sTTrt. 6EMENGDE BERICHTEnT gelegd f 18.354,13 en terugbetaald f 8554,21, alzoo tneer ingelegd dan terug betaald t 9789,92. Het aantal n.euw uitgegeven bo'ekjes be- draagt 13. Onder de inlagen waren 4 formulieren ad fl,in spaarbankzegels van 5 cent en 71 formulieren met spaarzegeis van 1 cent (schoolsparen). Door tusschenkomst van het postkantoor werd op een Staatsschuldboekje afgeschre- ven f 50. QESLAAGD. Gister slaagde-te Brussel aan de Staats- hoefsmidschool als een der eersten, de heer A. J. Schieman te Axel, voor leeraar hoefsmid. De heer Schieman is gedurende het be- staan der hoefsmidschool te Brussel de eerste buitenlander, die het diploma der school kon verwerven. PRODUCTIECONTROLE B1J MELK- KOE1EN IN OOST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Vrijdag jl. hidden te Ter Neuzen afge- vaardigden van een 4tal stierenvereenigin- gen eene besprek'ng over bovengenoemd onderwerp, met den Rijkszuivelconsulent, Laatstgenoemde zette uiteen, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen, door gemeenschap- pelijke aanschaffing van goede stieren, op den goeden weg is wat betreft de vee- verbetering. Deze maatregelen dienen ech- ter met productiecontrole te warden aan- gevuld. Melkopbrengsten en vetgehalte der melk loopen zeer uiteen. Als uitersten voor de melkopbrengsten werden voor volwas- sen koeien genoemd: ruim 10.000 K.G. en klein 2000 K.G. per melkjaar. Het gemid- delde jaarvetgehalte van onze koeien loopt uiteen van 2.25 pet. tot 4.25 pet. In het eerste geval behoeft men 40 K.G. melk vooai 1 K.G. boter, in het laatste 21 K.G. Hooge productie en hoog vetgehalte er ven, zoowel door de koe als door den stier, over. Als voordeelen van de pro- dudie-controle werden genoemd: 1. Beter toezicht op inelkwijze en vee- behandeling door het personeel. 2. Men is in staat bif de voeding meer met de productie rekening te houden. 3. Men kan de koeien, die door te lage productie den kost niet waard zijn, op- ruimen. 4. Voor de fokkerij worden de meest productieve dieren gebruikt. De productie-controle behoeft slechts 1 maal om de drie weken te g>»schieden. Het best kan dit gebeuren doordat een 15- tal l.andbouwers samen een controleur aan- stellen. Op die wijze hebben de boer zelf of het personeel 'er niets aan te doen. Het melkonderzoek geschiedt in Middel- burg. Wanneer een koe droog gaat, krijgt de veehouder de uitgerekende melklijst thuis. De kosten bedragen, als naarmate de deelname, 4 jgld. tot 6 gld. per koe en per jaar. Wanneer eene koe *4000 K. G. melk a 8 cent geeft, kost de productie controle, die zeer nuttig is, nog geen 2 pet. van de bruto opbrengst. Door de aanwezigen werd besloten, dat elk in eigen kring zou opwekken tot deel- name aan de melk-controle. Over enke le weken zullen dan de besturen samen komen en zal uitgemaakt woraen, 'of tot stichling van een of meer controle-vereeni- gingen kan worden overgegaan. BEoTRlJDING WERKLOOSHEID. Door de Christ. Werkliedenvereeniging „Recht en Gelijk" en de R. K. Landarbei- dersvereeniging „St. Deus Dedit" was eene vergadering uitgeschreven, waartoe tot bij- womng waren uitgenoodigd de beide af- deelingen van de Z. L. M.; de R. K. Boeren- bond en de Christ. Boeren en Tuinders- bond, benevens de secretaris van de Kamer van Koopbandel en den directeur van de Gem. Arbeidsbeurs te Ter Neuzen. Deze vergadering werd Dinsdag te Axel genouden onder leiding van den heer Hui- zinga, Burgemeester van Ter Neuzen. De voorzitter deelde mede, dat kennis- geving van verhindering, o. m. was inge- komen