ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7377. Woensdag 15 November 1922 i 70e Jaargang. HIHDERWET. HIHDERWET. H1TI009L0TTIB $11111- f BINNENLAND. FEUILLETON. BUITENLAND. T—mr—s w» HI 1 I DE EERSTE KAMER EN DE GROND- WETSHERZ1ENING. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer, inzake de wetsontwerpen tot Grondwetsher- ziening. Naar aanleiding van de opmerkingen bij de algemeene beschouwingen werd toegege- ven, dat een sanienvallen van de ontbinding krachtens art. 195 der Grondwet met de al gemeene verkiezingen, de aandacht van de gewichtige vragen, welke de Grondwetsher- zienn.g proept, kan afleiden. Daartegen- -er staat echter, dat de continuiteit van cnv.ooroigende lichamen zoo min mo- gelijk dient te worden verbroken, terwijl ook de moeite en de kosten aan algemeene verkiezingen verbonden, niet licht te hoog kunnen worden aangeslagen. Het inkomen der Kroon. Met de vele leden, die de voorgestelde verhooging van de civiele lijst krachtig ver- dedigen, blijft de regeering haaT voorstel- eisCh van noodzakelijkheid achten. Hetgeen thans wordt voorgesteld, mag ongetwijfeld slechts een bescheiden inkomen heeten, ter wijl voor de beoordeeling van de hoegroot- heid van dit bedrag het ook onverschillig is, welke bronnen van inkomsten de Kroon uit anderen hoofde toevloeien. Intusschen is de regeering geenszins voornemens, de op- brengst van het kroondomein geheim te houden en zullen eerlang dienaangaande inlichtingen verstrekt worden. Dat den prins-gemaal bij deze gelegen- heid geen inkomen is toegedacht, vindt zijn reden in de noodzaak om de uiterste spaar- zaamheid te betrachten. Evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer. Ten aanzien van het evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer wordt gezegd, dat dit op bekende gronden is afgestuit en dat de tijd ontbrak om tegelijk met de Grondwets- herziening een nieuw voorstel aanhangig te maken. De Minister heeft echter aanstonds de mogelijkheid onder de oogen gezien om aan de gerezen bedenkingen tegemoet te komen, en zonder vooruit te Ioopen op den inhoud van een nog in te dienen wetsont- werp, durft hij verklaren, dat, naar hij zich vleit, een regeling kan worden getroffen, welke aan redelijke wenschen, ook wat be- treft behoud van het provinciaal verband, beantwoordt Een dieper debat over deze aangelegenheid moet worden verdaagd tot- dat het wetsvoorstel aan de orde zal komen 31) Romain hield zich dapperder dan hij in werkelijkheid was, want ook hij be- treurde het, dat het hem niet! rnogelijk was, Lenore's verzoek in te willigen. Het was echter noodzaak en morgen, als al- les afgeloopen was zou hij er dus te rui- mer door ademen. In zijn wrerkplaats gekomen, began hij weldra te cijferen en het duurde niet lang, of hij zat te midden van zijn stuk- ken en akten. Voor iederen schuldeischer maakte hij een aparte enveloppe gereed en het werk nam zooveel tijd in beslag, dat de kasteel klok d rie uur sloeg, toen Romain gereed was. Verschrikt keek hij op, want om zes uur reeds moest hij op om den trein van zeven uur te FontaineBleau te kunnen ha- Ien. Drie uur nog maar am te rusten, dat is niet veel, zeide hij. Komaan, dan zullen we maar niet veel toilet maken. Hij ontdeed zich van zijn coIbert en zijn boord en wierp zich toen op een divan, die in de werkkamer stond. Nauwelijks echter raakte hij onder den invloed van zijn slaap of verschrikt sprong hij weer op. Zijn oor was getroffen door een door- dringenden kreet. Het was zijn gewoonte als hij hier rust- te de gordijnen half open te trekken. Hij begaf zich dus naar het raam en luisterde nauwlettend naar geiuiden, die van bui- Maar met de leden, die het tegenwoordigc stelsel onhoudbaar achten, is de Minister van oordeel, dat slechts langs den weg van evenredige vertegenwoordiging een Eerste Kamer zal zijn te kiezen, welke haar hooge positie in ons Staatsbestel handhaaft. De schadeloosstelling der Tiveede Kamer- leden. Wat de schadeloosstelling van J5000 voor de leden der Tweede Kamer betreft, wordt opgemerkt, dat een Kamerlid slechts op uiterst bescheiden