BURGERLIJKEN STAND. SCHEEPVAARTBEWEGING. 14 November. Nederl. s.s. Sint Annaland, 6367 M3„ ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Dryburgh, 3583 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Bamburgh, 1835 M3„ stukgoed, van Gent voor Newcastle. Eng. s.s. Avonville, 1933 M3„ ledig, van Gent naar GooLe. 15 November. Eng. s.s. River Crtike, 1892 M3„ stuk goed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Hull, 3202 M3„ stukgoed. van Antwerpen voor Gent, Fransch s.s. Portrieux, 6388 M3„ ledig, van La Pallice, voor Gent. Spaansch s.s. Mari 'Fere, 2U2 M3„-crts, van Bilbao voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Afon Gwili, 2472 M3.< kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Aberhjll, 4292 M3„ kolerv van Grangemouth voor Gent. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Afon Dyfi, 2148 M3„ ledig. van Ter Neuzen voor Goole. Duitsch s.s. Areadne, 2489 M3„ ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Gala, 2826 M3„ stukgoed, van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. Hobgoblin, 1095 M3„ ledig. van Gent naar Goole. Eng. s.s. Denres, 5990 M3„ kolen van Grangemouth voor Gent. Noorsch s.s. Alix, 3156 M3„ kolen van Newport voor Gent. Letlandsch s.s. Krimulda, 5579 M3 diversen, van Dantzig voor Gent. voorstel van Burgemeester en Wethouders, om de onderhandelingan met de P. Z. E. M. te schorsen, dat met algemeene stepimen wordt aangenomen. E. VoorstVl Burgemeester en vVethouders tot verhooging der subsidie aan het Ziekenhuis te Ter Neuzen tot verkrij- ging beschikking over twee bedden voor eventueele iyderr- aan besmettclijke ziekten. Burgemeester en Wethouders: Gelet op dfe nader gevoerde correspondentie met het ziekerihuis te Ter Neuzen, waaruit blijkt dat gemeldp vereeniging geneigd is de pry s voor het beschikbaar stellen van twee bedirien te stellen op f 100 vermits de gemeente steeds getoond heeft door het verleenen van eene behoorlijke Subsidie belang in het zieken- hui te stellen geven in overweging met ver- wijzing naar de besprekingen gehouden in de vergadering van den raad van 24 Maart 1922, vai dit aanbod met inghng van 1 Januari 1923 gebruik te maken. De VOORZITTER, het voorstel trader toe- licttende, geeft te kennen, dat dit voorstel voor de gemeente f 225 per jaar voordeeliger is. De gemeente krijgt dan voor hare patien- ten restitutie op de verplegingskosten. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Voorstel Burgemeester en Wethouders vaststelling verordening voor de vrij- willige brandweer. Burgemeester en Wethouders bieden ter vaststelling aan de navolgende verordening: De raad der gemeente Zaamslag, gelet op zijn besluit tot aanschaffing' van eer mdtorspuit; overwegende dat voor de bediening van die span slechts enkele manse happen noodig zijn; gelet op het advies der Brandweer, op voor stel van Burgemeester en Wethouders, besluit; vast te stellen het navolgende reglement voor de vrijwillige brandweer. Artikel 1. In de gemeente Zaamslag wordt ingesteld een vrijwillige brandweer. Artikel 2. Het personnel der brandweer zal bestaan uit 1 opperbrandmeester, brafidnieesters, 1 machi nist, 1 hulpmachinist-bode en manschappen. Het aantal brandmeesters en manschappen zal word en bepaald door Burgemeester en Wet houders in overleg met het brandweerbestuur. Artikel 3. Het personeel en een secretaris bedoeld in art 5 dezer verordening worden benoemd door Burgemeester en Wethouders uit de ingezete- nen van de kom dezer gemeente, welke zich daarvoor vrijwillig beschikbaarstellen. Ze worden mede door Burgemeester en Wethou ders ontslagen. Artikel 4. Ontslag wordt door Burgemeester- en Wet houders verleend: z. Op eigen verzoek. b. Wanneer blijkt, dat iemand niet langer ge-schikt is om bij de brandweer te dienen. In 'lit geval moet het advies van het brandweer bestuur worden ingewonnen. t. Wanneer geweigerd wordt de opgedra- geso werkzaamheden uit te voeren. Artikel 5. De