LANDBOUWBERICHTEN. GEM E NGDE BERIC H T E N HandefsberiGiitfifi. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwscii-Viaanderen, te Ter Neuzen. STOKEN veelminder van aenige bouw sprake kan zijn, daarbij blijkbaar steunen- de op een Minist riecle vitiating, doch de gemeenteraad niet vermag in te zien dat een dergelijke uitlegging door de Kroon tot de hare zal kunnen worden ge maakt, en dan ook vertrouwt, dat de Raad van State ten zijnen voordeele zal heb- ben geadviseerd; dat echter den Raad ter kennis is ge- komen, dat bij Uwe Kamer eene onderwijs- novelle is of zal worden ingediend, ten doel hebbende onder meer het begrip „in aan- bouw" in art. 205 uit te breiden zoover als boven als onvereenigbaar met de wer- kelijke beteekenis dier woorden is aan- gegeven, en de Raad voorziet, dat, zoo- dra dit voorstel wet zal zijn geworden, de Kroon in denzelfden geest het ontstane ge- schil zal beslissen, steunende op deze in- terpretatieve wet; dat de gemeenteraad in deze omstandig- heden meent zich met vertrouwen fot Uwe Kamer te mogen wenden om te ver- hoeden, dat op deze wijze onrecht zal worden gedaan en ten deze in het licht wil stellen: dat de door den gemeenteraad gewraak- tc ultfegging der woorden „in aanbouw" in regtlrechten strijd is met de gramma tical beteekenis dier uitrukking, en den- halve reeds om die reden zoodanige uit legging ook niet bij de wet behoort te worden vastgesteld; dat evenmin het spraak gebruik eene dergelijke uitbreiding aan die uitdrukking geeft of toelaat; dat, al moge in bijzondere gevallen toe- laatbaar zijn aan eene interpretatieve wet ook terugwerkende kracht toe te kennen, de bedoeling dezer voorgestelde wetswij- ziging feitelijk geene andere is dan on recht te bemantelen en inderdaad een bij vroegere wet vastgestelden termijn te ver- lengen ten voordeele eener bijzondere in- stelling (de bijzondere Roomsch-Katholieke schodl) en ten nadeele der gemeentekas; dat de gemeenteraad dan ook vertrouwt, dat Uwe Kamer hare medewerking aan een dergelijke wetswijziging niet zal verleenen indien zij zich ten voile rekenschap heeft van hare strekking en mogelijke gevolgen; dat tot goed verstand van zaken de gemeenteraad er nog eens den nadruk op leggen wil, dat, toen het bijzondere school- bestuur te Stoppeldijk den bouw eener bij zondere school ontwierp, er in die ge- meente twee openbare schoolgebouwen waren, welke voldeden aan de behoeften van het Lager- Onderwijs der pl.m. 180 leerlingen dezer gemeente, welke geboiy- wen beiden ten overname zijn aangeboden aan het bijzondere schoolbestuur, omdat deze toch uitsluitend door Roomsch-Ka tholieke leerlingen werden bezocht; dat desniettemin dat Bijzondere school bestuur den bouw eener nieuwe Bijzon dere School heeft doorgedreven en daar van nu de kosten onrechtmatig toch op de gemeente wil afwentelen, onrechtmatig, omdat die Bijzondere School op 1 Ja- nuari 1921 nog niet „in aanbouw" was, en vanwege de gemeente eene eenvoudige en goedkoope en alleszins bevredigende regeling door overdracht der openbare scholen was aangegeven; dat, indien men mocht willen betoogen, dat het Bijzondere Schoolbestuur den bouw van zijn nieuwe school heeft aangevangen en doorgezet, vertrouwende op de ministe- rieele interpretatie, en aldus de dupe dreigt fe worden van dit vertrouwen, hiertegen- over mag gevraagd worden of het dan soms rechtvaardig is, dat de gemeentekas tegen alle recht en billijkheid in bezwaard worde met de bekostiging