wijze van deze schade loosstelling zal kunnen ieven, terwijl het ook niet aangaat te speculeeren op de omstan- digheid dat nevens het Kamerlidmaatschap nog andere vverkzaamheden kunnen vcrricht i worden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Voortgegaan wordt met de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. De heer Wijnkoop (comm.) schrijft lage valuta toe aan den opzet van het kapi- talisme. In de verandering van den heer Co- lijn inzake de defensie ziet spr. de bedoe- ling om ons volk prijs te gevert' in het beiang van de veiligstelling van het in- ternationaal kapitalisme. Spr. doet aan de S.D.A.JT het voorstel om samen te werken ter bestrijding van het kapitalisme. De communisten zijn "be- reid tot concessies. Eventueel moet het revolutionair karakter behouden blijven. De heer Beumer (a.-r.) bestrijdt het be- toog van mej. v. Dorp tegen de voosheid der antithese. NEDERLAND—BELG1E. In het Italiaansch persoverzicht van 11 tot 28 October van de vereeniging „Ne- derland in den vreemde", komt o.a. 't volgende voor:? De „Tribina" (Rome) van 27 October schrijft over den Italiaanschen torpedo- jager „San Martino", die oniangs ook Ant- werpen heeft bezocht en neemt uit het tijdschrift „Beigique Maritime Econorm- que" deze woorden over: „De Holljand- sche loods, die te Vlissingen oij den torpe- dojager aan poord kwam, geraakte door de groote snelheid van het schip zoodanig van streek, dat hij spoedig zwaar zee- ziek werd; graaf Oravina moest zonder hulp z'n weg zoeken tusschen de zand- banken van de Schelde". Natuurlijk is dit Belgische verhaal een leugen. Vooreerst is het varen van een tor- pedojager met een geweldige snekheid door het lastige vaarwater van de Schelde af uitgesloten, ten tweede is het ondenk- baar, dat eenige riviertoods, Belgische of Nederlandsche, op dat water „2eeziek" zou worden (rnogelijk is de man plotseling onwel geworden, zooals iedereen kan overkomen, ook aan den wa'i) en ten derde is het niet zeer waarschijnlijk, dat zee- lieden, die met dat lastige water onbekend zijn, hun eigen weg naar Antwerpen zou- den hebben ge-vonden. Niet het minst, omdat de toestand van het vaarwatjer op 't Belgische gedeelte, zooals men uit Bel gische bladen weet, vrij slecht is. Het heele geval is vermoedelijk uit den Belgischen duun gezogen. En die lijdt nu eenmaal chronisch aan kwaadaardige ontsteking, meent het Hbld., waaraan wij het bovenstaande ontleenen. DE WIJZ1GING DER ONDERWIJSWET. Het Hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft een adres aan de Koningin en aan de Staten-Generaal gezonden, waarin uit- voerig de volgende hoofpunten van de voorgestelde wijziging der Onderwijswet worden behandeld: a. het vergrooten van het aantal leer- Iingen per onderwijzer; b. de wijziging der wachtgeldregeling; c. de aange- kondigde herziening van het Bouwbesluit; ten mochten komen. Niets echter verstoor- de verder de stilte van den nacht. Op de teenen sloop hij nu de deur van het laboratorium uit tot aan de slaapka- mer van Leuore, uoch de regelmatige ademhaling, die hij vernam, bevestigde, dat zijn vrouw sliep. Ik heb bepaald al gedroomd, zeide Romain bij zichzelf, terwijl hij terugkeerde naar zijn werkkamer en zijn rustbed. Op tijd was hij den volgenden morgen wakker en weldra was hij op weg met zijn schat, blij, dat hij zich eindelijk van een drukkenden last kon gaan bevrijden. Arme Romain. Als hij wist, wat er dien nacht in zijn nalbijheid was voorgeval- Ien. Hij zou zeker niet zoo luchthartig over de toekomst gedacht hebben. VII. Een geheimzinnige misdaad. Die beste Romain, dacht Narjac, toen hij zijn slaapvertrek binnenging, een inooie groote kamer, die hem de dagen uit zijn jeugd in herinnering bracht. Want het was in die kamer, dat hij logeerde toen hij1 nog met Romain op het lyceum was. Lenore, die door haar echtgenoot was in- gelicht over die bijzonderheid, had order gegeven, die kamer voor den gast in orde te maken, opdat die criena van Romain zijn aangename herinneringen uit zijn kinderjaren weer voor zich rnocjit zien. Narjac was dankbaar gestemd door die