ioren was. Onmiddellijk waren politieinan- nen werkzaam oin het vertorene te zoc- ken of den eventueelen dief te arresteeren. Gelukkig zijn de 71 paarlen reeds terecht. Door een dame, die den armband waar- schijnlijk reeds aanstonds na het verlies, gevonden had, waren zij aan een der be- dienden afgegeven die ze zoolang in een koffertje had gedaan, onderwijl de politie ziocht en zocht. De vindster, door de Evening News gei'nterviewd, verklaarde o.m., dat zij wel veronderstelde, dat een bekaoning zou gegeven word en. TROEPENVERVOER DOOR DE LUCHT. Het Engelsche luchtvaart-ministerie is van plan vliegtuigen te bouwen, welke in staat zijn per stuk 50 volledig bepakt en gezakte soldaten te vervoeren. "Die mon- stermachines zullen worden gebouwd van staal. En als motor denkt men te nemen den nieuwen Beardmore half Diesel olie- motor. Dat soort motor zal het aantal noodlandingen tot een minimum terug- brengen, waarvan de verfijnde moderne vliegtuigen zoo'n last hebben. Met dergelijke machines kan men troe- pen zoo snel door de lucht vervoeren naar zwakke punten, bedreigde stellingen, enz. dat het aantal vijandelijke verrassingen tot een minimum wordt teruggebracht. Men zit er in als in omnibussen en de stoel- tjes zijn op'klapbaar. Met 50 personen is nog niet de limiet bereikt; men kan de ma- ch'nes zoo stevig bouwen, dat het zelfs mogelijk wordt 100 man tegelijk door de lucht te gooien. H1J WIST HET VAN VROEGER. In een Londensche rechtzaal speeide zicli dezer dagen het volgende af tusschen den rechter en een vader, die zijn zoon niet geregeld naar school nad gezonden. De vader: Ik heb aan den onderwijzer gevraagd, den jongen telkens als hij te laat komt, een pak ransel te geven. Rechter: De onderwijzer is tocli geen raiiselmachine geworden? De vader: Nee, doch hij heeft een beetje gezag over de kinderen. Als ik den jongen zself sia, denken de inenschen dat ik hem nushandel en klagen mij aan. Wat moet ik doen. Rechter: U moet op eeri andere wijze invloed op uw zoon zien te krijgen. Ik ge- loof niet dat slaan altijd zoo goed is. De vader: Toen ik een jongen was en ransel kreeg als ik spijbelde, heeft het mij dan toch maar wat goed geholpen. Na deze leerrijke uiteenzetting werd de zitting verdaagd. DOODK1STEN TE HUUR. Het voorbeeld, door Augsbur in Beieren gegeven, waar de bevolking zich op ge- meentekosten kan laten begraven, heeft in vele andere plaatsen in Westfalen reeds na- volging gevonden, waarvoor de minder gegoeden 't door de hooge prijzen van lijkkisten, ten eenenmale onmogelijk is ge worden, voor hun overleden verwanten, lijkkisten te bestellen. Om een gepaste be- grafenis mogelijk te maken, is men er van gemeentewege toe overgegaan, in der gelijke gevailen de kisten gratis beschik- baar te stellen. LK kisten krijgt men in bruikleen. Het lijk wordt er in 'ter aarde besteld, maar na de begrafenis wordt de kist weer opge- graven om weer voor anderen te dienen. Het lijk wordt dan, in een doek gewikkeld de finitief begraven. WAT EEN OROOT PASSAG1ERSSCHIP INSLAAT. Naar aanleiding van het in de vaart ko- men van het uieuwe stoomschip „Volen- dam" der Holland-Amerika-lijn werd ge meld welk een verbluffenden voorraad pro- viand zoo'n schip aan boord neemt. Er schijnt op zee ontzaglijk veel gegeten te worden. Voor een reis naar New-York en terug worden voor de keukens ingeslagen, om een maximum van 29o passagiers te klasse 3% tweede klasse en 1292 derde klasse en de be manning, behoorlijk te onderhouden: aan versch vleesch: 25 ossen, 20 kalve- ren, 45 lammeren en 20 varkens, aan gezouten en verduurzaamd vleesch 20.000 K.G.; 1 j aan versche visch 2000 K.G.; aan gezouten en verduurzaamde visch 6000 K.G.; #aan gevogeltje: 600 eenden, 600 kippen, 300 duiven, 200 sneeuwhoenders, 30 gan- zen, 200 poulardes, 100 korhoenders, 100 piepkuikens en 150 fazanten aan versche groenten: 2000 kroppen sa- lade, 200 st. bloemkool, 300 st. roode kool, 300 st. witte kooL 200 flesschen postetein, 500 bos wortelen, 20 H.L. uien, 400 bos prijf, 5 (H.L. kroten, 1000 st. komkam- mers. 200 bos radijs, 200 K.G. tomaten; aan groenten in blik 8000 Liter; aardappelen 400 H.L. a 70 K.G., 28.000 K.G. vru.chten. 