van de heeren A. Wolfert, D. J. Dees en de secretaris van de Kamer van Koophandel. Deze vergadering is door de vereenigin- gen bovengenoemd uitgeschreven, met het oog op de te verwaohten werkloosheid onder de landarbeiders. In Zeeuwsch-Vlaanderen aldus de voorzitter zijn 4200 landarbeiders van beroep, doch daarnaast zijn er nog 3000, die ook op het land werken en welke' in den regel van het eene werk op het andere gaan, doch die ook moeten worden gelholpen. Er moet dus voor deze eene voorziening worden getroffen, willen dezen voor gebrek bewaard blijven. Als oorzaken der te verwachten werk loosheid kan worden aangemerkt, aller- eerst de heerschende malaise in het land- bouwbedrijf, zoodat door de landbouwers geen buitengewoon werk wordt gezocht; in de tweede plaats merkt de voorzitter op, gingen voor den oorlog, vele landarbei ders naar Noordelijk Nederland, Duitsch- land en elders, wat thans is uitgesloten door de werkloosheid die daar ook wordt aangetroffen; als derde oorzaak mag genoemd wor den het sluiten van de vlasfabrieken, waar- door een groot aantal werklieden broode loos zijn geworden; en eindelijk zou spreker willen wijzen op het groote aantal Belgische arbeiders, die over de grens komen, en door de lage va luta voor een lager loon werken, dan de Nederlandsche arbeiders kunnen doen. En hoewel wij niet onvriendelijk willen zijn tegenover onze buren, toch is het een feit, dat hunne aanwezigheid, de noodstand verhoegt. Is er een weg te vinden om hier te helpent De voorzitter was van oordeel, dat er iets gedaan kan worden. Hij wees daarbij op het volgende: Wij moeten de landbouwers vragen om zooveel mogelijk hunne werklieden aan den arbeid te houden, zoo mogelijk het getal uit te breiden door werk in hun bedrijf te zoe- ken; dan zou hij daarna willen wijzen op polderwerken, die noodzakelijk zijn en thans kunnen worden ter hand genomen, hierbij wijzende op de Nieuw Othenepolder, waar de dijk moet worden verzwaard en meerdere werken noodig zijn; voorts op de kanalisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen, b.v. van Sluiskil naar Hulst, Ter NeuzenZaamslag—Hulst- St. Nicolaas, enz. Er is dus werk te vinden, als de vergade ring maar van oordeel is, dat moet worden gehundeld in het algemeen belang. Na dit inleidend woord is door de ver- schiilende aanwezigen het woord gevoerd; waaronder er waren die bezwaren hadden; zioh beklaagden over niet zelden minder goede handelingen der werklieden, doch wel van gevoelen zijn, dat hier wat moet wor den gedaan. Anderen geloofden niet, dat de werkloos heid zoo ernstig zou zijn. Algemeen werd door de landbouwers ver- klaard, dat zij hunne werklieden zooveel mogelijk zulilen vasthouden en aan den ar beid doen blijven. Enkele verklaarden nog andere dan dedoor den voorzitter genoemde werken te kunnen noemen, zoo o.a. op het dempen van het Hellegat bij Ossenisse, verbeteren van we- gen en voetpaden door polder- en ge- meentebesturen, verbetering van de water- afvoer in Zeeuwsch-Vlaanderen, meer bij- zonder de lage gedeelten, enz. enz. Er kan gezegd worden, dat velen over de kwestie hadden nagedacht, terwijl men al gemeen van gevoelen was, dat zooveel mo gelijk werk moet worden gezocht, en het verleenen van steun moet worden voor- komen. Na deze besprekingen is besloten eene commissie te vormen, uit de aanwezige or- ganisaties, benevens twee afgevaardigden uit de Kamer van Koophandel en van de R. K. Werkliedenvereenigingen, n.l. de Standsorganisatie. Met een woord van dank voor de goede opkomst en