attentie en hij gevoelde zich als verjongd, toen hij bij 't schemerig licht van de kaars zijn blik liet gaan over al die hem beken de voorwerpen, die hem oude vrienden Ie- ken. Daar stond de monumentale canape, waarop hij uitrustte nadat hij in het park of het bosch gespeeld had, daar was weer d. het aan gemeente- en schoolbesturen ontnemen van het recht tot. eenig ini- tiatief tot verbetrering van het onderwijs; v. het zoo goed als geheel tet niet doen van een verbeterde onderwijzersopleiding en f. het onuitgevoerd blijven van een in uitzicht gestelde verbetering van de positie der leerkrachten. De wijzigingen op deze hoofdpunten voorgesteld, zijn naar adressant meent niet maar „technisehe" wijzigingen, maar hou den als gevoig van de tocyassing daar- van, een verslechtering van ons onder wijs in, die in en tijd als de onze waarin volksverheffing door verbeterd onderwijs onafwijsbare dsch is, met alle kracht moe- ten worden bestreden. NOODUITKEERING VAN HET R1|K AAN DE GEMEENTEN. Naar het Vaderl. verneemt heeft de Staatscommissie voor de regeling der fi- nancieeie verhouding tusschen rijk en ge- meenten, als haar meening uitgesproken^ dat gemeenten waar het totiaal van dq gemeentelijke inkomstenbelasting en de gemeentelijke opcenten op de rijksinkom- stenbelasting, de personeele belasting en de vermogensbelasting niet nieer dan 5 pet. bedraagt van het belastbaar inkomen, berekend volgens de kohieren der rijks- inkomstenbelasting, in geen geval voor een noodu-'tkeering in aanmerking oehoe- ven te komen, terwijl de voile noodu't- keer;ng bij een druk van meer dan 10 pet. zou kunnen worden toegekend. Voor tusschenliggende gevallen zal dan een schaal zijn te ontwerpen, waarbij af naar de belastmgdruk toeneemt, klassen worden gevormd, welke resp. JO,, 25,. 40, 55, 70, 85 en 100 pet. der maximale nood- uitkeering ontvangen. DE WERKTIJD IN BANKET- BAKKERIJEN. Aai. hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen, Waarin tevens koek-, banket-,, chocolade- en suikerwerken Ivorden ver- vaardigd, in alle gemeenten des rijks, is vergunning verleend, dat, in afwijking van het bepaalde bij artikel 40, Iste lid, Jer Arbeidswet 1919, in het tijdvak van 15 dezer tot en met 5 December, op werk- dagen en bovendien op 21, 22, 23,i 28, 29 en 30 December, de werktijd van de in hun onderncming vverkzame bakkers- gezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd, onder voor waar de, dat zioolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, uit eein naast de arbeidslijst op- gehangen geschrift op duideljjke wijze blijkt, hoe de werkuren over, de verschil- lende dagen der week worden verdeeld. DE WERKLOOSHEID. Tenemde bij de behandeling der in- terpellatie v. d. Tempel aan de Tweede Kamer de voorlezing van cijfermateriaal zooveel rnogelijk te besparen, heeft de minister van Arbeid, de heer Aalberse,. de Kamer een nota doen toekomen, waar in, een overzicht wordt gegeven van het geen door het Departement van Arbeid gedurende 1921 en 1922 is verricht ter bestrijdling van de werkloosheid en tot leniging van den door werkloosheid ont- stanen nood. Uit deze nota blijkt o.a., dat de werkloosheid in den aanvang van 1922 belangrijk hooger was dan in andere Ja- nuari- en Februarimaanden. Zij liep te- rug met de zomermaanden en bleef tot dusverre over alle kassen tezamen gen or* men ook in de gunstige maanden nog hooger dan het gemiddelde indexcijfer over 1921 aangaf, zoodat vast staaft, dat het gemiddelde cijfer over 1922 belang rijk hooger zal zijn dan over 1921. De werkloosheid in de diamantindustrie is in den loop van 1922 voortdurend vermin- derd en is thans hoewel nog zeer hoog, die groote tafel van massief eikenhout, waaromheen hij zoo dikwijls met Romain krijgertje had gespeeld als het regende. Hij ging voor het ouderwetsche bureau zitten a greep in de oude papieren. die achterin waren blijven liggen. Eensklaos week een afsluiting van een kastje terug en kwam sen ruimte blqot van eemge cen timeters breedte. In- dat hokje lagen ver- droogde bloemen en een paar blaatijes ver- geckl papier, waarop groote