ALSEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. m No 7361. Maandag 9 October 1922. 70e Jaargang. HIT K00DL0TTI5 GEHEIM. BINNENLAND. FEXTILLETON. BUITENLAND. DE AANKLACHT TEOEN MR P. J. TROELSTRA. Naar aanle/iding van ons bericht om- trent de aanklacht: tegen mr. P. J. Troelstra deelt deze laatste aan „Het Vofk" mede, (wat ons overigens bekend was), dal de aanklacht een i ncident betreft, voorgevallen in een conference ten kantore der heeren Lazard en Van Baalen te Amsterdam. „Deze heeren zijn sinds lang weigerach- tig in de betaling van circa 12.000 gid. waartoe de onder hunne directie staande „Ned. Algemeene" en „Amst. Algetneene" verzekeringsmaatschappijen als herverze- keraars jegens de „Neerlandia" verplicht zijn, en de chicanes, daarbij door hen ge- maakt, leidden tot het bedoelde incident", zegt „Het Volk". De heer Troelstra verklaarde aan het sp- ciaal-democratische orgaan, niets te hebben gedaan, waartoe hij niet, zoowel moreel als wettelijk, was gerechtigd. Naar aanleiding van dit bericht verzoekt de directie der beide betrokken Maatschap- pijen ons mede te deelen, dat het verwijt, als zoude het incident zijn uitgelokt door harerzijds gemaakte chicanes door haar uitdrukkelijk wordt afgewezen. Integendeel verklaarde Mr. Troelstra in den loop der conference herhaaldelijk, dat hij volkomen de door de directie aange- voerde bezwaren als juist erkende, doch dat hij vertrouwde, dat deze door zijne nadere mededeelingen wel uit den weg zouden worden geruimd. Waar intusschen door haar de zaak in handen van den Officier van Justitie is gesteld, achtte zij het in dit stadium nog niet noodig harerzijds dienaangaande na dere bijzonderheden openbaar te maken. Wij kunnen intusschen nader mededee- i len, dat de zaak zich als volgf, heeft toe- gedragen1 Tusschen „Neerlandia" en de beide be doelde maatschappijen was een geschil ge- rezen omtrent den inhoud van een zoekge- raakte polis; een copie van die polis, door Mr. Troelstra geteekend voor copie con form, was in het bezit van de firma Lazard en Van Balen. Toen men het langs schrif- telij'ken weg met over het gerezen geschii- punt kon eens worden, 'deelde mr. Troel stra aan de firma Lazard en Van Balen mede, dat hij haar persoonlijk bezoeken zou. Inderdaad kwam hij Dinsdag j.I. in persoon, vergezeld van zijn adjunct-direc- teur, de heer Joustra, ten kantore van de firma, aan het Rokin 5, waar men geruimen tijd van gedachten wisselde over de vraag of de copie afweek van de origineele polis. Op een gegeven oogenblik, zoo heeft een der heeren van de firma Lazard en Van Balen aan den officier van Justitie medege- deeld verhief mr. Troelstra zich van zijn stoel, en vroeg hij of hij de copie even mocht iuzien. Toen men, niets kwaads vermoedend, hem het polis-afschrift ter hand stelde, bekeek hij het aandachtig aan beide zijfclen, zei toen iets dergelijks als: „Ja,. er is wel een k|ein verschil, maar dat is toch niet van belang. Ik zou haast zeggen, dat we dit wel konden ver- scheuren," waarop hij de daad bij het woord voegde en het document in acht of zestien stukjes verscheurde, welke hij aan zijn adjunct-directeur den heer Jou stra gaf, met de woorden: ,jStop jij' die snippers maar bij je." In de hoogste mate onthutst door het gebeurde, wisten de vertegenwoordigers van de firma Lazard en Van Balen niets anders te zeggen dan dat na dit incident het onderhoud natuurlijk geeindigd was. (Tel.) GEEN 