de betoonde belangstelling bij de besprekingen, sloot de voorzitter deze vergaderiifg. DE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE PROVINCIES EN TUSSCHEN DEZE ONDERLING In de jongste zomerzitting van de Sta- ten van Zeeland kwam de heer van Nif- trik zooals destijds gemeld op zijn be- schouwingen, gehouden bij de behandelir.g der begrooting voor 1923 terug en stelde hij de volgende motie voor: ,,De Staten der Provincie Zeeland noodi- gen Gedeputeerde Staten uit: bij de Rijks- regeering te blijven aandringen op perio- dieke herzien'ing der Rijksuitkeering, in den geest van de motie Fock—Ferf; en de Rijksregeeri'ng fe verzoeken een egahsatie- svsteem te ontwerpen in dien zin, dat de kosten van den technischen dienst op alle provincien in gelijke mate drukken." Thans is naar aanleiding van het aan- nemen van die motie (het eerste gedeel te z.h.s. en het tweede met 29 tegen 9 stemmen), door Ged. Staten een adres gezonden aan H. M. de Koningin, waar- in er op wordt gewezen, dat bij de be- handeling van het eerste gedeelte van de ze motie inef instemming werd aangehaald het betoog bij Van Leeuwen, de Prov. wet, bladz. 315 en 316, dat de bij art. 72 dei wet van 17 Juni 1905 geregelde uitkeering bernst op billijkheids, maar ook op rechts- gronden; dat daarom riiet duidelijk is, waarom deze uitkeering onveranderlijk zou moeten zijn, en dat juist de jaren, welke achter ons liggen, ten duidelijkste hebben aangetoond, dat periodieke herziening drin- gend noodzakelijk is'. Van andere zijde werd er op gewezen, dat Zeeland in een zeer on- gunstige positie verkeert en dat op de bevolkingin Zeeland ongetwijfeld de meest zware druk is gelegd, Volgens gegevens, overgelegd in de laatste vergadering van de Mij. voor Nijverheid en Handel, is in Zeeland de toeneming van de bevolking van 1914 tot 1922 het geringst geweest, slechts 3 pet., terwijl, wat de stijging be treft, Zeeland in de zesde plaats kwam. Sedert 1914 is in Zeeland de belasting- druk met 210 pet. gestegen; de Provincie neemt te dien opzichte eene zeer ongun- stige plaats in. Het eerste gedeelte der motie werd zoo als gezegd met algemeene stemmen aan- genomen. De Staten hebben daarmede uit- gesproken, dat zij jjen voile instemmen met de pogingen, welke door het Ged. Collece reeds vroeger zijn aangewend om de Rijksuitkeering verhoogd te kriigen, en dat niet alleen de uitvoerende macht, maar de geheele vertegenwoordiging in de Pro vincie overtuigd is van de billijkbeid en de noodzakdijkhe'd van die verhooging. Ver- gHijking van de ciifers, welke ten grond- slag lagen aan de thans uitgekeerde Rijks- vergoeding, met de daarmede overeenko- mende cijfers in de begrooting voor 1923 geeft het volgende, waarbij de eerste cij fers die der staatsbegrooting 1900 en de tweede die der Prov. begrooting 1923 aan- geven: Jaarwedden Ged. Staten 12000 gld. en 18000 gld.;idem griffier 3500 gld. en 5375 gld.; idem ambtenaren griffie 27.100 gld. en 71.000 gld.; schrijfloonen 400 gld. en memorie of totaal de eerste cijfers ver hoogd met 8 f»ct. 46.440 gld. en de laatste 95.375 gld. Voor de volgende posten wordt genomen de middelsom 18991903 en het geraamde voor 1923 reis- en verblijfkosten Prov. Staten 2.548.77 gld. en 5000 gld.; idem Ged. Staten 81.49 gld. en 3600 gld.; idem ambtenaren 217.97 gld. en 950 gld.; bureelbehoeften 790.67 en 2400 gld.; druk- en bindwerk 2597.85 gld. en 26.600 gld; briefporten en andere uitgaven 440.99 en 2400 gld.; verlichting 391.75 en 70 gld. verwarming 660.21 gld. en 2700 gld.; schoonhcuden 