LN'GEZONDEM MEDEDEELINGEN. scher; men vond namelijk op het lijk alleen Duitsch geld, vvaaronder plaatselijk geld uit Emmerik. VL.IEGONGEVALLEN. De Amerikaansche luitenant-vlieger Wal ter Hinton heeft inetf vier passagiers in een groot water vliegtuig een poging onder- nomen om te vliegen van New York naar Rio de Jeneiro. Hij heeft Nassau op het eiland Nieuw Providence (Bahama- eilanden) bereikt, doch Dinsdag bij het voortzetten van zijn vlucht naar Haiti is het schuitje van het vliegtuig bij een neer- daling op zee van een hoogte van 100 voet stukgeslagen. De Amerikaansche krui- ser Denver heeft de bemanning van het vliegtuig gered. Men hoopt, dat het mo gelijk zai zijn, het vliegtuig te herstfcllen en de vlucht voort te zetten. Te Pisa zijn twee legervliegtuigen op 1000 M, hoogte met elkaar in botsing ge- komen. Vier ofl'icieren verloren bij dit on- geva! het leven. EEN OVERSTROOMING IN EEN MIJN Te Aberdare in Wales waren dezer da- gen 28 man in een mijnschacht aan het werk, toen een van de balken, die een oude schacht van die waar de mannen bezig waren, scheiden, zich begaf en het water „met sneltreinvaart", gelijk een der arbeiders later zei, de schacht binnen- stroomde. Een algemeene vlucht volgde, waarbij Id'e menschen tot de borst door het water moesten waden. Twee meisjes, die aan het wandelen wa ren op den weg die naar de mijn, leidt, werden door het water achterhaald en van de been geworpen. Op haar kreten kwam de bewoner van een der huizen langs dien weg toegesneld, d'fie ze uit het water redde. Achteraf bieek, dat het water Omsiireeks 300 M. beneden de bodemoppervlakte de mijn was binnengekomen, deze gpoedig geheel had gevuld en toen met donderend geweld de straat was komen binnengolven, waar het weldra verscheidene voet hoog stond. Het heele verkeer in de stad stond stif. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadering op Zaterdag 26 Augustus 1922. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder tegenwoordig de heeren Nolson, Thielman, De Feijter, Neeteson, Van Melle, Risseeuw, Van Waesberghe, De Vrieze, Ste vens, Oggel en Van 't Hoff. Afwezig met kennisgeving de heer Catsman, en de heer Van de Walle. 1. Na opening der vergadering worden na een bemerking van den heer De Feijter de no- tulen der voorgaande vastgesteld. 2. Mededeelingen. De VOORZITTER deelt mede, dat het aan het Bureau gewenscht voorkomt, dat door het Secretariaat in voorkomende gevallen aan den handel zooveel mogelijk inlichtingen ten haren gerieve zullen kunnen worden verstrekt. Met het oog daarop is het gewenscht, dat aldaar gegevens berusten, waarover niet iedere han- delaar beschikt. Het Secretariaat is thans begonnen met een kaartsysteem aan te leggen omtrent de ver- schillende gegevens die bij haar inkomen, zoo- dat die bij navraag omtrent een of ander kun nen worden geraadpleegd. Voorts besloot het bureau in verband hier- mede tot het aankoopen van: a. het Algemeen Adresboek van Nederland en Nederlandsch-Indie; b. het Chemisch Jaarboekje, deel I, offi- cieel orgaan der Ned. Chemische vereeniging, bevattende 2500 adressen van chemici uit Nederland en Nederlandsch-Indie; c. de Maandelijksche uitgaaf van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek, nopens prij- zen en kosten van levensonderhoud d. het adresboek „De Nederlandsche in- dustrie" e. Handboek voor de kennis van Nederland en de Kolonien, samengesteld met medewer- king van verschillende Departementen van al gemeen bestuur en uitgegeven door het Depar- tement van Buitenlandsche zaken. In de Vereeniging van Secretarissen is de wenschelijkheid besproken der uitgave van een adresboek, bevattende alle in het Handels- register ingeschreven zaken. Het kwam nog niet gewenscht voor, daarvan een algemeen adresboek uit te geven, en er is geadviseerd tot het uitgeven van adresboeken voor distric- ten of een combinatie van districten. Enkele Kamers namen daartoe reeds het besluit. Desgevraagd door de Kamer te Middelburg heeft het Bureau bericht, dat het bereid is mede te werken tot de uitgifte van een Adres boek voor Zeeland (uitgezonderd Tholen, dat tot het gebied der Kamer van Westelijk Noord-Brabant behoort). 