6EMEN8DE BERICHTEN. de plaats, die de strategische stelling naar dien kant afsluiten. De versterkingen, die de Engelschen aldoor aanvoeren, moeten dienen om de stelling uit te breiden, maar dit is onmogelijk, als de van alle kanten op- gedrongen Turken niet uit den weg gaan. Zij zullen niet uit den weg gaan dan voor geweld. Want, volgens de Daily Mail, heeft kemal aan generaal Harington geantwoord, dat hij bereid is, zijn troepen aan de kust van de Zeeengten (hij vermijdt de woorden: neutrale zones) een eindje terug te trekken, indien de Engelschen van hun kant bereid zijn, de heele Aziatische kust, Tsjanak in- cluis dus, te ontruimen. Als Engeland Tsjanak ontruimt, geeft het ook het begin- sel van de vrijheid van de Zeeengten prijs, omriat de Engelsche oorlogsschepen aan den ingang van de zee van Marmara dan moeten oppassen voor verborgen Turksche houwitsers. Zaterdag zagen wij nog een kleine mogelijkheid, dat de Engelschen uit Tsjanak weg zouden gaan, tegelijkertijd dat zij den Bosporus naar den Europeeschen oever" overstaken. Maar inmiddels heeft Kemal indien de Daily Mail juist is inge- licht. van die ontruiming van Tsjanak vrij- wel een eisch gemaakt. De toestand is dus alweer ernstiger geworden, zoo ernstig, dat het te begrijpen is, dat de Londensche bla- den reeds met een spoedige opening van de viiandelijkheden rekening houden, voor- of nadat aan Kemal een ultimatum gericht zal zijn, om de onzijdige zone te ontruimen. DE KON1NKLIJKE F AMI LIE U1TGEWEZEN. Koning Constantijn, koningin Sophie, prins Nikolaas en prins Andre hebben het verzoek ontvangen, Griekenland onmiddel- lijk te verlaten. Het Revolutionnaire Comite heeft een telegram gezonden aan Venizelos, waarin deze verzocht wordt de Grieksche belangen, die bij hem volkomen veilig zijn, bij de Gealiieerden te verdedigen. Carapanos tracht een nieuw ministerie te vormen. DE KANSEN VAN VENIZELOS. Volgens Woensdagavond te Parijs ont vangen berichten is Venizelos uit Deauville naar Parijs vertrokken en zal hij over twee of drie dagen naar Griekenland doorreizen. In strijd met de meening in officeele krin- gen wordt te Parijs beweerd, dat Venizelos naar Griekenland zal worden teruggeroe- pen, zoodra er een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Naar verluidt, heeft hij echter verklaard, niet naar Griekenland te zullen terugkeeren alvorens ex-koning Constan tijn het zal hebben verlaten. De Grieksche gezant te Londen, Rangabe, verklaarde Woensdagavond, dat het geheel van het Grieksche volk zal afhangen of de troonsafstand van Constantijn zal worden gevolgd door den terugkeer aan het bewind van Venizelos. „Griekenland is een democratisch land", verklaarde hij, en onder de gewijzigde om- standigheden zal Venizelos wellicht worden uitgenoodigd, het land te helpen besturen. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat er stappen in die richting zullen worden ge- daan alvorens het nieuwe kabinet is samen- gesteld. De afgetreden premier had bij de jongste verkiezingen natuurlijk een groot aantal aanhangers, en deze zullen vermoe- delijk hun leider trouw blijven". SULTAN MEHMED AFGETREDEN? Van welingelichte zijde wordt medege- deeld, dat de sultan afstand van den troon heeft gedaan ten gunste van den troonop- volger Abdoel Medjid. DE PETROLEUMPR1JZEN. Er wordt een aanzienlijke verlaging der petroleumprijzen aangekondigd. Vanaf heden zal kwaliteit No. 1 2 shilling per gallon kosten, terwijl. vroeger de prijs hier- voor sh. 2/51/2 d. bedroeg. Men verwacht, dat de transportkosten als gevolg hiervan belangrijk zullen worden verlaagd en daar- door aan den handel beweegkracht zal wor den gegeven, en tevens, dat dit indirect gunstig zal werken op den levensstandaard. TER NEUZEN, 2 Oct. 1922. E. H. T. VAN BORSSUM WAALKES. t Na een