Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. HOOQE VRACHTEN. Dezer dagen kochten de uitgevers van de Meppeler Crt. in Duitschland een kleine machine voor f 98. De vrachtprijs tot Meppel bedroegf 102.40. EEN GRIEZEL1GE VONDST. In een boschje bij het kastee! Stouten- burg is het in verregaanden staat van ont- binding verkeerende lijk gevonden van een onbekend, als heer gekieed persoon van ruim middelbaren leeftifd. In een zijner zakken bevond zich een bed rag van f 20. Voorts werd in de nabijheid een flesc'n wijn ontdekt, die een paar maanden ge- leden uit het St. Jozef's gesticht te Ach- terveld is gestolen. DE POSTDIEFSTAL TE KERKRADE. De postbeambte B., die, in verband met den postdiefstal te Kerkrade verdacht van hieraan debet te zijn, aangehouden was, is Vrijdag weder op vrije voeten gesteld en heeft zijn dienst hervat. Een ander spoor der recherche, dat naar Duitschland leidde, bleef tot heden zon- der resultaat. EEN SMOKKELDRAMA. Donderdagnacht is te Didam de metse- laar C. v. Vuuren, toen hij met een troep jeneversmokkelaars door rijksambtenaren tot stilstaan werd aangeroepen, door een schot in den rug getrotfen. De kogel ver- liet aan ubn voorkant het lichaam. De getroffene, vader vaji b jonge kinderen, is in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis gebracht. MOORD. Zondagavond omstreeks half tien kwam zich op pen Nieuwen Haafdijk te Breda bij twee surveilleerende agenten van politie melden de 24jarige J. d. uit Princenhage, met de mededeeling, dat hij in het huis van zijn zwager aan den Nijverheidssingel zijn vrouw vermoord had. De agenten zijn toen met den man onmiddellijk naar dat huis gegaan en vond'en daar de 21jarige vrouw van den man, vreeselijk verminkt op den .vloer liggen. Zij gaf nog enkele teekenen van leven, doch was reeds ster- vende. Toen er een dokter bij kwam, was zij al overleden. De jonge vrouw, moeder van een kind ,van! 2 (en een half jaar, was reeds eenige malen met een anderen man uit geweest en Zondagavond ook weer. Toen zij de- zen persoon .yerlaten had, is haar eigen man met haar naar het huis aan den Nij verheidssingel gegaan. De man kwam daar veel, en had een sleutel van het huis. Er was daar niemand thuis en uit jalouzie is de man toen met een klein broodmes zijn vrouw te lijf gegaan. Vermoedelijk heeft hij haar ook met een hamer ge- slagen. De dader <staat niet ongunstig bekeud. Hij is Maandag ter beschikking .van de justitie gesteld. LNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. POLITIE. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: een Ceintuur. Rechthebbende vervoege zich aldaar. WEERBERiCHT van 25 Oct. 1922. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 769.1 Aberdeen en Thorshavn. Laagste barometerstand 752.3 Haparanda. Verwachting tot den avond van 26 Oct.: Meest zwakke winden uit Oostelijke rich- tingen, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, iichte vorst 's nachts, zelfde temperatuur overdag. SCHEEPVAARTBEWEGING. 23 October. Eng. s.s. Nyroca, 3665 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Spanker, 5307 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Nautilus, 2033 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Dryburgh, 3583 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Shildon, 6109 M3., kolen, van Methil voor Gent. Eng. s.s. Mount Park, 7639 M3„ kolen, van Immingham voor Gent. Eng. s.s. Grangewood, 4454 M3., kolen, van Methil voor Gent. Belg. s.s. Marcel, 3106 M3., kolen, van Grangemouth voor Ter Neuzen. Nederl. s.s. Folmina, 3293 M3., ledig, van Sluiskil naar Dunston. 24 October. Duitsch s.s. Tamara II, 2568 M3.. hout, van Kotka voor Gent. Eng. zeils. Waterwitch, 586 M3., fosfaat, van Ter Neuzen naar Plymouth. Eng. s.s. Hematite, 2043 M3„ ledig, van Gent naar Kingslynn. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Stanislas, 3075 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Sheaf Arrow, 5925 M3., ledig, van Sluiskil naar New-Castle. Eng. s.s. Oakover, 981 M3., fosfaat, van Gent naar Rochester. