AL8EMEEN K1EUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7356 Woensdag 27 September 1922. 70e Jaargang. NNEHLAXD. BUITENLAND. HIT NOQBLQTTIG GSHEIM. m FEUILLETON. HET GESLACHT RUYS DE BEERENBROUC.K De Tijd vertelt het een en ander over het geslacht Ruys de Beerenbrouck (waar- uit de Kabinetsiormateur stanit) welk ge slacht reeds iif de imddeleeuwen bekend was. De geregelde stamreeks vangt aan met Henric Gerlachszn. Ruys, geooren onr- streeks 1560. Gerlach Ruys, raad- en rekenmeester der aartshertogen Albert en Isabella, door aanhuwelijking verbonden aan de fa mi- lie Bentinck, "vie! onder het vijandelijk lood in de krijgsbedrijven fangs den Rijn in het begin cier zeventiende eeuw. In de vroegere graafschappen Gulick en Kleef het hertogdom Gelder en het bisdom van Luik waren de leden van het geslacht j Ruys inheemsch, en tijdens den wereld- oorlog hebben dan ook verwanten van den Nederlandschen minister-president, die zijn land een zoo correcte neutraiiteir wist re j doen bewaren, tegenover elk ander ge- staan op de slagvelden. Ook is wel mtrk- t waardig, dat in de eerste helft der negen- j tiende eeuw (.1830) onder Willem I een j Ruys uit Belgisch Limburg, waar nij te Hasselt als districtscommissaris werkzaam was, naar Ned. Limburg terugkeerde, wcl- I ke oud-commissaris tijdens de BelgiscUe i propaganda van het ,,Brusselsche Comite de Politique Nationale'' energiek waakte j voor de saamhoorigheid der elf provm- j den. De ieden van het geslacht onderscheiden zich evenzeer door een hoogen en sterken lichaamscouw als door een hoogen ouder- j dom. De vader van den tegenwoordigen minister-president en zelf een oud-minister, is gisteren 80 jaar geworden, een oud- j tante, mevr. de baronnesse Von Eerde, j geb. Ruys de Beerenbrouck, werd zelfs honderd en vier jaar en haar energie bleef onverzwakt tot het laatst van haar leven. Volgens Rietstap in „De Nederlandsche Adel", is het wapen der familie Ruys de Beerenbrouck: in zilver een vijfbladige blauwe roos, geknopt en gepunt in goud. Gekroonde helm met goud-blauwe dek- j kleeden. Helmteekende roos tusschen een zilveren vlucht. Schildhouders: rechts een roodgetongde bruine griffioen, links een roodgetongde bruine leeuw. Wapenspreuk: Antes rnorir que ser traidor. (Liever ster- ven dan een verrader te zijn). DE ARBE1DST1JD IN DE BELGISCHE SUIKERFABR1EKEN. De Internationale Federaties van Chr. Falbrieksarbeiders en van Arbeiders in de Voedings- en Genotmiddelenindustrie heb- ben zich tot den Hoogen Raad van Arbeid gewend, inzake de door de Belgische sui kerfabrikanten geeischte verlenging van den arbeidstijd. De fabrikanten in Belgie en in Nederland hebben getracht, voor de a.s. campagne een vergunning te krijgen tot het doen werken van twee ploegen, ieder gedu rende 12 uur per dag, zulks in plaats van 3 ploegen, 'teder gedurende 8 uur per dag. In Nederland heeft de minister van Ar beid dit verzoek intusschen van d£ hand gewezen, fijdens de campagne zal daar in drie ploegen gewerkt worden. Bovengenoemde Internationale organisa- ties. hebben thans den Hoogen Raad van Arbeid in Belgie verzocht eveneens deze vergunning nieW te verleenen. HET MINISTERIE VAN LANDBOUW De Bond van Melkveehouders heeft de volgende motie ter kennis van de regeering gebracht De Bond, kennis genomen hebbende van de geheel onverwachte opheffing van het departement van land/bouw, nijverheid en handel; overwegende dat, in den te genwoordigen tijd van malaise voor den landbouw meer dan ooit oe'hoefte bestaat aan een staats-departement, vanwaar uit- sluitend de belangen van den landbouw worden behartigd; van oordeel, dat bij de thans door de regeering aangekondigde verandering van bewindvoering, de land- bouwbelangen niet naar behoefte kunnen worden behartigd; betreurt ten zeerste, dat de regeering tot dezen voor den landbouw zoo zeer teleurstellenden maatregel is over- gegaan. DE VERLOVING VAN DEN EX-KEIZER Het door het Hofmarschallamt officieel uitgegeven communique vermeldt,. met