572.14 gld. en 22.00 gld.; totaal respectievelijk 8301.84 gld. en 46.550 gld. De uitkeering werd dus geraamd naar een bedrag van 54.741.84 gld., wat nu is gestegen tot 141.925 gld. Deze vergelijking toont helder aan, hoe zeer de Provincie gedrukt \yordt door deze kosten, welke alle betrekking hebben op het bestuur der Provincie in engeren zin en voor het overgroote deel veroorzaakt worden door de werkzaamheden, welke dat bestuur ter uitvoering van "Rijkswet- ten en ten behoeve van het Rijk verricht. Het is dan oqk aldus het adres zeker niet onbillijk te achten, wanneer verhoo ging van de Rijksvergoeding wordt ge vraagd. In verband met het tweede gedeelte der motie wordt opgemerkt, dat de tegen- stemmers hunne stem aldus uitbrachten, niet omdat zij het met de strekking der motie niet eens waren, maar alleen om dat zij in de tegenwoordige omstandighe- den niet de verwachting durfden :oeste- ren, dat verwezenlijking van het in dat tweede gedeelte uitgesproken denkbeeld in den eersten tijd groote kans van slagen zou.de hebben. Aangenomen mag dan ook worden, dat de Staten van Zeeland alge meen de wenschelijkhe'd van dit denkbeeld hebben beaamd. Ter verdediging van dit tweede gedeelte werd er op gewezen, 'dat het denkbeeld om groote algemeene belangen, als de verdediging van den vaderlandschen bo- dem en het instandhouden van 3e ver- keerswegen, door alle deelen des lands in gelijke mate te doen bekostigen, vol- komen logisch is; dat inderdaad beharti- ging van deze belangen een onbillijken druk legt op sommige provincien, die bui- ten hun schuld omgaat, en dat het inder daad juister en billijker zou zijn geweest, indien van het begin af de lasten van den technischen dienst door het geheele rijk waren gedragen. Aangevoerd werd, dat bij doorvoering van het denkbeeld enkele provincien meer dan tot dusver zouden moeten betalen ten bate van andere, maar dat daarmede juist de billijkheid zou worden betracht. Het grootste bedrag zou moeten worden betaald door de provincien Zuid- en Noord Holland, maar waarom is daar de belas- tingdruk lager dan hier en vooral in Zuid- Holland zoo laag? Niet, omdat daar knap- pere menschen wonen, of menschen, die hetev financieel aangelegd zijn met het oog op de oerekening en vaststelling der belas- tingen, maar uitsluitend, omdat naar Zuid- en Noord-Holland toevloeien de groote kapitalen uit het geheele land. Daar vindt men in de eerste plaats de groote havens, daar vindt men de residentiestad, daar zijn kantoren, tal van fabrieken, industrieen en stoomvaartmaatschappijen, die het ka- pitaal uit geheel Nederland concentree- ren, zoodat de draagkracht d.aar heel groot en de indiVidueeie druk van de belastingen heel laag is. Maar is het dan niet billijk, zoo gaat het adres verder, dat van dat Nederlandsche kapitaal, het- welk daar bij elkaar vloeit, een gedeelte wordt afgestaan voor bodem- en wegenbe- langen in overig Nederland? Het is inderdaad niet tejjen te spreken dat voor de kieinere provincien de finan- cieering van hetgeen zij moeten doen bui tengewoon moedijk is geworden. Uit enkele staten blijkt, dat de gewone uitgaven der provincie Zeeland in de jaren 1914 tot en met 1923 zijn gestegen als volgt: 1914 548.912 gld.; 1915 60lu64 gld.; 1916 633.957 gld.; Iul7 714.945 gld.; Inl8 879.979 gld.; 191U 1.157.314 gld.; 1920 1.420.656 gld.; 1921 1.531.783 gld.; 1922 4.778.822 gld. en 1923 1.702.939.50 eld. De opbrengst der opcenten was in 1914 349.822 gld.; in 1918 389.087 gld. en is voor 1922 en 1923 geraamd op 1.119.500 