AL6EMEIK KIEUWS- EN A3VERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. 7341 Woensdag 23 Augustus 1922 70e Jaargang. HIHOERWET. Aanhesteding. BINWENLAND. F E UI LLETo'n^ Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op DinsdaK 5 September 1922, des voormiddags ten ®'/2 ure, ten Raadhuize dier gemeente, in het openbaar trachten aan te besteden De leverantie van de voor het jaar 1923 door de verschillende openbare lagere schoien be- noodigde schoolbehoeften. De voorwaarden der aanbesteding en lijsten van de benoodigde schoolbehoeften liggen ter secretarie ter inzage. Zaamslag, 21 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. EEN NABESCHOUW1NG OVER HET VERBL1JF DER RUSSEN IN DE RESIDENTIE. In de „Politiegids" houdt de met de be- waking van het Or»njehotel tijdens het verbliji der Russische gedelegeerden in Den Haag belast geweest zijnde politie-in- specteur Pool eenige nabetrachtingen over „De Russen in Den Haag". Het was schrijft hij totnutoe niet voorgekomen, dat vertegenwoordigers van Rood-Rusland zich, nog wel met een diplo matic visum, naar ons land zpuden be- geven en het is begrijpelijk, dat de Neder- landsche autoriteiten een bijzondere ver- antwoordelijkheid gevoelden ten opzichte dezer gedelegeerden, die een land ver- tegenwoordigden, welks regiem tot de schrikkelijkste toestanden op maatschappe- lijk en economisch gebied aanleiding had gegeven. Er werd aan de bewaking der Russen bijzondere aandacht gewijd en het zal zeer zeker mede aan deze maatregelen zijn te danken, dat de Russische delegatie gelukkig zonder eenig incident een viertal weken hier te lande heeft kunnen vertoeven. Den 26sten Juni 11. arriveerde de delega tie, 18 man sterk, via BerlijnOldenzaal in den Haag. Van de grens tot de Residentie zorgde de Rijkspolitie voor haar veiligheid en zij droeg die zorgen aan de Haagsche gemeentepolitie over, toen de delegatie haar intrek in het Oranjehotel te Scheve- ningen had genomen. Allereerst was de zorg der politie gericht op de bewaking zelve, die, behalve door geuniformeerde agenten, geschiedde door rechercheurs en agenten met politiehonden, geposteerd rondom den vleugel der Russen. De tweede zorg gold het toezicht op het bezoek aan de delegatie. Teneinde te kun nen nagaan of zich onder de vele bezoe- kers, die zich met allerlei doeleinden tot de leden der delegatie wendden, geen kwaad- willigen bevonden, werd ten opzichte van ieder hunner zooveel mogelijk de identiteit vastgesteld. natuurlijk op een zoo min mo gelijk opvallende wijze. Een derde zorg was de veiligheid der Russen, indien zij zich buiten het hotel be- gaven. Zijzelve wenschten niets Iiever, dan zich te kunnen bewegen, zooals ieder an- De Patient van dokter Vincent. door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) „Maar nu kan ik niet meer zoo haten," hij deed een flinken haal. „Geen kwade ke- rel, die kustwachter. Liet vrouw en kinde- ren achter. "Had hij me nou maar mijn gang laten gaan met die vaten, die Ik aan wal moest brengen. Ik weet nog best, dat ik het beroerd vond om zoo ver met hem te moeten gaan, maar ik moest mijn eigen leven redden." Hij werd in zijn overpeinzingen gestoord door een gerucht in de lange tunnel, die van het „Zeerooversnest" leidde. Omdat er nu geen cipier was, had de dokter de binnendeur niet kunnen grendelen, maar eenvoudig achter zich dicht moeten trek- ken. De deur werd opengeworpen en Ca leb boog zich verheugd naar voren, in de hoop, dat de jongen nu eindelijk gekomen was. Het was echter Leeman Tyzard, die gevolgd door Guyse, evenals hij bepakt en beladen met manden vol etenswaren en dekens, binnentrad. De kapitein schikte der, zonder eenige politioneele bescher- ming. Het kostte in het begin eenige moei- te hen te overtuigen, dat hun positie hier te lande een geheel andere was, dan die der gedelegeerden van andere naties eft dat de Nederlandsche autoriteiten ten slotte voor hun veiligheid verantwoordelijk waren. 