ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREK. No. 7362. Woensdag 11 October 1922. 70e Jaargang. HIKDERWET. Dienstplicht. HIT N00DLQTTI& GIHS1M. Aanbesteding. St N N E H aankondigingen yan den Provincialen M Stoombootdienst op de Wester-Schelde. i t?s FETJILLETOH. den ombouw van het Laag- spanningsnet ten b8hoeve van de aanslniting op den trans* formator van de NY. „P. Z.E.M in deze gemeente. van 8 October 1922 tot nadere aan- kondiging. Vrijstelling wegens kostwinnerschapen wegens persoonlijke onmisbaarheid. Kostwinners. Persoonlijke onmisbaarheid. Dus, ge hebt me goed begrepen? J a, ik heb begrepen en laat het maar gerust aan mij over. Het is niet de eerste keer, dat ik zulke werkjes opknap. Goe- denavond. Goedenavond, Eveille. Vooral voor- zichtig, hoor! Ge kunt gerust z*ijh, Arendshoofd; wat ik onderneem, is geen half werk. Even geruischloos als nijj gekomen was, verwijderde de man zich. Ziezoo, zeide hij tot zichzelf, toen fiij 'buiten was, eersT wat eten in het cafe Crftannfque en dan naar m!jh tante. Wie weet of die goede tante Michu niet een louis los laat, en als het kan misschien wel twee. Toen hij het huis naderde waar T^anne woonde en waar moeder "Michu als con cierge den scepter zwaaide, kwam hij den kleinen paddestoelenkoopman tegen. Zoo woont ge hier, notedop? vroeg Eveille, die Aristo meer dan eens in net bosch van Fontainebleau had ontmoet. 'Neen, antwoordde Aristo gevat, maar vader Perret, hier op den hoek, koopt fliijn paddestoefen '"graag, omdat hij weef, "dat ik een goetlen neus B'ij het zoeken heb. fit gij, hoe komt gij fiier? Ik ga mijh tante Michu eens op- zoeken. Zoo, is moeder Michu uw tante? vroeg Aristo, een wefhig verschrikt, omda't Bewijs van gedane aanvraag. Beslissing. N.B. In tljden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden treedt de wegens kostwinnerschap of persoonlijke onmisbaarheid verieende vrijstelling buiten werking. Burgemeester en Wethouders van HOEK, zullen op Donderdatf 19 October 1922 des namiddags twee ure, ten raadhuize aanbesteden Het bestek is tegen toezending van /0,15 ter Secretarie verkrijgbaar. A a n w ij s zal geschieden op Vrijdag 13 October 1922, des namiddags twaalf ure. Hoek, 3 October 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. DE ECONOMISCHE CONFERENCES VAN DEN MINISTER VAN ARBEID. Zooals men weet, heeft de minister van Arbeid het initiatiet genomen voor confe- renties, waarop werkgevers en werkne- mers van verschillende industrieen en be drijven den toestand van hun industrie en bedrijf mogen uiteenzetten en voorstel- len tot verbetering doen. De minister hoopt, dat deze conferences wapenen tegen de malaise en middelen voor opleving zullen voortbrengen. De vorige week Woensdag heeft de eerste op het Departement van Landbouw plaats gehad. Zij betrof de leder- en schoenindustrie. Fabrikant, koopman en arbeider waren vertegenwoordigd. Naar het Vad. verneemt, mag deze con ference goed geslaagd heeten. Het bleek, dat de Industrie in moeilijk- heden verkeert, natuurlijk, maar ook, dat de fabrikant de zaken vermoedelijk te pes- simistisch, de arbeider nog altijd te opti- mistisch de dingen bekijkt. Men voelt, dat hierdoor de conferentie ook zekere psychiologische waarde krijgt. Van weerszijden werd met groote vrij- moedigheid de toestand besproken. Naar het blad verneemt, zal den Minister als vervolg op de conferentie, thans aan de belanghebbenden verzoeken, zoo spoe- dig mogelijk concrete voorstellen ter ver betering in te dienen. Deze voorstellen gaan dan naar de commissie voor economische politiek, die met bekwamen spoed haar oordeel over de voorstellen zal zeggen. Men voelt het belangrijke van dit cen- trale lichaam van advies. Voorkomen moet toch worden, dat men de eene industrie met maatregelen zou helpen, welke voor een andere industrie schadelijk zouden kunnen zijn. hi/ er aan cfacht hoe Julio