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3„ stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. River Crake, 1892 M3., stuk goed, van Gent naar Goole. Van 23 tot 24 Oct. zijn langs de Midden- sluis 18 binnenvaartuigen op- en 41 afge- schut; langs de Westsluis 6 op- en 1 afge- schut. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAA'l SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s ARY van Montreal naar Avonmouth vertrok 17 dezer van Sydney. s.s. HELENA vertrok 22 dezer van New port naar Bermuda. s.s. TERNEUZEN van Port Talbot naar Catania passeerde 24 dezer Gibral tar. s.s. MAGDALEN A in lading te UP.aborg voor Ter Neuzen. s.s. ELISABETH vertrok 24 dezer van Uleaborg naar Ter Neuzen. Vergadering van Zaterdag 21 Oct. 1922. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Voorts tegenwoordig alle leden, met uitzon- dering van den heer J. M. Oggel, die door bij- zondere omstandigheden is verhinderd aan- wezig te zijn. 11. Verlaging van spoor- en posttarieven. Door net Bureau is van dat der Eindhoven- sche Kamer een schrijven ontvangen, met ver- zoek zich te verklaren, of het in beginsel ge- neigd is, een actie tot algemeene verlaging van spoor- en posttarieven te steunen, daar ook ZeeuwscH-Viaanderen in dit opzicht in ongun- stige omstandigheden verkeert. In het schrijven wordt er op gewezen, dat, door de hooge tarieven, van het spoor en ook van de postpakketten, de handel groote be- lemmering ondervindt, daar die vervoerkosten in vele gevallen de prijzen van de betrekke- lijke waren of artikelen verre overtreffen. Het Bureau is ten voile overtuigd dat, met andere omstandigheden, ook de hooge spoor- en posttarieven den handel drukken. Zeeuwsch- Vlaanderen verkeert, wat de spoorvrachten be- treft in een bijzonder ongunstige conditie, daar voor zendingen per spoor ook nog de vracht per boot over de Schelde komt, en voor de binnenwaartsch gelegen plaatsen ook nog de vrachtkosten van tram of voerman. Toch ziet het voor dit oogenblik geen heil of resultaat van eene actie als door hot Bu reau der Eindhovensche Kamer bedoeld. Het zou hier niet betreffen het verkrijgen van voor- deelen waarvan een bepaald deel ons land ver- stoken blijft in tegenstelling met andere dee- len, daar het een algemeen gevoelden druk is. i Die druk is ook niet het gevolg van willekeur I of trustvorming, om de prijzen hoog te houden tot het behalen van groote winsten, doch die I hooge tarieven zijn een gevolg van het streven I -der laatste tijden, om de tekorten waarmede I die betrokken diensten te kampen hebben, weg I te werken, en waarvan maatregelen het ge- I volg worden waardoor niet alleen de handel, maar ook andere kringen den druk onder- vinden. Om van invloed te zijn op het verkeer, zou een beduidende verlaging noodig zijn en of- schoon n de voor-oorlogsche tijden over het algemeen ondervonden werd, dat verlaging van tarieven aanleiding gaf tot meerder gebruik en daardoor stiiging der opbrengsten, betwij- feld het Bureau of onder de tegenwoordige omstandigheden, nu alles zoo geheel anders is dan vroeger, daarop mag worden gerekend. Het vreest, dat integendeel nog hoogere te korten daarvan het gevolg zouden worden. met als gevolg stijgende belastingen, waarover i thans reeds zoo geklaagd wordt en waarom- I trent men het wel algemeen eens is, dat ver- I laging noodzakelijk is. Het Bureau stelt daarom voor, te berichten, dat de Kamer zich van medewerking wenscht te onthouden, omdat zij met het oog op den I algemeenen toestand meent, dat van eene po- j ging in dit opzicht geen gunstig resultaat is te verwachten. De antwoorden die sedert het bestaan der Kamers van spoor- en postautoriteiten op ver- schillende verzoeken werden ontvangen, geven alien grond voor deze verwachting. De SECRETARIS vestigt nog de aandacht op de mededeelingen