70s J&argang. ALGEMEEN NIEUWS- EH AOVERTEKTIEBLAO VOOR ZEEiiWSCK-VLAANDEREN. Onze Statenvertaling. No. 7354. Vrijdag 22 September 1928 sl§ "DIEiSTPLICHT. tot Menierpleger of tot Ziekendrager. DIEHSTPLICHT. Uitsprakeo inzake trijstelling. 1 Opening der Kopschool en toelating leerlingen. 8N H E NL A N 0. BUITENLAND. «sa p$ zM w kJs Bp r BEEEE&STB JSJLiJLJD. OP LE1D1NG 17 Sept. 1637 zijn Andreas Rivetu? (uit naam van Bagermannus) alsmede Anto- nlus Walaeus en Festus Hommius, zoo voor zichzelven als uit naam van Baudartius, H. H. M. het eerste afdruksel, in paars fla wed gebonden en op de snede verguld komen aanbieden en hebben hen bedankt voor „hunnen christelijken iever en vader- j lijke zorge, in het uitvoeren van dit voor de j kerken van Nederland noodig werk be- toond"; waarop H. H. M. aan Bagerman nus en Baudartius ieder f 150, aan de er:- genamen van Bucerus f 100 en later aan Walaeus en Hommius ieder f 150 toege- legd hebben. Bogenman en Baudartius deden ndg een verzoek om een redelijke wedde voor het aanleggen van een „vol- komen bladtvijzer", maar daarvan is niets cekomen. Bogerman stierf den 11 den van Herfstmaand 1637 (61 j. oud). Baudartius in 1640; Walaeus stierf in 1639 en Hom mius in 1641. Dat de Remonstranten bekommerd waren, dat de overzetters „door den stroom der kerke lijke t wis ten weggerukt, zichzelven zooverre mochten vergeten, om ,in het ver- talen van die plaatsen, waarin de Remon stranten meenden grond voor hun gevoelens te vinden, aan hun eigen gevoelens te die- nen, en daarnaar de overzettinge te wrin- gen" zal niemand, zelfs niet de meest harde Contra-remonstrant, hun ten kwade duiden. Daarom hadden zij vier van hun bekwaam- ste mannen benoemd om bij de uitgave van de Statenvertaling goed op te letten. ,,Deze, te Arnhem saamgekomen, hebben het werk nauwkeurig nagegaan en daarin niets van dien aard vindende, is deze overzetting ook door hen aangenomen". Zoodra onze vertaling het licht had ge- zien, stelde de Ned. Herv., Kerk door hare Synoden de noodige order om dezelve overal in gebruik te brengen, en beval de bijzondere kerken aan, om dit werk op de gevoegelijk- ste wijze te bevorderen. Het duurde echter nog versoheiden jaren, eer alle kerken daar van voorzsien waren. In sommige land- streken lag dat aan het onvermogen der kerken, maar dat bezwaar gold toc'n zeker niet voor Amsterdam, dat met de invoering heelemaal achteraan kwam. »Grond schijnt te zoeken te wezen in het octrooi, door H. H. M. aan een drukker, met uitsluiting van alle anderen verleend. Hoe secuur ook toegezien fouten waren er nog. Widmarius had b.v. een heele col- lectie, en de aribeid van het verzamelen der fouten werd zelfs gcorganiseerd. Niet on- aardig is, dat, toen men met veel moeite 1 in 1653 het origineel nog eens te pakken kreeg, bleek, dat de meeste fouten ook ston- den in het oorspronkelijke handsehrift! Maar vooral een tout heeft 'n heele ge- schiedenis gehad. Johannes Leusden, noog- leeraar „in de Heilige tale" te Utrecht, ouderling op de Synode van Utrecht in i 1670, „bracht in die vergadering, dat in alle de gedrukte bijbels die hij had nagezien, zelfs in den eersten druk, op Jozua XH1 2 j het woord „landpalen" was overgeslagen Ook vonden de raadpensionaris Fagel en de heer Fannius, die in het jaar 1675 door H. E. G. M. tot de N. H. Synode gemach- tigd was, groote zwarigheid in deze zake." Zij vonden, dat beslist ook de andere Sy- noden erin gekend moesten worden. Wij venhaien alleen den afloop. 