Niet alleen kinderen GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. (Vervolg). Artikel 11. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Wordt vervolsd). INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijklieid der Redactie.) A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPP1J—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 22 Aug. van New-Castle on Tyne naar Boston, s.s. HELENA in lading te Uleaborg voor Velsen. s.s. CORNELIS in lading te Blyth voor Stettin. s.s. TERNEUZEN in lossing te Stettin, s.s. MAGDALENA in lading te Uleaborg voor Ter Neuzen. s.s. ELISABETH vertrok 2 dezer van Uleaborg naar Ter Neuzen. WEERBER1CHT VAN 4 SEPT. 1922. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand: 770.3 Faluim (Zweden). Laagste barometerstand: 754.9 Vest- manoer. Verwachting tot den avond van 5 Sept.: Meest zwaar bewolkt uit Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk nog eenige regen, zelfde temperatuur. Bureau dit bedrag toch te hoog, in verband met de daarvoor noodige werkzaamheden. De heer OGGEL, wil den handel ook niet "bezwaren, doch acht het heffen van leges, zooals dat bij de gemeentebesturen ook ge- schiedt, gewenscht. Er worden toch particu- liere diensten voor verricht. Hij zou voor het legaliseeren eener handteekening echter slechts 25 cent willen stellen, en overigens het door het Bureau voorgestelde tarief vast- stellen. De VOORZITTER deelt mede, dat^iet Bu reau het voorstel van den heel' Oggel over- neemt en haar voorstel in den door hem aangegeven zin wijzigt. Het wordt met algemeene stemmen aange- nomen. (Wordt vervolgd). Vergadering van Maandag 28 Augustus 1922, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, J. Vinke, benevens de Secretaris J. Stolk; later ook de heer M. Kaijser, Afwezig de heer C. de Jonge, met kennis- geving. 6. Voorstel Burgemeester en Wethouders vaststellir.g overeenkomst met de Pro- vinciale Zceuwsche Electriciteits Maat- schappij betreffende levering van elec- trischen stroom. Na gehouden conference's en gevoerde briefwisseling stellen Burgemeester en Wet houders voor af te sluiten het navolgende contract: OVEREENKOMST tusschen de gemeente Zaamslag en de Naam- looze Vennootschap Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij, gevestigd te Middelburg, betreffende de levering van electrischen stroom. Tusschen de gemeente Zaamslag, in het volgenae kortheidshalve aangeduid met het woord „gemeente" en de Naamlooze Vennoot schap Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij, kortheidshalve aangeduid door de letters „P. Z. E. M.", is de volgende over eenkomst gesloten: Artikel 1. De P. Z. E. M. verbindt zich gedurende der- tig jaar (Burg, en Weth. stellen voor 20 jaari aan de gemeente, zoowel ter voldoe- ning aan de met hare afnemers aangegane of aan te gane verplichtingen, als voor eigen behoefte, electriciteit voor licht, kracht en an" dere technische doeleinden te leveren in den vorm wan draaistroom van 50 perioden per se- conde, voor zoover de voorhanden inrichtingen dit toelaten. De P. Z. E. M. verplicht zich verder geen electriciteit aan derden in het gebied der ge meente te leveren. De gemeente verbindt zich gedurende dertig jaar (Burg, en Weth. stellen voor twintig jaar) binnen haar gebied geen electriciteit voor bovengenoemde doeleinden, in welken vorm ook, zelf op te wekken en die te distribueeren of door derden te laten opwekken en die te distribueeren, maar haar geheele be- hoefte aan electriciteit, zoowel ter voldoening, aan de met hare afnemers aangegane of aan te gane verplichtingen, als voor eigen behoefte, alleen van de P. Z. E. M. te betrekken en het gebruik van electriciteit in haar gebied zoovee! mogelijk te bevorderen, terwijl zij zich boven- dien verplicht aan derden geen concessie te verleenen voor den aanleg, het hebben en het onderhouden van sterkstroomgeleidingen in, op of boven hare gronden en wateren. Van de stroomlevering door de gemeente binnen haar gebied zullen uitgesloten zijn die voor tractie- doeleinden, aan de groot-industrie (onder groot-industrie zijn inrichtingen