LANDBOUWBERICHTEN. GEMEN8DE BERICHTEN. van Antwerpen, opsloeg, en de Fransche vestingartillerie te Boom 'ontscheepte. Eenige weken nadien, na een heldhaftige verdediging, gaf generaal Chasse, die het riollancische garnizoen aanvoerde, zieh over. Het is nog niet geheel duidelijk welke de ware bedoeling is van voornoemd co- mite, maar treffend is het wel, dat tot dusver alleen Vlaamschvijandige persona- liteiten hun medewerking hebben toege- zegd. In Vlaamschgezinde kringen vertrouwt men echter, dat de Belgische regeering geen ontaarding van deze herdenking in een anti-Nederlandsche en annexionistische betooging zal toelaten. EEN BETOOGING VAN „VREDESVERMINKTEN>'. Te Brussel had Zondag een groote be tooging van arbeidsverminkten plaats. Die verminkten van den vrede wiilen, naar „Het Laaiste Nieuws" meldt, de aan- dacht der regeering op hun treurig lot vestigen. Alleen zij die over voldoende middelen beschikten om hun trein te be- talen waren opgekomen. Achter doeken en borden kwarnen biinden, eenarmigen, kreupeien a an, Enkelen, de meest vermink ten, hadden plaats genomen in rijtuigen en wagens, te hunner beschikking gesteld. Op die borden kon men de klacht dier ongelukkigen lezen: „45 centiem per dag. Drie kinderen en een vrouw". „De weduwen en weczen der arbeidsslachtoffers vragen brood. We duwen met vijf kinderen trekken 4 fr. per dag." „Blind, en 70 centiem per dag," enz. Na de betooging werd een vergadering gehouden, waar o.a. het Kamerlid Fischer betoogde, dat de vergoeding van 50 pet. op 75 pet. moest worden gebracht. Hij wees op het wetsontwerp, door hem in- gediend ten voordeele der verminkten uit vredestijd. Er werd een motie ten gunste van dit wetsontwerp en een herzier.ing der Onge- vallenwet aangenomen. DE OVERSTROOMING IN BENGALEN. Maandagavond is te Calcutta weer voor het eerst sedert acht dagen een trein uit Darjeeling in Noord-Bengalen aangekomen en naar de corr. te Calcutta van de Daily Telegraph" aan zijn biad semt, hebben de overstroomingen in dat gebied, volgens de mededeelingen der aangekomen reizi- gers ontzettende verwoestingen aange- rieht. Het is thans nog niet mogelijk ook slechts bij benadering het aantal slacht- offers te schatten, doch uit het feit ,dai een belangrijk spoorwegkruispunt dagen- lang vijf a tien voet onder water stond en dat zich daar duizenden vluchtelingen bevonden uit de dorpen in den omtrek, die geheel werden weggevaagd, valt at te leiden, dat het aantal omgekomenen zeer groot moet zijn. Duizenden verdron- ken runderen en paarden spoelden aan tegen den spoordijk. De oogst is geheel vernietigd. Een ontzaglijk aantal personen is aakloos en van alles beroofd. Er zijn reeds maatregelen tot steunver- leening getroffen, doch duizenden honge- rende vluchtelingen bevinden zich nog in de hutten, die inderhaast op elk hoogge- legen plekje grond zijn opgericht. Eenige dagen go led en stond de geheele poorlijn nog drie voet onder water, en nog steeds maakt het landschap den indruk van een groote binnenzee, waarin alleen enkele hooggelegen dorpen als eilandjes zichtbaar zijn. He' is zonder eenigen twijfel de ergste overstrooming, die sinds heugelijke tijden in Bengalen is voorgekomen, en de cata strophe is volgens de laatste berichten nog verergerd door het uitbreken van de choiera. ENGELSCHE SCHULD AAN AMER1KA. Naar verluidt, zal de Britsche commissie die zich naar Washington zal begeven met de opdracht, te onderhandelen over de regelirig van" de schuid, die Engeland gedurende den oorlog bij Amerika heeft aangegaan, ongeveer 15 October vertrek- ken. Men neemt algemeen aan, dat deze commissie, die door sir Robert Home zal worden geprpsideerd, reeds in de eerste helft van November naar Londen zal terug- keeren. Daarna zal de datum kunnen worden vastgesteld