1670 werd de font ontdekt en in 1686 werden drie ,,'bij'zondere afschriften gemaekt, en daerop geschreven: ,,De plaats Josua XIII 2 is volgens de resolutie van Haer Hoog Mog. van dato den 4 Mei 1686 op 't verzoek van 's Gravenhage, onder de bewaring van de Deputaten der Zuid-Holl. Synode". „Leen- derts" zegt Van Drutcn „houdt dit eigenlijk voor geen grammatica, maar al leen voor 'n aanteekening van 't geen door de vertalers omtrent sommige punten be- sloten is". Wij eindigen onze artikelen over de Sta tenvertaling met de woorden van Dr. H. H. Barger, die zijn mooi artikel over dit onder- werp aldus besluit: ,.Door geen partijdrift verblind, beschou: wen wij onzen bijbel met andere oogen 't Gaat ons niet goed ifieer- af, aan eenige vertaling goddelijk gezag toe te kennen. en er is geen nadenkend gemeentelid, die het den predikant euvel duidt, als hij eene an dere overzetting voorstelt van den tekst, dien hij on den kansdl behandelt. Om zulk eene zaak weipferen wij ons vertrouwen niet, zoolang de geest der predikatie maar in overeenstetriminig is met den geest der Schrift. Ooik de Staten-Vertaling blijft voor ons menschelijk en dus feilbaar werk. Toch verblijden wij ons in haar bezit. Wij ver geten niet den goeden invloed. dien zij op onze taal en ons volksleven heeft gehad. Wij ontvangen telkens de verzekering, dat zij getrouwer is dan menige andere uit dien tijd. Wij zijn bereid. vooral daar. waar zij wat al te vee! Oosterseh is en de Hebreeuw- sche woordvoeging wat al te getrouw heeft behouden, andere vertalingen ter verduide- lijking te hulp te roepen. Maar wij vonden nog geen reden, haar in ons kerkelijk ge bruik tegen een andere uit te wisselen. Wij aarzelen niet het uit te spreken. dat wij in den vertaler des bijbels niet alleen vragen naar waarheidszin en wetensohappeliike kennis, maar oak naar dat geloof, waaruit de bijbel zelf is opgewassen. Dat geioof kenmerkte de bewerkers der Staten-Ver taling. Wij hebben gezien, hoe zij boven- dien hun taak als eene geloofsdaad onder gebed hebben volbracht. Hun pieteit voor den bijbel zelf was de eerbied voor het Woord van God, en niet licht zal eene an dere vertaling deze uit het kerkelijk gebruik verdringen, althans niet eene, die niet wor- telt in denzeifden levensgrond als het ge loof der Gemeente!" inzake gemeentefinancien aangaat reeds vroeger mocht ik, te alien overvioede, hun medewerking tot een spaarzaam beheer inroepea. Dr cpgedane ortdervinding maakt het onnoodig, dit beroep te herhalen; maar het spreekt vanzelf, dat wanneer er eens een besluit zou kunnen valleri, dat niet aan den zuinigheidseisch beantwoordt, ik van U. H. E. G. loepassing van art. 32 tweede lid der Provinciale wet verwacht. Eindelijk zou het mijn ambtgenooten en mij niet anders dan aangenaarn zijn, wan neer mijn aandacht werd gevest gd op inaatregelen van hooger hand, welke gel- delijke gevolgen voor de plaatselijke kas- sen meebrengen, zonder dat hetzij het gefwestelijk, hetzij het gemeentelijk bestuur de onvermijdelijkheid erkent. Ik zal dan 6 niet verzuimen, met den Minister, onder j cjee]e deskundigen voldoende wordt ge- De republikeinen poogden oo!7 een over- val op de bureaux van de „lrish Indepen dent" te doen, doch deze mislukte. Een der employe's werden echter weer het slachtoffer. Ook te Belfast was het week-end door een nieuwe heropening der terreur geken- merkt. Voor zooverre bekend zijn drie persouen, o.w. een vrouw, Tn bun huizen gedood, terwijl talrijke personen min of meer ernstige verwondingen opliepen. DE DUITSCH-BELGISCHE REGELING. Minister Theunis heeft aan de vertegen- woordigers van de pers vel^kiaard, dat hjj voldaan is over de door de Duitschers aangeboden garantie, die door de fin an- SJftoSta alle de co,reSpondee,ende Synoden de, Ver- termijn by de Koningin in beroep komen. TERUGKOMST KONINKL1JKE FAMlLiE De Koningin en Prins Hendrik zijn Woensdagavond om 8.60 met den Kon. exprestrein op het Loo teruggekeerd. Voor het perron stond een talrijke menigte, die hen met hoera's begroette toen ze den trein' hadden verlaten met Prinses Juiana die haar ouders had verwelkomd, naar het paleis wandelden. In de vestibule van het paleis heeft de Koningin-Moeder de Ko ningin en den prins verwelkomd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De heer Kolen (r.