hanepooten van een kinderhand zichtbaar waren. Narjac wischte een traan weg, die over zijn vraag rolde. Die verwelkte bloemen, zij waren van een jong meisjiC, een doch- ter van een der boschwaehters. Dat meis- je van elf of twaalf jaar was zijn eerste en laatste liefde geweest, een echte school- jongensliefde, maar die nu, na z'joveel aren hem nog d'uidelijk in het geheugen warn. Het meisje was namelijk in dien tijd van de ontluikende liefde plotseling aan een emstige ziekte overleden en Nar jac herinnerde zich heel goed, hoeveel tranen het verlies hem destijds gekost had. De herinneringen stemden hem droevig en weer kwamen de sombere voorgevoe- Iens op hem aandeinen. Hij werd zoo vreemd en angstig te moede en het was hem als zag hij tegen het hooge plafond vreemde grdlige schaduwen van spookach- tige gedaanten. Bij het wapperende licht van zijn kaars leek hem dit vertrek opeens een doodska- mer en het was hem of hij hier over een stervende moest waken. Om die onaangename gewaarwording van zich af te schudden, ontstak hi} alle kaarsen van de candelabres, die op den grooten marmeren schoorsteenmantel ston- den. Daardoor vervaagden de schrikwek- kende schaduwen ien kon men ook een blik veel lager dan in 1921. Daarentegen is o.a. in de typografie en in de metaalnij- verheid de werkloosheid opgeloopen ook gedurende de zomermaanden. Groote werkloosheid hadden voorts zeer veel an dere bedrijfsvakken. Het aantal verzeker- den verminderde vnl. door daling van le- dentaf der vakorganisaties en doordien ver- schillende organisaties hare werkloozen- kassen hebben opgeheven. Toch Ioopt het totaal bedrag aan bij- dragen der leden ook in 1922 nog naar bo- ven. Daarentegefi Ioopt het totaalbedrag aan uitkeeringen belangrijk, terug, gevoig van verlaging der bedragen,verkorting van uitkeeringsduur, verlenging van wachttijd. Het totaal bedrag aan uitkeeringen (bij veel grootere werkloosheid dan in 1921) kan worden getaxeerd op 42 millioen gld. BRUSSEL ZEEHAVEN. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt.: Maandagmiddag om 1 uur bood het Ne- derlandsch comite voor Brussel zeehaven den Belgischen en Nederlandschen autori- teiten een ontbijt aan in de Taverne Royale. Van Nederlrfndsche zijde waren onder meer aanwezig de gezant, Jhr. Dr. Van Vreden- burch, de Nederlandsche consul-generaal Mr. Van Romburgh, de gezantschapssecre- taris ridder Huysse van Kattendijke, Mr. H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer, de con sul-generaal van Belgie te Amsterdam, Merens, consul Seydlitz, de gezagvoerder van de torpedoboot Z 3, De Meester, enz. De Belgische ministers jaspar en Nenjean, I alsook de heeren Beco, goeverneur, en i Steens, wethouder van Brussel, eh een aan- j tal Belgische ambtenaren zaten aan. Jhr. Van Vredenburch stelde een heildronk in op Koning Albert, waarop lie Belgische minister van buitenlandsche zaken op Ko- 1 ningin Wilhelmina dronk, terwijl de Bra- I bangonne en het Wilhelmus weerklonken. Mr. Smeenge, voorzitter van de vereeniging Schuttevaer en van het Nederlandsch comi- i te voor Brussel zeehaven, herinnerde vervol- gens aan de voorgeschiedenis van Brussel zeehaven en de samenstelling van het co- mite, reeds lang voor den oorlog. Ook voeg- de hij er aan toe, dat de Nederlandsche bin- nenvaart nooit aehterwege zal blijven, waar het geldt den grooteren bloei van de Brus- selsche haven te verzekeren en de harte- lijke betrekkingen, welke tusschen de Belgische en Nederlandsche binnen- vaart bestaan, zoo rnogelijk nog har- telijker te maken. Het laatst aan het woord kwam wethouder Steens, sprekend uit naam van burgemeester Max, die wegens een fa- milierouw verhinderd was aan het ontbijt deel te nemen. Spreker dankte het comite voor zijn onverpoosde en sympathieke medewerking en voor den prachtigen beker, dien dag aan het Brusselsche stadsbestuur overhandigd. In deze samenwerking zeide hij een bewijs te meer te willen zien, dat de diplomatieke wolkjes, welke thans nog aan den Belgisch-Nederlandschen hemel staan, spoedig zulien verdwijnen. Hiermede was het officieele gedeelte van