IANDB0UWBERICHTEN. 8EMENGPE BERICHTEN. Sedert 1909werkte Dr. Reiss met Rontgen- stralen en hij behandelde talrijke patienten met succes. De stralen oefenden echter hun gevaar- lijke uitwerking uit, zoodat hij reeds in 1910 bij een operatie den pink van de rechter- hanid verloor. Later deden zich opnieuw gezwellen voor, zoodat thans de hand in haar geheel wegigenomen moest worden. EEN „ARBE1DERSPALEIS" TE MOSKOU. De „lzwestija" meldt, dat Kamenef, de voorzitter van de Sovjet te Moskou, aan de regeering het voorstel heeft gedaan om in het centrum van Moskou een reus- achtig „arbeiderspaleis" te bouwen, waar- voor een som groot 14 millioen goudroe- bel (16.800.000 gulden) noodig is. Het paleis zou een centrale zaal krijigen, die 8000 personen zou kunnen bevatten, en vier kleinere zalen en een toren, die een van de hoogste, zoo niet de hoogste, der wereld zou zijn. Sjgusief, de voorzitter,van het geuootschap van architecten, heeft reeds voorloopige plannen ontworpen, doch het ligt in het voornemen, een wed- strijd uit te schrijven, waaraan de archi- deelnemen. Om riiimte te verkrijgen zullen de werkloozen dezer dagen beginnen met tecten der geheele wereld zullen kunnen het afbreken van het Continental Hotel, het Testovarestaurant en zes blokken huizen. EEN AMERIKAANSCH CREDIET AAN OOSTENRIJK?* Het „Neues Wiener Journal" maakt mel ding van een verklaring van den Amerikaan- schen senator James Hamilton Lewis, waar- in deze zegt, dat volgens door hem ontvan- gen berichten Amerika binnen ongeveer vier weken het beschikbaar gestelde crediet tot een bed rag van temminste 17 millioen dol lar aan Qostenrijk zal aanbieden. Amerika zal de vereeniging van Amerikaansche fi nanciers, die zich met het Oostenrijksche credietvraagstuk iheeft bezig gehouden, naar aanleiding van de desbetreffende adviezen Van den Volkenbond machtigen deze cre- dieten ter beschiikking te stellen. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. EEN NEGER-DEPUTATIE BIJ DEN VOLKENBOND. Te Geneve is, naar de correspondent var. de „Echo de Paris" meldt, een deputatie van vier negers aangekomen, als vertegen- woordi'gers der negers van Sierra Leone, Haiti, Noord-Amerika en de Antillen. Zij treden op namens den algemeenen bond ter bevordering der belangen van het zwarte ras, die vijf en een half millioen leden telt. De deputatie heeft zich in verbinding ge- steld met het secretariaat van den Volken bond, hetwelk haar in de gelegenheid heeft gesteld de algemeene vengaderingen van den Volkenbond van heden af bij te wonen. De deputatie is voornemens aan den Volken bond te vragen haar het bestuur toe te ver- trouwen van de vroegere Duiische kolonies ten einde er een confederatie van het zwarte ras te stichten. Een der leden verklaarde aan den cor respondent, dat het geenszins de bedoeling der negers is 'n rassenconflict de bedoeling Zij willen slechts bewijzen, dat zij in staat zijn zichzelven te regeeren. MOEIL1JKE TIJDEN VOOR DE DEUTSCHE COURANTEN. De moeilijike omsfandigheden, waaronder de Duitsohe pers werkt, beginnen op den inhoud en den omvang der bladen meer en meer hun stempel te drukken. In de pro- vincie geven dagelijks kranten den strijd om het bestaan op, zoodat men in sommige bladen de rubriek: „het krantenkerkhof" met de namen der gesneuvelden kan aan- treffen. Ook te Berlijn is de nood hoog gestegen. De Freiheit komt