1NVOERBEPERK1NG. Naar de Msb. verneemt is uit de bespre- kingen, die de commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie heeft gehou- den met de verschillende rechtsche Ka- merfracties, gebleken, dat de Kamer naar alle waarschijnlijkheid niet zal zijn te vin- den voor eene invoerbeperking, omdat daaraan noodzakelijk moet zijn verbonden ofwel eene vrijlating met concenten, ofwel invoer uit niet verboden landen mef vdr- "klafingen van oorsprong, ^vaaraan zeer groote bezwaren zijn verbonden. In een paar woorden had de jongen ver- teld wat hij wist van hetgeen Julio over- komen was. Hij verhaalde, hoe hij den ge- i kwetste in het bosch van Fontainebleau t had aangetroffen en vooral legde de knaap er nadruk op, dat Julio uit 't bosch wilde komen zonder herkend te worden. En wil hij hierheen komen? vroeg het meisje. Ja, dat heeft hij mij tenminste gezegd en juffrouw, ik wil er nu geen doekjes om winden, maar ik geloof dat mijnheer Julio er allesbehalve goed aan toe is. O hemel, mijn arme vader, riep Jean ne ontdaan uit. Hoe moet ik zijn tegen- woordigheid hier verbergen al komt hij ongezien over. Ik vrees dat het geen ge- heim kan blijven. Zie eens aan mijn jon gen, ik zag Julio niet dikwijlsj dan onf- moette ik hem eens in de kerk of op een afgelegen plaats en een enkele maal ook kwam hij vermomd hier, maar altijd als de concierge haar dutje deed. Drommels, riep Aristo uit, naar het Op aanraden van Mgr. Nolens is een nieuw adres gericht tot de Tweede Kamer waarin niet meer wordt gesproken van de wijze hoe onze industrieen zullen moeten geho'lpen, maar waarin in het algemeen op krachtige hulp wordt aangedrongen. Ei is gebleken, uit de besprekingen, dat wel kans zou bestaan op een recht, dat de door valuta-verhoudingen abnor- male lage productiekosten van elders ni- velleert met de productiekosten van hier. j In de R. K. Kamerclub is het denk- beeld geopperd om zelf met een ontwerp regeling te komen, zulks ter voorlichting van Regeering en Kamer. BEZUINIGINGSMAATREGELEN VAN DE REGEERIING. Naar de Res.-bode verneemt, heeft de Regeering verschillende bezuinigingsmaat- regeien getroffen, welke op 1 November a.s. reeds in werking zullen treden. Een ervan is, dat de bezoldiging van het tijdelijk personeel in 's Rijks dienst, waar- onder het geheele hulppersoneel van de Posterijen en Telegrafie zal gerekend wor den, met ingang van dien" datum niet meer berekend zal mogen worden volgens de rijkssalarisregeling maar volgens de loo- nen, die ter plaatse voor ongeschoolde werklieden, gelden. Deze maatregel zal voor de Posterijen en Telegrafie alleen reeds tot een aanzien- lijke bezuiniging leiden, vooral in drukke dagen van St. Nicolaas, Kerstmis enNieuw- jaar. VREEMDE WERKKRACHTEN IN LIMBURGl In verband met de toenemende werk- loosheid in de mijnstreek door den ster- ken aan was van vreemde arbeidskrachten, is heden een conferentie gehouden te Kerk- rade tusschen de leiders der R. K. arbei- dersbeweging in Limburg, de aalmoeze- niers van "den Arbeid te Heerlen, Sittard en Kerkrade en de leiders di'er R. K. vak- organisaties in West-Duitschland. KATHOLIEKE STAATSPARTIJ. Naar het Huisgez. verneemt, heeft prof, dr. J. A. J. Barge, te Leiden, 'het voor- zitterschap aanvaard van de commissie, die zich zal belasten met het ontwerpen van een algemeen kiesreglement voor de Kafh. Staatspartij. BEZUINIGING OP DE BEGROOTING VOOR JUSTITIE. Op de begrooting van het departement j van Justitie wordt 1.000.000 gulden bezui- nigd door beperking van de opsluiting van 1 politioneel gestraften en van in preventieve hechtenis gestelden. DE KINDERRECHTER. Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 5 Juli 1921, houdende invoering van den kin- derrechter en van de ondertoezichtstelling J van minderjarigen, in werking zal treden j met ingang vanvl Nov. 1922- WERKTIJD NAAISTERS- EN MODISTEN ATELIERS. De minister van Arbeid heeft aan hoof- i den of bestuurders van naaistersateliers en hoedenmodisterijen in alle gemeenten des j Rijks vergunning verleend dat in het tijd- vak van 9 Oct. tot en met 25 November j 1922 door de in hunne (hare) onderneming werkzame arbeiders van 16 jaar en ouder in afwijking van het bepaalde bij art. 24 lste lid der Arbeidswet 1919 gedurende negen en een Tialf uur per dag en 52 ,en een half uur per week arbeid wordt ver- richt. DE HANDELSNAAMWET 1921. Bij K. B. is bepaald, dat de Hanc$els- naamwet 1921 in werking treedt met in- gang van 15 Oct. 1922. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De uitsluiting als antwoord op de staking. Thans heeft het boofdbestuur van het Verbond van Sigarenfabrikanten-vereeni- gingen in Nederland met algemeene stem- men en in samenwerking met de vier R.K. patroonsbonden in de tabaksnijverheid be- sloten, de bekende regeling van 1 October, vervat in de circulaire van 20 September, te handhaven en alle aangesloten sigaren- fabrieken in het land op 14 dezer te slui- ten, wanneer de betrokken arbeiders niet bereid zijn, den arbeid op de g. stelde voor - waarden voort te zetten. Het bestuur van den Nederl. Bond van Sigarenmakers deelt mede, dat in het Noor- den van het land op tal van plaatsen nog gewerkt wordt onder den ouden toestand, zonder loonverlies en 45 uur per week, terwijl op andere plaatsen wordt gewerkt zonder loonverlies, maar 48 uur per week. Van de 4000 leden, die de Bond in het Noorden heeft, staan globaal 1500 op straat. In het Zuiden wordt over het algemeen doorgewerkt. Van de globaal 1500 leden, die de Bond daar heeft, staan er 50 op straat. DE EX-KEIZER EN ZIJN AANSTAAND HUWELIJK. De gewezen keizer gaat zich meer Doornseh burger gevcelen. Woensdagmid- dag is voor het eerst een groote theepartij op den Huize Doom gegeven, waaruit men opmaakt, dat de gewezen vorst zijn nieu- we echtgenoote niet in het huidige isole- ment zal (dfoen deelen. Tot dusver wer- den slechts enkele families van hier spo- radisch ontvangen. Thans heeft de ex- keizer echter verklaard zeer verheugd^ te zijn, dat zoovelen zijn uitnoodiging had den aanvaard. Hij hoopte, dat alien, wanneer hij hertrouwd is, hem dikwijls zouden komen bezoeken. Met hen, die geen Duitsch konden spre- ken, onderhield Wilhelm zich in het Hol- landsch. De ex-keizer was buitengewoon bedrijvig. Men verneemt nog, dat de a.s. echt genoote van den ex-keizer den titel zal dragen van „koning5n van Pruisen". TEGEN NOODELOOZE VERSNIPPE- RING VAN SCHOLEN. De minister van Onderwijs heeft het reeds ingediend, en deze week in de Ka- merafdeelingen te onderzoeken ontwerp tot wijziging der Onderwijswet alsnog ver- scherpt door de gemeenten te verdeelen naar het zielenaantal in 6 inplaats van in i 3 categorien, voor de vraag welk minimum aantal leerlingen vereischt zal zijn voor de oprichting van een bijzondere lagere school. Bovendien is dat r..inimum voor de hoo- gere categorien belangrijk opgevoerd. DE ZEGELPLAKKING. 