a a IF in ALSEMEEN KiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCK-VLAANOEREN. No. 7352 Maandag 18 September 1922. 70e Jaargang. pf w, Bekendmaking. Tb FiIIKTOiT HET HOOLLOTTIQ 6SIEIM. BINNENLAND. BUITENLAND. mm?* P KONINKLIJK BEZOEK A AN NOORWEGEN. Omtrent de aankomst van H. M. de Koningin in de Noorsche hoofdstad meldt men aan het Hbl. Tusschen twee ouitjes in droog weer, geschiedde Vrij'dag de koninklijke intocht tusschen een ontzaglijke menigte. Het per ron en de wachtkamers waren keurig met duizenden rood-wit en -naastenbij blauwe asters en oranje bouquetten versierd. Koning Haakon, iang, slank, elegant sou- riant, in generaalsuniform met een steek met roode en blauwe veeren, inspecteerde de garde op het perron. Onmiddellijk daar- na kwam de trein aan. De Koningin was gekleed in een keurig grijs toilet en hoed en een stola van hermelijn. De Prins was in admiraalsuniform. De ontvangst van den Koning en van Koningin Maud, die een ruiker aanbood, was allerhartelijkst. Onze Koningin leek na de rustdagen en den triumphtocht door Zweden zeer opge- wekt. H.M. onderhield zich charmant met den voltalligen ministerraad en den burge meester, die een in het Fransch gesteld welkomstadres voorlas. De Nederlandsche kolonie stond op het perron, een meisje bood bloemen aan. In de wachtkamer werden de hoofden der diplomatieke missies voorgesteld, waarna de tocht naar het paleis begon. De aanblik van de rechte helling naar het Koninklijk slot tusschen een onafzienbare menschen- massa, was zeer interessant; geen plaats was onbezet, daken en ramen waren vol. Het publiek wuifde met zakdoeken en scandeerde zijn hurrahs tegen de tevreden lachende Ko'ningin. Op de statietrap van het Paleis stond opgesteld een eerewacht van cadetten, onder wie zich de kroonprins bevond. Nauw was de Koningin het Paleis bin nen of het begon weer te regenen. Dies avonds was er galadiner ten Hove. REGEERINGSPLANNEN. Behalve hetgeen reeds gemeld is omtrent de plannen van het nieuwe kabinet, als geleidelijke afschaffing van de Huurwetten en algeheele opheffing Van het departe ment van landbouw, nijverheid en handel, zoodra de reorganisatie-maatregelen daar- voor gereed zijn, ligt volgens het Handbl. het volgende in de bedoeling van de re- geering1: De doorvoering van de ziekteverzeke- ringswetten zal worden uitgesteld; de so- ciale verzekering zal worden omgewerkt in dien zin, dat'er komt eenheid van uit- voering, waardoor belangrijke administra- tieve bezuiniging wordt bereikt; het aan- tal raden van arbeid zal worden ingekrom- pen tot een twintigtal; de behandeling van de Vlootwet zal worden uitgesteld tot een deskundige commissie zal hebben nage- gaan, wat, in verband met de jongstc er- varingen van elders, voor de verdediging van ons land en zijn kolonien het meest rationeele kan worden geacht. DE TABAKSWET. De kleinfabrikanten te Culemborg heb ben een telegram aan den minister van Financien verzonden, "houdende het ver- zoek te overwegen, dat hun bestaan to- taal ten gronde wordt gedoemd, door het thans in werking zijnde zegel- en ringen- stelsel. Zij vragen, ^oo er uit financieel oogpunt belasting moet zijn,. deze dan op de ruwe tabak te laten drukken, dan zouden al die overbodige aangelegenheden van dit stelsel en alzoo financieele gebre- ken vermeden worden. Nu, Manor., ge hebt de eer van die vrouw aan het praten te hebben gekregen, anders zeide ze geen woord meer dan noo- dig was. Wie is ze? vroeg de huishoudster van Cerisolles; ik ken haar niet en ik ge- Ioof niet, dat ze uit de buurt is. Neen, het is de dienstbode van het Groene Huis. Ik verzeker u, dat ze geen slechte klant is, ze betaalt zonder een en- kele aanmerking en heeft heel wat noo- dig. Anders is ze niet sympathiek en ge schijnt wel erg bij haar in den pas te staan, Manon, dat ze zooveel 'belang in u stelt. Niet in mij, antwoordde Manon, het is de doode, die haar belang inboezemt, zooals trouwens die geschiedenis iedereen interesseert. Ik heb de historie zeker