3. Assureeren van dossiers enz. Naar aanleiding eener ontvangen aanbie- ding van B. Franco Mendes Co., in assu- rantien te Amsterdam, voor het verzekeren der kosten van herstel van dossiers enz. der Kamer, indien die door brand zijn verloren ge- gaan, tegen eene premie van f 1,50 per mille per jaar, stelt het bureau voor eene verzeke- ring te sluiten van f 5000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Uren van openstelling telefoonkantoren. Ingekomen is een verzoek van de Kamer te 's Hertogenbosch, om adhaesie te betuigen aan het door haar tot den Minister van Water- staat gericht verzoek om voor de Rijkstele- foonkantoren over het geheele land eene uni- forme regeling in te voeren betreffende opening en sluiting, en deze ten minste open te stellen van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Thans komt 't veeivuldig voor, dat het eene kantoor open is en het andere gesloten, terwijl verschillende kantoren des namiddags 4% uur sluiten en daama des avonds 6 uur weer worden geopend, alzoo na sluiting der meeste handelskantoren. Het Bureau is van meening, dat theorie voor het verzoek veel te zeggen valt, doch er moet ook niet uit het oog worden verloren, dat plaatselijke omstandigheden afwijkingen ge- biedend noodzakelijk kunnen maken. De ervaring heeft in deze omgeving geleerd, dat het bestuur der posterijen en telegrafie zeer ontvankelijk is voor het vervullen van inwilligbare verzoeken om verbetering van uren van openstelling der kantoren, bestellin- gen enz., en daar voor zoover bekend de door de Kamer te 's Hertogenbosch geopperde be- zwaren in dit gebied niet worden ondervon- den, stelt het Bureau voor, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer OGGEL stelt voor, adhaesie te be tuigen hij acht voor het verzoek alles te zeg gen. Het is gewenscht, dat men, als het eene kantoor open is, ook het andere kan bereiken. De heer VAN MELLE steunt dit voorstel. De heer NOLSON verdedigt nader het standpunt van het bureau, en betoogt, dat men met ae bijzondere omstandigheden en behoef- ten van een kantoor rekening moet houden. De heer DE VRIEZE wijst er op, dat plaat selijke omstandigheden en de combinatie van kantoorhouder met brievengaarder en ook be- steller, zooals ook wel voorkomt, een belemme- ring zal zijn voor een invoering van hetgeen gevraagd wordt. Het voorstel van den heer Oggel wordt aan- genomen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Thielman, De Feij ter, Neeteson, Van Melle, Risseeuw, Oggel en van 't Hoff; tegen stemmen de heeren Nol son, Van Waesberghe, De Vrieze, Stevens en de Voorzitter. 5. Maatregelen ter bescherming der siga- renindhistrie. Een schrijven van de Kamer te Eindhoven om adhaesie te betuigen aan het door haar tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht voorstel tot uitvaardiging van een ver- bod voor den invoer van Duitsche sigaren. Een missive" van de Kamer te 's Graven- hage, waar bij adhaesie verzocht wordt aan het door haar tot den Minister van Financien gericht verzoek, om, in verband met de wer- keloosheid in de sigarenindustrie her te lande, maatregelen te nemen tegen de concurrent ie die deze ondervinidt door invoer uit Duitsch- land. Zij wenscht dat niet te doen door een ver- hooging te vragen van de vastgestelde invoer- rechten naar 30 van de waarde, doch vraagt eene gewijzigde toepassing van art. 32 der waardewet. Volgens dat artikel zijn de douane-autoriteiten voor de heffing van het invoerrecht niet gebonden aan de factuur- waarde, doch behooren de goederen aange- slagen te worden tegen den prijs die gerekend kan worden op de dag der aangifte hier te lande te kunnen bedongen worden door de eerste hand. Zij vragen daarom den Minister