1 Ook deze kwestie werd echter tot beider tevredenheid opgelost, zood^t den Russen gelukkig geen haar op het hoofd is ge- krenkt geworden. Het was wel merkwaardig, dat de be- langstelling varrbet publiek voor de Rus sen zeer gering was, doch tevens, dat de Russen zich in hun doen en laten overigens precies gedroegen als de door hen zoo diep verachte bourgeois". Eenigen hunner droegen bij voojkomende gelegenheden smoking of'hoogen hoed, ze gaven af en toe aan enkele bevriende gedelegeerden een dtner of dineerden bij hen, wisselden met autoriteiten en mede-gedelegeerden al lerlei gebruikelijke plichtplegingen enz. en ten opzichte van de* politie waren ze vrien- delijker en voorkomender dan het over- groote deel hunner partijgenooten hier te lande. Uit den aard der zaak had ik menigmaal met de Russen een onderhoud. Het viel mij op, dat er onder hun enkelen waren, die reeds onder het oude regiem een officieele betrekking hadden bekleed. Zij meenden in de droeve omstandigheden, waarin Rusland thans verkeerde, hun land niet beter te kunnen dienen, dan wederom een plaats in te nemgn in de-regeeringslichamen. Zhj hadden de omstandigheden nu ftnmaal ge nomen, zooals ze waren; deze kunnen im- mers niet in een oogenblik veranderd wor- den, dus meenden zij hun ervaring en be- kwaamheden te moeten gebruiken voor het hdfsJ&Ten de welvaart van het nieuwe Rus- land, dat toch immers hun vaderland ge- In het algemeen vonden de Russen (hoe kan het anders) Nederland een welvarend land en het Haagje een voorbeeld van rust, orde en niet te vergeten, van: zinde- lijkheid. Zij zullen wel begrepen hebben, dat de communistische ideeen in een der- gelijke atmospheer geen wortel kunnen schieten en ze zullen eveneens gevoeld hebben al vertelden ze het mij niet - 1 dat het „zonde en jammer" zou zijn, als hier ooit de huidige Russische toestanden tot werkelijkheid zouden worden. GASVOORZIENING OVER GROOTE AFST ANDEN. Geen technische moeilijkheden. In het weekblad „Vraag en Aanbod" van 17 dezer behandelt ingenieur A. C. Koppejan de technische vraagstukken die bij de gasvoorziening over groote afstan- den optreden. 'Dit onderwerp is thans aan de orde van den dag, zoowel wegens de concentratie van gastabrieken, waartoe de minister van Binnenlandsche Zaken de ine- dewerking van Gedeputeerde Staten heeft ingeroepen, als met het oog op aanhangi- ge plannen om een aantal steden in het Zuiden van ons land te voorzien met gas van de cokesovens der Staatsmijnen. Wij ontleenen aan dit artikel het vol- gende De gasvoorziening over afstanden tot 10 K.M. biedt geen bijzondere moeilijkhe den, zoodat modern ingerichte gasfabrie- met kamerovens binnen dien kring steeds in het voordeel zullen zijn. De kokes-ovens zooals die in Zuid-Limburg o.a. bij de mijn „Emma" zijn gevestigd, en ook bij he! hoogovenbedrijf te Velzen worden opge- richt, beschikken als regel over een be- langrijke overmaat van gas als nevenpro- duct. Het lag voor de hand om een afzet te zoeken door gasvoorziening van de om- geving. Wegens de groote beschikbare hoeveelheden is men dikwijls tangewezen op afstanden van vele tientallen kilome ters. Om met betrekkelijk nauwe buislei- dingen te kunnen volstaan, is het noodig om den gasdruk tot enkele atmosfeeren op te voeren. Voor afstanden boven 50 K.M. komen drukken tot 30 atmosfeeren in aanmerking, maar gewoonlijk gaat men niet zoo hoog en schakelt Iiever eenige persinstallaties in de leiding, zoodat het transport in een overcenkomstig aantal trappen plaats heeft. Het is daarmede mogelijk bij gelijke buisdiameters en gelijk arbeidsvermogen voor het samenpersen, meer gas te trans- porteeren of omgekeerd voor dezelfde hoe- veelheid gas kleinere buisdiameters (of klei nere pompen) te kiezen. Vroeger dacht men, 'dat het sterk samen persen van gas de kwaliteit zou benadeelen (consendatie van koolwaterstoffen), doch dit bedraagt slechts enkele procenten van de calorische waarde voor rijke gassen, en vervalt geheel en al bij de gassen, welke arm aan koolwaterstoffen zijn. Het gas nu de moderne gasfabrieken bevat zeer wei- nig koolwaterstoffen en deze worden er bij de cokesovens zelfs nog uitgewassen (benzolwasschers). Voor gasleidingen over betrekkelijk ge- ringe afstanden kunnen gietijzers of stalen naadlooze buizen met de gewone sokver- bindingen, met lood en striktouw afgedicht, toegepast worden. Boven 2 atmosfeeren komen ook