sedert enkele dagen nog slechts eenmaal per dag uit. De Germania staat op het punt dit voorbeeld te volgen en naar verluidt overwegen alle andere bladen hetzelfde. OPHEFFING VAN D1ERENTUINEN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het stads- bestuur van Hannover voornemens is den dierentuin aldaar te sluiten en de dieren te verkoopen, daar de hooge kosten door de stad niet kunnen worden opgebracht. Ook de Berlijnsche zoologische tuin zal om dezelfde reden worden gesloten. Alleen het aquarium blijft geopend. TER NEUZEN, 20 SEPT. 1922. DE KERMIS deelt het lot van hare voorgangsters in de vorige week, het weer is, en blijft on- gunstig, storm, gedurig gepaard met re- genvlagen houden er de stemming uit en zijn zeker een belemmering voor het lingenbezoek. Het ongunstig weer was ook de oorzaak, dat de komst van verschillende inriph- tingen vertraagde en zoo was het gister nog druk bouwen, om althans 's Woens- dags, de eerste dag dat het gewoonlijk wat drukker wordt, gereed te zijn. En er staat thans genoeg, om wat drukte te kun- ken velen. In jaren was de kermis niet zoo bezet. Hedenmiddag is de zoon de kermisdrukte komen opluisteren, zooAit het bezoek wel drukker zal worden. Voor de vreeemde- lingen is er thans volop gelegenheid zich te vermaken in de diverse inrichtjngen op het marktplein en in de stad. De Zeelandia-bioscoop brengt een mooi, afwisselend programma, vooral was dit Dinsdagavond het geval, zoowel het hoofdnummer „De koning der misdadigers", als de comische films, waren zeer interessant. Het programma van hedenavond met als hoofdnummer „Moeder", moet al bij- zonder uitmiinten, zoodat de bioscoop vol op te genieten geeft. Donderdagmiddag wordt een kindervoor- stelling gegeven met een speciaal voor de kleinen samengesteld programma. De schouwburg van Piet Vink was Maandagavond reeds redelijk bezet en de opvoering van „Paljas" 'ooeide van begin tot eind, dank zij het verdienstelijk spel, in de eerste plaats van den heer Klui- zenaar, alhier nog een goede oude beken- de, die „Paljas" speelde, doch die door de overige dames en heeren flink werd ter zijde gestaan. Ook gisteren had de schouwburg succes te boeken met de opvoering van ,,De Boe- melbaron" dat hartelijk deed lachen. Het cafe-chantant in ,,'s Lands Welvaren" deed velen zich amuseeren met den humor, die het ge- zelschap ,,Josephat" daar brengt, en ze hebben er goed den slag van, hun vroolijk- heid werkt aanstekelijk. Het circus Libot begint hedenavond met haar voorstellin- gen. Uit het programma blijkt, dat zij over diverse krachten beschikt. Muziek en dans. Zooals gewoonlijk, is er geen gebrek aan gelegenheden om te dansen, op muziek van orkesten en orgels. De zaal bij den heer Wieckhorst, doet denken aan dergelijke inrichtingen in de groote steden. Het aantal dier gelegenheden is ditmaal zelfs liltgebreid. Dat de heer Hartog, die sedert de restauratie van zijn cafe periodiek zijn bezoekers op strijkmuziek laat vergas- ten, daarin ter gelegenheid der kermis niet zou achterblijven, was te verwachten. Ook het Hotel des Pays-Bas" heeft de deuren weer geopend voor kermis-amuse ment door het arrangeeren van „bal-soi- ree's en „The-concerten". Maar ook het „Hotel Rotterdam" wTl. zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, daarin niet achterblijven en annon- ceert een „Tea-concert-dancing" in haar gerestaureerde zaal, onder leiding van een Dames-kapel. POLITIE-DIPLOMA. Voor het politie-diploma met aanteeke- ning is te Amsterdam geslaagd de heer S. A. Lergnef, alhier. AMBACHTSSCHOOL. Voor den avondcursus der ambaohts- school te Ter Neuzen hebben zich aange- meld 147 leertingen, als: 75 metselaars er, timmerlieden, 46 metaalbewerkers, 20 schil- ders en 6 voor diverse vakken. