a eTikTe tj bTe"1~ GOEDKOOP en LESKER Land&aaarbanefiten. BURGERLIJKEN STAND, IEPEN6DE BEitlGHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, cts. per pakje over A. J. P's VanlUe creme pudding a 20 cts. per pakje met den heenijken Vanille-Roomsmaak. 5 dringende taak vail het herstel der orae zou zijn volbracht. Wat precies de invloed .zal zijn van den dood van Collins op de toekomst van lerland, vait moeillijk te schattjen. Zijn wijsheid en bekwaamheid zullen ernstig worden gemist; maar het is zeer waar- schijnlijk, dat zijn dood de leren zal wak- ker schudden en hen er toe zal aansporen, die elementen te verplettieren, die verant- woordelijk zijn voor zijn dood. Lloyd George heeft een telegram ge- stuuri aan den waarnemenden voorzitter van de Iersche regearing, Cosgrove. In dat telegram betuigde Lloyd ueorge zijn diepe droefheid, en hij voegde daaraan toe: De Vrijstaat heeft een strijder zonder vrees verloren, die een leider van groote energie en toewijding was. Er ging een merkwaardige bekoring uit van zijn per- soon. Ik verzoek u, aan de leden van uwe regeering mij'n diepgevoelde sympathie te betuigen met het feilj dat lerland dezen briljanten zoon heeft verloren op een oogenblik, dat de eigenschappen die hij in zoo speciale mate bezet moed en be- sl'stheid voor zijn land zoo noodig zijn." HOENDERPOKKEN. Onder den pluimveestapel in Aalten zijn de hoenderpokken uitgebroken. Verschillen- de hokken zijn aangetast. Tot beteugeling der ziekte zijn reeds maatregelen genomen. TER NEUZEN, 25 AUG. 1922. NIET VERMOEDE PASSAGIERS. Toe.n nedennacht alhier het Ned. s.s. St. janslana arriveerde ontaekte men uat zich in de kolenbunkers 2 personen be- vonden. Bij onderzoek bleek, dat deze, jonge mannen, van ongeveer 20-jarigen leetiijd, een Canadees en een Engelschman te New-Castle aan boord zijn geKomen en zich in de bunkers hebben .verborgen. Zij zijn aan boord gehouden tot Sluiskil en hedenmorgen overgegeven aan de gemeen- te-politie, die begonnen is om te zorgeri dat zij het noodige voedsel kregen, in afwachting der beslissing wat met hen geschieden zal. De jonge mannen zeggen, -dat er te New-Castle zocveel werkloozen zijn, dat het hun onmogelijk was werk te krijgen. Zij moesten van lieverlede al wat zij haaden verkoopen om aan het eten te blijven en hadden nu deze goedkoope reisgelegenheid gekozen om te trachten in Gent' of Ant- werpen te komen en daar geplaatst te worden aan boord van een schip. BARKERS ARBE1D. Bij Min. beschikking is toegestaan, dat in de provincie Zeelahd, met uitzondering van de gemeenten Middelburg en Vlissin- gen tusschen 5 en 6 voormiddag bakkers- arbeid mag worden verricht. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen Nijverheidsonderwijs akte Nb., de heer A. L. Versprille te Ter Neuzen. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goed- gevonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten: Breskens, ten behoeve van E. v. d. Heuvel 950; Cadsand, ten behoeve van A. Baas 750; van A. de Nijs f 1075; Groede, ten behoeve van A. v. Uxem, f 1200; Ter Neuzen, ten behoeve van K. P. Uit den Boogaard 1200; Nieuwvliet, ten behoeve van J. Kerkhove f 1080. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 13 tot en met 19 Aug. in de provincie Zeeland, bedroeg: Roodvonk: Middelburg, St. Philipsland, beiden 1. Diptheritis: Rilland-Bath 1. ZAAMSLAG. Heden Donderdagnamiddag reed een wagen, bespannen met twee paarden van den landbouwer D. D., over de Poldersche straat, terwijl aldaar dit voertuig in aan- raking kwam met een automobiel. De dieren sloegen op hoi en werden in de kom tot staan gebracht. Overigens liep dit treffen buiten verwachting goed af. SLUIS. Op de steenfabriek van den heer F. Parmentier alhier werd Woensdagmorgen een bejaarde Belgische arbeider, werk-i zaam aan het branden der steenovens, dood gevonden. Htj was vroeg in den mor- gen zood'anig dronken thuis gekomen, dat hij zijn slaapstede riiet meer kon berei- ken en door zijn kameraden te bed moest worden gebracht. Eenigen tijd daarna werd hij dood gevonden. De ontboden ge- neesheer constateerde dat hij waarschijn- lijk in de jenever gestikt was. (M.Crt.) CADZAND. Afloop aanbesti dingen. Dinsdag heeft het bestuur van het cala- miteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte alhier aanbesteed het leggen van een grint- weg. Inschijvers waren: j. Cambier, Retranchement voor 2795; W. du Bois, Breskens voor 2568; P. J. van de Sande, Breskens j 2513 en C. J. van Luijk, Schoon- dijke 2481. Gegund aan den laagsten in- schrijver. Zondag 27 Aug. 1922. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. "7,85 301,05 63.30 302,40 1159.20 244.20 100,00 75,00 75,00 210.00 2608,00 1ETS MERKVX-'AARDIGS UIT DE KERK- GESCHIEDeNIS VAN UTRECHT. In het Utrechts PrediKbeurtenbiad sclmjftj W. C. Lodder: In het laatst van de 17e eeuw stond iL Utrecht Abraham Van der Velde als pre- dikant. Deze predikant had in 1674 den burgemeester van Utrecht, wegens herhaal- ue dronkenschap, gecensureerd. Hierover werd de burgemeester zoo vertoornd, dat hij op Zondagavond 29 Juli van het zelfde jaar Van der Velde bet aanzeggen, om voor zes u ren des avonds de staa te ver- laten. Juist was bij Van der Velde een kind- je overleden, dat nog niet beg'faven was. Hij verzocht daarom den burgemeester om uitstel van dit banvonnis, totdat zijn kin- je begraven was. Op dit verzoek werd niet alleen een weigerend antwoord gegeven, maar tevens Let de burgemeester hem we ten, jdat hij zijn mestkar aan Van der Velde wilde afstaan, om daarmede het kindje te begraven. De predikant was dus genocdzaakt on- middeliijk de stad te verlaten. Daar vaart dan M der Velde op Zon dagavond met zijn gezin en het lijk van zijn kind in een schuit op de Vec'nt, niet wete.nde waarheen, De burgemeester heeft zijn buitenplaats aan de Vecht en heeft zich daarheen gespoed, om Van -der Velde, als die daar langs komt, te bespotten. Wan neer evenwel de burgemeester zijn mond wil opener, om met zijn spot te begirmen, krijgt hij een toeval, hij valt neer en; js terstond dood. De tuinman ziet zijn heer vallen en roept den knecht. Zij beiden ne men hun heer op en hebben op dit oogen blik geen ander voertuig om hem er op te leggen dan de mestkar, "die aan v. a. Velde was aangeboden. Alzoo werd nog dienzelfden Zondag avond, waarcp Van der Velde Utrecht ver laten moest, het lijk van den burgemeester op de mestkar de poort van Utrecht bin- nen gereden. Door den dood van den "burgemeester was evenwel het banvonnis tegen Van der Velde niet opgeheven. Daarom hegaf hij zich naar den Prins van Oranje, Prins Wil lem den Derde, die toen stadhouder was Deze vroeg Van der Velde eenigzins norsch: „Hebt gij uw burgemeester te Utrecht durven censureeren?" waarop Van der Velde antwoordde: „Dit vorderde mijn plicht. Uwe Hoogheid!" „CHis", zeide de INGEZQNDEN MEDEDEELINGEN. Hierop veranderde de Prins aanstonds geheel van toon, Hij reikte Van der Velde de hand en zeide: „Mijn vriend, waar zulk een v. d. Velde predikant is, mag geen burgemeester dronken zijnIk hef uw ban vonnis op!" Een eenige weken daarna zien wij den Prins met Van der Velde in een koets naar Utrecht rijden, en Van der Velde be- stijgt den kansel, terwijl de Prins en de gansche regeering van Utrecht zich in de kerk bevinden. En na de prediking wordt het banvonnis plechtig opgeheven. A. C. LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 22 dezer van Newcastle on Tyne naar Boston, s.s. HELENA wordt heden te Uleaborg verwacht. s.s. CORNELIS in lossing te Velsen. s.s. TERNEUZEN in ladign te Blyth voor Stettin, s.s. MAGDALENA in lossing te Stettin, s.s. ELISABETH in lading te Uleaborg voor Ter Neuzen. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 23 Aug. Zweeasche s.s. Gunlog, 1138 M3., fos- faat, van Gent naar Frederiksham. Eranscli j.s. Saint Enogat, 6353 M3., kolen, van Gent naar La Pallice. Eng. s.s. Agathe, 2331 M3., ledig, van Gerit naar Hull. Eng. s.s. Raylight, 2035 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Noorsch s.s. Solvaer, 5515 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Ned. s.s. Folmina, 3293 M3., ledig, van Sluiskil naar Dunston. Eng. s.s. Kyanite, 1819 M3., kolen, van Ayr voor Gent. Eng. s.s. Elise Mellonie, 1033 M3., le dig, van Lopden voor Gent. Transch s.s. Chateau Palmer, 5120 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. BeLg. s.s. Isa, 598 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Belg. s.s. Raymond, 627 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Duitsch s.s. Nordeiney, 2503 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. Duitsch s.s. Marta, 1430 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Emden. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Gala, 2826 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Letlandsch s.s. Sigulda, 5647 M3., ge- mengd, van W'indau voor Gent. 24 Aug. Eng. s.s. Dryburgh, 3583 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. H.arelda, 3545 Jyi3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Belg. s.s. Clara, 2216 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Arkleside, 1835 M3., stukgoed, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Rawcliffe, 2450 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Goodig, 2121 M3., ledig, van Gent .naar Boston. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Swynfleet, 3306 M3., ledig, van .Gent naar Goole. Eng. s.s. Gwynwood, 3067 M3., ledig, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Kyanite, 1819 A43., ledig, van Gent naar Guernsy. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Van 23 tot 24 Augustus zijn langs de Middenslu.is alhier 14 binnenvaartuigen op en 39 afgeschut, langs de Westsluis 7 op- en 2 afgeschut. WEERBERICHT .yan 25 Aug. Het weerbericht van het meteorojogisch Instituut tie De Bildt luidt als volgt.: Hoogste barometerstand 765.6 Toulouse. Laagste barometerstand 744.2 S'nerna. Verwachting tot den avond van 26 Aug.: Matige noordwestelijke to(t: zuidwestclij- ke wind, zwaar bewolkt tot Ljellrokken met nog regen- of oriweersbuiep, later wel- licht opklarend, aanvankelijk yiets koeler. Ifoek Gereformeerde Kerk. 94 u. en 24 u. (nieuwe tijd), leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaainslag. 9 u. en *2 u., Ds. L. de liruijne. Gereformeerde Gemeente. Vlooswijkstraat j Ter N-nizcn. 9 u., 2 it. en 54 u., (oude tijd), leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. (oude tijd), leesksrk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de It. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 94 u., Ds. A. Timmerman en 2 u. Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. Sluiskil. 9} u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 94 u., Ds. E. Raams en 24 u., Ds. E. Raams, Bediening van den H. Doop. Zaamslag. 94 u. en 24 u., Ds. G. var. Dis. Axel. 94 u.en 24 u.. Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 9f u., Ds. H. Akersloot van IJouten Raos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. Hermanides. Vergadering van Donderdag 24 Aug. 1922. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden L. JGeelhoedt, L. 1 van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheeie, P. van Gadsand, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. J. Harte. Afwezig de heeren: H. J. van den Ouden, R. G. E. Nolson en H. J. Coisen. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt rnede, dat van de heeren Nolson en Col- sen bericht is ingekomen, dat zij wegens an- dere bezigheden verhinderd zijn deze vergade ring bij te wonen en van den heer Van den Ouden, dat hij door uitstedigheid verhinderd is. 1. Notulen. De notulen der vergadering van 27 Juli 1.1., worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. De heer DE JAGER wenscht hierbij nog op te merken, dat hij bij het uitbrengen van zijn stem voor het verleenen eener subsidie aan de vereeniging tot Ziekenverzorging ten bate van het ziekenhuis, in de vorige vergadering heeft verklaard, dat daai-voor bij hem woog de over- weging, dat dan zou vervallen de uitgaaf van f 900 voor de 3 bedden in de barak voor lijders aan besmettelijke ziekten en f 1000 zou worden bespaard op het tarief dat het anders moet be- talen voor van wege dat bestuur verpleegde patienten. De VOORZITTER erkent de juistheid dezer opmerking. 