be- trekking tot de verloving van den ex-kei- zer, dat prinses Hermine von Schonaich- Carolath (geboren prinses Reussii. L.), ge- boren werd op 17 December 1887. Zij woont op Saaber in Silezie, Xreis Griin- berg, en is de weauwe van prins Johann Georg von Schonaich-Carolath. Zij heeft vijf kinderen, nl. drie zoons en twee doch- ters; het jongste kind is vier jaren oud. De prinses was Tn Juni van dit jaar op het Tiuis Doom op bezoek. De bruiloft zal naar alle waars&iijnlijk- heid begin November plaats hebben, waar- bij de naaste bloedverwanten van Deide zijden tegenwoordig zullen zijn. Blijkens dit communique zijn alle ge- ruchten over protesten van de kinderen des ex-keizers uit de lucht gegrepen. Dc le'eren koker, die tusschen de voe- ling van zijn goed was verborgen en dien wij bijna te pakken hadden toen de gen darme en de broers ons snapten, is nu in hun bezit. Dan zal mijnheer Romain De Ceri solles er wel mee in zijn nopjes zijn, want men zegt, dat hij al geruimen tijd bezig is het geld van de familie weg te smijten aan onderzoekingen naar de diamanten- fabricatie. 't Is een geheim des doods; ongeluk over hem, die er de bezitter van is! Dit is het laatste wat de man gezegd heeft, wien onze bende het document ontroofde, her- innert ge 't u wel? De hoofdman werd somber gestemd en hij vervolgde: De man had gelijk, want reeds zijn er twee in het graf gedaald door het ge heim en anderen zullen hen volgen Het gekraai van een haan deed de beide mannen ontstellen. Het wordt al dag! riep "Eveille uit. Laten wij ons haasten, den doode weer in zijn kist te stoppen en den warboet hier wat in Orde te brengen! Arendshoofd antwoordde niet. Gekeerd naar het kasteel Cerisolles, waarvan de verlichte toren, waarin Romain werkte, als een baken stond in de zee van den nacht, strekte hij zijn ge'balde vuist uit. Tusschen ons beiden, Romain De Cerisolles! riep hij uit. Ik zal1 u breken als een stroohalm. Men weerstaat Arends- DE rOESTANJ). Te Parijs zijn de Groote Drie het Za- terdag Over de Levant eens geworden schrijtt de N. R. Crt. en de Daily Chronicle, de spreekbuis van den Brit- schen eerste minister, zegt daar dit van: Engeland, de „overwinnende" mogend- heid "neer edelmoedigheid getoond voor de zaak des vredes". De kwestie is dat Engeland, de „verwinnende" mogend- heid (van 1918) zich geschikt heeft naar de voorwaarden van de ,,overwonnen" mo- gendheid. De edejmoedigheid van den overwinnaar zou zich echter nauwelijks in dezelfde mate hebben laten gelden, m- dien Moestafa Kemal pasja piet kortgele- den de Grieken algeheel verslagen had, want de grootste tegemoetkoming waartoe Engeland zich tusschen 1918 en nu had laten vinden, bestond in een kleine ver- schuiving in Westelijke richting van de Europeesch-Turksche grens, die het trac- taat van Sevres eerst wat al te krap had afgebakend. Generaal Pelle, de Fransche hooge-com- missaris te Konstantinopel, was verleden week naar Smyrna gegaan, om Moestafa Kemal te polsen over zijn verdere plannen en zijn standpunt tegenover het conferen- tie-voorstel. van de geallieerden. Hij bracht de boodschap mee terug, dat Kemal be- reid was, de onzijdige zone te eerbiedi- gen, mits de geallieerde troepen terugtrok- ken en mits alle Turksche aanspraken (be- doeld waren blijkbaar de aanspraken van het zoogenaamde Nationale Pact) met in- begrip van die betreffende de toewijzing van Thracie tot aan de 'Maritsa vooraf erkend werden. Toincare die in geen ge- val een botsing met de Turken wilde uit- lokken, was er met Sforza voor, deze voor waarden in te willigen, Lord Ciirzon moest daartegenover het standpunt van de En- gelsche politiek verdedigen, om de rege- ling van al 'dergelijke territoriale kwesties aan de vredesconferentie over te laten. Engeland bleef daarbij op zichzelf staan en de eenige uitweg, om den vrede te red den, was dat het zich schikte, gelijk het volgens een bericht uit Parijs Zaterdag ten slotte metterdaad heeft gedaan. Hctl officieuze communique uit Parijs, dat