er vooraf op aangedrongen had maatregelen te nemen om met herkend te kunnen worden en omttat hij Eveille wel eens met Julio in het bosch had zien praten. Vijf minuten vroeger en de neef van /Boeder Michu zou zich van aangezicht tot aangezicht hebben bevonden met oen gewonde, uie met' on'zaglijk veef Inspan- nmg uit "de hilt in "fiet bosch naar de rue de Gravillers te Parijs was gebracht. Dat zou er raar ui'tgezi'en hebben, dacht Ansfo, terwijTi hij zijn weg vervolgde. Gelukkig dat mijnheer Julio nu rustig in de kamer van de kantwerkster is. Wat overfaadt zij hem met" Tiefkoozingenik zou niet weten wat ik liever was, mTjnheer Julio of een jongen die paddestoelen zoekf voor den kost. Zijn ouderen vriend nu in veiligheid we- tend, zette Aristo een liedje in, terwijt Eveille de woning van de oongierge binnen ging. IMoeder Michu, die ook juist haar be- schermeling verlaten had met de bood- schap, dat Jeanne maar roepen moest als ze hulp noodig had, begroette nogal vrien- delijk haar neef, al mocht zij dien grooten, sterk gebouwden jongen niet bijzonder lijden-, met zijn voor een werkman te blan- ke handen. Het zou wel weer op, vragen van geld uitloopen. Zoo was het en, hoewel Moeder Michu allesbehalve geneigd was om dien leegloo- per te onderhouden, zooals zij het noemde, wilde ze hem nu maar hoe eerder hoe Fe ver loozen, daar Jeanne haar elk oogenblik kon roepen. Dientengevolge gaf ze hem vrij spoedig het gevraagde en duwde hem daarop de deur uit met de woorden: Merkwaardig is hetgeen op deze con ferentie ook weer sterk bleeek dat niet zoozeer de lage stand van de mark als wel het dalen van de mark schromelijke gevol- gen voor onze schoenindustrie heeft. Zooals men weet, duurt het in Duitsch- land altijd eenigen tijd voor het econ mische leven zich geheel bij de gedaalde mark aanpast. In dien aanpassingstijd zijn de koopjes te halen. De grafiek van onze werkloosheid klopt geheel! met de da,- iingen van de mark. Zoodra de mark een weinig stabiel is geworden, neemt hier de werkloosheid af, is de mark een periode van daling inge >aan, dan neemt de werk loosheid ten onzent snel toe. Natuurlijk is stijging van de mark het allerbest, want met elke stijging neemt de concurrentie mogelijkheid van onze industrie toe. Zoo heeft b.v. de stijging van de Tsjecho-Slo- waaksche kroon reeds tengevolge, dat de schoeninvoer uit Sjecho-Slowakije belang- rijk is afgenomen en vermoedelijk weldra heelemaal den importeur niet meer loonen zal_ Elken Woensdag zal den Minister van Arbeid een indu.strieele groep ontvangen tot ze allemaal op conferentie zijn ge- weest. Op die manier wordt een belang- wekkend overzicht verkregen en de beste mogelijkheid, dunkt ons, geschapen, om de verschillende takken zoo voordeelig mo gelijk voor zichzelf en voor de heele sa- menleving te doen samenwerken. WIJZIGING DER HUURCOMMIS5IE- WET. In de openingsrede bij den aanvang van het zittingsjaar der Staten-Generaal werd wijziging der Huurwetten aahgekondigd. Thans is reeds eCn wijziging van de Huur- commissiewet en" van de Huuropzeggings- wet ingediend. De voornaamste wijziging, welke wordt voorgesteld, komf hierop heer, dat de ver- huurder zonder tusschenkomst der Huur- commissie met den hutirder een huurprijs zal mogen overeenkomen, welke gaat tot 50 pet. boven den normalen huurprijs van 1 Januari 1016 voor arbeiderswoningen en van 37,5 pet. boven den huurprijs van 1018 voor middenstandswoningen. Tot nu toe mochten de verhuurders zonder tusschenkomst der huurcommissie de huren slechts verhoogen tot 20 pet. boven die van 1 Januari 1016 en 10 pet. boven die van Januari 1018, resp. voor arbeiders- en middenstandswoningen. De bedoelingen van deze wijziging is in de eerste plaats, een stap nader te zetten op den weg tot opheffing der huurcommis- sies en vervolgens om tot een belangrijke bezuiniging te komen. In zeer bijzondere gevallen, wanneer