2. Ingekomen stukken. a. Het verslag van den dienst der Arbeids- bemiddeling en werkloozenverzekering in de gemeente Ter Neuzen over het dienstjaar 1921. Aangenomen voor kennisgeving. b. De rekening van het bestuur der brand- weer over 1921. De ontvangsten hebben be- dragen f 981,05 de uitgaven f 976,88, het goed slot is alzoo f 4,77%. Overeenlcomstig het voorstel van burgemees- ter en wethouders wordt besloten deze reke ning goed te keuren. c. De begrooting van de brandweer voor 1923, op een eindcijfer van f 1250. Burgemeester en wethouders stellen voor deze te behandelen bij de vaststelling der ge- meentebegrooting. d. Een schrijven van M. J. de Vos, onder- wijzeres, dat zij hare benoeming tot onder- wijzeres aan school B aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 27 Juli 1922, tot onderhandsche verhuring van de muurvlakte aan de Scheldekade voor reclamedoeleincten, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres van J. C. Jansen, G. van Driel, J. de Bruijne Mz„ S. van Hoeve, K. Dees Az., P. A. Audenaerde, R. Dees en Jan Kolijn, leden der commissie tot verkrijging van electrisch licht te Drieweger. en Baandijk; overwegende, dat door een zeer groot deei der bewoners van Driev/egen en Baandijk de wensch is te kennen gegeven om met hunne woningen aansluiting te krijgen op een elec trisch lichtnet; dat zij met verlangen hebben uitgczien naar den aanleg van het net door de N.V. Provin- ciale Zeeuwsche Electrische Maatschappij dat zij meer en meer de overtuiging krijgen, dat deze aanleg in de naaste toekomst niet is te verwachten; dat zij meenen, als belastingbetalende bur gers de?' gemeente reclit te hebben op aanslui ting aan het net in de kom; dat deze aansluiting na de uitbreiding der plaat^elijke centraie, zoowel technisch als fi- nancieel mogelijk i«; dat zij jarenlang op aansluiting hebben ge- wacht, maar steeds zijn aangezegd. nog ge- duld te oefenen; dat zij van meening zijn, dat thans de raad in staat is, aan het verlangen der bewoners te voldoen, door aan de maatschappij die de plaatselijke cefitrale exploiteert. eene subsidie te verstrekken, als door den raad vermoedelijk zou worden verleend aan de N/ V. Prov. Z. El. Maatschappij voomoemd reden waarom zij clen raad beleefd maar dringend verzoeken, zulk een subsidie aan de maatschappij der plaatselijke centraie te willen toestaan, dat tot den aanleg van het net vcor den aanstaanden v inter besloten wordt. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen om be richt en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 3. Verzoek om ontheffing van de voorge- schreven kcnring voor huisslachtingen. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Overwegende, dat ingevolge artikel 6 der Vleeschkeuringswet, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 18 Mei 1922, Staatsblad No. 305, aan de Kroon ontheffing kan worden gevraagd van het bepaalde in artikel 4, le lid en artikel 6 der genoemde wet, voor wat betreft var- kens, schapen en geiten, dat dus met die ontheffing huisslachtingen weer vrij zullen zijn van de voorgeschreven keuring; dat het 00k voor de gemeente financieel voordeeliger is wanneer de huisslachtingen weer vrij zijn, aangezien anders noodwendig hulpkeurmeesters moeten worden benoemd voor de controle, waardoor de uitgaven voor de ge meente weer grooter zouden worden; dat met het oog op de volksgezondheid er zich niets tegen verzet de ontheffing aan te vragen; dat de bevolking daarmede zeer zal gebaat zijn; geiioord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit: Aan H. M. de Koningin de bovengenoemde ontheffing aan te vragen. De heer