ALGEMEEN NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch vlaanderen. No 7363 Vrijdag 13 October 1932 70e Jaargang. Oil het tioage Nooiden, if BINNENLAND. 8UITENL4N0. to BBBSTEi JBIj-A-XD. XXXIII. Kort geleden moest ik voor zaken een paar dagen naar den Haag. Enkele uren had ik tot mijn beschikking, waarvan ik gebruik maakte om het museum van dr. A. Bredius te gaan zien. Deze rijke geleerde en kunstliefhebber heeft een groot deel van zijn verinogen besteed om prachtige schilderijen van onze oud-Hollandsche meesters aan te koopen en met navolgenswaardige mildheid heeft hij aan het Mauritshuis, waarvan hij veie jaren lang directeur was, zijn voornaamste aunst- werken in bruikleen afgestaan. Eenige Rem brandt's, die tot de meest waardevolle stuk- ken uit dit museum behooren, zijn van Bredius afkomstig. Toen hij tegen een geweldigen prijs indertijd Rembrandt's Saul en David kon koopen, heeft hij om het renteverlies te compenseeren zijn equipage afgeschaft. Ondertusschen werden door de belastin- gen steeds hooger sommen hem afgevor- derd. Daarnaast stonden groote uitgaven aan gepensioneerd personeel uit de ouder- lijke fabriek. Geplunderd door den fiscus was zijn eenige uitkomst, dathij zich buitens- lands vestigde. Ziehier 6en der vele voor- beelden van belastingvlucht uit ons land, ditmaal te meer betreurenswaardig, omdat behalve de verloren belastingpenningen ons ontgaat, wat zulke rijke menschen te ver- dienen gaven en omdat in dit geval een man van groote wetenschap ons verliet, die steeds op voorkomende wijze ieder onder- zoeker ten dienste stond met zijn geweldig groote kennis. Uit eigen ervaring weet ik dit, toen ik zelf met Rembrandt-studien bezig was. Bij zijn vertrek naar het buitenland bood dr. Bredius zijn patriciershuis aan de ge- meente voor een civiel prijsje te koop aan met belofte, dat hij alle meubels, schil derijen en vitrines met kostbaar oud por- celein in bruikleen erin laten zou en bij zijn dood aan de gemeente legateeren. Omdat de Haagsche raad wat krentiger bleek, gaf hij op het huis nog zijn groote Jan Steen erbij, een schilderij, dat slechts door een stuk in het Mauritshuis wordt overtroffen. Het bezoek aan dit museum betreur ik geenszins. Men staat verbluft bij de ge- dachte, dat een man zoo buitengewoon veel schoons bij elkaar heeft weten te ver- zamelen. Wie in den Haag komt, zal een middag vol kunstgenot kunnen smaken, als hij aan dit gebouw een bezoek brengt. Het aantal bezoekers is tot nog toe zoo groot, dat de betaalde entrees ruimschoots de onkosten kunnen dekken. Vandaag wil ik iets zeggen over dezen en twee andere Hagenaars, die alle drie het doctoraat honoris causa hebben verkregen; die twee anderen zijn dr. C. Hofstede de Groot en dr. D. F. Scheurleer. Alle drie hebben, zoowel door hun verzamelingen, als door hun studien aan de kunstwetenschap onschatbare diensten bewezen, maar zij konden dit dan, omdat zij naast hun groote gaven van verstand en kunstgevoel over ▼oldoende geldelijke middelen beschikten. Ongetwijfeld is het zoo in ons land, dat het overgroote deel van die wetenschap pelijke werkers, die tot beteekenende vruch- ten van studie geraken konden, door finan cieele redenen daarin worden verhinderd, omdat publicatie van wetenschappelijke geschriften zooveel geld kost, tenzij het betreft: toegepaste wetenschap, waarmee te verdienen valt. Doch wetenschappelijke werken vinden in den regel zoo weinige koopers, dat gewoonlijk een uitgever slechts dan tot drukken wil overgaan, wanneer de schrijver de drukkosten betaalt. Maar