de getroffen regeling weergeeft, luidt: „In hoofd en de bende van de Wakkere Jon- gens niet Hoofdman, hoofdman, het begin! dag te worden Het was zooals Eveille zeide. Na den onstuimigen nacht was de schemering aan- gebroken, een schemering, die een schoo- nen dag voorspelde, want de hemel ver- toonde geen enkel wolkje meer en in het halfduister schitterden sterren aan het on- metelijke uitspansel. Door het onweer en de slagregens was de lucht als het ware schoongeveegd. Arendshoofd, zijt ge krankzinnig ge worden om hier maar 'te blijven staan. Men zal ons hier overvallen en De hoofdman scheen uit een zwaren droom te ontwaken, den droom van zijn verloren fortuin. M Gij hebt gelijk, laten wij vertrekken Maar Julio? Laat hem waar hij is, gaf Arends- hoofd zorgeloos ten antwoord. Dat zal het geheim van het bosch van Fontainebleau, j zooals de dagbladen het noemen, een nieuw romantisch tintje geven. Na den moord de grafschennis, wat een manna voor de dagbladschrijvers; Maar vreest ge niet...? Wees gerust, mijn jongenZoolang Arendshoofd de hoofdman is van de j Wakkere Jongens, kunnen^ zij ongestoord slapen. Kalm nam hij een der schoppen op en de lantaarn, terwijl Eveille de andere werk- tuigen weer bijeenraapte. Met een stoot van den voet schopte Arendshoofd het lijk van Julio weer in de kist en toen verlie- ten zij 't kerkhof, ditmaal, na den muur weer overgeklauterd te zijn, hun weg door de uitnoodiging die de geallieerden tot Turkije hebben gericht, om dee! te nemen aan de voorgestelde vredesconferentie, wordt, op voorwaarde dat de Kemalistische troepen de onzijdige zones eerbiedigen, de Maritsa met inbegrip van Adrianopei als de Turksche grens in Thracie erkend. Voorts wordt de Turksche souvereiniteit over de Zeeengten erkend, in dier voege dat op hun onzijdigheid toezicht zal wor den geoefend". Het toezicht op de onzij digheid van de onder Turksche souverei niteit gestelde Zeeengten dat, volgens de uitlatingen van Lloyd George aan #den Volkenbond opgedragen zal worden, *s alles Vvat er van de ,veelgenoemde „hand- having van de vrijneid der Zeeengten" is overgebleven. In het tractaat van Sevres was bepaald dat Turkije feitelijk al zijn gezag over de Zeeengten overdroeg aan de Commissie van de Zeeengten samengesteld uit gede- legeerden van Amerika (indien dit mee wilde doen, wat nog altijd niet het geval is), Engeland, Frankrijk, Italie, Japan, Griekenland en Roemenie; daarbij zouden, afhankelijk van hun toelating tot den Vol kenbond, later nog gedelegeerden van Rusland, Bulgarije en Turkije komen. Aan de groote mogendheden (Amerika, Enge land, Frankrijk, Italie, Japan en Rusland) werden twee stemmen in de commissie toegekend, aan de kleine slechts een. De commissie zou, onafhankelijk van de plaat- selijke autoriteit, de haar opgedragen be- voegdheden uitoefenen, een eigen vlag, een eigen begrooting en een eigen orga- nisatie' hebben; zij zou een beroep kun nen doen op de land- en zeemacht der geallieerden tot bescherming van de vrij- heid van "doorvaart enz. Voor dit alles komt nu een controle in de plaats, uit te oefenen door den Volkenbond, een lichaam met slechts zedelijke machtsmiddelen. Dit toezicht is minder knellend voor de Turk sche vrijheid en minder kwetsend voor de Turksche eigenliefde dan het toezicht van de vreemde schuldhouders op de Turksche openbare schuld. Het is in overeenstem- ming met wat wij! Zaterdag schreven: de vrijheid van de Zeeengten zal in de toe- komst al of niet bestaan naar het goed- dunken van de Turken. Gelukkig bevat de thans getroffen regeling alle elemen- ten in zich voor een duurzame verzoening met de Turken, naar den wensch van Frankrijk en Italie, en dit is het beste wat men er voorloopig van zeggen kan, in de hoop, 8at de erkenning van den gewijzig- den toestand niet tot nieuwe moeilijkhe- den met Balkanmogendheden aanleiding zal geven. Aan het feit, dat Griekenland het gelag betaalt en voor al zijn inspan- ning en offers nauwelijks eenige tegen- waarde