door den Minister van Waterstaat gedaan in de zitting der Tweede Kamer van jl. Donderdag, bij gelegenheid dor interpellate van den heer Van Braambeek over de exploitatietekorten der Nederlandsche spoorwegen en de wijze waarop die zullen worden gedekt, en die geen illusies laten, dat er thans sprake zou kunnen zijn van het ver krijgen van verlaging van tarieven over de ge- heele linie. Het mogelijke wordt aangewend om de exploitatie kloppend te krijgen door ver laging der uitgaven, aangezien men geen kans ziet. hoogere inkomsten te verkrijgen. Van I verlaging der tarieven verwacht de Minister I ook wel een drukker vervoer, maar niet van dien aard, dat het meerdere vervoer zou com- penseeren hetgeen door verlaging van tarief wordt prijsgegeven. De genomen proeven gaven een ongunstig resultaat. Er word j weder-uitgifte van kilometerkaarten gevraagd. j De Directie der spoorwegen heeft toen van 1 Juli-half September vacantiekaarten uitge- geven, die nog 25 goedkooper zijn dan de kilometerkaarten, maar niettemin is het ver voer achteruitgegaan en ook het verkrijgbaar stellcn van kaarten voor het bezoek aan de jaarbeurs tegen lager tarief, gaf niet hot re sultaat dat men er van verwachtte. Toch wil de Minister nagaan of er aan de inkomst"n iets te verbeteren valt in de richting van ta- riefsveriaging. Het voornemen bestaat op en kele lijnen weer buurtkaarten in te voeren en ook wordt over het weder in voeren van kilo- meterboekjes gedacht. Conform het voorstel van het Bureau wordt besloten. 12. Telefonische gesprekken met Engeland. Een afschrift van een door de Kamer te 's Hertogenbosch aan den Minister van Wa terstaat verzonden adres, waarin wordt aan- gedrongen op verlaging van het tarief der brievcnposterij, telegrammen en telefoonge- sprekken en voorts om te willen bevorderen, dat ook van uit andere plaatsen dan Den Haag, Amsterdam en Rotterdam telefonische gesprek ken zullen kunnen worden gevoerd met Enge land. Uit het fait, dat van uit die Nederland sche plaatsen niet alleen kan gesproken wor den met Londen, doch ook met plaatsen in het binnenland, wordt afgeleid, dat zich daartegen geen technische bezwaren verzetten. Om de ten opzichte van het vorig onderwerp ontwikkelde bezwaren kan het Bureau niet anders dan adviseeren het eerste deel van het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Het stelt echter voor, ook aan te dringen op recht- streeksche telefonische aansluiting met Enge land. Conform het voorstel wordt besloten. 13. Handel met Tsjecho SlowakJje. Van de Centrale Kamer van Koophandel in Tsjecho Slowakije is een schrijven ontvangen, waarin deze zich bereid verklaard tot het ver- verschaffen van inlichtingen betreffende het drijven -'an handel met dat land. Het Bureau stelt voor dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving en bij voorkomende gelegenheden belanghebbenden daamaar te verwijzen. Conform het voorstel wordt besloten. 14. Classificatie der gemeente. Het Bureau ontving van den -burgemeester van Ter Neuzen het verzoek, om, in verband met de herziening van het bezoldigingsbesluit en de classificatie der gemeente, 2 afgevaar- digden te zenden op eene 10 dezer in het ge- meentehuis te houden vergadering. Het Bureau noodigde hiervoor de heeren Thielmar en De Vrieze uit, die deze opdracht hebben aangenomen. De heer THIELMAN deelt mede, dat hij met den heer De Vrieze aan de opdracht heeft voldaan. De taak der opgeroepenen bestond in het vaststellen van de prijzen die hier voor levensmiddelen enz. gelden. Uit het midden der vergadering is een commissie benoemd, die de op de vergadering verstrekte gegevens in en rapport heeft verwerkt. 