maatregelen te nemen, dat ingevoerde sigaren zouden belast worden volgens de waarde die deze sigaren hebben in vergelijking met in- landsch fabricaat van dezelfde kwaiiteit. Het bureau is volkomen overtuigd, dat er aanleiding kan zijn tot het verleenen van zooveel mogelijk tijdelijken steun aan eene industrie maar meent, dat noch het door de Kamer te Eindhoven aangeprezen middei, noch dat door de Kamer van Den Haag aan- bevolen, daarvoor moet worden aangewend. Indien het denkbeeld dp? Haagsche Kamer kon worden uitgevoerd bdtgeen ondertusschen van blijkbaar deskundige zijde is weersproken zou dit aanleiding geven tot het heffen van aanzienlijk hoogere rechten op verschil lende hier te lande ingevoerde artikelen. Een beter middei acht het bestuur het verleenen van rechtstreekschen steun aan bepaalde in- richtingen, zooals volgens berichten in de bladen aan enkele sigarenfabrieken is ver- leend, ter bestrijding van werkloosheid. De offers zullen dan niet zoo groot zijn, als die thans wegens werkloozenuitkeering moeten worden besteed, terwijl dit ook meer verhef- fend voor de werklieden is, die alsdan in werk hun middei van bestaan kunnen vinden. Het bureau stelt daarom voor, voornoemde 2 adressen voor kennisgeving aan te' nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. (Wordt vervolgd). GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Maandag 28 Augustus 1922, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, J. Vinke, benevens de Secretaris J. Stolk; later ook de heer M. Kaijser, Afwezig de heer C. de Jonge, met kennis geving. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 2. Notulen. De notulen der vergadering van 14 Juli 1.1., worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 3. Mededeelingen. a. De VOORZITTER deelt mede, dat de nieuwe motorspuit van de Firma Van der Ploeg is gearriveerd, zij is beproefd in tegen- woordigheid van het gemeentebestuur, het be stuur der brandweer en genoodigden en heeft goed voldaan. Zij is daarop aangekocht. Bur- gemeester en Wethouders hebben buiten de reeds aangekochte nieuwe slangen nog 150 meters slangen aangekocht, daar zij het, in af- wijking van het voornemen beter achten de oude spuiten te verkoopen met al wat er bij behoort, dus ook met de slangen. Een voorstel betreffende dien verkoop komt in deze verga dering aan de orde. De gemeente heeft dan voor de nieuwe spuit ook geheel nieuw materieel. b. Proces-verbaal der op 11 Juli 1922 ge- houden opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Ontvangen was f 165278.99.en uitgegeven f 158052.22.zoodat in kas moest zijn f 7226.77.—, overeenkomende met de ver- toonde gelden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stiikken. a. Het raadsbesluit, d.d. 14 Juli 1922, No. 9, tot wijziging der begrooting dienst 1922, voorzies van het bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit, d.d. 4 Juni 1922, No. 8, inzake kasgeldleening, voorzien van het bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit, d.d. 13 April 1922, No. 7, tot heffing van hondenbelasting, voorzien van het bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit, d.d. 13 April 1922, No. 9, tot wijziging der verordening op de inkom- stenbelasting, voorzien van het bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven, luidende als volgt: Geeft te kennen het bestuur van de Afdee- ling Zeeuwsch-Vlaanderen van den Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland. gevestigd te Axel, en als rechtspersoon erkend bij Koninklijk besluit van 23 November 1920. No. 66. dat het te Axel gesticht heeft een Christe- Iijke lagere landbouwschool welke den lsten Juni 1.1. is geopend. dat op deze school worden toegelaten als leerling alle landbouwers of landarbeiders- zonen, zonder eenige uitzondering, zulks in overeenstemming met bepalingen dienaan- gaande van Regeeringswege gemaakt; dat door de leerlingen een matig schoolgeld wordt betaald en min- of