LANDBOUWBERICHTEN. GEMENBDE BERICHTEN. de onzijdige zones aan de Zeeengten ter sprake brengen en een bericht uit Konstan- tinopel meldt, dat in de vergadering van de hooge commissarissen daar diezelfde kwes- tie in verband met de conferentie te Moe- dania gerezen is en het besluit is genomen alle beslissingen van Moedania afhankelijk te maken van de aanneming van de voor- stellen der mogendheden door Angora. Die aanneming wordt juist uit Parijs officieel bekend gemaakt. Men kan te Moedania opnieuw op glibbe- rig terrein komen, als Engeland wat Tsja- nak betreft voet bij stuk houdt en de Kema- listen op hun standpunt blijven, dat hun troepen niet terug zullen gaan tot een af- stand, waarop zij niet in de Engelsche stel- lingen kunnen inkijken, zoolang de Engel- schen te Tsjanak zitten. Frankrijk en Italie kunnen, na de houding die zij eenmaal heb- ben ingenomen, het Engelsche standpunt wat Tsjanak betreft niet steunen. Besten- diging van den tegenwoordigen toestand beteekent bestendiging van oorlogsgevaar. Bereidt Engeland zich soms toch op een terugtocht voor? En wil het dan aan de con ferentie van Moedania een uitbreiding geven, die haar tot een conferentie over de prelimi- nairen zou maken? Engeland heeft ver- klaard, dat het niet duurzaam te Tsjanak wil blijven, maar dat zijn besluit om heen te gaan afhankelijk is van den waarborg dat de Zeeengten vrij zijn en de aangrenzende zones gedemilitariseerd worden, en dit be sluit dus pas na een vredesconferentie, maar niet op bevel uit Angora genomen zal worden. De heele moeilijkheid reduceert zich tot een kwestie van Britsch prestige. Er zijn voor den vrede geen hachelijker kwesties dan die waarbij het om het prestige van een natie gaat en die vrede blijft elken dag en elk uur bedreigd, dat de vreedzame belegering van de Engelschen door de Tur- ken in de zone van Tsjanak voortduurt. Het ware daarom te hopen, dat de bijeenkomst te Moedania de brug sloeg waarover men elkaar tegemoet kwam. 150 DOODEN, 600 GEWONDEN. Donderdagnacht te 3 uur is het fort Falconata bij Santa Teresa tusschen Mog- grano en Pertusola, dat gebruikt werd als kruitfabriek, in de lucht gevlogen. De ontploffing had plaats ingevolge het in slaan van den bliksem. Er zijn talrijkc slachtoffers. De materieele schade is aan zienlijk. IN IERLAND. Er worden weer gevallen van plundering van kooplieden in Zuid-Ierland gemeld In sommige gevallen eischten gewapende benden betaling van 500 p. st.bij niet- voldoening moesten de slachtoffers het land verlaten. Voorts zijn gewapende opstandelingen aan boord gegaau van het aan den Vrij- staat behoorende stoomschip „AIexandra" in de haven van Kingstown. Zij overweldigden de wacht en trachtten, na de bemanning aan wal te hebben gezet, het schip te laten zinken. Manschappen van een Britschen torpedojager begaven zich echter aan boord en wisten nog tijdig te voorkomen, dat het vaartuig zonk. MOORD OR GRIEKEN? De Times" verneemt uit Konstantino pel, dat, volgens vluchtelingen, Turksche benden, d;e Bigha binnendrongen, de over- blijvende 900 Armeniers en Grieken daar hebben vermoord. Het blad hoopt, dat het verhaal overdreven is, maar berichten uit Broessa zeggen, dat de ongeregelde Turk sche troepen niet in bedvvang zijn te hou den. STELENDE GEMEENTERAADSLeDEN In het plaatsje Nerac werd er herhaalde lijk over geklaagd dat aan het station ver zonden pakketten de plaats hunner bestem- ming nimmer bereikten. De afzenders brachten ze naar het station, waarna zij op geheimzinnige wijze verdwenen Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat een dievenbende bestaande uit acht bij de spoorwegmaatschappij in dienst zijnde personen, en aangevoerd door twee communistische laadsleden, de pakketten wegnamen en ouderling verdeelden. Tij- dens den oorlog