den maaltijd ten einde. DE TOESTAND. De conferentie te Lausanne, die Maandag zou geopend worden, is op het laatste oogenblik nu toch verdaagd tot vandaag over een week. Dit is, schrijft de N. R. Crt., het begin van een overeenstemming tus schen Engeland en Frankrijk, want Poin- care had eerst niet in het uitstel willen toe- stemmen en aan de opening op den 13den vastgehouden. Volgens zijn plan, had de conferentie zich dan alvast maar moeten bezighouden met formeele aangelegenheden, tot het de Engelsche regeering, na de ver- kiezing van Woensdag, schikte te Lausanne w erpen in Iden uitbouw van de kamer waar het groote gefcreeldhouwde bed met de helderwitte lakens stond. Gerustgesteld begon Narjac nu de hand te leggen aan de toejbereidselen voor de nachtrust. Hij ontdeed zich van zijn bo- vengoed en haalde uit zijn vest zijn por- tefeuille te voorschijn. Dit voorwerp legde hij opde tafel, maakte daarop zijn handva- Iiesje open en haallde er een tasch met verschillende waarden uit. Die beide voor werpen foorg hij in een Iaadje van het bureau. Terwijl hij daarmede bezig was, hield hij even verschrikt op, terwijl hij plotseling achter zig zag. Het was hem alsof hij ge- dempte stappen hoorde in de vestibule bij zijn kamer. Daar hij zijn kamer echter dicht gedaan had, zonder haar te sluiten, kon hij niets ontwaren en daar hij verder niets vernam, meende hij het zichzelf ver- beeld te hebben. Na alles in orde gebracht te hebben, be gaf Narjac zich te bed, maar het was hem niet rnogelijk den slaap dadelijk te vatten, want iets, dat hij in zijn jongensjaren in deze kamer nooit gevoeld had: vrees, be- klemde nu zijn borst en hij had een onbe- stemd gevoel van naderend gevaar. Daar- om liet hij de kaars branden, maar einde lijk, na een half umr ongeveer sloten zich zijn vermoeide oogieden en weldra bewees zijn geregelde ademhaling, dat hij was ingeslapen. De gast van CerisolLes sliep nog geen uur, toen de zware eiken kamerdeur on- hoorbaar geopend werd en een man in de omlijsting verscheen. Den slaper ziende bij het licht van de nog brandende kaars op het nachttafeltje, ontsnapte een bijna onhoorbaar „eindelijk" zijn lippen. met het eigenlijke werk te beginnen. Ten slotte lieeit men te Londen groi geschui ge- bruikt, door te Parijs te laten weten, dat Engeland aan de conferentie geen deel zou nemen, indien vooraf geen eensgezind iront van de geallieerden gevormd was. Strikt genomen weten wij dus ook nu nog niet, of de conferentie in het begin van de volgende week doorgaat. Er is een week tijd cm af te zien, of Poincare zich met de meuwe re geering van Bonar Law (wier voortbestaan in haar zuiver conservatief karakter voor het overige zal afhangen van de beslissing van de kiezers) beter kan verstaan dan met die van Lloyd George. Het zal niet alleen een belangrijke week zijn voor de vraag, hoe de toestand in de Levant zich ontwikke- len zal, maar ook voor de kwestie, of het herstel van de entente cordiale nu rnogelijk zal zijn. Te Konstantinopel duurt inmiddels de tweesiachtige toestand voort, dat de siad geregeerd wordt door de vertegenwoordi- gers van Angora tegen de beschikkingen van de geallieerde commissarissen in, die wel de gewapende macht hebben, waarmee zij hun zin zouden kunnen doorzetten. maar aarzelen hiervan gebruik te maken. Een duidelijk bewijs van deze politiek van mach- teloosheid uit aarzeling is, dat de staat van beleg te Stamboel nog altijd niet afgekon- digd is. Bij hun drukke onderhandelingen met Rafet- (of Refet-) pasja hebben de ge allieerde commissarissen totdusver alleen bereikt, dat het nieuwe extra invoerrecht voor broodkoren is ingetrokken, omdat de importeurs geen graan meer wilden invoe- ren en de stad daardoor met hongersnood werd bedreigd. In de laatste twintig jaar is te Konstantinopel voornamelijk Russische Roemeensche en Amerikaansche tarwe ge- bruikt, die goedkooper komt dan de inland- sche. Op het program van de nationalisten staat ook oeconoinische onafhankelijkheid van het buitenland door invoering van een tarief van invoerrechten, dat de Turksche nijverheid en landbouw