1 Oniangs werd medegedeeld, dat de Mi nister van Arbeid bezig is een ander stel- se! van ouderdomsrente-verzekering te ver- j vaardigen, waardoor wellicht het zegel1- tjes plakken overbodig zou worden. i Naar het vaderland verneemt, maken de werkzaamheden goeden voortgang. BROODPRIJS EN BOYCOT. Donderdag heeft de Amsterdamsche ge- j meenteraad een daar gerezen broodprijs- kwestie besproken. Er is daar een bakker Houtman, die zijn brood levert tegen 4 cent lager dan de georganiseerde bakkers. Hij verklaart zelf nog 2,5 cent per brood te verdienen, maar de georganiseerde bak kers hebben getracht Tiem te boyootten. Een door hen gevormd comite van verweer heeft dezer dagen per circulaire aange- spoord aan Houtman geen ingredienten te leveren, 'n daad die scnerpe afkeuring heeft uitgelokt, ook van den Middenstands- raad, en "die Donderdag in den Raad werd gebracht door een interpellate van mevr. PosthuisSmit. Wethouder de Miranda antwoordde o.a. dat het heele college van B. en W. van oordeel is, dat van gemeentewege moet worden tngegrepen en dat bakkers, die als de heer Houtman belemmerd worden hun brood te verkoopen voor den prijs dien hij mogelijk acht, »noeten geholpen wor den. Zoo noodig zal dus aan dit slacht- offer van den boycot van gemeentewege het meel worden geleverd, dat hij noodig heeft. JAARBEURS UTRECHT. Het Algemeen Bestuur heeft besloten om de 8e Nederlandsche Jaarbeurs te hou- den van Dinsdag 13 tot en met Donderdag 22 Maart 1923, met matSitiging voor den Raad van Beheer om deze data nog eemgs- zins te verschuiven, indien dit met het oog op de onderhandelingen met het "Dage- lijksch Bestuur der gemeente Utrecht over de ter beschikking te stellen terremen noodzakelijk mocht blijken. Het ligt in de bedoeling voor de 8e beurs in gebruik te nemen het Jaarbeurs- gebouw, terwijl daarnaast de beschikking is gevraagd over het Vreeburg en zoo noodig het terrein Janskerkhof. DE LEVENSSTANDAARD. Naar wij vernemen is door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Burge- meesfers een circufaire geri?nt, waarin n if hen verzoekt verschillende opgaven te ver- strekken omtrent de prijzen van de mees't voorkomende voedingsmiddelen, schoeisel, brandstoffen, verlichting, wasch en poets- artikelen, en bediening (dienstboden). In de gemeenten waar deze bestaan kan de medewerking der vakbonden worden ingeroepen benevens die van vertegen1- woordigers van den Middenstand. De verstrekte gegevens rullen door de z.g. Classificatie-Commissie worden verwerkt ten einde de Regeering te kunnen advi- seeren i*.z. een nfeuwe indeeling der ge meenten in klassen. De prijsopgaven moeten verstrekt wor den over de week 511 October. Een groepeerinj? der verbruikers in verband met hun welstand moet vooral voor de grootere plaatsen in acht worden genomen en wei voor de groepen met een jaarlijksch in- komen van a. hoogstens 2000 gld.b. van 2000—3000 gld.; c. 3000—5000 gld.; d. 5000 gld. en "hooger. De w'ijze waarop de prijsopgave verkregen is dient beknopt, doch duidelijk te worden toegelicht. Ver- melding van namen der Ieveranciers voor elk artikel met de prijzen, waaruit men den geiniddelden in de opgaven gedanen prijs heeft berekend, is voor het houden van steekproeven gewenscht, evenals het be- waren van alle materiaal ten behoeve van een eventueel plaatselijk onderzoek. Tel. geen ik hoor, stelt mijnheer Julio er niet bijzonder prijs op van nabij bezien te wor den. Ge