-k.) aanvaardt het voor- zitterschap met een rede, Waarin hij dank brengt aan de Koningin Voor zijn benoe- ming en aan de Kamer voor het gestelde vertrouwen. Hij doet een beroep op de medewerking van de leden, ook van de nieuwe. Hij wijst met dankbaarheid op de verbeterde huisvesting yan de Kamer, die daar- wiens verantwoordelijkheid zoodanige maatregel is genomen, in overleg te treden. KATHOLIEKE KAMERCLUB. In de vergadering van de Katholieke Kamerclub is heit aftredende bestuur her- kozen; het bestaat uit de heeren Dr. W. H. Nolens, voorzitter; Mr. M. j. C. M. Kolk- man, onder-voorzitter; Ir. M. C. E. Bon- gaerts, secretaris, Dr. L. N. Deckers, pen- ningmeester en C. J. Kuiper, tweede se cretaris. EEN VOORDEELIG ZAAKJE. Over het jaar 1921 heeft de gasfabriek te Bergen op Zoom die op een waarde staat van 300.000 bebalve de op de begrooting geraamde winst van f 30.000, een overwinst gemaakt van pi. m. 35.000 en de water- leiding die staat op 80.000 een winst van f 25.339. Deze gelden zullen tot afschrij- ving worden aangewend. LANDBOUW. De tijdelijk voorzitter van den Minister- raad, de Minister van Binnenlandsche zaiken, heeft aan zijn ambtgenooten ver zocht, alle aangelegenheden, hun departe- ment betreffende, waarbij rechtstreeks of zijdelings de landibouw kan betrokken zijn, niet tot een beslissing te brengen, alvorens overleg zal zijn gepleegd met den Minister, aan wien de belhartigiing van de landbouw- aangelegenheden in het bijzonder is toever- trouwd. HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW, N1IJVERHEID EN HANDEL. Het Centraal Bestuur van den Neder- landschen Tuinbouwraad zegt in een adres aan de Koningin: dat indertijd de instelling van een mi- nisterie van landbouw, nijverheid en han- del met groote waardeering in land- en tuinbouwkringen werd begroet, dat gaandeweg de begeerte levendig is geworden naar een afzonderlijk Departe- nient van Landbouw met een deskundig Minister als leider, dat deze wensch thans vermoedelijk niet in vervulling zal kunnen gaan, gezien de moeilijke financieele omstandigheden waar in Nederland verkeerd; dat echter een afwijken van de eenrnaal ingeslagen richting zeer zou worden be- treurd dat de voorgestelde verandering niet in overeenstemming zou zijn met de beteeke- nis die land- en tuinbouw in den loop der jaren voor Nederland hebben verkregen acht, zoodat de wissels, die Belgie van Duitschland zal ontvangen, onmiddellijk verdisconteerbaar zullen zijn. Op een desbetreffende vraag antwoordde de minister, dat Belgie zich hoegenaamd niet heeft gemengd in de onderhandelingen tusschen de Duitsche Rijksbank en de bank van Engeland. eenichde Nederlanden gesuppleerd, met het uitgelaten woort Grensen, welk woord Jos. XXII 10, 11 Joel 111 4 ook door grensen was veriklaert. So dat de text dan is: Dit is 't lant dat overgebleven is; alle grensen der Pbilistynen en het gantsche Gesur. En is een van deze papieren op de rechte plaets v. h. oorspronkelijke, een op de laetste proeve en een in het geschreven register gespeld. Ook zijn door den penvoerder dezer vergadering, Pothulzen, op den rand van het gedrukt register der drukfouten, op Josua XIII 2 deze woorden gesteld: „staet, alle de Philistynerl, Ides: alle de grensen der Philistynen." Ook bevalen de Synoden de opzieners op het drukken des Bijbels zorg te dragen, dat deze fout in de nieuwe uitgaven verbeterd wierde." Ook Tmmimius had heel wat fouten ont dekt. Hij dacht er sterk over om een lijst van feilen achter in zijn concordantie te laten drukken, maar liet dit op ernstig aan- dringen van N.