Hoogwatergetij te Ter Neuzen GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 5 Oct. 1.20 1.35 Vrijdag 6 1.50 2.05 Zaterdag 7 2.19 2.34 Zondag 8 n 2.47 3.02 Maandag 9 3.17 3.32 Dinsdag 10 3.47 4.03 Woensdag 11 4.19 4.37 OVERREDEN. Ddnsdagmorgen is te Amsterdam een 4jarig meisje, dat met haar moeder in een winkel stond, naar buiten geloopen en op straat door een met paarden bespannen broodwagen overreden. De kleine was on- middellijk dood. Het lijkje werd per auto- brancard naar de woning gebracht. TROUWPLANNEN. Men meldt: De recherche te Rotterdam heeft gearresteerd een 17jarige kantoor- bediende uit Amsterdam. D'it jongmensch had bij een firma in de hocfdstad een valschelijk door hem onder- "teekende kwitantie aangeboden groot f5000 en daar genoemd bedrag gei'nd. Voor dit geid had hij verscheidene inkoopen ge daan, o.a. ook een motorfiets, waarmee hij tenslotte met een 16jarige winkeljuf- frouw uit Amsterdam, op de duo naar Rotterdam tufte. Het plan bestond bij' de jongelui, om na te Rotterdam verschillende inkoopen te hebben gedaan, van het vliegveld, Waalhaven per vliegtuig naar Engeland te vertrekken en daar in het huwelijk te treden. Zij konden echter bij aanhouding te Rotterdam geen rijbewijs toonen. Ook kon de jongeman natuurlijk de herkomst van zijn motorrijwiel niet voldoende op- geven. Na fouilleering werd bij hem een porte- feullie met f 3400 gevonden. Het overige geld was al besteed aan diverse inkoopen. De recherche heeft te Amsterdam in- lichtingen ingewonnen, waaruit bleek, dat de opgelichte firma dit nog niet had ont- dekt. Beiden zijn voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. HET VERDWIJNENDE HEIDESCHAAP. Terwijl de heideschapen in Drente van 1Q12191S van 45000 tot ruim 30.000 in aantal waren geslonken, dank zij vooral de in die jaren toenemende heideontgln- ningen op bescheiden schaalv is nu de laatste 4 jaar het aantal dezer aan het Drentsche landschap zoo eigen schapen- soort tot ongeveer 20.000 ingekromp'en; en bij de groote ontginningen, thans door particulieren en vooral door 't Rijk onder- nomen bijzonder in Oost-Drente is 't te voorzien, dat het oorspronkelijk hei- deschaap geheel zal verdwijnen. Inderdaad zijn de laatste jaren veel heideschapen naar de Friesche markten verkocht. GESTOLEN. Tijdens den voetbalwedstrijd Doetin- chem—Eendracht heeft een dief zich door het indrukken van een ruit toegang ver- schaft tot het locaal, waar de Doetinchem- sche spelers hun kleeren hadden geborgen. Van alle spelers werd de portemonnaie gestolen, van aanvoerder Van Zadelhoff tevens diens gouden horloge met ketting. Uit twee cafe's werden bovendien vijf fietsen gestolen. EEN HUWELIJKSAANZOEK PER TELEFOON. Het Engelsche tijdschrift Home Notes vertelt deze zonderlinge geschiedenis van een huwelijksaanzoek per telefoon Miss X werd onlangs opgebeld. Een te- lefoongesprek volgde, waar n Je jonge man aan het andere einde van den draad haar zijn liefde betuigde en haar vroeg zijn vrouw te worden. Zij accepteerde in 't antwoord, maar vroeg aan 't slot van 't gesprek: „Met wie spreek ik eigenlijk?" (Tel.). DE HAAGSCHE VONDELING. Zaterdag is aangehouden de 42-jarige werkvrouw G. M. J., gescheiden huis- vrouw van A. S. B., zonder vaste woning of verblijfplaats, die in den nacht van Woensdag op Donderdag haar een-en-half jarig zoontje in de trapgang van een per- ceel aan de Bilderdijkstraat heeft te von- deling gelegd. Zij beweerde aldus gehan- deld te hebben, omdat zij niet meer in staat was voor het knaapje te zorgen. EEN GEZONDE ZOMER. Tot een billijke beoordeeling van dezen regenzomer dient ook, dat men de voor- deelen er van erkent. De Engelsche ge- neesheer dr. Wilson brengt nu naar voren, dat zulk een regenzomer