ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. STEENHOUWERIJ G. J. HOEK, 1 Grafzerken en Immm ii artisiieke mtYoering. No 7348 70e Jaargung Zaterdag 9 September 1922. bT nnenland. HIT I0QBL0TTIG i£HI DC. m Schoorsteenmantels enz. 1 BUITENLAND. BEli^DrBEBlCHfENr TWIEEIDIE] BLAD MIDDELBURG, Veerscheweg 250. iVLISSIKGEN, Villapaik. Eindpunt Electr. Tram FEUILLET ON. K, IE O Xj -A- im: :ej KON1NOIN WILHELMINA TE KOPENHAGEN. Men meldt uit Kopenhagen aan de „N. R. Crt.": Dinsdagmiddag is Koningin Wilhelmina hier aangekomen. Op het perron waren ter ontvangst aanwezig de Koning van De- nemarken, in uniform der gardehuzaren; Prins Gustaaf, de Prinsen Viggo en Axel zonen vqp Prins Valdemar; Prins Harald met P rinses Helene, en de Prinsessen Tura en Dagmar. Verder waren er Ridder van Rappard en andere heeren van de Neder- landsche delegatie, tal van officieren en autoriteiten. Toen de trein binnenkwain, speelde een muziekkorps het Wilhelmus. Koningin Wilhelmina was geheei in het wit gekleed en droeg het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Toen zij uit de ooupe was gestapt, bood koning Chris- tiaan haar een ruiker van witte en roode anjers aan. Prins Hendrik droeg de admiraalsuni- form. Nadat koning Christiaan en koningin Wilhelmina de eerewacht hadden gein- spedeerd, begaf het gezelschap zich naar het raadhuis, waar een ontvangst gehou- den werd. De opperpresident De Jonquie- res heette H. M. welkom, waarna de Ko ningin dankte voor de hartelijke ontvangst en gewaagde van de hartelijke vriendschap die de vorstenhuizen en de volken van De nemarken en Nederland verbind. Het Ritzau-bureau te Kopenhagen meldt het volgende De burgemeester van Kopenhagen hield Dinsdagmiddag receptie bij gelegenheid van het bezoek van H. M. Koningin Wil helmina en Z. K. H. Prins Hendrik. Onder de 400 genjoodigden bevonden zich de Nederlandsche koionie en de of- fideren van Hr. Ms. ^Zeeland". De vorste- lijke personen werden door den opper-pre- sident ontvangen. In de feestzaal richtte hi' hartelijk woorden van Welkom tot H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en juichte de goede verstandhouding tusschen Nederland en Denemarken sinds de 17e eenw van harte toe. Spreker herinnerde eraan, 'dat Nederland en Denemarken een der weinige naties zijn, welke buiten den verschrikkelijken wereldoorlog bleven en die beiden de vurige hoop koesteren, dat de rust in de wereld zal terugkeeren, opdat de voorspoed weer's menschen deel moge worden. De muziek zette hierop het Nederland sche volkslied in. H. M. de Koningin hield een toespraak tot het Deehsche Koningspaar: Een zeer aangename herinnering heb ik bewaard aan het bezoek dat Uwe Majesteiten mij in 1914 hebben willen brengen en het heeft Mij ten zeerste gespeten, dat de gebeurte- nissen het niet eerder dan thans hebtven toegelaten, mijn wenschen in vervulling te doen gaan, om Uwe Majesteiten daar- voor te komen bedanken. De hartelijke ontvangst welke mijn gemaal en ik in De nemarken ondervonden, beantwoordt aan de gevoelens van trouwe vriendschap, wel ke onze huizen en ons volk vereenigen. Zooals Uwe Majesteit dan zoo juist in herinnering bracht, dateeren de goede re- laties tusschen onze beide landen van een zeer verwijderd verleden. "Ze vinden nun n uuurlijke bas:s in de overeenstemming van karakter en belangen. Ze hebben zich niet beperkt tot economisch en politiek terrein, maar strekken zich uit tot he.t? domein der kunst en der wetenschappen. Ze hebben in beide landen geleid tot waar- deering der wederzijdsche nationale eigen- schappen. De betrekkingen der volkeren Ik ben op den goeden weg, betoog- de hij en ik tioop dat ik mijn doel nog eens zal bereiken. Eensklaps stond Pierre stil in een hou ding of hij aandachtig luisterde. De broeders waren juist de ruine ge- passeerd en Romain vroeg: Hoort ge wat? Ja, het lijkt wel een nachtuil. Ik heb niets gehoord. Een nieuwe kreet verscheurde de stilte van het woud. Pierre zei: Hoort ge nu wel, dat ik