hoogere uitgaven, voor de woning gedaan, te bestrijden zijn of wanneer ingrijpende verbetermgen en veranderingen aan de woning zijn aangebracht, zal, evenals thans reeds in de wet bepaald is, de huurcommis sie een grootere verhooging dan 50 pet. (37,5) pet. mogen toestaan. DE PENSIOENKORTING. Op de vragen van den heer Ketelaar betreffende het voornemen der regeering tot het heffen van premie van het Rijks- personeel voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen en aangaande het hef fen van een korting voor weduwen- en weezenpensioen van de reeds gepension- neerde, antwoordde de minister van Fi- nancien, dat het niet juist is, dat het in bet voornemen der regeering "ligt met 1 Nov. a.s. reeds te doen ingaan de in de Pen- sioenwet gegeven bevoegdheid tot korting van vijf en een half pet. der wedden, tot een maximum van 3000 gld. voor het we duwen- en weezenpensioen en van 3 pet. der voile wedden voor het eigen pensioen. Het ligt in het voornemen der regeering bedoelden maatregel te doen ingaan 1 Jan. 1923. Het antwoord op de vraag, of de Minis ter voornemens is korting voor wedti- wen- en weezenpensioen tot een gelijk he- drag op de jaarwedden van vrouwelijke als van mannelijke ambtenaren toe te pas- sen, luidt bevestigend, in aansluiting aan de redactie van art. 36 der Pensioenwet, hetwelk ten dezen geen onderscheid maakt, en op grond van de overweging wel ke ook aan die redactie ten grondslag heeft gelegen dat de pensioenkortingen kunnen beschouwd worden als een collec- tieve last, door de ambtenaren gezamen- lijk te dragen, afgezien van de meer of mindere kansen op individueele bate. In diezelfde lijn wordt ook de 3 pet. korting voor eigen pensioen geheven over het voile bedrag der hoogste wedden, al sluit de maximum-pensioengrens van 4000 gld. een daarmee correspondeerende bate uit. Slechts de in art. 36 der wet voorgeschre- van grens van 3000 gld. voor de korting voor het weduwenpensioen maakt op de ze gedachte inbreuk. Het ligt niet in het voornemen van den minister ook voor de reeds gepension- neerden de bovengenoemde korting voor weduwen- en weezenpensioen te heffen. Dit zou naar de meening van den minis ter zelfs'in strijd met de wet zijn. MINISTER RUYS DE BEERENBROUCK TERUG. De voorzitter van den Ministerraad, de minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, is gisteravond uit Liniburg, waar hij; zijn verlof door- bracht, te 's Gravenhage teruggekeerd en heeft hedenochtend zijn ambtsbezigheden hervat. NATIONALE AANVRAGE VAN HET LEGER DES HEILS. Het Hoofdkwartier van het Leger des Heils bericht ons, dat deze organisatie dit jaar haar groote Najaarsaanvrage houdt van 14 tot 28 October a.s. De organisatie, die dezen zomer haar 35jarig bestaan in Nederland vierde, zet haar arbeid met groote energie voort, en mag zich verheu- gen in steeds toenemende belangstelling. Waar zij een beroep doet op het publiek, mag zij er zeker wel op rekenen, een ge- willig oor te vinden, te meer daar de op- brengst dezer aanvrage geheel ten goede komt aan den arbeid in Nederland. De kollektanten der Stichting zijn voor zien van voimachten, die de handteekening dragen van Kommandant Wm. H. Howard. EEN BANK STAAKT HAAR BETALINGEN. De Centrale Crediet- en Landbouwbank te Amersfoort heeft hare betalingen ge- staakt. Als directeur van bovengenoemde bank treedt nu op in de plaats van den heer Th. Nieuwendijk, die Zaterdag in de vergadering van commissarissen is ge- schorst de procuratiehouder T. J. van der Linden te Utrecht. De Bank heeft kantoren te Utrecht, Steenbergen, Soest en Gouda. Het groote verlies der buitenkantoren is grootendeels oorzaak van den toestand. Vele kleine luiden zijn gedupeerd. De groote verliezen door de Bank ge- leden, dateeren waarschijnlijk van voor het optreden van den tegenwoordigen di recteur, verleden jaar. UIT DE S1GARENINDUSTRIE. Naar de Avondp. Verneemt, zal