onvermogenden ge- deeltelijk of geheel van de betaling van school geld kunnen worden vrijgesteld; dat deze school thans bezocht wordt door veertien leerlingen uit Uwe gemeente; dat het overbodig mag geacht worden, het groote nut van deze school, en het algemeen belang, dat zij bevordert, hier uiteen te zetten; dat het Rijk alle onkosten voor deze school vergoedt, behalve die voor de stichting en het onaerhoud der gebouwen en die voor den aan- Koop van giona voor een schooltum; aac een Degrootmg van (geraamde) ont- vangsten en urcgaven, voor zoover deze niet ten laste van het Rijk komen, hierbij gaat; uat de geidmiddeien der vereeniging met toeiaten deze uitgaven geheel te bestnjden; Kedenen waarom net bestuur, bovenge- noemd, U eerbiedig verzoekt van Uwe ge meente te mogen ontvangen een jaarlijksche subsidie van ten minste een honuerd vijftig gulden (f 150. De VOORZITTER deelt mede, dat het be stuur der vereeniging deze zaalc heeft be sproken, en heeft overwogen, dat het te zwaar zou zijn, om die onderwijsinrichting geheel voor rekening der vereeniging te laten. Er zijn onder de leerlingen ook nog al enkele minder gegoeden en net bestuur beeft het schoolgeld niet hooger durven stellen, omdat er ook nog al aanzienlijke kosten voor aan- schaffing van boeken mede gemoeid zijn. Werd het schoolgeld hooger gesteld, dan zou het misschien voor sommige leerlingen moeilijk worden om de school te bezoeken. Voorts heb ben de bestuursleden overwogen, dat het ook een groot belang is voor onze landbouwende bevolkmg, dat die school is opgericht, en dat het daarom op den weg der vereeniging lag, bij de gemeente aan te kloppen om subsidie. Burgemeester en Wethouders hebben het 't best geacht, de school te steunen naar ge- lang het aantal leerlingen, dat deze uit de ge meente bezoekt en stellen daarom voor, f 10 per leerling. De heer SCHEELE acht een maximum-sub sidie van f 250, zooals Burgemeester en Wet houders voorstellen, veel te hoog, voor een school waar in het geheel maar f 350 school geld betaald wordt, door leerlingen die voor het grootste deel kinderen zijn van zeer ge- goede landbouwers. Ze vragen nog meer sub sidie aan de verschillende gemeenten, dan ze zelf aan schoolgeld betalen. Hij acht f 150, zooals ze vragen, al meer dan voldoende, en gaat dus niet mee met het voorstel van Burge meester en Wethouders. Hij zou 5 per leer ling al genoeg vinden, voor zoo'n kapitaal- krachtige school. De VOORZITTER deelt op een vraag van den heer Koopman mede, dat de school be zocht wordt door 39 leerlingen. De heer KOOPMAN acht dan een school- geldopbrengst van 350 van 39 leerlingen al zeer laag, dat is nog geen 10 per leerling per jaar. De VOORZITTER merkt op, dat men er rekening mede moet houden, dat er ook ver schillende kinderen gaan van klein-landbou- wers. De vereeniging moet bij het vaststellen van het schoolgeld ook rekening houden met een minimum en een maximum, en het kan niet tot een willekeurig hooger bedrag gaan. Zooals spreker reeds zeide, is de uitgaaf voor boeken aanzienlijk en daarom moet men het eerst eens afzien en kan met het heffen van een hooger schoolgeld niet worden begonnen. Er is bij de aanvragen om subsidie rekening gehouden met de verhoudingen in de verschil lende gemeenten. Ter Neuzen is wel een groote gemeente, maar zit niet zoo dik in de landbouw, als Axel en Zaamslag. Hij acht een uitkeering per leerling, de beste maatstaf voor steunverleening. Het is wellicht ook maar tijdelijk, indien later moest blijken, dat de begrooting der school een volgend jaar de subsidie niet meer noodig maakte, dan behoeft die ook niet meer verleend te worden. Hij meent, dat het initiatief der stichters, die de stichting hebben aangedurfd, ook be hoort te worden gesteund. Er zal nu ook nog een schooltuin moeten worden aangekocht, zoodat er toch nog een aanzienlijk bedrag bij zal komen. Op een vraag van den heer Wisse deelt spreker mede, dat er 14 leerlingen uit Zaam