van hygienisch oogpunt zeer toe te juichen is. Er zijn dan weinig of zoo goed als geen vliegen, zoo- dat deze gevaarlijke ziektenoverbrengers dan niet werkzaam zijn. Regen en koude dragen er ook veel toe bij, dat vele gevaar lijke bacterien gedood worden. Jaren met natte en koude zomers werken ten goede op de bevolkingstoename want voor de zuigelingen is hitte steeds een groot gevaar Vandaar, dat ook dezen zomer de zuige- lingensterfte zeer laag is gebleven. Oudere menschen lijden niet zoozeer onder de hitte, en worden niet geplaagd door bron chitis en longontsteking. Het sterftecijfer in Engeland bedroeg in de laatste natte maanden slechts 9 op de 1000, daarentegen in Januari 30. Men heeft ook waargeno- men, dat na koele zomers zich minder epi- demieen voordoen, en voor den komenden winter is geen sterk heerscnen van in fluenza te vreezen. PARAPLU-RAAD. Wilt ge dat uw paraplu een lang leven beschoren wordt? Ja? Dan meet ge de plaatsen, waar het stalen geraamte aan elkaar bevestigd is en de scharniertjes zich bevinden nu en dan met wat machineolie insmeren. Natuurlijk moet ge oppassen, dat de olie het overtrek niet kan bereiken. Borstel altijd het stof van uw paraptu af evengoed als van uw kleeren. Anders vermen^ de regen zich met het stof en maakt de paraplu spoedig vaal. Ten slotte nog deze raad, die ge mo gelijk al lang kent: Zet nooit uw paraplu opgerold weg, indien ge niet wilt, dat zij spoedig op de vouwen zal slijten! Tel. EEN NEGER GELYNCHT. Donderdag werd bij Wrightsville, in den staat Georgie, een neger gelyncht, zekere James Johnson. Dat was in de laatste twee maanden al de negende in Georgie. Johnson werd gr van beticht een boeren- dochter te hebben gemolesteerd; maar hij hield vol dat hij onschuldig was. De commissaris van politie, die hem van ihet huis van bewaring moest overbren- gen naar de rechtzaal, had van tevoren de waarschuwing ontvangen, dat men zou trachten den man te pakken te krijgen en te lynchen. Hij sloeg die waarschuwing in den wind en nam maar enkele bewakers mee, toen Johnson werd overgebracht. Men was nog maar even op weg toen de commissaris met zijn gevangene werden tegengehouden door een bende van 50 ge- maskerden. De commissaris hield zich zeer verwonderd, „maar" legde hij later uit „er bleef mij niets te doen over dan den gevangene uit te leveren of zelf ge dood te worden." De gemaskerden zeiden nu tot den ge vangene, dat indien hij maar bekende hij er met een betrekkelijk lichte straf af zou komen. De man bekende dus maar en werd onmiddellijk opgehangen. Het lijk werd met met kogels doorzeefd. G EMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 26 September 1922. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. Koster, benevens de Secretaris. (2 Vervolg). 6. In orde brengen en uitneembaar maken der bestaande ziekenbarak. Dp VOORZITTER stelt namens Bure-emep«- hor en Wethouders voor. hun college te mach- ugen, cie oude ziekenbarak weer geheel in oruc te laten brengen en dan zoodanig, dat ze uit neembaar is. Door een paar aannemers is ook nog een keet te koop aangeboden, staande te Souburg, voor f 1500. De gemeente-opziohter is daar naar gaan kijken en die keet scheen hem voldoende voor het doel, doch het her- stellen van de oude barak wordt door den gemeente-opziohter op 965 geschat, zoodat de gemeente dan goedkooper uit is. Het is ook de bedoeling, de barak dan nog wat doelmatiger te maken. Spreker herinnert, destijds gezegd te hebben, dat er van de oude barak niets meer te ge- bruiken was, maar dat heeft hij gezegd, niet wetende dat Burgemeester en Wethouders en vermoedelijk ook de raad een zoo groot bedrag voor restauratie der barak zouden over hebben. Er kan nu nog al heel wat van gebruikt