gld. Met de laatste verhooging, 50 op centen op grond- en personeele belastin- en 20 op vermogens- en inkomstenbelasting is de provincie gekomen aan het maximum dat de provinciate wet toestaat. Verhoo ging van dit maximum kan ook volgens de verklaring van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken niet worden ver- wacht. Trouwens, de nu reeds onbillijke belastingdruk zou bij verdere verhooging nog onbillijker worden. Intu.sschen roepen verschillende vraagstukken dringend om vervu.lling. Voor den a.anleg van tram- en locaalspoorwegen werden door de staten belangrijke rente'ooze vocrscho ten of deel- nemingin het maatschappelijk kapitaal toe- gezegd (Breskens—Hoofdplaat 137.000 gld. Breskens—Groede—Cadzand— Retranche- nrmtSlu's 390.000 gld-, Zuid-Beveland 1.252.000 gld., Tholen 1.209.000 gld.); de nTdamming of overbrugging van de Een- dracht is in studie; de electrificatie van Zeeuwsch-Vlaanderen is in vollen gang, die van overig Zeeland in voorbereiding, eene commissie uit de Staten, belast met het onderzoek naar de verkeersmiddelen in Zeeland, heeft verschillende belangrijke desirata naar voren gebracht en o.m. ge wezen dp de noodzakelijkheid van verbe tering van het wegennet in Zeeland. Zoo- der nadere versterking van de inkomsten zal de uitvoering van de reeds genoemde besluiten stuiten op financieele moeilijkhe- den en zal de voltrekking van andere no"bd- zakelijke maatregelen tot de vrome wen- schen blijven behooren,. Zal de provincie Zeeland in staat zijn, datgene te volvoeren. wat zij voor hare ontwikkeling en in het belang van hare ingezetenen noodzakelijk acht, dan zal de hulp van regeeringswege niet kunnen uitblijven. De maatregelen, in de motie-Van Niftrik belichaamd, zullen daartoe in de eerste plaats "kunnen strek- ken. Dc Staten van Zeeland spreken daarom het vertrcwen uit, dat de Koningin de noodige voorzieningen zal willen treffen, om tot de uitvoering der gevraagde maat regelen te geraken. ZAAMSLAG. De heer P. Bosselaar, onderwijzer aan de Herv. school alhier, 4S' benoemd aan die school te CapelleBiezelinge, terwijl in diens plaats tegen 1 Oct. a.s. is benoemd de heer J. de Bruijne te Ter Neuzen. Een koe van den slager J. van Hermor;, welke in een weiland liep, viel in een sloot, brak den nek, en was fefstond dood. AXEL. In de Dinsdag alhier gehouden raads- zitting is afgewezen een verzoek van de Alg. Ned. vereeniging „Het Groene Kruis" om subsidie, aangezien daaraan reeds sub- sidie verleend wordt en werd ter zijde ge legd een adres der Zeeuwsche politie- honden-dresseervereeniging, met verzoek om subsidie. De rooilijn aan den Armendijk werd vast- gesteld overeenkomstig dien van het onlangs aldaar gebouwde nieuwe huis, na verwer- ping van een voorstel van den heer Kruijsse, met 6 tegen 5 stemmen, om die rooilijn zoo- danig te bepalen, dat de weg op den Armen dijk een breedte zou behouden als die van den aansluitenden klinkerweg. Op verzoek van desbetreffende ouders, wonenae buiten den kring van 4 K.M. in de gemeente, zal aan hen jaarlijks 20 per schoolgaand kind worden uitgekeerd ter vergoeding voor schoeisel. Gunstig werd beschikt op een verzoek van L. Wiemes e.a. om aan hen terug te geven de door hen gemaakte kosten voor rioleering van het zijstraatje van de Weststraat (pl.m. ft 5,—). Aangenomen werd een voorstel van bur gemeester en wethouders om de oude zie- kenbarak volledig te herstellen, waarvan de kosten op f 965 worden geraamd. Burgemeester en wethouders stelden voor op grond van de gebleken geringe belang