slag naar toe gaan. De heer WISSE komt het ook voor, dat f 250 in maximum nog al een groot bedragis. De leerlingen behooren, behoudens misschien een enkele uitzondering, tot de gegoede kringen. Het rijk voorziet in de bestrijding der voor- naamste kosten. Er wordt in totaal f 400 sub sidie berekend, waarvan men Zaamslag het leeuwendeel schijnt te willen laten betalen. Het komt hem voor, dat de gemeente Axel, waar de school is gevestigd, de zwaarste subsidie zou behooren te betalen, en acht het voorstel van f 250 nog al kras, een som van f 150, zoo als ze vragen, zou hij redelijk achten. De VOORZITTER betoogt, dat hij van mee ning is, dat het een groot belang is voor onze landbouwende bevolking. Hoe beter onze jeug- dige landbouwers zullen worden onderlegd, hoe meer ze uit den grond zullen kunnen halen, hoe beter zulks ook voor de gemeente zal zijn. Waar ook steun gegeven wordt voor de op- leiding voor de ambachten, meent spreker, dat er ook alle aanleiding is het landbouw- onderwijs te steunen, te meer, daar de land bouwers ook de grootste belastingbetalers zijn. Men moet ook niet te hoog opgeven van de gegoedheid der landbouwers. Ze hebben wel jaren gehad, waarin ze kapitaalkrachtiger werden, maar die tijden zijn voorbij en als men het schoolgeld te hoog opdreef, zou het hunne krachten wel eens te boven kunnen gaan, om de kinderen naar de school te zenden. Dat eenige voomame landbouwers de school hebben durven stichten, verdient tot waardee- ring. Bovendien is het ook maar een proefjaar en is er misschien het volgende jaar minder noodig. De heer SCHEELE acht het ambachts- onderwijs heel wat anders; daarvoor wordt ge- bruik gemaakt door kinderen van ongegoede menschen. Spreker begrijpt maar niet, dat men nu voor deze school, door zulke menschen gesticht, subsidie komt vragen. Hij meent, dat de landbouwers die best zelf kunnen betalen. Voor onze lagere school zegt spreker zijn we vroeger toch ook nooit om subsidie komen vragen De VOORZITTER deelt mede, dat het schoolgeld later zal geregeld worden. Eerst wil het bestuur eens zien, hoeveel subsidie de vereeniging krijgt, en dan kan het schoolgeld geregeld worden, ook in verband met de ge goedheid der ouders van de leerlingen. Moet het dan voor enkelen f 20 worden, dat kan men dan zien, maar voor het oogenblik is het nog niet geregeld. De heer FAAS vraagt, of deze subsidie maar voor een jaar wordt voorgesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat dit af- hangt van den gemeenteraad. We krijgen ieder jaar een nieuwe begrooting, en kunnen dan naar aanleiding daarvan beslissen. Wil de raad het maar voor 1 jaar geven, dan kan dit worden bepaald. De heer FAAS acht dan het door den heer Wisse geopperde bezwaar opgeheven, als het maar voor 1 jaar geldt, want dan behoeft er thans maar 14 maal f 10 of f 140 te worden gegeven en de heer Wisse kon met f 150 mee- gaan. De VOORZITTER: De raad verbindt zich niet voor jaren en kan het volgend jaar weer een ander besluit nemen. Dan kan er in- middels een schoolgeldregeling worden ge maakt in verband met de gegoedheid der ouders der leerlingen, het is nu maar een proefjaar. Als de vereeniging de kosten alleen moet dragen, zullen die te zwaar worden. In antwoord op een vraag van den heer Wisse deelt spreker mede, dat het aantal leer lingen nu dit jaar vast staat. Er komen-er geen meer bij. De heer DE FEIJTER merkt op, dat Bur gemeester en wethouders v/el een maximum- bedrag van f 250 hebben genoemd, maar men kan dat ook laten vervalien en de subsidie maar voor 1 jaar toestaan. We behoeven ons niet te binden, zegt hij. De VOORZITTER: Het maximum is maar genoemd, voor het geval de raad zich voor jaren zou binden. De heer WISSE: Nu komt de zaak wel in een ander licht. De heer SCHEELE: Ik vind f 150 veel voor 14 leerlingen. Ik weet ook niet hoe die boeren niet beschaamd zijn, om voor het schoolgaan hunner kinderen om een bijdrage van 10 per kind te komen vragen. Er