beschermt. De eerste poging in de richting van den tariefpoli- tiek beteekent al broodsgebrek voor de Turksche hoofdstad. Voor de invoering van zulk een tarie. zijn ook de capitulaties een beletsel, daar zij bepalen, dat er van den invoer geen hooger invoerrecht dan 8 pet. mag geheven worden. De afschaffing van die capitulaties staat bovenaan het Turksche program. Azisbei, de gevolmachtigde van Angora te Moskou, heeft dit in een interview bevestigd. Hij legde er nadruk bp, dat de Turken zich door het regime van de capitulaties in een staat van halve slavernij gehouden voelen en dat de oeconoinische kant ervan de eigen: reden is van 's lands achterlijkheid en ar- moede. Wij zijn, zeide hij, in 1914, en op- nieuw in 1919, voornamelijk ten oorlog ge- trokken, om het volk te bevrijden uit den doodelijken greep van de capitulaties. Wij zouden den oefflog smadelijk verloren ach ten, indien wij verplicht werden het regime van oeconomische slavernij ook maar een dag langer te bestendigen. Als men hierin den Turken ter wille was, zouden de terri torial en alle andere kwesties wel in orde komen. Of Azis-bei met deze uiteenzetting de opvattingen van zijn regeering volkomen weergeeft, moet blijken uit hetgeen Ismet- pasja in vertrouwen zal mededeelen, nu in de week die hem nog rest voor hij te Lau sanne komt, zijn bezoek aan Parijs wordt aangekondigd. Wat de Engelsche politiek zal zijn, kan Curzon op dit oogenblik eigen- lijk nog niet zeggen, maar pas tegen Vrij- dag, wanneer men zeker kan weten, hoe de regeering van Bonar Law het er bij de ver- kiezing heeft afgebracht. Alles wat hij nu kan doen, is twee programs klaarmaken, waarvan het eene moet dienen als de con- servatieven een stevige meerderheid krijgen en het andere, als zij weer samenwerking met andere partijen, casu quo met die van Met noodige voorzorgsmaatregelen sloop de vreemde indringer naar het schrijfbu- reau, waarin wij Narjac zijn portefeuiile en het taschje hebben zien bergen. Drommels, inompelde de man, hij heeft den sleutel er afgencmen Spiedend zag de vreemdeling rond en toen zijn cog op het nachttafeltjje viej, naast het bed, gleed een glimlach van voldoening over zijn gelaat, want de ge- zochte sleutel lag er op. Zonder vrees nadierde de vreemdeling de alooof. Op het oogenblik, dat hij bij het bed stond, keerde de slaper zich op de zij en deze beweging deed den ander spoed maken met zijn manoeuvres om den sleu tel te bemachtigen. Door die haast echter stiet hij tegen het nachtkaarsje en de kan- delaar, waarin de kaars brandde, viel van het kastje, waarbij de kaars doofde. Rechtop zat Narjac ineens in bed en met nog slaperige stem vroeg hij: Zijt gij het, Romain? Zonder een woord te zeggen, wierp de vreemde indringer zich op Alexandre een korte worsteling ontstondeen snij- dende kreet klonk door de kamer en het huis toen was alles fetil. Dat is niets te vroeg, zei de vreem deling bij zichzelf, dat heer had zich aardig verweerd als hij klaar wakker was geweest. De moordenaar haalde nil uit zijn biri- nenzak een eiectrische lamp te voorschijn en voleindigde zijn bandietenwerk. Kalm opende hij" met den sleutel de bureaulade en haalde er de portefeuille en het tasch je met geldswaarde uit, waarna hij zich op de teenen verwijderde, zonder zelfs een blik nog op zijn slachtoffer te werpen. (Wordt vervolgd.) si MBHKBHERiMflMMHrooHlHUf jHraMHEfizaBKSflMHBHHMMWMfc Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat bet verzoek van KRIJN LOOF te Ter Neuzen, om op het perceel. kadastraal be kend in sectie C, no. 4608 en 4678 een motor te mogen plaatsen en in werking brengen, door hen is INGEWILLIGD. Ter Neuzen, 13 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. H U 1 Z I N G A. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het verzoek van GERARD RUIJSAARD te Ter Neuzen, om op het percee), kadastraal bekend in sectie M, no. 259, zijn bakkers- oven te mogen vernieuwen, door hen is INGEWILLIGD. Ter Neuzen, 13 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. H U I Z I N G A. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1