opperbrandmeester en de brandmeesters vormen het brandweerbestuur, welk bestuur wordt voorgezeten door den opperbrandmees t»r en bijgestaan door een secretaris. De opperbrandmeester en den oudsten brand meester vormen het dagelijksch bestuur. Dri college wordt bijgestaan door den se cretaris. De opperbrandmeester wordt bij afwezig- vervangen door, den oudsten brandmeester, de secretaris door den jongsten brandmtester. Artikel 6. Het brandweerbestuur vergadert "zoo dik- wyls als de voorzitter het noodig oordeelt, of het door 2 brandmeesters scbriftelijk wordt verzoeht. In het laatste geval zal de vergadering be- legd moeten worden binnen drie maal 24 uren, nadat het verzoek by den voorzitter zal zijn "mgekomen. Artikel 7. TVrt de taak van het brandweerbestuur be- hoort: 1. Het indeelen der manschappen, 2. Het doen van voorsteljen aan Burgemees ter en Wethouders tot verbetering en on- derhoud van brandbluschmiddelen. 3. Het indienen van eene begrooting van uit gaven voor 1 Augustus voorafgaande aan het jaar .waarvoor de begrooting moet dienen. -4. Het aanleggen en bijhouden van een inven- taris van het bluschmaterieel. 5. Het vaststellen der rekenihg over het af- gelqopen dienstjaar en deze voor den lsten juni van het daaropvolgend jaar aan den raad ter goedkeuring aanhieden. 6. Het nemen van alle maatregelen welke kunnen bevorderlijk zijn ter voorkoming van brand. 7. Het verrichten van al die werkzaamheden, welke hun. de brandweer in den ruimsten zin betreffende worclen opgedragen. Het geven van alle inlichtingen, welke door Burgemeester en Wethouders worden gevraagd. 9. Het indienen bij Burgemeester en Wet houders van een rapport, binnen 14 dagen, nadat in de gemeente een brand heeft plaats gehad. 10. Het indienen van een verslag aan den raad voor 1 Juni van al hetgeen in het af- geloopen jaar bij de brandweer is voorge- vallen. Artikel 8. Het Dagelijksch Bestuur is behalve met de dagelijksch aangelegenheden belast met: a. Het beheeren der gelclelijke aangelegen heden van de brandweer. b. Het toezien op het beheer en onderhoud der brandbluschmiddelen. c. Alles wat de brandweer betreft en niet aan anderen is opgedragen. d. Het voorbereiden van alles wat aan het brandweerbestuur is Opgedragen. Artikel 9. Het brandweerbestuur of het dagelijksch bestuur kunnen geen besluit nemen als niet de grootste helft van het in artikel 5 bedoelde aantal leden tegenwoordig is. Alle besluiten worden genomen bij meerder- tveid van stemmen. Bij staking van stemmen beslist de stem van den voorzitter. uv- Artikel 10. De taak van den secretaris is het maken der notulen, het voeren der correspondentie, het berwaren van het archief en het doen van alle administratieve werkzaamheden welke i.oodig zullen blijken.' Artikel' 11. De vergaderingen worden gehouden in een lokaal door Burgemeester en Wethouders aan te wyzen. Artikel 12. De bode is belast met alle werkzaamheden welke hem door den opperbrandmeester wor den opgedragen. Bij oefening en bij brand vervoegt hij zich by den voorzitter, of die hem vervangt. Artikel 13. Het personeel draagt onderscheidingsteeke- nen. door Burgemeester en Wethouders te be- palen. De onderscheidingsteekenen worden kosteloos verstrekt, doch blijven eigendom der gemeente.. Artikel 14. Aan de huizen van den opperbrandmeester de brandmeesters, en het personeel bij de mo torspuit wordt op een duidelijk zichtbare plaats een bordje (wit) bevestigd, vvaarop ver- mel-d staat de betrekking die by de brandweer bekleed wordt. Artikel 15. Het oproepen van personeel bij bland ge schiedt door het kleppen der klok van lien toren en het biazen van alarmsignalen op ver schillende punten in de kom van de gemeente Het personeel wordt bovendien zooveel moge- lyk gewaarschuwd. Artikel 16. Bij brand buiten de gemeente zal geen spuit derwaarts trekken ilan met toestemming" van den Burgemeester en op kosten der gemeente welke hulp vraagt. Artikel 17. Bij oefening, welke steeds