is een zoon bij van een halven millionair! De VOORZITTER deelt den heer Van Hoeve mede, dat het schooljaar loopt van 1 Juni tot 30 Mei en dat dus de bedoeling is, dat de sub sidie zou ingaan met 1 Juni, daarom hebben wij ons zegt hij gehaast, opdat het nog bjj de begrooting kon behandeld worden. De heer VAN HOEVE: Bij de begrooting moet dan ter sprake komen een subsidie voor het volgend jaar. De heer KOOPMAN herhaalt, dat hij het geen schoolgeld betalen acht, voor een voor de leerlingen zoo nuttige inrichting. De VOORZITTER: Het is zeker een nuttige inrichting, doch de subsidie komt dan toch aan de jonge landbouwers ten goede, die den grond productiever kunnen maken. De heer KOOPMAN: Maar dat komt dan toch allereerst aan hen zelf ten goede. De VOORZITTER: Waarom wordt het ambachtsonderwijs ingericht en gesteund? Om de jimgens in staat te stellen zich beter toe te rusten, om het hoofd te bieden aan de con- currentie. Als de jonge boeren nu door het onderwijs, dat zij genieten in staat worden gesteld meer uit den grond te halen, komt dat ook aan de gemeente ten goede. De heer KOOPMAN: De regeering heeft veel gedaan voor deze school, doch de parti- culieren doen maar een schijntje. Aan hetgeen de regeering doet, betalen wij ook reeds en als de ouders der leerlingen het dubbele betalen van hetgeen ze thans betalen, als ze in plaats van 20 cent per week 40 cent betalen, is er heelemaai geen subsidie van de gemeente noodig. Als we die f 10 per jaar en per leer ling geven, is het een aardige fooi aan zulke menschen. De heer SCHEELE: Arme menschen be talen op de lagere school voor hun kinderen f 10, 12 tot f 15 per jaar. De VOORZITTER meent, dat dit wel eenig onderscheid maakt, dat is voor lager onder wijs, en dat kan men niet missen. Hij dacht, dat de voorgestelde regeling een nog al mooie was. Als de landbouwers, die de school gesticht hebben hier naar Zaamslag gekomen waren, dan zou het heel wat meer aan de gemeente gekost hebben. Spreker zou de school hier graag gehad hebben, doch de gemeente gaf de voorkeur aan Axel. Nu kan de vereeniging van den Chr. Boeren- en Tuindersbond de leden niet dwingen, om bij te dragen aan deze school, en de last komt op de schouders van enkelen. De heer VAN HOEVE meent, dat er in de besprekingen nog iets onduidelijks heerscht. Er wordt gezegd, dat de Regeering zooveel voor de school doet. Voor zoover het hem be kend is, betaald de Staat de leerkrachten, doch zijn de kosten van de inrichting der school voor rekening aan de vereeniging en die stichtingskosten zijn niet gering. Nu is de vereeniging in dit geval wel goed geslaagd en niet duur uit, maar die lasten en zorgen moeten toch ook niet uit het oog worden ver loren. En nu haalt de heer Scheele er wel rijke boeren bij, zelfs een halve millionair, die beschaamd zouden moeten zijn, maar spreker acht dit overdreven en hij verklaart er zich voorstander van, aan deze inrichting iets te subsidieeren, omdat het voor ander onderwijs ook gedaan wordt. Hij zou niet wil len spreken van een maximum, doch thans toestaan f 10 per leerling. Hij merkt op, dat de raad feitelijk ook een zeer onvolledige be grooting heeft gekregen. De VOORZITTER erkent dit, maar voert er tegen aan, dat het een nieuwe zaak is, dat het beianghebbend bestuur zelf nog niet goed weet, hoe het loopen zal. Voor verschillende zaken moet men er maar een slag naar slaan. Burgemeester en wethouders stellen ook de subsidie voor, omdat voor andere takken ook wat gedaan wordt. Hij bespreekt voorts de moeite en risico der stichting van de school. We moesten er zegt hij f 10.000 voor bij elkaar brengen en ix zag er met veel heil in, dat dit zou ge- lukken. We zijn gekomen in een tijdperk, dat zeer velen achteruit zijn gegaan en dan krijgt men voor zulke ondernemmgen niet gemakke- lijk geld los. Het is geen bagatel. Ik heb niet durven denken, dat het zoo vlot van stapei zou loopen. De heer KOOPMAN heeft in het algemeen geen