kunt zonder terughouding tegen mij praten, juffrouw, vervdgde de knaap, toen hij zag, hoe Jeanne bij zijn woorden ontstelde. Ik ben een eerlijke jongen en ik zou mij liever in stukken laten hakken, dan dat ik een goed vriend verraadde. Nu ja, gaf Jeanne ten antwoord, het i kan kwaad zijin voor mijn... voor Julio, de aandacht op zich te vestigen en een ge- wonde is moeilijk te verbergen. Aristo streek zijn rechterhand door zijn verwarde blonde haren, wat bij hem altijd een teeken was, dat hij ernstig na- dacht. Eensklaps scheen hij een uitweg te heb ben gevonden, want hij vroeg: Kunt gij de concierge vertrouwen? Moeder Michu? O zeker, als ik open kaart zou spelen en haar verzocht Dan moet ge haar alles zeggen, juf frouw, Laten we dadelijk naar beneden gaan en terwijl ge met haar praat, breng ik mijn paddestoelen bij mijn afnemers. Als ik ze wat goedkooper geef, ben Ik er spoedig van af. Vooruit dan maar, gaf Jeanne ten antwoord. De kantwerkster sprak niet lang met moeder Michu, maar toen zij de loge van de goede vrouw verliet, waren de oogen van het meisje rood en tranen parelden in die mooie kijkers. Maar het waren tra nen van vreugde, vreugde oygr de goed- harfgheid van de brave concierge. Ja, l:eve fee, had moeder Michu ge- gezegd, alles zal boven in orde zijn als ge terugkeert. Laat dat maar aan mij1 over. Ik zal bok mijnheer Georges waarschuwen, want het mocht eens ;ets ernstigs zijn. Men weet dat men op hem volkomen kan re- kenen. Vertrek dus maar gauw en houd goeden moed. Ge zijt een lief kind, Jeanne. VII. Het hotel in de Champs Elysees. Wij hebben Romain De Cerisolles ge- volgd toen hij de Nationale Bibliotheek verliet en gezien, dat een zonderling per sonage, die ieder oogenblik van uiterlijk veranderde, den scheikundige op de hielen volgde en hem overal bespionneerde. Pseudo-Engelschman in den trein van Fontainebleau, was hij Rus in de Biblio theek, om ten slotte in een Parijschen dan dy, een boulevardier, te veranderen, in een rijtuig te stappen, en den koetsier last te geven hem naar de Champs Elysees te brengen, tot de plek, die Rond-point ge- noemd wordt. Snel legde het rijtuig den afstand af. Nog geen twintig minuten waren verloopen toen de zonderlinge onbekende het portier DE TOESTAND. Op grond van de nadere bijzonderheden over den stand van de conferentie te Moe- dania is afgebroken, moet het pessimisme met betrekking tot den staat van zaken in de Levant weer veld winnen, schrijft de N. R. Crt. Uiterlijke aanwijzing voor den ernst van de situatie was Lord Curzon's vertrek Zaterdag uit den Britschen kabinetsraad naar Parijs, waar hij, vergezeld van den gezant Hardinge, om elf uur's avonds een conferentie met Poincare begon, bij welke zich de Italiaansche zaakgelastigde na twin- tig minuten aansloot en die na middernacht nog voortduurde. Het draadloos bericht uit Londen is er rond voor uitgekomen, wat het onmiddellijk gevaar in den toestand is: „Ismet pasja heeft zelfs een element in de besprekingen gebracht, dat niet anders dan dreigend kan worden genoemd, door zijn verklaring, dat hij, tenzij alle eischen wer- den ingewilligd, de geallieerde strijdkrach- ten zou aanvallen. Een dergelijke mede- deeling van Ismet is natuurlijk in algejieele tegenspraak met de verklaring, die Kemal oniangs heeft afgelegd, dat hij de geallieer de troepen niet zou aanvallen." Dit ziet er naar uit, alsof wij niet ver meer zijn van het tijdstip, waarop men met