(Vervolg). GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. POLITIE. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: een kinderpor- temonnaie met eenig geld. Rechthebbende vervoege zich aldaar. WEERBER1CHT VAN 6 SEPT. 1922. Het weerbericlvl van iiet meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand: 774,3 Stock holm. Laagste barometerstand: 758,8 Sedys- fjord. Verwachting tot den avond van 7 Sept.: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. A." C. LENSEN's STOOMVAARTMAA'i - SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 22 Aug. van New-Castle on Tyne naar Boston. s.s. HELENA in lading te Uleaborg voor Velsen. s.s. CORNEL1S in lading te Blyth voor Stettin. s.s. TERNEuZ^N in lossing te Stettin. s.s. MAGDALENA in lading te Uleaborg voor Ter Neuzen. s.s. ELISABETH vertrok 2 dezer van Uleaborg naar Ter Neuzen. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 1 September. Belg. s.s. Rubens, 6304 M3., fcolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Wearsider, 1054 M3„ ledig, van Ramsgate voor Gent. Peruaansch s.s. Mari, 10837 M3., erts, van Huelva voor Gent. Duitsch s.s. Kronos, 1769 M3., steenen, van Christiantode voor Gent. Duitsch s.s. Leopold Davis, 1690 M3., steenen, van Lyschill voor Gent. Nederl. s.s. Folmina, 3293 M3., kolen, van Dunston voor Sluiskil. Noorsch s.s. Granit, 1387 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Alleston, 2558 M.S., ledig, vail Gent haar Goole. Eng. s.s. English Rose, 533 M3., fos- faat, van Gent naar Shoreham. Eng. s.s. Record Reign, 567 M3., fosfaat, van Gent naar Shoreham. 2 September. Deensch s.s. Harriet, 3250 M3., hout, van,Tornea voor Gent. Eng. s.s. Onyx, 1677 M3., kolen, van Ayr voor Gent. Duitsch s.s. Kellersee, 1421 M3., ledig, van Rotterdam voor Ter Neuzen. Nederl. s.s. Sint Jansland, 6239 M3., kolen, van Newcastle voor Sluiskil. Nederl. s.s. Folmina, 3293 M3., ledig, van Sluiskil naar Dunston. Belg. Loodsboot No. 6, 865 M3., ledig, van Gent naar Vlissingen. Eng. s.s. Mayrix, 2248 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Spen, 2548 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Gala, 2826 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Bamburgh, 1835 M3., stukgoed, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Wearsider, 1054 M3., fosfaat, van Gent naar Ramsgate. Nederl. s.s. Schokland, 3153 M3., cokes, van Ter Neuzen naar Hamburg. Belg. s.s. Lombardier, 4220 M3., ge- mengd, van Gent naar Malaga. Duitsch s.s. KOnigsau, 2934 M3., ledig, van Gent naar Methil. Eng. s.s. Mavscott, 4145 M3., kolen, van Immingham voor Gent. 3 September. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Dryburgh, 3583 M3„ stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. West Quanter, 4389 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Spanker, 5307 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3., stukgoed,' van Goole voor Gent Deensch s.s. Tylla, 2221 M3., hout, van Hudiksvail voor Gent. Belg. s.s. Zinnia, 2505 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Belg. s.s. Van Dijck, 6092 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Sheaf Arrow, "5925 M3., kolen, van Newcastle voor Sluiskil. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. 4 September. Eng. s.s. Calder, 2005 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Grangewood, 4454 M3., kolen, van Immingham voor Gent. Nederl. s.s. Sint Jansland, 6239 M3., ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Belg. s.s. Rubens, 6304 M3„ ledig, van Gent naar Newcastle. 5 September. Belg. s.s. Phileppe, 577 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Darlington. 