MAAKf EEN EIMD AAN SLECHTE SPIJSVERTERING B1NNEM V1JF M1NUTEN. B U I TEN LA N O. LAN0B0UW8ERICHTEN. GEMENGDE BERtCHTEN. INGEZQNDEN MEDEDEELINGEN Sommige persouen beweren dat difc ournogtdijk is, maar gij kunt U er persooulijk van overtuigeu, zouder dat bet U eeu cent kost. Indien gij aan spijsvertering-stoornissen lijdt en gij gevoelt U voortdurend niet „fiks"; indien gij Uw eten niet met genot kunt nut- tigen, omdat gij voor de gevolgen bevreesd zijt; indien gij last hebt van zuur in de maag, walging en een gevoel van benauwdheid en opgeblazenheid, ten gevolge van gassen; indien Uw voedsel als load in Uw maag ligt; begeeft U dan naar Uw apotheker en schaft U een flaeon Gebismureerd Magnesium aan. Het zal U blijken dat de allereerste dosis U reeds ver- liehting brengt, en na een paar dagen gevoelt gij U alsof gij een nieuwe maag hebt. Indien het U niet helpt, kunt gij Uw geld terug- krijgen. De beslissing is aan U overgelaten. Gebismureerd Magnesium, Depot Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten: o.a. bij A. VAN OV ERBEEKELEUNIS, Ter Neuzen. Anna, gemalin van Willem IV, overleden 12 januari 1759; willem George Frederik, zoon van Wil lem V, overleden 6 Januari 1799; Frederika Sophia Wilhelmina, gemalin van Willem V, overleden 9 Juni 1820; Frederika Louise Wilhelmirta, gemalin van koning Willem I, overleden 12 October 1837; koning Willem I, overleden 12 December 1843; koning Wiilem II, overleden 17 Maart 1849; Anna Paulowna, gemalin van koning Willem II, overleden 1 Maart 1865; Sophia Frederika Mathilde, eerste ge malin van koning Willem III, overleden 3 Juni 1877; Willem Frederik Hendrik, zoon van ko ning Willem II, overleden 14 Januari 1879; Willem Nicolaas Alexander Frederik Ca- tel Flendrik, zoon van koning Willem III, Dverleden 11 Juni 1879; Willem Frederik Karel, zoon van ko ning Willem I, overleden 8 September 1881 Willem Alexander Karel Hendrik Fre derik, zoon van koning Willem III, over leden 21 Juni 1884; koning* Willem III, overleden 23 No vember 1890. Oranje en Zeeland zijn immer nauw verbonden geweest. Weldra zal onze Ko- ningin 25 jaar den zwaren last der regee- ring getorst hebben. Het restaureeren van het koor der Nieuwe Kerk te Delft is be- doeld als een hulde aan Hare Majesteit. Moge ons gewest dan in ruime mate bij- dragen tot het doen slagen van het plan. PREMIESTORTING VOOR AMBTENAARS-PENSIOENEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Aan de juistheid van het bericht, dat voor eigen- en weduwe- en weezenpensioen weer een premiestorting zal worden ge- vorderd, kan nauwelijks getwijfeld worden. Daarentegen is het onjuist dat voor eigen pensioen 5 en voor weduwe- en weezen pensioen 31/2 pCt. op de betrokken ambte- naren zal worden verhaald. Immers artikel 364 der nieuwe pensioenwet bepaalt, dat ten hoogste 3 pCt. van den pensioengrond- slag der ambtenaren voor eigen pensioen en 51/2 pCt. van dien grondslag tot een max'mum-grondslag van /3000 voor we- duwen- en weezenpensioen op de betrokken ambtenaren kan worden verhaald. De ge- zamenlijke korting, die kan worden toe- gepast is nu 00k wel pCt. van het salaris, doch op een zeer gering gedeelte van de ambtenaren zal de voile last van dien maatregel vallen, omdat in artikel 36.5 strvrt. dat bij het verhaal nog ten voile reke- ning gehouden moet worden met vroeger gestorte afloopende bijdragen. HET SALARIS DER RIJKS- AMBTENAREN. Naar de Tel. verneemt, is men bij de bespreking van de vraag of de salarissen van het rijkspersoneel dienen te worden verlaagd, tot de slotsom gekomen, dat zoo- danige verlaging uitgesloten geacht moet worden, omdat zij juridisch onmogelijk zou zijn. Men was van meening, dat de rechter een vordering tot betaling van de eenmaal genoten salarissen zou toewijzen, en dus de bevoegdheid van de regeering tot vermin- dering van de salarissen ontkent. BE TOESTAND. De oommissie van herstel