T" 11 m s ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7357 Vrijdag 29 September 1922 ps i 70e Jaargang Uit het hooge Nootdea. w Ell Vf p llfpl 1113 BINNENLAND. BUITEN LAND. art. m JBIEDE^BrED B3L.AJD. xxxn. Nu ga ik u vertellen van eeri Griekschc dichteres Sappho. De reden waarom ik dat doe is, dat over deze vrouw een drama geschreven is door den Oostenrijkschen dichter Franz Grillparzer (17911872) en dit stuk onlangs verboden is om te ge- bruiken op de Rijks Hoogere Burgerschool te Amersfoort. Eenigen tijd geleden werd bekend, dat aldaar twee andere stukken ver boden warei}: Faust van Goethe en Nathan der Weise van Lessing, wat aanleiding ge- geven heeft tot moties van leeraarsverghde- ringen. Er zijn n.l. vele kinderen van orthodoxe en van katholieke ouders op die H. B. S. en het werd minder goed geoor- ileeld deze twee stukken te behandelen om redenen van religieuzen aard. Maar het was niet bekend, wat ik hier meedeel, dat ook Sappho werd verboden, en wel uit overweging, dat daarin eenige ver- liefde tooneelen in voorkomen en de lec- tuur daarvan met een klasse jongens en meisjes minder geschikt werd geoordeeld. Op dit punt denk ik eenstemmig met den minister, die dit stuk ongeschikt achtte. Wat de beide andere stukken betreft, stem ik toe, dat zij in bepaalde omstandigheden op zekere scholen minder gewenscht zijn en billijk ik dus, dat de minister deze twee voor een "school vetbood, maar tegen behandeling op andere scholen geen bezwaar hebben zou. Dit is ongetwijfeld een kwestie van paedagogischen aard. Ik weet, dat Maan- dag 2 October in de Groninger Predikanten- ver^adering de Doopsgezinde predikant Vos het onderwerp uitvoerig bespreken zal en blijkens zijn stellingen op paedagogische gronden den minister, die niet tot zijn po- litieke geestverwanten behoort, in het gelijk stellen zal. En nu ter zake: In de hooge oudheid werd in Griekenland, het middelpunt der toen- malige beschaving veel gedaan aan poezie. De meeste lierdichters waren mannen, maar ook sommige vrouwen zongen hare liederen. Daaronder is Sappho de meest bekende dichteres geworden. Bij de spelen te Olym- pia, alwaar voornamelijk sportwedstrijden werden gehouden, werd ook gekampt om den prijs. wie bij de lier het schoonste eigen gedicht zingen kon. Eens is die prijs ver- I overd door deze Sappho, die vooral beroemd was om hare hartstochtelijke minnezangen. Daarvan zijn eenige fragmenten over. Zij zijn geschreven in zoo moeilijk Grieksch, j dat het doorgaans te zwaar is voor gym- nasiasten. Uit die fragmenten blijkt inder- daad, dat hare verzen zeer hartstochtelijk waren. Sappho leefde omstreeks 625560 voor Ghristus en werd geboren te Mitylene op het j eiland LeSbos. Op 30jarigen leeftijd vlucht- I te zij om onbekende redenen naar Sicilie. Zij was ge'huwd met een rijk man, die haar^ •een dochter Clei's schonk (zij noemt haar in een vers: ,,de lieflijke, aan gouden bloemen gelijke"). Op lateren leeftijd keerde zij naar haar geboorte-eiland terug, waar zij evfcnals alle rijke menschen een' slavenstoet j had en zich omringde met een schare jonge meisjes, die zij in de dichtkunst onderwees. Voor haar jeugdige vriendinnen gevoelde j zij een warme onschuldige liefde. Maar later levende dichters uit andere land- j streken, die jaloersch op haar roem waren, wisten uit die genegenheid gif te zuigen en j hare verzen uit te leggen als waren zij ver- vuld van onreine gedachten. Het gevolg was, dat er een legende ontstond, alsof de 1 dichteres, weduwe geworden, op rijpen leef- tijd