3044 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Shoreham, 2279 M3., kolen. van Goole voor Gent. Eng. s.s. Sheaf Arrow, 5925 M3„ ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Van 1 tot en met 5 September werden langs de Middensluis 91 binnenvaartuigen op- en 97 afgeschut; langs de Westsluis 11 op- en 2 afgeschut. \ug. Georges Cijrillus, z. van Franciscus .loliannes Begyn en van Marie Soplue de Rijcke. 22 Aug. Helena Maria, d. van Maurice Charles Janssens en van Emma Maria van Hecke. Willy Petrus z. van Alfred Guinau en van Emma dementia de Baere. Achillus Oscar en Maurice Louis, zonen van Cijrillus Johannes Govaert en van Irma Maria Schelfhuot. Overlijden. 11 Aug. Johanna Louisa ten Haken, oud 19 m, d. van Franciscus Wilhelmus en van Johanna Maria van Remortel. 23 Aug. Maria Anthonetta de Mul, oud 48 j., d van Rudoiphus en van Maria Ludovica Bauwens. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Maand ag 28 Augustus 1922, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, 1). G. Koopman, A. de Koeijei, J. Vinke, benevens de Secretaris J. Stolk; later ook de heer M. Kaijser, A-tVezig de heer C. de Jonge, met kenms- geving. De VOORZITT ER geeft te kennen, dat de P. Z. E. M. eerst niet anders wilde, dan de overeenkomst aangaan vooi' 30 jaar. Burge meester en Wethouders achtten 20 jaar beter en na de besprekingen heeft de directeur te kennen gegeven, daarmede accoord te gaan. De heer KAIJSER kan daar ook nog niet mee accoord gaan en vindt dat veel te lang. Hij kent een andere gemeente waar men ook 20 jaar concessie heeft verleend en al dikwijis in het moeras heeft gezeten. Licht moet er toch komen en daarom kan de P. Z. E. M. even goed een overeenkomst aangaan voor 10 als voor 20 jaar. Hij kent een gemeente waar men maar een contract voor 2 en voor 5 jaren wil sluiten en verzekert, dat men het er door- krijgt ook. Als de gemeenten niet anders wilien, moet de P. Z. E. M. wel toegeven.. De heer SCHEELE wijst er bp, dat, als men een contract wil aangaan, men de voonvaarde zoodanig moet stellen, dat de zaak ook voor de andere partij uitvoerbaar is en nu weten wel alle leden van den raad, dat de P. Z. E. M. toch geen bijzondere werken of installatiea kan gaan maken, wanneer het contract maar voor 2 of voor 5 jaar gesloten <werd. Men moet de billijkheid ook in het oog houden. De heer KAIJSER zou, ziende naar het voor- beeld van een andere gemeente, die een con cessie voor langen tijd heeft verleend en ieder oogenblik in het moeras zit de gemeente voor niet langer dan 5 maanden tegelijk wenschen te verbinden en stelt voor die termijn in artikel 1 vast te leggen. De heer KOOPMAN wil een middenweg bewandelen en stelt voor, 15 jaar. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders (duur der overeenkomst 20 jaar) wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmep de heeren De Feijter en Scheele; tegen stemmen de heeren Vinke, Koopman, Wisse, Faas, De Visser, Van Hoeve, De Koeijer en Kaijser. Over het voorstel van den heer Koopman, 15 jaar, staken de stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Scheele, Koopman, Faas, en De Visser; tegen stemmen de heeren Vinke, Wisse, Van Hoeve, De Koeijer en Kaijser. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders er op hadden aange- drongen ook de leverantie van stroom aan groote industrien van wege de gemeente te kunnen doen, om er ook wat aan te kunnen verdienen, maar zij werden nader ingelicht dat industrie en met een geinstalleerd ver- mogen voor kracht van 20 K. W. U. reeds van zoo grooten omvang zijn, dat het voor de ge meente moeilijkheden zou opleveren, die van stroom te voorzien, en dat het ook wel niet te verwachten is, dat zich in de gemeente zulke groote industrien zullen vestigen. Burgemeester en Wethouders hebben ook ge- eischt, dat voor het uitvoeren van werken in gemeentegronden enz.. toestemming van Bur gemeester en Wethouders zou noodig zijn en onder toezicht van den gemeenteopzichter de gemeentewerken (bestratingen e. d.) weer in den vorigen toestand moeten worden hersteld. Daar