hebben de dieven tal van aan de soldaten aan het front gezonden pakketten verduisterd. DRANKSMOKKELEN IN NOORWEGEN. De dranksmokkelaars langs de Noorsche kust worden voortdurend vindingrijker, waartegenover de bewakingsdienst ook tel- kens nieuwe wegen inslaat tot het bereiken van het doel. Nu aan den bewakingsdienst sneiloopende torpedobooten zijn toege- voegd, gelukt de bewaking beter, Een dier torpedobooten heeft in de laatste dagen vier smokkc'lbooten aangehouden, die teza- men 18.000 liter alcohol aan boord hadden. Dinsdagavond heeft een sleepboot, behoo- rend aan een bekende firma te Christiania aan een der hoofden gemeerd, terwijl er 7000 liter alcohol aan boord was. Men be- gon te lossen, doch de douane waakte en bracht de sleepboot naar een anderen stei- ger over. Daar bleek dat langs de verschan- sing en rondom den schoorsteen zwartge- verfde blikken bussen waren gestapeld, die op bet eerste gezicht niet in het oog vielen, doch alle met drank waren gevuld. DE RIJKSUNIVERSITEIT TE GENT. Minister van staat Vandervelde bevestigt in een hoofdartikel in Le Peuple dat hiji na rijpe overweging bereid is zijn stem te geven aan het wetsvoorstel tot geleidelijke vernederlandsching van de rijksuniversiteit te Gent. Hij ze^ overtuigd te zijn dat deze oplossing van het hoogeschoolvraag- stuk de eenige praktische en rechtvaardige is. I GENEZING VAN MELAATSCHHEID. Het toenemende gebruik van de verbe- terde methode om melaatschheid te behan- delen met inspuitingen van oplosbare pro- ducten van olien, levert, volgens de „Bri- tisch Medical Journal", reeds gunstige re- sultaten op. In het lepra-ziekenhuis te Pu- rulia is in de eerste zes maanden van 1921 het sterftecijfer tot 66 pet. verlaagd, in de volgende zes maanden tot 29.6 pet. en in de eerste zes maanden van 1922 tot 21 pet. Even gunstige berichten zijn ingekomen uit het lepra-ziekenhuis te Fusan. EEN IERSCH ST. HELENA? Zal de Valera, wanneer hij wordt gevan- gen genomen, worden gedeporteerd? vraagt de Westminster Gazette" naar aanleiding van een mededeeling in het Dail Eireami, door den minister voor „local governe- ment," dat de regeering in onderhandeling was over het pachten van een eiland met een geschikt klimaat en op geschikten af- stand, waarheen gevangenen zouden kun nen worden gezonden. De bedoeling was, zoo deelde de minister nog op een vraag mede, dat het noodzakelijk was die men- schen ergens te plaatsen, waar het hun duidelijk is, dat zij niet weg kunnen komen wanneer zij verkiezen. DE VROUW IN HET SPEL. IHalid Edib Hanum, de Turksche nove- liste, die in 1920 uit Constantmopel ont- snapte en zich naar Angora begaf, wordt volgens de „Daily Mail" in particuliere Turksche kringen te Londen beschouwd als „de vrouw die achter Kemal staat". Haar deelneming aan de nationaUstische beweging is een der romantische geDeur- tenissen der beweging. Sedert zij te Angora aankwam, kwam zij op voor de emancipa te van haar sexe in Klein-Azie. „Zonder de hulp van de geemancipeerde vrouw", verklaarde zij openlijk en in strijd met de Mohamedaansche leer, „zal Turkije nimmer hereenigd worden." Zij verkreeg spoedig grooten invloed op de leiders der nationaUstische partij, ook op Moestafa Kemal zelf, die haar tot officier in zijn leger benoemde en later tot minister van Onderwijs in zijn kabinet. Zij streed tegen het dragen van sluiers en het opsluiten der vrouwen achter de deuren van den harem. Zij leerde haar sexe-genooten lezen en schrijven en hoe zij de regeering konden steunen, Moestafa Kemal steunde haar in elk opzicht en heeft haar een zetel beloofd in het eerste nationalistische kabinet, dat te Constantinopel zal worden gevormd. TER NEUZEN, 4 OCTOBER 1922. OE VOLKSBIBLIOTHEEK. Velen in onze stad weten, dat hier een nuttige vereeniging bestaat