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor het beroep te Middelburg en Vlissingen, ds. P. J. van Heest te Groede. L1JST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, terugontvangen op het Post- en Telegraaf- kantoor te Ter Neuzen in de le helft der maand September. Briefkaarten binnenland: V. Crommelin, Dorplein; J. van Dam, Rotterdam; mej. Kranendonk, Haag; jon- ge juffr. Anny Walthoff, Dorplein; de fam. G. Walthoff, Dorplein. Briefkaarten buitenland mej. L. Bastelaere, Gent; Mr. Charles, Bruxelles; mej. M. Douw, Gancher Seine et Mame; Mme. Legris, Paris; schipper L. Meeusen, Duisburg; Joseph Ruprecht, Duisburg; Charles Schmits, Lalouviere; A4r. et Mme. Vinke, Bruxelles. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Bij het j.l. gehouden examen te Zaam- slag voor de vooroefeningen zijn geslaagd Adriaan Jan de Visser, Willem Faas, Cor nells Sol, Jac. v. Drongelen en Francois de Mul. Hiermede hebben deze jongelieden bereikt, dat hun eerste oefeningstijd met 4 maanden wordt verkort. TENTOONSTELLING VAN OOFT EN TUINBOUW. Zaterdag werd vanwege de maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het vcormaliig IVe district van Zeeland te IJzendijke een driedaagsche tentoonstelling geopend. De inzendingen welke niet zoo talrijk waren als ouder gewoonte, waren zeer moot. De bloemen, fruit, groenten enz. waren in tenten ondergebracht, terwijl bui- ten op het terrein eenige mooie perken met bloemen en heesters waren aangelegd. De jury zal zeker geen gemakkelijke taak heb ben gehad om het mooiste en fijnste te be- kronen. Daartoe waren een aantal geldprij- zen beschikbaar gesteld. De zilvieren medaille van H. M. de Ko- ningin werd toegekend aan een mooie ver- zameling fruit van den heer Iz. de Hullu Steenhart te Schoondijke. Bij gelegenheid van deze tentoonstelling had het muziekgezelschap „Geduld Over- wint" een festival uitgeschreven ter gelegen heid van het herdenken van haar 85-jarig bestaan, dat gisteren zou gehouden worden. Door 17 gezelschappen zou hieraan deel genomen worden, waaronder 3 uit Belgie. Men hoopte dan ook, dat dezen dag de clou zou wezen, evenwel hoe geheel anders is deze dag uitgevallen. De wind gierde langs de velden en hield menigen feesfganger thuis. Ook de regenbuien welke op het uur begonnen waarop men anders zou aftrekken hidden velen thuis. Omstreek^ half 3 uur werd op de markt de stoet gevormd en werd het met dennen, heesters, poorten, vlaggen, bloemen enz. versierde dorp doorgetrokken. Tegen dat de stoet aan het tentoonstellingstarrein kwam, barstte 'n geweldige regenbui los. Later k'laarde het weer wat op en werd de Bonds- marsch, gedirigeerd door den heer Jan Morks uitgevoerd, door de deelnemende gezelschappen. Daarna werden op een drie- tal kiosken muziekuitvoeringen gegeven. leder gezelschap kreeg een mooie verguld zilveren herdenkingsmedaille. Bij de gehou den premietrekking viel aan de gezelschap pen van Retranchement f 40, Hoek f 30, Westdorpe 25, Breskens en