van een school- gebouw, die „a tort a travers" is begonnen en doorgezet, met miskenning van alle eischen van spaarzaamheid en zuinigheid waarnaar thans in alle takken van staats- huishouding zoo ernslig wordt gestreefd; Redenen waarom de gemeenteraad van Stoppeldijk zich wendt tot Uwe Kamer, met verzoek de noodzakelijke medewerking aan het tot stand komen van eene interpre tatieve wijzigingswet als bovenbedoeld te onthouden. ST. JANSTEEN. Donderdag sloeg het paard van den land- bouwer J. de Maat alhier, aan den haal. waardoor genoemde De Maat van de kar raakte en in zoodanigen toestand werd op- genomen, dat hij huiswaarts mocht vervoerd worden per slede. Zijn toestand is tot nog toe zorgwekkend. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de maand Augustus 1922 pas- geerden door de Westsluis Stoomvaart Geladen op 188 schepen metende 460924 M3. Ledig 29 n n 52331 n Totaal 167" 513255 M8. Zeilvaart Ledig op 2 schepen metende 616 M8. Waaronder voor Ter Neuzen en Sluiskil 16 stoomschepen metende 68682 Ms. Waaronder voor Sas van Gent 1 stoomschip metende 6053 Ms. Stoomvaart Geiaden af 81 schepen metende 219651 M3. Ledig u 92 n n 321564 Totaal T73 541215 M8. Waaronder van Ter Neuzen 15 schepeD metende 65529 M3. Waaronder van Sas van Gent 2 schepen metende 12465 M8. Zeilvaart Van Belgie 5 schepen (geladen) metende 1486 M8. wedstrijd, welke door T.S.C. met 2—1 werd gewonnen. Daarna had om 5 uur de vriendschap- pelijke wedstrijd plaats tegen Wilhelmina van Axel. Deze wedstrijd was uitgeschreven onv te toonen, dat het nocdlottig incident, hetwelk eenige weken geleden te Sluis kil is voorgevallen, geen verwijdering tus- schen beide vereenigingen heeft ten ge- volge gehad. Tevens diende de opbrengst ter ondersteuning van 2 gekwetste spe- lers. De wedstrijd had, vooral voor de rust een zeer spannend vcrloop, terwijl van beide zijden sportief werd gespeeld. De uitslag was 40 voor T.S.C. Zaterdag speelde de voetbalclub Oranje van Axel Sassing een wedstrijd tegen H.V.V. van Hoek, voor welke ont- moeting een medaille was uitgeloofd door den heer S. van Hoeve. Bij de rust was de stand 11, terwijl na de rust Oranje nog tweemaal wist te doelpunten, zoodat zij met een 31-over- winning eigenares van de uitgeloofde me daille werd. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. C. R. Cleeren, dienstbode, Q 128, van Bergen op Zoom. J. Sterringa, schoolopziener, Zandstraai 3, van Middelburg. A. J. Ortele, zwemmeester, Van Steen- bergenlaan 34, van Middelburg. A. M. Adriaansens, dienstbode, Axelsche straat 1, van Hontenisse. L. M. Roofach, timmennan, Lange Kerk- traat 37, van Eecloo. M .M. de Block, zonder beroep, Q 193h, van Assenede. A. Groenewegen, kapitein, Westkolk- straat 18, van Sliedrecht. J. van Driel, zonder beroep, 0 77, van Zaamslag. Vertrokken: M. de Reus, zonder beroep, N. Verbin- dingstraat 12, naar Brussel. N. van de Bilt-ten Haken, zonder be roep, Nieuwediep 104,-naar Gheel. A. Harms, landbouwerskn., Klaassen- straat 7, naar Duiven. H. R. R. van Ooteghem, landbouwerskn., P 96, naar Axel. C. W. Heule, techn. ambtenaar R. W., Grenulaan 7, naar Kruiningen. J. J. Schieman, winkeljuffrouw, Noord- straat 70, naar Axel. C. J. Erkelens, leeraar H. B. S., Donze- Visserstraat 2, naar Den Haag. Wed. j. L. Bruwiere-geb. Heirman, zon der beroep, De Jongestraat 17, naar Ant- werpen. In opvaart In afvaart Binnenvaart 49 vaartuigen 56 Totaal 105 21792 M3. 19830 41622 M3. SCHUIMZ1EKTE BIJ BOONEN EN AARDAPPELEN. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen schrijft: Tengevolge van de vele regens treedt op vele plaatsen thans een zwamziekte op vooral in de stamboonen en de aard» appelen die wel met den naam van „schuimziekte" wordt aangeduid. De aan- getaste planten vertoonen aan de Sten gels en (bij boonen) op de bladeren en schokken witte op watten gelijkende schim- melvlokken. Op deze plekken worden de aangetaste deelen week en in het bijzonder bij stengelaantasting sterft het boveniig- gende gedeelte van de plant af. Gewoon- lijk gaat dit met geelkleurig van de aan- dit gedeelte voorkomende bladeren ge- paard. De hierbedoelde ziekte wordt veroor,- zaakt door een zwam (Sclerotinia Liber- tiana), die alle deelen van de boonenplant kan aantasten en doen afsterven. Het voch- tige weer heeft de ontwikkeling van deze zwam zeer bevorderd. Ter bestrijding van de ziekte kan op dit oogenblik niets ge daan worden. Maar nu de ziekte zoo he- vig optreedt, is het zeer gfewenscht dat maatregelen genomen worden waardoor de ontwikkeling van de zwam het volgend jaar zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Dit is zeer gewenscht daar niet a'leen stam boonen en aardappelen, maar ""ook aller- lei andere gewassen als bieten, mangel- wortels, peen, kool, kunnen worden aan- getast. Men moet trachten de kans op besmet ting voor het volgend jaar te verkleinen, door het boonenloof, zoo spoedig als dit maar eenigszins mogelijk is, en in e'lk geval voor het geheel afsterven der- Sten gels, te verbranden. De zwam nl. vormt in de dichte schimmelvlokken door ineen- winding van een groote massa schimmel- draden eerst witte, later ziwart en hard wordende korrels, sclerotien genaamd, die bij het oogste-n op den grond vallen. Uit deze sclerotien groeit in een volgend jaar de schimmel weer op en van hieruit heeft dus de aantasting van het gewas plaats. En aangezien de sclerotien het vermogen om uit te groeien zeer lang, in elk geval verscheidene jaren, behouden, kan een ge was waarop zij in groot aantal zich ont- wikkelen zooals nu het geval is, voor zeer langen tijd den gTond met de zwam be smetten. Het is noodig dat getracht wordt de sclerotien te vernietigen en dit kan ge daan worden door de planten zoo spoe dig mogelijk, voordat de sclerotien er af gevallen zijn, uit te trekken en ze te verbranden. Indien de stengels nog te groen zijn om zelf te kunnen branden, moet getracht worden ze in een vuur van takkenbossen of afval te vernietigen. Het verwerken van planten, aangetast door Sclerotinia Libertiana in den mest, moet zeer worden o ntraden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen en door de ambtenaren van den Dienst. te willen treffen, ter verwijdering der aan de Nicolaas Witsenkade gemeerde woon- schuiten. Zij wenschen aldus het adres eindelijk verlost te worden van den er- gerlijken overlast, dien zij van een deel der schuitbewoners ondervinden en zij ver- langen, dat de Nicolaas Witsenkade we- der worde een woonplaats voor menschen van wie groote bijdragen in de belasting geeischt worden en niet gedegradeerd blij- ven tot den rang van achterbuurt, waar- toe de schuitbewoners dit eens zoo aan- zienlijke stadsdeel neerhalen, Adressanten vragen met aandrang, om spoedige verwijdering der schuiten en zij doen dit met de wetenschap, 3at er in de stad en in de onmiddellijke omgeving (b.v. Kostverlorenkade) nog ruimte te over is, waar deze schuiten beter op haar plaats