kwamen de vertegenwoordigers der P. Z. E. M. echter tegen op, ze wilden geen toezicht van gemeentewege. Burgemeester en Wethouders konden daarin geen verandering krijgen. Wel hebben Burgemeester en Wet houders toegegeven, dat het billijk is, dat, als de P. Z. E. M. hare werken moet veranderen door toedoen der- gemeente, de helft der kosten voor rekening der gemeente komen. Zij ach- ten dat billijk. De heer VAN HOEVE is van meening, dat de gemeenteraad concessie kan geven of wei- geren en dat, als deze concessie wil verleenen, bij ook de voorwaarden kan vaststellen waar- op. Hij acht het gewenscht, dat er zekerheid bestaat, dat, als er iets aan straten of wegen wordt opgebroken, dit ook weer goed hersteld wordt en acht daarom toezicht noodig, en wensc-ht daaraan vast te houden. De wiize waai-op de werken zullen worden aangebracht, behoort te worden bepaald in overleg met Burgemeester en Wethouders. De SECRETARIS deelt mede, dat de voor gestelde bepaling overeenkomt met die welke aan !e P. Z. E. M. gesteld is voor gebruik van de provinciale wegen. De heer KOOPMAN wijst er op, dat men hier te doen heeft met wegen der gemeente en hij gelooft, dat de raad toch het recht heeft, om vergunning te weigeren. Hij zou het nog al ingrijpend achten, als de gemeenteraad het zoo maar zou moeten gedoogen, als men de tram eens wilde electrificeeren, dat men maar overal palen ging plaatsen, die misschien het dorp zouden ontsieren. De VOORZITTER betwijfelt, of men het zou kunnen tegenhouden, want dan zou in voor- komende gevallen een gemeente het in de hand hebben, om een zaak van algemeen belang voor de streek tegen te houden. De heer KOOPMAN zou zoo iets niet wilien tegenhouden, maar trachten er voor de ge meente een slaatje uit te slaan De heer SCHEELE zou het niet zoo erg vinden, als de tram geelectrificeerd werd. De heer KAIJSER waarschuwt, voorzichtig te zijn. Als we eenmaal een besluit hebben genomen, zegt hij, zijn we er aan. Men heeft met allemaal zulke groote mannen te doen, en daar kom je niet gemakkelijk vanaf. De heer KOOPMAN blijft van meening, dat de gemeente voor alle omstandigheden de macht aan zich moet zien te houden en stelt voor in art. 1 te schrappen het laatste deel der 2e zinsnede, van af de woorden: „Van de stroomlevering door de gemeenteen de daarop volgende zinsnede eindigende met de woorden ,,gestelde prijzen en voorwaarden". Dit voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. De heer KOOPMAN zou er geen bezwaar in zien, om de P. Z. E. M. de vergunning te geven werken in de gemeente uit te voeren, indien die uitsluitend de gemeente Zaamslag betroffen, doch het kan ook voorkomen, dat zij werken wil uitvoeren aan haar net naar andere gemeenten. De gemeente moet er toch invloed op kunnen uitoefenen. Als het in het belang van de gemeente is, moeten de werken uitgevoerd worden, maar de maatschappij dient zich te verstaan met Burgemeester en Wethouders. Hij stelt voor, in art. 1 achter de woorden „gronden en wpteren" in te lasschen, „ten genoege van Burgemeester en Wethouders" en hij sluit zich aan bij het voorstel van Bur gemeester -en Wethouders dm de daarop vol gende en in het voorstel zwart gedrukte woorden te schrappen. Burgemeester en Wet houders hebben de door hem voorgestelde toe- voeging geschrapt, omdat de heer Streefkerk er niet mee instemde, maar, zegt spreker, dat komt wel. Het voorstel van den heer Koopman be- treffende inlasschen en dat van Burgemees ter en Wethouders betreffende schrappen, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De VOORZITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders in art. 2 den termijn van op- zegging wilden stellen op 2 in plaats van 5 jaar. De heer Streefkerk heeft genoegen ge nomen met 3 jaar. De heer WISSE zou liever 6 maanden zien. De SECRETARIS deelt mede, dat dit niet kan, wegens aan de maatschappij van wege de provincie gestelde voorwaarden. Art. 2 wordt aangenomen met een termijn van opzegging 3 jaren voor het beeindigen van het contract, en schrapping der vetge- drukte woorden, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders. In art. 3 is bepaald, dat, indien op verschil- lende plaatsen stroom betrokken wordt en de gemeente daardoor gebruik zou maken van het leidingsnet der P. Z. E. M., voor dat ge bruik 35 cent per inwoner en per jaar zou moeten worden betaald. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders die bepaling zeer bezwarend achten. Bovendien zouden zij toch indien andere deelen der gemeente werden verlicht, die van uit een centraal punt wen schen te bedienen. Zij stellen voor, die bepa ling in art. 3 te schrappen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De heer KOOPMAN noemt, naar aanleiding van artikel 4, waarin het tarief is omschreven, waarnaar tie gemeente den stroom betalen moet, het de grootste fout dezer zaak, dat de gemeente den stroom krijgt voor 22 cent per K. W. U. maar ze voor 60 cent moet afleveren. Het artikel wordt goedgekeurd. Bij art. 6 wijst de heer WISSE er op, dat, als een rekening onjuist blijkt te zijn, deze door de gemeente toch moet worden betaald. Hij zou dit niet wilien doen voor de rekening verbeterd is. De VOORZITTER ziet daarvoor geen aan leiding. Men moet aaimemen, dat, indien na onderzoek de juistheid eener aanmerking blijkt, het verschil zonder bezwaar zal verre- kend worden en omgekeerd zou men steeds bezwaren kunnen maken. De heer KOOPMAN meent, dat die ver- schillen ook nooit van veel beteekenis zullen kunnen zijn en heeft geen bezwaar tegen deze bepaling. Hij zou nog wel even wilien terug- komen op art. 5, en meent, dat er wel al aan leiding zou kunnen zijn voor verlaging van' het tarief, als de maatschappij 1 meer dividend zal uitkeeren, dan de rentevoet waar naar het kapitaa! is geleend. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Streefkerk daartegen op zichzelf geen be zwaar zou hebben gehad, doch dit kan niet volgens de statuten der maatschappij. De heer VAN HOEVE acht het gewenscht, dat er toch een termijn wordt vastgesteld. binnen welke het verschil moet vereffend zijn en stelt voor dat te bepalen op 1 maand. De VOORZITTER geeft in overweging er 2 van te maken, hij acht een maand wat kort voor het instellen van een onderzoek. De heer VAN HOEVE neemt daarmede genoegen. Met algemeene stemmen wordt art. 6 vast gesteld, na de toevoeging „binnen 2 maan den". De VOORZITTER merkt bij art. 7 op, dat Burgemeester en Wethouders ook te bezwa rend achten het bedrag van fl,25 per aan- sluiting en pel jaar, voor het houden van toe zicht op het net en dat zij daarom voorstel- len, dat te stellen op 62cent. De heer Streef kerk had daartegen bezwaar en gaf in over weging, dat de gemeente dat toezicht dan voor eigen rekening zou laten houden. Daarvan zijn Burgemeester en Wethouders echter wat hui- verig. De heer SCHEELE vindt het bedrag zelfs dan nog hoog, want het is maar alleen voor toezicht, kosten van onderhoud zijn er niet in begrepen. De heer DE VISSER berekend, dat het voor deze gemeente f 345 wordt. De heer SCHEELE: Ja, er zullen nu veel meer aan.sluitingen komen. De heer KOOPMAN merkt op, dat de heer Streefkerk het zelfs noode voor f 1,25 wilde doen en zeide: doe het dan zelf. Met algemeene stemmen wordt art. 7 vast gesteld met de door Burgemeester en Wet houders voorgestelde wijziging, dat 62 cent per aansluitmg voor toezicht op het net zal worden betaald. Art. 8 wordt vastgesteld, nadat daaruit op voorstel van den heer VINKE is geschrapt het woord „grove", waaruit voortvloeit, dat de gemeente recht op schadevergoeding kan eischen, indien stroomonderbreking aan „na- latigheid" te wiiten is, volgens het voorstel moest daarvoor eerst grove nalatigheid" kunnen geconstateerd