van de intergeallieerde confe- rentie te Brussel, die tot taak zal hebben, de beide vraagstukken inzake de door de Duitschers verschuldigde schadeloos^tel- ling en de intergeallieerde schulden te be- handelen. Voor het einde van het jaar zal een regeling gevonden moeten worden, daar de Commissie van Herstel uiteriijk op 31 December a.s. den betalingsstaat van Duitschland voor 1923 moet vaststellen HET PROCES TEGEN DE MOORDE- NAARS VAN RATHENAU. Dinsdag begon in de groote zittings- zaal van het Rijksgerecht te Leipzig het proces tegen 15 personen, die bij den moord op den vroegeren rijksminister Rathenau betrokken geweest zijn. De hoofdbeschuldigden zijn Ernst en Hans Techow en Carl Tilessen, wiens breeder den moord op Erzberger heeft gepleegd. Hiermede wordt in het Rijksgerecht voor de eerste maal zitting gehouden door een, om zoo te zeggen, half politieke recht- bank van rechters en verdedigers onder presidium van den senaatspresident dr. Hagens. Als leekenrechters, die gelijktij- dig als vertegenwoordigers der politieke partijen van Duitschland medewerken, fungeeren de vroegere rijkskanselier, Feh- renbach, zoomede prof. Von Valker, bk kend uit den ouden rijksdag, verder de democraat Erkelenz, de meerderheidsso- cialist Hildenbrandt en de onafhankelijke Jackel. EEN MILLIOEN PESETA'S. Eenige dagen geleden, zoo wordt uit Madrid gemeld, is er te Larasje in de Spaansche zone van Marokko een Spaansch officier, Jordan geheeten, aangehouden, onder beschuldiging een millioen peseta's verduisterd te hebben. Het geld, dat hij verstopt had in een auto-garage, is terug- gevonden en de officier is in de gevange- nis gezet. Deze zaak heeft te Madrid een groot schandaai gewekt en tevens blijkt zij van grooteren omvang te zijn dan men aanvankelijk gedacht had, Jaar er nog vier andere officieren bij den diefstal betrok ken blijken te zijn. Het gebeurde werpt een allerzonderlingst lichc op Je gebrui- ken van de militaire administrate in de Spaansche zone van Marokko. Volgens den correspondent van de Matin te Madrid vertegenwoordigde het millioen, waarvan kapitein Jordan zich heeft meester ge- maakt, datgene wat de intendance-officie- ren de maandelijksche bezuiniging plegen te noemen en die zij onder elkeer ver- deelen. Kapitein Jordan was drie maan- den met verlof geweest en toen hij terug kwam werd hem zijn aandeel in de zoete winst geweigerd, onder voorwendsel, dat hij afwezig was geweest. Toen heeft Jordan zich van de geheele bezuiniging van een maand meester gemaakt. AARDAPPELEN VOOR HET VEE. Nu de consumptiea.ardappelen in Fries- land goedkoop zijn, koopen boeren deze om aan het vee te voederen, nu menig vee- houder niet veel hooi gewonnen heeft. Een veehouder kocht niet minder dan 1000 H.L. aardappelen voor veevoedei. EEN AANKLACHT TEGEN MR. TROELSTRA. Naar de Telegr. verneemt, hebben de directies van twee Amsterdamsche brand- verzekerings-maatschappijen een klacht bij den officier van Justitie ingediend tegen mr. P. J. Troelstra, in zijn kwaliteit van directeur der Onderlinge Brandwaarborg- maatscnappij Neerlandia, wegens het door hem ten kantore van de beide maatschap- pijen verscheuren (en medenemen van de snippers) van een in het bezit van die maatschappij zijnde gevvichtig document, namelijk een door mr. Troelstra voor du- plicaat conform geteekend poiisafschrift, waaromtrent het vennoeden was gerezen, dat het niet gelijkluidend was met de or- gineele polis. KOLENBESPARING AAN BOORD. Door een ingenieur is een apparaat uit- gevonden, waardoor een groote kolenbe- sparing op- de stoomschepen verkregen wordt. Op het schip, waarop de uitvinder vaart, was het dagelijksch kolenverbruik van 17 tot 11 ton per dag teruggebracht. CiEVAARLIJKE SCHUTTERS. In het Frederik Hendrikplantsoen te Am sterdam