150 meloenen, 15 bunch ba nanas, 40 an an ass-en, 5000 tafelappelen, 5000 tafelperen, 150 K.G. druiven, 1000 perziken, 6000 pruimen, 10.000 sinaasappe- len, 10.000 dtroenen en 100 K.G. noten; vruchten op water 1000 Liter; oonfituren 500 K.G.; meel 20.000 K.G.; beschuit 400 K.G. bo ter 1500 K.G.; kaas 1700 K.G.; room en melk 1800 Liter; koffie en thee 1000 K.G.; suiker 2500 K.G.; grutterswaren 10.000 Liter; eieren 30.000 stuks ice cream 500 doozen; wijnen en likeuren 2500 flesschen; bier 10.000 Liter en mineraalwater 8000 flesschen. Buitendien nog een reserve-voorraad le- vensmiddelen voor een reis van dertig da- gpn. BESTUURBAAR LUCHTSCHIP VERONGELUKT. Renter seint nit San Antonio (Texas), d.d. 17-Oct.: Het miiitaire bestuurbare luchtschip, hetwelk onlangs een vlucht dwars over het vasteland volbracht en van de Stille Zuid- zee-kust op den terugwcg naar Washington San Antonio bereiktej is toen het des mor- gens uit de harigar werd gebracht, iri brand geraakt en volkomen vernietigd. Volgens het eerste bericht zijn eenige leden van de be- manning verbrand, en anderen gewond. EENE DURE. Onze gootsteen was verstopt weshalve wij (op een Zaterdagmiddag) een foodgie- ter ontboden. Na veel bidden en smee- ken niocht het ons ten laatste gelukken een menschlievende snaar in zijn gemoed te doen trillen en kwam hij na den voor- geschreven werktijd op een uur, „waarop hij feitelijk niet hoefde te werken" ten onzent. Het scheen zware arbeid, die hij te ver- richten had. Hij steunde en zwoegde al- thans geen klein beetje, doch nadat hij eenigen tijd was bezig geweest, verklaarde hij, dat hij 't nu moo; genoeg vond„ bovendien: hij moest naar een sportwed- strijd. Dus wij bleven zitten met den verstop- ten gootsteen, waar we geen water kon- den doorgooien, een groote last. Toen togen we ten einde raad zelf maar aan het werk met geitnproviseerden zuigers, en het mocht ons na een kwartiertje ge lukken, den boel in orde te brengen. Maar nu ontvingen wij een rt&ening „Gepoogd een gootsteen door te steken 2.50 gld." (Hbld.). HET GEVAAR VAN KLEINE WONDJES. Het „Maandblad tegen Vervalschingen" neemt over wat prof. Ledderhose uit Mun- chen schrijft over het gevaar van kieine verwondmgen en de hygiene van de huid, de nagels enz.: Men lette voor alles op het reinigen en onderhouden van de nagels. Daarvoor moet gebruikt worden, noch om het vuil onder de nagels weg te halen, noch om de nagelriemen Ios te maken. Borstel en nagelvijltje zijn daarvoor de aangewezen instrumentjes. En dan vooral den nagel- riem niet te ver terugschuiven, waardoor men in het voor ontsteking zeer vatbare diepe nagelbed komt of den nagelriem scneurt. Een ,,zwerende nagel" is een zeer pijnlijke geschiedenis, en na het wegnemen van den nagel blijft doorgaans een mis- vormden vingertop als herinnering aan de slechte behandeling van den nagel. Niet schoone nagels kunnen de oorzaak zijn van een leelijke ontstoken neus (wondroos), kieine en groote puisten, steenpuisten. Het kost een heele overwin- ning, als men tien nagels tot zijn beschik- king heeft, om dan niet, al is het maar even, een jeukende plek te krabben. En toch moet men het niet doen en moeten kinderen het afleeren. Als men het pro- beert, zal men beinerken, dat drukken op de jeukende plek met een zakdoek of den (altijd wat minder vuilen) bovenkant van de hand qok helpt, dikwijls ook al het den ken aan wat anders. Daarvoor is echter wat training noodig, die van kinderen