Cadzand ieder 20, Hoofdplaat en St. Kruis ieder 15, Groede en Oostburg ieder 10 ten deel Des avonds was het concert en om half elf werd er een vuurwerk ontstoken. Maandag werd de tentoonstelling o.m. bezocht door den Commissaris der Koningin in Zeeland en zijne echtgenoote. De Commissaris werd rondgeleid door den voorzitter, den heer Van Zuijen en mevr. Quarles van Ufford door de echtgenooten van bestuursleden. Z. Exc. gaf zijn voile tevredenheid over de tentoonstelling te ken- nen en deed de toezegging een volgende maal de tentoonstelling zoo mogelijk bij de opening te zullen bezoeken. Aan den Commissaris werd als oudste lid der vereeniging voorgesteld de 85jarige den voorzitter, den heer Van Zuijen, en mevr. dierenarts Jac. van de Sande, te Kruisdijk, een nog kras oud heer. Evenals het ongunstige weer der tentoon stelling en de daarmede gepaard gaande feestelijkheden ongunstig was geweest, was zulks ook Maandag het geval. De volks- spelen konden niet doorgaan. Wel was dit het geval met het bloemencorso, waarin zeer fraaie nummers vootkwamen. Voornamelijk trok de aandacht een wagen met Zeeuwsche boeren. Te half zeven werd de tentoonstelling, die door 2500 personen bezocht werd, ge sloten. IJzendijke vierde evenwel nog feest. O.m. had des avonds cup het verlichte marktplein een bal champetre plaats. Loap der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. J. Vercouteren, voermansknecht, Wal- straat 8, van Alphen en Riel. A. den Exter, landbouwerksnecht, P 68, van Hoek. H. R. Kramer, zonder beroep, Schutters- hofweg 11van Sas van Gent. C. J. Feijen, huishoudster, Schuttershof- weg 11, van Sas van Gent. W. C. Wilde, zonder beroep, Schutters- hofweg 7, van Huybergen. C. C- de Feijter, zonder beroep, O 202, van Axel. J. M. van Mossevelde, onderwijzer, Dijk- straat 37, van Didam. F. Bosscher, zonder beroep, Van Steen- bergenlaan 31, van Slochteren. M. V. de Vliegher, zonder beroep, Blok ken 11, van Exaarde (B.). J. Klaassen, Rijksarbeider, O 199, van Axel. Vertrokken: C. C. Maas, dienstbode, van Axelsche- straat 1, naar Stoppeldijk. M. T. H. Troonbeeckx, zonder beroep, Noordstraat 17, naar Antwerpen. H. G. Wolfert, student, Korte Kerkstraat 1, naar Leiden. R. L. Verhelst, spoorwegbeambte, O 196b, naar Westdorpe. H. P. M. van Wel, kweekelinge, Verbin- dingstraat lb, naar H. en L. Zwaluwe. C. C. 't Gilde, spoorwegbeambte, Lange Kerkstraat 32, naar Zaamslag. M. Klaassen, student. Noordstraat 54, naar Leiden. J. A. Pijpelink, dienstbode, P 53, naar Rotterdam. P. M. van Putten, kweekeling, aan boord, naar Vreeswijk. O. W. -Meij, schipper, aan boord, naar Hoofdplaat. J. F. B. Daelman, winkelbediende, Dijk- straat 8, naar Sas van Gent. C. Dees, klerk rijksontvanger, Donze- Visserstraat 38, naar Sluis. A. Harte, timmerman, woonwagen Oost- sluis, naar Kruiningen. Th. C. van Hoepen, zonder beroep, Nieuwstraat 56, naar Middelburg. RECHTSZA K,E,N. SNEL RECHT. In „de Bijenkorf" te Amsterdam werd Dinsdag een 27-jarige Oostenrijksche kell- ner betrapt op diefstal van een horloge. Woensdagmorgen wetfd hij voor den poli- tierechter geleid. Hier vertelde hij, dat hij de vorige week met 14 gld. in den zak uit Weenen was gekomen. Dinsdag had hij zijn laatsten gulden uitgegeven en had toen om aan geld te komen het horloge wegge- nomen. Bij fouilleering in „de Bijenkorf" was het horloge in de mouvv van zijln