gehouden moeten worden tusschen zons op- en zonsondergang worclen uitgekeerd aan de manschappen eene vergoeding van 50 cent per uur. Bij brand voor werkzaamheden in clien tijd in alinea 1 genoemd 50 cent per uur, daarna 1,—- per uur. De belooning voor het bestuur der brand weer met secretaris, machinist en hulpmachi nist-bode worden door den raad bepaald. Artikel 18. Aard en hoeveelheid van het brandweer- materieel wordt bepaald door Burgemeester en Wethouders op advies van het Brandweerbe stuur. Wordt bij aankoop van materieel de be- grootingspost overschreden, dan mogen die aankoopen niet gedaan worclen, zonder dat de ultgaven door den gemeenteraad zijn goedge- keurd. Artikel 19. In alle gevallen waarin dit reglement niet voorziet, zal door Burgemeester en Wethouders worclen voorzien zoo noodig, na eerst advies bij het brandweerbestuur te hebben ingewonnen. Geschillen welke mochten ontstaan, worclen door Burgemeester en Wethouders beslist. Artikel 20. Deze verordening treedt in werking met in- gang van heden op welken datum de verorde ning op de brandweer der gemeente Zaamslag vervalt. De heer VAN HOEVE stelt voor in art. 4 een bepaling in te lasschen dat iemand ont slagen wordt, als hij den ouclerdom van 65 jaar heeft bereikt, hij meent, dat het dan tijd wordt, dat zulke menschen bij de brandweer afvallen. De VOORZITTER merkt op, dat er toch wel menschen van dien leeftijd kunnen zijn, de mis- schien geschikter zijn dan sommige jongeren. Zijn ze wegens hun leeftijd niet meer geschikt, dan kunnen zij op grond van letter b van art. 4 door Burgemeester en Wethouders worclen ontslagen. De heer VAN HOEVE stemt dat volkomen toe, dat er dat staat, maar hij wil het Burge meester en Wethouders in deze gemakkelijker maken, want hij acht het veel beter, dat er een vasten regel is, dat iemand van 65 jaar niet meer bij de brandweer kan dienen, dan dat Burgemeester en Wethouders iemand moeten wegzenden, omdat hij niet meer geschikt is voor den dienst. Zoo iets wordt niet gauw gedaan en is ook niet aangenaam, men zal het allicht uitstellen, tegen het belang van den dienst. Als er echter in de verordening staat, dat dit als vasten regel is aangenomen, zal niemand er zich aan stooten. De heer SCHEELE stemt met den heer Van Hoeve in; het is beter, dat iemand op grond der verordening zegt: zie zoo, mijn tijd zit er op, dan dat Burgemeester en wethouders moe ten komen om iemand te zeggen: we moeten je niet meer hebben. De heer WISSE meent, dat men nu niet veel volk meer noodig heeft. De VOORZITTER deelt mede, dat er al een brandmeester ontslag heeft aangevraagd. De bedoeling was, het aantal geleidelijk te vermin- deren. Het bestuur bestaat thans uit een op perbrandmeester en drie brandmeesters. De heer KOOPMAN vraagt, of artikel 12 uit de oude verordening is overgenomen. De SECRETARIS merkt op, dat dit een nieuwe bepaling is, in de oude verordening stond dat niet. De heer KOOPMAN kondigt aan, dat hij bii de omvraag- in verband met de nu ontvangen inlichting nog iets wenscht te bespreken. De verschillende artikbls worden onveran- derd aangenomen en daarna de verordening met algemeene stemmen vastgesteld. 10. Vaststelling eerste suppletoir kohier Hondenbelasting dienst 1922. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het door hen opgemaakte kohier Hondenbelas ting dienst 1922 (eerste suppletoir) ten be- drage van f 35,dienovereenkomstig vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. Voorstel Burgemeester en Wethouders wijziging begrooting dienst 1922. Onder de inkomsten te vermeerderen de vol- gende posten: begrafenisrechten 1600; ver koop can opgaande boomen 2225; premie van het ryk voor den bouw van arbeiderswoningen 1595, totale vermeerdering f 5420; onder de nitgaven te vermeerderen de vol- gende posten: onderhoud openbare gebouwen en toren /385; onderhoud straten en pleinen 1500; onderhoud haven enz. f500; onderhoud wandelplaatsen 250; aankoop motorspuit