al vijftig maal moeten vertellen. Manon had een blik op de klok gewor- pen en riep uit: O, weewat heb ik mijn tijd weer staan verbabbelen, We zullen er 'te laat door eten Een goede vrouw, zeide madame Etiennet, toen Manon vertrokken was. On der ons gezegd, zou ik meer op haar begrepen hebben dan op Martime. Ik ben DE INDISCHE VLOOT. Naar gemeld wordt, worden aan de be- trokken departementen voorbereidingen getroffen voor een herziening van het ontwerp-Vlootwet. SLUITING DER BUJTENGEWONE Z1T- TING VAN DE STATEN-GENERAAL. Zaterdagmiddag hard de vereenigde zit- ting van de beide Kamers plaats tot slui- ting van de tegenwoordige ouitengewone zitting der Staten Generaal. Voorz tier was de heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. De Voorzitter deed door den Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een koninklijk besluit van 30 Augustus 1922 No. 41 waar- bij de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich heden te drie ure des namiddags te begeven, naar de verga dering der Staten-Generaal ten eiride in een vereenigde vergadering der beide Ka mers de zitting in den naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemde een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvan- gen en uitgeleiden. Kort daarna treed de Minister, voorafgaan'de door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken plaatste zich achter de ministertafel en hield de vol gende rede: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze 'ouitengewone zitting der Staten-Generaal in haren naam te sluiten. Sedert de opening is slechts een luttele tijd verstreken, en hoewel de tweede le- zing van de voorstellen tot Grondswets- herziening nog ter hand genomen kon worden, hebben de omstandigheden niet toegelaten in deze zitting fiet aangevangen werk te voldoen. In naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting der Staten Generaal te zijn gesloten. De Minister werd door de commissie uit- geleid. Nadat de commissie in de vergaderzaal was teruggekeerd, sloot de voorzitter de vereenigde vergadering. (Corr. Bur.). DE BENOEMING VAN Dr. TACK. Het Tweede Kamerlid Albarda riehtte tot den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vraag: Is de minister bereid mee te deeltn, of dr. P. C. Tack, die door den gemeenteraad van Enschede met a'lgemeene stemmen is benoemd tot leeraar aan het gemeentelijk lyceum, voorzien is van de door de wet geeischte bevoegdheid tot het geven van onderwijs aan een H.B.S., een gymnasium of een lyceum? Zoo ja, welke akten bezit hij? COMMUNIQUE INZAKE VEE- VERVOER. Aangezien de commissie, aan welke werd opgedragen te onderzoeken op welke wijze 't vervoer van vee per spoorweg bespoe- digd kan worden, welke maatregelen ge troffen zouden kunnen worden ter verze kering van en behoorlijke verzorging van het vee, zoowel onderweg als tijdens het verblijf op de stations, of wijziging van de inrichting van voor het veevervoer be- stemd spoorwegmateriaal noodig is en om zoowel omtrent deze als andere bij het ver voer van vee per spoorweg betrokken be- lfangen desvereischt voorstellen in te die- nen, door aanbieding van haar versl&g de haar opgedragen taak heeft voibracht heeft de Minister van Waterstaat die com missie ontbonden en aan hare leden en haren secretaris zijheri dank betuigd voor de wijze, waarop zij zich van bunne taak gekweten hebben. HET RIJKSTOEZICHT OP DE SPOORWEGEN. De door den minister van Waterstaat in- gestelde commissie onder voorzitterschap van dr. C. Lely, die te onderzoeken had, welke wijzigingen en vereenvoudigingen in verband met de nieuwe spoorwegovereen- komsten in het Rijkstoezicht op de spoor- wegdiensten konden worden aangebracht, onwillekeurig bang als ik haar in het som- bere gelaat kijk. Ze heeft oogen in haar hoofd, die niet te vertrouwen zijn, Iuidde het oordeel van een der andere vrouwen. IMen zou zoo zeggen, dat ze geen erg zuiver ge- weten heeft. Ze hebben gezegd, dat de familie hier is gekomen om te jagen, jnerkte