HAMELINK heeft geen aanmer- kingen op dit voorstel, doch wenscht te vra gen hoe het hier staat met de uitvoering der geheele wet. Hij meent in de dagbladen ge- iezen te hebben, dat, indien eene gemeente nalatig biijft om de noodige regelingen te treffen voor de uitvoering der Keuringswet, van hooger hand eene verordening zal worden toegezonden, die dan moet uitgevoerd worden. Blijkens de raadsver'slagen zijn in verschillen- de gemeenten reeds verordeningen vastgesteld, doch hier is daarvan nog niets behandeld. Wat is daarvan de oorzaak? De VOORZITTER zou in het algemeen kun- nen zeggen „er wordt aan gewerkt", doch wil nader te kennen geven, dat die regelingen bin- nenkort aan de orde zullen kunnen worden gesteld. Hij deelt voorts mede, dat er indertijd bij burgemeester en wethouders een schrijven is ingekomen van gedeputeerde staten, waarbij zij werden uitgenoodigd om onderhandelingen aan te knoopen met de gemeentebesturen van Hoek, Philippine, Sas van Gent en Westdorpe, om gezamenlijk een lceuringsdienst in te stel len. Burgemeester en wethouders zijn toen be gonnen met de besturen dier gemeenten bij een te roepen tot een vergadering, teneinde over deze zaak te beraadslagen. Op die bijeenkomst is met het bestuur van Ter Neuzen echter al- leen verschenen het gemeentebestuur van Hoek. De anderen waren afwezig. Spreker ont- moette later een lid van bestuur der gemeente Sas van Gent en vemam toen, dat die ge meente onderhandelingen had aangeknoopt met Westdorpe en Philippine, om zelfstandig die zaak te regelen, omdat men meende, dat dit voordeeliger zou uitkomen. Wat dit laatste betreft, heeft spreker toen ingelicht, dat die opvatting onjuist is. Toen is er tusschentijds een wijziging in de wet gekomen, waardoor de zaak ongeveer een half jaar heeft stil gelegen. Daarop kwam er andermaal bericht van gedeputeerde staten, om den keuringsdienst met de voornoemde gemeenten te regelen. Bur gemeester en wethouders hebben daarop mede- deeling gedaan van hunne ervaring met ge noemde gemeenten en aan gedeputeerde staten verzocht, of zij zoo vriendelijk wilden zijn, om die gemeentebesturen nog eens aan te schrij ven. Dat is gebeurd en toen hebben burgemees ter en wethouders een tweede vergadering uit- geschreven, maar daarbij is gebieken, dat Sas van Gent, Westdorpe en Philippine blijven weigeren om met Ter Neuzen en Hoek samcn te werken. Alleen Hoek is van goeden wille, doch uit de verslagen van den raad van Sas van Gent in enkele bladen hebben we kunnen lezen, dat daar besloten is samen met West dorpe en Philippine een keuringsdienst in te stellen. Zij hebben dat gegrond op de meening dat dit hun voordeeliger uit komen zal, hetgeen echter wel onjuist zal bijken. In een andere bijeenkomst heeft spreker ge- legenheid gehad aan een bestuurder var Sas van Gent op te merken, dat Ter Neuzen als zoodanig geen behoefte heeft om die door gede puteerde staten aangegeven regeling door te voeren, daar dit als de grootste gemeente toch de zwaarste lasten zou moeten dragen. Toen is een nieuwe correspondentie ont- staan, en het resultaat daarvan is, dat binnen- kort nadere mededeelingen hieromtrent zullen kunnen worden gedaan. De heer SCHEELE wijst er op, dat m de overweging voor het vragen der ontheffing 00k wordt aangevoerd, dat het voordeeliger zal zijn voor de gemeente, omdat er anders voor de controle meerdere hulpkeurmeesters zouden moeten worden aangesteld. Indien men nu reeds verwacht, dat het zoo druk zal zijn, weet hij niet of het wel voordeeliger uit zou komen als men met nog meer andere gemeen ten samenwerkte, want dan zou daarvan wel eens het gevolg kunnen worden, dat men een keuringsdienst kreeg met een directeur en een staf van hulpkeurmeesters. Dat zou het al- lerminst voordeelig worden. De VOORZITTER kan mededeelen, dat bur gemeester en wethouders deze zijde der zaak ernstig hebben besproken en voornemens zijn, daartegen te waken, het is in elk geval 66- een van de redenen, waarom burgemeester en wethouders