in het allergunstigste geval ontvangt deze schrijver geen betaling voor zijn boek. Dus moet hij alle onkosten van onderzoek zelf dragen, tenzij hij het voorrecht heeft (bijv. op 't gebied der natuurwetenschappen) werkzaam te zijn in een universiteits- laboratorium. Doch de onderzoeker op 't gebied van historic of kunst moet zich voor zijn studie zeer groote uitgaven ge- troosten en dikwijls kostbare reizen naar elders maken. Inzonderheid geldt dit voor den kunsthistoricus. Trouwens zelfs op ander gebied is het welslagen van den ge leerde dikwijls te danken aan persoonlijk fortuin, dat hem tot aankoop van dure machines enz. in staat stelt. Een der mar- kantste voorbeelden is dat van den kort- geleden gestorven hoogleeraar Wertheim Salomonsor., die juist door zijn vermogen zich de hulpmiddelen verschaffen kon om onze eerste Rontgenoloog te worden. Maar natuurlijk was hij dat niet geworden, als hij niet zulk een knap man was geweest. Het drietal Hagenaars, waaraan ik dezen brief wijd, heeft zich bewogen op het ge bied van een studie, dat alleen betreden worden kan als men over veel geld be- schikt, zoodat de beoefenaar alles wat noodig is kan aankoopen en desnoods eenige menschen aan het werk zetten kan, aan wie het noodige schrijf- of registreer- werk opgedragen kan worden. Dr. Scheurleer bestrijkt hoofdzakelijk het gebied der muziekhistorie, in de tweede plaats geschiedenis van ons zeewezen, de beide andere Hagenaars hebben een overal in 't buitenland bekenden naam als kunst- kenners. Zoowel Hofstede de Groot als Bredius zijn onze groote kenners van oud-Holland sche schilderijen en speciaal Rembrandt- vorschers. Zij beiden zijn royaal met schen- kingen. De Groot schonk veel aan het Groningsch museum, Bredius aan het Haag sche. Maar beiden zijn ook terstond bereid ieder, die studeert, bij te staan. Die drie Hagenaars hebben elk een speciaal studieterrem en zijn alle drie groote verzamelaars; Bredius van oud porselein en schilderijen, De Groot van schilderijen en van foto's van schilderijen en teekenin- gen, Scheurleer van prenten en boeken op muziekgebied. Van De Groot is bekend, dat hij erin ge- slaagd is een complete verzameling bijeen te brengen van foto's van alle teekeningen enz., die van Rembrandt over de geheele wereld in openbare of particuliere verzame lingen zich bevinden. Daarin heeft hij een collectie bijeengebracht, die geheel eenig is. Maar hij heeft de noodige maatregelen ge- nomen om zorg te dragen, dat deze vele duizenden nummers tellende verzameling na zijn dood bijeen blijft. Scheurleer's boekerij is in ons land onder kenners beroemd, omdat hij vele tientallen van jaren besteed heeft om de zeldzaamste boekjes aan te koopen, zoodat hij van de vroegste tijden af exemplaren van allerlei liedboekjes bezit, zoodat hij een historische collectie betreffende onzen nationalen zang heeft bijeengebracht als men nergens elders vindt. Vandaar, dat hij onophoudelijk van geschiedvorschers aanvragen krijgt, of hij met zijn bibliotheek in staat is hen te helpen. Als hij verneemt, dat ergens in een buitenlandsche bibliotheek een hier te lande ontbrekend zestiende eeuwsch boekje zich bevindt, welnu hij laat het fotografeeren. Dank zij hun financieele positie konden zij soms dingen op touw zetten, die een ander niet kan dotn bij gebrek aan de noodige hulpmiddelen. Zoo schaft De Groot zich van alle moge- lijke catalogussen van kunstverzamelingen of veilingen een paar exemplaren aan en laat dan deze boeken uit elkaar in reepjes knippen en de titels alle alfabetisch