te verstaan, die een ge'mstalleerd vermogen van minstens 20 kilowatts voor kracht en andere technische ■doeleinden hebben) en aan perceelen binnen het gebied der gemeente, die niet op economische wijze uit het gemeentelijk net van electriciteit voorzien kunnen worden. De P. Z. E. M. zal evenwel in de twee hier- boven laatstgenoemde gevallen niet tot aan- sluiting overgaan, indien de gemeente binnen veertien dagen na schriftelijke aanvraag van de P. Z. E. M. verklaard heeft zelf de stroom levering op zich te nemen tegen de door de P. Z. E. M. gestelde prijzen en voorwaarden. Opdat de P. Z E. M, in staat zal zijn in de behoefte aan electriciteit van de gemeente te voorzien, deelt deze in de eerste maand van elk kalenderjaar, of zoodra zulks bij onverwachte aanviagen mogelijk is, aan de P. Z. E. M. mede over hoeveel kilowatts zij wenscht te beschik- ken .De gemeente zal echter niet eerder't recht hebben over het meerdere te beschikken, dan wanneer de noodig gebleken uitbreidingen van centrale en leidingnet in gereedheid zijn. Wanneer de toeneming van het verbruik zulks eischt, zal de P. Z. E. M. verplicht zijn hare inrichtingen, voor zoover dit noodig is, uit te breiden, behalve in geval van toeneming voor tijdelijk gebruik en gedurende de laatste vijf jaar van den termijn der overeenkomst. De gemeente verleent aan de P. Z. E. M. het recht binnen haar gebied werken tot geleiding, transformiatie of verdeeling van electrischen stroom en de daarmee in verband staande be- veiligings- en ondersteuningswerken aan te leggen, in stand te houden en zoo noodig te verplaatsen, zoowel in, op als boven haar gron den en wateren. terwijl zij zooveel mogelijk behulpzaam zal zijn bij het verkrijgen van ver- gunningen en het wegnemen van belemmerin- gen. (Burgemeester en Wethouders stellen voor de vetgedrukte woorden te doen verval- len). Voor het hebben en in stand houden van bovengenoemde werken zal door de P. Z. E. M. geen huur, recognitie, retributie of eenige an dere vergoeding, onder welken vorm ook, aan de gemeente betaald behoeven te worden. Ma- ken werkzaamheden van de gemeente het noodig, dat werken van de P. Z. E. M. ver- plaatst of veranderd moeten worden, dan zal dit door de P. Z. E. M. geschieden. Alle uit deze verplaatsing of verandering voortvloeiende kosten zullen door de gemeente voor de helft gedragen worden. Artikel 2. De datum, waarop de stroomlevering begint, zal per aangeteekenden brief door de P. Z. E. M. worden vastgesteld. Van dien datum af wordt gerekend, dat deze overeenkomst in wer- king is getreden. Zij wordt geacht telkens voor vijf jaar (Burgemeester en Wethouders stellen voor: 2 jaar) verlengd te zijn, indien zij niet vijf jaren (Burgemeester en Wethouders stel len voor: 2 jaar) voor het eindigen van den oorspronkelijken of van den verlengden (Burge meester en Wethouders stellen voor de vetge drukte woorden te doen vervallen) termijn schriftelijk door een van beide partijen is op- gezegd. Artikel 3. De gemeente zal de electriciteit op een schrif telijk in gemeenschappelijk overleg vast te stellen plaats in den vorm van hoogspannings- stroom van ongeveer 3 X 10.000 volts ontvan- gen, meten, transformeeren en aan de verbrui- kers distribueeren. De P. Z. E. M. neemt op zich de oprichting en de voor de hierboven ge- noemde handelingen noodige inrichting van een gebouwtje en het onderhoud daarvan, waar- voor de gemeente aan de P. Z. E. M. jaarlijks acht ten honderd van de totale kosten vergoed. Indien de electriciteit aan de gemeente op meer dan een plaats geleverd wordt en de ge meente daardoor gebruik rnaakt van het lei dingnet van de P. Z. E. M.. dan zal zij een jaariijksche huur aan 6e P. Z. E. M. betalen, die acht ten honderd der aanlegkosten bedraagt. Deze huur zal echter nooit meer bedragen dan vijfendertig cents per inwoner en per jaar. (Burgemeester en Wethouders stellen voor de vet gedrukte woorden te doen vervallen). Artikel 4. De electriciteit, die de gemeente van de P. Z. E. M. betrekt, zal op de volgens artikel 3 bepaalde plaats gemeten worden door twee kilowatturenmeters