wor den en dan hebben we een barak die aan de eischen voldoet; hij kan zich dus met dit plan geheel vereenigen. De heer BAERT deelt mede de barak ook eens te hebben opgenomen en ook hij is van meening, dat die heel wel voor verbetering vatbaar is. De heer DE KRAKER vraagt, of de ge meente verplicht is, er een barak op na te houden. De VOORZITTER: Wettelijk niet, maar zedelijk wel. De heer DE KRAKER: Het is nu de bedoe ling de barak uit elkaar te nemen en op te bergen, maar als er zich nu plotseling een be- smettclijke ziekte voordoet, kon men missohien nog beter de zieken ter verpleging naar een ziekenhuis brengen, want dan moet de barak eerst worden opgebouwd en dan heeft men nog geen verpleging. De VOORZITTER: Men kan lijders naar een ziekenhuL laten vervoeren, als er plaats is. De barak dient natuurlijk voor een nood- toestand. De heer DE KRAKER: Ik stel me voor, dat we met een barak niet vooruit zijn. omdat we geen verplegend personeel hebben. De VOORZITTER is het daarmede niet eens en wijst op de zuster van het Groene Kruis, dat is een goede verpleegster. De heer DE KRAKER: Die heeft haar werk in de gemeente; men zou er in de barak spe- ciaal verplegend personeel bij moeten zetten en voor de enkele keer dat het voorkomt, is hij van meening, dat men voordeeliger in een ziekenhuis terecht komt. De VOORZITTER wijst er op, dat, als de gemeente geen barak inricht, er achter zit, dat de gemeente verplicht wordt een contract aan te gaan met een ziekenhuis, b.v. te Ter Neuzen, om een aantal bedden beschikbaar te houden, en dan is men veel duurder uit. Als de gemeen te er op kan wijzen, dat ze over een goede barak beschikt, kan ze misschien daaraan ont- komen. De heer OGGEL wijst er op, dat van wege het ziekenhuis te Ter Neuzen eerst f 100 en toen f 300 per bed gevraagd werd. En dan zou men voor een gemeente als Axel niet met een bed kunen volstaan, men zou er minstens wel 3 moeten nemen, hetgeen dus een hoog bedrag wordt, terwijl men er dan bovendien de ver- plegingskosten nog bij krijgt. Indien de ge meente een barak inricht, voldoet zij ook aan hare verplichtingen en die is zoo noodig toch in een halven dag opgeslagen. Bovenden blijft het nu toch, desgewenscht, nog altijd mogelijk zieken naar Ter Neuzen ter verpleging te zenden, indien er plaats is, doch dan is de gemeente van het betalen der jaarlijksehe kosten af. Indien de oude barak op de voorgestelde wijze wordt hersteld, is deze duurzamer als de tent uit Souburg, omdat het hout van betere kwaliteit is. De heer DE KRAKER, uit de besprekingen gehoord hebbende, dat de barak moet dienen voor een noodtoestand, kan zich met het voor- stel wel vereenigen. De heer KRUIJSSE merkt op, dat er om- trent de ziekenbarak bij velen een verkeerd begrip bestaat. Volgens de wet op de volks- gezondheid is de gemeente verplicht, te kun- nen beschikken over een lokaliteit waarin lijders aan besmettelijke ziekte kunnen worden geisoleerd, of zwervelingen kunnen worden opgenomen. Vroeger diende daarvoor alhier de oude kazerne, die op het oogenblik in gebruik is bij het Groene Kruis, als magazijn der ver- plegingsartikelen. Hij verondersteld, dat, in dien er een epidemie zou uitbreken, het ge- meentebestuur niet zal wachten met de barak te laten tot er zieken zijn, maar daarvoor voor- af reeds maatregelen zal nemen. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat een overeenkomst met een ziekenhuis elders niet alleen duurder uitkomt, maar dat er ook nog een practisch bezwaar is, n.l. de afstand, het vervoer kan een bezwaar zijn. Hij vraagt echter, of zoo'n houten barak voor verpleging van zieken wel voldoende is. Kan die in den winter ook verwarmd worden? De heer OGGEL meent, dat daarvoor geen vrees behoeft te worden gekoesterd, want zij is van een offieieel lichaam als ziekenbarak ge- bouwd. De VOORZITTER: Het zijn dubbele wanden. De heer Van DIXHOORN merkt nog op, dat een houten gebouw nog meer lijdt van het op- bergen dan van het staan. De heer DIELEMAN geeft te kennen, dat de som voor herstelling hem wat hoog voor komt en meent, dat de barak wel verder ver- sleten is, dan het hier wordt voorgesteld. Zou het niet beter zijn de tent wat kleiner te ma ken, dat kan naar het hem voorkomt zeer goed. want het betreft dan toch maar nood- gevallen. Naar het hem voorkomt kan de barak best de helft kleiner worden. Als er maar een paar bedden in kunnen staan, lijkt het hem al voldoende. De VOORZITTER deelt mede, dat de barak, door de verbouwing en omdat men verschil lende onderdeelen nog gebruiken wil, toch al wat kleiner wordt. De heer DIELEMAN zou de barak liever aanmerkelijk kleiner zien, dan werd deze wat netter en was ook gemakkelijker te plaatsen en verplaatsen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 10 stemmen t0g0n 1 Voor stemmen de heeren De Feijter, Koster, Baert, Van Dixhoorn, Weijns, De Kraker, Oggel, Van de Bilt en Kruijsse; tegen stemt de heer Dieleman. 7. Vaststelling primitief en suppletoir ko- hier van de hondenbelasting, dienst 1922. Het primitief kohier der belasting op de honden voor den dienst 1922 wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen vastge- steld op een bedrag van 1208 en het supple toir kohier voor dezen dienst op een bedrag van f 45,50. (Wordt vervolgd). Vergadering van 28 September 1922. Voorzitter den heer J. Truijman, Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve den heer F. Kint. De Secretaris leest de notulen der voor- gaande, waarop door de heeren Mel en De Bakker een kleine aanmerking wordt gemaakt, welke gerectificeerd wordt. Ingekomen stukken: 1. Proces-verbaal kasopneming op 19 Sept. Deze werd in orde bevonden. 2. Benoeming zetters door den Commis saris der Koningin goedgekeurd. 3. Afschaffing Hulsterveeinarkt Hiertegen waren geen bezwaren. 4. Wijze van aflossing der geldleening door Ged. Staten goedgekeurd. 5. Subsidie aan de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij ad f 240, reeds vroe ger verleend, wenscht de Maatschappij te innen. Deze subsidie werd destijds toegestaan onder voorwaarde, dat de Maatschappij de losplaats in den Willem III polder zou verharden, boven dien Burgemeester en Secretaris vrijkaarten zou verstrekken tijdens de distribute. Aan de eerste voorwaarde heeft de Maatschappij vol- daan, aan de tweede kon de Minister zijn goed- keuring niet hechten. Naar aanleiding van 't verharden der be- doelde losplaats zegt de heer Scheele, dat de Tramweg Maatschappij 25 cent per 1000 K.G. beeten vordert als liggeld ter vergoeding voor 't verharden. De fabrieken betalen wel is waar dit bedrag, maar deze verhalen het weer op den beetenleverancier. Hij acht deze han- delwijze in strijd met de aangegane verplich- ting ter verkrijging van subsidie. De heeren Stallaert en De Bakker beamen dit ten voile. De Voorzitter zegt den Directeur hierover gesproken te hebben, doch deze verklaarde, dat dit zijn werk niet is geweest. De heer De Bakker informeert nog, wan- neer de subsidie is betaald, waarop de Secre taris antwoordt, dat dit nog niet geschied is. Alsdan, zeggen de heeren Stallaert en De Bakker, kan er de Maatschappij nogmaals op gewezen worden, dat de subsidie uitsluitend is verleend met't oog op verharding der voren- genoemde losplaats. 6. Adres van 't Groene Kruis, gevestigd te Utrecht om een subsidiebijdrage van j 10. Burgemeester en Wethouders adviseeren tot afwijzing. Aan het Wit-Gele Kruis is vroeger reeds subsidie verleend. 