sor- teeren in een groot apparaat. Zoo immers alleen is het mogelijk telkens te kunnen zeggen waar een bepaald schilderij van een of ander meester gevonden worden kan of een lijst op te maken van alles wat over een bepaald schilder over de heele wereld kan worden gevonden. Want men kan niet telkens om iets na te zoeken eenige honderden catalogussen ach- ter elkaar gaan doorlezen. Maar door zulk een verzamel-register te doen vervaardigen en dus bijv. uit alle catalogussen de door Jan Steen geschilderde stukken uit te knip pen, na op het reepje papier den naam van het boek geplaatst te hebben en al deze reepjes samen te voegen, krijgt men ten slotte een complete opgaaf van alles over Jan Steen. Dr. Scheurleer heeft een andere catalogus gemaakt, n.l. van alle Hollandsche liederen (en de wijzen ervan), die in vele honderden liederenboekjes staan. Hier moesten van alle liederen de twee eerste regels over- geschreven met a.anwijzing van boek en bladzijde en dat alles, waartoe verschillende schrijvers jaren lang noodig waren, is in een alfabetisch register bijeengebracht. Wanneer nu een historicus van een of ander lied (uit de 16e eeuw bijv.) maar de twee eerste regels heeft gevonden en hij wil de rest van het lied hebben, dan schrijft hij even aan dr. Scheurleer en als dat lied ergens in ons land nog in een exemplaar bestaat, heeft deze het geregistreerd. Dus volgt dan het antwoord vrijwel terstond, waar men het gevraagde zoeken kan. En het bijzondere van dr. Bredius is, dat hij zooveel mogelijk over onze oud-Hollandsche schilders historische bijzonderheden bijeen gebracht heeft, uit de notarieele archieven, waarin alle testamenten, akten, verkoops- protocollen, huwelijkscontrakten en boedel- scheidingen uit de 17e eeuw opgenomen zijn. Jarenlang heeft hij die archieven geregeld bezocht en reusachtige stapels perkamenten en folio's doorgelezen en heeft hij van alles, wat hij daarin vondt, aantee- keningen gemaakt. Zoo heeft hij voor- namelijk over onze schilders een menigte historische bijzonderheden bijeengebracht en in het tijdschrift Oud-Holland uitgegeven en daardoor aan verschillende historie- beoefenaars het materiaal verschaft voor hun levensbeschrijvingen. Deze drie Hagenaars hebben echter dit alleen kunnen tot stand brengen, doordat zij naast hun groote kennis beschikten over een meer dan gewone volharding om vele jaren lang een arbeid voort te zetten, die eerst na vele jaren van werk vruchtdragend wordt. Maar ook zijn zij voor anderen tot voorbeeld, wat men vermag, als men onver- droten met liefde zich toewijdt om weten- schappelijk onderzoek te verrichten. T. g. T. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De nieuwe leden Rutten, Van den Heu- vel, Heukels en Rutgers van Rozenburg worden beeedigd. De interpellatie K. ter Laan inzake het nieuwe reglement betreffende de krijgs- tucht wordt toegestaan en zal op een na- der te bepalen dag worden gehouden. De interpellatie-Troelstra omtrent den pensioenaftrek van de ambtenaren wordt eveneens toegestaan en zal worden ge houden bij de behandeling van de staats- begrooting. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot goedkeuring van het ontwerp-verdrag van Genua tot vaststelling van den minimum- leeftijd van toelating van kinderen tot ar beid op zee, en tot voorbehoud van de bevoegjdheid tor toetreding tot de onfwerp- veruragen van Genua oetrerfende plaac- sing van zeelieden en betreffende scha- ueioossceiling vbor wdndoosneid ingeval van verhes van net scnip door schiporeuk. De neer Beumer (a.