stelling der ingezetenen voor aansluiting aan een electrisch net, de tegenwoordige malaise en het door de P. Z. E. M. aange- boden onaannemelijk contract, vooralsnog daarbij niet aan te sluiten. Vastgesteld werd de begrooting van het Burgerlijk Armibestuur en die der gemeente, in hoofdzaak zooals die door Burg, en Weth. is aangeboden. Aangenomen werd een voorstel van den heer Dieleman, om aan Ged. Staten dezer provincie te verzoeken, in verband met de veranderde tijdsomstandigheden, de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en wethouders te willen herzien, voor de ge heele provincie Zeeland, en daarbij voor de gemeente Axel eene regeling te treffen, waarbij de jaarwedden van burgemeester en secretaris met ingang van 1 Januari 1923 worden gesteld op 3000 in minimum en /4000 in maximum (thans is dit 3600- 4600) en die der wethouders gezamenlijk op 600 (thans /760). Voorts werd op voorstel van Burg, en Weth. besloten de periodieke verhooging waarop de ontvanger volgens de bestaande regeling in 1923 recht zoude hebben (van f 1200 naar 1600) in verband met ver- minderde werkzaamheden en de desbetref fende circulaire van Ged. Staten niet toe te kennen. BOSCHKAPELLE. In het vervolg zal er alhier des Zondags geen postbestelling meer plaats hebben. Er is evenwel gelegenheid om van kwart voor tot kwart na elven de post ten kantore af te halen. Onze dorpsgenoot de Eerwaarde Bree der Aug. Verdurmen uit't klooster Averbode (Belgie) vertrekt den '9en Oct. naar de Missies in Brazilie. Hij zal aldaar de func- tie van koster-organist vervullen. Een vrouw zette 's morgens een pan met spek op 't vuur, waarna ze naar den stal ging om haar beesten te verzorgen. In dien tijd sloeg de vlam in de pan en in een oogwenk was de keuken in rook en vlam- men gehuld. Een voorbijkomend werkman zag het gevaar en haastte zich met een paar emmers water het vuur te dooven, waardoor grooter onheil voorkomen werd. De vrouw had van de heele situatie niets gemerkt. KOEWACHT. Zondag n.m. had in de Zusterschool alhier een algem. vergadering plaats van de Ieden der R. K. Boerenbond en R.K. Jongen Boerenstand. Wegens het slechte wfeder waren slechts een 50tal personen aanwezig. De heer A. E. Langenhorst, di recteur der Landbouwwinterschool te Hulst hield een uitgebreide rede. In het eerste gedeelte besprak hij de werking der ongevallen-verzekeringswet, die 1 januari a.s. in werking treedt. Hij spoorde alien aan zich aan te sluiten bij de vereeniging voor Ongevallenverzekering van den N.-Br. Chr. Boerenbond, wijl men dan het goed- koopst en gemakkelijkst verzekerd is. Wis zich voor 1 Oct. a.s. bij den secretaris 4iet aangegeven heeft, wordt met 1 Jan. a.s. ambtshalve door het Rijk verzekerd. Hij betaait dan meer en zal meer admini- stratie hebben. In het tweede jjedeelte be sprak hij de Landoouwwfinterschool en zette in het breede het nut daarvan uiteen. Onder de pauze werd het lied „Kruis en Ploeg" gezongen, waarna de weleerw. heer E. Daens, kring-adviseur, sprak ovei Slachtvee-verzekering en de noodzakelijk heid der boeren zicn nauw aaneen te slui ten in dezen voor "den landbouw zoo'n moeilijken tijd. Vier nieuwe leden gaven zich op, terwijl verschillende de verklaring voor de Ongeval'ienverzekering teekenden. Maandag vierden de echtelieden Hijp. Baert en Pharailde van Regenmortei hun gouden huwelijksfeest. Ofschoon de jubilarissen besloten hadden het feest al leen in familiekring te vieren, ontvingen zij toch van verschillende zijden bewijzen van belangstelling en staken op vele