wel flensverbindingen voor met ingedraaic'e groever en klingeritpakking of volgens Amerikaansch voorbeeld over- schuifmoffen met gummidichting. Voor al- le drukken kunnen ook schroefdraadverbin- dingen gebruikt worden, terwijl in den laaisien tijd stalen buizen veel autogeen aan elkaar worden gelascht, hetzij stomp of nog met een soort sokverbinding. Daar- bij zijn de gasverliezen aanmerkelijk klei- ner dan bij de gewone verbindingen. De stalen buizen worden vooral toegepast voor zeer hoogen druk en in grond, welke aan zakkingen onderhevig is, zooals bijv. in de mijndistricten of in stappen bod em. De gietijzeren bujzen worden in- en uit- '.vencllg geasfalTeerd, de stalen buizen bo- vendien omwikkeld met in heete asfalt gedrenkte juteband ter bescherming tegen beschadiging. Het gasverlies kan bij de toepassing van gewone sokverbindingen voor drukken tot 0.4 atmosfeer practisch na eenige bedrijfs- jaren gesteld worden op ca. 1 kub. M. per kilometerbuis en per uur, vrijwel onaf- hankelijk van den buisdiameter. Voor druk ken tot 2 atmosfeer zal dit verlies reeds p a 3 kub. M. zijn en stijgt verder onge- veer evenredig met den wortel uit de druk ken. Teneinde een vergelijking. te kunnen malien van de bedrijfskosten eener gas voorziening over groote afstanden met de transportkosten der benoodigde kolen voor gasfabricage ter plaatse van gebruik, geeft de schrijver nog een berekening van de vereischte buisdiameters, van de gasver liezen en van het arbeidsvermogen voor de perspompen. Om een zekere hoeveelheid ookesovengas op een druk van 4 atmosfee ren te brengen, blijkt 10 pet. van die hoe veelheid noodig te zijn bij samennersen door middel van gasmotoren, zoodat 90 pet. voor transport overblijft. Aan het slot van zijn artikel komt de heer Koppeian tot de conclusie, dat althans technisch er geen moeilijkheden bestaan om desnoods geheel Nederland van uit een centraal punt van gas te voorzien. Economisch zal het wel voordeeliger blij- ken te zijn de verschillende groote gasfa brieken en verscheidene middelmatige, goed ingerichte of nogal afgelegen fabrie- ken te laten bestaan, maar de tijd is toch werkelijk rijp om althans een begin te maken met de gasvoorziening over groo te afstanden. HET GEVAAR VAN INKOOPEN IN DUITSCHLAND. De Duitsche „Kriminal Polizei" wed ijvert met de Belgische bezetting in het aanhouden en overbrengen naar Aken van personen, die niet in het bezit zijn van de vereischte papieren, om zich in Duitsch- l'and te bewegen. Het oog der Duitsche politie is scherp en wordt steeds scherper, hoe meer marken voor een Holiandscften gulden te koop zijn. De boeten bedragen alles op den grond, terwijl de dokter zorg- op de deur deed. Caleb sloeg hen gade, zonder zooals ge- vuldig den ketting woonlijk te grinniken en zonder een woord te zeggen, tot de beide mannen naar vo ren kwamen en in den lichtkring stonden van de scheepslantaarn, die tevergeefs trachtte het gewelf te verlichten. Toen vroeg hij eindelijk: „Waar is Zebby?" „Die is nog niet gekomen," antwoordde Leeman Tyzard, die uiterst zenuwachtig was. „Niet gekomen? Ik heb hem toch be- volen om te komen. Het is niets voor den jongen om aan het muiten teslaanEn Caleb ging kaarsrecht zitten, iedere vezel van zijn krachtige gestalte scheen onver- biddellijk antwoord te eischen. De dokter schraapte zijn keel eens, keek zijn ouden bloedverwant smeekend aan, waarop Guyse zijn lippen smadelijk krulde. Hij was zelf ook van streek gebracht, maar dezen muinmie vreesde hij toch niet. „Zebby werd gisteren gewond door de bergstorting," kwam eindelijk aarzelend het antwoord. „Dat is Zacharius Pilcher vandaag komen vertellen. Alles is mislukt en niemand werd gewond, behalve de jon gen. Het zal wel zijn eigen schulfd zijn; waarschijnlijk heeft hij het teeken te vroeg gegeven en is den anderen vooruit gegaan. Het lijkt waarachtig wel, of hij het met opzet heeft gedaan. Ik heb niet veel van Zacharius Pilcher begrepen en hij wist er zelf ook niet veel van, omdat hij bezig was met de boot te bezorgen, toen het ge- beurde, en we hebben nocn hem, noch zijn vrouw in ons vertrouwen genomen." De patriarch had gedurende dit verhaal een rechterlijke