staat, om daartegen op te treden. De heer KAIJSER meent, dat alle Burger- wachten toch niet regeeringsgetrouw zijn. De heer KOOPMAN hoopt van wel. Als ze in de Tweede Kamer de boel omver zouden willen schoppen, kan men er tegen tra"hten op te treden, maar als er niets is, kan men er niets aan doen. De VOORZITTER wijst er op, dat de jonge- lieden er flink worden geoefend en ze daardoor het voordeel hebben, niet zoo lang naar de ka- zerne te moeten. Men moet rekenen op de dingen die komen kunnen. De heer VINKE is van meening, dat de post wel geschrapt kan worden, als de nood aan den man komt, zal de regeering wel een oproep doen. Men weet wel, dat er op het platteland geen revolutie zal gemaakt worden. De heer KOOPMAN: Zou je denken? De heer VINKE: En als dat gebeurde zou den wij ze niet hebben, want dan zijn ze al naar elders op geroepen. De VOORZITTER: Wij moeten ook rekenen op hetgeen van over de grens kan komen. Het voorstel. van den heer Kaijser om den post te schrappen wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Vinke en Kaijser; tegen stemmen de heeren De Jonge, De Feijter, Sciieele, De Koeijer, Wisse, Van Hoeve, De Visser en Koopman. Naar aanieiding van den post reinigings- dienst, deelt de VOORZITTER mede, dat De Putter te Othene het vuil niet gratis meer wil weghalen. Burgemeester en Wethouders zou den nu het ophalen widen aanbesteden en van wege de gemeente een wagen met ijzeren bak aanschaffen, die dan gebruikt kan worden voor Zaamslag, Othene, Reuzenhoek en het Veer. De heer SCHEELE acht dat gewenscht, want anders zal men geen inschrijvers krijgen. De heer JuK JONGE acht een wagen noodig, die men achteroverkippen kan. De heer VAN HOEVE ziet de noodzakelijk heid niet zoo in; dan moeten ze er maar wat minder vol mede rjjden. De heer KAIJSER vraagt of, nu De Putter het werk niet meer gratis wil doen, de tijd niet gekomen is, om tie dienst op Othene te reorganiseeren. Zou men het nu niet kunnen regelen, dat de menschen bakjes moeten aan schaffen, waarin ze hun vuil bewaren en dat de kar dan aan de woningen rond rijdt, om het vuil te verzamelen. Dat geschiedt ook te Drie wegen, waar het yuil. eens per week wordt op- gehaald. Zpoals reeds vroeger is besproken, hebben de.menschen die in de, buurt der bak- ken wonen w.aarin thans het vuil wordt ge- worpen, daar overlast van. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat de gemeente nog maar een paar jaren geleden te Othene groote bakken heeft laten maken, waarin de bewoners hun vuil kunnen depo- neeren. Als men nu het vuil liet ophalen, zou den die bakken vervallen en tot niets komen, terwijl men er toen groote uitgaven voor ge- daan heeft. Hij vraagt, of de groote bakken niet goed werken. De heer KAIJSER: Dat hebben we wel kun nen merken agn het request. De heer VAN HOEVE meent, dat er toen bij de besprekingen op gewezen is, dat de be woners zelf eenigermate schuld hebben aan den minder goeden toestand, omdat alles er maar in geworpen wordt. Als er geen medeweriring is, kan men niets in orde krijgen. De politie zou er naar moeten kijken, dat er geen mis- bruik van gemaakt wordt. De heer KAIJSER: Dat is zoo, maar de po litie kan niet alle dagen naar Othene komen. De VOORZITTER oppert het denkbeeld, dat men tweeerlei zou kunnen laten inschrijven, nl. voor het wekelijks ophalen en voor het leeghalen der bakken. De heer KAIJSER kan zich daarmede ver- eenigen. De heer KOOPMAN meent, dat het ophalen van het vuil niet veel helpen zal,, als de men schen niet meewerken, want dan zullen ze de groote bakken toch ook nog vol gooien. De VOORZITTER: Die spijkeren we dan dicht. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, nader aangevuld met het denkbeeld van den voorzitter, besloten. De heer DE JONGE raadt aan, een ijzeren kar aan te schaffen. met grooten bak, die ge sloten kan worden. De heer KOOPMAN raadt ook een ijzeren bak aan, daar houten bakken stikken, als er nat vuil mede vervoerd wordt. Na nog enkele opmerkingen wordt met al gemeene stemmen besloten de uanschaffing over te laten aan Burgemeester en Wethou ders en den post met f 200 verhoogd. De heer KOOPMAN bespreekt nog den post keuringsdienst van waren, uitgetrokken op f 710,60. Hij vraagt, of dat niet wat veel is. De VOORZITTER licht hem in, dat dit over de provincie per inwoner wordt berekend; de bijdrage per inwoner is veel lager dan aan- vankelijk was geraamd. De verschillende op merkingen die in de gemeenteraden het vorig jaar over de hooge cijfers der begrooting van den keuringsdienst zijn gemaakt, hebben Ge deputeerde Staten aanieiding gegeven in te grijpen, met gevolg dat uogaj aanmerkelijk besnoeid is. Als jaarwedde vqn den beambte op de be- graafplaats is f 300 uitgetrokken. De VOORZITTER deelt mede, dat de ge meente 1600 heeft ontvangen van families die het onderhouden hunner graven hebben opgedragen aan de gemeente. Velen hebben het echter niet gedaan ep de zorg recht- streeksch aan den grafdelver opgedragen. De SECRETARIS deelt nader mede, dat het betreft 70 graven in de tweede en 40 in de eerste klasse. Dat er belanghebbenden zijn die het aan den grafdelver hebben opgedragen, kunnen Burgemeester en Wethouders niet beletten. Wel wordt voor nieuwe graven de verplichting gesteld, dat het onderhoud aan de gemeente moet komen. De VOORZITTER: Er kunnen ook menschen zijn, die het zelf willen doen en, aangezien ze niet voortdurend de begraafplaats kunnen openstellen en er iedereen oplaten, zou daar voor 2 dagen per week, gedurende 2 uur de gelegenheid kunnen worden opengesteld. De heer WISSE: Het is toch in strijd met het genomen besluit. Kunnen we de menschen niet dwingen. De VOORZITTER: Voor de oude graven niet, nu zeggen we, als grafruimte gevraagd wordt, dat het moet. De heer KOOPMAN merkt op, dat de graf delver 100 meer heeft gekregen en dat de ge meente nu eigeniijk van het onderhoud maar' f 80 aan rente beurt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het bedrag in de toekomst toch grooter moet wor den, omdat in het vervolg alien bij de ge meente terecht moeten komen. Dt heer DE FEIJTER wijst er op, dat de grafdelver nu dit jaar voor het onderhoud der graven heeft gezorgd, en zou het billijk ach- ten, dat hij daarvoor ook reeds vergoeding ge- noot. Hij stelt voor, hem daarvoor 75 toe te kennen. Met ingang van 1923 wordt de jaar wedde verhoogd van f 200 tot f 300. De heer SCHEELE en de VOORZITTER voeren hiertegen aan, dat het onderhoud door velen dit jaar nog zelf verzorgd is, het is nu pas voor rekening der gemeente gekomen. Het voorstel van den heer De Feijter wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Jonge en De Feijter; tegen stemmen de heeren Vinke, Scheele, De Koeijer, Wisse, Van Hoeve. De Visser, Ka(jser en Koopman. Bij den post onderhoud van wegen en voet- paden waarschuwt de heer KAIJSER de maca dam te strooien bij regenachtig weer. Doet men het bij droogte, dan spat alles weer weg. De VOORZITTER erkent wel, dat dit goed is, maar merkt op, dat het toch lastig is om met dat strooien te wachten tot het regent. De heer VINKE zou er vroeg in het najaar mee willen beginnen, de oppervlakte van den grond is dan zacht en dan komt de macadam beter tot zijn recht. De VOORZITTER: Het is een bezwaar het dan te doen wegens het bietenvervoer. De voerlieden hebben het dan zeer druk en dan kost het ook meer. De heer VINKE: Dat is met December af geloopen. De heer VAN HOEVE wijst op het pad van Van de Ree naar Snaaijen, die verkeert jn een slechten toestand.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2