de ge- heele sigarenindustrie in ons land de vol- gende week stop gezet worden, zoodat er dan nergens meer gewerkt wordt. LANDBOUW ACTE. Naar een der correspondenten van het Hbl. verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering, de toelage van f 100, die on- derwijzers kregen bij het behalen der land- bouwacte, te doen vervallen, evenals de standplaatstoelage van landbouwonderwij- zers. Het honorarium voor door hep te geven cursussen zal met 50 cents per uur verminderd worden. Hier leeglooper, ge maakt het weer fraai hoor, Kom mij nu vooreerst iftaar niet meer onder de oogen. Oefzeide ze, toen Eveille weg was en zij de deur van haar loge gesioten had, dat is mij een.pak van het hart. Als Jeanne beneden was gekomen, zou de jongen brutaal genoeg geweest zijn om ophelde- ring te vragen. Die arme kleine, ik had haar nogal verzocht om bij mij te komen eten. Ik had er een feestmaal van gemaakt. Een schoon feestmaal nu Dokter Lebret, door moeder Michu ge- waarschuwd, liet niet iang op zich wach- ten en eenige minuten na het vertrek m Eveille trad hij opgeruimd haar loge bin nen. Wel, moeder Michu, hebt gij mii noodig voor een dringend geval? Ik moet anders zeggen dat ge er niet ergt ziek uitziet Maar ik ben het niet, dokter. Toch niet Juffrouw Jeanne! vroeg de arts, opeens ongerust. Neen, maar het is toch uit haar naam, dat ik om u heb gezonden. Kom binnen, dokter, want ik moet u een pijn- lijke geschiedenis vertellen. Die van juffrouw Blanchard? vroeg George Lebret, op droevigen toon. Ja, stel u voor, dat lieve meisje heet zoo niet, haar ware naam Dat alles weet ik al, moeder Michu. Heeft zij1 u verteld dat Het arme kind weet niet, dat het mij bekend is, maar haar moeder heeft mij alles vertelld op haar sterfbed. De goede vrouw heeft mij haar levensgeschie- denis verteld, toen ik eens alleen aan haar ziekbed zat. De ongelukkige, die haar toe stand besefte was wanhopig haar dochter achter te moeten laten zonder beschermer. Met de scherpe oogen van een moeder had zij gtlzien hoeveel belangstelling, en meer dan dat, ik voor Jeanne had en toen ver- haalde zij mij haar treurige levensgeschie- denis, den roman van haar geluk en de rest, de treurige jaren, die op dat geluk volgden. Ze zeide ongeveer het volgende: Mijn dochier, dat onschuldige kind, heeft tot vader, iemand, die tot de galeien is veroordeeld. Ik wil dat u alles weet, dokter, dan kunt ge indien ge ook mijh kind aansprakelijk mocht stellen voor de daden des vaders, u intijds van haar af- vvenden. Misschien is de indruk, de weder- zijdsche genegenheid nog niet zoo diep ge- worteld, dan dat een scheiding wonden zou slaan, daarom waarschuw ik u nu Later zou de slag vreeselijker zijn, mis schien zou het lieve kind er dan aan sterven En ge zijt gebleven dokter? viel hem moeder Michu in de rede met vreugdetra- nen In de oogen. O, dat is braaf,>, dat is dapper van u. Ik bemin 'Jeanne Blanchard en zij zal mijn vrouw worden, dat heb ik haar moeder beloofd. Wat kan het mij schelen wat de vader geweest is, een diet", een in- breker of een falsaris. Is zij niet het lief- ste, het beste meisje, dat er op de heele wereld bestaat. Juist, juist dokter, zoo is het, beaam- de moeder Michu en zij had haast in de handen willen klappen van genoegen. Maar nu ter zake. Er is bij Jeanne op het oogenblik een gewonde, die groote be hoefte aan uw hulp heeft. Een gewonde? vroeg Georges ver- EEN WAARSCHUWING VAN DEN MINISTER. De minister van Arbeid vestigt de aan dacht van de bevolking van de Oostgrens op het gevaar, verbonden aan het gebruik van alcohol, cognac of zgn. „Weinbrand" in de kroegen over de Duitsche grens of na import, daar deze dranken veelal van inferieure kwaliteit zijn en tiidelijke krank- zinnigheid en andere voor de gezondheid nadeelige gevolgen veroorzaken kunnen. SAMENWERKING VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. Maandag