15. Lezingen over Nederland en Ned -Indie in Zweden. In aansluiting met de desbetreffende missive van den Minister van Landbouw is ontvangen een schrijven van de Kamer te Alkmaar, be- richtende, dat de Voorzitter dier Kamer, de heer U. G. Visser, in overleg met de Zweedsch- Nederlandsche vereeniging te Stockholm, in Zweden lezingen zal houden over Nederland sche voortbrengselen en industrie, en verzocht voor 30 Sept. 1.1. te berichten met welk bedrag de Kamer die lezingen wenscht te steunen. Hieromtrent kan worden medegedeeld, dat, in verband met het besluit der vorige verga dering over dit onderwerp, aan 33 vereenigin- gen van belanghebbenden in Zeeuwsch-Vlaan- deren van het voornemen mededeeling is ge daan, met verzoek voor 15 September te be richten of zij aanleiding konden vinden finan cial en steun te verleenen. Er werden slechts vijf antwoorden ontvangen, n.l.: a. De afd. Kloosterzande van den N. C. Boerenbond gaf te kennen, dat het verzoek moest gericht worden tot den Voorzitter van den Kring Hulst. b. De afd. Koewacht van dien Bond bericht- te, dat hare kas niet sterk genoeg was, om eene bijdrage te verleenen. c. De afd. Hulst der Z. L. M. beschikte afwijzend, omdat de financien der afdeeling het verleenen van steun niet toelaten en ver- wees naar het Hoofdbestuur der Z. L. M. te Goes. d. Het Dag. Bestuiir der Z. L. M. te Oost- burg berichtte, met groote belangstelling ken- nis te hebben genomen van het voornemen, maar geen termen te kunnen vinden om finan- cieelen steun te verleenen. e. De afd. Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond bericht, dat de stand der kas een dergelijke uitgaaf niet toe- laat, en dat het naar hare meening ook eigen- lijk op den weg der Centrale organisatie ligt, hieraan steun te verleenen. Het Bureau, hiervan kennis nemende, meent le moeten constateeren, dat de belangstelling voor het onderhouden of versterken van han- delsrelaties met Zweden hier niet sterk ge- volgd worden, waar hier de gelegenheid was, met een geringe bijdrage belangstelling te toonen. De 5 ontvangen antwoorden zijn af wijzend, terwijl van 26 corporaties zelfs geen ar.twoord is ontvangen. Voornamelijk stelde het teleur, dat de fokkersvereenigingen zich onthielden. Het was daarom een verrassing, dat na het opmaken der agenda d.d. 9 October 1.1. nog een schrijven is ontvangen van de vereeniging van Paardenfokkers „Door Eendracht Sterk" te Hulst, dat genoemde vereeniging besloot, om, wanneer zulks noodig is, een bijdrage van 25 gulden te verleenen. Van dit schrijven is kennis gegeven aan den Minister van Landbouw en aan de Kamer te Alkmaar. De heer RISSEEUW die ook tot de verde- digers van het in de vorige vergadering aan genomen besluit behoorde, verklaart zich met het Bureau zeer teleurgesteld te gevoelen over de ingekomen antwoorden, vooral, dat van de afdeeling der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij te Oostburg, is hem tegengevallen. Hij is van meening, dat deze zaalc voor de landbousvers van Zeeuwsch-Vlaanderen van zoodanige beteekenis is, dat zij voor deze zaak toch wel wat meer dan alleen zedelijken steun had mogen over hebben. Men zal de Kamer er later geen verwijt var. kunnen maken, dat zij niet let op de belangen van den landbouw, zij is in deze diligent ge weest. Hij voor zich blijft overtuigd, dat de pogingen die worden aangeknoopt om nauwere relaties te krijgen met Zweden voor den Zeeuwsch-Vlaamschen landbouw we! degelijk van gewicht zijn. 16. Opheffing van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Door de Kamer te Delft wordt steun ver zocht voor een door haar tot den Raad van Ministers gericht bezwaarschrift, tegen de voorgenomen opheffing van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel al'- zelf- standige instelling. Indien bezuiniging hiervoor het motief was, meent de Kamer, dat dit belang evengoed zou zjjn gediend door het Departement van Arbeid, onder te brengen, dan dat, luidens de geruch- ten, nu het omgekeerde gebeuren zal. De Kamer verzoekt den Ministerraad zoo danige opiossing nog te willen overvvcgen en in elk geval de noodige waarborgen te nemen, dat de afdeelingen Nijverheid en Handel in het gedrang zouden komen. Ter zake is nog