worden. De artikels 9, 10 en 11, worden onveran- derd vastgesteld. De VOORZITTER vraagt, of de heeren thans nog bespreking met den heer Streef kerk wenscht. Hij vermoedt echter, dat, als van de thans door den raad vastgestelde wii- zigmgen mededeeling wordt gedaan, ze zelf wel zullen afkomen. De heer KOOPMAN veronderstelt ook de mogelijkheid, dat ze het aannemen en dan is de gemeenteraad venbonden. De heer SCHEELE acht dat geen bezwaar, want dat is toch het doel der onderhandeling. De heer FAAS is het daarmede eens. De heer KOOPMAN: Nu, dan hadden we een goeden dag. 7. Ontheffing van de voorgeschreven keuring voor huisslachtingen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Zaamslag; overwegende, dat ingevolge art. 6a der Vleeschkeuringswet, aan de Kroon ontheffing kan worden gevraagd van het bepaalde in art. 4, lste lid en artikel 6 der "genoemde wet, voor wat betreft varkens, schapen en geiten; dat het alleszins gewenscht is gemelde ont heffing te vragen, aangezien anders nood- wendig hulpkeurmeesters moeten worden be- noemd ter uitoefening van controle, waardoor de uitgaven voor de" gemeente aanmerkelijk grooter zouden worden: dat de te verleenen ontheffing geen nadeel voor de volksgezondheid zal opleveren; dat waar de huisslachting hier nagenoeg algemeen is, de bevolking daarmede zeer zal zijn gebaat; besluit: aan H. M. de Koningin de bovengenoemde ontheffing aan te vragen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Verkoop van oud. brandhluschmateriaal. De VOORZITTER vraagt voor Burgemees ter en Wethouders machtiging tot het ver- koopen van de oude brandspuiten met toebe- hooren. Zij zouden dan gaarne een prijs ge- noemd zien, waarvoor de raad verkoopen wil. De heer VINKE vraagt, of er al vraag naar is. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer DE KOEIJER en andere leden, achten het moeilijk om een prijs te noemen en wilien het maar liever aan "Burgemeester en Wethouders overlaten. De heer KOOPMAN stelt voor, Burgemees ter en Wethouders te machtigen, de spuiten zoo voordeelig mogelijk te verkoopen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Voorloopige vaststelling gemeentereke- ning en andere over 1921. Door de commissie belast met het nazien der gemeenterekening, die van hot Burgerlijk Armbestuur en van het gemeentelijk electrisch bedrijf, over 1921, wordt geadviseerd deze overeenkomstig de gedane aanbiedingen vast te stellen. Zij merkt op, dat naar hare meening ver- schillende be^al imgsstukken voorkwamen be treffende leveringen enz. door den aan de beurt zijnden ambachtsman, terwijl deze naar hare meening gevoeglijk bij de gewone jaar- lijksch te houden aanbesteding konden worden besteed. De VOORZTTTER deelt naar aanleiding hiervan mede, dat het meermalen voorkomt, dat meer werk moet worden uitgevoerd dan aanvankelijk was vermoed, en dan komt het toch beslist voordeeliger, als men een am bachtsman, die reeds met zijn materiaal ter plaatse is het werk laat uitvoeren, dan wan neer men weer afzonderlijk zou moeten aanbe- steden. Wellicht kan er in dit opzicht door de commissie wenschelijk geachte verbetering komen, door tweemaal aanbesteding te hou den, nl. in April en in Augustus. Met algemeene stemmen worden de reke- ningen overeenkomrtig hut advies der com missie vastgesteld. 