voorstellen de vrijstelling te vra gen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 4. Aangaan eener geldleening groot f 2600 voor c%n aankoop van schooimeubeien. Burgemeester en wethouders van Ter Neuzen stellen den raad voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen; overwegende, dat voor den aankoop van schooimeubeien voor de gebouwde kopschooi een uitgaaf moet worden gedaan van 2600. dat de gelden hiervoor niet kunnen gevonden worden uit de gewone middelen der gemeente en dus hiervoor eene geldleening zal moeten worden aangegaan; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: Aan te gaan ten behoeve van boven omschreven doel eene geldleening groot twee duizend zes honderd gulden 2600.a par' tegen een rente van hoogstens 6 per jaar, af te lossen in hoogstens 10 jaren, de gelden be- noodigd voor rente en aflossing dezer leening te vinden uit de gewone middelen der gemeente zoo noodig door verhooging der plaatselijke belastingen. Ter toelichting diene het volgende: Aankoop van schooimeubeien voor de kop school was noodzakelijk. Aangekocht zijn schoolbanken met eiken bovenbladen, vuren voetregels en beukenplaatsen. 1, bedrag per 1. bedrag per 1, bedrag per 3 stuks Voorbanken No. stuk f 25,95, totaal 9 stuks Middenbanken No. stuk f 33,45, totaal 3 stuks Aehterbariken No. stuk f 21.10, totaal 12 stuks Voorbanken No. 2, bedrag per stuk 25,20, totaal 36 stuks Middenbanken No. 2, bedrag per stuk f 32,20, totaal 12 stuks Achterbanken No. 2, bedrag per stu k 20,33, totaal 5 stuks Tafels 80 X 00 met linoleum bedrag per stuk f 20,00, totaal 5 stuks Lessenaars, bedrag per stuk 15,09, totaal 5 stuks eiken stoeleri met biezenmat, bedrag per stuk f 15.00, totaal Vracht De VOORZITTER geeft, wat dit laatste be treft te kennen, dat er natuurlijk altijd gele- genheid zal zijn, schooimeubeien die in de eene school overcompleet zijn, te gebruiken in een andere waar men er gehrek aan heeft. Dit is beter, dan ze ongebruikt op zolder te bergen. Toen deze instelling werd ontworpen, is er 00k gerekend op 3 zevende klassen van de openbare scholen. Nu weten burgemeester en wethouders echter nog niet, hoe het gaan zal, in verband met het verzoek van de vereeniging voor de Hervormde school, om haar een school af te staan. Burgemeester en wethouders weten nu nog niet, of er als gevolg daarvan maar 2 scholen zullen overbljjven. In elk geval kunnen de banken die zullen blijken over te zijn, elders worden gebruikt. Gedurende de vacantie hebben burgemeester en wethouders enkele schoolbanken in school A wat op laten knappen door afschaven, maar zij weten thans nog niet, hoe op onderwijs- gebied een en ander zal worden afgelost, en wat er in de toekomst zal blijken noodig te zijn. De heer DE JAGER vraagt, of er nu, be- halve deze meubels 00k nog benoodigdheden voor het gymnastieklokaal zullen moeten wor den aangekocht. De VOORZITTER merkt op, dat tegenwoor dig de voorschrifcen op onderwijsgebied zoo wat cm de maand wisselen en dat burgemees ter en wethouders daarom op dit gebied zeer gereservcerd zijn. Zij zullen geen maatregelen nemen, voordat blijkt. dat het noodig is. Wan neer nu reeds voor het inspannen van het gymnastieklokaal werd gczorgd, zou men 00k voor een gymnastlekleeraar moeten zorgen. terwijl het, als we nog afwachten, best moge lijk is, dat er een onderwijzer kan benoemd worden met acte voor gymnastiek. De ver wachting is, dat de school met 1 October a.s. zal kunnen geopend worden en voor het zoover is, zullen den raad nog wel voorstellen hier- over bereiken. De heer DE JAGER neemt dus acte van de toezegging van den voorzitter, dat, alvorens tot het aanschaffen van benoodigdheden voor het gymnastieklokaal wordt o verge gaan, de raad daarover zal worden gehoord. De VOORZITTER zegt dit toe. (Wordt vervolgd). Totaal t iMculruk verboden TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Arnold Wouterus Brons, oud 31 j., jm. en Johanna Jansen, oud 33 j., jd. Jacobus Wiiiemsen, oud 32 j., weduwn. en Charlotte Catharina Kur- vink, oud 36 j., jd. Hendrik Jan Vermaire, oud 23 j., jm. en Janna Suzanna Notebaart, oud 25 j., jd. Pieter Willem Versluijs, oud 28 j., jm. en Johanna Stouthamer, oud 21 j., jd. Reinier de Doelder, oud 30 j., jm. en Adriana Elisa beth Christina Wiihelm, oud 22 j., jd. Geboorten. 