ingekomen een schrijven der Kamer te Haarlem, van dezelfdc: strekking en een afschrift van een door den Nederland- scben grossierabond aangenomen motie. waarin ook op het voortbestaan van een zeif standi," Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt aangedrongen. Indien het Bureau met de Delftsche Kamer dit laatste gevaar duchtte, zou er naar hare meening aanleiding zijn voor eene actie. Het meent echter, dat daarvoor geen vrees behc-cft te bestaan. Er kan in deze een voorliefde be staan den naam van een of andere afdeeling meer op den voorgrond te doen treden. doch het Bureau kan niet aannemen, dat dit vah invloed zou worden op de practische beharti- ging de'1 belangen van de ver chillende afdee lingen. Ook thans hebben de Ministers "oor dc verschillende afdeelingen hunne chefs, die zich in het bijzonder met het behandelen der daarbij betrokken zaken bezig houden, terwijl de Minis ters meer de gmote lijnen aangeven. Uit de kringen van de Nijverheid vooral is in den laat- sten tijd de opmerking gemaalrt, dat het voor al met het oog op de arbeidswetgeving ge wenscht Icon zijn, dat er een verband zou be staan tusschen het Departement van Arbeid en Handel en Nijverheid, daar alsdan ver "acht kan worden, dat die wetgeving meer rekening zal houden met de praktijk, dan thans wel het geval is. Indien werkelijk bezuiniging bij het Mmi- sterie net motief is, kan er, naar de meening van het Bureau geen aanleiding zijn, om het daarin te belemmeren, ter wille van gevoeiig- heden, omdat alsdan een bepaalde afdeeling niet meer in den naam van het Departement op den voorgrond treedt. Het Bureau stelt daarom voor, he': adres voor kennisgeving aan te nemen: Conform het voorstel wordt besloten. 17. Kilometerboekjes. De Kamer te Tilburg bericht, dat zij van de Directie der Nederlandsche spoorwegen een schrijven heeft ontvangen, waarin wordt te kennen gegeven, dat haar verzoek (ook door onze Kamer gesteund), tot wederinvoering van kilometerboekjes niet in overweging kan wor den genomen, en dus tot haar leedwezen niet aan het verzoek kan worden voldaan. De Kamer van Tilburg qualificeert dit ant- woord als onbehoorlijk, omdat het niet gemoti- veerd wordt en heeft zich opnieuw tot de Directie gewend, haar verzoek herhaald en ver zocht dit in emstige overweging te willen nemen en, voor het geval dat niet tot weder invoering van kilometerboekjes kan besloten worden, de motieven daarvoor zoo uitvoerig mogelijk te willen uiteenzetten. Het Bureo.u stelt voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform het voorstel wordt besloten. 18. Centralisatie postcheque en girodienst. Naar aanleiding van onze adhaesiebetuiging aan het verzoek der Kamer te Vlaardingen, om niet over te gaan tot centralisatie van een post- cheque en girodienst schrijft de Minister van Waterstaat, dat de Regeering de door de Kamer te Vlaardingen aangevoerde bezwaren niet deelt en dat daarom niet van de voorge nomen centralisatie zal worden afgezien. Hieromtrent kan opgemerkt werden, dat in het antwoord aan de Kamer te Vlaardingen eenige punten worden besproken, welke ook in het schrijven dezer Kamer als een bezwaar tegen het voornemen dqr Regeering warcn ..aar voren gebracht, en waaromtrent niet wordt ontkend, dat de dienst in dat opzicht eenige vertraging zal ondervinden, in verga- liiking met den tegenwoordigen toestand. De Minister betoogt echter, dat daartegenover meer klemmende voordeelen staan, dat er gele genheid is om de te berde gebrachte bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen, en dat, aan gezien centralisatie een belangrijke bezuini ging op den dienst zal tengevolge hebben, hij geen vrijheid kan vinden, aan het verzoek der Kamer te vol doen. In verband hiermede kan een schrijven van de Kamer van Haarlem waarin wordt aange drongen op centra'isatie (de centrumplaatsen zullen in geen enkel opzicht noemenswaardige vertraging ondervinden) buiten behandeling blijven. Het Bureau stelt voor, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform het voorstel wordt besloten. 