werd Dinsdagavond iemand die daar liep te wandelen een kogeltje dwars door zijn hoed geschoten. De dader werd niet ontdekt. Zaterdlagavond moet daar ter plaatse iets dergelijks voorgevallen zijn. GRATIS AARDAPPELEN. Een landbouwer bij Vlachtwedide heeft 1 H.A. aardappelen gratis, dus voor 't rooien aangeboden. Maar niemand gaat ze halen! WEGBRENGEN. Te IJmuiden zijn aangehouden G. K. matroos alaaar, en P. M., stoker te Velser- oord, in verband met het wegbrengen van den sleepboottreiler Hollandia 1J.M. 508 van den recder K. Blok te IJmuiden. Dit Schip is qp 3 (Augustus 1920 nabij Terschei- ling gezonken. VERDRONKEN. Zondag is de ongehuwde visscher van der Staay, uit Leeuwen, liggende met zijn schokker bij Thiel, naar de ouderlijke wo oing gegaan om zich van schoon goed te voorzien. Hij is daarmee naar Tiel terug- gekeerd. Dinsdag miste men hem aan boord, men stelde een onderzoek in en vond de roeiboot met het pakje ondergoed aan den schokker vastgemaakt. Vermoed wordt, dat de visscher bij het aan boord stappen te water geraakt en verdronken is. MIJN PORTEMONNA1E Een reiziger, die Oostenrijk had bezocht. stapte met een enonn grooten koi'fer in een restauratiewagen. Hij zette het ding naast zijn tafeltje op den grond. De conducteur kwam naar hem toe en zeide hem, dat hij het recht niet had dien grooten koffer bij zich te houden. Hij moest hem naar den bagagewagen bren- 8en- Maar man, zeide ue reiziger, ver- schrikt dat is mijn bagage niet. Ik korn net uit Oostenrijk en dat is mijn portemon- naie VERDRONKEN. Zondag is de 34-jarige E. uit Gaanderen die aan toevallen leed, bij het passeeren van de sluis in den Oude-IJsel geraakt en verdronken. Hij laat een vrouw met twee kinderen na. Zijn lijk is gevonden. TEKORT AAN WERKKRACHTEN. Wordt allerwege over werklcosheid ge- klaagd, in de Tielerwaard komen handen te kort. Door het ongunstig weer en het ruime beschot is men in de maand Septem ber niet klaar gekomen met het rooien van aardappelen, zooals dit gewoonlijk het geval is. Duizenden H.L. aardappelen zitten nog in den grond, terwijl in de groote boom- gaarden' het fruit tevergeefs op plukken wacht. Het komt voor, dat schippers da- genlang met hun schip voor den wal lig- gen, eer een begin wordt gemaakt met het laden van suikerbieten, omdat er niemand voor dit werk te vinden is. DE GEREDDE GEHANGENE. De rechtbank te Graz heeft een zaak te behandelen gehad, waarvan waarschijnlijk geen antecedent te vinden is. Het volgende is gebeurd In de buurt van Graz bemerkte een pas- seerende boer, dat aan een boom langs den weg iets heen en weer bewoog. Hij ging kijken en zag, dat een man zich juist aan een sterken tak had opgehangen. Snel nam hij zijn zakmes en sneed het touw door; de gehangene viel bewustloos in een greppel, maar kwam spoedig weer bij. Het bleek, dat hij door den val zijn linkervoet gebroken had. In het ziekenhuis te Graz werd hij opgenomen ;en verzergd. Tot dus ver geen moeilijkheden. Toen hij echter genezen was, stelde hij bij de rechtbank te Graz een actie tegen den boer in tot vergoeding van de verpie- gingskosten en verder geieden schade. De rechtbank ging op de verdediging van den boer, dat men niet kan eischen, dak hij ontsteld bij het zien van den g._hangem, er aan gedacht zou hebben, dat het door- snijden van het touw letsel zou kunnen veroorzaken, niet in en veroordeelde den levensredder tot vergoeding der gevraagde schade. De boer ging in hooger beroep. De appel-rechter was van een andere mee- ning. De redder werd vrijgesproken en wel op grond van de volgende overwe- gingen. Verplichting tot dankbaarheid te- genover den levensredder kon de rechter niet erkennen. De boer heeft den gehan gene, zonder twijfel door het touw door te snijden geen bijzonderen dienst bewe- zen. Want