die Zaterdag twee uur te Parijs vergaderd heeft, heett zich schrijft de N. R. Crt. alras opgelost in een officieus onderonsje, dat gelegen- heid biedt, andere mannen van gezag in de beraadslagingen te betrekken. ten niets zeggend oomminique liet de kwestie van het moratorium op 'tdoode punt en daar- op is de nadere mededeeling gevolgd dat de commissie niet voor Woensdag een beslissing zou kunnen nemen over het ver- zoek van Duitschland om op adem te komen. Middelerwijl kan de mark op en neer blijven dansen, gelijk de temperatuur bij den lijder aan een geheimzinnige ziek- te. In Duitschland iaadt deze onzekere toe- stand de atmosfeer met electriciteit, wat zich uit in een stormloop op winkels, waar ieder de marken, die hij te missen heeft en die met waardeloosheid bedreigd worden voor goederen tracht om te rui- len. Te Koblenz waren wij er Zaterdag getuige van, dat vele winkels gesloten ble- ven en andere aankondigden, dat zij pas 's mid.h=s om drie uur open zouden gaau. Te goeder naam en faam bekend staande ingezetenen wisten zich nochtans door ge- heimzinnig openstaande zijdeurtjes toe- gang te verschaffen. Tegelijkertijd vertrok- ken twee militaire treinen van de Fran- schen met soldaten, kanonnen, veldkeukens en allerlei ander oorlogstuig van het groo- te station naar een onbekende bestem- ming. Om het Roergebied te bezetten, dachten de Duitschers die er om heen stonden en in hun trein moesten wachten tot de spoorweg weer vrij was. Deze be- zorgdheid, welke door de heerschende ze- nuwspanning verklaarbaar en begrijpelijk is, lijkt ons vooralsnog tegen het gezonde verstand in te druischen. Een verkamming van de Duitsche nijverheid door een eigen- bereide daad van Frankrijk zou voor heel Europa een verschiet openen, dat men zich liever niet indenkt. De tuimeling van de mark heeft gevolgen die al ernstig ge- noeg zijn. De toestand is nu zoo, dat, in-" dien het moratorium geweigerd werd, de Duitsche mark de Oostenrijkscbe kroon zou nahollen en toch ye en betaling zou kunnen volgen. Millerand heeft Zaterdag in een toe- spraak tot dames, behoorende tot de Ame- rikaansche Goodwill-delegatie, den draak gestoken met de betiteling van zijn land als militairistisch en eraan toegevoegd: „Wij zijn een vredelievende natie, maar willen geen dupe zijn." Aldus de president van de Fransche republiek. Als dan Frank rijk 'geen dupe wil worden, moet het den uitweg zoeken, die praestaties voor Duitschland mogelijk zou maken en daar- voor biedt het reeds Zaterdag besproken voorstel van het kolensyndicaat voor de levering van steenkolen en hout de ge- legenheid. Een verbetering in den koers van de mark, die te verwachten is van het tot rust komen van de schadevergoe- dingskwestie, zou allicht vele van de bui- tengewone maatregelen, waaraan de Duit sche regeering te midden van de beslom- meringen van de buitenlandsche politick in overleg met de vakbeweging werkt, on- noodig maken. De mark is op flit oogenb'ik zoozeer gedaald, dat geen loonsverhoogin- gen de gestadig toegenomen duurte meer kunnen bijhouden en de productie voor onmogelijke problemen komt te staan. Opmerking verdient nog het bericht, dat de commissie van herstel bereid is, des- gewenscht, Woensdag vertegenwoordigers van de Duitsche regeering te hooren. Dit lean leiden tot een voortzef'^ing te Parijs van het te Berlijn in de afgeloopen week gehouden overleg met Bradbury en Mauc- lere. 15000 CENTENAAR GRAAN VERBRAND. Te Siinching in Beieren is een groote molen door brand totaal verwoest, waar- bij 15000 centenaars graan geheel verbran- den. De schade bedroeg ruim 50 millioen mark. De brand was zoo hevig, "dat de vlammen kilometers ver in den omtrek zichtbaar waren. Slechts een gering gedeelte van de scha de wordt door verzekering gedekt. MASSA-ONTSLAG BIJ DE FORD- FABRIEKEN. Door kolengebrek moeten de fabrieken van Ford met ingang van 16 September