19. Verkiezingen en kiezerslijsten. Door de Kamer te 's Gravenhage wordt me dedeeling gedaan van een door haar tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht verzoek, om te bevorderen, dat het houden van tusschentijdsche verkiezingen zal komen te vervallen. Hieromtrent valt mede te deelen, dat in de kringen der commissies van voorbereiding, die de eerste verkiezingen hadden te leiden, reeds vroegtijdig als een leemte wordt gevopld de bepling, dat, zoodra het vereischte aantal ge- kozenen de benoeming heeft aangenomen, bii het onf-taan eener vacature eene nieuwe ver- kiezing moet plaats hebben, zooals dit vroeger ook plaats had bij de Kamers, Staten en ge- meenteraad, doch waarvoor men thans de een- voudiger regeling van reserveleden heeft in- gevoerd. Zeer waarschijnlijk is de regeling van tus schentijdsche verkiezingen met voordracht in de Wet op de Kamers van Koophandel behou- den, want toen na de verkiezingen in de ver eeniging van secretarissen ter sprake kwam het uitbrengen van een advies aan den Minis ter omtrent de wenschelijk geachte veranderin- gen in het kiesstelsel of de methode van stem- men, bleek Mr. van Lier, de secretaris der Rot- terdamsche Kamer die een groot aandeel heeft gehad in de samenstelling der Wet een principieel voorstander dier tusschentijd sche verkiezingen. Hij achtte die beslist noodig, omdat het vooral in dezen tijd van snel wisselende om standigheden, het niet denkbeeldig is, dat er personer. als reserve-leden op de lijsten voor- komen, die ten tijde van de stemming aan de eischen die aan een lid der Kamer gesteld mogen worden ten voile voldoen, doch wier maatschappelijke omstandigheden zich daarna zoo ten ongunste hebben gewijzigd, oat zij, in de plaats van een tusschentijds openge- komen vacature opgeroepen wordende, feitelijk niet meer geschikt kunnen worden geacht, dien zetel te bezetten. Onder instemming van verschillende colle- ga's werd hiertegen door den Secretaris onzer Kamer aangevoerd, dat die zelfde omstandig heden zich niet alleen kunnen voordoen met de reserve-leden van alle openbare colleges, maar dat dit lot ook zitting hebbenden kan treffen, ook leden der Kamers van Koophandel. Over het algemeen was men van oordeel, dat dit opgeworpen bezwaar niet zoo zwaar wegon kan als het houden van tusschentijdsche ver kiezingen, in verband met de daaraan verbon- den kosten. Zonder, dat daartegen iets te doen is, kunnen de financien, vooral der kleinere Kamers. hierdoor ten eenenmale in de war gestuurd worden. Toen nu tegen 9 dezer afgevaardigden der Kamers werden opgeroepen om te vergaderen aan het Departement van Landbouw en de ge legenheid werd opeijgesteld onderwerpen ter behandeling op te geven, wordt bovenstaande door ons Bureau ter kennis van den Minister gebracht, teneinde daaromtrent zoo mogelijk een principieele beslissing uit te lokken. Jam mer is het, dat die verandering niet zal te verkrijgen zijn zonder wetswijziging, waar voor aan het Departement niet veel wordt ge- voeld en hetgeen ook veel tijd vordert. E' enzoo is gewezen op het bezwaar, dat ook buiten het gebied der Kamer wonende ingeschreveuen in het Handelsregister op de ltiezer lijst moeten geplaatst worden. Dit is natuurlijk geen bezwaar, voor zoover zij ook voor de Kamer het kiesrecht wenschen uit te oefenen. Er staan echter van enkele instellin- gen, die over het geheele land filialen ver- spreid hebben een vier- a vijfhonderdta! ver- tegenwoordigers ingeschreven, die ook voor het kiesrecht in aanmerking komen. Deze moeten ook bij alle 36 Kamers op de kiezerslijst wor den geplaatst en bij de definitieve vaststelling der kiezer-,lijst weer worden afgevoerd, be- halve de weinigen, die in het gebied der Kamer wonen en hebben bericht daarvoor hun kies recht uit te oefenen. Het Bureau heeft hieromtrent