wanneer iemand zich opgehan gen heeft, doet men hem geen genoegen met hem weer tot het aardsche terug te brengen, vooral tegenwoordig niet, om dat men in Oostenrijk geen raad weet, hoe uit de zorgen te komen. Maar als staatsburger heeft de boer juist gehandeld. De eerste Christenplicht heeft hem gebo- den den man van den strop te bevrijden. Het spreekt vanzelf, dat ook een redder, evenals een orfdernemer, den plicht heeft om behoedzaam te zijn. Wanneer de boer den man roekeloos had afgesneden en de gehangene daaraoor schade zou geleden hebben, dan zou de boer voor die schade aansprakelijk zijn. Maar nalatigheid is hier in geen enkel opzicht bewezen: de boer kon niet gelijktijdig in den boom klimmen om het touw door te snijden en beneden staan om den vallende op te vangen. Daar- om werd de eisch tot schadevergoeding afgewezen." Men vraagt zich af of in andere landen de rechter op de zelfde gronden tot ont- zegging van dezen eisch zou zijn gekomen. Of zou speciaal de ellende in Oostenrijk deze uitspraak hebben* be'invloed, waar zoowel naar de rechterlijke opvatting als ook volgens de meening van menig ander het geen genoegen is om te leven? Hdbl. EEN OPGEWONDEN SLACHTGS. Tijdens de dezer dagen gehouden vee- markt te La Villette in Frankrijk wist piotseling een os aan zijn begeleiders te ontsnappen. Een paniek onder de markt- bezoekers was hiervan natuurlijk het ge- volg, terwijl ook groote onrust onder het overige vee werd veroorzaakt. Tal van per sonen deden pogingen om het ontsnapte beest te grijpen, doch de kreten der ach- tervolgers hadden het dier dermate op- gewonden, dat het op sommige omstanders toerende en hen verwondde. Na eenigen tijd was het dier door deze ongewone beweging echter zo»zeer uit- geput, dat men het zonder veel moeite bij de horens kon vatten en naar de markt terugbrengen. AL TE GASTVRIJ Op den boulevard Voltaire te Parijs werd een wandelaar uit de derde ver- dieping van 'n huis een lucifersdoosje met een briefje er in voor de voeten geworpen Dit den inhoud van het briefje bleek, dat op de bewuste derde etage een 34-jange dame, uit de rue de Montreuil sinds 24 uren opgesloten zat en dat deze dame de politie en haar familieleden van dit voorval verwittigd wilde zien. Toen de politie zich toegang tot de wo- ning \ersc'iaft had,.verklaarde de dame den vorigen dag bij den bewoner van de etage, een commissionnair in effecten gekomen te zijn om over den verkoop van eenige stukken te spreken. Tijdens dit onderhoud was de man piot seling onwel geworden en had haar ver lof gevraagd om even naar een apotheker te mogen gaan. Hij had echter zijn huis- deur met den sleutel gesloten en was niet teruggekeerd. Na 24 uren in bange zorg gewacht en gevast te hebben, was de gevangenc op het denkbeeld gekomen, het lucifersdoosje met het briefje er in naar beneden te werpen. Na haar vrijlating arriveerde er een te legram van den commissionnair uit Ren- nes, waarin toen zending van een ophel- derend schrijven werd aangekondigd. Met spanning verwacht zij nu de noodige verklaring over het vreemd gedrag van den effectenman. EEN ZWEEDSCHE MOP. In het Hand, en O. de S. vertelt een inzender de volgende mop uit een Zweedsch boek: De vorige week heb ik iets merkwaar- digs beleefd. Ik reisde met den nachttrein van Malmo naar Stockholm en ik had in mijn compartiment als gezelschap een ouderen, mageren mijnheer, die er zeer fatsoenlijk uitzag. Ik stelde mij voor, en hij zeide, dat hij Dr. phil. was; zijn naam heb ik vergeten. Goed, ik klom naar boven en legde mij neer ik had het bovenste bed waarop ik zeide: „Doctor, ik zal u zeggen zooals het is, opdat er achteraf geen onaangenaamheden komen ik snurk een beetje, niet erg, maar wanneer u maar heel eventjes fluit, heel zachtjes, dan word ik direct