huizen de vlaggen. BOKSEN. Hoe zal de groote Descamps wel geke- ken hebben, schrijft de N. R. Crt., toen Zondagmiddag de uitspraak van de jury kwam, bij welxe Siki tot overwinnaar werd uitgeroepen na zijn gevecht met Carpen tier? De groote manager moet wel heel somber hebben gekeken, want had hij niet in overdreven opwinding verteld, dat zijn George nu In zulk een voortrettelijke con- ditie was, dat zelfs Dempsey zich niet staande zou kunnen "houden. En nuCarpentier geslagen door den neger 't Waren kenners, heusche kenners van de bokssport, die ons verleden week met een zekerheid, die geen twijfel liet, wis- ten te overtuigen, dat Siki geen drie ron- den zou staan. Het Belgische blad De Standaard komt er rond vooruit en schrijft: Wij ekenden ook op eene zegenpraal van Carpentier. Men vertelde ons uit La Guerche, waar hij zich aan het oefenen was, zooveel moois en wonderlijks over zijn vorm, over zijn rustigen glimlach waar- mee hij zijne partners al uitgezochte kleurlingen neerzond, over zijne zalige berusting in het verloop van den strijd Maar die meening op zijn zegepraal was toch niet zoo zuiver en onverbitterd sinds wij hier te Brussel Battling Siki zelf in strijd mochten zien, dat Drortzen stand- beeld, vol vuur en beweeglijkheid, vol schoonheid van lijn en ook van kracht; en toen we zagen hoe onvermurwbaar zijn vuisten neerbonkten op het lijf van zijn te- genstander, terwijl deze zelf, met alle aan- gewende kracht, hem nog niet eens aan 't wankelen bracht. Geen slechter leidsman in vooruitzichten dan het al te verregaand chauvinisme, en daaraan lijden onze Fransche konfraters helaas wat al te veel. Wat nog droeviger is, dat is dat onze Belgische sportkronij- kers meenen hunne Parijzer ambtsbroeders hierin te moeten navolgen, zoodat het er bij hen maar niet in kon dat "de kleine god Carpentier ook maar in het minste kon worden veron trust. Dit is nu echter wel gebeurd. Wij wach- ten de gevolgen af. Eerst en vooral, ex cuses bij de vleet, verbetering der strijd- methode van Siki en de stellige verzekering dat Carpentier niet in den haak was. Maar deze uitslag brengt toch dit goeds mede, dat Carpentier niet meer zonder al te groote desertie-schande den ring zal mogen vaarwel zeggen, en we hier nog eenige schoone gevechten in het verschiet krijgen. Want, ondanks de nederlaag vanwege Battling Siki, is en blijft Carpentier een kampioen eenig in zijn slag! Het blad vertelt dan als volgt: Des morgens waren beide Doksers ge- wogen: ze kwamen stipt aan het gewicht voor het kampioenschap welke die inzet was van den match. Oneindig veel volk was opgekomen, on danks het dreigende weder. De ring zelve was beschut met dekzeilen, zoodat de strijd op dat gebied, zonder stoornis kon door- gaan. De eerste ronde viel Carpentier voort- durend aan en Siki had nogal toe te kijken. En toch zag men dat Carpentier niet aoor- gaf en zijne rechter en linker aan juistheid mangelden. Maar de neger is uitermate vlug en ontwijkt menigen slag. De 2e ronde schijnt Siki wat strijdlusti- ger. 3e ronde: Carpentier zendt Siki menig- maal ten gronde en geeft den indruk de „afmaking" te zoeken. Maar Siki staat op en herneemt den strijd. Hij zendt op zijne beurt met een rechter hoekslag Carpen tier ten vloere, en als deze opstaat, juist wanneer de gong weergalmt, schijnt hij eenigzins te zwijmelen. Bij den aanvang van den ~4de ronde, stormt Siki rechtstreeks op Carpentier los, die erg verrast schijnt en dan ook niets beters weet dan zich te dekken en zijn tegenstrever in 't oog te houden. Maar Siki is vol leven en vuur en brengt heel deze ronde in zijn voordeel. 