-r.) heeft bezwaar tegen de termmotagie van de ontwerpen. De heer De Mont6 Verloren (a.-r.) had liever gezien, dat de beslissing van de Kamer e-rst ware gevraaga, als de defi- nitieve toetreding tot de verdragen ter sprake komt. De heer BrauLgam (s.-d.) beveelt aan- neming van de ontwerpen aan. Minister Aalberse betoogt, dat de ter- minoiogie van de jrondwet zooveel mo gelijk moest worden aangepast aan de lerminologie van net Volkenbondsverdrag. De ontwerpen warden aangenomen zon- der stemming. Zonder oeraadslaging en zonder stem ming wordt aangenomen het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met den Kon. Hohandschen Lloyd betreffende vervoer van briefpost. Aan de orde is het wetsontwerp tot naastmg van den spoorweg Zutphen Winterswijk—Pruisiscne grens in de. rich- ting van BorkenBochelt. De heer Marchant (v.-d.) bepleit aan- houding omdat de naastings-voorwaarden zijn geoasseerd op een gunstig jaar en bij de tegenwoordige ongunstige omstandig- heden een strop zouden beteekenen. ADVER FENTIES BIJ DE DEPARTEMENTEN. Men schrijft aan het Vad: Het zal u bekend zijn, dat de regee- ring hare publicaties, voor zoover de ruim- te toelaat, beschikbaar stelt voor reclame. Zoo bevat de Nederlandsche Staatscou- rant sinds 1 Januari een rubriek „Niet officieele advertentien''. Het daarmede be- reikte resultaat heeft ten gevolge, dat ver schillende Departementen van Algemeen Bestuur eveneens probeeren de baten voor de schatkist op te voeren. De enveloppen van den Post-cheque en Girodienst trachten thans het Neder landsche volk er van te overtuigen dat men door sparen bij een met name (ge- noemde bank kapitalist kan worden. Het Departement van Financien zal niet achterblijven en eerstdaags zullen onze aanslagbiljetten in de diverse belastingen worden versierd met aanbiedingen van al lerlei tirma's. Men verwacht er een goed resultaat van. En niet zonder reden. Zou erlwel een biljet zijn, dat aandachtjger bestudeerd wordt dan het belastingbiijet en is er een drukwerk met grooter oplaag? Onder de gegadigden is ook een klee- dingmagazijn ener zijn moeilijkheden gerezen. De firma wenscht mU den volgenden tekst te bezigen: De dtaat kleedt U uit, Wij kleeden U aan. In vertrouwen kan ik U mededeelen, dat men aan het departement „overweegt:/ of dit contract kan worden geacaepteerd. KOOIVOGELS. De minister van Landbouw, N. en H. heeft aan de Gommissarissen der Konin- gin medegedeeld, dat bij de handhaving der Vogeiwet 1912 als een moeilijkheid werd ondervonden, dat de lijst, van kooi- vogels, voorkomende in artikel 6 van het Kon. besl. van 18 November 1913, zoo uitgebreid was. Nu deze bij het Kon. besl. van 4 September 1922 belangrijk is ver- kort, zou de Minister het op prijs istel- len, indien de Comtnissarissen der Konin- gin wilden bevorderen, dat de gemeente- politie met deze verandering, waarbij te- vens het gebruik van kunstlicht en geblin- de of Vermuikte vogels is uitgesloten, werd in kennis gesteld en daarbijj de verwach- ting werd uitgesproken, dat een krachti- ger toezicht op de naleving van de bepa- lingen der Vogeiwet hiervan het gevolg zal zijn. WERVING CONTRA AFVLOEIING. Bij de Instructie tBatterij te Arnhem zijn in het begin dezer ctiaand 150 jongelieden voor dienstneming opgeroepen. Hiervan zijn er, vertelt de Avondp. 