gekomen in vurige liefde voor een mooien jongeling ontstoken zou zijn en dat zij door hem veracht en verlaten in wanhoop van de Leucadische rots in zee was ge- sprongen en zelfmoord had gepleegd. Hoewel sinds langen tijd wordt aange- nomen, dat deze legende lasterlijk is en dat Sappho inderdaad een brave vrouw was, van wie de Grieksche dichter Alcaeus zegt: „een heilige", heeft zoowel Jacob van Len- nep als Grillparzer die legende gebruikt j voor een spel. Van Lennep maakte er een operette van, die dus ook haar humoris- tische zijde heeft. Daarentegen diohtte Grill parzer een drama, dat thans ongeveer een eeuw oud is en nog steeds wordt gerekend onder de meesterwerken uit de Duitsche letterkunde. Maar omdat in dit drama Sappho haar liefde voor den mooien knaap i Phaon uitzingt en deze in het begin ook zijn bewondering, die meer de dichteres dan de vrouw geldt, uitspreekt, zijn er in dit drama gedeelten, die nogal zinnelijk van taal zijn en als zoodanig niet bepaald ge schikt om te lezen met een klasse jongens en meisjes. Want die zijn op dien leeftijd al romantisch genoeg. Grillparzer geeft de volgende voorstel- ling: Een jongeling Phaon, die elders in Griekenland woont, is door het lezen van Sappho's gedichten zonder haar ooit te hebben gezien, in vurige liefde, dus meer: bewondering ontbrand- Door zijn vader gezonden naar de Olympische spelen, komt hij daar juist op het terrein aan, als Sappho bij de lier haar lied zingt, waarmee zij de overwinning behaalt. Natuurlijk is zij mooi aangekleed en maakt zij grooten indruk op den on- ervaren jongen. Juist als zij haar lier val- len laat, raapt hij het instrument op, geeft het aan haar met dat gevolg, dat de be- daagde Sappho bij het zien van den schoonen knaap terstond vlam vat, zich met hem verlooft en hem meeneemt naar haar eiland. Langzamerhand komt Phaon tot bezinning en op 't'eiland aangekomen, verre van zijn ouders voelt hij zich eigenlijk ont- voerd. Sappho heeft eenige jaren geleden van slavenhandelaars een gestolen kindje gekocht, dat ondertusschen tot een schoone slavin, Melitta genaamd, is opgegroeid. Het drama vangt aan met den terugkeer van Sappho op het eiland. Door de jube- lende bewoners feestelijk ingehaald, stelt zij Phaon als haar verloofde voor en laat den feestmaaltijd gereed maken. Na een harts tochtelijk tooneel tusschen beide gelieven vertelt zij aan Melitta hoe mooi Phaon is, maar ontdekt tegelijk, dat haar slavin on- derwijl ook een mooi meisje geworden is. Zij legt door haar praten zelf de kiem voor een opgroeieride genegenheid, terwijl haar ontdekking haar jaloersch maakt. Bij het feestmaai moet Melitta wijn sohenken, maar morst op Phaon's kleed, wat door Sappho als een listigheid zal worden uitgelegd. Naar buiten gezonden om bloemen te plukken en een berisping ontvangen te hebben, gaat Melitta op een bank zitten weenen omdat zij uit haar land is gestolen. Ondertusschen is Phaon ook naar buiten gegaan en' verzucht hij, dat hij verre van zijn ouders is. Hij ziet het slavin- netje weenen, gaat naar haar toe, hoort wat haar de'ert en troost haar, dat zij lot- genooten zijn, want ook hij is van zijn ouders beroofd. Hij steekt haar als teeken van vriendschap een roos op de borst. Zij wil hem ook een roos geven, klimt op de bank, valt en wordt natuurlijk door Phaon opgevangen, die als hij 't meisje in zijn armen heeft, haar kust. Helaas komt Sappho op datzelfde oogenblik naar buiten. Boos zendt zij Melitta naar binnen en verwijt Phaon zijn gedrag. Terwijl deze op de bank een slaapje