en twee toestellen voor het bepalen van de hoogste belasting, tenzij er de voorkeur aan wordt gegeven beide apparaten in een toestel te vereenigen. Deze meters en (of) toestellen worden voor gezamenlijke rekening aangeschaft en onder houden. Zij worden door beide partijen ver- zegeld. Voor de bepaling van het aantal geleverde kilowatturen en van dp hoogste belasting wordt het gemiddelde uit de aflezingen van beide stellen genomen. Als hoogste belasting zal gerekend worden het gemiddelde uit de tien achtereenvo'.gende minuten, waarin het grootste aantal kilowatt uren wordt verbruikt. Wanneer beide apparaten in een toestel ver- eenigd zijn (bijv. een registreerende kilowatt- urenmeter) zal voor de bepaling van de hoog ste belasting dat deel van het kilowatturen- diagram genomen worden, waarin gedurende tien minuten het grootste aantal kilowatturen verbruikt is. Worden maximum-kilowattmeters gebruikt, dan moet de tijd, waarin de hoogste belasting geregi streerd wordt, zooveel mogelijk met den bovengenoemden tijd van tien minuten overeen- komen. Wordt door het verschil in aanwijzing aan de nauwkeurigheid der instrumenten getwijfeld, dan zal dat instrument geijkt moeten worden, aan welks nauwkeurigheid getwijfeld wordt. Een ijking zal niet plaats vinden, wanneer het verschil in aanwijzing niet meer dan zes ten honderd bedraagt. De plaats en wijze van ijking en de kosten worden door gemeenschappelijk overleg vast gesteld. Wanneer een der instrumenten tijdelijk ont breekt, zal volgens de aanwijzing van het over- geblevene het verbruik berekend worden. Ont- breken beide instrumenten, dan zal het ver bruik overeenkomstig de correspondeerentle maand van het daaraan voorafgaande jaar ge schat worden. Is deze vergelijking niet moge lijk, dan zullen voor de schatting de vooraf gaande maanden als basis dienen. De hoogste belasting, die in een kalenderjaar optreedt. zal vastgesteld worden op grond van dc belastingen in de hierna te noemen avond- uren. Zijn op meerdere plaatsen meters opgesteM, dan zal die som van de gelijktijdige hoogste belastingen genomen worden, die het grootst is. Fen abnormaal hooge belasting, die veroor- zaakt is door kortsluiting, zal buiten rekening blijven. Bedoelde avonduren zijn: •Tanuari van 4j uur nam. tot 19 uur nam. Februari 5 10 November 4 10 December 4 10 De verrekening zal plaats hebben volgens de formule: A C X X 0,045 Y, waarin A is het totaal te betalen bedrag in guldens, X de hoogste totale belasting geduren de een kalenderjaar in kilowatts, Y het totale energieverbruik in dat jaar in kilowatturen, terwijl C een factor is, te bepalen uit onder- staande tabel: voor de eerste 50 kilowatt maximum C 150,— tweede 50 C 135, j derde 50 0 120> vierde 50 C 90, belasting boven 200 kilowatt C 65, i Bovendien zal voor het bedrag, waarmede een buiten bovengenoemde avonduren vallende belasting de hoogste avondbelasting over- schrijdt, f 35,— per kilowatt en per jaar be rekend worden. Indien de gemiddelde prijs van de steenkolen van 7200 cal. in een kalenderjaar stijgt boven f 20,per 1000 K.G. vrij aan de centrale, dan zal telkens 0,075 cent per kilowattuur, dat door de kilowatturenmeters wordt aangewezen, meer betaald moeten worden voor elke stijging van vijftig cent boven 20, De P. Z. E. M. zal het recht hebben, indien door de Regeering, provincie of gemeente een belasting zal geheven worden op de electrici- teitslevering, deze naar verhouding van de ge- leverde hoeveelheid electriciteit op de gemeente te verhalen. Artikel 5. Het in artikel 4 genoemde tarief zal elke vijf jaar herzien kunnen worden, doch voor het eerst in 1930. Deze herziening zal dan alleen tot een verlaging van het hiervoor genoemde tarief leiden indien de P. Z. E. M. een divi dend zal uitkeeren, dat 2 hooger is dan de rentevoet, waarnaar door de provincie is ge- leend voor het kapitaal ter deelneming m de Vennootschap. Een verhooging van het tarief zal alleen plaats vinden in buitengewone omstandigheden, waarvoor ten alien tijde beroep zal openstaan op den Minister van Waterstaat, die beoor- deelen zal, of bovengenoemde