heeft in het departement \m Landbouw, Nijverheid en Handel een ver gadering plaats gehad van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, waafbij alle Kamers vertegenwoordigd waren. De vraag werd besproken, hoe op de meest practische wijze een centraal orgaan zou kunnen gevormd worden, teneinde het on- derling o verleg van de Kamers in aange- legenheden van algemeenen aard te be- vorderen. Nadat de chef van de afdeeiing handel, de heer F. G. Heringa, die de vergade ring leidde, onder algemeene instemming had vastgesteld, dat een zoodanig over- leg wenschelijk ware, werd staande de vergadering eene commissie benoemd, die deze aangelegenheid verder zal voorbe- reiden en welker verslag binnenkort te- gemoet kan worden gezien. POLITIETROEPEN. Volgens de Tel. is de instructie op de werving voor het leger hier te lande uit- gebreid in die voege, dat personen, al dan niet tot militairen dienst verplicht, kun nen worden aangenomen als vrjjwilliger, bestemd voor den dienst bij de politie- troepen, een en ander zoo noodig met ver- breking van het loopend dienstverband. Zij, die reeds in militairen dienst zijn en een rang bekleeden, worden in dien rang aangenomen, mits deze niet hooger is dan sergeant. Zij, die een hoogeren rang be kleeden, worden in den sergeants-rang aangenomen De aanneming geschiedt voor 5 jaar, waarvan de laatste drie onder de bepa- lingen van de wet voor het reserveperso- neel bij de landmacht. Aan hen kan ech- ter worden vergund na het eindigen van de eerste 2 jaar en telkens twee jaar daarna, in werkelijken dienst te blijven. In afwijking van het vorenstaande kan de minister van oorlog aan een door hem te bepalen aantal militairen onder ver- breking van hun loopende verbintenis vergunnen een verbintenis in den rang van sergeant te sluiten voor onbepaalden tijd met bestemming voor den dienst bij de politietroepen. Jaar- nog dienstpremien worden toe gekend. Als overgangsmaatregel is ten slotte be paald, dat beroepssergeanten-majoor- instructeurs, in de door hen bekleeden rang tot de hiervoren bedoelde verbinte nis kunnen worden toegelaten, wanneer zij op 16 Augustus jl. bij dat korps waren gedetacheerd en reeds twee jaar onaf- gebroken bij d e politietroepen dienst heb ben verricht en bijzondere geschiktheid bezitten voor dezen dienst, een en ander ter beoordeeling van den commandant van het korps politietroepen. Voor wat betreft het officierspersoneef zullen officieren van alle wapens in aan- merking kunnen komen om voor onbe paalden tijd bij de poiitietroepen te wor den gedetacheerd. Eerste Untenants komen slechts in aan- merking voor een detacheering bij dat korps, indien zij de geschiktheid bezitten voor den naasthoogeren rang. WACHTGELD AAN BURGERLIJKE R1JKSAMBTENAREN. Bij Kon. besluit is ingesteld een com missie, als bedoeld in art. 12, het kon. be sluit van 3 Augs. tot regeling van de toe- bleekend. Ja, haar vader. De bandiet, die zijn arme vrouw in het ongeluk gestort heeft en het jonge leven van zijn kind vergiftigde? O, dokter, zcudt gij weigeren "item te helpen, waar zijn vrouw hem op haar sterfbed heeft vergeven en ook haar doch ter gevraagd heeft hem vergiffenis te schenkeri Ge hebt gelijk, moeder Michu, de vergiffenis is de schoonste der mensche- lijke deugden. Ik ga naar Jeanne en a'is hij mij ontsnapt, dan zai het mijn schuld niet zijn. In de kamer van de jonge kantwerk ster lag Julio, die door het vervoer nog een stootje meer had aangekregen, in ijlende koortsen. Een stroom van woorden ontvloeide zijn mond, woorden die Jean ne hevig deden ontstellen. De gewonde sprak van zijn vreemd avontuur en herhaaldelijk kwam hem de zelfde naam over de bppen. Arendshoofd, riep hij uit. Wacht maar, bandietArendshoofd....! Wacht maar schurk.... Ge hebt mij niet gedood, ik zal mij wrekenHet was voor mijn dochter, hoor... Hoort ge, het was voor Jeanne, ik wilde