gelijk heb, het is een nachtuil. Ja, antwoordde Romain, als het niets anders is. Kom, gaat ge al net als Manon aan spoken gelooven, Romain? Neen, aan spoken van vleesch en been. Een groote schaduw teekende zich op dat oogenblik af tegen den muur van den ouden toren. De schaduw bewoog zich heen en weer, als aarzelde de persoon, wien zij toebehoorde, vooruit te treden. De beide broeders spraken geen woord, maar haalden hun revolvers te voorschijn en hielden zich, met den vinger tegen den trekker gereed om te vuren als zij moch- ten aangevallen worden. Na een poosje, toen zij nog niets verna- men, fluisterde Pierre: Wie zou er op dit late uur nog in de ruine zitten? Romain drukte zonder te antwoorden den arm van zijh broeder. Eensklaps ech- Speciaal adres voo kunnen niet anders dan vooruitgaan door samenwerking op het gebied van den vre- desarbeid en van ontwikkeling der cultuur en het is met oprechte voldoe- ning, dat ik constateer, dat de gebeur- tenissen, die Europa hebben ontwricht, de hartelijke relaties tusschen Denemarken en Nederland niet hebben aangetast. De hoop, door Uwe Majesteit geuit, dat onze betrekkingen zich nog zuflen ontwikkelen en verinnigen, komen geheei overeen met de gevoelens, die mij het meest ter harte gaan. Ik hef mijn glas ter eere van Uwe Majesteit en H. M. de Koningin, de Koninklijke Familie, en ik drink op den voorspoed en welvaart van Denemarken en IJsland en de eer van het Deensche en IJslandsche volk. Hierop speelde de muziek het Deensche nationale volkslied. HULDIGING LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester, die den leeftijd van 80 jaren heeft bereikt, is Dinsdagavond op de meest enthousiaste wijze gehuldigd. In zijne rol van Shylock heeft hij overi- gens het talrijke publiek, dat den Stads- schouwburg te Amsterdam tot den nok vulde, ruimschoots de gelegenheid gege- ven, hem herhaaldelijk ovaties te brengen. Minutenlang duurde telkens het applaus, 1 als Bouwmeester bij elke scene in „De Koopman van Venetie" zijn talrijke ver ier riep hij uit, zoo luid dat Pierre er van ontstelde: Neen maar, dat is sterk, nu is de j schaduw verdwenen Ja, bevestigde Pierre, het is vreemd. Ik zie ook niets meer. We hebben toch j niet gedroomd? Een levend wezen, man of vrouw was in onze nabijheid. Ja, maar nu is 'de verschijning ver dwenen. Mogelijk is het een landlooper, die een schuilplaats zoekt voor den fracht. En de toren ligt gedeeltelijk in puin; er is geen dak meer en er staan niets meer dan een paar muurbrokken. Kom, zeide Pierre, wat kan het ons eigenlijk schelen, wie daar zit. Laten we naar huis gaan, "net is toch al laat genoeg en Manon zal in doodsangst over ons zit ten. Goed, laten we gaan, Wie het ook is, we zullen hem in het rustig bezit van de ruine laten. De broeders wandelden het smalle voet- pad af, dat zich, als een lang lint, door het bosch slingert. Reeds konden zij door een open plek de beide torentjes van den rechterkasteel- vleugel ontwaren, terwijl de maan even van achter een wolk te voorschijn kwam, toen de galop van een paard achter hen vernomen, de nachtelijke wandelaars deed stilstaanj Weldra herkenden de Cerisolles den rui- ter. Kijk, zeide Pierre, daar is de gen darme Mathieu Fovel, die van Fontaine bleau terugkomt. Ik heb er hem vanmor- gen heen ziiti rijden. Dag meneer Romain. Dag meneer Pierre riep de gendarme al van verre. Ik aards, de Nederlandsche Tooneelkunste- j naarsvereeniging, en de Amsterdamsche politie van het Bureau Leidsche Pleiri. Verder waren tal van telegraphische en schriftelijke gelukwenschen ingekomen, w.o. van 'de Koningin, den Minister van Onderwijs, den heer De Visser, den burge meester van Den Haag, den heer Patijn, den burgemeester van Middelharnis, den heer Den Hollander en vele andere. De ovatie, door het publiek ge'oracht, duurde verscheidene minuten. Bouwmees ter dankte diep bewogen het publiek, dat in zoo grooten getale was opgekomen en hem dus nog niet vergeten had en vervol- gens alien, die hem