een ander op, maar ik heb er nog niets van ge- zien, noCh mijnheer, jioch de juffrouw. noch den bediende heb ik met een geweer uit zien gaan. Nu ]a, opperde de winkelierster, ze zijn pas veertien dagen hier. Ik weet, Bat het gezeten lieden zijn, want Martine, de dienstmeid, heeft altijd overvloed van geld bij zich, een portemonnaie, zoo Deze mededeeling deed de bewoners van het Groene Huis onmiddellijk in de achting van de dames rijzen en ze verlie- lieten den winkel, blij thuis weer wat te vertellen te hebben. Toen Manon zich naar huis spoedde, kwamen haar de vragen van de dienstbode van het Groene Huis in de gedachte en met schrik vroeg ze zich af, of ze niet on- voorzichtig was geweest met zoo alles maar langs haar neus weg te vertellen, wat die Martine wilde weten. III. Het geheim van den onbekende. Het was zooals Manon verteld had: Ro- heetf naar de Tel. meldt, haar werkzaam- heden beeindigd. Binnen enkele dagen zal haar rapport aan den minister worden uit- gebracht. Naar het blad verngeml, komt de com missie tot de conclusie, dat het staatstoe- zicht in zijn tegenwoordigen vorm niet gehandhaafd kan blifven, doch tot meer eenvoudige properties dient te worden te- ruggebracht. Zoo zal het aantal rijksinspec- teurs der spoorwegdiensten, "dat thans 20 bedraagt, tot 5 worden teruggebracht. Het secretarial der sijheidsgerechten zal we- j derom bij de spoorwegniaatschappijen ko- men, tengevolge waarvah een lOtal ambte- i naren bij den raacj van toezicht over com- j pleet komt. Voorts ligt het in de bedoeling, (den raad van toezicht, die thans gevormd wordt door 5 leden en een secretaris, zoo om te vormen, dat hij komt onder een een- hoofdig bestuur, onder wiens bevelen rechtstreeks de chefs der afdeelingen zullen werken. De tengevolge van de nieuwe spoorwegovereenkomsten zeer verminder- de werkzaamheden bij den raad van toe zicht wettigen voorts niet meer een zoo groot aantal ambtenaren als thans bij dat college werkzaam is. Het is te verwachten, dat er binnenkort velen op wachtgeld zul len moeten worden gesteld. DE ONTWAPENING. De publicatie van de antwoorden .der regeeringen op de uitnoodiging der Vol- kenbondsvergadering van 1921 om gedu- rende de twee eerstvolgende jaren het mi- litaire budget niet te vergrooten, stelt de gelegenheid open, om een vergelij'k te trekken tusschen de militaire begrootin- gen van 1922 en die van 1913. Een verhoogde militaire begrooting in 1922 tegenover 1913 vertoonen Groot-Brit- tannie 119.2 pet.), Britsch-ir.die (14.2 pet.), Australie (17.4 pet.), Canada (7.6 pet.), Nieuw-Zeeland (148.3 pet.), japan (71.9 pet.), Portugal (7.2 pet.) en Tlelgie (82.1 pet.). Waarbij dient te worden opgemerkt dat Belgie voor 1914 neutraal was en eerst sindsdien met de vorming van haarkrijjgs- macht is begonnen. Een verlaagde militaire begrooting in 1922 tegenover 1913 hebben Zuid-Afrika (25.4 pet.), Roemenie (23.1 pet.), Italie (46.1 pet.), Braziliii (45.3 pet.), Frankrijk (7.9 pet.). Eindelijk vertoonen van de staten die niet aan den oorlog hebben deelgenomen, Denemarken, Spanje, Nederland en Zweden een verhooging van resp. 33.3 pet., 38.3 pet., 48.2 pet. en 20.1 pet.; daar- entegen Zwitseriand en Noorwegen een verlaging van resp. 39 pet. en 14.3 pet. Ten aanzien van de cijfers voor Frank rijk dient er op te worden gewezen, dat onder de militaire uitgaven van Frankrijk gerekend worden 527 millioen aan verhaal- bare uitgaven voor het Rijnleger en 193 millioen voor den gendarmerie. VOORSCHOTTEN OP PENSIOENEN. Men meldt aan de N. R. Crt. Om tegemoet te komen aan 't bezwaar dat zij die den dienst met recht op pen- sioen verlaten, vaak vrij geruimen tijd moeten wachten alvorens tot de uitbetaling van het pensioen kan worden overgegaan, wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de gelegenheid welke voor hen bij verschillende liefdadige of tot al- gemeen nut werkende instellirigen bestaat om een voorschot te bekoinen op hun pen sioen. Militairen van de landmacht en mindere