jas te- ruggevonden. Een kinderpistooltje, dat te- vens werd gevonden, verklaarde hij niet gestolen te hebben. Hij was te Amsterdam gekomen om werk te zoeken. Vroeger had hij in het Victoria-hotel gediend, maar het was hem niet gelukt daar of in een ander hotel werk te vinden. Door het O. M. werd vier maanden gevangenisstraf gevraagd, met bevel tot gevangennemmg. De rechter, dadelijk uitspraak doende veroordeelde hem overeenkomstig den fcnsch to't 4 maanden gevangenisstraf en gaf bevel hem gevangen te nemen. Daar de beklaagde afzag van hooger beroep, kon het vonnis dadelijk uitgevoerd worden. WERING VAN BESMETTELIJKE PLUIMVEEZIEKTEN. Afgekondigd is Staatsblad no. 519, met het Kon. besluit van den 4en September 1922, bepalend dat, tot wering van besmet- telijke pluimveezieklen door den Minister van L., N. en H. de in- en doorvoer kan worden verboden of niet dan voorwaarde- lijk worden toegestaan van bepaald aange- wezen soorten van pluimvee. Dit besluit treedt in werking 17en Sept. 1922. ONTPLOFF1NGEN TE OLDEBROEK. Men schrijft aan de N. R. Crt. Met het oog op wetenschappelijke proef- nemingen voor geluidsbepaling worden de zer dagen in de legerplaats Oldebroek groote massa's ontploffingstoffen tot ex- plosie gebracht. Deze proetnemingen, wel ke onder leiding van prof. Van Everdingen, directeur van het Meteorologisch Instituut in De Bildt, plaats "hebben, worden geno men op verzoek van de internationale com- missie voor de bestudeering van het geluid. Deze proeven hebben een zuiver weten schappelijke strekking en beoogen dus geen militaire doeleinden, maar de artil- lerie verleent daarbij haar hulp. De ont- ploffingsstoffen zijn afkomstig van Deut sche, Belgisbhe, Engelsche en Fransche mijnen, welke tijdens en na den oorlog aan onze kust zijn aangespoeld en door artille- rie werden gedemonteerd. Deze stoffen welke tot zelfontlading kunnen overgaan en dan gevaar opleveren door ongewilde explosie, moeten worden opgeruimd. Daarbij kunnen ze dienst bewijzen voor wetenschappelijk waarnemingen. Vrijdagavond kwart over negen had de eerste ontploffing plaats. Toen is in de hei- de op 4.5 K. M. afstand van het kamp een hoeveelheid van 1000 K.G. tot ontploffing gebracht, die in wijden kring de bevolking van de Veluwe heeft opgeschrikt. Niet alleen in de naastbijliggende dorpen Heer- de en Epe, is de slag waargenomen, maar ook in Apeldoorn, Barneveld, Deventer en daartusschen gelegen plaatsen. Schade is nergens veroorzaakt, ook niet in de leger- plaafs Oldebroek, waar geen ruitje ge- sprongen is. Er ligt nog 10.000 K.G. ontploffingsstof, welke op een kalmen dag liefst met hooge lucht voor de tweede proefneming tot ont ploffing zal worden gebracht. EEN MISLUKTE „AANSLAG" OP DEN EX-KEIZER! Twee ondernemende jeugdige operateurs van 't filmbureau „Cinema" hadden het plan opgevat den ex-keizer op zijn land- goed te Doorn te filmen, vertelt de „Tel." 