10. Omvraag. a. De heer KAIJSER merkt op, dat het dak der school te Othene voor een deel ver- nieuwd is. De afkomende pannen zijn daar opgestapeld, om bij voorkomende gelegenheid nog te gebruiken. Nu doet zich de omstandig- heid voor, dat die pannen van li&verlede ver- minderen, nu neemt de een er eens een weg, en dan weer een ander. Hij zou het beter achten die pannen te verkoopen, want nu neemt men ze zonder koopen en op den duur zullen ze alien weg zijn. De VOORZITTER zegt toe, dat hij zal laten aanplakken een bekendmaking dat de pannen te koop zijn. b. De heer KAIJSER merkt verder op, dat het hem verkeerd voorkomt, dat bij ver- nieuwingen aan gemeentewerken het afkomen de materiaal in handen van particulieren komt, hij meent, dat dit eigendom der ge meente moet blijven en niemand het recht bezit daarvan iets weg te geven. Met het oude materiaal is juist te bewijzen, dat er nieuw in de plaats is aangebracht. De VOORZITTER is het er mede eens, dat niets van waarde mag weggegeven worden en zal hierop bij voorkomende omstandig heden letten. c. De heer VAN HOEVE wijst op den aan de Axelsche straat liggenden grond. die door de gemeente is aangekocht als bouw- grond voor de woningbouwvereeniging. Daar het niet te voorzien is, dat de vereeniging nog zal kunnen bouwen, vraagt hij, of het niet ge wenscht zou zijn die grond, die naar hij meent f 6000 heeft gekost en waarvan men door ver- huring als tuingrond de rente niet kan goed- maken, te koop te stellen als bouwgrond. Er wordt nu van wege particjdieren gebouwd, het is daar mooi gelegen en hij gelooft, dat er wel liefhebberij voor zal zijn. Het zou zijn in het belang van de gemeente en de ingezetenen beide. De VOORZITTER deelt mede, dat er nog verzoeken om "bouwpremie aanhangig zijn en dat, zoodra daarvan meer bekend is, een voor stel betreffende verkoop van dezen grond komen zal. De heer DE FEIJTER deelt mede, dat er bij hem door een paar personen ook al na- vraag naar dien grond gedaan is, die gehoord hadden, dat de grond al verkocht was. De heer VAN HOEVE heeft dit te berde ge- bracht, omdat hij meende, dat het tijd was er mede te beginnen, met het oog op een even- tueele nieuwe verpachting die anders zou kun nen plaats hebben. De heer KOOPMAN meent, dat men wel een verschillenden prijs zal moeten stellen in verband met de ligging, het eene gedeelte is meer waard dan het andere. De VOORZITTER meent, dat men aanbie dingen zou kunnen vragen. Tn elk geval zul len belanghebbenden nu uit Tiet verslag zien, dat het de bedoeling is, den grond te koop te stellen. De heer DE FEIJTER acht dat goed, de menschen die bij hem kwamen, waren bang, dat de grond weg zou gaan, zonder dat som- migen in de gelegenheid waren er naar mee te dingen. d. De heer KOOPMAN wijst er op, dat in de raadszaal aanwezig zijn portretten van ver- sehillende leden van het Koninklijk Huis. Hij stelt voor, die aan te vullen met die van Prinses Juliana en Prins Hendrik, terwijl hij voorts op de wenschelijkheid wijst, dat van H. M. de Koningin te vernieuwen. Met algemeene stemmen worden Burge meester en Wethouders gemachtigd hieraan op de beste wijze uitvoering te geven. De vergadering wordt door den VOORZIT TER met het uitspreken van hetdankgebed gesloten. Vergadering van 29 Augustus 1922. Voorzitter de Burgemeester J. Truijman. Aanwezig alle leden, behalve den heer Scheele Na opening door den VOORZITTER leest de Secretaris de notulen der voorgaande. Naar aanleiding dezer notulen maakt den heer DE BAKKER de opmerking, dat aan 't einde der vorige vergadering een voorstel niet is aangenomen met zes stemmen voor en een tegen, maar wel met vijf voor en een tegen, aangezien den heer Scheele bij stem ming over dit punt de vergadering reeds ver- laten had. Nog enkele onnauwkeurigheden werden gerectificeerd. De heer STALLAERT spreekt nogmaals over 't schoonhouden der school en vraagt voor wiens rekening dit geschiedt. De VOORZITTER leest hieromtrent de ar- tikelen der onderwijswet voor, waarop de heer DE BAKKER vraagt, wat wel onder dage- lijksch onderhoud te verstaan is, doch wil hierop niet verder ingaan, aangezien hij met Nieuwjaar de rekening van 't schoolbestuur verwacht, zooals in de vorige vergadering is bepaald. De heer MEL wenscht in de notulen de namen vermeld te zien van wie voor of tegen een voorstel stemmen. De VOORZITTER leest thans voor een brief van den Inspecteur van het Lager Onder- wijs, handelende