-Holland achterwege. Van Druten beweert in zijn boek, dat wij in ons eerste artikel noemden, dat de taal van onze Statenvertaling over 't algemeen Brabantsoh is, „gelijk ook Nic. van Wingen in 1584 deze taal voor zijn bijbel gekozen had, omdat zij overal het beste verstaan werd." Men heeft opgemerkt, (en het zou geen onaardiig werk zijn om dit eens tot in de kleinste bijzonderheden na te gaan), dat de taal sporen draagt, dat er meer dan een vertaler aan gewerkt heeft. Bronnensplit- sing zal bier wel even ondoenlijk werk zijn als in de boeken van Mazes, wijl er zooveel handen later weer over gegaan zijn, en de tekst en de daarbij behoorende kantteeke- ningen, zooals wij zagen, ook weer niet van brengt daarbij hulde aan alien, l.._ aan medewerkten en vraagt Gods zegen en dat, naar het adressant voorkomt, jiust op de werkzaamheden der Kamer. t in dezen tijd nu aan de ontwikkeling van De heer Juten legt de eeden af en neemt land- en tuinbouw als factor van productie en volkswelvaart bijzondere aandacht be- hoort te worden geschonken, het wel bui zitting. De heer Van Braambeek vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de exploitatie van de Nederlandsche spoor- wegen, de heer Van Rappard over de ver- mindering van het aantal Departementen de heer Boon over den spoorwegaanleg in het Gooi, de heer Staalman over de wer- king van'de Tabakswet. Vandaag zal op deze verzoeken worden beslist. Besloten wordt Vrijdag om 11 uur de Grondwetsvoorstellen te behandelen. Daarna worden de afdeelingen getrok- ken. Herkozen worden als leden van de huishoudelijke commissie de heeren Kolk- man en Visser Van IJzendoorn, en als leden van de gemengde commissie voor de steno- grafie de heeren Marchant, Van Vuren en Schokking. ZUINIG BEHEER VAN DE GEMEENTE- FINANCIeN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire tot de com- missarissen der Koningin in de onderschei- dene provincien gericht: „De nood der tijden noopt mij, hoewel mogelijk overbodig, uwe bijzondere aan- In 1635 heeft het drukken van het O. T. een aanvang genomen, en dat was in 1636 reed£ ..voldrukt". Of nu Baudartius en Hommius j de eerste, Bagermannus en Walaeus ie laatste proeven nagezien hebben, is onzeker. j In de kist ligt te Leiden (thans Javastr. 100, Den Haag) liggen de proeven van het O. T. verbeterd met de hand van Bogerman al- leen, en die van het N. T„ door de hand een en dezelfde hand zijn. van Walaeus en Hommius. Er viel ondertusschen „veel te bedenken op wiens naam deze bijbel zou uitgaan". H. H. M. begrepen ik citeer nog eens Hinloopen dat aan hunne vergadering alleen de dank en eere van dit loffelijk werk der vertalinge gelaten moest worden, gelijk zij daarvoor aileen de beschikkinge gehad en de kosten gedragen had. Daarom de naam: Staten-bijfoel. Moonen spreekt van een grammatica, die volgens Van Druten nog in handsehrift be staat, waarvan de Maatschappij van Letter- kunde een afschrift bezit met den titel: „Grammatica, ontworpen en gebruikt door de overzetters v. d. bijbel in het jaar 1628, benevens de goedkeuring en aenmerkingen der Overzieneren van die Vertaling in het jaar 1633, nauwkeurig afgeschreven uit het oorsprongklijk handsehrift berustende in In militaire kringen te Londen heerscht groote bedrijvigheid. Naar verluidt, zul len versterkingen voor Constantinopel uit het bezettingscorps van Egypte genomen dacht te vragen voor de uitnemende be- j worden. Van Malta vertrokken het le ba- langen, welke met een uiterst zuinig be- taljon d!er Hooglandsche garde ^en eeii heer van de gemeentefinancien zijn ge- moeid. i Hoewel de overgroote meerderheid der gemeentebesturen zich voldoende hiervan doordrongen betoont, is er toch voldoende aanleiding tot vrees, de de betrekkelijke ruimte van middelen, welke hier en daar aan gemeenten zijn toegevloeid, "tot min oordeelkundig beheer kan leiden. Het is vooral met het oog hierop, dat ik U. H. E. G. verzoek, de burgemeesters van uw gewest te wifzen op de noodzaak om enkele u itgaaf, hoe gering ook, nauwgezet te toetsen, zich zooveel mogelijk schrap te zetten, als de onvermijdelijkheid wel blijkt, en, mocht hun verzet in den boezem van het gemeentebestuur niet tot de ge- wenschte uitkomst leiden, zich te wenden tot hooger gezag. Zoo noodig kan dan art. 70 tweede lid Gemeentewet worden toegepast. Wat de beslissingen van Gedeput. Staten TER NEUZEN, 22 SEPT. 1922. DE KERMIS. Het was jl. Woen&dag of de miidtic temperatuur en het achterwege blijven van regen, tal van menschen aanstonds