bezwaar tegen het verleenen van subsidie voor een nuttige inrichting, maar hij betoogt, dat de vereeniging het niet noodg heeft. Ais men 39 leerlingen heeft uit de klassen der be volking die het hier betreft, en er wordt slechts f 350 aan schoolgeld ontvangen, dan kan men niet met grond beweren, dat er f 400 tekort komt, dat kunnen die leerlingen dan zelf wel bijeenbrengen door een hooger school geld. Wat het bijeenbrengen van die 10.000 voor de stichting betreft, dat acht hij nu zoo bij zonder niet, want dat kapitaal is toch niet renteloos gegeven. Als het renteloos was, was het wat anders, maar hij ziet op de begroo ting wel degelijk een post voor rente, waar- tegen hij geen bezwaar heeft, maar dan kan ook niet zoo hoog worden opgeheven van het kapitaal bijeenbrengen. Spreker is volstrekt niet tegen de instelling, maar meent, dat ieder zal moeten toestemmen, dat het schoolgeld te laag is. Er is geen geldgebrek, was het schoolgeld hooger, dan behoefden ze niet aan te kloppen. De VOORZITTER meent, dat slechts een billijke rente in rekening wordt gebracht en die moest wel worden uitgeloofd, want anders zou het heelemaai niet gegaan zijn. Toch is er aan die geldverstrekking, naar sprekers mee ning, een schaduwzijde. Hoeveel inrichtingen, die mooi werden opgezet, zijn al niet teniet gegaan, met het resultaat, dat zij, die er hun geld in gegeven hadden, dit geheel of gedeel- telijk kwijt waren. Ook deze school is een onderneming met risico. De heer KOOPMAN meent, dat, wanneer Jiet Rijk zulke toeslagen geeft, en als hier voor deze school het geval was, die risico niet zoo groot is, en toen dit bekend werd, kon men wei terstond zien, dat het gaan zou. De VOORZITTER: Er kan van het wel- slagen veel afhangen van den onderwijzer die men krijgt. Ook is het mogelijk, dat de toe- standen anders worden en de landbouwers gaan zeggen, dat ze hun zoons niet missen kunnen om die naar de school te sturen. Als de school alsdan door gebrek aan leerlingen teniet moest gaan, zouden we door verkoop van het gebouw zegt spreker vermoe- delijk maar ongeveer een vierde gedeelte van ons kapitaal terugkrijgen. Men mag zoo iets niet zoo luchthartig op nemen. De heer VAN HOEVE veronderstelt, dat het toch ook de bedoeling van het bestuur niet zal zijn, om een leerling van gegoede ouders onderwijs te laten genieten tegen be taling van een laag schoolgeld. Dat zulks het geval is met zoons van minder gesitueerde menschen, dat er desnoods iemand die het Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstoppmg, enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht wer- bende iaxeermiddel. Prijs 0.65 per fiacon, aiom verkrijgbaar. 6 niet betalen kan geheel gratis wordt toege laten, daartegen is wel geen bezwaar. Mis schien is zoo'n regeling wel in de subsidie- voorwaarden op te nemen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het de bedoeling is, straks alles in dien geest te regelen. Er zal dan voor vaststellen van het schoolgeld rekening gehouden worden met de gegoedheid der leerlingen. Naar aanleiding eener vraag van den heer WISSE deelt de SECRETARIS mede, rlat cfe vereeniging voor ambachtsonderwijs te Axel gesteund wordt met een subsidie van f 20 voor den eersten leerling en f 5 voor iederen leer ling meer, tot een maximum van f 50; aan de ambachtsschool te Hulst is indertijd toege- kend f 25 voor 1, f 40 voor 2 en f 10 voor iederen leerling meer, tot een maximum van f 100. Toen is met het oog op de ambachts school te Ter Neuzen het besluit genomen, dat de subsidie voor de ambachtsschool te Huis" zou worden ingetrokken en aan die te Ter Neuzen gegeven, indien geen leerlingen van Zaamslag meer naar Hulst gingen, doch wel- naar Ter Neuzen. Met de Nijverheidswet zal die toestand nu toch veranderen, omdat daarin een regeling der bijdragen is vastgelegd. De heer WISSE merkt op, dat die scholen niet worden gesteund in die mate als thans wordt voorgesteld, n.l. f 10 per