niet te vergen is. Om de onzuiverheid van de mondholte moet men ook nooit een bloedend wondje uitzuigen; de waterstraal is een heel wat beter reinigingsmidde! dan het speeksel, waarin van alles kan voorkomen. Het uit zuigen van de wond na een gevaarlijken beet maakt hierop schijnbaar een uitzon- dering, maar dan wordt dit gedaan, als men geen ander middel bij de hand heeft om het die,per indringen Van het git te beletten. Prof. Ledderhose bestrijdt ook nog het volksgeloof, dat veel heil verwacht van het uitdrukken van puisten en zweren, wat zoo dikwijls toegepast wordt zelfs ten koste van veel pijin. Als afschrikwekkend voor beeld vertelt hij een droevig geval. Een dertigjarige jonge man had een kieine steenpuist aan zijn neus, die daardoor erg gezwollen was. Om hieraan gauw een eind te maken, drukte hij eenige malen daags met alle kracht, voor een spiegel, de puist uit. Echter 'met dit gevolg, dat hij den etter ook in het bloed drukte, een hevige beendermerg-verettering kreeg en niettegenstaande ingrijpende operatieve behandeling stierf. Het gevaar van kieine verwondingen en ontstekingen zou reeds veel beperkt wor den, wanneer nagete en binnenkant der handen herhaaldelijk met zeep geborstetd werden. Nog meer zou er bereikt worden, wanneer in het knippen der nagels geen wisselende mode gevolgd werd, maar de eenige hygienische mode: kort en rand knippen. Op die rnanier geknipte nagels kunnen ook schoon gewasschen worden zonder borstel door den binnenkant der vingers op elkaar te leggen. flink te be- wegen en op die manier het zeepsop on der de nagels te brengen. Afspoelen on der stroomend water voltooit dan de reiniging." DE EX-KEIZER ALS HOUTHAKKER VERZEKERINGSPLICHTIG? Dezer dagen kwam aldus meldt men aan de „N. Haarl. Crt" bijl de Rijks- verzekeringsbank een aangifte binnen van een verzekeringsplichtig bedrijf door den ex-keizer van Duitschland, nl. het be drijf van houtzagen. De aangifte was onderteekend door den Hofmaarschalk. Het bleek nl. dat de kei- zer voor de harde blokken hout, die hij zelf niet door kan hakken, een werkman in iduenst heeft. dien hij f 0.35 per uur betaalt voor het hakken of zagen van blokken. Natuurlijk zal er, zegt het blad, wel een mouw aangepast worden, dat de keizer niet verzekeringsplichtig verklaard wordt. 't Werk moet gerekend worden onder oc- drijfsuitoefening in eigen beheer. Maar de ze aangifte toont toch hoe conscientieus de ambtenaren van den Raad van Arbeid de zaken napluizen. KON1NG ALS MENSCHENREDDER. De koning van Italie zat Zaterdag met zijn dochtertjes ,aan de monding van de Arno, bij San Rossoro, te visschen, toen hij een roeibootje bemerkte, dat door den stroom werd meegevoerd. De konine slaagde erin, een touw naar de visschers- lieden in het bootje te werpen en slaagde er aldus in het bootje en zijn bemanning behouden aan wal 'te trekken. GELYNCHT. Weer feenis een geval van lynch-justitie in den staat Tennessee, maar "Sitmaal eens een terechtstelling, waarbij de slachtoffers blanken waren. Twee Tdarfley's, vader en zoon, waren onlangs in het plaatsje Cam den veroordeeld wegens doodslag, ge- pleegd op een neef. De plaatselijke bevol king vond, dat de daders er te gemakke- lijk waren iajfgekomen, haalden hen met geweld uit de gevangenis en schoot hen dood. DE MANIER WAAROP. Een koning droomde eens, dat hem alle tanden waren uitgevallen. Toen vroeg ffij aan een astroloog, wat dat te beteekenen had. De astroloog zei: Alle kinderen en alle familieleden van den koning zal hij voor zijn oogen zien sterven Toen toornde de koning. Hij liet den astroloog in de gevangenis werpen en ont- bood een anderen astroloog. Toen hij de- zen vroeg, wat de droom had te betee kenen kreeg hij ten antwoord: De koning zal al zijn kinderen en fa milieleden overleven. Over deze handige woordschikking ver- heugde