geemployeerden, werklieden en 'oedienden bij inrichtingen van de landmacht die van bedoelde gelegenheid gebrui'k wenschen te maken, kunnen daartoe de.tusschenkomst inroepen van het Departement van Oorlog. Belanghebbenden moeten daartoe aan dat Departement een ongezegeld verzoek- schrift inzenden, onder vermelding van: naam, rang of betrekking, laatstelijk be- kleed; adres; datum van ontslag, "bedrag van het verlangde voorschot (bijv. termijn main had zich in zijn laboratorium opge- sloten en onderhield daar een helsch vuur, dag en nacht. Sedert de beroemde scheikundige La voisier aangetoond heeft, dat diamant niets anders is dan gekristalliseerde kool zijn er talloozen geweest, die getracht hebben de uiterst goedkoope kool 'te transforineeren in het kostbare edelgesteente en Romain, die scheikunde gestudeerd had, zooals men weet, behoorde onder de diamantzoekers. Het laboratorium was niet het minst be langrijke deel van het kasteel. Het was een inrichting, 'die een gefeerde zou hebben doen waterTanden. De benedenverdieping van den rechterkasteeltoren was geheel ingericfit voor de electrische ovens, waarin een hitte van niet minder dan drieduizend graden kon ontwikkeld worden, terwijl een steenen trap naar de bibliotheek leidde, waaraan een Tdeine salon was verbonden. Romain bracht hier dikwijls een deel van den nacht door, als hij zijn ovens in de gaten moest houden. Dan sliep hij een enkel uurtje op een rustbank en vertoefde het verdere deel van den nacht in zijn la boratorium. De beide ovens namen er een groot deel van de ruimte in beslag, verder stonden er op marmeren en glazen potten, kolven, flesschen en scheikundige instrumenten. Een groot stuk marmer was uitgehold en de holte was gevuld met water, om de hooge temperatuur in het laboratorium van een of twee maar.den pensioen); en naam en plaats der instelling van welke het voorschot gewenscht wordt. Vanwege het Departement van Oorlog zal als dan aan de instelling een verklaring worden toegezonden omtrent het bedrag van het pensioen waarop belanghebbende voorlocpig bevonden wordt recht te heb ben en omtrent den datum van tfngang van het pensioen. Op het gevolg, dat door de betrokken instelling aan de voorschot-aanvrage zal worden gegeven, kan het Departement van Oorlog overigens geen invloed oefenen Hierop heeft ook betrekking het bepaalde bij legerorder 1920, No. 438. WERKTIJDVERLENGING VOOR VEENDERIJEN. D« minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van veenderijen in alle gemeenten des Rijks vergunning verleend, dat arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam in veenderijen, geduren- de het tijdvak van 18 tot en met 30 dezer 10 uur per dag en 55 uur per week arbeid verrichten. ONTBONDEN. De minister van Waterstaat heeft, met dankbetuiging aan haar leden en haar secretaris, ontbonden de commissie, in- gesteld 2 Febr. 1921, aan welke was op gedragen te onderzoeken op welke wijze het vervoer van vee per spoorweg be- spoedigd kan worden, welke maatregelen getroffen zouden kunnen worden ter ver zekering van eene behoorlijke verzorging van het vee, zoowel onderweg als tijdens het verblijf op de stations of wijziging van de inrichting van voor het veevervoer be- stemd spoorwegmaterieel noodig is. DE TOESTAND. Leslie Urquhart, de vertegenwoordiger van groote Britsche belangen in Rusland, is er verleden week in geslaagd, schrijft de N. R. Crt., met de Sowjetregeering een overeenkomst te sluiten, welke zijn maat- schappij, de Russo Asiatic Consolidated Ltd., in staat stelt, haar bedrijf te hervat- ten. Voor de revolutie bezat de maatschap- pij 2.500.000 acres grond in den Oeral en West-Siberie. Zij had 45.000 werklieden in dienst, produceerde 70 pet. van het Rus- sische koper, 20 pet. van het goud, alle zink en alle lood, verder 400.000 ton steen- kolen jaarlijks, 24.000 ton ijzer en staal, 8000 ton zwavelzuur en 1200 ton dyna- miet. Voorts was zij eigenares van 400 K.M. spoorweg, acht stoomschepen en 24 barges. Alles bij elkaar