leerling. De VOORZITTER wijst er op, dat Hulst f 25 tot 40 krijgt voor 1 of 2 leerlingen. Mer zal echter nimmer hebben verwacht, dat er zooveel leerlingen naar de ambachtsschool zouden gaan als er thans de landbouwschool bezoeken. De heer SCHEELE acht f 150 voldoende, de gemeente kan wel meer geven, die zou met f 500 nog niet geru'ineerd zijn, maar spreker acht het niet gerechtvaardigd. De heer FAAS meent, dat men nu de dis- cussie wel kan staken. De heeren Wisse en Scheele verklaren geen bezwaar te hebben tegen f 150 en uit het voorstel van Burge meester en wethouders, 10 per leerling, vloeit voort, dat we thans maar f 140 zullen behoeven te betalen. Men moet zich nu niet op die genoemde f 250 doodstaren, het wordt er maar f 140. Door den heer Scheele is zooeven nog ge- wezen op het schoolgeld, dat voor de lagere school betaald wordt, maar het maakt toch wel verschil, want daar is het dagelijks school en op de landbouwschool is het voor de eerste klasse maar 2 dagen op de week en voor de hoogere klassen maar 1 dag, van 5 lesuren. Als men die lesuren dus rekent, is het nog niet zoo goedkoop. De heer KAIJSER acht langer discuteeren oveibodig en meent, dat de raad thans best besluiten kan voor een jaar de voorgestelde subsidie van f 10 per leerling toe te staan. Het volgend jaar kan men dan weer verder zien. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders, aldus gewijzigd, dat alleen gespro- ken wordt van het verleenen eener subsidie van 10 per leerling die uit deze gemeente de school bezoekt, wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Vinke, Wisse, Faas, De Visser, Van Hoeve, De Koeijer en Kaijser; tegen stemmen de heeren Scheele en Koopman. (Wordt vervolgd). POLITIE. Op het bureau von politie alhier is als gevonden gedeponeerd een zakmesje. Rechthebbende vervoege zich aldaar. WEERBER1CHT van 30 Aug. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt iuidt als volgt: Hoogste Darorneterstand /od.i Memel. Laagste barometerstand 744.8 Stilly. Verwaciiting tot den avond van 31 Aug.: Matige lot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, Detrokken tot zwaar bewolkd met regen of onweersbuien, zelfde tempe- ratuur, later iets koeler. SCtiEEPVAARTBEWEGING. 28 Augustus. Lng. s.s. iNyroca, jo65 M3., stukgoed, van ulasgow voor Gent. Duitsch s.s. Konigsou, 2034 M3., houl, van 1 rangsund vpor Gent. Duitsch s.s. Jade, 1517 M3., fosfaat, vari Gent naar Hardensleben. Lng s.s. aionehenge, 2071 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Eden Eorte, 2443 M3., ledig, van uent naar Grimsby. eng. s.s. Grangewood, 3585 M3., ledig, van Gent naar Methil. 29 Augustus. Eng. s.s. Shief Arrow, 5925 M3.,'ledig, van bluiskil naar New Castle. Eng. s.s. Madame Daretta, 2284 M3., ledig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Aegir 690 M3., ledig, van Dell Quay voor Gent. Belg. s.s. Zennia, 2505 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Duitsch s.s. Elisabeth, 905 M3., fosfaat, van Gent naar Odense. Eng s.s. Gosfo 'th, 3049 M3., ledig, van Gent naar Lizzard. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Goodig, 2121 M3., ledig, van Gent naar Goole. Fransch s.s. Omphale, 17685 M3., bal last, van Gent naar Rouaan. Belg. s.s. Marie Louise, 399 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Eng. s.s. Ousel, 4355 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Van 28 tot en met 29 Aug. werden langs de Middensluis 77 binnenvaartuigen op en 47 afgeschut; langs de Westsluis 2 op en 2 afgeschut. A. C. LEflSEN's STOOMVAARTMAA'l - SCHAPFIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 22 dezer van Newcastle on Tyne naar Boston, s.s. HELENA in lading te Uleaborg voor Velsen. s.s. CORNEL1S in lading te Blyth voor Stettin. s.s. TERNEUZEN vertrekt heden van Blyth naar Stettin, s.s. MAGDALENA wordt heden te Ulea borg verwacht. s.s.ELlSABETH in lading te Uleaborg voor Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3