ziekte, die hem reeds geruimen tijd sloopte, is alhier j. 1. Zaterdag op 42jarigen leeftijd overleden de heer E. H. T. van Borssum Waalkes, apotheker. De overledene was gedurende twee perioden lid van den gemeenteraad, tijdens de laat- ste ook wethouder dezer gemeente. Met September van het jaar 1'919 wenschte hij zijn mandaat niet vernieuwd te zien. Hij was ook vele jaren lid der commissie van toezicht op het lager en het middelbaar on- derwijs, en thans nog secretaris der Ge- zondheidscommissie. R. H. B. S. Bij Kon. beluit is tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. alhier, mej. J. M. Nolting te 's Gravenhage. SUIKERFABR1CAGE. In den loop dezer week houdt de Ver eeniging van Gediplomeerde Leerlingen in landbouwkunde in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een excursie naar de Coopera- tieve Suikerfabriek te Bergen op Zoom. DIJKGESCHOT VOOR GEBOUWDE EIGENDOMMEN. In verband met het in het algemeen reg- lement op de waterschappen en polders in Zeeland opgenomen artikel volgens hetwelk in het vervolg ook van gebouwde eigen- dommen dijkgeschot kan worden geheven, heeft het polderbestuur van Walcheren in zijn Zaterdag gehouden vergadering beslo- ten aan de Staten te verzoeken in het regle- ment voor dien polder de bepaling op te nemen, dat indien het gewone dijkgeschot in eenig jaar boven de 16,50 per H.A. komt, het meerdere benoodigde moet wor den opgebracht door gebouwde en onge- bouwde eigendommen te samen en wel vol gens de waarde- volgens de grondbelasting. Dit besluit werd genomen met 18 tegen 1 stem, nadat met 18 tegen 1 was verworpen een voorstel om steeds de gebouwde eigen dommen te doen mede betalen. WEENEN HEEFT MEER DAN OOIT STEUN NOODIG. Naar aanleiding van de meer dan ver- ontrustende berichten, welke wij van offi- cieele zijde uit Weenen ontvingen, zijn wij besloten onze actie verder voort te zetten en hopen vele pleegouders te vinden, die bereid zijn gedurende den winter een Weensch kind in huis te nemen. Vergeet U vooral niet, dat in alle stander, en rangen, in Weenen gebrek geleden wordt, en dat wij nu eens hopen ook in betere kringen een open deur te vinden. Om U een idee te geven hoe duur het leven is, laten wij hier eenige prijzenvolgen: 1 Kilo vet 48000 Kronen en schaarsch. 1 Kilo kolen 1000 Kronen. 1 Kilo rundvleesch 3e soort 16000 Kronen. 1 brood 40006000 Kronen. 1 Kilo suiker 9000 Kronen. I Kiio griesmeel 15000 Kronen. Een goed vakkundig werkman verdient per week 120.000 Kronen. Daarvan kan de man precies 2 dagen leven met vrouw en 3 kinderen! Een zeer hoog geplaatst amb- tenaar heeft per maand 400.000 Kronen pensioen en lijdt ontzettende armoede. Niemand kan er aan denken zich iets van kleeren aan te schaffen! Alhoewel de tiiden ook hier niet bepaald gunstig zijn, zoo meenen wij toch, dat er nog vclen zijn, die iets kunnen bijdragen om de arme Weeners te helpen. Elke gave ieder naar zijn vermogen, in geld, kleeren. ondergoederen, schoenen, levensmiddelen, enz. wordt in den grootsten dank door ons aanvaard. II October vertrekt er een trein naar Weenen. Wilt U dus helpen zendt dan Uwe gaven, adres Korte Houtstraat 24, 's Gra venhage. Aanvragen voor kinderen zullen gaarnc ingewacht worden tot uiterlijk 3 October bij mej. J. Hioolen, Lange Burg, C 85, Middelburg. N.B. Voor kinderen die voor de eerste maal in Holland komen, behoeven geen reiskosten vergoed te worden. Voor kinderen die al meer in Holland waren moeten de pleegouders 5.tot f 10.tegemoetkoming in reiskosten be talen. KOEWACHT. Zaterdag werd hier aan de grens door de parketten van Dendermonde en Middel burg een nader onderzoek ingesteld om- trent de vechtpartij op kermisavond, waar- bij Th. L. zoodanig gewond werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. Drie Bel- gische