zouden zijn dan juist aan .de Nicolaas Witsenkade, terwijl het in ieder geval on- billijk is, dat niet alle stadsgedeelten, bij beurten, van deze onaangename buren zou den „genieten". DE STRIJD TEGEN DEN KANKER. Professor Bergoule herinnerde er dezer dagen in de Academie des Seiences aan, dat in Frankrijk jaarlijks 30.000 manne'n en vrouwen aan kanker sterven. of eigen- lijk nog veel meer, want de sterftestaLs- tiek brengt een groot aantal s-lerftegeval- len ten gevolgfe van kanker onder een an dere doodsoorzaak. Het is volgens phofessor Bergoule drin- gend noodig den strijd tegen lien kanker te verscherpen doof het oprichten van een aantal inrichtingen, voorzien van radium en toestellen voor radiumtherapie, waar- aan bekwame specialisten verbonden zul- len zijn. Te Parijs en te Bordeaux bestaan reeds zulke kankerinstituten. Er zullfcn er nu weldra te Dyon en te Montpellier eveneens worden geopend, ingericht naar het mo del van dat te Bordeaux. DE VOORTVLUCHTIGE BANKROETIER. Bevan, de voortvluchtige bankroetier, die aan het hoofd had gestaan van een groote verzekeringsmaatschappij te Londen, maar die na verduisteringen op groote schaal verdwenen was met een reusachtig te- kort in de kas, is thans als gevangene te Londen aangexomen, onder geleide van eenige politiemannen. Men weet, dat Be van maanden lang zoek was geweest en pas na veel vruchteloos speuren, in Wee- nen was gesignaleerd en in hechtenis ge nomen. Een dochter van Bevan was hem naar Southampton tegemoet! gereisd en had een onderhoud met hem. Dinsdag heeft de ge vallen groot-financier zijn eerste verhoor bij den rechter moeten ondergaan. Er bestaat in Engeland voor het geval Bevan veeli belangstelling. In de eerste plaats om de reusachtige som, die onder zijn handen is weggesmolten en in de tweede plaats om dat het hem gelukt was, zoo lang onder water te blijven. De Engelschen zijn nu eenmaal sportluL dat op het oogenblik in Berlijn de ronde doet- Waarom", vraagt men elkander af, „moest president Ebert zijn keuze op dit lied laten vallen. Veel meer op to date zou immers geweest zijn het bekende vers: So leben wir, so leben wir, so leben wir alle Tage". (Hbl. SPORT. VOETBAL. Gister speelden alhier de zusterclubs T.V.V. en T.S.C. een vriendschappelijke ONAANGENAME BUREN. Bijna alle bewoners der Nicolaas AX-'it- senkade te Amsterdam, hebben aan den Raad een adres gezonden met het drin- gend verzoek om onverwijld maatregelen DEUTSCHLAND, DEUTSCHLAND uBER ALLES Nu door het besluit van niemand minder dan den rijkspresident, Hoffman von Fal- lersleben's „Lied des Deutschen" officieel als het Duitsche volkslied werd erkend, is het actueel te vertellen, hoe, waar en onder welke omstandigheden deze hymne is ont- staan. De dichter, die in 1841 rust ging zoeken op het toen nog eenzame rotseneiland, Hel goland, zegt er van in zijn „Lebenserinne- rungen": „De stilte deed mij goed. Ik was gelukkig, na "bewogen dagen, weer mij zelf te kunnen n. Als ik dan zoo slenterde, eenzaam op de klip, om mij heen niets dan zee en lucht, werd het mij eigenaardig temoede. Dichten moest ik, of ik wilde of niet." Zoo ontstond, op 26 Augustus 1846, het lied: Deutschland, Deutschland uber alles!" Spoedig daarna kreeg de dichter zijn uit- gever, Julius Campe, op bezoek. En weer vertelt Hoffmann: Op den 29sten Augustus wandel ik met Campe langs het strand. ,,Ik heb een vers gemaakt", zeg ik, ,,'t kost je vier Louis d'or." Wij gaan in de recreatiezaal zitten. Ik