f 500; grond-, dyk- en polderlasten f 11; af- lossing der leening van f 4000 1600; aflossing cler leening van f 10500 /1500; premie voor den bouw van arbeiderswoningen /1595; be- drag dat zonder nadere machtiging van Ge- deputeerde Staten kan worden beschikt f 1322,46Mi, totale vermeerdering f 7841; onder de uitgaven te verminderen cle vol- gende posten: subsidie „Groene Kruis" f 667; bedrag waarover alleen met goedkeuring kan worden beschikt f 431,53%, totale verminde- ring 2421 blijft een totale vermeerdering der uitgaven van f 5420, De VOORZITTER deelt mede, dat de 1600 als hoogere opbrengst van cle begraafplaats zijn ontvangen van hen, die het onderhoud hunner graven hebben opgedragen aan de ge meente; dat de subsidie aan de Vereeniging het Groene Kruis vermindert, komt daaruit voort, dat deze eerst sinds October een wijk- verpleegster in dienst heeft, met het oog waarop die subsidie was toegestaan, en die dus slechts van af 1 Oct. wordt uitbetaald. De meerdere uitgaven aan den toren zijn ont staan, omdat by repareeren van de spits bleek, dat er meer leien stuk waren dan men ver- moed had. Er moesten 2 vakken gerepareerd worden. Met de gelden ontvangen voor cle boomen en die van de begraafplaats konden juist 2 leeningen worden afgelost. De heer SCHEELE vraagt, of er goede con- trole gehouden is op het herstellingswerk van den toren. De VOORZITTER antwoordt, dat dit door den gemeenteopzichter is geschied. De heer VAN HOEVE merkt op, dat die f 1600 welke extra afgelost zijn een leening betreft van 4 procent. Er waren toch nog duurdere leeningen? De VOORZITTER erkent dat, maar geeft te keener, dat het in verband met cle leeningen en de bedragen der aandeelen moeilijk anders kon geregeld worden. Nu was er juist voldoen- de voor het afbetalen van een 4 "A en een 5 L> 7r leening. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 12. Vaststelling der begrooting van bet Bur- gerlijk Armbestuur, dienst 1923. Cvereenkomstig het ontwerp, mede in ver band met het> feit, dat geene op of aanmerkin- gen van de commissie, belast geweest zijnde met het onderzoek, ter kennis van Burgemees ter en Wethouders zijn gebracht stellen Bur gemeester en Wethouders voor, de begrooting vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 4160 en de gemeentelijke subsidie te bepaien op f 3750. De begrooting wordt met algemeene stem- men vastgesteld. 13. Vaststelling der begrooting van het Ge- meenteiijk Electriseh Bedrijf, dienst 1923. Burgemeester en Wethouders stellen voor. mede gelet op het feit, dat ook omtrent deze begrooting geene op- of aanmerkingen door de commissie ter hunner kennis is gebraclu, deze vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 11236. De heer VAN HOEVE merkt op, dat het nadeelig saldo steeds maar grooter wordt en dat zou niet mogen. Er is een lijst van con- tractanten, die zich verbonden hebben voor een aantal jaren stroom af te nemen voor een bepaald bedrag en als die zich aan hun ge- teekende verbindtenis hidden, zou er geen te- kort zijn. Dat is dus niet in orde. De VOORZITTER meent, dat men er nu nog niets van zeggen kan, de toekomst zal het moeten uitwijzen, of er tekort zal komen. De aangeslotenen zijn voor groot deel kleine verbruikers, de menschen zitten lang op het land en hebbcm dus niet zooveel licht noodig. Er zijn echter ook gebruikers bij gekemen, b.v. de tramwegmaatschappij en 3 woningen op het land van den heer Wisse. Desgevraagd deelt de SECRETARIS mede, dat het tekort van de centrale over al cle jaren van exploitatie, tot 1 Januari 1922 f 1340 heeft bedragen. De heer VAN HOEVE betoogt, dat, hoe men 't ook noemen wil, de afname te gering is en legenen die het contract geteekend hebben aan hun verplichtingen niet voldoen. Hij vindt dat jammer en vraagt, of daar niets aan te doen is. Zouden Burgemeester en Wethouders de menschen hun verplichting niet eens onder het oog kunnen brengen De heer WISSE meent, dat de menschen goedkooper