en een Hollandsche verdachten wer- den tegenover elkaar ondervraagd en hun- ne verklaringen vergeleken. Ook werden eenige getuigen gehoord. Na afloop wer den de drie Belgen geboeid naar Dender monde vervoerd en de Hollander naar Mid delburg. De raad dezer gemeente heeft aan de fanfarenmaatschappij ,,De Eendracht" eene jaarlijksche subsidie verleend van 200. NIEUW NAMEN. Er staat ons hier een verbetering te wachten in den omnibusdienst, tevens post- dienst, op Hulst. Een auto-omnibus, plaats biedende aan ongeveer 16 personen, is daarvoor reeds gereed. Het in dienst stel- len ervan zal evenwel afhankelijk zijn van de toe te kennen subsidies door Staat, pro- vincie en gemeente. Het is te hopen, dat deze spoedig in voldoende mate worden toegekend. Met ingang van 2 October treedt als onderwijzeres aan de openbare school al hier in dienst, mej. Poldermans, thans als zoodanig tijdelijk te Kapellebrug. EEDE. Bij Kon. besluit is o'pnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Eede, de heer E. Buzeijn. WALSOORDEN. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur ont- stond brand in de bloem- en meelfabriek ,Walsoorden" welke zich snel uitbreidde. Spoedig stond het geheele gebouw in lich telaaie. Op het geroep „brand" snelden de men- schen in menigte toe. De spuiten van Kloosterzande en Groenendijk waren ta- melijk spoedig ter plaatse. Aan het op- treden van de brandweer is het te dan- ken, dat de machinekamer gespaard bleef en dat de brand niet oversloeg naar de belendende perceelen. De brand schijnt ontfetaan te zijn in de bovenverdieping naast het ketelhuis. Het ketelhms met schoorsteen, benevens het woonhuis en het kantoor is bejhouden ge- bleven, doch de fabriek is geheel uitge- brand. Toen de brandspuiten van Klooster zande en Groenendijk op de plaats des onheils kwamen, had men de iiuis- en kantoormeubelen reeds gered, alsmede uit den omtrek. De brandspuiten bleken van dien aard te zijn, dat er niet mee gewerkt kon worden. In verschillende regenbuien zou men natter worden dan wanneer men met de spuiten bespoten werd. De schuld daarvan ligt niet aan de bedienende man- schappen, maar bijt maar eens als je slechte tanden hebt. De bedienende manschappen hebben hun uiterste best gedaan. De bewoners van de aangrenzende wijk „Het Nieuwe Diep" hadden hun huis raad netjes gesorteerd en tegen den dijk gedeponeerd, doch bij die op Walsoorden zelf was het een ware warboel, waar heel wat aan uit te zoeken zal zijn, ongerekend wat er gebroken is. Deoorzaak van den brand is onbekend. De machinist was zijn machine aan het poetsen, toen hijf uit een aangrenzend ver- trek rook zag komen. Als men van de straat de fabriek inkijkt ziet men niets dan eenige verbrande en geblakerde balken. De muren, die staande gebleven zijn, zijn naar ons oordeel, in zoodanigen toestand van scheuren en wijken, dat zij wel zullen moe ten afgebroken worden, ook al wordt de fabriek opgebouwd. Door een stuk vallende muur der fa briek is een achtermuur van een der huis- jes in „Het Nieuwe Diep" verwoest. Men is bevreesd voor verdere ongevallen. Zigeuners, die met hun woonwagen op den steiger stonden hielpen ijverig mee aan het blusschingswerk. Van heinde en verre kwam men in me nigte per fiets en auto naar de brand kij ken. Verzekering dekt de schade. De fabriek was op beurspolis verzekerd. De verzekering was in den laatsten tijd met 75.000 gld. verminderd. Tegen de volgende week was het per- soneel, wegens slapte, ontslag aangezegd. (Zel.). Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. de Vos, zonder, Axelschestraat, van Wachtebeke. L. M. Pleunis, dienstbode, Donze Vis- serstraat 41, van Axel. L. Miiller, dienstbode, Dij'kstraat 71, van Souburg. C. v. d. Maas, dienstbode, Tholensstraat 108, van Den Haag. C. Michielsen, ladingmeester, Steert- kamplaan 27, van Antwerpen. F. Mantel, timmerman, Lange Kerkstraat 32, van Bamberg. S. E. Versprille, onderwijzeres, N. J. Hclrtestraat 20, van Retranchement. P. Buijze, zonder, Axelschestraat, van Hoek. P. Dees, zonder, Burgemeester-Geillstr. 