zes afdeelingen sluiten, waardoor bijna 200.000 man werkloos worden. Ook de verzameldepots van Ford over heel de Ver. Staten worden gesloten. De voorspelling, die tijdens de steenkooj- staking werd geclaan, dat de ernstige uitl- werking van de staking eerst na het be- reiken van een overeenkomst zou worden gevoeid, komt reeds uit. Ford, de beken- de autofabrikant, lieeft aangekondigd, datl hij als gevoig van steenkooljgebrek ge- noodzaakv is, ai zijn faorieken te sluiten met ingang van lo September. Dit zal tot gevoig heoben, dat onmiddeilijk %op dien datum 105.000 arbeiders oj3 straat komen. Daartoe oehooren ook de meeste arbeiders van Detroit en verschillende andere plaat- seri. Indirect zijn hierbij weer honderd- duizenden arbeiders betrokken uit die fa brieken die ijzer, staal en andere grond- stoffen aan de Fordfabrieken leveren. Ford verklaarde, dat deze toestand is ontstaan op een oogenolik, dat zijn fa brieken aan een grooter aanvraag hebben te voidoen dan ooit te voren. Hij zeide niet te kunnen voorspeiien, wanneer het werk weer zou worden hervat. De autoriteiten in den staat Michigan hebben tezelfder tijd een telegram ge- zonden aan den president Harding, waar- in zij mededeelden, dat overal in dezen staat de fabrieken genoodzaakt worden te sluiten en het personeel Tfe ontsfaan. Op het oogenblik wordt er iederen dag meer steenkool uit de mijnen naar boven gehaald, daar steeds een grooter aantal mijnwerkers tot den arbeid terugkeeren, maar de spoorwegen hebben een tekort aan rollend materiaal als gevoig van de staking van de arbeiders in de spoorweg- werkplaatsen en kunnen derhalve niet vol1- doende de gedolven steenkool distribuee- ren. Bovendien wordt op het oogenblik het voornaamste gedeelte van den oogst bin- nengehaaid, hetgeen den toestand nog erger maakt. ONTROERENDE MOMENTEN.BIJ HET LIJK VAN COLLINS. Naar wij in de Daily Mail lezen,k heb ben bij de defileering voor het stofl'elijk overschot van Michael Collins in het Raad- huis te Dublin ontroerende scenes plaats gehad. .Jiet gebalsemde hulsel lag, ge- kleed in de uniform van opperbevelhebber in de geopende kist. Toen nu mr., Sean Collins, broeder van den ontslapene, bin- nentrad, barstte hij in tranen uiti, boog zich daarna over de kist en omhelsde zijn broer. L^'arna knielde Sean Collins naast de catalalk, waar hij eenige oogenblikken in gebed ging. Vervolgens liep hij weer op het stoffelijk hulsel af, om, door smart hevig ontroerd, den overledene de hand te sciiudden. De droefheid der vrouwelijke bezoekers was grenzeloos, verscheidene dames kus- ten het gelaat van den doode. DE DALING VAN DE MARK. De Duitsche Rijksregeering heeft met de Pruisische vergaderd over as noodmaat- regelen, die er te nemen zijn, om de ellen- de voortvloeiende uit de daling der mark, te ondervangen. Ter sprake kwamen be- lastingverhoogingen op luxe artikelen, ta- bak, koffie en cacao. Verder zijn er: be- sprekingen te verwachten in het brouwe- rij-bedrijf, teneinde groote hoeveelheden graan voor een betere broodvoorziening ter beschikking te krijgen. Rantsoeneering der levensmiddelen is natuurlijk ook over- wogen. Het Algemeen Duitsch Vakvereenigings- verbond der onafhankelijken en der meer- derheidssocialisten is te Berlijn bijeen ge komen om zich het hoofd te breken over de economische en politieke vraagstuk:- ken. Uit Nederland was er Edo Fimmen, en uit Engeland Shaw. Samen met den Franschman Jouhaux zijn die twee op be- zoek geweest bij den rijkskanselier Wirth. „Is de veiligheid van de republiek beves- tigd? vroegen zij hem. Wirth antwoordde, dat, afgezien van het dreigende economi sche gevaar, de republiek als bevestigd kon worden beschouwd. Vervolgens §prak hij nog over den gang der onderhandelin- gen over ae schadeloossteilingen en zet- te uiteen, dat Duitschland geen producti ve panden kan geven, zonder zich volko- men te rui'neeren. Men