omstandigheden aanwezig zijn en in welke mate. Artikel 6. Maandelijks dient de P. Z. E. M. voor het stroomverbruik in de voorafgaande maand en voor de maandelijks volgens de artikelen 3 en 7 in rekening te brengen bedragen, bij de ge meente een rekening in, die binnen veertien dagen daama wordt voldaan. Wat betreft de verrekening van het aantal kilowatts, deze zal zoodanig plaats vinden, dat elke maand een twaafde gedeelte van het aan tal kilowatts van de hoogste belasting in het vorige kalenderjaar in rekening gebracht zal worden. In het eerste bedrijfsjaar der gemeente zal het maandelijks te berekenen aantal kilo watts genomen worden van de hoogste belasting, die in de betreffende maand is opgetreden. Aan het einde van ieder jaar wordt verrekend het- geen in verband met de hoogste belasting van dat jaar teveel of te weinig betaald is. Deze vereffening zal plaats vinden binnen een maand nia indiening der rekening. Maakt de gemeente aanmerking op de reke ning dan zal dit geen reden zijn tot uitstel der betaling. Blijkt een rekening onjuist te zijn, dan wordt, na gedaan onderzoek, het verschil bij afzonder- Hjke rekening vereffend. Artikel 7. De gemeente verplicht zich onder het toe- zicht van de P. Z. E. M. haar leidingnet met toestellen volgens de nieuwste voorschriften van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in te richten en te onderhouden en alle maatrege- len te treffen, die noodig zijn om hinder in het bedrijf, zoowel van haarzelf als van de P. Z. E. M. te voorkomen. De gemeente vergoedt aan de P. Z. E. M. voor dit toezicht f 1,25 (Burgemeester en Wethou ders stellen voor: 0,62y2) per aansluiting en per jaar. Artikel 8. De P. Z. E. M. is bevoegd de stroomlevering i geheel of gedeeltelijk te onaerbreken, indien de werkzaamheden in de centrale of in het leiding net dit noodig miaken. Eveneens zal zij daartoe bevoegd zijn, indien de onderbrekir.g dient tot beperking van schade aan of hinder in hare inrichtingen. Spoedeischende gevallen buitengesloten, zai de P. Z. E. M. de gemeente de onderbreking in de stroomlevering tijdig mededeelen. De gemeente zal alleen dan het recht hebben van de P. Z. E. M. schadevergoeding te eischen, indien blijkt, dat de stroomonderbreking aan grove nalatigheid te wijten is. Artikel 9. De P. Z. E. M. behoudt zich het recht voor om, zoodra een of ander openbaar lichaam tot naas- ting van de onderneming der P. Z. E. M. mocht overgaan, de rechten en plichten uit deze over eenkomst voortspruitende, aan dat openhaar lichaam over te dragen. Artikel 10. In alle gevallen waarin verschil van geVoe- len omtrent de uitlegging der voorwaarden van deze overeenkomst mocht Pestaan, wordt de be- sl is sing opgedragen aan drie scheidsmannen, door partijen in gemeen overleg te benoemen. Mochten partijen het over de keuze dier scheidsmannen niet eens worden, dan zal de meest gereede partij bevoegd zijn aan den kantonrechter te Middelburg te verzoeken drie deskundigen te benoemen, nadat zij vooraf aan de wederpartij bij deurwaarders-exploit zal hebben aangezegd, dat zij dat verzoek zal in- dienen. Deze scheidsmannen zullen als goede manner naar billijkheid in hoogste ressort uitspraak doen en bepalen wie de kosten zal dragen. De kosten, op cieze overeenxomst vallende, worden door elk der partijen voor de helft ge dragen. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en Wethouders eene nadere confe rence hebben gehouden met den directeur van de P. Z. E. M. waarin enkele verschilpunten zijn besproken. In enkele punten hebben Bur gemeester en Wethouders hun ongelijk moeten inzien en toegegeven en op andere punten is ook door de P. Z. E. M. wat toege geven, doch, zooals uit het voorstel blijkt, zijn er verschilpunten gebleVen. Het voorgestelde contract wordt dus niet door de P. Z. E. 1VL aangeboden, maar het is een voorstel van Burgemeester en Wethouders. De heer KOOPMAN: In zooverre, dat, als we dit aannemen en de P. Z. E. M. zegt „het is goed", dan zijn we aan. De VOORZITTER: Dat is juist. De heer SCHEELE: Is het wel wenschehjx deze zaak terstond in het openbaar te