uit waren met de oorspronkelijke regeling, een vast tarief van 75 cent per week voor het eerste lichtpunt, voordeeliger uit wa ren clan thans, nu ze het over den meter krij- gen, indien ze althans veel licht gebruiken. De heer KOOPMAN erkent ook, dat de ge meente er recht op zou hebben, de menschen tot het nakomen van het contract te verplich ten, maar hij is toch huiverig om daaraan te beginnen. De menschen zijn graag hun eigen baas. En of het veel nut zal hebben, als men ze alleen op hun plicht wjjst, betwijfelt hij. De heer VAN HOEVE: Ze hebben te voren het contract geteekend, en daarna is de ge meente overgegaan tot het stichten eener elec- trische centrale. Er waren toen geen meters en daarom ging het per abonnement. Later zijn er meters aangeschaft, en daar is niets tegen, want die beciruipen zichzelf. Die wer- den aangeschaft, omdat er velen waren die meenden voor anderen te betalen. Er is aan den wensch tot plaatsen van meters voldaan, maardaarmede waren de contractanten niet van hun contract af, dat ze voor 10 jaren aan de gemeente per week betaalden 75 cent voor het eerste lichtpunt, enz. enz. Dat ze daar nog' aan gebonder, zijb, hebben ze ver- geten. En toch is dit de basis voor cle ge meente geweest en zou de exploitatie zonder verlies ook mogeiijk blijken. De VOORZITTER erkent, (lat tegen die stel- ling wettelijk niets is in te brengen, maar vraagt of men de menschen wettelijk kan gaan dwingen om meer stroom af te nemen. De heer KOOPMAN meent, dat de heei; Van Hoeve zich toch wel eenigermate in zijn be- schouwing van den toestand vergist. Er waren destijds geen meters en daarom moest daar voor iets anders in de plaats gesteld worden. Daarom is toen een vast bedrag per week aan genomen, omdat men er anders niet kon komen, dat was een nood-maatregel en ook moesten er een aantal jaren genoemd worclen, omdat de exploitatie gedurende een bepaalden tijd verzekerd moest blijven. De VOORZITTER is van meening, dat de goedkoope petroleum ook veel ten ongunste gewerkt heeft. De menschen hebben om meters gevraagd, omdat ze meenden, dat de betaling niet evenredig was, aangezien een werkman veelal drie, doch de burgers wel 6 lichtpunten hebben. Toen zijn de meters aangeschaft en hebben we cle week-betaling laten vallen. Daardoor dit erkent spreker is het mis- geloopen. In den beginne kwam het met leve ring over den meter nog uit, maar toen is het van lieverlede erger geworden en kwamen we niet meer toe. Spreker ziet er echter geen gat in, om cie menschen te gaan dwingen. De heer VINKE wijst er op, dat er geen be sluit genomen is, waarcloor de door de contrac tanten aangegane verplichting is opgeheven. Al zijn er meters gekoinen, zoo is hun ver plichting toch blyven bestaan, en als ze die niet nakomen kunnen ze achterhaald worden. Dit zal moeten geschieden, want anders weet spre ker niet, hoe de gemeente met cle centrale uit moet komen. Hij is het gehhel met den heer Van Hoeve eens. Er is destijds uitgegaan van het beginsel, dat de centrale zichzelf zou be- druipen, opdat zy, die er niet van kunnen ge- nieten er ook niet voor zouden behoeven te betalen. Als alle aangeslotenen meewerken kan het bedrijf zich gemakkelijk beciruipen. De heer SCHEELE zon eerst de statistiek nog eens het resultaat laten uitwijzen, of er niet zooveel stroom wordt afgenomen, dat het op 75 cent per week en per lichtpunt komt. Hij zou het niet te bezwarend willen maken, er komen toch ook steeds nieuwe aansluitingen, terwijl er al een f 10.000 van het kapitaai is afgeschreven. De heer VINKE merkt op, dat de machines inmiddels toch ook verslijten. De VOORZITTER wijst er op, dat daarvoor een afzonderlijke afschrijvingspost op de be grooting voorkomt. Hij zou het nog maar eens een jaar willen afzien. De heer VAN HOEVE heeft daartegen geen bezwaar, maar achtte het noodig, de geschiede- nis toch nog- eens te releveeren, opdat het niet heelemaal in het vergeetboek zou geraken. Er zullen