zich de koning en hij liet den astroloog rijkelijk beloonen. DE GROOTSTE VEELVRAAT. Een koning zat met zijn kanselier dadels te eten en wierp de pitten, daar, waar de kanselier zat. Toen beiden klaar waren zeide hij tegen den kanselier Wat ben jij toch een veelvraat! Bij jou ligt een berg dadelpitten. De kanselier gaf hem ten antwoord: De grootste veelvraten beschermer der wereld, zijn de menschen, die noch dadels, noch pitten overlaten. GEMEENTERAAD VAN TER NEUXEN. Vergadering van Dinsdag 24 October 1922, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizing'a, liurge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhocdt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Schuele, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Kidder. F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamt- link, L. J. van Driel en A. J. Harte. Afwezig -de heer H. J. van den Oudeii. De VOORZITTER opent de vergadering en zegt ongeveer het volgende: Mijne Heeren! De ramp, ontstaan door het vergaan van het stoomschip „Cornelis" is voor onze gemeente van meer dan gewone beteekenis bij zulke zeerampen, omdat een groot deel der omge- komen equipage alhier woonachtig is, en zoo- vele familien daarbij betrokken zijn. Het scheepvaartbedrijf wordt door een deel onzer bevolking beoefend en tot nu toe werden zulke offers niet gevraagd. Ik meen in den geest van u alien te spreken, indien een woord van deelneming uit voor de nagelaten betrekkingen en een woord van hulde voor de bemanning, die tot het laatst haar plicht heeft gedaan, en met het schip is ten onder gegaan. Er kan echter in deze aan nie- mand een verwijt worden gericht. Ik meen ook een woord van dank te moeten richten tot de reederij, die niets heeft nagelaten en ook geen kosten heeft gespaard, om zekerheid te verkrijgen omtrent het lot der bemanning en maatregelen heeft lateii nemen voor een van pieteit getuigende begrafenis der gevonden slachtoffers. In het algemeen is het gebeurde ook een roepstem voor ons alien, dat wij onze dagen moeten tellen, want, hoewel deze mannen op het water zijn omgekomen, zoo staan ook wij alle dagen aan ongelukken bloot,zoowel op het water als op den akker en in de werk- plaats. En waar deze gemeente een deel harer bevolking afstaat aan de zeevaart, spreek ik de hoop uit, dat zij bewaard moge blijven voor verdere rampen. De heer NOLSON: Mijnheer de voorzitter: Namens de Maritieme Vereeniging, zoo nauw betrokken bij het zecvaartbedrijfalhier, sluit ik mij geheel aan bij de woorden van rouw en van medegevoel, zooeven door u geuit. Voor een ran\p, welke het s.s. Cornell's en hare bemanning getroffen heeft, was onze gemeente tot nu toe gespaard gebleven doch, helaas, de zee heeft ook van onze ingezetenen, dit offer geeischt. Weinig weten wij van hetgeen er gebeurd is, niets van den strijd welke ongetwijfeld door de kloeke bemanning, de laatste uren, tegen de woeste elementen gestreden is, doch een ding weten wij en dat vewult ons met trotsch, dat is het groote plichtsbesef der bemanning, die weigerde haar post te verlaten, toen het daar- toe de gelegenheid had en het nog tijd was. Zij wilde het hun toevertrouwde schip slechts in den uitersten nood prijsgeven. Dit groote plichtsbesef heeft hun het leven gekost.. Onze zeevarende bevolking heeft daarmede bewezen, waardige opvolgers te zijn van de moedige Zeeuwsche zeevaarders van voorheen. Moge het een troost wezen, voor de achter- gebleven betrekkingen, overtuigd te kunnen zijn van de sympathie en van het medevoelen van alle burgers onzer gemeente met het groote leed, dat hen getroffen heeft. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van den Ouden bericht heeft gezonden, dat hij eerst in den namiddag de vergadering zal kunnen bijwonen en in verband daarmede heeft verzocht, de behandeifng van punt 3 aan te houden tot hij tegenwoordig is, waartegen naar sprekers meening wel geen bezwaar zal zijn. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 7 en die van 21 September 1.1. worden met algemeene stem- men onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een verklaring van het R. K. kerk- bestuur der Parochie van den H. Willilwordus, alhier, dat het de voorwaarden aanvaardt, ge- steld bij beschikking van den gemeenteraad van 7 September 1922, in zake het leggen van een riool, dienende tot afvoer van regen- en afvalwater, ten behoeve van de bijzondere school, in gemeentegrond. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van W. C. Reuter, dat hij de benoeming tot onderwijzer aan ie kop- school aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van het Burgerlijk Arm- bestuur, waarin het bericht dat in hare ver gadering van 22 September 1.1. na breede be- spreking is besloten, de rente-zegels voor den armlastige Jac. de Zeeuw te plakken, waardoor het in de vorige vergadering genomen besluit is vervallen. Aangenomen voor kennisgeving. A Verslag van den keuringsdienst van waren in het gebied Goes, over het tijdvak 15 Nov.31 Dec. 1921. t Daaruit blijkt, dat in de gemeente Ter Neuzen bezocht werden 3 winkeliers waarvan ter plaatse werden gekeurd: 6 alcoholhoudende dranken, 2 azijn, 1(J brood, koek, enz., b cacao en cacaopoeder, 6 conserven, 9 gedroogde vruchten en groenten, 10 graan en graari- producten; 10 jams en geleien, 12 kaas, boter, margarine, 13 koffie- en theesurrogaton, o limonades en mineraalwater, 5 puddingpoeders, 10 specerijen, zout en mosterd, 3 spijsvetten (vaste), 3 spijsolien, 2 stropen en honig,16 suikerwerken, suiker en drops, 3 vleesch- extract, bouillonblokjes, 10 bereide vleesch- waren, 6 wasch-, bleek- en poetsmiddelen, 2 visch, 3 vruchtensappen, 6 diversen, totaal 163. Aangenomen voor kennisgeving. e. Proces-verbaal van de op 28 September 1922, door den burgemeester, krachtens op- dracht van burgemeester en wethoudtrs van 19 Maart 1917, bijgestaan door den secretaris gehouden kasopname bij den genieeiue-ont- vanger. Daaruit blijkt, dat in totaal is ont- vangen: batig slot 1920 f 19.227,04%, 1921 762.765,90, 1922 380.719,47, totaal f 1.162.712,41 y2, en dat is uitgegeven over 1921 j 757.704.61 y2, over 1922 j 164.113,47%. alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f 220.894,32%, hetgeen overeenkwam met de vertoono.e gel- den en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 21 September 1922, tot wijziging der begrooting dienst 1922, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van C. C. Nobels, aannemer en bioscoophouder, die daarin herinnert, dat aan hem en aan den heer P. A. C. Laban, te Middelburg, bij onderhandsche acte d.d. 6 April 1922, voor het tijdvak van een jaar, ein- digende 15 April 1923, in huur is gegeven een terrein aan de Burgemeester-Geillstraat, al hier, waarop een bioscoopgebouw is ge-ticht; hij deelt mede, dat de heer Laban voornoemd het recht van huur afstaat aan adres.->ant; dat adressant gaarne, ook met het c og op uitbreiding, verbetering en verfraaiing der bioscoop, bedoelde grond zou willen koopen; redenen waarom adressant zich tot den raad wendt met het beleefd verzoek, hem het thans in huur gegeven terrein voor een billijken prijs in eigendom te willen afstaan. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek in hunne handen te stellen om bericht en raad. h. Een adres van H. J. Colsen, voorzitter C. J. Nobels CJz., secretaris, T. L. A. van de Bilt, C. H. A. Vermeulen en J. P. Smies, ten deze optredende namens de bewoners der wijk Sluiskil dat zij meenen, dat tot nu toe geen maat regelen zijn genomen om Sluiskil van eiectrisch licht te voorzien, hoewel de centrale der P. Z. E. M. dit jaar stroom denkt te leveren; dat zij van oordeel zijn, dat het op den weg der gemeente ligt, de exploitatie van lie: laag- spanningsnet ter hand te nemen of re doen nemen om zoo de bewoners van Sluiskil op voet van gelijkheid te behandelen met het verig deel van de gemeente Ter Neuzen; weshalve zij den gemeenteraad verzoeken, daartoe te willen overgaan. Mocht het den raad beslist onmogelijk voor komen, dit verzoek in te willigen, zooda+ Sluis kil zelf de zaak ter hand zou moeten nemen, dan verzoeken zij beleefd, dat de raad zich officieel uitspreke, dat de gemeente borg blijve voor het benoodigde kapitaal, deszelfs rente en aflossing; dat aan de daarvoor te stichten vereeniging alsdan een ruime subsidie worde toegekend; dat door den raad alsdan ten spoedigste de voorwaarden worden omschreven, v aarop een en ander kan worden toegekend, opdat de zaak voortgang moge hebben; dat in verband met deze zaak zij de vrijheid nemen den raad te verwijzen naar de exploi- tatierekening over het laagspanningsverdeelnet door de directie der P. Z. E. M., did. 2 Maart 1922 bij het gemeentebestuur ingediend. Burgemeester en wethouders stellen voor, om dit verzoek in hunne handen te steilen om bericht en raad. De heer COLSEN had gedacht, dat, nu deze zaak reeds meer dan een jaar aanhangig is, het nu toch wel tijd zou geworden zijn, dat de raad een besluit nam. Het is hem bekend ge worden, dat op 2 Maart of 7 Mei door de P. Z. E. M. een plan is ingezonden, dat, naar het hem voorkwam, toch wel voor goedkeuring vatbaar was. De raad zou zich nu toch eindelijk behooren uit te spreken wat hij wil doen, opdat, als de raad meent, dat de gemeente niet voor de electrificatie van Sluiskil kan zorgen, de com- missie dat zelf ter hand zou kunnen nemen. Kort na het leggen van den eersten steen der centrale kwam de burgemeester en de secretalis te Sluiskil, om de electrificeering van Sluiskil te bespreken en dat werd zeer geapprecieerd. Er is toen een commissie be- noemd, uit de irgezetenen, die er zich voor in- teresseeren zou, maar die commissie is al spoe- dig als bijsmak ix-schouwd. De zaak is nog wel besproken in geheime vergaderingen van den gemeenteraad, maar daarvan weet de commis sie niets, waarom spreker er dan ook altijd tegen geweest is, die zaak in geheime vergade ring te bespreken. Uit de handteekeningen die de commissie verzameld hebben, van hen die willen aansluiten, blijkt, dat het algemeen er voor is. Westdorpe en Zuiddorpe, waaromtrent reeds tot aansluiting is besloten. hebben zoo- veel aansluitingen niet als Sluiskil. Het bovengrondsch net is nu al duizenden guldens goedkooper, dan toen de zaak voor het eerst ter sprake kwam. Spreker wil niet zeggen, dat men nu zou moeten besluiten om tot de aanbesteding van dat net over te gaan, doch wenscht wel een beslissing omtrent de vraag of de raad wil helpen, daar, indien zulks niet het geval is, de commissie dan haar eigen weg kan gaan en zelf trachten het plan uit te voeren. De VOORZITTER meent, dat de heer Colsen het er toch wel over eens zijn zal, dat de raad niet kan beslissen, dan na eerst kennis te heb ben genomen van de stukken. Het is wel waar, dat de commissie als zoodanig geen kennis heeft kunnen nemen, van hetgeen hier omtrent deze kwestie besproken is, maar de voorzitter der commissie is toch geen vreemde in die zaak en weet dus volkomen, hoe het er mede staat. Er behocft in deze volstrekt niet met overhaasting te worden te werk gegaan, elke overhaasting kan integendeel niets anders dan schaden. Spreker kan wel toezeggen, dat bur gemeester en wethouders in de volgende verga dering over dit vraagstuk hunne meening zullen kunnen kenbaar maken. Wat de raad dan doen zal, waagt spreker niet te beslissen. De heer COLSEN geeft te kennen, dat, als de zaak in de volgende vergadering tot een beslissing kan komen, hij er