een bekende Duitsche spreekwiis zeggen kan: „Mars regiert die Stunde". Militaire leiders hebben meer haast dan politieke. Thracie is, naar nu algemeen er- kend wordt, het struikelblok. In de al meer- malen door ons aangehaalde nota van 23 September verklaarden de geallieerden, dat zij den wensch van Turkije tot terugkrijging van Th'racie tot aan de Maritza en met in begrip van Adrianopel goedgunstig be- schouwden, op voorwaarde, dat de regee ring van Angora tijdens de vredesconferen- tie hare legers de zone niet binnen liet ruk- ken, waarvan de geallieerde regeeringen de voorloopige onzijdigheid hebben afgekon digd. De Turken willen tastbaarder waar- borgen voor het bezit van Thracie dan zulk opende, den koetsier twee francs in de hand stopte en de avenue een eindweegs afliep. Voor een groot bijzonder hotel hield de onbekende stil, om, na links en rechts gekeken te hebben of er geen onraad was, op de groote koetspoort toe te loopen. Een koperen ornament, een drakenkop voorstellend, werd opgelicht en onmiddel lijk ging in het inwendige van het gebouw een fijnklinkende bel over. Weldra werd een voor het bloote oog onzichtbaar luikje weggeschoven en klonk een stem. Na op de hem gestelde vraag toestem- mend te hebben geantwoord, werd de deur geopend en de vreeindeling verdween in het groote huis, dat zooveel geheimzin- nigs scheen te verbergen. Haast u, de meester wacht, hij wordt ongeduldig! zeide de man, die dienst had gedaan als portier. Bij die woorden duwde hij bijna ruw den bezoeker een weelderig gemeubileerd vertrek in. Welnu, Eveille, wat is er voor nieuws, vroeg de stem van een man, die op een sofa stijl Lodewijk XIII zat. Goed nieuws Ik luister, maar wees kort! Onze man Vermoedt niets. Hij is een uil. Dat ben ik niet met je eens. Nu, laat ik dan zeggen een gehyp- een vage belofte. Zelfs verluidt, dat zij het gewest willen binnentrekken nog voor de vredesconferentie bijeenkomt. Zij kunnen eischen stellen, omdat niet zij, maar de ge allieerden om vrede vragen. De geallieer den zijn het met de Turken hierover eens, dat de Grieksche troepen Oost-Thracie voor de vredesconferentie dienen te ontruimen, en de lijn, waarachter die troepen teruggetrok- ken worden, zou men te Moedania afbake- nen. Dan zou ook een wapenstilstand in het Turksch-Grieksche kriigsbedrijf intreden. De strijdvraag is nu, wie het daarna zal bezetten. De geallieerden zouden er voor loopige garnizoenen leggen en toezicht oefenen voor de bescherming van de min- derheden. Daar wilden de Turken niet aan. Zij verlangden eigen garnizoenen (van gendarmes of soldaten) en geen toezicht. Dit zijn politieke eischen, maar van militair standpunt begrijpelijk is, dat Ismet pasja (de chef van Kemal's generalen staf) ze spoedig aangenomen wil zien, om nog te rechtertijd partij te kunnen trekken van de overwinning, als dit noodig mocht zijn. De Grieken krijgen na hun nederlaag in Klein- Azie tijd om zich in Thracie te reorgani- seeren, en in te graven, de Engelschen (eventueele vijanden) om zich aldoor aan de Zeeengten te versterken. Dit zou het gerucht verklaren, dat Ismet-pasja zijn eisch zeer dringend gemaakt en neiging heeft, er maar een korten tijd voor inwilli- ging aan te verbinden. Curzon is naar Parijs om tegenover deze eischen van de Turken een geallieerd front te verkrijgen. Als de Turksche gendarmerie of soldateska, onder den verschen indruk van het huishouden van de Grieken in