heden gehuldigd heb ben. In Trianon begon tegen middernacht re- receptie, die druk hezocht was en waar- bij behalve generaal Kollewijn, wethou- der Vliegen en de leden van het eere- comit6, ook wethouder Vos en vele ver- eerders van Bouwmeester tegenwoordig waren. eerders door zijn geniale kunst in verruk- king bracht. Na afloop der voorstelling had de of- ficieele huldiging plaats. Te midden van de leden van het co- mite verscheen Bouwmeester met zijn zus- ter Doortje voor het voetlicht, geestdrif- tig toegejuicht door het verrukte publiek. Namens het gemeentebestuur voerde het eerst de wethouder voor kunstzaken, de heer W. H. Vliegen, het woord. Hij hul- digde den grooten kunstenaar, die hij den meest populairen man van alle Amsterdam- mers noemde. Iedereen kent hem, Duizen- den heeft hij door zijn kunst verrukt door het hoogste te geven, wat in tooneelkunsit bereikbaar is. Spr. eindigde met den wensch, dat, wanneer wij op 5 September 1932 des ochtends de courant krijgen, wij daarin slechts dien eenen regel zullen le- zen: „Heden viert Louis Bouwmeester zijn 90e verjaardag. De heer Vliegen bood daarop den jari- ge namens het gemeentebestuur een krans aan. Vervolgens werden tal van kransen en bloemstukken van prachtige oranje dah lia's, chrysantemums aangeboden vanwege het Tooneelverbond, de leden der Kcm. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" de directie en de leden van „Het Schouw- tooneel", het gezelschap Louis Bouwmees ter Jr., het Hofstadtooneel Max van Gel- der, het Haarlemsch Tooneel, de nieuwe directie „De Nationale Opera", dr. Royw wil wedden, dokter, dat ge van Michu komt. Ge hebt het geraden Mathieu. De gendarm steeg af en voerde zijn ros verder bij den teugel, zegjgend Heeren, a5s gij. het goedvindt, zul len wij samen den weg gaan. Terwijl Pierre met den gendarme over den zieken Michu sprak, dacht Romain na over hetgeen hij gezien had bij de rui ne. Hij besloot den volgenden morgen een wandeling er heen te maken en eens. te onderzoeken hoe dat zaakje daar wel in elkaar zou zitten. Vermoedelijk zouden er landloopers des nachts hun bivak op- slaan. Plotseling klonk in de nabijheid van de drie mannen een gekraak van takken. Alle drie bleven staan, opgeschrikt door dat ongewone geluid om dezen tijd. Ge hebt het gehoord? vroeg Rov- main, die dadelijk dacht aan de schaduw van de ruine. Ja, men zou zeggen, dat het een ge luid was of verscheidene personen in het kreupelhout aan het vechten waren. Een klagende kreet klonk nu den man nen in de ooren. Vooruit, riep de gendarme uit, laten we er heen gaan, er wordt iemand ver- moord, geloof ik. Matthieu wierp zich in het kreupelhout, gevolgd door de Cerisolles. Nauwelijks echter had de gendarme een paar passen gedaan of een eind verder kwamen onverwachts drie gestalten uit het kreupelhout te voorschijn, het pad af- snellend in de richting van de ruine. De gendarme snelde hem onmiddellijk achterna, gevolgd door Pierre en Romain. Wacht maar heertjes, schreeuwde DE TOESTAND. Van de rustpoos, die ingetreden is met het besluit van de commissie van herstel om voorhands genoegen te nemen met Duitsche afbetalingen in den vorm van be- hoorlijk gedekte schatkistwissels, hebben schrijft de N. R. Crt. Hugo Stinnes, als vertegenwoordiger van de groote Duit sche nijverheid, en markies de Lubersac, de voorzitter van het algemeene verbond van Fransche maatschappijen voor den we- deropbouw van het verwoeste gebied, par- tij getrokken, om een overeenkomst aan te gaan betreffende de levering van mate- riaal, dat voor dien wederopbouw noodig is. De overeenkomst volgt aldus dezelfde beginselen als het accoord van Wiesbaden, aangegaan tusschen Rathenau en Loucheur, dat de goedkeuring van Stinnes c.s. niet had kunnen wegdragen. In deze overeen komst tusschen twee Ministers had Stinnes, ofschoon hij een man is, die gemakkelijk contact met regeeringskringen vindt, niet alles naar zijn zin geregeld kunnen kiijgen. De Duitsche industrie had haar, zooals