was in 'Duitsch land al tot het uitersije van zijn kunnen gegaan. De Vorwarts bevat een oproep ter waarschuwing tegen een paniekstemming. „De partij-organisaties," vervolgt het blad, „staan voor een taak, welke bijna niet te vervullen is. De catastrofe der mark mag Duitschland niet in een burgeroorlog stor- ten." De communistische Rote Fahne, die dat natuurlijk wel verlangt, eischt in een manifest de verwerkelijking der commu nistische idealen: arbeiderscontrole, weg met de kapitalistiSche regeering, weg met de vakvereenigingen, weg met de partijen en nauwe aansluiting bij sowjet-Rusland. Maar met dat al is de economische nood in Duitschland als een vloedgolf opgeko- men. Geen Duitscher, pf de bange schrik is hem om het hart geslagen. TER NEUZEN, 30 AUGUSTUS 1922. ON DE RSCH EI Dl NGEN. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau orde de heer Ds. A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen. De gouden medaille in de Oranje-Nas sau orde is verleend aan den heer E. E. E. Lammens, stationschef bij de Spoorweg- maatschappij MechelenTer Neuzen, te Sluiskil. De bronzen medaille in de Oranje-Nas sau orde is verleend aan den heer G. Kaan, arbeider-timmerman bij de zee- en havenwerken, alhier. RIJKS H. B. S. Tot leerares aan de R. H. B. S. te Appin- gedam is benoemd mej. J. J. Meihuizen, leerares aan de R. H. B. S. alhier, en is in deze vacature benoemd mej. J. M. van der Meijden. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Stoppeldijk den vveleerw. heer A-. Buijks, priester van het seminarie. Verder heeft Z. D. H. eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heeren'W. Smoor als rector van het pensionaat te Hulst', en heeft benoemd tot rector van heti pensio naat te Hulst en Bisschoppelijk inspecteur van het R. K. lager onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen, den weleerw. heer A. Brou- wers; tot kapelaan te Hulst den weleerw. heer C. van den Broek, priester van het seminarie; tot kapelaan te Oostburg den weleerw. heer Thorn, van den Brule, pries ter van het seminarie; tot kapelaan He IJzendijke den weleerw. heer A. Melsen, priester van het seminarie. DE GRAVEN DER ORANJEVORSTEN. Urntrent iiet comite dat zich te Middel- burg gevormd heett om mede te werken aan de restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft, vernemen Wij nog, dat uit Zeeuwsch-Vlaanderen deel maken van het Eere-comite de heeren J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten te Ter Neuzen, K. J. A. G. Collot d'Escury, burgemeester van Honte- nisse. Leden van het Provinciaal-comite zijn voor Zeeuwscli-Vlaanderen: Midden: J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, F. Blok, burgemeester van Axel en L. M. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent. Oostelijk deel: F. J. L. M. van Waes- berghe, burgemeester van Hulst en C. IJsebaert, burgemeester van St. jansteen. Westelijk deel: J. C. A. L. Berkers, bur gemeester van Sluis, A. A. Hendri!<se, bur gemeester van IJzendijke en M. Wagtho, burgemeester van Groede. UITVOERING VLEESCHKEURINGSWET. Door Ged. Staten in deze provincie is een circulaire gezonden aan de gemeente- besturen, waarin wordt gevvezen op een schrijven van Minister van Binnenlandsche zaken, volgens welke circulaire diens arnbt- genoot van arbeid er op heeft gewezen, dat vele gemeentebesturen nog niet de verorde- ningen ingevolge de Vleeschkeuringswet hebben ingezonden, hoewel die wet reeds 1 Juni jl. in werking is getreden, wel komen nog steeds verordeningen en instructies bij de Ged. Staten binnen, maar in verschillen de gevallen komt de lijdelijke houding der gemeentebesturen uit onwil voort en is dan ook reeds herhaaldelijk door de veterinaire inspectie een zachte aandrang op de onwil- lige gemeentebesturen geoefend, echter tot nu toe zonder resultaat. Deze toestand kan niet zoo bestendigd blijven, er vielen reeds