n.I. de vereeni- ging „Volksbibliotheek"; elk leesseizoen worden er door het bestuur tusschen de zes- en zevenduizend boeken uitgeleend tegen een zeer geringe vergoeding. Velen zijn er evenwel mede onbekend, dat in zoo'n bibliotheek jaarlijks veel boe ken en tijdschriften moeten geschift wor den, het eene jaar meer dan het andere. Zal dus zoo'n vereeniging blijven bestaan, dan moeten natuurlijk jaarlijks de noodige aanvullingen plaats hebben. Nu heeft de vereeniging de laatste paar jaar wel een subsidie ontvangen van de Geineente, doch daar boeken en tijdschriften zoo duur ge- worden zijn, kan daarvoor nog niet te veel aangeschaft worden. Een onzer ge- achte ingezetenen heeft dit jaar veel boe ken en tijdschriften aan de Volksbiblio- theek cadeau gedaan; nu zou het bestuur gaarne willen, dat dit goede voorbeeld door anderen gevolgd werd. Wannefer men zijn boekenkast eens naziet, dan is er al- licht iets te vinden dat in aanmerking kan komen ten geschenke gegeven te worden. Het bestuur houdt zich gaarne bereid, dergelijke geschenken in ontvangst te ne- men. EMIEL HULLEBROECK. De zangavond welke jl. Maandag in het „Hotel des Pays-Bas" alhier gegeven werd aoor den bekenden Vlaamschen zanger, den heer Emiel Hullebroeck, was maar tamelijk bezocht. De opgekomenen hebben ruim- schoots genoten, van hetgeen de heer Hulle broeck op de van hem bekende wijze te ge- nieten gaf. Hij leidde den avond in door mededeelingen over zijn bezoek aan Zuid- Afrika, meer bepaaldelijk omtrent het stam- verwante volk dat daar leeft, en zijne tra- dities nog steeds in eere blijft houden. Ze de meest tegemoetkomende houding kan die menschen daar niet van af brengen, en steeds leeft bij hen nog de hoop, dat zij weer evenals vroeger in algeheele onafhankelijk- heid in de rij der volkeren zullen kunnen plaats nemen. Vervolgens gaf de zanger een aantal lie- deren ten beste in de Zuid-Afrikaansche taal, die algemeen bijval genoten. Na de pauze kwam de oude „Vlaamsche leute", zooals hij dat uitdrukte, weer aan de beurt, en kon het publiek zelf het program- ma kiezen. Toen bleek, welk een bekendheid de lie- deren, die door Hullebroeck gezongen wor den, hebben, want het was een lange lijst, die werd opgegeven, al hadden meerdere aanwezigen dezelfde keuze. En de zanger was ook niet karig. Hij deed de „leute" af- wisselen met stemmige liederen, en wist op de hem eigen wijze ook de geesten los te maken en nadat hij het auditorium eerst uit- genoodigd had van een bekend lied het re- frein mede te zingen, waaraan met ijver werd voldaan, kwarnen ook geheele liederen aan de beurt, zoowel ,,De Gilde teert", als „Moederke alleen" en werd op de wijze der Vlaamsche volkszangavonden ook nog een minder bekend lied aangeleerd. Bij een en ander wekte de zanger ook bewondering voor de wijze waarop hij zich zelf op de piano geaccompagneerd, niet het minst in „Het kantkussen". Het kost gewoonlijk veel inspanning, om alleen het publiek een geheelen avond te boeien. De heer Hullebroeck gelukt dat uit- stekend, want blijkbaar kwam bij velen het oogenblik van scheiden nog te vroeg. Naar wij vernemen is de zanger voor- nemens nog in verschillende plaatsen van ons gewest op te treden. Gisteravond deed hij dit te Hulst. Men meldt ons, dat hij daar optrad voor een uitverkochte zaal. Het verloop van het programma was als hier. De kunstenaar genoot overgrooten bijval. De genotvolle avond werd met een gezel- lig bal besloten. LIJST VAN ONBESTELDE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. Terugontvangen op het post- en tele- graafkantoor te Ter Neuzen in de 2e helft der maand September 1922. Briefkaarten binnenland: W. Calje, Sliedrecht. Briefkaarten buitenland: M. James, Antwerpen. Willy Erselius, Leipzig. ONDERWIJS. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot onderwijzer aan de Christ. Ulo-school te Vlissingen de heer B. H. Ligteringen alhier, die deze benoerhing heeft aangenomen. Tot hoofd der Chr. school (lager on derwijs) Wijngaardstraat te Goes is be noemd de heer A. A. Nederhand, hoofd der Chr. school te 's-Gravendeel. EEN ONGEWONE METHODE. Zondagavond tusschen 7 en 8 uur hoorden te Hoedekenskerke de wandelaars van den zeedijk hulpgeroep. Al spoedig bemerkte men een persoon, die al zwemmende den wal trachtte te bereiken, hetgeen hem ten slotte met uiterste krachts- inspanning gelukte. De man was geheel uitgeput en moest eenigen tijd aan den dijk blijven liggen om eenigszins op zijn verhaal te komen. Hij vertelde ruim een uur te heb ben gezwommen. Hij was in het bezit van een ongemerkte reddingsboei, waarop ge- bonden was een pakje, stevig met zeildoek omwonden. In dit pakje bevond zich een volledige uitrusting kleeren, zoodat de dren- keling spoedig in een net pak was gestoken. Hij deelde mede van het s.s. „Sebu" over boord te zijn gesprongen om straf te Ant werpen te ontkomen wegens een plaats ge- had hebbende twist met den kok van dit schip. Volgens de in zijn bezit zijnde papieren was hij genaamd Herman Soldam en was stoker van beroep. Na voor den burgemeester te zijn geleid is hij naar den Duitschen Consul te Middel- burg overgebracht, door wiens zorg hij naar Rotterdam is getransporteerd. (M. Crt.). SLU1SKIL. Tot politieagent te Amsterdam is aange- steld de heer G. J. Dhaenis alhier. Woensdagavond zal er hier een li- turgische cursus geopend worden. Voor mannen en voor jongelingen boven den leeftijd van 16 jaar des Woensdags en voor vrouwen en meisjes boven 16 jaar oud des Zaterdags zal deze cursus bij- gewoond kunnen worden. ZAAMSLAG. De heer D. Sanders, hoofd der Chr. school in het buurtschap Othene is be noemd aan die school te Nijkerkerveen, terwijl in diens plaats is benoemd de heer J. Verlinde, onderwijzer te Vlaar- dingen, vroeger te Zaamslag. Jl. Zaterdag hield de afd. Zaam slag van Volksweerbaarheid (Schietvereen. Willem Tell) alhier, haar jaarlijksche schietwedstrijd, waarvoor waren uitgeloofd 11 prijzen en een rozenprijs, hiervoor was door den burgemeester dezer gemeente een bedrag in geld beschikbaar gesteld. le pr. J. de Putter 59 punten, 2e pr. Karel Tlamelink, 57 p., 3e pr. L. Scheele, 57 p., 4e pr. P. Hamelink, 56 p., 5e pr. J. de Pooter, 55 p., 6e pr. A. J. de Visser, 55 'p., 7e pr. L. Herrebout, 54 p., 8e pr. M. Goosen, 53 p., 9e pr. W. Gaile, 52 p., lOe pr. M. Galle, 52 p., lie pr. J. P. van Fraaijenhove, 51 p. Maximam aantal punten 60. De rozenprijs werd behaald door J. de Putter. KOEWACHT. De verkoop van vlaggetjes ten voor- deele van het Roode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht 28 gulden. SOHEEPVA ARTBEWEG1NG. Gedurende de maand September 1922 pas- seerden door de Westsluis Stoomvaart Geladen op 129 schepen metende 456558 M3. Ledig if 27 u 33381 Totaal 156" 489939 Ms. Waaronder voor Ter Neuzen 10 schepen metende 23973 M8. Waaronder voor Sluiskil 12 schepen metende 59155 M8. Zeilvaart Ledig op voor Ter Neuzen 1 schip metende 532 M3. Ledig op voor Gent 9 schepen metende 2670 M8. Geladen op voor Gent 2 zeilschepen metende 2367 M8. Geladen af Ledig Totaal Waaronder Waaronder Waaronder Waaronder Stoomvaart 76 schepen metende 201350 M3. 79 n n 277554 n 478904 M8. 