wakker en ga ik op de andere zijde liggen, en dan snurk ik niet meer". „0, daarover worden wij het wel eens," zei hij, en daarop legden wij ons neer, ik sliep uitstekend zooals ik dat steeds in den slaapwagen doe, en ik werd eerst enkele stations voor Stockholm wakker. Ik klom uit mijn bed naar beneden, en daar ontdekte ik, dat mijn reiskennis ver- dwenen was. Het bed was leeg. Ik kleedde mij aan en ging in de zijgang. Daar was hij evenmin, maar ik zag een conducteur, en tot dezen zei ik: „Ik wilde graag weten, waar de mijnheer gebleven is, die onder mij gelegen heeft!" „0 diezei de conducteur, „die was niet heelemaal in orde, die heeft immers den heelen nacht gefloten en heeft alle reizigers in den wagen niet laten slapen. Dien hebben wij er onderweg uitgezet. Hoe men zich in menschen vergissen Kan. Hij maakte toch zoo'n fatsoenlijken en ontwikkelden indruk. En dan had hij ver- teld, dat hij dr. phil. was, maar dat was slechts voor den malhouderij." DE DEGENEREEReNDE MENSCHHEID Als de voorstellingen der wetenschap waarheid zijn, zal het menschelijke ras in het jaar 3000 ongeveer gewijzigd zijn tot een diersoort, die minderwaardig is aan de hoogste apensoort. De mannen der we tenschap komen tegenwoordig vaak met zulke ontrhoedigende mededeelingen. Het menschelijk ras degenereert reeds sinds een duizendtal jaren, zeggen zij. Onze haardos wordt bij v. schaarscher. Zoo snel zelfs, dat over driehonderd jaar de mensch- heid wellicht kaal door het leven zal gaan. Met het gebit schijnt het ook al mis te zijn. De vraag naar valsche tanden en kiezen wordt steeds grooter en de ver- standskies komt bij ieder volgend geslacht wat later. Onze voorouders hadden grootere kaken dan wij, maar hun hoofden waren kleiner. Dit behoeft echter niet hoopvol te stem- men, want een groot hoofd heeft daarom alleen nog geen betere hersens. Onze oogen schijnen ook al slechter te worden en men beweert, dat 70 pet. van de menschheid het niet zonder bril kan doen. Onze ooren zijn nog uitstekend. Maar onze pessimistische beoordeelaars zetten ook hier een domper op mogelijke blijd- schap om dit feit. Alle dieren hebben een buitengewoon goed gehoor. Wij zijn kleiner geeworden Maar de mannen der wetenschap doen ons ook een middel aan de hand, om het degeneratieproces, zooal niet geheel te stuiten, 'San toch te vertragen. Wij moe ten ophouden met het eten van gekookt voedsel. Maar 1080 jaar. De zaak lijkt niet erg dringend. De waarschuwing zal wft wei- nig effect hebben. En wat het jaar 3000 betreftwie dan leeft, wie dan zorgt. GEEN DOELTREFFENDE RECLAME. Op de aanplakzuilen in het Noorden van Beriijn kon men kortgeleden een biljet lezen waar op stond: „Twee duizend kinderen, drie tot vijf jaar oud, worden vandaag met hun bege leiders bijeen geroepen in de buurt van de Gethsemanekerk. Elk kind ontvangt een geschenk". Daar tal van ouders meenden dat het hier geschenken uit Nederland of een an der „valuta-sterk" land betrof, verzamelde zich tegen 3 uur een groote menschenme- nigte op de aangegeven plaats. Om< 5 uur kwam er eindelijk een auto aan en een als heer gekleed persoon wierp de kinderen allerlei reclame-vlaggetjes toe, welke het opschrift droegen: „Ter gelegenheid van de opening van den schoenwinkel in de Schon'hauer Allee 73! De menschen waren woeaend over deze voor den gek houderij. Men rende naar het aangegeven adres en smeet er kort en goed de ruiten in. Alleen het optreden der politie kon er in slagen, de orde te herstellen. EEN MERKWAARDIG. UURWERK. Een der merkwaardigste uurwerken werd kort geleden samengesteld door een Brit sche fir ma. De voorste wijzerplaat, waarop de ge- wone tijd wordt aangewezen, draagt vier andere wijzerplaten. Een hiervan wijst de dagen der week aan en den datum van de maand. No. 2 is