zij daar lag, te aanvaarden of te verwerpen, en zij verwierp haar om allerlei details. Nu is een andere weg bewandeld. Stinnes onderhandelde als de man, die wist wat hij en de door hem vertegenwoordigde nijverheid onder zekere voorwaarden kon den leveren met den man, die zich het best een oordeel kon vormen over hetgeen men in het verwoeste gebied zelf noodig had, en achteraf wordt nu, op wat zij be disseld hebben, de goedkeuring van de twee regeeringen gevraagd. Het is een methode van zakenmannen waarvan de voordeelen in het oog springen boven een oveieenkomst, die uitsluitend in staats> manshoofden is uitgebroed. Dit wat de procedure betreft en ter ver- klaring waarom Stinnes nu genoegen kon nemen met een overeenkomst, die noch- tans op de beginselen van het door hem eerst gewraakte Wiesbadensche accoord is opgebouwd. Het algemeene karakter blijft dat van leveringen in natura op af- rekening van de Duitsche vergoedings- schuld. Toe te juichen is het nieuwe ac coord vooral als de eerste proeve van een constructieve politiek in het schadever- goedingsvraagsttuk met medewerking van de Duitsche industrie. Hare organen had den lang genoeg geschetterd tegen de te- kortkomingen van de Duitsche regeering in het nastreven van een naifevingspolitiek, die op niet-naleving moest uitloopen en inder daad uitgeloopen was. Voor het eerst ver- neemt men nu in diezelfde organen een uiting van voldoening over een overeen komst, die voortgekomen is uit den wil tot naleving. Het is te begrijpen, dat de Duitsche pers (met uitzondering van de sociaal-democra- tische pers, die nu eenmaal alles wantrovwt wat uit den koker van Stinnes komt) aan de overeenkomst ook politieke beteektnis toekent. Zij kan immers een eerste schrede worden op den weg van toenadering en wederzijdsch begrijpen tusschen Frankrijk en Duitschland, waarvan Europa tot het bereiken van een definitieven vredestoe- stand meer heeft te verwachten dan van geharrewar onder de geallieerden met par- tij kiezen van enkelen hunner voor of tegen Duitschland, waarbij dit laatste toch ook niet gebaat is. De overeenstemming, nu in rechtstreeksche onderhandelingen fnssehen de twee naaste belanghebbenden bereikt, moge aanvaard worden als een goed voor- teeken voor het spoedig to'standkomen van eensgezindheid in de onderhandelingen tusschen EHiitschland en Belgie over de schatkistwissels, die te Berlijn zijn be- gonnen. DE JUWEELEN DER ROMANOFFS. Te Chicago is een man aangjehouden, die pas uit Rusland was aangekomen en die in 't bezit was van Russische juweelen van ontzaglijke waarde, afkomstig van de familie Romanof. De gearresteerde zei dat hij die kostbaarheden had gekocht van een Russische prinses, die hij in Siberie had ontmoet. Hij had ook twee prachtige tapijten bij zich, die indertijd gestolen wa ren uit het paleis van grootvorst Boris. De juweelen bestaan uit een gordel met schakels van edel metaal, waartusschen 27 prachtige turkooizen zijn gtevat, voorts twee groote gouden oorhangers met paai - len bezet en een daarbij behoorende broche. DE VERHOOGING DER DUITSCHE POSTT ARIEVEN. Het v etsontwerp tot verhooging van de posttarieven met ingang var^ 1 October a.s., waarover thans in het rijksdepartemcnt van de Posterijen wordt beraadslaagd, voorziet in een verhooging van het binnen- landsche briefport tot zes, acht of tien mark. De telefoontarieven zullen volgens dit tarief in plaats van met 160 pet., met 600 pet. worden verhoogd. Van deze nieu we verhoogingpn verwacht men een ver- meerdering der ontvangfcten met 26 mil liard mark per jaar. De jongste verhoogiiug der tarieven heeft een achteruitgang van het postverkeer met 23 pet. tengevolgie gehad. EEN FAMILIE-DRAMA. Voor den politierechter te Barking ver scheen dezer dagen zekere mrs. Harn- den, oud 29 jaar en in genoemde plaats woonachtig, onder beschuldiging van moord op haar twee dochtertjes van 2 en 4 jaar. Het bleek bij onderzoek, dat haar echtgenoot, die chauffeur is, reeds geruimen tijd