overhoudt, is niets te veranderen. Voor Angora kah er geen ernstig be- zwaar meer bestaan, het begmsel van een zoo spoedig mogelijk te houden vredes conferentie te aanvaarden, Het zal mis- schien nog wenschen hebben ten aanzien van de deelnemers, o* de plaats van bij- eenkomst der conference, waar de gealli eerden rekening mee rnoeten houden. Maar de aankomst te Smyrna van Franklin Bouil lon, den diplomaat die het eerste Fransche tractaat met de Kemalistische regeering tot stand heeft gebracht, zal spoe"dig nau- wer contact tusschen de twee partijen mo gelijk maken, tvaardoor'ook de bezethou- ding van Tsjanak door de Engelschen het karakter van een militairen 'dwang- maatregel met >a>"f de daaraan verbonden gevaren zou verliezen. Het agentschap Havas meldt nog over de indrukken te Parijs over de conferen ce inzake het naburige Oosten: Men is zeer voldaan over de bereikte overeenstemming. Deze overeenstemming is neergelegd in de gezamenlijke nota en heeft niet alleen betrekking op den vorm waarin de uitnoodiging aan Angora is ge- het bosch nemend. Indien Arendshoofd nog een minuut lan- ger aan het open graf had gestaan, zou hij niet weinig verbaasd geweest zijn een zwakken kreet uit de geopende kist te heb ben hooren komen. Die zwakke kreet werd gevolgd door een paar zacht geuite zuchten, toen trilde het ruw in de kist teruggestooten lichaam en eensklaps opende de man, dien Arendshoofd Julio nad genoemd, de oogen en wierp wezenlooze blikken om zich heen. Hevige ontstentenis kwam op het was- bleeke gelaat en de lippen bewogen zich als om te spreken, maar geen geluid kwam uit den mond. Eindelijk scheen de herinnering bij den gewonde terug te keeren, want hij sta- melde Ja, ik herinner mijldie schur- ken.... een messteekde kasteelbewo- nersvan Cerisolles...:. Hij scheen nog een schakel te zoeken en eensklaps had hij hem gevonden: Een beroerte... weer zoo'n aanval van katalepsie.,.. dan ben ik dood. Julio feed inderdaad aan aanvallen van die ziekte, waardoor de lijder volkomen het aanzien van een doode heeft en ook de hartwerking zoo goed als volkomen opge- houden "heeft. Verscheidene dagen lag hij dan in bewusteloozen toestand, maar na- dien was hij met krachtige voeding in eenige dagen weer de oude. Aan dien kataleptischen slaap was het ook toe te schrijven, dat hij in dekist niet gestikt was, want daar de longenwer- king ook volkomen buiten functie is in zoo'n geval, kon hij lucht ontberen gedu rende eenige uren. Lang had het evenwel kleed, doch ook op de concessies aan de regeering te Angora te verleenen. De indruk in Turksche kringen te Parijs geeft steun aan de verwachting, dat de regeering vap Angora de voorgestelde w ij- zigingen in het verdrag van Sevres bevre- digend zal achten en dat ieder conflict thans vermeden schijnt, indien de Kema- listen zich verstandig en gematigd toonen. In diplomatieke kringen wordt te ken- nen gegeven, dat het gevaarj dat dreigde hetzij door het -aannemen van een vijan- dige houding der Turken, hetzij door het uitlokken van verdeeldheid tusschen de geallieerden en moeilijkheden in de Fransch-Engelsche betrekkingen thans ge heel is geweken. De moeilijkheden, welke in de eerste dagen waren ontStaan, door- 4dat te Louden en Parijs afzonderlijke maat- regelen waren genomen, zijn thans uit den weg geruimd als gevolg van de overeen stemming, die is bereikt, 'Sank zij de eer- lijke pogingen, welke daartoe door de drie onderhandelaars zijn aangewend. Die overeenstemming beocgt het nastreven van een vredelievende, rechtvaardige en edel- moedige politiek, welke den eenstemmigen bijval der geallieerden heeft en de erken ning inhoudt van een fevenskrachtig en vrij Turkije, dat zal opgenomen worden in de rij der beschaafde naties. DE PUINHOPEN VAN SMYRNA. De uit Smyrna te Mil aan aangekomen Italiaansche dokter Gualtieri schetst als ooggetuige, hoe de moorden te Smyrna ontstonden. Na hun intccht hielden de Turken in de stad zich vrij rustig, toen plotseling, niet ver van de Italiaansche scholen, een aantal Armenische fanatici bommen wierpen naar een Turksche pa- trouille. 