lees hem „Deutschland, Deutschland uber alles" voor; en nog eer het uit is, legt hi; vier Louis d'or op mijn portefeuille. Wij be- spreken dan, hoe wij het lied het best kun nen publiceeren. Campe meesmuilt: „Als het inslaat, zou het wel eens een Rijnleid kunnen worden." Onder het oorverdoovend lawaai van al- ler-ellendigste dansmuziek, heb ik de cou- pletten voor hem overgeschreven. Campe stak de copy in den zak en nam afscheid. Den vierden September brengt hij mij „das Lied des Deutschen" met de melodie van Haydn in notenschrift." Die eerste druk i&heden ten dage een cu- riositeit van groote waarde. Het manuscript met den datum „Helgo- land, 25 Aug. '41" wordt in de Staats-biblio- theek te Berlijn bewaard. Het honorarium, door Campe betaald, was meer dan Hoffmann ooit te voren of daarna, voor een gedicht mocht ontvangen. Intusschen was de verstrooide professoi zijn kapitaal haast kwijt geraakt. Toen hij van Helgoland vertrok en aan het strand op de boot stond te wachten, kwam zijn hospita aangehold met de vier goudstukken, die ze in een lade van de waschtafel had gevonden. En de vergeetachtige gast was al aan boord gestapt, toen zij hem, buiten adem, haar vondst ter hand kon stellen. Op de terugreis woonde Hoffmann te Hamburg een plechtigheid van gymnasten bij, waar voor de eerste maal zijn lied werd gezongen. De eerste oplaag was spoedig uitverkocht. In 1843 verscheen het lied in Hoffmann's Deutsche Lieder aus der Schweiz". Verscheiden componisten voelden zich tot het lied aangetrokken, en reeds in 1872 kende de dichter niet minder dan 48 melo- dieen. Intusschen heeft hij zelf zich altijd aan de melodie van Haydn gehouden, die, als het ware, met de woorden is saamge- groeid. Nu wij de geschiedenis van het Duitsche volkslied hebben opgehaald, willen wij, vol- ledigheidshalve, besluiten met het bon mot, Rotterdam, 4 Septemoer 1922. VEEMARKT. Aangevoerd werden 369 vette runderen, 451 vette- eu graskalveren, 1120 schapen en lammeren en 786 varkens. Koeien le kw. 1,30 tot f 1,37® 2e kw. 1,20 tot /1,10 3e kw. 1,— tot 0,90 Ossen le kw. f 1,30 tot 1,35 2e kw. 1,15 tot 1,053e kw. 0,95 tot Kalveren le kw. 1,10 tot /1,25 2e kw. f 1,tot 0,90; 3e kw. 0,80 tot fSchapen le kw. 0,80 tot 0,90 2e kw. 0,70 tot 0,60 3ekw. f 0.50 tot Lammeren 0,95 tot 1,15; Varkens le kw. /1,02 tot/1.07 2e kw. f 1,tot f 0,95 3e kw. 0,90 tot y0,80 licht soort 0,85 to' 0,95. Vet vee en vette koeien met redelijken handel en ruimen aanvoer tot iets vastere prijzen dan de vorige weekvoor prima soorten iets boven not.eering. Varkens met redeljjken handel en aanvoer en iets hoogere prjjzen dan de vorige week. Schapen en lammeren met williger handel dan de vorige week. VLAS AangevoerdBlauw 1445 K.G. /1,30 tot 1,65 Groningsch 5000 K.G. /1,40 tot 1,60, Hollandsch Geel 1650 K.G. /1,40 tot /1.60 Wit Zeeuwsch 3100 K.G. f 1,20 tot 1,40, alles per K.G. FIJNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 20,tot 22, Bruin Mosterdzaad 40,tot 42,— Geel Mosterdzaad 40,tot 45, Karwijzaad f 90,tot J 95,Kanarie- zaad 20,— tot 2l,— Koolzaad y 48,— tot 51,—Zaailjjnzaad/23, f 25,Blauwmaanzaad 40,tot f 42,Boekweit f 19,50. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Biauwe 2,25 tot 2,50 Zeeuwsche Bonte f 2,25 tot 2,50 Brielsche Eigenheimers 1.90 tot 2.30 Blauwpitten 1.50 tot 1.80Zeeuwsche Eigenheimers 1.50 tot f 2.Biauwe Eigenheimers 1.80 tot 2 30 per H.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 7.25 tot 9.