37, van Axel. P. P. J. van Eeckhoute, spoorwegbeamb- te, Q 113, van Gent. Vertrokken: A. C. P. van Graefschepe, zonder, Markt 6, naar Brugge. E. Kronenburg, serg. pol.tr., kazerne, naar Axel. A. V. M. Verstraten, zonder, Stations- weg 3, naar Gent. Joha. Boonman, religieuse, Nieuwstraat 12, naar Roosendaal. Maria de Groote, dienstbode, P 90a, naar Axel. O. M. de Dauw, dienstbode, Schutters- hofweg 11, naar Koewacht. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 September 1922. Heden werden de volgende zaken be- handeld: C.-M., oud 23 j., koopman te Hoofd- plaat, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij te Groede in den nacht van 28 op 29 Juni 1922 te samen en in vereeniging met een ander, een hoeveelheid vlas van 300 K. G„ toebehoorende aan I. P., en J. v. H„ heeft weggenomen. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. J. V., oud 25 j., scheepswerker te Graauw werd beklaagd, dat hij op 23 Juli 1922 te Clinge. opzettelijk den wachtmeester Den Toom en de marechaussee Roth in de oefe- ning hunner bediening heeft beleedigd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechienis. C. V., oud 21 j., arbeider en S. M. v. G„ oud 18 j., zonder beroep, beiden te Clinge, werden beklaagd, dat zij op 8 Augustus 1922 te zamen en in vereeniging C. v. G., den vader van S. M. v. G., hebben gesla- gen, bij zijn keel gepakt en op den grond gegooid. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. C., oud 20 j., werkman te Graauw werd ten laste gelegd, dat hij op 30 Juli j.l. te Graauw E. A. v. K., een stomp tegen haar keel heeft gegeven. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Fl. S„ oud 38 j., huisvrouw van P. D., te Philippine, werd ten laste gelegd, dat zij op 22 Juli j.l. te Philippine S. J. L. heeft beleedigd. Eisch 30 of 30 dagen hechtenis. A. A. de K., oud 23 j., klompenmaker te Clinge, werd beklaagd, dat hij op 17 Juli 1922 te Clinge M. P. W. beleedigende woorden heeft toegevoegd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. P. B. S., oud 18 j., veldarbeider te Axel, werd beklaagd, dat hij op 26 Juli te Axel C. L. W. met een hooivork heeft geslagen. Eisch f 5 boete Of 5 dagen hechtenis. TEGEN EEN PAAL. Te St. Oedenrode (N.-Br.) reed de heer J. Werners met zjjn motorrjjwiel tegen een paal. Hij werd daarbij zwaar gewond, en is gisteren aan de gevolgen overleden. AL TE BANG. Een eigenaar eener boerderjj in Friesland, die deze te huur aanbiedt, heeft in de pachtvoorwaarden de bepaling opgenomen, dat bij waardevermindering van den gulden de pacht moet betaald worden naar den koers van den dollar. BUITEN DEN WAARD GEREKEND. Iemand te Amsterdam, die even aan het bureau van het „Handelsblad" moest wezen zette zjjn fiets tegen den voorgevel van het gebouw aan den N.Z. Voorburgwal Hij was nanwelijks de trap op, of een liefhebber schoot op de fiets af om er mee van door te gaan. Maar hij had buiten den waard ge- rekendeen rechercheur, die op de tram stond te wachten, greep hem in den nek. ONDER EEN VRACHTWAGEN. Te Tilburg is het tweejarig zoontje van den politieagent Bock door een vrachtwagen overreden. Het kind was dadeljjk dood. VERDRONKEN. Te Nieuwkoop is het 5jarig zoontje van J. Sanders bjj het spelen te water geraakt en verdronken. VERDUlSTERfNG De politie te Soest heeft Woensdag in arrest gesteld den 21jarigen kantoorbediende directeur van Kerkrade was afwezig, toen hem om opheldering werd geseiiid. De inspectie der posterijen en de recherche is reeds met het onderzoek bezig. (Tel.) EEN