Klein- Azie, Thracie binnenkomt, is een groote moordpartij te vreezen. Bonar Law, de oude conservatieve leider, zegt in zijn brief aan de Times, dat de verhindering ervan geen bepaald Engelsch belang, maar een belang van de mensohheid is. Hij keurt de politiek van de regeering goed, welke de Turken voorloopig gestuit en zoodoende ongelukken verhoed heeft. Maar voor een belang van de menschheid kunnen de Engelschen op den duur niet alleen opkomen. Willen de Franschen niet meedoen, dan zit er, meent hij, voor Engeland niets anders op dan zich te desinteresseeren van het Europeesche vasteland. Hij wil dus blijkbaar niet weten van een oorlog met de Turken, waarin Engeland onder de geallieerden alleen zou staan. Daar het Curzon nauwelijks geluk- ken zal van Poincare een bindende toe- zegging te krijgen betreffende Fransche militaire hulp tegefi Turkije, is de aange- wezen rol voor de Fransche politiek, om opnieuw te bemiddelen, zonder zoo groote Turksch-gezindheid als waarvan Franklin Bouillon en de Fransche generaal Cnarpy te Moedania blijk schijnen gegeven te heb ben. Lukt dit niet, dan moet Engeland vol gens de formule van Bonar Law, van den Balkan zijn handen aftrekken of erop slaan, wanneer het aangevallen wordt, aangezien de Turken blijkens hun eischen geen ande- ren weg naar Thracie willen nemen dan de kortste, die door de onzijdige zones voert. De generaals van de geallieerden zijn naar Moedania teruggekeerd. Definitieve lastgevingen kunnen zij niet hebben, want het overleg te Parijs duurt nog voort. Het is nochtans voor de geallieerden van belang het vreedzame contact met de Turken, zoo lang het doeniijk is niet te verliezen en zoo veel mogelijk tijd te winnen. Men kan al- vast praten over de bekende afbakeningslijn in Thracie, voor over belangrijker kwesties beslist wordt. EEN NIEUW SERUM TEGEN CHOLERA De Parijsche Matin verneemt uit Tunis dat Nicolle O'Connor en Conseil, drie ge- neesheeren van het instituut Pasteur, een nieuw serum tegen cholera hebben bereid, waarmee zij met succes proeven bij zich- zelf hebben genomen. TER NEUZEN, 9 Oct. 1922. EEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is aan W. Brocke, dijk- werker in dienst van het waterschap Groot en Klein Baarzande te "Breskens de eere- medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons verleend. notiseerde, die niets anders ziet dan zijn manie. Dus, om kort te gaan, hij is niet ver- trokken naar een ander land? Hij denkt er niet aan; hij is kalm zijn intrek gaan nemen bij een kamer- verhuurster m de rue Richeiieu, u aar ik ook grcoten lust neb een kamer te huren om hem niet uit het oog te verliezen. Wat is hij te Parijs komen uitvoe- ren? Dat weet ik niet, maar ik weet wel, dat hij kort na zijn aankomsv zich in Je Nationale Bibliotheek is gaan opsluiten. Ge hebt hem toch gevolgd? Dat heb ik, op gevaar af in slaap te vallen, want in de Bibliotheek heb ik uren lang in vervelende boeken zitten bla- deren, om mij' een houding te geven. En hij? Al dien tijd heeft hij in boeken en manuscripten zitten lezen, waarvan ik de namen met kon verstaan of begrijpen. De beide mannen onderhielden zich nog eenige oogenblikken over den man, die door Evielle met den naam „Uil" bestem- peld was, bleef het onderwerp van het gesprek, dat hiermee eindigde, dat Eveille een bankbiljet van honderd francs in de handen gestopt werd. (Wordt vervolgd). UZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1