doet, gaat zij in een grot om verzen te maken. Als zij terugkomt, vindt zij haar verloofde slapende. Zij besluit hem wakker te kussen, denkende dat zijn allereerste woor'd Sappho zal zijn, maar tot haar ontzetting fhiistert hij: Melitta. Na een jaloersche scene loopt hij korzelig weg en de dichteres besluit haar slavin te ontbieden om haar te ver- manen. Bij dit standje ontdekt zij op het kleed der slavin Phaon's roos en als deze niet terstond aan haar wordt afgegeven, wordt de meesteres zoo vertoornd, dat zij een dolk grijpt. Phaon snelt toe, ontneemt haar het wapen en verklaart, dat Melitta de roos houden mag. Sappho besluit nu 1 door middeh van een vertrouwden slaaf 's nachts met een roeibootje Melitta naar j een ander eiland t£ laten brengen in de hoop: „Uit het oog, uit het hart". Maar j als die slaaf Melitta in het bootje wil trelr- ken, komt Phaon haar te hulp. Het plan j vernemend, komt hij op een vernuftig denk- beeld. Hij verjaagt den slaaf en gaat zelf 1 met Melitta in 't bootje om op 't andere eiland te gaan trouwen! Op 't geschreeuw van dien slaaf wordt alles wakker. ljlings worden een aantal I booten te water gelaten en eenige uren daarna worden beiden, nadat AAelitta een slag met een roeispaan op haar hoofd heeft gekregen, als gevangenen naar Sappho teruggebracht, die haar slavin straffen wil. Daarop verklaart Phaon, dat hij nu genoeg heeft van Sappho, die moordplannen heeft en als de dichteres bemerkt, dat het finaal tusschen hen beiden uit is, pleegt zij zelf moord. Ziehier de korte inhoud van het sentimen- teele drama. Laat erbij worden gevoegd de vertaling van een lied van Sappho. Natuur lijk is overzetting in de oorspronkelijke maat niet mogelijk: Sluimer ligt op de hooge bergen, Sluimer op het diepe dal, Op de toppen, op de kloven; Wat daar kruipt in donk're aarde, Wat daar zweeft in 't woudgebergte, Wat daar honingzoekend zoemt, Het. gewemel in de zeeen. En de bontgevederde Luchtbewoners, alle slapen. T. g. T. N1EUWE KAMERLEDEN. Dinsdag zijn door het centraal stem- bureau in Den Haag benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, ter vervanging van de tot Kamerlid gekozen Ministers, die na de vorming van het nieuwe Ka'binet voor het Kamerlidmaatschap hebben bedankt; voor Minister Heemskerk de heer C. van den Heuvel, te Haarlemmermeer; voor Mi nister Van Dijk de heer Th. Heukels te Rot terdam; voor Minister Ruys de Beeren- brouck de heer J. Ruttens te Wanssum; voor Minister De Geer, Jhr. Mr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, burgemeester van Baarn, en voor Minister De Visser, de heer H. J. Lovink te 's-Gravenhage. DE PENSIOENPREMIE VAN DE RIJKS AMBTENAREN. Naar de N. Haagsche Ct. verneemt, ligt het in het voornemen van de regeering reeds met 1 November a.s. gebruik te maken van de in de Pensioenwet gegeven bevoegdheid tot korting van 5/2 pCt. der wedden tot een maximum van 3000 voor het weduwen- en weezenpensioen en van 3 pCt. der voile wedden voor het eigen pensioen. Het algemeen bestuur van de Centrale van vereenigingen van personeel in's rijks- dienst, dat Woensdag in Den Haag ver- gaderd heeft, heeft een motie aangenomen. waarin het kennis genomen hebbende van de Toelichting op de Staatsbegrooting waaruit blijkt, dat van het recht op verhaal van pensioen-premie op de ambtenaren zal worden gebruik gemaakt; vast stelt, dat de salarissen premievrij zijn verleend; en, overwegende, dat premie-betaling een ver- kapte salarisvermindering .is, voorts van oordeel, dat de kosten van levensbehoeften