— per 100 stuks. Vergadering op Zaterdag 26 Augustus 1922. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder tegenwoordig de heeren Nolson, Thielman, De Feijter, Neeteson, Van Melle, Risseeuw, Van Waesberghe, De Vrieze, Ste vens, Oggel en Van 't Hoff. Afwezig met kennisgeving de heer Catsman, en de heer Van de Wallfe. (Vervolg). 30. Leerindustrie. Een missive van de Kamer voor de Lange- straat te Waaiwijk, die daarin steun verzoekt voor een door haar tot de Kamer der Staten- Generaal gericht adres, betreffende den invoer van schoenen en leder. Zij wij st daarin op hare bezorgdheid in zake de Nederlandsche Schoen- en Lederindustrie, en slaat den geweldigen strijd gade, die door deze industrie wordt gevoerd om zich te kun nen staande houden tegenover de moordende concurrentie die haar van uit de landen met lage valuta wordt aangedaan. Na een beschouwing over den toestand geeft de Kamer te kennen, dat naar haar oordeel de tegenwoordige toestand niet langer lijdelijk mag worden aangezien, doch dat met den meesten spoed maatregelen moeten worden getroffen, ten einde den ondergang der in dustrie te voorkomen. Het is ook niet alien de schoen- en leder- nijverheid die door den invoer in nood is ge raakt. Zfj verwijst daarvoor naar het adres der Kamer te Eindhoven in zake den invoer van sigaren, waarin betreffende dat product dezelfde klachten worden geuit. Zij verwijzen nog naar het adres d.d. 20 Juli 1922 door 5 organisaties op het gebied van lederbewerking tot den Minister van Land- bouw gericht, met de strekking waarvan de Kamer zich ten voile vereenigt: lo. den invoer van alle soorten schoenwerk te beperken tot een vierde van den invoer in 1921, met uitzondering van vilt-en kameelhaar- schoeisel met en zonder leerzool, tennis- schoenen en gummischoeisel, waarvan de in voer kan worden vrijgelaten; 2o. den invoer van leder te beperken tot een vierde van den invoer in 1921 voor zooveel betreft zoolleder, en voor overleer, voering- leder, zoomleder, tuigleder en drijfriemenleder tot het kwantum van den geheelen invoer in 1921 van die artikelen. Zij verzoekt dringend, spoedig te besluiten tot belemmering van den invoer. Ofschoon het Bureau den toestand dezer industrie moet betreuren, al is zij in ons district niet van beteekenis, moet het, op dezelfde gronden als die door haar wercTen aangevoerd in zake de malaise der sigaren- industrie, voorstellen aan dit verzoek geen steun te verleenen. De heer DE FEIJTER merkt op, dat de leerindustrie door de tegenwoordige toestan- den toch ernstig gedupeerd is, en dat het wel overweging verdient, pogingen aan te wenden d&z6 tc steunGn. De heer NOLSON merkt op, dat de Minister reeds heeft te kennen gegeven, dat hij niet over de machtsmiddelen beschikt, om aan het verlangen van de leerindustrie te voldoen. Bovendien acht sprekef dit ook niet den goe- den weg. Men moet naar zijne meening den handel vrij laten, doch die niet steunen met in- of uitvoerverboden. Dit zou ons terug- voeren naar den distributietijd, hetgeen men ook over bet algemeen niet verlangd. Als men daaraan begint, is men niet spoedig aan het eind, dan zal het vandaag met dit, en morgen met dat het geval zijn. Hij acht het beter, dat een industrie, die zich tijdelijk niet bedrui- pen kan, wordt gesteund op de wijze zooals dit thans met enkele sigarenfabrieken ge- schiedt die voor de Spaansche regie werken, hetgeen geschiedt van wege de regeering en Het is beter, dat de De heer DE FElJTER meent, dat men onder de tegenwoordige omstandigheden den theorien en beginsels omtrent vrijhandel of proctectie buiten beschouwing moet laten, en zich laten leiden door de praktijk. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Unze industrie wordt nu toch in verschillend opzicht gedupeerd door de concurrentie uit de landen met lage valuta. Men kan die toch niet geheel ten gronde laten gaan. De heer VAN WAESBERGHE wijst er op, dat het vraagstuk protectie of vrijhandel reeds door zoovele economen is behandeld, die het nog niet tot een oplossing konden brengen en de Kamer zou dit heden middag ook wel niet kunnen. Persoonlijk voelt hij in het alge meen ook voor vrijhandel, maar hij is ook van oordeel, dat buitengewone tijdsomstandigheden buitengewone middelen vereischen. Hij zou de industrie niet willen steunen door verbod van invoer, maar door den invoer van bepaalde artikelen zwaarder te belasten, waarvan de schatkist dan ook de voordeeien geniet, en het gevolg kan zijn, dat de Nederlandsche fabi*i- kanten kunnen blijven draaien. De SECRETARiS wijst er op, dat de Minis ter de organisatie van den leerhandel heeft verwezen naar het wetsontwerp-Fleskens. Na aanneming zou dit misschien de door de fa- brikanten gewenschte hulp kunnen bieden. Daar de wetgevende machine op dit oogenblik stop staat, is nog niet te voorzien, wanneer dat ontwerp in behandeling komt. De vraag kan gesteld worden, of ten siotte de belangen der Zeeuwsch-Vlaamsche vlasindustrie daar- mede niet zouden te vereenigen zijn, die ook in de vergadering van heden nog in besprekmg komen. Daar een adhaesiebetuiging zooals uit het aangehaald antwoord van den Minister ge- bleken is, op dit oogenblik toch geen gevolgen hebben kan, verdient het z. i. aanbeveling nog geen beslissing te nemen en die aan te houden tot de volgende vergadering. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 31. van de Kamers van Koop- Adviezen handel. Een missive van de Kamer te Maasstricht, waarin zij steun verzoekt voor een door haar tot den Minister van Landbouw, Nijverheia en Handel gericht schrijven, waarin zij wenscht op de wenschelijkheid van het vragen van preventieve adviezen aan de Kamers van Koophandel door autoriteiten en openbare lichamen. De Kamer wijst er op, dat de Kamers vor- men collega's van deskundigen in de prabtijk van Handei en Nijverheid, en dat daarom, wiilen de Kamers aan hunne bestemming be- antwoorden, van deze deskundigheid een zoo ruim mogelijk gebruik moet gemaakt worden. Indien in de toekornst alle openbare lichamen en autoriteiten alvorens een belangrijke be slissing te nemen hetzij voor den plaatse- lijken handel of nijverheid, hetzij voor de handel en nijverheid in het algemeen, van belang het advies vragen van de Kamers van Koophandel, kan vermeden wor den, dat regelingen tot stand komen en wet- ten gemaakt worden, waarvoor de betrokken takken van handel en nijverheid soms terecht ontstemd zijn. De Kamers verzoekt daarom den Minister alle onder zijn departement ressorteerende autoriteiten en collega's te wijzen op de re- organisatie der Kamers van Koophandel en hun deskundigheid als adviscerende lichamen, en verzoeken hem voorts zijn ambtgenooten te willen vragen in soortgelij ken geest te wil len handelen. Door zoodanige officieele er- kenning van de zijde der Departementen, ais adviseerende lichamen op gebied van Handel en Nijverheid, zai bevorderd worden, dat de Kamers gelegenheid zuilen krijgen zich te ont- wikkelen en een gezonde werkzaamheid te ontplooien. Het Bureau stemt in met de in dit verzoek ontwikkelde argumenten. De enkele gevallen dat de adviezen der vroegere Kamers over voor ontwerpen van wet werden ingewonnen is het nut daarvan overtuigend gebieken, om dat dan mannen der praktijk in de gelegen heid zijn hun oordeel uit te spreken. Het stelt dan ook voor het adres te steunen. Met algemeene stenlmen wordt aidus be- sloten. 