5 paarden werden gedood en een Turksche ofverste onTsnapte als door een wonder den dood. Door dezen Armeni- schen aanval gingen de Turken tot re- presailles over. De uit Smyrna teruggekeerde Italiaan sche officieren en matrozen van oorlogs- schepen bevestigen, dat de Grieken en Armeniers den grooten brand hebben ge- sticht. De Fransche stoomboot ,,Phrygia" bracht Woensdag te Marseille 450 yluch- telingen uit Smyrna aan. De meesten hun- ner zijn door de doorgestane verschrikkin- gen zoo uitgeput, dat zij nog weinig kun nen meedeelen. Sommige kooplieden heb ben door den brand al hun bezittingen ver loren. Een Fransch industrieel, wiens fabriek te Smvrna volkomen vernield is, verklaar- de: „Op 13 September heb ik en mijn ge- zin de hel rnoeten doorstaan. Alles hebben wij verloren, ook den moed om weer aan het werk te gaan. Of Smyrna nog oo;t weer uit haar puinhoopen zal verrijzen, kan ik niet zeggen.'" Een directeur van een mijnmaatschappij vertelde het volgende: „De Turken hadden een plechtigen in- tocht gehouden, muziek voorop. Plots wer den door Armeniers handgranaten gewor- pen, die een officier en 2 paarden dood- den. Ondanks dezen aanslag werd de in- tocht kalm voortgezet en deze duurde een uur. In de Armenische wijk hadden nieuwe bom-aanslagen plaats, waardoor verschei dene dooden en gewonden vielen. Er be- gon een vreeselijk straatgevecht. Onge- regelde Turksche soldaten, die met de troepen meetrokken, sloegen aan het moor den en plunderen. Spoedig stond de Jood- sche en Armenische wijk in brand. Deze wijk lag aan het eind van de stad. De Zuiden wind dreef echter de vlammen naar de Europeesche wijk. Om 5 uur 's avonds viel een aschregen aj> de brandende stad. De boomen langs den weg vlamden als groote fakkels. De vuurzee stroomde door de straten, balken kraakten en muren stortten in. De vlammen vonden in nauwe straten gretig voedsel. Te- middernacht was de heele stad een rookende puinhoop. Zonder de hulp der bemanningen v'an de oorlogsschepen, die ons aan boord namen, zouden wij alien zijn omgekomen." Terwijl deze Franschman de schuld van de ramp op de Armeniers schuift, vcrze- kerdei de Armeniers, die zich op de „Phry- gia" bevonden, dat de Turken d> relletjes hadden veroorzaakt. De Armenische koopman Onnik Zakian vertelde, dat de Kemalistische troepen de Armenische wijk hadden omsingeld en aan- gestoken. Armeniers werden gedwongen in kleine groepen voorbii de machine-ge- weren te marcheeren. Zij werden voor het meerendeel doodgeschoten. Jonge meisjes en vrouwen werden door de Tur ken meegesleept. Meer dan 2000 Armeniers zijn omgebracht. De kapitein van de „Phrygia" zegt in zijn rapport, dat de verwoesting van Smyr na een wraakneining was van de Turksche soldqten voor de gruweldaden, die het vluchtende Grieksche leger op zijn terug- tocht had bedreven. VALUTAWINST TEGEN WIL EN DANK Eenigen tijd geleden was een tweetal Italiaansche kooplieden, Luigi Carrieilo en Gennaro Espositi, oom en neef, naar Ber- lijn gekomen en hadden daar, zonder een woning of een winkel te bezitten, een groo ten handel in linnen goederen begonnen In een Berlijnsche grossierszaak op dit ge- bied hadden zij groote voorraden aange- kocht, die zij dan aan hun afnemers verder verkochten. Daardoor kwamen zij even wel in aanraking met de justitie, eener- zijds in verband met de woekerwetten en anderzijds omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan kettinghandel. De rechtbank was evenwel van meening, dat zij geen woekerwinst hadden gemaakt, toen zij 30 pet. van de verhandelde bedragen in hun zak hadden gestoken, aangezien zij van oordeel was, dat dit een in den handel gebruikelijke winstmarge is. Voor de iaatstgenoemde overtreding werden zij ech ter veroordeeld tot betaling van ieder 2000 mark boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De beide veroordeelden gingen echter in hooger beroep en mochten het genoegen smaken, het vonnis yernietigd te zien. Zij werden vrijgesproken, ferwijl hun de in beslag genomen goederen werden terug- gegeven. Aangezien er eenige tijd was ver- loopen sedert de inbeslagngming van de manufacture^ welke zij indertijd met 120 mark per meter hadden betaald, maakten de beide handelaars thans, zonder er iets voor behoeven te doen, plotseling een millioenenwinst, omdat de prijs inmiddels was gestegen tot 3000 mark per meter. TER NEUZEN, 27 SEPT. 1922. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Op verzoek is eervol ontslagen als leer- aar aan de R. H. B. S. alhier de heer W. Estor. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Vlissingen den heer A. J. M. Brae- ke te Zuiddorpe. GRON D VOO RSCHOT. Ingevolge de Woningwet is ten behoe- ve van het verkrijgen van bouwterrein voor den bouw van arbeiderswoningen aan de gemeente Ter Neuzen toegekend een voorschot van f 10.759,62 tegen een rente van 6 pet. af te lossen in 75 jaar, dus een annui'teit van 6.077 pet. R1JKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Augustus 1922 werd aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren i n- niet rnoeten duren of het proces had een noodlottig verloop gehad. Het ademhalen deed hem hevige pijn in de wond gevoelen, maar nu wilde hij le ven en hij verzette zich tegen de smart. Met groote moeite richtte hi] zich op, Gelukkig dat hij gekleed was. Hij wierp het laken van zich af, dat hem omwikkeld had en dat door Arendshoofd al doorge- sneden was en trachtte den kuil te ver- laten. Uitgeput door zijn lijden viel hij terug in de kist. Weer probeerde hij het, maar weer rnis- lukte het, terwijl zijn wond hem verschrik- kelijke pijn deed. De tranen kwamen hem in de oogen, want hij voelde, dat, als hij hier nog een dag moest vertoeven, zijn vonnis voor goed geveld zou zijn. Eindelijk, met inspanning van zijn laat ste krachten, slaagde hij er in op den rand van zijn graf te komen. Toen hij op de knieen een eindweegs voortgekropen was, om met terug te stor- ten in den kuil, stond hij op. Dat viel hem allesbehalve mee, want hij kon zich nau welijks staande houden en ieder oogenblik dreigde hij weer neer te stoften. Zijn hoofd was zoo zwak, dat hij zich nog niet eens afgevraagd had, wie zijn graf zoo blootgelegd had om het er uit komen mogelijk te maken. Een metalen voorwerp, dat in het gras schitterde, trok zijn aandacht. Zoo goed en kwaad als het ging, strompelde'liij er heen. Het was een blikken veldflesph, verloren door een der beide bandieten en bevatte rum. Een straal van vreugde glebd over het wasbleeke gelaat van Julio. Gretig bracht hij de flesch aan zijn lippen en nam een langen teug. Hierdoor kwam het bloed weer naar zijn wangen en hij riep uit: Ik ben gered. Ik ben gered. Hij was van plan de koslbare vondst in zijn zak te steken toen zijn oog viel op een klein teeken, ingesneden in den hals van de flesch. Het was de afbeelding van een arends- kop. Een glimlach kwam op de lippen van Julio. Nu begin ik te begrijpen, zeide hij, bij zichzelf. De gewonde moest er aan denken zoo spoedig mogelijk weg te komen, want hij had goede redenen om niet in aanraking te komen met de bewoners van Cerisolles en nog minder met de justitie. Eerst zag- hij wanhopig naar den muur waar hij geen kans zag zonder hulpmidde- len oterheen te komen, doch gelukkig viel zijn oog spoedig op de plaats, waar Arendshoofd en Eveille het kerkhof waren binnengedrongen en het hadden verlaten. Aan de binnenzijde van den muur vva- ren nog een paar steenen los. Met veel in- spanning haalde hij die steenen er uit en met nog veel 'grootere inspanning geluk- te het hem eindelijk aan de andere zijde te komen, waarbij zijn leven meermalen door een dreigenden val aan een zijden draad had gehangen. Nooit zal het mij gelukken het bosch te bereiken, dacht hij wanhopig, toen hij aan de andere zijde van den kerkhof muur was neergevallen. (Wordt vervolgd). URANT vW*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1