nog van dien aard zijn, dat elke verminde- ring van het inkomen der ambtenaren ten sterkste moet worden afgewezen, het dage- lijksch bestuur opdraagt zoo mogelijk in samenwerking met andere organisaties, een krachtige actie tegen dezen aanslag op de bestaansvoorwaarden *van het Rijksperso- neel in te zetten. TEGEN DE TABAKSWET. Het comite van actie inzake de Tabaks- wet, gevormd uit een d tiental belangheb- bende vereenigingen, heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer ge- wend, waarin het zegt, dat de Tabakswet ingevoerd op een voor de industrie zeer ongunstig tijdstip, de consumtie van het product sterk doet verminderen, de werk- loosheid in de sigarenindustrie doet ver- meerderen, den producent en winkelier on- noodig kostbare en drukkende lasten op- legt, de persoonlijke vrijheid belemmert, voor controle op de richtige naleving het aanstellen van een groot aantal ambtena ren noodzakelijk maakt, en het Rijk geen voordeelen zal opbrengen, die opwegen tegen de nader in een memorie van toelich ting omschreven bezwaren. Om die redenen verzpekt adressante de Tweede Kamer met den meesten aandrang, de Tabakswet te willen intrekken. NACHTVORST-WEERBERICHTEN. Vanwege 't Ministerie van Landbouw wordt aan belangihebbenden medegedeeld, dat van 26 Sept. tot nadere aankondiging nachtvorst-weerberichten te hunner kennis wordt gebracht door middel van draad- looze berichten, welke te 4 uur en te 7 uur 45 min. n.m. door het militaire radio- station Vossegat worden geseind, waarop ze onmiddellijk radio-telefonisch worden herhaald door het radiostation voor de Militaire Luchtvaartafdeeling te Soester- berg. i Deze berichten worden door het station j Vossegat uitgezonden met de golflengte der weerverwachtingen (pi. m. 1000 M.) 1 welke onveranderd te 8 uur n.m. worden gegeven en door Soesterberg op een golf lengte van 1150 meter. FAMILlEPAgSEN. Naar de Res.bode verneemt, hebben thans de verschillende landen de volgende bepalingen vastgesteid voor de afgifte van i'amiliepassen, die thans worden afgegeven voor: Duitschland heeft als leeftijdsgrens voor kinderen gesteld 15 jaar (voorheen 21), Denemarken en ljsland eveneens; Belgie, Luxemburg, Frankrijk en Algerie, Engeland en lerland, Nederl. Oost-lndie (recht- streeksche zeewegen via Marseille) en Ned. West-Indie 16 jaar; Portugal, Zwitserland, Oostenrijk en de Vereenigde Staten 21 i jaar. Voor Belgie, Luxemburg, Frankrijk j en Algerie, Zwitserland, Denemarken en j ljsland, en Nederl. West-Indie is voor Ne- j derlanders geen visum noodig. Voor Nederl. Oost-lndie alleen 't bezoek aan Britsche havens. De belangrijkste wijziging hierin is, dat Duitschland de leeftijdsgrens van 21 heeft verlaagd tot 15. Tevens zijn door deze wijziging de gun- stige bepalingen van Zwitserland en Oos tenrijk feitelijk vervallen, want aangezien deze landen niet kunnen worden bereikt dan via Duitschland of Frankrijk zal men dan ook voor het bezoek aan die landen voor elk kind van 15 of 16 jaar een afzon- derlijken pas en afzonderlijk visum noodig hebben. „EEN VOORBEELD". Onder het opschrift „Een voorbeeld'' zegt de Stand.: In vele gemeenteraden vinden, bij pogin- gen tot bezuiniging, burgemeester en wet- houders de sociaal-democratische fractie op hun weg. Deze verzet zich met kracht, zoowel waar het de verlenging van werk- tijden als de verlaging van loonen en sala rissen betreft. De Amsterdamsche Raad heeft nu een voorbeeld gesteld, waarnaar men overal terecht verwijzen kan. Het college van Burg. en. Weth. nam een .besluit tot verlenging der werktijden. Van 'communistische zijde werd nu voorgesteld dit besluit in te trekken. Maar dit voorstel werd verworpen met alleen de communis tische stemmen voor. Heel de sociaal- democratische Raadsfractie plaatste zich eensgezind achter het college van Burg, en Weth., keurde zijn handelwijze goed. Dit voorbeeld verdient nog te meer de opmerkzaamheid, waar er zoo krachtig protest in enkele ambtenaars-organisaties tegen werd vernomen. SMYRNA. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ingekomen, dat bij den brand te Smyrna het gebouw, waarin het Nederlandsche consulaat-generaal was ge- vestigd, en het Wilhelmina-hospitaal een prooi van de vlammen geworden zijn. De Nederlandsche kolonie heeft naar het sdhijnt nagenoeg alle have en goed ver- loren. hand revolutie werd genoemd, zoo zijn eer- gisteren wild geworden afdeelingeri van de Grieksche vloot en van het leger op Chios, tvtytilene, oij Saloniki en Kaap Su- nion roerig geworden en zullen naderhand de helden van de revolutie worden ge noemd, hoewel hun heldenmoed geen greintje waard was en alle omstandighe den met hen meewaren. De geweldige nederlaag van het leger heeft de gemoe- deren verbitterd. Nu rnoeten er schuldi- gen gevonden of gemaakt worden en slachtoffers rnoeten vallen. 8000 man te Saloniki seinden naar Athene: „Lever ons Stratos en Goenaris uit, want zij zijn de schuldigen. Geef ons een andere regee ring". Andere troepen zonden vliegmac'ni- nes naar Athene en andere steden en lie- ten daar manifesten uitstrooien. Een ervan luidde: „lk, generaal Constas, ontvang de opdracht uit naam van leger en vloot het volgende te eischen: lo. Koning Constan- tijr. moet aftreden ten gunste van den kroonprins; 2o. de Nationale Vergadering moet onmiddellijk ontbonden worden; 3o. een betrouwbaar kabinet eischen wij, dat de buitenlandsche kwesties regelt en vrije verkiezingen uitschrijft voor een meuwe Nationale Vergadering; 4o. onmiddellijke versterking van het front in Thracie". Toen het garnizoen van Saloniki kennis kreeg van dit manifest, sloot het er zich bij aan, onder leiding van generaal Koet- zis en van Chios kwam een sympathie- betuiging van generaal Platsiras. De koning trad af. De regeering nam conge en bleef alleen tot het afdoen van de loopende dingen. Wie volgt? 's Konings tweede zoon, Alexander, die een blauwen Maandag koning van Grie kenland was, overleed in 1920 aan de ge- volgen van een beet van een aapje. 's Ko nings oudste zoon, prins George, ten be- 'noeve van wien koning Constantijn is af- getreden, heeft reeds meermalen verklaard bitter weinig op den troon gesteld te zijn. Wie volgt er dan op, stel er volgt er een op. Want prins Paul is door de mui- tende matrozen aan board van de „Helli" afgezonderd. Het meest kans schijnt te hebben, na den kroonprins, 's konings broer, die met een Amerikaansche million- nairsweduwe is gehuwd. Het Grieksche volk maakt moeiiijke da- gen door en het is eigenaardig, zoo ge- isoleerd als men het laat. Geen vinger is er uitgestoken om het te heipen. Daarom ook al is er van de vechtpartij in Thracie weinig heil te ver- wachten en doen de Grieken waarschij.i- lijk wijzer met zich maar o zoo koest te houden, al wordt hun dan het politieke strandgenoegen aan de Zwarte Zee voort- aan ontnomen. Adrianopel, Kirk Kilisse, Loeloe Bcergas, Rodosto en Enos worden alle weer Turksch, men kent de namen nog wel uit den grooten Balkan-oorlog, toen bij die plaatsen verschillende bloedi- ge slagen geleverd zijn. Niet langer zal Griekenland