haar rijk makenge lukkig.... Ik ben ook scheikundige en die diamanten.... het geheim.... het is in mijin bezit.... Arendshoofd, ge hebt mij willen dooden om het te hebben.... Julio is slim mer geweest dan gij!.... Hahahar Met een satanischen lach werden die uit- latingen besloten en de gewonde viel toen uitgeput op zijn kussen terug. l)e Burgemeesier van TER NEUZEN brengt ter kennis van logenient-, koffie- mmr en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor bet publiek toegankelijke bedrijven. dat van af heden op het Gerneentehuis op de gewone kantooruren GRATIS^yerkrijgbaar zijn;J] Ter Neuzen, il October 1922. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het verzoek van de Association Cooperative Zelandaise de CctrbowisatioHteSluiskil, om op de perceelen. kadastraal bekend in sectie G, No. 274. 1578 en 1585 weder in gebruik te mogen nemen de cokesovens met toebehooren, door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, 9 October 1922. Burgemeester en IVethouders voornoemd, De Burgemeester, HUIZINGA. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens een der hierboven genoemde redenen voor degenen, die voor de lichting van het volgend jaar zijn bestemd tot gewoon dienstplichtige in het algemeen moet worden aangevraagd in de maand October van het loopende jaar. Omtrent elk dezer redenen van vrijstelling geldt vborts hetgeen hieronder vermeld is. a. b. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt ver- I leend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken I dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere personen onibreken of j zouden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen de echtgenoote van den ingeschrevene1 zijn bloed- en aanverwanten in de rechte liniej c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleer.d, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haar met te ver- 1 leenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voor eerste oefening slechtsbij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan ee-st tijdens den duur der eerste oefening ontstaat en alsdan de belangen van den dienst niet toelaten den ingelijfden kostwinner vrij te stellen. Vrijstelling wegens kostwinnerschap moet worden aangevraagd in October van het jaar, waarin de ingeschrevene heeft geloot. Ter secretarie van deze gemeente moet dan worden aangevraagd een staat van inlichtingen op te maken. Bij uitzondering kan de staat van inlichtingen in een andere gemeente of in het buitenland worden opgemaakt. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 October van dat jaar, dan moet de aanvraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt j aanvankelijk 6en of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van tenminste vierjaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daar- na te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijstelling nog niet voorgoed verleend is, kan zij worden inge- trokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid nood- zakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervoor met betrekking tot kostwinners onder de letters oe zijn vermeld. Omtrent het aanvragen van vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid geldt hetgeen ten aan- zien van het aanvragen van vrijstelling wegens kost winnerschap is vermeld. Wat hierboven onder »N.B." staat, geldt ook voor deze reden van vrijstelling. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven, aan den persoon die den aan vraag doet. Op de aanvragen om vrijstelling wegens een der bover.genoemde redenen wordt beslist door den Minister van Oorlog of, betreft het iemand, die voor de zeemacht bestemd ol hij de zeemacht ingelijfd is, door den Minister van Marine. De aanvraag moet niettemin ter gemeenteseeretarie geschieden. Ter Neuzen, 9 October 1922. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1