zich wel bij kan neerleggen. Hij was wel met een en ander bekend, maar daaraan had de commissie toch niets. Die droeg wel kennis, van de aan burge meester en wethouders ingezonden voorstellen er begrooting. De heer HAMELINK moet uit de besprekin- gen en het adres der commissie opmaken, dat reeds geruimen tijd een voorstel bij burge meester en wethouders aanwezig is. Dit zal toch wel aan den raad zijn gericht, waarom is dat niet overgelegd. Er wordt nu gezegd, dat dit in de volgende zitting zal wor den aanhangig gemaakt, maar als de raad dit dan een dag of drie te voren krijgt, aeht hij dat onvoldoende, voor zoo'n belangrijke zaak. Men moet gelegenheid hebben, dat voldoende te overwegen. Wat is toch de reden, dat een reeus in nan gauaan voorstel nog met is over gelegd oe vOORZHTER is heel ge^uklag, uaarop volledig mucntingen te Kunnen geven. Er is geen voorstel voor den raad ingekomen. oen aan burgemeester en wethbuaers geofeKen was, dat men ei in SiuisKil en tlnewegen prijs op stelde, aangesioten te worden voor electrische veriichtmg, heboen burgemeester en wethouders gemtonneeru oy do r'. o. a,, al., onder welke voorwaarden zij die buuraschappen wilde aansluiten. 'i'oen heooen burgemeester en wethouders van haar ontvangen een con cept-contract, doch zij konden geen vrijheid vinden daarop in te gaan. Toen zijn burge meester en wethouders gaan onderhandelen, om tot een resultaat te komen en daarover hebben srnds de onderhandeimgen geloopen. Het is wel juist, dat aan de raadsieden de voorwaarden, die de P. Z. E. M. wii stellen nog met zijn overgelegd, maar toch behoeven zij daarmede niet geheel onbekend to zijn, aan- gezien het concept-contract overeenkomt met dat hetwelk blijkens de verslagen is behandeld door de gemeenteraden van Axel en Zaamsiag. De heer COLSEN deelt mede, dat hij van den heer Everwijn een begiootihg heeit gezien, zooals die aan burgemeester en wethouders is ingezonden, daar stond alles op en als de be grooting julst was, zou het aan de gemeente geen cent kosten. Hij meent, dat de raad die Degrooting toch wel had mogen inzien. De VOORZITTER geeft te kenhen, dat er, tijdens het voeren der onderhandeimgen, daarvoor nog geen aanleiding was. Er zal ge- zorgd worden, dat de leden voor de behande ling van alles tijdig kunnen kennis nemen. l. De VOORZITTER deelt mede, dat nog is ingekomen een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 13 October 1922, lui- dende als volgt: Bijgaande verordeningen (op de heffing en invordering van schooigeld ontvingen wij van den Minister van Binnenlandsche Zaken terug bij schrijven van 9 October 1922, no. 12561, aideeling B. B., waarvan de inhoud luidt als volgt: „Waar aanleiding van uw nevensvermeld ver slag aan de Konmgin, omtrent de hierbij in anevoud teruggaande veiordenmg tot hefling van icliooigeiu voor het lager onderv,ijs in de gemeente Ter Neuzen, heb iK de eer uw college mede te deelen, dat ook ik het bedrag van 1000 beneden hetwelk geen schooigeld ver- schuldigd is, te hoog acht. Met het bedrag van f 800,voorgesteld in uw verslag van 10 Eabruari 1922, no. 40, le atdeehng ,-l, kan ik mij wel vereenigen. Uw college gelieve de vereischte wijziging te bevorderen. Ten overvloede meen ik uw college te moe ten mededeelen, dat juist op grond van het vorensitaande, de schooigeldverordening van de gemeente Ter Neuzen tot 1 Januari 1923 werd goedgekeurd. Waar evenwel het belastingjaar reeds was ingetreden, achtte ik het niet raadzaam in verband met de invordering van het schooigeld over de noodig gebleken wijziging te corres- pondeeren." Ons verslag van 10 Feb mar i 1922, no. 40, le afd. A, is van den volgenden inhoud: „Tegen het raadsbesluit bestaat bij ons het bezwaar, dat de heffing bij een lager inkomen behoort aan te vargen, daar anders vele leer- lingen, waarvoor