er wel zijn, die hun verplichting na komen, maar men moet niet uit het oog ver- liezen, dat de kombewoners nu goed van licht zijn voorzien, terwijl cle buitenbewoners het met een nachtpitje moeten blijven doen en dat kan nu eenmaal niet anders, daar wil hij niets van zeggen maar dan is het toch niet billijk, dat zij die van het mooie licht vel'- stoken moeten blijven, nog moeten bydragen in de kosten van dat mooie licht, waarvan zij zelf niet kunnen genieten. De gebruikers heb ben indertijd een contract geteekend, waaruit voortvloeit, dat zij, als ze hun verplichting nakwamen, de zaak zichzelf zou kunnen be- druipen. In elk geval zal het toch wel goed zyn, dat de menschen eens op hun verplichting ten deze attent gemaakt worden, welke verplich tingen ze ten opzichte van het le, 2e en 3e lichtpunt op zich genomen hebben. De VOORZITTER geeft toe, dat ze wel eens onderhanden genomen kunnen worden en zal dit bij de G. E. B.-commissie aanhangig maken. De begrooting wordt goedgekeurd met al gemeene stemmen. 14. Vaststelling begrooting Vrijwillige Brandweer. Ontvangsten: Subsidie der gemeente f 600.- Uitgaven: Jaarwedden: Opperbrandmeester f 40. Brandmeester (eerste) 30. Brandmeester (tweede) 25. Brandmeester (derde) 25. Secretaris 20. Bode, huipmachinist 55. Machinist 37.50 f 232.50 Vergoeding- voor geleden tijdverlies bij oefening 77,50 Aankoop brandbluschmiddelen 120. Onderhoud brandbluschmiddelen 50. Vergoeding uit te keeren bij brand memorie Kosten van vergaderingen f 25. Druk- en binclwerk 20. Onvoorziene uitgaven, waarvan al leen bij machtiging van Burg, en Weth. uit over te schrijven 75. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat naar hij vemam de grond aan de andere zijde van den weg maar 1,80 kost. De VOORZITTER: Maar daar moet de kooper dan zelf voor rioleering zorgen. De heer VAN HOEVE kan zich met het voorstel vereenig-en. Het zal daar als de grond verkocht is veel opknappen en cle leening van den grond kan worden afgelost. De VOORZITTER deelt nog mede, dat het cle bedoeling is de rioleering en het trottoir eerst in orde te maken als de grond verkocht is. Bij de eerste besluiten tot verkoop van grond kan dan daa,rover tegelijkertijd worden beslist. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. (Zie vender het Eerste Blad). f 600.— De VOORZITTER deelt mede, dat overeen- komstig het verzoek van het bestuur der brandweer de jaarwedde van den opperbrand meester is verhoogd met f 10 en die van de brandmeesters met f 5. Nevens de brandmees ters zullen bij de spuit werkzaam gesteld worden 8 riekwerkers, 4 slangenleiders, 4 pijp- voerders, samen 16 manschappen. De begrooting wordt met algemeene stem- men goedgekeurd. 15. Voorstel afschaffing jaarmarkt. Overgelegd wordt het navolgende concept- besluit: De raad cle gemeente Zaamslag: Gelet op een ingekomen voorstel, van de commissie belast geweest met het onderzoek cler begrooting, tot afschaffing der jaarmarkt; overwegende, dat de jaarmarkt te Zaamslag niets anders is dan een z.g.n. tentoonstelling en er zoo goed als geen handel wordt gedreven; dat vanwege verschillende corporaties diverse tentoonstellingen worclen gehouden en de jaar markt alhier dus geen re den van bestaan meer heeft; gelet op de gemeente wet; besluit de jaarmarkt af te schaffen. De VOORZITTER geeft te kennen,-dat Bur gemeester en Wethouders hebben gemeend, nu van gemeentewege subsidie wordt gegeven voor de landbouwschool en op die wijze aan den landbouw steun verleend wordt, de vee markt wel kon geschrapt worden, daar die weinig nut oplevert en de hanclel niets betee- kent. Van daar hun voorstel tot afschaffing. De heer SCHEELE behoorde in de commissie tot de minderheid, die de veemarkt wil hand- haven. Hij gaf eerst ook wel toe, dat het nog al wat geld kost, maar meende dat het ook wel minder zou kunnen. De heer WISSE meent, dat de veemarkt. weinig nut oplevert. De heer SCHEELE: Dat heeft zij nooit. De heer KAIJSER: Er