35 aangenomen, ondanks het feit, dat een groot aantal vrij- willig dienenden als overcompleet den dienst moeten verlaten. EEN GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN OUDERS EN ONDER WIJZERS. Te Schellinkhout (nabij Hoorn) bestaat een zeer gespannen vernouding tusschen onderscheidene ouders van schoolgaande kinderen der le, 2e en 3e klasse en de aan die klassen verbonden leerkracnt. Reeds in April werd namens alle betrok- ken ouders een schrijtven gezonden aan den inspecteur, om een onderzoek in te wil- len stellen naar den toestand van het on- derwijs, door deze leerkracht gegeven. Dit onderzoek had plaats, doch elke ge- wenschte verbetering bleef uit. De commissie van toezicht heeft zich beslist uitgesproken, dat zoo spoedig mo gelijk moet worden ingegrepen, terwijl on derscheidene ouders hun kinderen thuis hidden, i n de meening, dat geen onderwijs beter was dan zulk onderwijs. Thans is door de ouders verzocht zoo spoedig mo gelijk in een raadsvergadering een, besluit te nemen, dat een einde maakt aan den ge spannen toestand en een verbetering brengt in het ondervyijs. Wordt niet fngegrepen, dan zal men ver- moedelijk een geheele schoolstaking aan- gaan of pogingen aanwenden tot oprich- ten eener bijzondere school. DE MOORD OP MINISTER RATHENAU. In het Rathenau-proces heeft, na een requisitoir van twee en een half uur, het Openbaar Ministerie te Leipzig, tegen Ernest Werner Techow wegens medeplich- Ugheid aan den moord de doodstraf ge- eischt en tegen de andere beklaagden tucht- huis- en gevangenisstraffen tot ten hoogste facio de Andrada e Silva, en een van 300 reis heeft een gezicht op de nationale tentoonstellingsgebouwen en een jxirtret van president Epitacio Pessoa. TER NEUZEN, 13 Oct. 1922. BAZAAR. Op de Maandag gehouden eindvergade- ring der Bazaar-commissie van de Chr. Jongemannen Vereeniging „Bidt en Werkt" zes jaren. Het eischte verder verbeurdver- i alhier, bleek, dat de bazaar een waar succes klaring van de machinepistolen, maar nog niet van de auto, daar de medeplichtigheid van Kuchenmeister nog niet is vastgesteld. DE NOOD IN WEENEN. Aan een particulieren brief uit Weenen vertalen wij de volgende zinsneden, die een denkbeeld geven van den ellendigen toe stand van de bevolking der Oostenrijksche hoofd&tad. „Op uw vraag, hoe het nu in Weenen ge steld is, kan ik absoluut niets prettigs mee- deelen. Het wordt hier van dag tot dag slechter. Men ziet er tegen op, een krant te koopen; in een krant van acht bladzijden staan drie of vier bladzijden vol met duur- der geworden levensmiddelen en gebruiks- artikelen. B.v. een sigaret, die in vredestijd kr. 0.05 kostte, kost nu kr. 330; een brood voor den oorlog kr. 0.46, nu kr. 6.460: een K.G. meel kr. 0.36, nu kr. 7.900; een paar schoenen vroeger kr. 16 tot 20, nu kr. 250.000 tot 300.000. Een heerencostuum kostte voor den oorlog kr. 50 tot 70, nu kr. 1.400.000, en nog meer, zonder dat het ook maar in de verte zoo goed is als in vredes tijdWij hopen zeer veel van de con- ferentie in Genua. Mocht het weer mis- loopen, dan geloof ik, zal noch Frankrijk, noch Engeland, noch welke staat ook, onze volkomen financieele instorting en het ont- staan van absoluut Russische toestanden, meer kunnen verhinderen. (H. Crt.) OOSTENR1JK WORDT ONDER CURATEELE VAN DE ENTENTE GESTELD. Door den Volkenbond zijn 3 protocollen aangenomen, waarin de bepalingen voor de hulpverieening aan Oostenrijk zijn vastge- legd. In het eerste protocol verklaren Engeland, Frankrijk, Italie en Tsjecho-Slowakije, dat zij de politieke onafhankelijkheid, de terri- toriale integriteit en de souvereiniteit van Oostenrijk zullen eerbiedigen en handhaven, en geen enkel speciaal voordeel van econo- mischen of financieelen aard zoeken, dat direct of indirect die onafhankelijkheid kan