een doorloopende kalen- der, welke het eerste, tweede en derde schrikkeljaar aanwijst. No. 3 geeft aan de phasen van de maan, terwijl No. 4 dienst doet als een registreerende chrono- graaf, uren, min., sec., en vijfde ged. van seconden aanwijzende. Het horloge is ver der voorzien van een indicateur en wijzer die op elk tijdstip aanwijzen, hoever het uurwerk is opgewonden. De groote wijzer plaat draagt bovendien ook nog een wijzer, dicht bij het uiteinde waarvan de zon is geteekend. Deze wijzer toont den stand van de zon aan na klok-tijd. Het uurwerk slaat uren en kwartieren en herhaalt de uren, kwartieren en minuten, wanneer men dit verlangt. Aan den anderen kant van 't uurwerk is een wijzerplaat, waarop meh den sterrentijd van 24 uur kan lezen. Ver der is er nog aangebracht een sterrenkaart of een platte wereldkaart. Het punt op de kaart, hetwelk de Noordpool moet aan\v>j- zen, is geplaatst in het midden van deze wijzerplaat en het zichtbare gedeelte van de kaart geeft weer dat gedeelte van den hemel, hetwelk zichtbaar is in de hemel- streek, waar het uurwerk wordt gebruikt De beweging van ^t uurwerk wordt van uit drie rijen geregeld. Van binnen is het horloge voorzien van diamantjes en robijn- tjes. Na eenmaal te zijn opgewonden, loopt het uurwerk 30 uren achtereen. GRATIS BEGRAVEN. In het Duitsche stadje Burgel kan men zich tegenwoordig gratis ter aarde laten bestellen. De stad draagt de kosten voor het graf, voor de grafzerk, voor de vrouw die het lijk wascht en kleedt, voor den doodgraver en voor den lijkwagen. Ook kan men zich zoo men zulks wenscht, gra tis laten verbranden in stede van begra- ven. Wanneer men van een dezer gratis bewerkingen geen gebruik maakt, dan vervalt tevens het kostelooze voor het overige. Tot dekking van deze gratis begraaf- wijze wordt jaarlijks een speciale, elk jaar opnieuw vast te stellen hoofdelijke omslag geheven. Voor 1922 bedraagt deze 50 mark biji een inkomen van 20.000 tot 100.000 mark per jaar. (Wie minder inko men heeft dan 20.000 mark, behoeft geen extra-belasting te betalen.) 100 mark voor een inkomen tot 200.000 mark en 200 mark voor een grooter inkomen. Deze belas- ting wordt in twee halfjaarlijksche ter- mijnen gefnd. JOHN D. ROCKEFELLER. John D. Rockefeller, de petroleumkoning die 83 jaar is, herdacht Dinsdag den dag waarop hij 67 jaar geleden zijn eerste betrekking aanvaardde op een loon van ongeveer 10 gulden 's weeks. Thans be draagt zijn fortuin naar schatting 250 mil lioen pond sterling of rond' 3 milliard gul den. De vlag werd uitgestoken op zijn Iand- huis in de Pocantio-heuvels bij New-York. De multi-millionnair speelde zooals hij ge- woon is op feestdagen een partijtje golf, RECLAME CENT dat hij won en aan het gasunaal vertelde hij hoe hij 6 weken lang tevergeefs naar een baantje had gezocht voordat hij er een vond. Drie jaar later begon Rockefeller eigen zaken. PROFESSOR WEGENS MANSLAG VEROORDEELD. Professor Achille Faure is te Parijs ver- oordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf we gens manslag, den dood tot gevolg heb- bende. Op den llden Augustus kreeg hij in de Metro (de ondergrondsche spoor te Parijs) een woordenwisseling met een zekeren Gillen, een kantoorbediende. Het liep hoog tusschen de heeren. De profes sor nam zijn parapluie en begon op Gil len los te timmeren, maar raakte hem per ongeluk in een zijner oogen, zoo, dat Gil- Ion aan de gevolgen overleed. Daarvoor heeft Faure nu 4 jaren gevan genisstraf gekregen. Tot zijn voordeel heeft gegolden, dat hij een geleerde was, die in hoog aanzien stond. Zelfs heeft hij deel uitgemaakt van officieele missies, o.a. naar Rusland. Aan den vader van zijn slachtoffer heeft hij een schadever goeding" van tienduizend francs moeten uitkeeren. EEN VREESELIJKE