'n eenigzins gewaagde onderneming, wan- neer men weet, dat het gansche terrein door rasterwerk van prikkeldraad voorzien, is omgeven. Maar voorzeker zweefde hen voor oogen den internationalen roem, die bij een eventueel welslagen te behalen zou zijn, afgescheiden nog htt financieele ge- win. Want de ex-keizer is weliswaar meer- dere malen gefotografeerJ in ballingschap, maar op de film heeft men hem nog niet kunnen krijgen, en er zou natuurlijk met de noodige handigheid wel een vijf tig meter te maken zijn. En hoeveel senatie zou die wandelende en misschien wel lachende of sprekende ex-keizer wel niet maken, vooral in het land van den dollar en vooral, nu er zulke aandoenlijke fantasieen over een aanstaand huwelijk in omloop zijn, Dus zijn de beide ondernemers naar het stille Doorn getogen en in de nabijheid van het Huis Doorn gekomen, hadden zij, met hun omvangrijk toestel a'ilereerst de waak- zaamheid der bewakers te versc«halken, die op gezette tijden hun ronden om het park maken. De beide operateurs slenter- den dus quasi-onschuldig langs het ijzeren hek en toen de veldwachter op zijn ronde gepasseerd was, klommen zij, met toestel en al, over de tamelijk hooge draadversper- ring, hetwelk niet zonder kleerscheuren en inoeilijkheden ging. Maar eenmaal met vereende krachten ook deze hindernis ge passeerd, kwam het moeilijkste, want nu gold het van gezichtsdekking tot gezichts- dekking te sluipen en zooals dat in den velddienst heet „zien, zonder gezien te worden". Maar de boomen in het park zijn door allerlei liefhebberijen tamelijk uitgedund en zoo slopen de beide filmfan- tasten op hun buik door het gras en iedere halve meter was een overwinning, want zij hadden bij dit alles nog om hun toestel te denken, dat groote zwarigheden opleverde. Tegen half twee bereikten zij een opstel- ling een meter pf zes van den achterkant van het huis verwijderd. In een boschje wachtten nu de beide gecamouffeerde ope rateurs hun kans af. Zij hadden groene regenjassen aangetrokken vanwege de ort<- zichtbaarheid in het veld. En zij' hoopten nu maar vanuit het huis niet gezien te wor den en dat.er spoedig een zeer belangrijk wild voor den lens zou komen. In afwach- ting „namen" ze een vijf of zes meter van het huis meer als bewijs van hun bra- vourestukje dan wel '31s „belangrijk feit van den dag". Want de achterkant van het huis is natuurlijk iederen dag net zoo. Na een tien minuten van spanning kwam er iets uit het Huis en iets zeer belangrijks, hoewel niet bepaald van journalistiek-cine- matographisch standpoint. Een rijksveld- wachter naderde het boschje, liep voorbij en kwam eenige oogenblikken later met een tweede rijksveldwachter terug. Beiden liepen regelrecht oc het boschje af en commandeerden ,,Er uit komen en handen omhoog". De twee operateurs kwamen in de aangegeven houding voor de dreigende revolvers te staan en nu viel er niet veel meer te filmen dan hoogstens hun eigen ontdane en teleurgestelde ge- zichtem Zij kregen de boeien om en wer- een derden politieman, die zich inmiddels kwam de grootste teleurstelling de ex- keizer kwarr aangewandeld en vroeg aan een derden politieman, die z.ch inmiddels bij het groepje gevoegd had was ist los"? Het antwoord konden de operateurs al met meer hooren zij werden door het dorp geleid, waar zij een begriipeliike nieuws- gierigheid verwekten en op het Raadhuis werd hen een vephoor afgenomen. Daar given zij op te heeten "Rodrigues en Greef- kes, beiden in dienst van het filmbureau „Ci'nema" te Amsterdam, en meteen werd proces-verbaal van het gebeurde opge1,- maakt. Het apparaat werd teruugegeven en na dit onderhoud werden de beide heeren op vriie voeten gesteld. De onder neming zal dus nog wel eenig gevolcr hebben. En tevens vernamen zij, dat zij gansch noodeloos rheumatiek geriskeerd hebiaen bij hun Indianensluiptocht