worden tegenwoor dig in verschillende plaatsen zooveel paarden- en veekeuringen gehouden, dat de veemarkt alhier weinig beteekenen kan. De heer VINKE denkt daarover anders. Op die keuringen komen de bepaalcle fokkers met hun dieren, maar op een veemarkt als tot hier- toe te Zaamslag gehouden, komen de landbou- wers uit de gemeente tegen elkaar concur- reeren. De heer DE KOEIJER: De commissie voor de begrooting- was van meening, dat de hooge som, die voor de jaarmarkt besteed were! niet goed tot zijn recht komt. Kan de veemarkt niet worden gehouden zonder dat premies wor den uitgeloofd? Dan is het een tentoonstelling in het klein. De VOORZITTER meent, dat cle aanvoer dan zoodanig zou verminderen, dat de markt zijn eigen dood zou sterven. Daarbij komt, dat door de Veewet verschillende belemmerende eischen het houden van veemarkten worden gesteld, met name het keuren van het aange- brachte vee, waarvoor een stal of loods moet worden ingericht, en hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat reeds verschillende veemarkten op geheven zijn. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Scheele, De Koeijer, Wisse, Van Hoeve, De Visser, Kaijser en Koopman; tegen stemmen de heeren De Jonge en Vinke. 16. Vaststelling voorwaarden verkoop grond. Overgelegd wordt het navolgende concept- besluit: De raad der gemeente Zaamslag: overwegende, dat van het aan de gemeente in eigendom behoorende bouwterrein van Rijks- wege geen voorschotten zijn kunnen worden verkregen tot het bebouwen enz.; dat het gewenscht is dit terrein van de hand te doen aangezien het bezit aan de ge meente niets dan renteverlies oplevert; dat het gewenscht is bij verkoop dit terrein, teneinde een geheel te verkrijgen met het be- staande woningcomplex, te rioleeren en het bestaande trottoir door te trekken; dat het bovendien gewenscht is eventueele niet in den bestaanden bouwtrant passende gebouwen te weren; dat aankoopsom, in orde maken van terrein en het aanleggen van voetpaden te samen zoo veel bedragen, dat, wil de verkoopsom de kosten geheel dekken, het terrein client te wor clen verkocht voor f 2.50 per vierkante meter; besluit: gemeld terrein te koop te stellen voor ge- melden som en onder voorwaarde, dat de bouw- plannen van eventueele bouwers behalve aan de bepalingen vervat in cle bouwverordening, moeten voldoen aan door Burgemeester en Wethouders te stellen eischen. De VOORZITTER, het voorstel nader toe- lichtende, geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders meenden, dat het beter was cle verharding en rioleering van wege de ge meente uit te voeren, dan dat zulks a in de eventueele koopers zou worden overgelaten. Men is dan zeker, dat het werk goed en ge- lijkvormig wordt uitgevoerd en het za' ook goedkooper zijn als het ineens geschiedt, dan wanneer verschillende menschen dat moeten laten doen. Zij zouden thans nog niet over het verzoek van den heer Wisse willen beslis- sen, omdat het hun, als er meerdere gegadig- den zyn, niet gewenscht voorkomt, aan een persoon zooveel van den grond te verkoopen. Zij zouden b.v. eens een termijn willen stellen, tot 1 Maart a.s., dat zy die willen bouwen grond kunnen aanvragen. In antwoord op een vraag van den heer Koopman antwoordt de Voorzitter, dat aan den prijs van f 2,50 per M2. de kosten van koop- som van den grond en verharding en riolee ring gedekt worden. De heer KOOPMAN meent, dat de voor- liggende grond wel meer waard is dan die verder op ligt. De VOORZITTER zegt, dat het versehil in ligging- zoo gering is, dat Burgemeester en Wethouders er geen versehil in kunnen zien. De heer WISSE wijst er op, dat er aan het eindpunt reeds een gebouw staat. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 6 Oct. Jacobus de Schrijver (van Hontenisse), oud 53 j., jm. en Maria Magdalena de Rooij, oud 40 j., jd. 26 Oct. Theodoras Alphonsus Cornelissens (van Stoppeldijk), oud 28 j., jm. en EmiTie Jolianna Catharina de Nijs, oud 31 j!, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Oct. Jacobus de Schrijver (van Hontenisse), oud 53 j., jm. en Maria Magdalena de Rooij, oud 40 j.. jd. Geboorten. 