verzocht een v.ijziging te bevorderen, dat zij, die een keuze hebben gedaan voor welk gebied zij hun stem- recht wenschen uit te oefenen, ook alleen bij de Kamer in dat gebied op de kiezerslijst be- hoeven te worden geplaatst bij de nieuwe vast stelling, tot zij per aangeteekend schrijven aan die Kamer blijk geven te willen veranderen en daarvan dan op dezelfde wijze tijdig doen blij- k-en aan dc Kamer van het gebied waar zij in het vervolg willen stemmen. In bedoe'de vergadering werden deze punten wel aangestipt, medegedeeld, doch niet be sproken. Het Bureau acht het gewenscht, in deze diligent te blijven. De Kamer hecht hare goedkeuring aan hetgeen door het Bureau in deze is verricht. 20. Samenwerking der Kamers van Koop handel. In verschillende vergaderingen onzer Kamer zijn reeds mededeelingen gedaan, omtrent een gewenscht wordende samenwerking der nieuwe Kamers van Koophandel. De meening omtrent het tijdstip waarop een regeling voor die samenwerking zou moeten worden getroffen liep bij verschillende Kamers uiteen. Terwijl meerdere Kamers in verband met de reeds aan de orde gekomen onder werpen van algemeen belang voor het geheele land, die.i tijd reeds gekomen achtten, was een der grootste, op wier medewerking men echter terecht ook prijs stelde, van meening, dat nog behoort te worden gewacht, daar de Kamers zichzelf eerst nog eenigszins moeten mrichten en vormen. Ondertusschen werd de aandrang tot samenwerking sterker. Sedert de vorige vergadering kwamen daaromtrent brieven in van de Kamers te Hoom, 's Her togenbosch en Amersfoort. Voort j werd daarover mondeling onderhan- deld aan het Departement met den chef der afdeeling Handel, den heer Heeringa, die ten slotte gevolg gaf aan de tot hem gerichte ver zoeken en de vertegenwoordigers der Kamer opriep ter vergadering op Maandag 9 dezer, in een der lokalen van het Departement van Landbouw. In overleg met het Bureau werd deze vergadering van wege deze Kamer bij- gewoond door den Voorzitter en den Secre taris. Vertegenwoordigd waren alle Kamers. Van verschillende zij den werd de wenschelijkheid eener centrale organisatie uiteengezet. De be handeling van algemeene zaken zou daardoor zeer kunnen worden vereenvoudigd en er zou daardoor ook een eind kunnen komen aan den stroom van adressen die de Kamers thans be- reiken met verzoek om daaraan adhaesie te betuigen, hetgeen ten slotte, dit werd algemeen erkend, weinig indruk maakt, omdat het teveel op een gebruik gaat gelijken adhaesie te ver leenen. De Kamer van Deventer besloot in ver band daarmede in principe geen adhaesie meer aan toegezonden adressen te betuigen, dan in bijzondere, sprekende gevallen. Het is ook wel aan te nemen, dat het op degenen die ze ontvangen weinig indruk meer maakt, als een verzoek regelmatig gevolgd wordt door een twintig tot dertig adhaesie- hetuigingen. Ofschoon, zooals gezegd, de wenschelijkheid van een organisatie tot bespreking van alge meene belangen algemeen gevoeld werd, zoo bleek de overgroote meerderheid o. i. te recht van meening, dat de organisatie zoo eenvoudig mogelijk behoort te zijn. Zij behoort o. i. niet verder te gaan dan tot het regelen van een gelegenheid voor algemeene bespre- kingen, waar men elkander inlicht en de ver schillende standpunten belicht, terwijl overi- gens de Kamers ieder voor zich autoriteit be- hooren te blijven voor het door hen te nemen besluit. In dien voi'm ingericht, meent de VOOR ZITTER uwe vergadering in overweging te moeten geven zich in beginsel ook voor aan sluiting tot de algemeene organisatie der Kamers te verklaren. Conform het voorstel wordt basloten. 