schaden. Anderzijds verplicht Oostenrijk zich zijn onafhankelijkheid niet prijs te geven en zich te onthouden van alle onderhandelingen of verbintenissen van economischen of financieelen aard, welke direct of indirect zijn onafhankelijkheid konden in gevaar brengen. In de twee andere protocols worden uit- eengezet de rechten van de staten, die de leening garandeeren, en de verplichtingen, welke de Oostenrijksche regeering op zich neemt. Oosttenrijk kan leeningen aangaan tot een bedrag van 650 millioen goudkronen, welke worde gegarandeerd door verschillende mo- gendheden. Als pand zal de Oostenrijksche negeering de opbrengst van de douane en het tabaksmonopolie stellen. Het doel van deze leening is dekking van het voorziene deficit over de volgende twee iaar, gedurende welke het Oostenrijksche krediet zich zal kunnen herstellen, mits een program van energieke binnenlandsche hervormingen tot uitvoer gelegd wordt. Tot dit laatste behooren het verminderen en in evenwicht brengen der begrooting, verhooging van spoor-, post- en telegraaf- tarieven. Twee controle-organisaties worden in- gesteld. Een controle-commissie, met uitge- breide volmacht, bestaande uit een ver- tegenwoordiger van Engeland, Frankrijk. Italie en Tsjecho-Slowakije en een com- missaris^generaal van den Volkenbond, die te Weenen gevestigd zal zijn. De regeering stemt er in toe over de fondsen uit de leening niet te beschikken, noch het resultaat te disconteeren zonder autorisatie van den commissaris-generaal. Zij ziet af van alle recht om papiergeld uit te geven en zal geen leening aangaan zon der autorisatie van den commissaris-gene raal. De geallieerde controle-commissie, die de belangen der betrokken staten zal nagaan, zal niet permanent, maar periodiek zijn, en te Geneve bijeenkomen. Er heerscht in de Oostenrijksche pers een verdeelde meening over de krediethulp. De Engelsche pers meent, dat er, ondanks de harde bepaling, geen andere redding is. De sociaal-demokratische partij sputtert erg tegen en organiseert 'n betooging tegen dit „onheils-protocol". In een oproep dier partij beschuldigt zij de regeering-Seipl vau hoogverraad wegens het aanvaarden van de regeling, die van Duitsch-Oostenrijk een „kolonie van de 4 mogendheden" maakt. Den sociaal-demokraten zit vooral de bepaling dwars, dat Oostenrijk zich niet bij Duitschland mag aansluiiten. HERDENKINGSPOSTZEGELS. De Braziliaansche regeering heeft naar aanleiding van het eeuwfeest der onafhan kelijkheid drie herdenkingspostzegels uit gegeven. Een van 100 reis, blauw, heeft een reproductie van Pedro Americo's schil derij1 „EI grito de Ipiranga", een van 200 reis, vermiljoen, heeft in den voorgrond een symbolische figuur voorstellende ge schiedenis en in den achtergrond de por- tretten van Don Pedro I en Jose Boni- is geweest voor de Vereeniging. Alle avonden was de zaal gevuld met bezoekers, en bijna alles wat geschonken werd, rs ver- kocht. Veel ljefhebberij was er voor de ver- lotingen. De pop met den naam Orpa, kwam in handen van mej. J. van Dixhoorn; de wieg werd geraden door mej. E. Klaaijs- sen; het ledikant door mej. M. Harte-Harms en de chocolade-ezel door den heer j. Witte. MILITAIRE VRIJWILLIGE VOOR- OEFENINGEN. Door het Provinciaal Comite van den Vrijwilligen Landstorm in Zeeland wordt de volgende oproep gericht aan hen, die mis- schien in militairen dienst moeten treden en die met de belangen van het Rijk en van het gewest, hun eigen belang en dat van hun gezin wenschen te behartigen. Wederom zal het volgend jaar, te begin- nen met den 