vertegenwoordig- den hare bezittingen een totaal van 56 millioen pond sterling, een waarde dus die wel de moeite loonde om er een accoord over te zoeken met de Sowjets. Urquhart, die als vertegenwoordiger van een vferde gedeelte van de particuliere Britsche vor- deringen op Sowjet-Rusland op de confe rence te Genua een rol heeft gespeeld als raadsman van Lloyd George, heeft den uitweg gekozen dien de Russen, na het stranden van de Genueesche en Tfaagsche conferenties op de kwestie van het eigen- domsrecht, open hadden gelaten. Het eigendom van de maatschappij blijft ge- nationaliseerd, maar de Sowjet verleent haar voor 99 jaar vergunning om hare vroegere .bedrijven te exploiteeren, waar na wie dan leeft, wie dan zorgt, zal Urquhart gedacht hebben alle eigen- dommen en rechten aan de "Russische re- geering terugkeeren. De Britsche maat schappij betaalt alles bij elkaar aan re- cognitie en belasting 8 pet. van haren omzet, maar heeft het recht werklieden en beambten aan te nemen en te ontslaan naar eigen goeddunken. Voor een ge- wiksten zakenman als Be groote financier uit de Londensche City is, moeten zulke voorwaarden veel aantrekkelijks hebben gehad, vooral omdat anders vermoedelijk Duitsche industrieelen met de concessies waren gaan strijken. Arbeidskracht is in Rusland goedkoop, Cn acht percent van den omzet als eerfige last tegenover den wat te verzachten. Gekleed in een lange chambre-cloak, van rood flanel, had Romain, dien dag misschien wel voor de twinstigste maal een papier, dun als vloei, op tafel heel voorzichtig uitgestreken en aandachtig be- schouwd. Het document was bedekt met geelach- tige lettertjes nog heel goed te 'lezen, maar aan den eenen kant links, was het papier afgescheurd en ontbrak een deel van de zinnen, waardoor itien belet werd bet geheel te lezen. Romain streek zijn hand over het voor- hoofd, dat van zweetdruppels parelde. Onmogelijk, zeide hij tot zichzelf, dat is het ook niet. Hij begon weer te lezen en trachtte de ontbrekende zinnen aan te vullen, maar wanhopig schudde hij telkens het hoofd. Hij nam pen en inkt en maakte een af- schrift van de karakters, die op het vodje papier stonden. Toen telde hij de letters en probeerde met die wetenschap het ont brekende te herstellen, waartoe hij half gebruik maakte van zijn kennis en ten deele raadde wat er op het andere stukje gestaan had. Tenslotte smeet hij zijn pen wanhopig tegen den grond en riep uit: Die ongeluksketfl had gelijk. Dat papier* is vervloekt. Nog nodit heb ik mij zoo ongelukkig gevoeld als sedert ik die erfenis van den vermoorde gekregen heb. staat is een verhoudingscijfer, dat menig West-Europeesch industrieel jaloersch moet maken. Aan de transaclie is, volgeus de mede- deelingen die Urquhart aan de Engelsche pers heeft verstrekt, nog meer vast ge weest. Zoo zeide hij: „Wij konden naar de Russische regeering toe gaan met geld in de hand en zoodoende een stevige za- kenovereenkomst sluiten, Toillijk tegenover beide partijen, volgens welke de regeering 150.000 pond sterling in goud aan onze reserves toevoegt en erin toestemt, ge- durende een periode van jaren verdere sommen te betalen, om ons bij te staan bij de hervatting van het werk". Geheet duidelijk is deze 'toelichting niet, omdat er uit op te maken valt, dat de sowjet regeering eensdeels gpld krijgt en mder- deels weggeeft. Maar in elk geval is nu een voorbeeld gegeven, hoe V'est-Europa tot eigen voordeel mee 'kan werken aan het herstel van het ontwrichte land. De Sowjet erkent natuurlijk hiermee het bank- roet van hare eigen nationalisatie-politiek, maar dit had zij eigenlijk al gedaan van hei oogenblik af, dat zij de hulp van 'net Westersche kapitaal zocht. De Russo Asiatic Consolidated Ltd. is, zooals uit de opsomming in den aanhef bleek, een maatschappij voor de ontginning van erts- en kolenbeddingen. Met de petro- leumvelden staat de zaak eenigszins inge- wikkelder, omdat de vroegere eigendom- men door het aanleggen van nieuw"e pijp- leidingen