7. Verhooging pensioen van Marie den Tenter, voorheen onderwij zeres in de nuttige handwerken alhier. Volgens de Wet van Mei 1920 kan dit pen sioen met 8 worden verhoogd. De heer De Bakker vraagt of, indien hierop goedgunstig beschikt wordt, een ander ambte- naar, die in dezelfde omstandigheden verkeert, zich op dit besluit kan beroepen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat elk geval op zich zelf dient beschouwd te worden. Een ander kan zich op dit besluit niet beroepen; doch mocht er een ambtenaar voor 't geval komen, dat hij te weinig heeft, dan kan er gezien worden en was verhooging naar zijn gevoelen billijk. 8. Machtiging van 't Kerkbestuur aan 't hoofd der school om in de gemeenteraads- vergadering te verschijnen ten einde de pos- ten op de raming der gelden voor eerste in- richting der school nader uiteen te zetten. Daar den heer De Roeck nog niet aanwezig was, werd met de agenda doorgegaan. 9. Aanstelling Marie den Tenter als onder- wijzeres in de nuttige handwerken. Zij was dat voorheen aan de openbare lagere school. Van 't Kerkbestuur was in de vorige vergade ring een verzoek gekomen om 't salaris van gemeentewege te vergoeden, alsdan zou voor- noemde juffrouw voorloopig aangesteld wor den. Het gevoelen van den raad hierover is in 't verslag der vorige raadszitting te vinden. De Voorzitter gaf te kennen, dat de be noeming als zoodanig in strijd was met de Wet, waarom de schoolopziener er niet toe kon adviseeren. De heer Stallaert was hiermede niet bevre- digd, hij hield vol, dat zooals hij in de vorige vergadering ter overweging gaf met het Kerkbestuur samen te werken de benoeming kon plaats hebben. Het Kerkbestuur schijnt in geen geval met 't gemeentebestuur te wil- len samenwerken en daarop wordt hier slechts aangedrongen en dan werden misschien eenige misverstanden opgelost. Ook de heer De Bakker is het niet eens met het schrijven van 't Kerkbestuur, aangaande deze kwestie. Hij zegt, dat kerk- en gemeente bestuur in samenwerking den Minister van O., K. en W. hadden willen verzoeken ge- noemde onderwij zeres te willen aanstellen en de gemeente zou de kosten dragen maar zegt spreker hier blijkt dat niet met den Minister, maar met den Inspecteur of School opziener in overleg is getreden, en dat was de bedoeling niet. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de Minister toch zeker wel inlichtingen zal inwin- nen bij den Inspecteur, waarop de heer De Bakker repliceert, dat de bedoeling van den raad was in samenwerking met 't school- bestuur ontheffing van 't Wetsartikel aan te vragen. Die ontheffing kan de Inspecteur niet geven, want indien de Minister zegt: „ik onthef", dan zal de Inspecteur niet zeggen: ,,dat mag niet". De heer Stallaert stelt daarop den Voorzitter de vraag: „Kunt U, als Secretaris van 't Kerk bestuur en schoobestuur zeggen. of 't school- bestuur genegen was al of niet met het ge meentebestuur in deze kwestie samen te wer ken, waarop de Voorzitter antwoordt: „Bin- nenkort zal er misschien wel eene bevoegde onderwijzeres zijn". De heer De Bakker acht dit antwoord niet afdoende, 't gaat over de al of niet samen werking tusschen school- en gemeentebestuur. De Voorzitter herhaalt, dat het schoolbe- stuur Marie den Tenter niet kan aanstellen; de schoolopziener is er tegen, waarop de heer De Bakker zegt, dat 't Kerkbestuur vraagt om die juffrouw tijdelijk te benoemen op kosten der gemeente, het gemeentebestuur heeft daar- toe geen stappen gedaan. Had het Kerkbestuur gezegd: wij treden niet in samenwerking met 't gemeentebestuur dan had deze zaak zulk beloop niet gekregen. De heer Stallaert herhaalt nogmaals, dat het duidelijk blijkt, dat het Kerkbestuur niet in overleg en samenwerking wil treden met 't