be- spreken? Kan dat ons belang niet schaden? De heer KOOPMAN en KAIJSER zijn voor openbare bespreking, het geldt de ge heele gemeente, ze mogen wel weten hoe het besproken wordt. Als het in besloten verga dering wordt besproken en dan in openbare zitting alleen een besluit genomen, dan weet men er nog niets van. De heer VAN HOEVE: Hetgeen niet weg- neemt, dat de heer Scheele toch het recht heeft, een besloten vergadering te vragen. De heer SCHEELE: Ik heb er niet op aan- gedrongen, doch alleen gevraagd of het niet wenschelijk is. De VOORZITTER: Wij zijn van meening, dat het publiek het wel weten mag. De heer VAN HOEVE: Zou, alvorens het contract in bespreking komt, niet dienen te worden uitgemaakt of we zullen aansluiten Wordt dat afgewezen, dan behoeven we het contract niet be behandelen. Spreker zou nog eerst wel eens willen wor den ingelicht over de vraag: „Is het al bekend, of, indien we een contract sluiten met de P. Z. E. M. ieder inwoner zoo buiten als binnen de kom, zal kunnen aansluiten? Dat is een voor- naam artikel. Er is ook nog een financieel vraagstuk. We zitten hier met een tamelijk dure installatie, die nog maar een jaar of drie aan den gang is, en waarvoor vermoedelijk nog veel zal moe ten betaald worden. Ik zou daarom graag eens een rekening hebben, hoe de financien zich zullen verhouden. Het valt maar moeilijk een beslissing te nemen, indien we daaromtrent niet op de boogte zijn gesteld. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de heeren die eens op de hoogte willen komen van den toestand der gemeentelijke centrale. het best zullen doen, met hier eens een kijkje te nemen. Dan kunnen ze de rekening eens in zien. Burgmeester en Wethouders zijn van mee ning, dat de voordeeligste weg voor de ge meente zal zijn om aan te sluiten, daar men binnen enkele jaren weer voor dure vemieu- wingen in de centrale zou komen te staan. Daarbij komt, dat het stroomverbruik steeds vermindert, er wordt dus ook steeds minder ontvangen, als gevolg van de goedkoope prijzen der petroleum. Als we nu aansluiten bij de P. Z. E. M. is de gemeente van die vernieuwingskosten af. In de eerste jaren zal er dan nog wel wat bij moeten, maar Burgemeester en Wethouders hebben overwogen, dat die kosten toch ieder jaar minder zullen worden, door aflossing van de voor die inrichting der verlichting gesloten leening. De gemeente zal er dan beter voor komen te staan. Burgemeester en wethouders hebben be- zwaar gemaakt tegen betaling van f 1,25 per aansluiting voor het toezicht op het net en van 35 cent per inwoner voor gebruik van het net der P. Z. E. M. indien ook de gehuchten zouden worden aangesloten. De heer WISSE herinnert, dat de P. Z. E. M. meermalen in bespreking is geweest, en dat toch in het algemeen de bedoeling bleek voor te zitten, om aan te sluiten, indien financieele bezwaren, dat niet in den weg stonden. De vraag of we al of niet zullen aansluiten, be- hoeft dus volgens hem niet meer te worden gesteld. De heer KOOPMAN is ook van meening. dat de financieele zijde wel de hoofdzaak is en stemt voorts toe, dat de zaak aldus bespro ken is, in de G. E. B.-commissie, dat't gemeen telijk bedrijf geheel zou worden opgeheven en aangesloten worden zou bij de P. Z. E. M. Dat geschiedde echter wel eenigszins in het vooruitzicht, dat we dan goedkooper- uif zouden zijn. Dat uitzicht is echter al meer en meer verdwenen en het is zelfs de vraag ge-4 worden, of we niet duurder uit zullen zijn. We wilden wel aansluiten, als we wisten er mede te winnen, dus dat zouden ze moeten weten. De prijzen zijn echter te hoog, er blijft te veel in de pen hangen. Het voordeel is al minder en minder geworden en wanneer de prijs niet kan worden verminderd zal het ge bruik nog af nemen, waardoor wij er dan misschien steeds nog dieper en dieper in ge- raken. De heer WISSE wijst er op, dat nu nog slechts een gedeelte van de gemeentenaren heeft kunnen genieten van het licht der cen trale, doch ook de andere inwoners hebben er recht op, en dat kan de gemeentecentrale niet meer geven, zonder dat daaraan groote kos ten worden besteed. Dan