KINDERGERAAMTEGEVONDEN. Bjj het aforeken van een woning te Goudriaan is oader den vloer het geraamte van een kind gevonden. In verband hiermee werd aaDgehouden de ongeveer 45-jarige ongehuwde vrouw J. d. Zihans te Otteland. Zjj was de vroegere bewoouster van het huis en heeft bekend, de moeder van het kind te zijn. Ze is weer op vrjje voeten gesteld. ERNSTIGE M1SH AN DELING. DonUerdagavond moest de rijksveldwachter J. Bosnian een dagvaarding beteekenen aan zekeren Scheffer. Dit geschiedde ten huize zekeren Hofman. Terwjjl de rjjks- veldwachter aan tafel nog een en ander moest invullen sloeg Scheffer plotseling Bosnian met een zware klomp bewusteloos. De onbezoldigd rijksveldwachter Dre the, die toevallig bij de woning van Hofman aanwezig was, schoot op het gerucht toe, doch kreeg van Scheffer een bjjlslag, zoodat hij onmiddellijk naar Assen werd vervoerd. De slag trof zijn aangezicht en maakte een groote wood, zoodat de kaken bloot- lagen. Zjjn toestand is redeljjk, terwijl de rjj i- sveldwachter Bosman na 10 minuten bjjkwam. Scheffer vluchtte na deze daad op kousen en den geheelen avond en nacht hebben gemeente- en rjjkspolitie vruchte- loos gezocht. Vrjjdagmorgen mocht bet gelukken den dader te arresteeren. Hjj is gevankelijk te Exloo binnengebracht. EEN KOE DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op een weg in Essex in Engeland werd dezer dagen een koe, die van een naburig weiland was ontvlucbt, door een auto aan- gereden. De horens van het dier drongen door den radiator van den auto en brachten aanzienljjke schade aan den wagen toe. De koe werd bjj het ongeluk gedood, doch de inzittenden kwamen met deu schrik vrij. EEN ZEER ONAANGENAME VERRASSING. Het is waar gebeurd in Delft. Een juf- frouw zat te genieten van een kopje thee. Plotseling werd ze opgeschrikt door een hevigen knal. Was het" een herhaling van den Haagschen bomaanslag? Alles bleef echter rustig; het huis vloog niet de lucht in en de juffrouw keerde tot haar kopje thee terug. Het tweede bedrijf speelde zich een half uur later af. De juffrouw van beneden kwam even aankloppen: Juffrouw, mijn plafond is heelemaal van kleur veranderd. De juffrouw van boven kwam kijken, waar- lijk het plafond had eensklaps een kleur- verandering ondergaan. Plotseling ging haar een licht op, de ton moest gebarsten zijn en de inhoud er van enfin, men begrijpt het wel. Hoe moest men nu die kapotte ton met den resteerenden inhoud verhuizen? Goe- de raad was duur. Gelukkig was de tonne- man juist in de buurt. Die krabde zich achter de ooren en hield vol, dat het een moeilijk karweitje was, als de haken loslieten, was men binnens huis niet gelukkig. Hij stapte eehter over de bezwaren heen, omvatte energisch het zwakke omhulsel en transporteerde de ton even buiten de wo ning. Toen gebeurde wat de man gevreesd had, de ton barstte nu geheel en de geurige inhoud verspreidde zich, tot groote hilari- teit van buren en kinderen, op de straat. De ton is dus weg, maar de reuk hangt nog in het huis en de juffrouw van be neden kijkt meewarig naar haar verkleurd plafond. EEN HEVIGE STORM. In het Seine- en Oisedepartement heeft een hevige storm veel schade tewfreg- gebracht. De aanblik in de omgeving van Melun en Corbeil is troosteloos. Boven Corbeill woedde de cycloon, terwijl de bliksemstralen onophoudelijk elkander op- volgden en een hagelbui de grond met een wit kleed bedekte. De veldgewassen werden totaal vernield, terwijl de telefoon- en telegraafpalen langs de wegen liggen naast de talrijke gebroken en ontwortelde boomen. De cycloon duurde 20 minuten, maar geen inwoner kan zich herinneren, ooit zulk een ramp te hebben meegemaakt. Te Melun brak de cycloon met eenzelfde woede los. Bliksemstralen, windvlagen, ha- gel en regen volgden ook