tusschen Bulgarije en Turkije in kunnen zitten, maar Bulgarije en Tur kije zullen een zwaren druk uitoefenen te gen een verkleind en moeilijk verdedig- baar Griekenland. Oost-Thracie wordt overgedaan en West-Thracie is de moeite niet waard. De houding van Kemal Pasja. Onderwijl gaat Kemal rustig zijn gang, Het verzoek van den paus om verder bloedvergieten te voorkomen heeft hij voor kennisgeving aangenomen en op de vragen van den Engelschen bevelhebber in het neutrale gebied van Tsjanak heeft hij een ontwijkend briefje teruggeschreven. „Ik hoor raar op", schrijft hij „dat er een neutrale zone schijnt te bestaan. Bij nade re informatie blijkt mij, dat dit de streek is, waar de Engelschen op het oogenblik de huizen afbreken en de wegen vernielen. Dat rnoeten ze niet doen. Laat hen ervan overtuigd zijn, dat ik even graag als zij incidenten wil vermijden." Alle toebereidselen om Smyrna te verla ten zijn klaar. Moestafa Kemals regeering zetelt reeds te Konia, dus heel wat dichter bij1 dan Angora. En 70.000 man van Kemals troepen rukken in drie colonnes naar het j neutrale gebied van Scoetari. Dat is niet aardig van hem; eerst laat hijl de Engel- i schen zich afsloven bij Tsjanak, en nu i rnoeten de Engelschen maar zien hoe ze j in een ommezien naar de noordelijke zone tegenover Konstantinopel verhuizen. Bij i Bigha zijn opnieuw Kemalistische gewa- penden binnengedrongen en gedragen zich daar als heer en meester; voor de En gelschen om tureluursch te worden. DE CRISIS IN HET NABIJE OOSTEN. De verwarring in Griekenland. Evenals in 1919 de Duitsche matrozen te Kiel begonnen met den heibel, die nader- Te Konstantinopel heerscht groote ver- slagenheid al is men er nog zoo dankbaar, dat Kemal de Grieken er heeft uitgeklopt. De sultan zit op knipnagels, wat die Ke mal nu wel eigenlijk wil, en denkt eraan om als het niet anders kan, maar af te treden. Hamid bey, de bekende jong-Turk en nationalist, moet dan groot-vizier wor den en wie weet, maakt prins Selim nog een kansje om sultan te spelen, tenminste als Kemal den jongen man het kansje open laat. En van die mooie Parijsche voorstellen, die de heer Franklin Bouillon Kemal zou overhandigen, daarvan is nog niets nader bekend. Dat is jammer, want de geallieer- de pers heeft, uit een voorbarige ingeno- menheid met de verregaande soebatterij met den jong-Turkschen geweldenaar, die zoo snel uit het Oosten naar het Westen kwam opzetten, van Zondag af beweerd, dat ieder uur Kemals antwoord kon bin- nenkomen. Maar Kemal is een taaie Oos- terling, opgevoed in het militaire Berlijn der florissante Duitsche dagen en nu heeft hij alle touwen in handen, die naar Konstantinopel en den sultaiistroon voe- ren, dus hij overijlt zich met. Voor bood- schappers, die hem zoeken, heeft hij in Smyrna een bordje laten aanslaan met de tijding ,,Wie mij hebben wil zoeke mij hoogerop, in de richting van de Zee van Marmora, want te Smyrna zit ik niet". En hij deed dit in de stellige wetenschap, dat een ieder, die bet buitenland intrekt om hem te zoeken, wel verdwalen zal D'ANNUNZIO NAAR HET KLOOSTER? Naar de bladen jnelden te Rome is d'Annunzio voorneinens, tot de Francis- kaner orde toe te treden en zijn verdere leven in een klooster door te brengen om een door hem afgelegde belofte te ver- vullen. TER NEUZEN, 29 Sept. 1922. LIEDEREN AVOND EMI EL HULLEBROECK. Veel onzer lezers zullen zich nog den Vlaamschen zanger herinneren, die hier in het hotel des Pays Bas, onder den oorlog, ten voordeele zijner iijdende landgenooten kwam zingen. Het