is de lichtijd ook beperkt, des avonds om half 11 uur gaat het licht uit, hetgfeen ook onaangenaam is, en voor kracht kan thans ook geen stroom geleverd worden, zoodat niiverheidsondernemingen er in het geheel geen gebruik van kunnen maken. Op grond daarvan acht hij aansluiting wenschelijk. De heer KOOPMAN meent, dat het anders maar het best is, het ronduit te zeggen, dat men bij aansluiting bij de P. Z. E. M. toch ook niet alle ingezetenen zal kunnen gerieven. Indien de gemeente daaraan zou willen begin- nen, zou het een groote financieele strop worden. Indien de leiding der P. Z. E. M. over Othene, Reuzenhoek en het Veer komt, zullen die buurten wel geholpen kunnen worden, als j de P. Z. E. M. ten minste een goed koopman is, maar dan blijven er nog velen van het licht en de kracht verstoken. Men wekt verkeerde voorstellingen op, indien men zou zeggen, dat nu „geheel Zeeuwsch-Vlaanderenvan den stroom zal kunnen genieten. Er zijn nu een- maal afgelegen en weinig bewoonde gedeelten waar dit nu eenmaal niet kan, wegens de groote kosten. De heer VAN HOEVE meent, dat, al is het niet door Burgemeester en Wethouders, zijne vraag toch gedeeltelijk beantwoord is. Aan gesloten kunnen alleen worden het dorp en enkele gehuchten. Hij betwijfelt, of het dan wel verstandig is om met de P. Z. E. M. een accoord aan te gaan. Nu is de gemeente zelf baas. Men heeft goed licht. Er wordt nu wel als een bezwaar opgesomd, dat het om half 11 uitgaat, maar zij die langer op willen blijven zullen hier toch wel zoo druk niet rondloopen. De VOORZITTER vreest, dat de gemeente met haar eigen bedrijf in een slechter positie blijft zitten en als men bij de P. Z. E. M. aansluit, wordt het na enkele jaren beter. Dan komt men op een gezonde basis. Vemieuwing van machines zal heel wat kosten. Indien Othene en het Veer aan de P. Z. E. M. wordt aangesloten, zouden we dat met de kom als een geheel wenschen te beschouwen. We we ten, dat de prijs niet hooger komt dan 60 cent per K. W. U. De heer SCHEELE is huiverig, om beschou- wingen over de gemeentelijke centrale in het openbaar uit te spreken, maar de capaciteit is toch beperkt. Als in de Geref. kerk alle lichten zijn ontstoken, dan kan men dat zeer goed aan de huisverlichtingen merken, dat die minder worden. De centrale zal voort- durend van hare kracht verspelen en het niet veel jaren zoo kunnen volhouden. De heer VAN HOEVE zou toch wel eens willen vernemen, hoe de kosten zouden wor den, als ieder in de gemeente gelegenheid krijgt om aan te sluiten. De heer KOOPMAN kan verzekeren, dat daaraan niet te denken valt, daarvoor zouden de kosten te hoog en het gebruik te gering zijn. Dat is nu eenmaal iets dat onmogelijk is. De heer VAN HOEVE: Dus het is geweten, dat, indien de gemeente aansluit, nog niet ieder kan genieten. De buitenbewoners mogen weer wel betalen, maar er niet van profi- teeren. De VOORZITTER: Othene, Reuzenhoek en het Veer zou kunnen, maar dan dienen de voorwaarden voordeeliger te zijn. De heer KOOPMAN meent, dat, indien de P. Z. E. M. geen aannemelijke voorwaarden daarvoor stelt, de gemeente het bouwen van hare netten over Zaamslagsch gebied toch kan tegenhouden Hij zou dat niet bepaald willen doen, maar meent, dat de gemeente toch voorwaarden kan stellen. De heer WISSE veronderstelt, dat de heer Van Hoeve toch wel zal moeten begrijpen, dat het niet doenlijk is, in deze uitgebreide ge meente ieder bij het net aan te sluiten. Moge lijk dat nog eenige uitbreiding zou kunnen gegeven worden, door dicht bij de buurten ge- legen woningen, b.v. de Val, ook aan te slui ten. Maar de gemeente kan het b.v. toch ook niet helpen, dat de hofstede van den heer Vinke zoo afgelegen ligt. Hij zou wenschen een zoo groot mogelijk gedeelte der gemeente aan te sluiten, altijd, als het bedrijf dan niet te kostelijk wordt. De VOORZITTER merkt nog op, dat zij, die niet langs het net wonen, ook kunnen aan sluiten, maar dan zelf de kosten van aan sluiting moeten betalen. De heer KOOPMAN zou het gewenscht achten, dat de gemeenteraad eens confereerde met den directeur der P. Z. E. M., den