155 van Ter Neuzen geladen 2 schepen meienae 4574 M3. van Ter Neuzen ledig 5 schepen metende 16647 M8. van Sluiskil ledig 10 schepen metende 52916 M8. van Gent-Neuzen geladen 4 schepen metende 5572 M3. Binnenvaart In opvaart 50 vaartuigen In afvaart 33 u 21812 15012 M3 Totaai 83 36824 M3. DE COLORADO-KEVER. Het „Alg. Ned. Landb. Weekbl." waar- schuwt nog eens tegen den Colorado-kever en schrijft o.m.: Deze vijand heeft zich in Frankrijk ver- toond over wel 25000 H.A. Komt de nood aan den man dan ziet hij niet tegen wat vliegen op en wordt landverhuizer van de ergste soort. Een 40 jaar geleden is hij hier geweest doch gelukkig weer bedwon- gen. Zoowel kevers als larven eten het loof der bladeren. De larven vervellen meermalen en worden langzaam een kever! De kever lijkt wat op een Lieve-Heer- beestje, maar ziet geel en donker gestreept. Onder zijn schilden bergt hij dunne vleu- gels. De larven hangen als gele halve maantjes onder tegen de bladeren. Daar uiteraard een afbeelding veel beter spreekt dan ik 't in een beschrijving kan doen, is het zeer aan te raden bijtijds platen en boekjes aan te vragen in Wageningen of bij Uw plaatselijke controleurs. Laat nu niemand zichzelf in slaap sussen met de gedachte dat het wel zoover niet loopen zal. Onze aardappels kunnen toch al zoo weinig hebben en de landbouw heeft al zooveel slagen gehad den laatsten tijd, dat we niet genoeg tegen elke vijand op onze hoede kunnen zijn. L1JMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN. De plantenziektenkundigen dienst te Wa geningen vestigt in haar laatste bericht de aandacht op het aanleggen van lijmbanden, dat thans moet geschieden. Zooals bekend is, dienen deze banden om de vrouvvelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus loopende de takken moeten bereiken om daar hare eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Daar alleen de vrouwe- 5 lijke wintervlinders geen vleugels bezitten kan deze bestrijdingsmethode alleen tegen •deze vlindersoort worden toegepast. De rupsen, die uit de winter-vlindereie- ren te voorschijn komen, zijn de z.g. trek- maden, die vooral aan kersen en appelboo- men, maar ook aan andere vruchtboomen zeer schadelijk kunnen worden door het aanvreten der jonge vruchten en door het vernielen der bladeren. In alle boomgaarden en tuinen, waar in het afgeloopen voorjaar de trekmaden zijn waargenomen, dienen lijmbanden om de stammen der boomen te worden aange- legd. In mededeeling no. 3 van den Plan tenziektenkundigen Dienst is de wijze van uitvoering nauwkeurig beschreven Daar het resultaat, dat men bereiken zal zeer afhankelijk is van de kwaliteit (lan- gen duur van de kleefkracht) der gebruik- te lijm, bepale men zich tot de aanschaf- fing van een der goede handelssoorten. ZEEUWSCHE AARDAPPELEN. Men schrijft uit Den Haag: De rechtstreeksche levering van aard- appelen door de Vereenigde Zeeuwsche boeren aan oonsumenten ijn Den Haag blijkt dermate te zijn geslaagd, dat men overweegt ook veroruikers in andere plaatsen des lands in de gelegenheid te stellen op deze wijze Zeeuwsche aard- appelen onmiddellijk van den producent op te doen. HET RUIEN DER KIPPEN. De Boerderij bevat een artikel over het ruien bij hoenders, waaraan wij het vol gende ontleenen: Omdat de kippen in den ruitijd niet leggen en weinig aantrekkelijks hebben worden ze in den regel verwaarloosd en duurt deze periode langer dan noodzake lijk is. In dezen tijd moeten de dieren niet slechter gevoerd worden dan in den tijd, dat ze volop leggen. Voor de vorming van veeren is veel eiwit noodig, zoodat het verstandig is om in dezen tijd dage- lijks ook een portie goed ochtendvoer te geven. Dit kan men droog of als een kruimelige massa met lauw water aange- maakt, toedienen. Daarbij moeten ze na tuurlijk het noodige zaad hebben; is de toediening van vethoudende zaden in den gewonen tijd niet aan te raden omdat de dieren er te gauw vet van worden, in den ruitijd is dat wat anders. Vet is nl. een goede warmteproducent. Daarom is het toedienen van zonnebloempitten of war hennepzaad in dezen tijd zeer aan te raden. Het Igeven van wat zwavel door het och tendvoer is ook niet kwaad. Het bevordert het sneller verloop van het