5de ronde: Zelfde spel. Siki haalt al zijn bekwaamneden uit en verwondert l'eder- een. Hi] valt gedurig aan. Zendt Carpentier hem neer, vlug als 'n kat is hij recht en Carpentier zelf gaat zwijmelen in de koor- den. Zesde ronde: Wij kunnen in deze haas- tige nota's niet juist bepalen wat er ge beurd is, maar komen er in onze „beschou- wingen"' op terug. In elk geval Carpentier verklaart tijdens de rust te zijn omgewor- pen, enhij geeft op De rechters roepen Siki overwinnaar uit; daarna wordt die herroepen en Carpentier zou winnen. Doch het publiek protesteert overmatig, en dan komen de rechters er op neer noch overwinnaar noch overwon- nene te verklaren. Doch naderhand komt de jury tot bezin- ning en roept den neger tot overwinnaar uit. Heel het gelaat van Carpentier was een wonde. Gedurende gansch het gevecht was hij in de minderheid, ten minste van den 3e ronde af. De Schelde weet in zijn laatste berich- ten nog mede te deelen, dat de wedstrijd vernietigd zou zijn, maar dit bericht vin den we nergens bevestigd. Criqui heett tegenover een medewerker van de Etoile Beige als volgt uitgelaten: Carpentier heeft zich laten slaan. Iemand met zijn naam en zijn reputatie mag niet spelen in den ring, maar moet vechten. Dat heeft Carpentier de eerst drie ronden niet gedaan en toen was het te laat. Descamps was van meening, dat Carpen tier zijn tegenstander onderschat heeft, vandaar dat hij het de eerste drie ronden veel te luchtig opnam. Toen kreeg hij een klap, die hem verdoofde. Na dien klap was het feitelijk al uit. I enslotte kwam bij Descamps de zaken- man toch weer boven. Carpentier is de oeste wat hij niet ge- toond heeft en men kan er van op aan, dat hij weldra om revanche zal vragen; hij zal dan, gewaarschuwd, den ring be- treden. De kans op die revanche lijkt ons bui tengewoon groot, vooral als men weet, dat er Zondag 634.000 fi%ncs in 't laatje zijn gekomen. hLVil i Z FRAUDULEUS BANKROET. Voor de rechtoank te Middelburg werd Vrijdag behandeld de zaak tegen J. D. uit Schoondijke, die paarden en wagens uit den ooeuel van zijn failliet verklaar den en voortvluchtigen vader over de Bel gische grens bracht. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag tegen A. O. uit Sluis, wegens het piegen van ontuchtige handelingen 3 maanden gevangenisstraf gevorderd. AARDAPPELEN TE GEEF. Onder Halsteren bij Bergen op Zoom zijn de aardappelen zoo overvloedig en zoo laag in prijs, dat sommige boeren ze voor niets aan de burgerij aanbieden, als deze slechts zelf willen rooien. EEN SMOKKELPARTIJTJE VERIJDELD. Uit Gennep meldt men, dat in het na- burige Siabengewald de militaire politie de zer dagen in beslag genomen heeft 100 flesschen cognac en 300 flesschen birken- wasser. alles verborgen onder aardappelen. De wagen met twee paarden werd mede in beslag genomen. SCHIPBREUK. Dinsdag is de kleine Engelsche schoener Alford, op reis van Portsmouth riaar Ham burg, met een lading lood, op de Zuider- gronden bij Den Helder gestrand. Van de drie opvarenden, twee mannen en een jon gen, zijn er twee, die in den mast zaten, met groote moeite gered door de Nieuwe- dieper reddingsboot; de derde, die op een omgeslagen sloep zat, is opgepikt door de sleapboot Cycloop, van de firma Wijsmul- ler. De reddingsboot stootte op het geheel onder waiter zittende wrak van den schoener is lek geslagen en ernstig beschadiigd. Battling SikiCarpentier.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2