over de afwerking der school, daartoe behoort ook speelplaats, afrastering enz. De Voorzitter licht dit uitvoerig toe. De heer STALLAERT treedt hier over met den Voorzitter in levendige discussie, waarbij de eerste zegt, dat volgens afspraak Burg, en Weth. en het schoolbestuur zouden samen- werken om tot een goede oplossing te geraken in dezen, doch er gebeurt niets, al twee maan den lang: de Voorzitter laat maar alles betiien De heer DE BAKKER zegt naar aanleiding van dezen brief het volgende: Mijnheer de Voorzitter! De speelplaats is aanwezig, zfj ligt achter de school, verhard is ze niet, maar ze is wel harder gemaakt. De ruimte voor de school langs de straat is nooit als speelplaats in aanmerking gekomen. Wordt hier langs een hek geplaatst, dan wordt de straat daardoor zeer versmalt en gaat een steeg gelijken. De ruimte achter de school is afgerasterd en als speelterrein bestemd. Doch nu merkt het schoolbestuur, dat deze speelruimte te klein is en wil daartoe den voorliggenden grond be- nutten en inrichten op kosten der gemeente. De VOORZITTER zegt, dat 't schoolbestuur meent, dat het daarop aanspraak kan maken. De heer STALLAERT: Wel, dan is de zaak opgelost. Het schoolbestuur meent het slechts, het weet het dus niet zeker. De heer DE BAKKER: 'tlstreurig. Nooit zou er zulke kwesties gerezen zijn, indien tusschen gemeente- en schoolbestuur meer vertrouwen en samenwerking had bestaan. Nogmaals vraag ik: wie zal ons noodzaken tot inrichting van een grooter speelplein? Ik heb indertijd voorgesteld grond achter de school aan te koopen met dat doel. Ingekomen was een aanvraag van 't school bestuur om gemeentevergoeding te wilien geven ten behoeve van de onderwijzeres in de nuttige hand werken, zooals dat voorheen plaats had. Het schoolbestuur zou deze niet- gediplomeerde weer wilien aanstellen, tot zich de gelegenheid voordeed eene geexamineerde te benoemen. De heer MEL: Dus is zij stopgat? De VOORZITTER: Indien er zich eene be- voegde opdoet, moet de onbevoegde ontslagen v.orden, de ondtrwijswet is hierin gewijzigd. De heer MEL: Waarom zou dat niet kun nen, zooals vroeger? De heer DE BAKKER: Een gediplomeerde komt ten laste van 't rijk. Nu ziet 't school bestuur voorloopig geen kans een zoodanige te krijgen en wil er dus de gemeente voor laten opdraaien. De hem MEL: Niet benoemen als stopgat! De heer DE BAKKER: Neen, benoemen voor vast. Of wel er is een onderwijzeres te veel of een lokaal. De VOORZITTER: Er wordt getracht eene bevoegde te-krijgen. maar men slaagt niet. De heer DE BAKKER: Is er binnen enkele weken een niduwe, dan zit zij op straat. 't Ware mooi indien het schoolbestuur eens eene lijst overlegde van de ouders, die nu handwerk- onderwijs verlangen. De heer STALLAERT: Ik kan mij met aan- stelling en de toe te kennen vergoeding ver- eenigen, onder voorwaarde, dat het schoolbe stuur haar een vol jaar het salaris uitkeert, indien ze slechts enkele maanden in functie kan blijven en v(jor een ander moet ruimen. De heer DE BAKKER: Indien schoolbestuur en gemeentebestuur samenwerkten en zich wendden tot Z.Ex. den Minister van Kunsten en Wetenschappen, dan zou misschien heel wat te verkrijgen zijn. De heer STALLAERT: Het school- en ge meentebestuur zijn immers ook samen opge- treden om van hooger hand de toestemming trachten te verkrijgen van den heer De Maat als kassier aan te stellen; waarom zou dit ook niet met Mieke den Tenter kunnen Ingekomen was een brief van Z. D. H. den Bisschop van Breda, als antwoord op 't re- kwest door den raad aan Z. D. II. gezonden inzake het gesprokene op den preekstoel op 29 Juni j.l. (Men zie vorig verslag). De heer DE BAKKER: Dat is een aardig antwoord, of begrijp ik 't niet Wij hebben geen verklaring meer af te leggen omtrent de overdracht der school. De heer STALLAERT: Wat is naar den Bisschop geschreven De SECRETARIS leest