had doen optrekken naar de kermis. Er waren 's namiddags ook vele vreemjlelingen aan- wezig en op verschillende plaatsen heersch- te een gezelldge drukte. Het „Luna.park", iets nieuws voor deze kermis, trok na de opening terstond veler belangstelling en blijkt bij voortduring een groote attractie. Dit is ook het geval met zweefcaroussel terwijl de fietsmolen, die de liefihebbers in staat stelt record ritten te maken zoo snel gaat het ook zijn deel krijgt. Het circus van den heer Libot bleek, als vroeger weder een groote attractie, althans de vergroote tent bevatte den eersten avond wel een duizendtal toeschouwers en gister- avond was het al niet minder. Bebalve de gedresseerde paarden door den directeur voor,gesteld die keurig hun toeren verrich- ten, trad ook een „August" op met een ge- dresseerd varken en verbaasde de toeschou wers, door hetgeen hij dit dier op comman do liet verrichten. Deze krulstaart deed in de manege voor het beste paard niet onder. Zeker zijn vermeldenswaard de verrichtin- gen van den heer Edwards die blijk gaf, hoogstaand, op een lossen ladder, toch goed het evenwieht te kunnen bewaren, terwijl de flinik gebouwde heer Johny ons verbaasde door ziin krachttoeren. Hetgeen deze athleet te aanschouwen gaf wekte algemeen be- wondering. De schouwburg blijkt dit jaar niet de autrirekkingskracht voor het publiek te heb- oen, waarop deze anders mag bogen. Even- k'tti, de in rich ting of het gezelschap van den neer Piet Vink kunnen daarvan niet de ooi- zaak zijn. De dames en heeren gaven zoo- i in „Zwarte Griet" van Rosier Fassen, als in „Film4<oorts" blij'k van hun kunnen, zoowel in drama als blijspel en het verdien- •ie meer dan de matige opkomst die er aan ten deel viel. In 's Lands Welvaren" blijft het cafe- chantantgezelschap van den heer Josephat. een groote attractie en trekt avond aan avond een voile zaal. In het Hotel de Commerce" blijken zoo- wel het orkest onder leiding van den heer J. Bierle als de nieuwe gladde vloer der bovenzaal een groote attractie voor de dans- lustigen. Op muzikaal gebied valt er te genieten van het orkest werkzaam in het ..Hotel des Pays-Bas" en bij den heer M. Hartog. Zij die van gcede muziek lvouden brengen daar een bezoek. De Zeelandia-bioscoop had van af gisteravond niet alleen mooie films, doch de vertooning werd opgeluisterd door een versterkte dames-kapel die op ar- tistique wijze operamuziek uitvoerde, ej!i attractie te meer dus al is het orgel van het naast de bioscoop staande Lunapark daar voor wel eeniger mate hinderlijik. HARDLOOPEN. De heer J. Wullaert uit Hulst maakte gis- ternamiddag den aangekondigden loop naar Sas van Gent. Hij vertrok te 2,30 van het cafe van den heer Verlinde in de Nieuw- i iraat en keerde te 3,28 bij de brug te Sas van Gent om te 4,30 alhier op zijn uitgangs- punt terug te keeren. Hij had toen een af- stand van ongeveer 28 kilometers afgelegd, afdeeling luchtstrljdkrachten naar Constan- 1 en was nog in goede conditie. Het is voor- - •J - - «- waar een kramge prestatie. Bij zijn terug'komst was er alhier veel be langstelling van het publiek. Een aantal wielrijders vergezelden hem, terwijl de tocht ook per auto werd gecontroleerd. Ook langs den weg was er allerwege belangstelling voor dezen sportman. ONDERWIJS. Door den gemeenteraad is gisteren be noemd tot onderwijzer aan de kopschool de heer W. C. Reuter te Amsterdam en over- geplaatst van school B naar de kopschool mej. J. T. de Kraker. POL1TIE-D1PLOMA. Bij het dezer dagen gehouden examen is het politie-diploma met aanteekening beihaald door den heer J. C. Sol, alhier. Het diploma verwierf de heer j. A. Raes, mareehaussee alhier. tengewoon bedenkelijk zijn zoude, indien nu steun en belangstelling van de zijde der regeering wordt beperkt; dat eeue zoodanige verandering afbreuk zou doen aan het prestige van land- en tuinbouw in het buitenland, waar overal el ders afzonderlijke landbouwministeries op dit terrein werkzaam zijn; redenen, waarom