werkloos was geweest, waar- door het gezin in moeilijkheden had ver- keerd. Op dien droevigen dag kwam de chauffeur Harnden naar huis met het blij- de bericht dat hij, er ten slotte in was geslaagd, een betrekking te vinden. Toen hij zijn woning bereikte, zag hij, dat er rook uit de ramen opsteeg. Het bleek hem alras, dat in de slaapkamer brand was ontstaan, die met opzet was veroorzaakt door het over den vloer verspreiden en aansteken van petroleum. Bij het verder onderzoek bemerkte de ongelukkige vader tot zijn ontzetting, dat in de half gevulde badkuip in de badkamer zich de lijken van zijn beide dochtertjes bevonden. Zijn vrouw was nergens in huis te vinden. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat zij eerst kort voor aankomst van Harnden was vertrokken. De brandweer werd onmiddellijk ge- waarschuwd en deze slaagde er spoeaig Mathieu, ik zal u wel krijgen. Als hazen echter liepen de vluchtelin- gen de vervolgers vooruit, cp wie zij aan- merkelijk veld wonnen, vlugge loopers ais zij waren. De takken, die den gendarme en ae beide heeren in het gelaat sloegen, sche- nen den anderen niet te deren eh op eei gegeven oogenblik waren de vluchtehngen verdwenen, alsof de grond hen opgeslokt had. Alweer die geheimzinnige rui'ne, riep Romain uit, toen de vervoTgers stil stonden om te ontdekken, waarheen de vluchtelingen zoo ineens gebleven waren. Die smerige roovers, zeide de gendarme, bijna had ik ze te pakken. Maar wacht eens, door de vervolging heb ben wij heelemaal verzuimd te zTen of ze niet een slachtoffer hebben achtergelaten. Dat is waar, beaamde Pierre, wif heb ben een kreet gehoord als van iemand, die een slag of stoot heeft gekregen. Wie weet, of er niet een misdaad heeft plaats gehad op de plek der worsteling. Reden te meer om de vluchtelingen te pakken te krijgen, riep Romain uit, terwijl hij weer voortsnelde. De anderen volgden hem, maar toen ze bij het' rots- blok waren gekomen nabij de rui'ne, waar- achter zij de bandieten hadden zien ver- dwijnen, zagen ze niets, terwijl ook hun gehoor niet het minste geluid opving. Met de revolvers vooruit, gereed om te vuren, op den eersten tegenstand, door- zochten de drie mannen nog den omtrek, maar niets bespeurden zij meer van 'ue vluchtelingen. Dat is sterkriep de gendarme einde- lijk uit. 't Lijkt wel of wij met spoken te doen hebben gehad! Wij hebben de ruine niet doorzocht, zeide Pierre eindelijk, zouden wij dat niet doen? Wij zijn drie tegen drie en gewa- pend. De anderen vonden het uitstekend en de gendarme nam de moeite om een tak van een pijnboom af te breken en die aan het boveneinde in brand te steken, zoodat hij op die wijze een reusachtige toorls had verkregen, waarmee men de muurbrokken en het inwendige van de rui'ne kon be- lichten. Het in puin gevallen kasteel, dateerende van ver uit de middeleeuwen, kreeg met die verlichting een uiterst fantastisch aan- zien, het penseel van een artist waardig. Met mos begroeide rotsblokken en ruwe steenklompen was alles wat de drie man nen aantroffen. Struikgewas versperde den ingang tot het binnenste der ruine doch tot hun verwondering zagen de vervoT gers dat de takken zelfs niet aangeraakt waren, daar zij nog, dicht ineengestrengeld als ze waren, den toegang bijna ver- sperden en, bij een wilden, gehaasten door- tocht zeker verbogen of gebroken moesten zijn. Zonderling, mompelde Romain, zs zijn toch in deze richting verdwenen. 't Zijn de geesten van afgestorvenen geweest, heeren, zei de gendarme met een huivering, er zS'l ongeluk over ons ko men, dat wij hun rust verstoord hebben. Pierre viel hem in de rede: Geesten van vleesch en bloed, mijn vriend. Er is zeer zeker in hun manier van verdwijnen een geheim, dat wij, die er niet mede bekend zijn, niet kunnen op- lossen, maar ik geef u de verzekering dat degenen, die wij hebben zien vluchten, evengoed menschen zijn als wij. (Wordt vervolgd). Tr" a 111 Jiiiwiriiiirrtr-* NSCHE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1