hopeloos door elkaar gehaald zijn en de exploitatie ook veelal in handen is gekomen van plaatselijke sowjets. De weg, "door Urquhart gewezen, is echter verlokkelijk en de vraag om ook over deze bezittingen tot een modus vivendi te ko men, lijkt niet onoplosbaar. Er staan voor onderdanen van andere naties immers ook geweldige bedragen op het spel. De vor- deringen \'an Fransche particulieren wor den op 440 millioen pond sterling geschat; die van Belgische op 100 millioen pond sterling. De Engelschen hebben ech ter het groote voordeel dat zij er onder de geallieerden het eerst bij zijn geweest, en Urquhart heeft dan ook met de vol- doening van den zakenman opgemerkt, dat het geld, hetwelk zijn maatschappij van de Sowjet-regeering heeft losgekregen, ver moedelijk „de laatste stuiver" is, die er voorloopig van haar te halen is. Toen Lit- winof in Den Haag den gedelegeerden vertelde, dat zij hun spaarpenningen in Rusland moesten beleggen, heeft dat een spottend gelach in den kring om hem heen u.itgelokt. Misschien hebben de Engelschen, die niet zoo gemakkelijk lachen, er niet aan tneegedaan. Hun heele handelsgeschie- denis staaft de opvatting, dat men zoo als "en evnische Brit het in verband met' de kwestie van de hervatting van den han del op Rusland uitgedrukt heeft met kannibalen heel goed en heel voortleelig handel kan drifven, zonder da.arom nog het kannibalisme te erkennen of aan te hangen. SENATOR COPPIETERS. f Donderdagmiddag is senator Coppieters, wethouder van de stad Gent, aldaar onver- wachts overleden. Hij was een der meest ibekende figuren uit de Belgische sociaal- democratische arbeiderspartij. Een dertig- tal jaren geleden verliet hij de thans ver- dwenen liberaal-progressistische partij om over te gaan naar de opkomende socialis- tische bewegimg. In 1896 trad hij in den Gentschen gemeenteraad als socialistisch raadslid, in 1908 werd hij door het arron- aissement Luik tot senator gekozen. Later stelde hij met succbs zijn canaidatuur te Gent. In den senaat was zijn invloed vrij groot, vooral in zijn qualiteit van president van de socialistiche groep. Als aannemer van havenwerken wist Emi'ie Coppieters eveneens naam te maken, vooral te Gent, Oostende, Zeebrugge en in centraal-Europa. In 1913 werd hij met de algemeene airectie van de wereldtenfoonstelling te Gent belast en wist ook deze onderneming tot een goed einde te brengen. Na den oorlog was hij hoofdzakelijk werkzaam als technisch raad- gever van het departement" van openbare werken en later als regeerinigscommissaris voor den wederopbouw van de verwoeste Het is een geheim dat ongeiuk over den bezitter brengt, zeide de onbekende en ik begin het waarlijk te gelooven. De dolk, die den vermoorde getroffen had, had den leeren oinslag van het ge- wichtige document doorboord en door de hevigheid waarmede de stoot toegebracht was, was een stuk van het document door het leer heengedrukt en moest in de wond zijn blijven steken. Romain was er wanhopig onder, dat hij, nu de sleutel in zijn bezit had kunnen zijn, slechts een deel van dien sleutel had, waarmede het slot, het geheim van de ver\aardiging van diamant, niet te openen was. Zijn karakter begon er ernstig onder te lijden. Het was zooals Manon in den krui- denierswinkel verteld had; hij, die anders de goedheid in persoon was, werd nu on- genietbaar, opvliegend, norsch en alle an dere dingen, die iemand kan hebben, die geprikkeld wordt door tegenslag. Pierre constateerde die verandering in het gedrag van zijn broeder met groot verdriet. Op een avond, toen hij weer alleen aan tafel zat, vergeefs wachtend op Romain, boog de oude Manon zich teeder tot hem over en zei: t i De Bnrgemeester der geineenle TER NEUZEN maakt bekend. dat eene Opeabare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gebouden op nonrierdai; a# Sepiember ISI33. des na- middags 2 unr. Ter Neuzen, den 17 September 1922. De Burgemeester voornoemd, t J. HUIZINGA. fg (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1