heer Streefkerk, dan kunnen bezwaren worden ge- opperd en besproken en wie weet, gelukt het dan niet tot een goed accoord te komen. De VOORZITTER acht die conferentie niet noodig; uit de vqprgestelde voorwaarden weet men thans hoever men is. Hij acht het nu beter nu eerst die voorwaarden eens te be- spreken. De heer DE FEIJTER merkt op, dat het de bedoeling van Burgemeester en Wethouders is in deze vergadering te weten te komen, op welke voorwaarden de gemeenteraad een overeenkomst wil sluiten. De heer KOOPMAN wijst er op, dat men hieruit niet vemeemt, hoe het met de buiten- buurten gaan zal en dat zou men kunnen te weten komen in een conferentie, waar men vragen kan stellen, die terstond kunnen wor den beantwoord. De heer DE FEIJTER meent, dat op het thans aangeboden voorstel een besluit moet worden genomen. De heer KOOPMAN wijst er op, dat dan het net ook nog in koper moet worden omgezet. De VOORZITTER: Dat moet toch. De heer DE FEIJTER bevestigt dat. Er komen al veel roestvlekjes in, en die houden den stroom tegen, waardoor de machine zwaarder werk moet doen. Op Hoek onder- vond men hetzelfde. Het door den heer Scheele zooeven genoemde euvel, is daarvan een ge volg. De* heer KOOPMAN: Dat stroomverlies voelen we nu niet, maar dat zou wel het geval zijn, als we stroom afnamen. Het verlies is misschien wel 30 tot 40 De VOORZITTER acht dat een zaak voor later; hij gelooft echter niet, dat de P. Z. E. M. er toe over zal gaan om Reuzenhoek aan te sluiten. De heer KOOPMAN weet dat nog zoo niet; hij voorziet, dat over 10 jaar ieder is aange sloten. De heer VAN HOEVE deelt mede, een lezing van den heer Streefkerk te hebben bij- gewoond en hij zou het wel noodig achten, dat de geheele raad die' eens hoorde, dan komt men op de hoogte van de eischen die worden gesteld aan de gemeente en aan de landbou- wers die willen aansluiten. De raad zit hier thans te redeneeren, maar kan niet zeggen wat het meest in het belang der gemeente is, uit gebrek aan de noodige gegevens. Hij zou den heer Streefkerk in een conferentie willen uitnoodigen, deze zal gaame komen. Dan kan men vragen en de zaak bespreken. Staat het dan den raad aan, dan sluiten we aan, maar staat het niet aan, dan doen we het niet. De VOORZITTER acht die conferentie niet noodig. De raad heeft de voorwaarden voor zich en de zaak is aan alle kanten bekeken. De heer VAN HOEVE wil niets afdingen op de wetenschap die Burgemeester en Wethou ders van deze zaak reeds hebben verkregen, maar hij is er nog leek in en zou daarom ook gaarne goed worden ingelicht. De VOORZITTER wijst er op, dat de leden toch ook de beschouwingen van den adviseur voor de gemeente, den heer Van der Lubbe hebben ontvangen. De heer KOOPMAN merkt op, dat dit rap port er mooi uitziet, in den eersten aanblik, maar dit veranderd, als men nagaat, dat het geen voldoend aantal Kilowatturen zullen ver bruikt worden. Dat zou voor afslag van den maar ledereen eet graag rijst of meelspijzen met A. «J. P's Fram- bozen-Saus er over. Een halve liter saus van een pakje k 7'/2 cent. 6 prijs juist noodig zijn, want men kan geen 60 cent blijven vragen. De heer VAN HOEVE merkt op, dat er toch 'met de ingezetenen die zich destijds bij de centrale waren aangesloten een vast ac coord is aangetroffen, die hebben zich toch verbonden. De VOORZITTER: Ja, die hebben zich ver bonden, voor 10 jaar, maar er is niet bepaald, hoeveel stroom ze zouden moeten afnemen. De heer VAN HOEVE stemt dat toe, er is niet bepaald, hoeveel Kilowatturen ze moesten gebruiken, maar wel is vastgesteld, hoeveel ze per lichtpunt en per week moesten betalen. Dat er meters zijn aangeschaft, is geweest in het belang van de gebruikers, omdat men meende, dat sommigen te veel betaalden. Hij wil daarvan niets zeggen, die meters zijn aan- gekocht en betalen zichzelf door meterhuur. Maar het gebruik der meters mag er niet toe leiden, dat de gebruikers zich nu voor een deel van de aangegane overeenkomst ontslagen achten. Ze hebben zich contractueel verbon den om een bepaald minimumbedrag voor af- name van electrischen stroom aan de gemeen te