bekeuringen wegens vervoer van ongekeurd of niet behoorlijk gestempeld vleesch voor, doch de verbaliseerde kon zich dan er op beroepen dat zijn gemeente nog niet met de inrichting der keuring gereed wa.s. De Mi nister verzoekt daarom Ged. Staten de ge meentebesturen met aandrag te verzoeken de verordeningen in instructies ten spoedig- ste, althans voor 1 October a.s. ter goed- keuring in te zenden en Burg, en Weth. ver zoeken zelf tot vaststelling over te gaan, in- geval de raad mocht weigeren zijn wette- lijke verplichting in deze na te komen. Ged. Staten zeggen, dat ondanks he desbetreffende circulaire van 2 Juni jl. nog steeds eenige gemeentebesturen te dezer zake in gebreken zijn gebleven, waarom zij met den meesten aandrang thans voor zoo- veel noodig de gemeentebesturen opdragen, zorg te dragen, dat onverwijld aan de bij de wet opgelegde verplichting worde vol- daan, wijzende op het schrijven van den Minister. Ook het aanbrengen van door Ged. Staten gewenschte wijzigingen in reeds vastgestelde verordeningen zal zoo- veel mogelijk moeten worden bespoedigd. ZAAMSLAG. Toen de landbouwer D. Dees alhier zich j.l. Zondag in den stal bevond, bij zijn paar- den, kreeg nij van een der dieren een «lag tegen de borst, die hem te gronde deed storten. Hij poogde toen kruipende buiten den stal te komen en het gelukte hem de stoep, bij den mestput te bereiken, waar hij bleef liggen. Zijn huisgenooten, ongerust geworden door zijn lang uitblijven, gingen kijken en vonden hem daar. Onmiddeilijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Of- schoon nog weinig kan gezegd worden om- trent de gevolgen van dit ongeval, wordt vermoedt, dat zijn leven niet in gevaar is. Hij moet echter nog steeds het bed houden. AXEL. Door den gemeenteraad is f 200 subsidie 's jaars toegekend aan de Chr. landbouw- school alhier. HOEK. De heer P. Dregmans J.Mz., klerk ter secretarie alhier, is benoemd tot gemeente- secretaris te Serooskerke. S P O ii T. VOETBAL. BEKERWEDSTRIJD TE ST. NICOLAAS. Omtrent de tinaie in den bekerwedstrijd, jl. Zondag te St. Nicolaas gespeeld tus- schen T'. S. C. I en F. C. Beerschot I van St. Nicolaas, schrijft men ons nog het vol- gende: Direct na aftrap ontwikkelde zich een •zeer snel spel, met D S. C. iets in de rneer- derheid. Voor de rust konden beide elftal- len eenmaal doelpunten, zoodat de rust met 1—1 inging. Reeds vanaf het begin van de wedstrijd bleek er ernstig verschil van opvatting zijn omtrent free-kick en het afhouden van den man tusschen den scheidsrechter en de Neuzensche spelers, wat voor T. S. C. een zeer groote handicap was. Na de rust wer- den de spelers van T. S. C. elk oogenblik gestraft voor valsch spel. Toen ongeveer een kvvartier na de rust de scheidsrechter tegen T. S. C. een strafschop liet nemen wegens ruw spel van de links back oordee de de aanvoerder van T. S. C. verder spelen nutteloos en verliet met het elftal het veld. Na eene bespreking tusschen den aan voerder en het Bestuur van F. C. Beerschot werd besloten toch verder te spelen ten einde de vriendschappelijke betrekkingen tusschen F. C. Beerschot en T. S. C. te be- waren en om redenen er zeer veel publiek aanwezig was. De keeper van T. S. C. liet evenwel de strafschop ongehinderd in 'tdoe! zetten als protest tegen de beslissingen van den scheidsrechter. Daar een speler niet weer in het veld was verschenen speelde T. S. C- met 10 man verder. En daar T. S. C. na het voorgevallene zonder eenig vuur speelde (het was toch een verioren wed strijd) zag Beerschot kans nog tweemaal het net van T. S. C. te vinden, zoodat T. S. C. zeer onverdiend met 41 verloor. RECHTZAKEiNL Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Aug de .volgende vonnissen uitgespro- ken: M. de C., oud 25 j., arbeider te Groede, is wegens mishandeiing veroordeeld tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. M. t., oud 51 