bedoeld rekwest voor. De heer DE BAKKER: Het antwoord is niet in overeenstemming met het rekwest. De raad is nooit tegen de overdracht der school geweest. De Bisschop keurt niet af het ge sprokene van den heer pastoor, maar wel de houding van den raad en dat bevredigt den raad heelemaai niet, naar ik meen. De heer MEL: Er was gezegd, dat we in- zage zouden krijgen van't rekwest; dit is niet gebeurd, niemand heeft het voor de verzen- ding gelezen. De heer DE BAKKER uit nogmaals zijne diepe teleurstelling in dezen en wenscht dit in de notulen vast te leggen. Daarna komt aan de orde: Kosten eerste inrichting en benoodigdheden der school. De heer DE BAKKER: Deze kosten komen hier op f 20 per leerling plus de overgenomen leermiddelen der openbare school, 't Is kras. Ik wensch een deskundige te benoemen, die een raming maakt en dan zal 't minder zijn en heel wat. De VOORZITTER: De papierprijzen zijn thans hoog. Ik heb het hoofd der school ge- sproken, ook deze ziet in de nabije toekomst vermindering der kosten. De heer DE BAKKER: Ik ben geen des kundige, maar in eene andere gemeente, groo ter dan Boschkapelle, waren de kosten ge- raamd op 1400 en hier 3932. Waren er dan in de vroegere openbare school geen leer middelen? De vorige onderwijzers hebben met eere gewerkt, dit blijkt uit hun verkregen eervol ontslag. Als het beslist noodig is, ben ik er niet tegen, maar de raming is te hoog. De VOORZITTER legt een lijst over van het hoofd der school, vermeldende de benoo digdheden benevens den prijs ervan. (Onder andere stond er vermeld: oude en nieuwe leien 60 gulden). Naar aanleiding van dezen post zegt de heer DE BAKKER: Moeten die overgenomen oude leien nogeens betaald worden? Of zijn ze vroeger niet betaald? Ik zal er het zwij- g-en toe doen, want het wordt ten slotte een zoekerijwij worden miskend, maar we zullen ons recht zoeken en dan komen de scherpe kanten voor. Wat moet er nu gebeuren? Er moet toch beslist worden, anders komt de nieuwe raad van 1923 voor 't geval te staan. De heer STALLAERT: Laat het ons aan- houden. De VOORZITTER: Laat ons het hoofd der school ontbieden om inlichtingen te ver- strekken. De heer DE BAKKER kan zich met dit voorstel vereenigen. De VOORZITTER: Laten wij het school bestuur verzoeken, het hoofd toestemming te wilien geven in de raadszitting te verschijnen. Dit werd goedgevonden. Daarna kwam de Vleeschkeuringswet ter sprake. De Voorzitter zegt dat voor de huis slachtingen ontheffing wordt aangevraagd. De gemeentebegrooting 1921 sloot met een te kort van 3059,00%, naar de heer Dhaene verklaarde. De armenrekening werd in orde bevonden. Benoeming zetters: Aftredend waren de heeren Stallaert-Adriaansens en P. A. van Eerdenburg. Benoemd werden Frans Mel, timmerman, en C. Lambert-Fermont metselaar elk met vier stemmen. Als plaatsvervangers P. Everaert, metse laar en P. F. Kint, raadslid. De SECRETARIS leest daarna nog voor het door Burg, en Weth. opgestelde rekwest om ontheffing huisslachting te verkrijgen 't geen wordt goedgekeurd om te verzenden. Bij de rondvraag informeert de heer Kint naar de verbouwing van de woning der weezen De Beul. De VOORZITTER geeft opheldering en uit- leg, en zegt, dat er zoo spoedig mogelijk aan begonnen wordt. De metselaars zijn op 't oogenblik alien bezet, doch zal hij zorg dra- gen, dat 't werk met spoed zal uitgevoerd worden. Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigen- schappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1,75 per doos, alom ver- krijgbaar. De heer STALLAERT informeert nog hoe 't staat met de reiniging van den privaatput aan de school. De Voorzitter zal zorgen, dat dit spoedig geschiedt. De inhoud mag op zijn landerijen gestort worden, indien geen andere geschikte plaats daarvoor te vinden is. Niemand vraagt nog het woord. Daarna sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3