adressant haar eerbie- dig verzoekt, alvorens het pTan tot ophef- fing van het Departement van lar.db. nij verheid en handel tot uitvoering wordt gebracht, de door adressant ontwikkelde bezwaren daartegen wel in overweging te willen nemen. MILITAIRE BEDRIJVIGHEID IN ENGELAND. tinopel. In Gibraltar houdt het le bataljon van het North Staffordshire regiment zich gereed, om daarheen te worden in- gescheept. DE TOESTAND IN IERLAND. Zaterdag en Zondag is het in Dublin weer, men zou bijna gaan zeggen „lersch" toegegaan. De rebellen hebben talrijke hin- derlagen gelegd en verschillende perso nen 'ztjn weer als slachtoffer gevallen. Vier rebellen, die in een auto naar het C. I. D. hoofdkwartier reden, schoten den detectief Deane dood. Bij! de achtervol- ging door vrijstaattroepen werd een der vermoedelijke moordenaars in hechtenis genoinen. Bij een gevecht tusschen vrijstaters en nationalisten werden twee personen ge dood en drie gewond. Twee rebellen wer den gevangen. jomHBasijHK nypm aHasaBemmz&X ,MPT« IIMIIIHMI Ml—■■Tm asaa— !S w Inigeschrevenen voor de lichting 192o, die niet in het bezit zijn Van het bewijs van voor- geoefer.dheid, kunnen, als zij in geyal van be- stemming tot gewoon dienstplichtige in aan- marking wenschen te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot zieker.drager, en dezen wen sell met reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant heb- ben te kennen gegeven, zich daarvoor alsnog vdor 5 October a.s. opgeven bij den Burgemees- ter tier gemeente, voor welke jij hebben geloot. Opleiding tot ziekenverpleger. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een kraohtig lichaamsgestel hebben, vol- doende bedreven zijn in lezen en schrijven, kennis bezitten va.n de hoofdregels van het rekenen met geheele en gebreken getallen en de toepassang daarvan en tevens voldoende be- j kend zijn. met het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die reeds als bur ger voor ziekenverpleger in opleiding zijn; voorts apothekers-assistenten en zij, die uitg-e- breid lager onderwijs en tevens onderwijs in de genees- of heelkunde hebben genoten of genieten. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, I die een krachtiig lichaamsgestel hebben, vol- doende bedreven zijn in lezen en schrijven en in de eerste beginselen van het rekenen, als- mede eenige kennis bezitten van het metrieke j stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zrjn van een diploma voor eerste hulp bij ongeval- len. alsmede zij, die lid zijn van een transport- colonne van het Nederlandsche Roode Kruis en het bewijs van geoefendheid als zoodanig bezitten. Duur van den werkelijken dienst. De duur der eerste oefening bedraagt: voor de ziekenverplegers 12 maanden; voor de ziekendragers 5'/2 maand. De ziekenverplegers zijn vrij van herhaiings- oefeningen. Ter Neuzen, 20 September 1922. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. irrrvrlanifTP i i" i_ j:.. D X De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van den dienstplicht ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver- tegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het beihoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De Burge meester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Ge- us_n L Ter Neuzen, 21 September 1922. De Burgemeester, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat de kopschool op 1 October a.s. zal worden in ge bruik genomen. Ouders die hun kinderen die school wenschen te doen bezoeken, worden verzocht daarvan op- gave te doen ter gemeente-secretarie voor 80 dezer. Onderwijs zal worden gegeven in alle vak- ken die opleiden voor het M. U. L. O.-diploma. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze opgave niet behoeft te geschieden voor kinde ren die school B bezoeken. Ter Neuzen, 22 September 1922. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. V- i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1