hier elkaar bij - na een half uur lang op. Evenals te Corbeil is ook te Melun het telefoon- en tele- graafnet geheel vernield, zijn boomen ont- worteld en is de oogst gansch verwoest. Bijna geen enkele vensterruit is heel ge bleven. Te Lieusaint alleen schat men de scha de op meer dan een millioen francs. EEN NIEUW SLACHTOFFER DER X-STRALEN. Dr. Reiss van Metz is overleden op 64jarigen leeftijd als gevolg van het ge- bruik van X-stralen voor de behandeling van patienten aan het Sainte Blandine Hospitaal. SLANGENBEET. De opzichter bij het Boschwezen E. Faverey werd, tiaar „Suriname" \yeet te berichten, onlangs in het bosch biji de der posterjjen en telegrafie H. de V. aldaar, Yayambo gebeten door een zeer giftige die van verduistering verda«ht wordt. MET EEN MES BEWERRT. Vrjjdag is te Silvolde G. v. d. Kemp uit Ulft door Luyten uit Nieuwdorp zoo gruweljjk met een mes bewerkt, dat men voor zjjn leven vreest. De dader is ge- arresteerd en heeft volledig bekend. EEN POSTZAK MET 37.000 GESTOLEN. Zaterdagochtend is een depeche (postzak) uit Kerkrade hier aangekomen, die 37000 gulden moest bevatten. Ze bevatte echter oud papier, in plaats van geld. De post- slang (men zegt een „makkaslang"). Zijn toestand werd zoo bedenkelijk, dat ver- voer naar Nw. Nickerie noodzakelijk werd geacht. Men beweert, aldus het blad, dat Favery slechts het leven behield, door- dien hij ingeent was tegen slangenbeeten. BL1KSEMGEVAAR VOOR BOOMEN. Het Maandblad tegen de Vervalschingen bevat eenige interessante mededeelingen over het bliksemgevaar voor verschillende boomsoorten. Bij het onderzoek van levend hout van verschillende boomsoorten in de jaren 1891—92 kwam de Roemeensche geleerde Jonesko tot de ontdekking dat het hout van die boomen, welke blijkens de onder- vinding het meest door den bliksem wor den getroffen een goede geleider voor de electrische vonk is, maar dat daarentegen het hout b.v. van note- en 'beukeboomen een zeer slechten geleider vormde. Het bleek dat het watergehalte daarop van geen invloed was, maar dat daarentegen het oliegehalte het geleidingsvermogen sterk verminderde. De olie belet den stroom blijkbaar om de verbinding met het grondwater tot stand te brengen, hetgeen ook bevestigd wordt door het be- kende feit, dat oliemolens, waarvan de muren meestal van olie doortrokken zijn, nooit door den bliksem worden getroffen. Het hout van beuken, linden, berken en noteboomen bevat veel olie; daarente gen zijn eiken, populieren, wilgen en es- schen rijk aan stijfsel, maar arm aan olie. Bij zijn experimenten nu ,nam Jonesco waar, dat het slecht geleidende hout van oliehoudende boomen tot goede geleiders werd, zoodra de olie er aan onttrokken werd en voorts bleek hem, dat voor doode takken het bliksemgevaar sterk verhoogd werd. Stelde hij n.l. levende takken, waar- aan doode zijtakjes zaten, aan de electri sche vonk bloot, dan sprang die steeds op de doode takjes over. Bij microscopisch on derzoek van afgestorven takken vond hij, dat zij onverschillig van welke boomsoort zij afkomstig waren, geen olie meer bevat ten. Bij observaties, gedaan in tot Rijksdo- mein behoorende Duitsche bosschen, wer den die waarnemingen bevestigd, men vond dat bij 465 boomen, die door den bliksem waren getroffen, de slag 197 maal den stam, 178 maal de spits 24 maal groene en 66 maal afgestorven takken had ge troffen. DRIE PERSONEN BIJ EEN AAN- VARING OMGEKOMEN. Naar de Chicago Tribune uit Brest ver- neemt, zijn drie zeeliarden verdronken bij een aanvaring tusschen 't Amerikaansche stoomschip „Tuscaloosa City" en een vis- schersboot in de nabijheid van Brest. Door den mist kon de visschersboot, die een be- manning had van 6 koppen, afkomstig uit Carneret, het stoomschip niet zien, tot dat het te laat was. EEN LIEF VROUWTJE. Eenigen