was er stampvol en het succes was overgroot. Niemand als Hulle- broeck kan zijn publiek boeien en meesle- pen. Zoowel in zijn gevoelige als in zijn guitige liederen weet hij te bekoren of te ontroeren. Hullebroeck trok na den oorlog naar Zuid-Afrika, alwaar hij lange maanden rondreisde en zong voor onze stambroe- ders, de Boeren. Thans komt hij, na een lange afwezigheid, terug en bezoekt ook onze stad. Hij zal, onder meer, vertellen en zingen over het Zuid-Afrikaansche volk en zijn beste liederen uit zijn uitgebreid repertciium laten hooren. Zonder twijfel zullen al degenen, die iets voelen voor muziek, zich op 2 Oct. opmaken om den Vlaamschen zanger te gaan toejuichen. Men raadplege de aan kondiging in ons blad. POSTERIJEN. Met ingang van 1 October a.s. worden de hulpkantoren Hoek, Stoppeldijk, Koewacht, Westdorpe en Zuiddorpe, op Zon- en feest- dagen voor den telegraaf- en telefoondienst gesloten. Hoek wordt op Zondagen even eens voor den postdienst gesloten. terwijl de openstelling op feestdagen blijft ge- handhaafd. Z1TTING PROVINC1ALE STATEN VAN ZEELAND. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der najaarszitting van de Prov. Staten bepaald op Maandag 4 December a.s., des namiddags te 2 uur, terwijl het in de bedoeling ligt de afdeelingsversiagen te behandelen in eene vergadering op Dins dag 19 December des voormiddags te 10 uur. AANBESTEED. Vanwege het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is aanbesteed het leggen van kabels te Gorichem en uitbreiding van het locale telefoonnet. Laagste inschrijver was de heer H. de Kruijf te Ter Neuzen voor /6200. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 17 tot en met 23 Sept. in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoi'dea (buiktyphus)Ter Neuzen 1. Roodvonk: Vlissingen 1; Westdorpe 2. DiptheritisHoofdplaat 1, Koudekerke 1, Middelburg 1. EXAMEN HOOFDAKTE. Geslaagd te Breda voor het examen hoofdakte, de heer A. J. Bal te Lams- waarde. PQL1T1E-DIPLOMA. Geslaagd voor het politie-diploma met aanteekening, gehouden te 's Hertogen- bosch vanwege den R. K. Politiebond ,,St. Michael", de heer E. Durinck, te Ossenisse. AFGEBRAND. Gister is te Walsoorden de nieuwe bloemfabriek door onbekende oorzaak af- gebrand. Het kantoor en de woning van den Di- recteur werden behouden. KENT UW RECHTEN. Nog enkele weken en de Invaliditeitswet zal eindelijk Invaliditeitswet mogen heeten. Tot nu toe zijn voor de toekenning van renten alleen de overgangsbepalingen van toe- passiirg. De voordeelen dezer overgangs bepalingen zijn niet te onderschatten, hetgeen wel blijkt uit het volgende. Er waren op 1 September j.l. in het geheel 21468 renten toegekend tot een gezamenlijk jaarlijksch rentebedrag van f 3.212.040, hierin zijn niet begrepen de renten, die op grond van de Vrijwillige Ouderdomsverzeke- ring en de kostelooze Ouderdomsrenten, die voor 3 December 1919 waren toegekend. Ook aan weezen- en weduwenrenten worden reeds belangrijke bedragen uitgekeerd. Op 1 September j.l. waren er reeds 3276 loopende weezenrenten met een jaarlijksch rentebedrag van 573.398.28 en 1536 loopende weduwen renten met een jaarlijksch rentebedrag van jf 257.437.70. En art. 99 der I. W. (kostelooze genees- kundige behandeling van verzekerden, die invalide dreigen te worden) hedft schitterende resultaten afgeworpen. Op 1 September j.l. waren 4390 patienten in behandeling of reeds genezen ontslagen. Ieder weet (uit ondervinding of uit naaste j*?!*1? V; rm N1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1