3en Januari, gelegenheid wor den gegeven om het Bewijs van voorge- oefendheid te behalen. Dit bewijs geeft U het recht de eerste oefeningsperiode van den militairen dienst van 51/2 maand met 4 maanden te verkor- ten. Gij kunt dus 4 maanden langer dan zij, die geen bewijs bezitten, U blijven wij- den aan uw studie, uw beroep, uw werk- zaamheden; zeker in uw eigen belang, mis- schien in dat van uw gezin. Daarvoor zult ge moeten oefenen in uw vrijen tijd, zooveel mogelijk op de plaats uwer inwoning. Daar, waar minstens 10 jongelingen willen oefenen, kan een klasse gevormd worden, en wordt, op verzoek ten mijnen bureele (Commandant Vrijwillige Land- storm te Middelburg) iemand naar de plaats gezonden tot het geven van inlich- tingen enz. Deze oefeningen zullen bovendien uw spieren en zenuwen sterken, aan uw lichaam lenigheid en kracht geven, ze zullen afwis- seling brengen in den sleur van het alle- daagsche en U terughouden van veel, wat niet goed is. Sluit U dus aan bij de militaire voor- oefeningen in het belang van het Rijk en van U zelf. Inlichtingen te bekomen, en aanmelding, liefst zoo spoedig mogelijk, kan geschieden aan de navolgende adres- sen: voor Ter Neuzen bij den commandant der afdeeling aldaar; voor Hontenisse bij Untenant Kint te Ossenisse; voor Hulst bij sergeant C. Marijs te Hulst en voor Zaam- lag bij instructeur C. J. van Vessem. EXAMEN VRIJE- EN ORDE- OEFENINGEN. Te Rotterdam sfaagden Donderdag voor bovengenoemd examen o. m. de dames A. Pieters te Zuiddorpe, P. E. Dieleman te Hontenisse en J. F. Nijssen te Sluisfcil. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedge- vonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten: Overslag, ten behoeve van C. H. LaHgks, f 535; Ter Neuzen, ten behoeve van P. K De«6. f 1200; van P. de Vos, /600. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmeftelijlte ziekten over de week van 1—7 October in de Prov. Zeeland bedroeg: febris typho'fdea (buiktyphus)Ierseke 1. Roodvonk: Middelburg 1, Westdorpe k; diptheritus: IJzendijke 1. INSPECTEUR VAN DE VOLKS- GEZONDHEID. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Oct. nader aangewezen als ambtsgebied voor den inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke is belast met de zaken rakende de drankbestrijding, J. M. Hermans te Roermond, de provincien Gelderland, Limburg, Zeeland en Noord-Brabant. DIRECTE BELASTINGEN. Verplaatst met ingang van 1 October C. P. Bogte, kommies 2e kl. van Sluis naar Aardenburg, ingang 2 October P. Vermaas kommies te water 2e kl. van Zierikzee naar Ter Neuzen; 16 Oct. P. Geensen van Oost- burg naar Nieuwerkerk. PROV. STATENVERKIEZING. In een algemeene vergadering van het Partijgewest Zeeland der S. D. A. P. werden met algemeene stemmen voor de in het volgend jaar te houden Statenverkiezing de volgende candidaten gesteld: Kieskring Middelburg: L. Onderdijk, G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, W. P. Cornelisse. Kieskringen Vlissingen en Tholen: G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, J. Catshoek. Kieskring Hulst: A. C. de Pauw, G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, N. A. Hamelink. Kieskring Sluis: G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, L. Onderdijk, A. C. de Pauw. J. Catshoek. OPHEFF1NG GRENSKANTOOR DER INVOERRECHTEN TE EEDE. Bij Kon. besluit van 6 dezer is, met in gang van 1 Januari 1923: opgeheven het grenskantoor der invoerrechten te Eede; aan het ontvangkantoor der directe belas- T Jij COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1