gemeentebestuur, welke woorden den heer De Bakker de ontboezeming ontlokken: ,,'t Laat mij koud of het dit doen wil of niet." 10. Overlegging kerkelijke rekening be- waarschool. Hieruit blijkt, dat de uitgaven bedroegen 371,20, en dat er een nadeelig slot is van f 221,20. Het Kerkbestuur vraagt derhalve de gemeen- telijke subsidie, die f 150 bedraagt te willen verhoogen tot 300, wil het Kerkbestuur niet genoodzaakt zijn deze inrichting te sluiten. De heer Stallaert zegt: Nu schijnt dit zaakje overbodig, zij willen 't nu zelf afbreken, eerst werden wij daarvan beschuldigd en de heer Mel brengt in 't midden, dat de subsidie werd gegeven in 't belang der minvermogenden voor niets anders! De Voorzitter antwoordt, dat er gelegenheid is geweest voor de ouders zich aan te melden indien Zij wenschten hun kinderen gratis naar de bewaarschool te zenden. Hierop zegt de heer Dhaene, dat er bewijzen zijn uitgegeven voor kosteloos onderricht, doch dat deze naderhand zijn opgevraagd, hijzelf hoewel in t' bezit van zulk bewijs heeft dit niet teruggegeven, waarop de heer De Bakker verklaart, dat hij zulk bewijs bij den heer Pastoor heeft aangevraagd, 't geen hem onder goedkeuring van den Voorzitter van 't Arm- bestuur werd verstrekt, waarop zijn kinderen de bewaarschool kosteloos hebben bezocht, tot ze overgingen naar de openbare lagere. Maar, gaat spreker voort, is de finantieele toestand der gemeente beter dan die van 't Kerkbestuur? Boschkapelle zucht onder den druk eener hooge belasting; de gemeente zit voor een zware taak, na de gemeente Hoek fs Boschkapelle 't hoogst belast. Maar toch, bln- nenkort komt de begrooting in behandeling en daar 't schooltje m. i. eene nuttige inrichting is, zou uit deze begrooting wel iets te visschen zijn ter ondersteuning. De heer Mel zegt, dat de gemeente subsidie geeft aan de bewaarschool, hij komt er op tegen, dat de kinderen dan toch nog twee cent moeten betalen. De heer De Bakker geeft toe, dat't een hoog schoolgeld is, maar de inrichting is noodzake- lijk, het Kerkbestuur wil enkel den druk af- wentelen op de gemeente. ,,In dit geval zoekt het Kerkbestuur wel samenwerking met het gemeentebestuur, zegt de heer Stallaert", waarop de heer De Bakker voorstelt dit punt te laten rusten tot de behandeling der begroo ting. Hiermede kan de heer Scheele zich niet ver eenigen, hij is voor afhandeling en stelt voor de subsidie met f 50 te verhoogen en te bren gen op 200. Daarop vraagt de heer De Bakker het woord voor een ernstigen grief tegen de bewaar- schoolhouderes n.l., dat deze zoo'n voelbaar verschil maakt tusschen de kinderen der meer- gegoeden en der minderbedeelden. (Spreker noemt hier namen). Zou men denken, dat die kleinen dit niet opmerken? Eveneens moeten ze de klompen uit doen, spreker noemt dat on- gezond, en naar hij heeft gehoord moeten de verafwonenden hun middagboterham buiten opeten. Naar aanleiding dezer woorden vraagt de heer Scheele of de gemeenteraad dan niet be- voegd is den gang van zaken in de bewaar school te controleeren, waarop de heer Stallaert uitroept: „Wat denk je wel, hoe we daar aan- gekeken zouden worden!" denkt aan de samen werking! „Ik niet" zeggen de heeren Stallaert en Mel gelijktijdig, ga dat controleeren. Daarop doet de heer De Bakker het voor stel om de subsidie volgens het verzoek van 't Kerkbestuur met 150 te verhoogen en te brengen op f 300. De heer Stallaert onthoudt zich van stemmen op grond, dat 't Kerkbestuur niet wil samen werken met 't gemeentebestuur. 