ruien. TE VEEL AARDAPPELEN ENPAARDEN. De plattelandsafgevaardigde in de Twee- de Kamer Braat, doet pogingen om den uitvoer van aardappelen en van paarden te doen herleven en hij heeft daartoe de volgende vragen gericht tot den minis ter van Landbouw a.i.: Is het Z.Exc. bekend, dat de consump- tieaardappeloogst hier te lande zoo groot is, dat behoefte aan dat artikel in Neder- land met millioenen kilogrammen wordt overtroffen? Is Z.Exc. bereid mede te deelen, welke regeeringsmaatregelen genomen worden om die overproductie in het buitenland geplaatst te krijgen? Is het Z.Exc. bekend, dat de uitvoer van paarden naar het buitenland bijna ge heel stop staat, terwijl hier te lande jaar lijks van dat „artikel" (zoo staat het woor- delijk in de vraag van den heer Braat) een overproductie is van pl.m. 15.000 stuks? Is Z.Exc. bereid mede te deelen, welke regeeringsmaatregelen genomen worden om dien uitvoer te doen herleven? DOODGEVALLEN. Een arbeider uit Wormerveer is van den steiger der in aanbouw zijnde Lino- leumfabriek te Krommenie gevallen met het hoofd op een betonvloer. De ongeluk- kige, welke onmiddellijk per brancard naar het Verpleeghuis werd overgebracht, is daar in den avond overleden. EEN ZWAKKELING. Zaterdagfnorgen vloog een troep ooie- vaars boven Almelo, blijkbaar op weg naar het zoele Zuiden. Een nog jonge ooievaar scheen niet goed mee te kunnen vlie- men en werd dan ook zoo lang door de andere aangevallen, dat hij gedwongen was naar beneden te vliegen, alwaar hij in den tuin van den heer J. B. ten Oever aan het Rietplein terecht kwam. Daar loopt het dier nu vrij rond en doet geen moeite weg te vliegen. De andere ooievaars hadden intusschen hun reis vervolgd. AUTODIEFST AL. Zondagmiddag zijn in bet hotel „De Leemkuil te Bennekom een heer en dame afgestapt, die zooals later bleek tot het gilde der autobandieten behoorden. Zij bleven eenigen tijd in het hotel en vroegen toen een auto om te toeren. De ober deelde mede dat de automobiel van den eigenaar te hunner beschikking stond. Eenigen tijd later reed de auto voor. Het tweetal stapte in en de chauffeur zou juist wegrijden, toen de „heer" tot de ontdekking kwam, dat de ,,dame" een tasch in het hotel had laten liggen, of de chauffeur die even wilde halen. De chauf feur ging en zocht naar de tasch, die on- vindbaar bleek. Bij zijn terugkomst zag hij de auto in snelle vaart wegrijden. de „heer" zat aan bet stuur en wuifde hem nog toe. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen tot aanhouding der autodieven, doch tot dusver zonder resultaat. Men weet dat zij Ede zijn gepasseerd en daar het nummerbord verwisselden. De politie te Ede en Arnhem stellen een uitvoerig onderzoek in. DE DIEFSTAL VAN 37.000. In verband met den postdiefstal van f 37.000 verneemt de „Limb. Koerier" nog net voigende: De depeche werd verstuurd door den directeur van het postkantoor te Kerkerade, naar den directeur van het postkantoor te Maastricht op Vrijdagmorgen. Het stuk was gesloten in een zakje met eenig papiergeld; met een zakje houdende muntgeld, was het in een ander zakje ge sloten, en zoo over Hoensbroek en Sittara naar Maastricht gezonden. De zegels van het buitenste zakje bleken te Hoensbroek en te Sittard, waar telkens andere zakjes bijgedaan werden, onbe- schadigd te zijn. Bij aankomst te Maastricht met den laat sten trein uit het Noorden Vrijdagavond is de zak in een kluis gesloten. Zaterdagmorgen bij het nazien ervan bleek, dat alleen het kleine zakje, waarin de depeche gesloten zat, aan de onderzijde geopend was. De directeur te Kerkerade is Zaterdag morgen met vacantie gegaan; zijn terug komst wordt afgewacht in verband met het verder7 onderzoek. ONTAARDE OUDERS. Een ergerlijk geval van verwaarloozing volgens sommigen gepaard gaande met mishandeling - heeft zich, naar het „N. v. d. N." meldt, voorgedaan ten huize van S. in de Agricolastraat 28 te Groningen. S. was voor de tweede maal gehuwd. De drie kinderen uit zijn eerste huwelijk: twee meisjes van 7 en 9 jaar en een jongetje van 1C jaar werden op schandelijke wijze verwaarloosd. Een en ander drong door tot den heer F. L. Heineman, officier van het Nationaal Reddingsleger, die zich hierover in verbin- ding stelde met de politie, die direct hulp aanbood en een onderzoek instelde. Zaterdag j.l. was het jongste meisje weg- geloopen naar haar tante mej. G. in de Walstraat. Deze ging met het kind naar zuster v. d. Meer, Turfsingel 66, waar de heer Heineman ontboden werd, die het kind meenam naar het bureau van politie, waar hij direct bij den hoofdeommissaris werd toegelaten. De heer Van Rosmalen ziende, in welke verregaanden staat van verwaar loozing het kind verkeerde, heeft onmiddel lijk ingegrepen. Eenige rechercheurs heb ben ook de beide andere kinderen gehaald en de drie stumpers alien meegegeven naar het huis van zuster v. d. Meer. De politie doet verder onderzoek om na te gaan of de ouders zich ook aan straf- bare feiten schuldig maakten, zoodat tot vervolging zou kunnen worden overgegaan. Naar hetgeen men ons schreef moeten de kinderen beestachtig behandeld zijn. Zij kregen volgens hun eigen verhaien 's mid- dags twee aardappelen, waarmee ze genoe- gen moesten nemen. Ook mochten zij geen eten aannemen van hun grootmoeder of de buren. Tijdens de feestweek zaten de kin deren, die alleen thuis waren, op het achter- plaatsje te huilen van honger. Grootmoeder en een buurvrouw wierpen hun een paar flinke boterhammen toe. Een er van viel in een tijl met vuile luiers. Het jongste kind pakte haar op en at er smakelijk in, want „ik heb zoo'n honger", zei het kind. De kinderen zaten geheel onder de zweer- tjes en ongedierte. Hun dankbaarheid was aandoenlijk, toen zij in een badkuip geheel gereinigd werden. STAKING IN HET SIGARENBEDRIJF. Maandagmorgen is in de sigarenindustrie in ons land een staking uitgebroken, waar bij ongeveer een 85-tal plaatsen zijn be- trokken. Nagenoeg alle arbeiders, aange- sloten bij den Moderneri Bond en R. K. Bond, zijn in staking gegaan. Alleen de arbeiders, aangesloten bij aen Chr. Tabaks- bewerkersbond, welke organisatie de pa- troonsvoorstellen betreffende een arbeids- verruiming tot 48 uur per week en een loonsverlaging van 5 pet. heeft aanvaard, zijn hedenmorgen aan het werk gegaan. Morgenmiddag zal een conferentie plaats hebben tusschen de vertegenwoordigers van de patroonsorganisaties en arbeiders- organisaties. ER IN GELOOPEN. Maandagmorgen kwam een matroos te Rotterdam aangifte doen, dat hij Zondag laat in het Park door drie vrouwen en twee mannen beroofd was van een por- temonnaie met geld, een horloge en een deposito-bewijs van de Rotterd. Bank groot 1250 gld. De Bank werd direct door de politie gewaarschuwd. Een half uur later kwam een bekende van de politie, J. V., met bedoeld bewijs bij den kassier der bank om het geld te innen. De kassier liet de politie waarschuwen en eer V. er de lucht van had, werd hij door twee rechercheurs gegrepen en naar het politie- bureau gebracht. EEN STROP VOOR NAPOLEON III. Toen Napoleon III, kort na den coup d'etat een zegevierenden intocht te Bor deaux hield, had men in een eereboog van bloemen, waar hij onder door zou komen, een keizerskroon gehangen, met het op- schrift er boven: Dat heeft hij wel ver- diend. Maar de wind blies de kroon weg en toen de overweldiger onder den boog doorkwam, bungelde er, tot groote pret der republikeinen, ^lleen nog maar een koord met een strop er aan, met het duidelijk uit- komend opschrift er boven: dat heeft hij wel verdiend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2