j., huisvrouw van S. R., te Koewacht, bexiaagd van eenvoudige be- beleediging, is vrijgcsproken. Th. 1 h. van H., oud 31 j., varensgezel te Philippine, is wegens misnandeling ver- oometdd tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. J. C., oud 35 j., grondwerker te Honte- nisse, is wegens alsvoren veroordeeid tot 20 gld. boete of 20 dagen hecht. J. van T,. oud 40 j., landbouwer te Hengstdijk, is wegens valschheid in ge- gesciirifte veroordeeld tot 4 maanden ge- vang. j. B., oud 22 j., veldarbeider te Koe wacht, is wegens mishandeiing veroor deeld tot 1 ntaand gevang. P. J. van P., oud 21 j., vlasbewerker te Koewacht, is wegens alsvoren veroor deeld tot 20 gld. boete of 20 dagen hecht. A. IJoud 37 j., stroodekker te Axel, is wegens eenvoudige beleediging ver oordeeld tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. H. J., huisvrouw van P. S., zonder be- roep te Ter Neuzen, is wegens mishande iing veroordeeid tot 15 gld. bo'ete of 15 dagen hecht. Buiten vervolging en invrijneidstel- ling bevolen van J. D., oud 38, j., koop- man te Ter Neuzen, beklaagd geweest van diefstal. Naar de terechtzitting verwezen, met bevel tot gevangenhouding de zaak tegen C. M., werkman te Hoofdplaat, ge- detineerd te Middelburg. DE HOENDERCHOLERA. Naar aanleiding van het uitbreken der hoeridercholera in verschillende plaatsen van ons land, hield "de Pluimgedierte- en Konijnenvereeniging voor Maastricht en omstreken „Het Zuiden", gevestigd 4e Maastricht, een vergadering, die druk was bezocht. Om half-negen werd de vergadering door den voorzitter, den heer Fisetfe geopend, die het woord gaf aan den heer dr. Ha- meleers, dierenarts te Maastricht. Spreker deelt mede, dat in opdracht van den .mi nister van Landbouw,. dr. Van Hennepe naar Friesland is gegaan, om een nader onderzoek in te stellen naar de geruchten, dat aldaar en ook te Volendam en te Horst (L.) de hoendercholera zou zijn uitgebroken. In Friesland heeft dr. Van Hennepe uit de kippenkadavers, hoender cholera geconstateerd en het bleek, datl daar kippen uit Limburg waren mgevoerd. Het waren Italiaansche kippen, afkomstig uii Bressoux (B.) door Limburg ingevoerd. Dr. Van Hennepe is ook in Maastricht geweest en is toen met spreker naar Eijs- den gegaan. Ook daar hadden zich reeds enkele gevallen van de gevreesde ziekte voorgedaan. Het bleek, dat elke week dui- zenden Italiaansche kippen over Eijsden en Roozendaal ons land worden binnen- iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. r«ntjq een zakje A. «J. P.'» Gre- Ululij rtadiniesuuA in ieder pakje A. J. P.'s Amandeltjespud- ding, Tijdelijke Reclame. 4 gebracht. De meeste dier kippen hadden net snot, zoodat ook onze Kippen daar- mede werden besmet. Twintig jaar gele- den heeft in ons land ook onder de kip pen een hoenderciiolera-epidemie ge- heerscht, welke toen een 30.000 slachf- offers heeft gemaakt. De kippenbevolking in ons land is echter nu veel grooter en kan veilig op een 10.000.000 stuks wor den geschat. Het gevaar wat ons dreigti kan dus niet denkbeeldig worden genoemd. Die kippencholera is zoo besmettelijk en vaak zoo kwaadaardig, dat, waar ze een maal is uitgebroken, meestal een heete kippenbevolking uitroeit binnen enkele da gen. Tien millioen kippen berekend te gen 3 gulden per stuk, vertegenwoordigen een waarde van 30 millioen gulden. Als men een gewone naald besmet met het bloed van een aan cholera gestorven kip, even in een gezonde kip steekt, dan sterft dat dier meestal dadeiijk binnen 24 uur aan dezelfde ziekte. Een cholerabaccil kan zich in acht uur tijds, tot 16.000.000 bac- cilten vermenigvuldigen. Uitvoerig be- schrijft spreker de symptomen, waaraan de ziekte te herkennen is. De meeste kip pen worden na de besmetting suf, drinken veel, doch eten niet ilreer, en vallen meest al op eens dood neer. De bestrijding der ziekte bestaat in hei inenten tegen de cholera. Ter