over den kouden parkgrond. want van uit het huis waren zij onmiddelliik ontdekt vandaar de zekerheld waarmede de bewa kers op hun schuilplaats afkwamen. De bewaking zal nu verschernt worden, zoo dat de volgende Flmnoging nog meer moeite en bij welslagen ook meer glo ria jn "haar schoot verborgen zal hou den. MISHANDELINGBIJ VERGISSING. Een 53-jarig "man was uezer dagen be- roofd in een verdacht huiS in de Zeedijk- buurt te Amsterdam. Hij miste een bedrag van 500" gld. De man deed dadelijk aangifte bij de politie. Een rechercheur ging op on- derzoek uit, maar vond het verdachte huis gesloten. Er werd bipnengedrongen, maar de vrouw, die van berooving werd ver dacht, was nattuurlijk verdwenen. Een ver- der onderzoek leverde geen resultaat op. De bestolene liep nu Vrijdagavond op 't Damrak en daar zag hij opeens een meisje, dat degene moest zijn, die er mef zijn 500 gld. vandoor was gegaan. Hij bedacht zich niet lang, gaf haar een fermen stomp, zoodat zij op straat neersloeg. En toen heeft hij zijn slachtoffer danig afgerost, tot zij bont en blauw zag en angstig schreeuwde. Een paar agenten schoten te hulp, gre- pen den woesteling, die den eigen rechter speelde, vast. Dit bracht hem wat tot beda- ren. Hij'bekeek het meisje wat aan- dachtiger en schrok: ,,Maar dit is de ver- keerde Inderdaad, het slachtoffer bleek met de berooving niets, maar dan ook niets uit- staande te hebben. Zij was een hoogst fatsoenlijk meisje, kashoudster in een groot magazijn. Zij is in zefir zenuvvachtigen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd, waar bleek, dat de mishandeling gelukkig geen ernstige gevolgen had. De dader is meegenomen naar het po- litiebureau. Behalve de 500 gld. is hij nu dus ook zijn vrijheid kwijt. ZAKKENROLLER3 IN DEN TREIN? Een bewoner van Crefeld kwam Vrijdag op het Damrak te Amsterdam tot de ont- dekking dat hij een portefeuille mistte met 210 gld en 14.000 Mark. Hij deed aangifte bij de politie, die later de portefeuille, zon der het geld evenwel, terugvond op het perron van het Centraal "Station. Daar de man even te voren per trein uit Leiden was gekomen, vermoedde hij door een medepassagier te zijn bestolen. EEN STAKKERD! De politie te Zeist heeft een doofstomme aangehouden, die zonder middelen van be staan rondzwierf. Het bleek, wat zijn sterk verouderd gezicht niet deed vermoeden, een eerst 16-jarige jongen uit den Elzas te zijn. Vader en moeder had hij in den oorlog zien dooden, terwijl ook de ouderlijke wo- ning was platgeschoten. Van schrik werd het ventje doofstoom en heeft daarna een zwervend leven geleid. Door politiezorg is de stakkerd naar een inrichting te Utrecht overgebracht. AMBACHTSSCHOOL TE ZALTBOMMEL AFGEBRAND. Te Zaltbommel is de ambachtsschool bij- na geheel afgebrand. Van de inventaris kon veel gered worden. Het pand was verze- kerd. De oorzaak van den hrand is onbe- kend. VALSCHE BANKBILJETTEN. In den laatsten tijd werden in een der kleinere gemeenten in de omgeving van Tiel door een 19jarig jongmensch, vroe ger bankbeambte, zoo nu en dan bankbil- jetten van 40 gld. of 25 gld. uitgegeven, welke later bleken valsch te zijn. Door den betrokken veldwachter, ge- assisteerd door een politieman van de Rijks Centrale ,voor onderzoek in zake valsch geld, werd het jongmensch aange houden en voor den officier van Justitie geleid. Hij bleek nog in het bezit