naar ons oordeel wel schooi geld kan betaald worden, buiten de belasting zouden vallen. Naar ons oordeel behoort de heffing aan te vangen bij een inkomen, onmiddellijk volgende op het bedrag, dat bij de inkomstenbelasting voor een gezm met vier kinderen voor nood- zakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken, zijnde f 800. Wij hebben dit bezwaar ter kennis van het gemeentebestuur gebracht, doch de raad heeft geweigerd, de verordening in dien zin te wijzigen. Ons bezwaar wordt versterkt door de over- weging, dat in verschillende gemeenten in de omgeving de grens van heffing lager ligt. Vergelijking geeft dan aanleiding tot ontevre- denheid. Wij veroorloven ons aan Uwe Majesteit in overweging te geven, Hare goedkeuring aan het raadsbesluit te onthouden." Gedeputeerde staten verzoeken thans de door den Minister verlangde wijziging te bevor deren. Burgemeester en wethouders stellen naar aanleiding daarvan voor, aan het veriangen te voldoen, de klasse met een inkomen van f 800 aan te slaan zooals thans die voor f 1000 is aangeslagen en dan voorts alle klassen naar boven te laten opschuiven. Om de verordening weer tijdig goedgekeurd te kiijgen, is het ge- wenscht, zou spoe lig mogelijk een besluit te nemen. De heer SCHEELE acht dit cen nogal in- grijpend voorstel. Hij heeft het gisteren op de secretarie wel gezien, maar had niet ver- moed, dat het in leze vergadering al aan de orde zou komen. Ret is niet alleen, dat er dan de categorie bijkomt van menschen met inko- mens tusschen f 800 tot f 1000, maar alien daarboven worden ook zwaarder belast, naar hij meent met f 3 per kind. De VOORZITTER voor de lagere klassen wordt het 1,50, verder 3, terwijl het voor de hoogste klasse f 4,50 wordt. De heer SCHEELE: Dan is het dus voor sommigen nog iets meer. Is er door burge meester en wethouders ook een berekening ge- maakt van het bedrag dat zal ontvangen wor den volgens de bestaande regeling en wat zal het worden bij het nieuwe voorstel. De VOORZITTER: Dat heeft nog niet kun nen geschieden, daar wij het schrijven pas hebben ontvangen Uit de begrooting kunt U echter zien, dat we voor het jaar 1923 de op- brengst volgens de bestaande regeling reeds hebben verhoogd met f 1000, omdat die rege ling meer opbrengt dan geraamd is. De heer HAMELINK: Reden te meer, om die nieuwe regelinv maar niet zonder slag of stoot in te voeren De VOORZITTER: Dat moet de raad weten. Burgemeester en wethouders hebben nog geen gelegenheid gehad deze kwestie nader te over- zien, maar meehden, dat er, in verband met het schrijven van den Minister wel aanleiding was, om de thans voorgestekle regeling aan te nemen en deze zaak af te handelen. De heer SCHEELE: Er zit hier ook weer een stukske belasting in, dat voor ouders van kinderen met 2000 tot /3000 niet zonder gevolgen is. Ik zou daarosn dit punt nog eens willen aanhouden. De heer HAMELINK: Ik ben ook voor uit- stel van behandeling; ik weet niet, of het nu wel opgaat, dat de Minister voor andere ge meenten genoegen neemt om met f 1000 te be- ginnen en dat voor Ter Neuzen niet wil doen. Als we eens begonnen waren met de ouders met een inkomen beneden f 1200 vrij te stellen zou de Minister er misschien wel genoegen mee nemen. Ik heb het schrijven niet bij de stukken gezien en wensch deze kwestie nog wel eens nader te overwegen. Ik begrijp niet, hoe de Minister hier bezwaar maakt, tegen hetgeen hij voor ar.dere gemeenten goedkeurt Dit is toch geen gevolg van de adviezen van burgemeester en wethouders, want het is be kend, dat deze van een andere meening waren dan de raad? In elk geval sluit ik me aan bij het voorstel van den heer Scheele, om de be handeling uit le stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. (Zie -crder het E. rate Blad).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 7