betalen, gedurende 10 jaren. Daaraan moet men vasthouden en dan gelooft spreker, dat de centrale er beter voor zal staan dan thans het geval is. De heer KOOPMAN meent, dat de gemeen te, door meters in gebruik te laten nemen, haar recht daarop uit handen heeft gegeven. De heer VAN HOEVE is het daarmede lang niet eens, de verplichting die eenmaal aange- gaan is, is bliiven bestaan, men moet zich aan het contract houden. De heer SCHEELE merkt op, dat dit dan in het reglement had moeten ingelascht zijn. De heer KOOPMAN wijst er op. dat een aantal dat later aansloot, niet meer geteekend heeft. Dp hppr VAN HOEVE herhaalt, dat men on dezulken p-een verhaal heeft. De heer VINKE acht dit juist, want die zijn op andere voorwaarden toegetreden. De heer VAN HOEVE blijft aandringen, om eerst te corfereeren. De heer SCHEELE dringt, met den VOOR ZITTER, aan on behandeline der voorwaarden, hetgeen de heer VAN HOEVE verloren werk noemt. Ten slotte wordt het voorstel van den heer Van Hoeve, om eerst een conferentie aan te vragen. verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Koopman, Van Hoeve en De Koeiier; tegen stemmen de heerpn Scheele, De Feijter, Vinke, Wisse, Faas, De Visser en Kaijser. Hierop wordt overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling van de voorwaarden. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaan- de, waarvoor bij voorbaat beleefd dank. De N. V. P. Z. E. M. beweert in een inge- zonden stuk in Uw geacht blad, dat 1 kilo wattuur electriciteit overeenkomt met 3 M3. gas. In werkelijkheid is 1 kilowattuur gelijk aan 1 M'. gas en betaalt men dus in Axel voor eenzelfde hoeveelheid licht 16 cent bij gebruik van gaslicht en 50 of 60 cent bij gebruik van electriciteit. Deze verhouding is uitgemaakt door een Rijksinstituut in Duitschland. Er zjjn tegenwoordig gaslampen in den handel, z.g. halfliterlampen, waarmede met 50 liter gas een lichtsterkte van 100 kaarsen, en van 90 liter gas, waarmede een lichtsterkte van 200 kaarsen verkregen wordt. Deze cijfers zijn door bovengenoemd Rijksinstituut vastgesteld. Hieruit blijkt, dat, wanneer 1 kilowattuur ge- lijkgesteld wordt met 1 M3. gas, de verhou ding nog ten gunste van de electriciteit uit- valt. Bij motoren is het verschil nog grooter. De N. V. P. Z. E. M. stelt in een harer brieven aan B. en W. 3800 M3. gas gelijk met 5000 kilowattuur, dus een verhouding van 1.32 kilo wattuur tot 1 M3. gas. Een M3. gas kost in Axel voor motoren 10 cent. De N. V. P. Z. E. M. stelt de gemeente voor, de electrische stroom voor kracht te leveren voor 20 cent per kilowattuur aan den verbruiker. De ge meente kost een kilowattuur meer dap 20 cent, zoodat levering van stroom voor kracht voor de gemeente een verlies oplevert. Vergelijken wij de prijs van 10 cent voor gas en 20 cent voor electriciteit in de bovenomschreven ver houding van 1 1.32, dan wordt de prijs van electriciteit 26.4 cent en die van gas 10 cent voor eene gelijke hoeveelheid. Onder deze omstandigheden bestaat er dus absoluut geen reden een gas-, benzine- of zuiggasmotor door een electro-motor te vervangen. Wat het aangehaalde voorbeeld betreft van het restaurant te Middelburg, waar door eene doelmatige verdeeling der lichtpunten en licht- sterkten eene bezuiniging van f 3,per maand boven gas werd verkregen, kan ik antwoorden, dat eene verdeeling bij gebruik van gas even doelmatig had kunnen zijn. Immers men heeft bij gas evenveel lampen met verschillende lichtsterkten dan bij electriciteit. Bovendien kost te Middelburg thans het gas 14 cent per M3. en de electriciteit 27 cent per kilowattuur voor licht, wat toch een groot verschil maakt met de prijzen hier, die voor gas 16 cent be dragen en voor electriciteit 50 of 60 cent. Tegenover bovenaangehaald voorbeeld stel ik het feit, dat verschillende spoorwegstations in Engeland, die vroeger electrisch werden verlicht, thans weder gaslicht hebben inge- voerd, als gevolg van betere verdeeling, beter doordringen van gaslicht in mist en minder kosten. K. A. WIECHMANN. Directeur Gasfabriek, Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3