MISDAAD. Tusschen Sarstedt en Hannover stak een reiziger in een voile coupe vierde klasse zonder dat er eenige aanleiding bestend, een medereiziger met een mes in de bprst. De getroffene zakte dood in elkaar. De medereizigers ranselden den moordenaar dermate af, schrijft de Lokal Anzeiger, dat hij haast niet meer kenbaar was en wierpen hem vervolgens uit den trein. Het onderzoek der politie heeft uitgewe- zen, dat de moordenaar zijn slachtoffer heelemaal niet kende, maar de daad slechts bedreef, om den winter in het tuchthuis te kunnen doorbrengen. PASS1ESPELEN. In totaal hebben 317.000 personen de Passiespe'en te Oberammergau bezocht. De bruto-opbrengst bedraagt ongeveer 21 mil lioen mark. De Oberammegauers hebben het aanbod van een Duitsch-Amerikaan- sche filmmaatschappij van 14 millioen mark verworpen. Om aan pogingen van dien aard te ontkomen, hebben enkele der voornaamste personen bij de Passie- spelen na de laatste voorstelling zich het haar laten afscheren. VLIEGTUIGONGELUK. Vrijdagochtend zijn twee Noorsche vlie- ger-offi»cieren, Crawford Jensen en Ornulf Seippel, die met het avro-toestel, dat Amundsen dit jaar aan het Noorsche leger heeft geschonken, gevallen. Zij waren in het vliegkamp Kjellar dar Lillestrom be- noorden Christiania opgestegen. Het vlieg- tuig Was ongeveer 100 M. hoog, toen het duikelde en tegen den grond sloeg. Beide officieren waren op slag dood en het toe- stel werd geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is niet be- kend. Alleen merkten de toeschouwers op dat de motor piotseling stopte. EEN GRIEZEL1GE VONDST. De „Matin" verneemt uit Brussel, dat een zeeman in een kanaal in een der voor- steden van Brussel een zak heeft opge- haald, bevattende de armen en beenen van een robust man. Deze overblijfselen zijn door den gerechtelijken arts onderzocht, die heeft geconstateerd, dat de beenen waren afgezaagd ter hoogte van de lies- streek en de armen ter hoogte van de schouders. De politie heeft tot dusver de iden- i titeit van het slachtoffer nog niet kun nen vaststellen. EEN HERINNERING AAN SHACKLETON. Nu de „Quest" weer in Engeland is teruggekeerd van ha^ar Zuidpoolreis, ma- ken verschillende Engelsche bladen mel ding van herinneringen aan sir Ernest Shackleton en de vele avonturen, die hij op zijn reizen beleefde. Zoo vertelt de „Evening News" dat Frederic Ross, een clubgenoot van Shackle- ton, hem eenige jaren geleden vroeg, wat hij beschouwde als het verschrikkelijkste oogenblik, dat hij had doorgemaakt. Shackleton verhaalde toen het volgende: „Op mijn laatste reis, toen ik met een paar van mijn reisgenooten op 'n grooten tocht was, werd het weer piotseling zoo slecht, dat wij niet naar ons kamp konden terugkeeren en het zag er naar uit, alsof wij den hongerdood zouden moeten ster- ven, wanneer de paar beschuiten, die ieder onzer bij zich had, zouden zijn opgegeten. Wij lagen wat te soezen in een ge'fm- proviseerde hut; ik zelf was nog bijna klaar wakker. Piotseling zag ik een der mannen opstaan en naar zijn jongeren reisgenoot sluipen, die in een andere hoek van de hut lag. Langzaam stak hij zijn hand uit, totdat hij den beschuitzak van den ander gevonden had. Dat was het vreeselijkste oogenblik dat ik ooit heb beleefd, zeide Shackleton, want ik hield van den man als van een broer, en het had er den schijn van, alsof ik mij schandelijk in hem had bedrogen. Ingespannen bleef ik gluren en toen ge beurde er iets prachtigs. De „dief" brak zachtjes de helft van een zijner beschuiten af, stopte die in den zak, en legde den zak toen weer onhoorbaar naast den sla- per neer". Naar' Ross vertelde, was de held van dit verhaal een der mannen, die Shackle- ton's laatste reis aan boord van de „Quest" hebben meegemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6