1 Oct. Petrus Aloysius, z: van Aloysius van Bunderen en van Mathilda Vink. 10 Oct. Richard Josephus, z..van Josephus Vonk en van Emerencia Rosalia Kox. Overlijden. 21 Oct. Desire Janssens„ oud 88 j., echtg. van Dorothea van Dam. HENGSTDUK. Geboorten. 1 Oct. Johanna Maria, d. van Alphonsus Lauret en van Apolina Eysackers. 2 Oct. Josephus, z. van Petrus Johannes Fran- ciscus Maas en van Paulina Martha Strijdonck. 20 Oct. Magdalena, d. van Petrus jacobus Gelderland en van Prudentia de Rooij, 31 Oct. Eliza Maria, d. van Julianus van Damme en van Charlotta Cornelia Rottier. Alberta Louisa Josephina, d. van Leonardus .Alph. Corn, van Esbroeck en van Louisa Maria Kerkckhaert. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 26 Oct. Petrus Bene- clictus Kint. oud 29 j., jm. en Maria Louisa Catharina Vermorken, oud 29 j., jd. Eduard van den Bergen, oud 31 j., jm. en Rosalia Bogaert, oud 31 j., jd. 30 Oct. Anthonius Alouisius de Waal, oud 24 j., jm. en Lucia Paulina van Ombergen, oud 24 j., jd. Geboorten. Oct. Martha Paulina, d van Josephus Linders en van Rosalia Philoipena van der Velpen. 3 Oct. Petrus Alphonsus, z. van Honore de Rijck en van Anna Maria Dan- kaert. 7 Oct. Juliana Clementina, d. van Alouisius Bal en van Mathilde van Cauteren. 9 Oct. Eduardus, z. van Petrus Johannes van Heese en van Louisa Maria Ivens. 10 Oct. Maarten, z. van Gerardus van Driel en van Jacoba Cornelia de Regt. 13 Oct. Anny Del- phina, d. van Honore Joseph de Vliegdre en van Honorina Maria Sturm. 15 Oct. Gerardus Alouisius, z. van Alouisius Ludovicus van Driessche en van Philomena Platjouw. 21 Oct. Joseph Rene en Anna Paulina, z. en d. van Joseph Aloysius de Rijk en van Paulina Catha rina Maas. 24 Oct. Joseph, z. van Willem Pe trus Johannes Kuijpers en van Carolina Amelia de Kock. 26 Oct. Aloisius Alphonsus Marie, z. van Alouisius Josephus de Nijs en van Bertha Augusta Pharailda van de Vyver. 27 Oct. Anna Maria, d. van Josephus Colpaart en an Apolonia Laffeber. 28 Oct. Alphonsus z. van Eduard Alouisius Seraphinus Maas en van Catharina de Booij. 30 Oct. Rene Eduar dus, z. van Josephus Francies de Waal en van Johanna Sey. Overlyden. 3 Oct. Charlotte Apolonia Jo- sepha van 1A aterschoot, oud 74 j., wed. van Jacobus Boeijkens. 16 Oct. Mathilda Neve, oud 35 j., d. van Francies en van Rosalia Isa bella Kuijpers. 26 Oct. Rozalia Asselman, oud '0 j-, echtg. van Petrus Eduardus Steijns. HULST. Huwelijks-aangiften. 5 Oct. Johannes Tho mas Blomnmert, oud 23 j., jm. en Gusta Maria Janssen, oud 22 j., jd. 12 Oct. Hector Bernard Picavet, oud 24 j., jm. en Carolina Maria Schopman, oud 24 j., jd. Petrus Alphonsus Ki ieckaert, oud -18 j., jm. en Josephina Pau lina Elorentina Muller, oud 33 j., jd. 28 Oct. Bernardus de Rechter, oud 23 j.. jm. en Maria Theresia van Giesen, oud 19 j., jd." Huwelijks-voltrekkingen. 11 Oct, Francis- cus Hermanus Pieter Sunders, oud 42 j., weduwn. en Clarisa Maria Freijser, oud 43 j., wed. 25 Oct. Johannes Thomas Blommaert. oud 23 j., jm. en Gusta Maria Janssen, oud 22 j., jd. 31 Oct. Petrus Alphonsus Krieckaert, oud 38 j., jm. en Josephina Paulina Floren- tina Muller, oud 33 j., jd. Geboorten. 8 Oct. Louisa Desire, z. van Wouterus J. de Neijs en van Margaretha So- meis. 16 Oct. Louisa Johanna, d. van Levinus Ivens en van Elisabeth Maria Neve. Overlyden. 1 Oct. Petrus Johannes d'Hondt, oud 85 j., weduwn. van Pranciesca P. van Burghove. 11 Oct. Camillus Bosschaert, oud 55 j., echtg. van Maria C. de Kraker. 20 Oct. Jan Dirksen de Wael, oud 82 j., weduwn. van Rosalia van Acker. 27 Oct. Ernie] Pauwels. (van Clinge), oud 5 j., z.' van Theophilus L. Pauwels en van Marie J. van den Bergh. 30 Oct. Juliana bermont, oud 76 j., wecl. van Comelis Schauwaerts.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 7