te zijn van ruim 100 gulden. De aangehoudene had reeds sedert 3 maanden geen werk, zoo dat het vermoeden gewettigd is dat hij dit door het uitgeven van valsch geld heeft verkregen, temeer daar hij zich om- trent de herkomst niet wilde uitlaten. Zijn moeder had hij wijs gemaaktopeen kantoor werkzaam te zijn tegen een sata- ris van 90 gulden per maand. Verschillende ingredienten waarmede hij de biljetten vervaardigde, werden in beslag genomen. De biljetten werden door hem eigenhandig geteekend op gekleurd papier en zoodanig dat de valschheid op het eerste gezicht duidelijk bleek. WAARDELOOS BANKPAP1ER. Alst ypisch staaltje van de waardeloos- heid van veel buitenlandsch geld, zij ver- meld, dat op de kermis te Raalte een Duitscher, die vulpenhouders verkocht, de ze inpakte in biljetten van 25000 roebel, armzalig „geld" van de even rampzalige bolsjewisten. STOPZETTING VAN WONINGBOUW TE ROTTERDAM. Door de hooge huren (700 gld. tot 1000 gld. per jaar) voor een eenvoudige woning, blijven te Rotterdam, ondanks den woning- nood, reeksen van woningen onverhuurd. Naar aanleiding daarvan hebben de groote bouwers zich verbonden gedurende een jaar geen grond meer aan te koopen en geen woningen meer te bouwen. Daar ook de gemeentelijke woningbouw is stop- gezet, zal aldaar dus binnenkort niet meer aan woningbouw worden gedaan. Reeds zijn 1200 bouwvakarbeiders ingeschreven voor steun. DE 1. C. A. R. TE ROTTERDAM. De laatste dagen heeft men het te Rot terdam met de vliegtuigdemonstraties en wat daar vender mee samen zou gaan, niet te best getroffen. De weersomstandigheden beletten de uitvoering van het programma. Vrijdag is de ballon „Neerlandia", die reeds gedeeltelijk "gevuld was, fengevolge van een windvlaag van onder het net, waar mede het verankerd lag, ontsnapt. Zij is ten Zuiden van Rhoon, aan de Oude Maas neergekomen en was betrekkelijk weinig beschadigci. INBREKENDE AGENTEN. De hoofdeommissaris van politie te 's- Gravenhage heeft Zaterdagnacht een Ewee- tal agenten van politie aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld, verdacht van diefstal met braak in vereeniging. Ten huize van genoemde personen zijn de gestolen voorwerpen in beslag geno men. Beiden zullen, ter beschikking van den officier van justitie, in het huis van be waring worden ingesloten. HET GEZONKEN S.S. HAMMONIA. De naar Hamburg teruggekeerde kapi- tein van het gezonken stoomschip „Ham monia" der HamburgAmerika-Lijn heeft een nauwkeurig bericht over de ramp ge geven. Naar hij mededeelde, heerschte er na het verlaten van Vigo zwaar weder met een w'indsterkte 9-11. Het verlies van het schip was aan het volloopen van ruim 3 te wijten, waaruit het water ondanks de zeer goed werkende pompinrichtingen, wei ke zich aan boord bevonden, niet kon worden verwijderd. Het in de bladen uit- gesproken vermoeden, dat water in het kolenruim zou zijn binnengedrongen is onjuist. Een verklaring van het ongeluk kon de kapitein niet geven. Hij vermoedt, dat het schip met een drijvend voorwerp in aanra- king is gekomen. Op 8 September werd een bijzonder hevige schok op het schip gevoeld. Bij het reddingswerk was een aantal personen overijld in de booten ge- sprongen, waardoor er drie kenterden. Daardoor hebben waarschijnlijk verschei- dene personen den dood in de golven ge vonden. (V. D.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2