21. Vaststellen der begroottng voor 1923. Door het Bureau wordt ter vaststelling aan- geboden de begrooting voor den dienst 1923, welke voor 25 October moet worden vastge- steld. Bij de samenstelling van het ontwerp is rekening gehouden met de wettelijke voor- schriften en wenken van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en voorts met de gegevens die in de praktijk zijn ver- kregen. Aangezien de nieuwe Kamer slechts een half jaar bestaat, is de ervaring nog niet groot. In hoofdzaak zijn de cijfers der loopende begrooting aangehouden en deze zullen, voor zoover kon worden nagegaan, niet ver van de werkelijkheid blijven. INKOMSTEN: Rente. Stamkapitaal op 1 April 1922 f 13408,11 y2 Tot 30 Sept. ver- meerderd door di verse betalingen met 1637,50 Totaal 15045,61 waarvan uitgezet in 4 N. W. S. 1916, nominaal f 16.000 12994,— f 640,- Het restant ad 2051,61% is met de loopende kasg'elden in rekening-courant belegd bij de Middenstandscredietbank 180, Jaarlijksche bijdragen, als bedoeld in art. 19, eerste lid der Handels- registerwet 400, Leges voor verstrekte inlichtingen, als bedoeld in art. 21 van het Handelsregisterreglement 10, Idem voor het afgeven van certifi- caten van oorsprong en andere verklaringen, volgens de door de Kamer bij besluit van 19 Aug. 1922 vastgestelde heffing, goed- gekeurd bij Ministerieel besluit van 7 Sept. 1922 30, Idem wegens legalisatie van hand- teekeningen volgens idem 10, Verhaal der pensioensbijdrage over- eenkomstig art. 36 der Pensioen- wet 1922 (Stbl. no. 240) (8,5 der jaarwedden) 317,05 Tegen leverkv, alen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voe- dmgsstoomissen gebnuike men de zeer zaeht werkende Poster's Maagpillen, welke geen Lrampen veroorzaken en geen verstoppende reactie hebben. Prijs 0.65 per flacon, aloxc verkrijgbaar. 7 bti:.nni iitwwn i'i«mnnmiriini UITGAVEN: Jaarwedden, Secretaris f 2400, Klerk (adjunct-secr.) 1300, Bode 30,— Karttoorhuur Schoonhouden met inbegrip van materialen Verlichting en verwarming Bureaubehoeften Staatscourant en andere bladen Telefoon Port voor brieven enz. Brandassurantie Drukwerken Kosten van vergaderingen Reiskosten Bijdrage aan het Pensioenfonds overeenkomstig art. 35 en 36 der Pensioenwet 1922 (15,5 van het bedrag der jaarwedden) Verkiezingen (opmaken kiezers lijsten, verdere kosten) Bijdrage in de kosten der Studie- vereeniging van Secretarissen Onvoorziene uitgaven 3730,- 600,- 125,- 150,- 150,- 125,— 100- 225,- 15- 350,— 400,- 400,- 578,15 500,— 30,— 208,90 Totaal der ontvangsten f '7587,05 Totaal der uitgaven 7587,05 De heer NOLSON geeft te kennen, dat hij den post voor huur van het kantoor te hoog acht. In opdracht van het Bureau heeft de Secretaris met den eigenaar onderhandelingen voor verlaging aangeknoopt en heeft deze zich bereid verklaard den huurprijs met 100 te verminderen, zoodat de post op de begroo ting op 500 kan worden bepaald, en de on voorziene uitgaven met f 100 worden verhoogd. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten en de begrooting vastgesteld. De heer VAN 't HOFF zou naar aanleiding van de besprekingen over de huur van het kantoor der Kamer het Bureau wilen uitnoo- digen eens na te gaan de mogelijkheid van het stichten van een eigen gebouw, waarin plaats is voor het kantoor, en het houden der verga deringen van de Kamer en hare commissies. Hij neemt daarbij aan, dat het belegde stem- kapitaal daarvoor zou mogen worden aange wend en meent, dat men daarmede wel klaar zou komen. De SECRETARIS kan mededeelen, dat de Minister geen bezwaar maakt, dat door de Kamers van het stamkapitaal een gebouw wordt gesticht of gekocht, indien dat in het be lang der Kamer kan worden geacht. Voor de omstandigheden waaronder deze Kamer thans verkeert, zou dit vermoedelijk lijden tot ver- mindering van inkomsten door rentederving en verhooging van exploitatie-uitgaven. De heer NOLSON acht het stichten van een eigen kantoor- en vergadergebouw niet ver- kieslijk, omdat men, als dit later noodig mocht worden dit moeilijk verkoopen kan, daar het dan niet voor alle doeleinden geschikt is, en men er dus een strop aan zou hebben. De VOORZITTER zegt toe, dat het Bureau in deze diligent zal zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3