13 Aug. Geertruida, d. van Jan Visser en van Maria Elena Johanna de Rijke. Izaak, z. van Hendrik Marinus van Alten en van Jacomina Meesen. 18 Aug. Jannis Adriaan, z. van Laurens Comelis Verhage en van Fran- cina Wilhelmina Maria van Langevelde. Jacoba, d. van Pieter Joosse en van Suzanna Willeboordse. 19 Aug. Johannes Dominicus, z. van Camillus Josephus Warrens en van Marie Josepha Johanna .Daelman. Overlijden. 13 Aug. Pieter Jacobus de Ruij- ter, oud 56 j., echtg. van Janna Maria Drabbe. 16 Aug. Ebrina de Bruijne, oud -55 j.. echtg. van Adriaan Moggre. 17 Aug. Mathilda Ma ria van Hecke, oud 61 j., echtg. van Theophilus Marinus Ferment. 18 Aug. Willemina Kolijn, oud 6 ?n., d. van Sara Janna Kolijn. HOEK. Huwelijks-aangiftcn. 13 Juli. Abraham Toorenaar, oud 27 j., jm. en Catharina Plad- det, oud 22 j., jd. 27 Juli. Jan Buijze, oud 28 j., jm. en Maria Deij, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Juli. Abraham Toorenaar, oud 27 j., jm. en Catharina Pladdet, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Juli. Jan. z. van Jan Helmen- dag en van Woudina Wagenaar. 28 Juli. Leendert, z. van Daniel Riemens en van Suzanna Scheeie. 31 Juli. Maria, d. van Floor van de Velde en van Elisabeth de Groote. Overlijden. 2 Juli. Catharina Kolijn, oud 79 j., wed. van Comelis de Zeeuw De heer DE JAGER merkt naar aanleiding van dit voorstel op, dat bij het ramen van de benoodigde schooimeubeien naar hij vermeent is gerekend op 150 leerlingen. Dit blijkt 00k uit dit voorstel, waar uit de toelichting blijkt, dat gerekend wordt op 75 schoolbanken voor 2 leerlingen ieder. Naar hij vernomen heeft, is het vooruitzicht thans, dat er maar 70 leer lingen de school zullen bezoeken, zoodat er dus een oversehot is aan schooimeubeien. Nu is er echter al geklaagd, dat de schoolbanken in een andere school zoovee! te wenschen overlaten. Is het nu niet mogelijk de schoolbanken die hier zullen blijken overcompleet te zijn, te gebruiken in die andere school. INFLUENZA EN DE GEVOLGEN, Velen hebben tot hun schade ondervonden dat de gevolgen van influenza en griep sora* erger dan de kv/aal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch wor den de teere nierorganen overspannen door ham pogen om de ongewone hoeveelheid onzuiver# stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze inspanning zou uitputting voor- komen. doch hoe zelden wordt die zorg be st-Bed. En deze veiwaarloozing leidt tot ont- steking van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, rheu- matiek, stc-en, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Piilen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloon door vroegere verwaarloozing; hoewel vroeg* behandeling het best is, kan verdere ernstigo ontwikkeling voorkomen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij jevorderde, en ernstige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dank-bare mannen en vrnu- wen hie:- in het land danken hun goede gezond- heid aan tijdige behandeling met Foster's Rug pijn Nieren Piilen. De handteekening van James Foster op rlt verpakking waarliorgt de echtheid. Foster'# Rugpijn Nieren Piilen zijn te Ter Neuzen ver krijgbaar bij Wed. A. v. OverbeekeLeunis, 4 f 1,75 per doos. 88 Prins, „indien gij hier predikant waart, en ik maakte mij aan dronkenschap schul- dig, zoudt gij dan 00k mij censureeren?" En hierop antwoordde Van der Velde: „Ik wensch God voor Uwe Hoogheid ge- durig te bidden, dat gij voor die zonde be- waard moogt blijven, maar indien Uwe Hoogheid, tegen alle vermaningen in, daar- toe toch verviel en God mij de genade gaf, zeker, ik zou 00k U censureeren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2