voorkoming der ziekte be- veelt spreker aan: reinheid in de hokken, zonlicht, daglicht, frissciie lucht en vol- doende zuiver drinkwater, vooral ook het zuivermaken der stallen. Het bespuiten der hokken met een drie pet. creoline-oplossing (twee eetlepels creoline op een liter water) wordt sijerk aanbevolen. Men moet indachtig zijn, dat allerhande kippenziekten meestal het eerst optreden in donkere vuile stallen. Spreker beschrijft daarop de symptomen der ver schillende andere ziekten alf, snot, Klein- sche ziekte, coxiniose, tuberculose, diphte- rie, pokken, enz. De Kleinsche ziekte heeft in haar ecubatie-tijdperk veel over eenkomst met cholera. Na nog tal van wenken en raadgevingen gegeven te hebben besluit spreker zijn leerzame rede. De heer Jansen, hoofd-as- sistent van het Rij'ks-Pluimvee Consulaat, wonende te Horst, brengt een woord van hulde aan het bestuur der Pluimvee-ver- eeniging te Maastricht voor haar actliviteit in deze ernstige aangelegenheid betoond. Evenals dr. Hameleers, is hij van meening, dat onverwijld aan den minister moet wor- gen gevraagd om maatregelen te nemen. Het beste was volgens spreker, om quaran- taine-maatregelen te treffen, doch zou de ziekte zich onverhoopt uitbreiden, dan moet zoo spoedig mogelijk een invoerverbod van kippen worden uitgevaardigd. Kapitein van der Linden uit Amersfoort, demonstreert nog een aantal sproe^werk- tuigen zoowel voor plantenziekten als voor stalreiniging ten dienste van de veehou- derij en kleinveeteelt. Een brochure tot bestrijding der besmettelijke pluimveeziek- ten, wordt onder al de aanwezigen ver- spreid. (Tel.) NACHTVORST. In verschillende gedeelten van Over- ijsel heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag flink gevroren. EEN GELUKSVOGEL. Gp de Oude Gracht te Utrecht reed een auto achterwaarts door het hekwerk van den grachtkant heen, om op de meters lager gelegen grachtwerf terecht te ko1- men. De auto kwam op een hoop pum terecht en werd niet het minstl toescha- digd. De bestuurder bekwam evenmin let- sel en kon, nadat het voertuig weer naar boven was gehaald, met den auto zijn weg naar Hilversum vervolgen. EEN GRUWEL1JKE MISDAAD. In een vlaag van waanzin doode een vader te Lucona drie zijuer kinderen door hun hals met een scheermes af te snijden. Daarna doodde hij zijn 00m met een ge- weer en trachtte daarop zelfmoord je pie- gen. Hij verklaarde het aantal zijner kin deren te willen verminderen, ten einde zijn schoonzuster te kunnen trouwen. EEN DIENSTBGDEN-INVASIE. Naarmate de valuta daalt en het aantal naar Duitschland reizende valuta-toeristen toeneemt, is thans mede eene stljging in het aantal naar Nederland komende Duit sche dienstmeisjes waar te nemen. Dit aantal neemt nu met 'den dag toe en is zelfs zoo groot, dat het een grootf ge deelte van sommige treijjen inneemt. Dag aan dag ziet men deze meisjes in grooten getale Zevenaar passeeren en het laat zich aanzien, dat hierdoor de dienstbodennood in ons land beduidend zal afnemen. EEN AANGETEEKENDEN BRIEF. Eenige weken geleden ontving iemand te Leiden een aangeteekenden brief uit Amsterdam, die een aangegeven waarde van 186 gulden moest bevatten. De enve- loppe, die eenigszins geschonden was, be- vatte slechts f 1.86 en een paar stjukjes courantenpapier. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat een postbeambfle zich aan fraude had schuldig gemaakt. Nadat evenwel de enveloppe scheikundig was on- derzocht, heeft de Leidsche recherche, in samenwerking met die te Amsterdam, ter med gevonden den afzender van dien brief te arresteeren. LIJK OPGEHAALD. Te Lobith is uit den Rijn opgehaald het lijk van een ongeveer 65jdrig manspersoon, dat een messteek in de hals en een, ter hoogte van het hart t'ertloonde. De hoed was geheel over het gezicht getrokken. Vermoedelijk is het het lijk van een Duit-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2