't Hoofd der school komt nu ter vergadering om inlichtingen te verstrekken omtrent de ra ming der kosten voor eerste inrichting der school. De heer De Bakker oppert de meening, dat, nu er oude leien zijn overgenomen, ook andere oude bruikbare leermiddelen en materialen nog dienstig hadden kunnen zijn; men moet toch zooveel mogelijk trachten te bezuinigen. De heer De Roeck zet nu in den breede uit een, waarop de kosten gebaseerd zijn. Hij geeft de verzekering, dat, wanneer een post voor vermindering vatbaar blijkt, hij niet in gebreke zal blijven daarop te besnoeien en slechts datgene aan te schaffen wat strikt noodzakelijk is voor den goeden gang van't on derwij s. De heer De Bakker wil in 't geheel niet af- dingen op de leermiddelen, wat noodig is moet er wezen, maar gaat spreker verder, is het dure ameublement in de spreekkamer niet over- tollig? waarop de heer De Roeck antwoordt, dat dit onmisbaar is voor't houden van school- vergaderimgen. De heer De Bakker vraagt nogmaals naar 't gevoelen van 't hoofd der school omtrent de totale raming van omstreeks 4000; is deze niet voor verlaging vatbaar De heer De Roeck antwoordt, dat het een begrooting is voor eerste inrichting, het bedrag is misschien niet noodig, en herinnert aan 't geen hij reeds heeft gezegd. De nieuwe kachels zijn wel duur, gaat spreker verder, maar ik geef u de verzekering, dat zij die hoogere kosten dubbel en dwars zullen goed- maken door 't verbruik van minder brandstof en minder reparatie. Raadpleegt slechts op dit punt de rekeningen van 't verleden. De heer De Bakker geeft zich gewonnen en zegt: ik wil 't Kerkbestuur niet dwars zijn, ik stel vertrouwen in de woorden van 't hoofd der school. Ook de heer Stallaert spreekt zich in dier voege uit, want zegt hij: „naar aan leiding der vragen van den heer De Bakker en de antwoorden van 't hoofd der school kan ik mijnerzijds besluiten den post goed te keuren, ik vertrouw evenwel op bezuiniging." De Voorzitter spreekt daarop een woord van dank tot't hoofd der school voor de verstrekte inlichtingen en tot de heeren wegens de aan- gename discussie en het genomen besluit, 't welk met een stem tegen, die van den heer Scheele, werd aangenomen. 11. Aanbieding begrooting 1923. Deze ligt 14 dagen ter inzage. 12. Vaststelling Armenbegrooting. De in- komsten bedragen 2992,97%. Onvoorzien f 10,72. 13. Aanvraag om ontheffing tot aanschaf- fing van distructor, welk instrument dient om afgekeurd vleesch onbruikbaar te maken. Op de vraag van den heer Stallaert of bij ontheffing 't afgekeurde vleesch ook onbruik baar wordt gemaakt, verzoekt de Voorzitter den Secretaris het rekwest voor te lezen. Rondvraag. De heer Stallaert vraagt, of de put aan de bewaarschool nu in orde is; hij meent van niet, 't blijft maar duren, hij zal er met kracht op blijven timmeren tot 't in orde is. De Voorzitter antwoordt, dat hij den metse- laar er dringend op heeft gewezen, maar de man is elders bezet, waarop de heer Stallaert repliceert, waarom't steeds dezelfde metselaar moet zijn, die zulke karweitjes moet verrichten, er zijn bij spreker metselaars geweest, die om werk vroegen; omdat ze niets te doen hadden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat bedoelde metselaar aannemer is, en dus voor voltooiing van 't werk moet zorgen. De heer Mel spreekt nog over de buizen in den watergang achter de bewaarschoolde heer De Bakker verzoekt opkorting van 't puin bij de herbouwde woning der gebrs. De Beul en geeft in overweging de oude pannen te ver- koopen. Op verzoek van den heer Stallaert zal 't lijkenhuisje op 't oude kerkhof hersteld worden. De Voorzitter sluit de vergadering. Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uit- slag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. 5 POLITIE. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: een chapeau van een rijtuig. RechtheDbende vervoege zich aldaar. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s. ARY in lading te Montreal, s.s. HELENA in het droogdok te Am sterdam. s.s. CORNEL1S in lading te Uleaborg voor Ter Neuzen. s.s. TERNEUZEN in lossing te Ter Neuzen. s.s. MAGDALENA in lading te Newcastle, s.s. ELISABETH in lossing te Konings- bergen. WEERBER1CHT VAN 4 OCT. 1922. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 767,5 Zurich. Laagste barometerstand 748,9 Vestma- noer. Verwachting tot den avond van 5 Oct. Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrok- ken, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 29 September. Deensch s.s. Sophie, 2675 M3., hout, van Bragestadt voor Gent. Ned. s.s. Folmina, 3293 M3,. kolen, van Dunston voor Sluiskil. Eng. s.s. Fox, 393 M3., ledig, van Ant- werpen voor Gent. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Ardgantock, 2383 M3., kolen, van Cardiff voor Ter Neuzen. Eng. zeilsch. Gothic, 422 M3., ledig, van Londen voor Gent. Eng. zeilsch. Servic, 341 M3., ledig, van Dovre voor Gent. Eng. s.s. Galacum, 1656 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Stock Force, 2782 M3., ledig, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Jabiru, 4820 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. 30 September. Belg. s.s. Peter Benoit, 3278 M3., kolen, van Port Talbot voor Gent. Ned. s.s. Sint Jansland, 6239 M3., ko len, van Newcastle voor Sluiskil. Ned. s.s. Folmina, 3293 M3., ledig, van Sluiskil naar Dunston. Belg. Loodsboot no. 10, 770 M3., le dig, van Gent naar Vlissingen. Noorsch s.s. Solvaer, 5515 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Pharmigan, 1412 M3., ledig, van Antwerpen voor Ter NeuzenGent. Eng. s.s. Aire, 1974 M3., ledig, van Gent naar Goole. Ned. zeilsch. Zeehond, 532 M3., ledig, van Zaandam voor Ter Neuzen. Ned. s.s. Magdalena, 6157 M3., ledig, Van Ter Neuzen naar Newcastle. Eng. s.s. Simonside, 2334 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Delston, 4329 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Jolly Franck, 676 M3., ledig, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Speedwell, 2758 M3., kolen, van Bon'ess voor Ter Neuzen. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Equity, 2635 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Bamburgh, 1835 M3., stukgoed, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Stanislas, 3075 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Ardgantock, 2383 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Rotterdam. Duitsch s.s. Famara II, 2568 M3., ledig, van Gent naar Finland. Belg. s.s. Van Dijck, 6042 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Lowland Firth, 992 M3., fos- faat, van Gent naar Plymouth. 1 October. Eng. s.s. Dryburgh, 3583 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Nyroca, 3665 M3., stukgoed, van Liverpool voor Gent. Eng. s.s. Urpeth, 3126 M3., kolen, van Cardiff voor Ter Neuzen. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3., ledig, van Sluiskil naar New Castle. Eng. s.s. Fox, 393 M3., fosfaat, van Gent naar Exeter. Eng. s.s. Calder, 2005 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. motorsch. River Deben, 542 M3., ledig, van Brussel voor Gent. Nederl. s.s. Terneuzen, 6454 M3., hout, van Uleaborg voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Pharnigan, 1412 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Blakcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Fransch s.s. Neufehatel, 3013 M3., erts, van Granville voor Gent. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Van 29 Sept.^ot en m^t 1 Oct. zijn langs de Middensluis alhier 77 binnenvaartuigen op- en 54 afgeschut; langs de Westsiuis 6 op- en 2 afgeschut. (ZONNETIJD). H H H H II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3