32. Heffen van leges. Een schrijven van de Kamer van Koophandei te Rotterdam waarbij wordt toegezonden een exemplaar van het door den Minister van Landbouw goedgekeurde tarief voor retri- buties: lo. voor het legaliseeren van handteeke- ningen en het afgeven van certificaten van oorsprong per stuk f 1. 2o. voor buitengewone onderzoekingen in verband met certificaten Van oorsprong (bij wijze van uitzondering) per vacatie van een uur (een gedeelte van een uur voor een ge heel gerekend) 3. 3o. voor het afgeven van verklaringen om trent het bestaan en den aard van handels- gebruiken in het gebied der Kamer en andere verklaringen ten dienste van het handeis- verkeer f 6. De toezending van dit tarief is geschied naar aanleiding van in de vergadering der yereeniging van Secretarissen gehouden be- sprekingen. Naar aanleiding van dit schrijven merkt het Bureau op, dat ingevolge sub f van art. 14 der Wet een besluit tot t heffen van leges voor door de Kamer aan belanghebbenden bewezen diensten moet worden vastgesteld De Minister wenschte hiervoor geen algemeene regeling aan te geven. Het Bureau heeft afgewacht, welke regelingen dienaangaande elders zouden worden getroffen. Op verzoek der vereeni- ging van Secretarissen heeft de Secretaris der Kamer van Rotterdam de daar vastge- stelde regeling aan alien toegezonden. De Middelburgsche Kamer heeft de onder lo. en 2o. genoemde heffingen vastgesteld op 25 cent en 1,50. De Minister verzocht haar, het tarief voor het legaliseeren van hand- teekeningen enz. te verhoogen tot f 1. waarop die Kamer niet is ingegaan. Het Bureau acht het billijk, dat voor de particuliere diensten, die de Kamer belang hebbenden bewijst, een vergoeding wordt be taald. Zij acht echter het Rotterdamsche tarief nog al hoog, en stelt voor, de Rotter damsche regeling vast te stellen, met wijzi- ging echter van het onder lo. genoemde be- drag in f 0.50, het onder 2o. genoemde bedrag in f 1.en het onder 3o. genoemde bedrag in f 4. De heer NEETESON heeft bezwaar tegen het voorstel en meent, dat het niet op den weg der Kamer ligt, den handel lastan op te leg gen, zoolang niet gebieken is, dat dit om financieele reden noodig is. De SECRETARIS wijst er op, dat, of schoon artkel 14 der Wet op de Kamers van Koophandel het heffen van leges niet ge- biedend voorschrijft, en aan de Kamers alleen de bevoegdheid tot het heffen daarvan toe- kent, het toch den wensch van den Minister van LandbouW is, dat deze worden geheven. Voor eenvormigheid is aan de Kamers een concept gezonden. Hem is een Kamer bekend, waar zefs f 2 voor het legaliseeren van een handteekening werd berekend. De Kamer te Middelburg, die dit op 25 cent heeft gesteld, ontving van den Minister het verzoek, dit, betrokken gemeenten. Kamer zich onzjjdig houdt op dit terrein, want het is gevaarlijk in de richtng, door het adres evenals bij andere Kamers, te verhoogen tot aangegeven, een stap te zetten. I f 1,Zooals uit het voorstel blijkt, acht het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2