tijd geleden werd in het graaf- schap "Donegal in Ierland een ware ter- reur uitgeoefend door een zekere miss Edith Coyle. Zij wist treinen op te houden, het spoorwegpersoneel te terroriseeren en maakte er vooral werk van om da^bladen uit Belfast uit de treinen te halen en te verbranden. Thans is z'ijsyearresteerd door soldaten van den vrijstaat. Bovendien zijn verbranden. Thans is zij gearresteerd door o.a. een man, die had beweerd dat miss Coyle zijn zuster was. EFFECTENDIEVEN GESNAPT. De Parijsche politie is een effectendief- stal op het spoor gekomen, welke, naar bericht wordt, groot opzien zal wekken, maar waarover tot dusver door de politie het diepste stilzwijgen wordt bewaard. Het betreft hier de ontdekking van een groote dievenbende, die speciaal werk maakte van het stelen van effecten, vvel- ke, na door opeenvolgende bewerkingen vervalscht te zijn, aan crediet-instellingen werden verkocht. Deze vervalschingen zou den over een bedrag van vele millioenen loopen. De zaak zal vooral de aandacht trekken, omdat een der verdachten, ten wiens huize gestolen effecten zijn teru^ge- vonden, een zeer vooraanstaande plaats inneemt in de automobielnijverheid, ver- scheidene kasteelen bezit en er een talrij ke bediendenschaar op na houdt. Ver- scheidena verdachten zijti reeds in hechte nis genomen. MUITERIJ AAN BOORD. De officieren van het Amerikaansche stoomschip ,,Philadelfia" hebben bij hun aankomst te New York heele verhalen gedaan omtrent muiterij, vechtpartijen en drinkgelagen welke zich aan boord van het schip hadden voorgedaan tijdens de reis naar Napels. Toen de „Philadelfia" New York verliet, had ze een zeer ge- mengde bemanning aan boord, onder wie zich ook vele bolsjewiki bevonden en ook verscheidene leden van de I.W.W. Toen het schip Sandy Hook was gepasseerd, was er ineens een einde gekomen aan de discipline aan boord. Dit wds minder prettig voor de vele passagiers, meerendeels Amerikaansche toeristen, waarvan het grootste deel uit jongedames bestond. Nadat dagen achtereen wanorde hoog- tij had gevierd onder de leden der be manning, staken de muiters het schip in brand en lieten het in de buurt van Na pels op het strand loopen. Daar werd het door de autoriteiten in beslag genomen, omdat er nog havengelden moesten wor den betaald en de italiaansche politie zet te de bemanning achter slot en grendel. Van te voren waren er eenige Italiaan sche marinesoldaten aan boord van de „Phlladelfia" geplaatst om te waken over het leven en de eigendommen der passa giers. De kapitein van het schip en de overige officieren, die er de voorkeur aan gaven naar New York terug te keeren, maakten de thuisreis aan boord van het stoom schip „Cameronia". Aan boord heerschte vols'ens een hunner een volslagen anar- chie. 's Avonds trokken de matrozen hun Zondagsche pakjes aan en wilden zich gewoon als gelijkgerechtigden onder de passagiers bewegen. Op een gegeven oogenblik hadden de bolsjewistische ele menten onder de leden der bemanning den tweeden steward naar de andere we- reld willen helpen. Ze eischten van den kapitein, dat deze hem aan heri zou uit- leveren, doch de kapitein weigerde en hield den steward verborgen. Den vol- genden avond wilden de oproerige ma trozen en stokers den kapitein te lijf. Een der matrozen schoot een revolver af in de richting van den kapitein. Het schot trof geen doel en de kapitein snelde in de kaar- fenkamer en haalde zijn revolver. Toen de matrozen hem zoo zagen staan met de geladen revolver op hen gericht, kozen ze het hazenpad. Ze gingen naar benedene in het hazenpad. Ze gingen naar beneden in het ruirn en stichten op drie plaatsen brand. a* JX u m v* In I ctt ft /J f I t m -t 1/vl ft ft t-t m nl/lz a c I i n 11 11 Fl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2