houding aangenomen. Zijn rozig gezicht, omlijst door de ruige lange manen maakten, volgens Guyse, dat hij soms 2000 marken en meer. Een heer uit Nieuwenhagen had zich met twee zoonties te Aken in nieuwe kleeren gestoken. On- derweg op de terugreis, in de electrische tram moest het drietal uitstfeppen. De klee ren inoesten teruggegeven worden en een hooge som moesl aan boete worden be- taald. Een huisvader had voor zich, zijn vrouw en zoonv nieuwe schoenen ge- kocht. Aan Pannerheide moest het drietal de schoenen uittrekken en eenige dui- zenden marken boete betalen. "Een inwo- ner van een Hollandsche grensgemeente, een Duitscher, werd bij Aken aangehou- den. Niet alleen werd hij opgeslcten, maar bovendien ook mishandeld. Van de mis- handeling deed hij aangifte bii de Duit sche justitie. Wie in Aken door de Belgen gevangen wordt gezet, geniet tevens het voorrecht gedurende zijn gevangenschap te mogen schrobben en allerlei corveewerk te verrichten. "De boeten zijn totaal willte- keurig. De meesten krifgen geen bewijs van betaling; trouwens daar vragen ze ook niet naar, blii als ze zijn weg te kun nen komen. Een paar inwoners van Eifgels- hoven zijn ook eenige dagen in de kost geweest bij de Belgen. Over de behande- ling zijn ze niet bijzonder te spreken. "Een dame werd nabii Laurensberg aangehou- den. ze werd gevisiteerd en bad een blou se, pas gekocht in Aken, bij zich. Het von- nis luidde ,,einsperren of 8000 mark boe te. De dame besloot bet laatste, maar ze had slechts guldens. 'Een cafehouder in de buurt ontfermde zich over de dame; hij wisselde haar guldens in voor 200 mark. De koers was ruim 300. 't Werd een dure blouse voor de dame. Hbl. BEZU1N1G1NG MET 9 TON. Naar de Tel. verneemt wordt op het Ministerie van Buitenl. Zaken de laatste hand gelegd aan de ontwerp-begrooting voor 1923, waarop ongeveer 900.000 be- zuinigd zal worden. Deze bezuiniging maakt veel ingrijpende veranderingen noodzakelijk, en naar ons ter oore kwam zal o.a. voorgesteld worden het instituui der militaire attache's op te heffen, alsook dat der handels-attache's. De economische berichten, die ten dienste der consulaire en diplomatieke vertegen woordigers door het Departement van Buiteniandsche Zaken worden uitgegeven, zullen ophouden te verschijnen. Daar binnenkort de huur verstreken zal zijn van het pand aan het Bezuidenhout, waar de afdeeling „Economische Zaken" is ondergebracht, zal getracht worden deze afdeeling wederom onder te brengen in het gebouw aan het Plein, ofschoon hieraan vele moeilijkheden verbonden zouden zijn. In den consulairen dienst worden ver schillende wijzigingen voorgesteld, terwijl waarschijnlijk de consulaten te Parijs en Antwerpen zullen worden opgeheven. Tevens vernemen wij, dat overwogen wordt den gezantschapspost te Sofia op te heffen en de Nederlandsche belangen in Bulgarije te laten behartigen vanuit een der posten in een der omliggende rijken. DE KABINETSCRISIS. De Nieuwe Haagsche Ct. verneemt, dat de anti-rev. Kamerclub als resultaat van haar besprekingen te 's-Gravenhage en te Bazei een aantal bedenkingen ter kennis van den kabinetsformateur "Vieeft gebracht naar aanleiding van het door hem voorge- stelde program. Deze opmerkingen houden hoofdzakelijk verband met de wenschen van het program van actie van de anti-rev. partij voor de jongste verkiezingen en met de vraag, hoe men geraken zal tot de ge- wiide bezuinigingen. Naar het blad ter oore kwam, zal de heer Ruys de Beerenbrouck in den loop van de ze week met de leiders van de rechtsche groepen conferecren over den inhoud van zijn program elTde daartegen ingebrachte bedenkingen. Van anti-revolutionaire zijde deelt men aan het Hbl. mee: itj i.s leek op een van die oud-Engelsche pren- ten. „Gaat de jongen dood?" vroeg de oude, uiterlijk kalm. „Zacharius beweert van neen. Lynne heeft hem behandeld en is vanmorgen weer naar de hut gegaan. Maar dat zegt niets." Dokter Tyzarxi kon niet nalaten om nog gauw even af te geven op zijn mededinger. Caleb knikte begrijpend en voor de eer- ste maal richtte hij zijn blik op Guyse en begon tegelijkertijd te grinniken, iets waaraan de kapitein zoo zeer het land had. „Nu heeren, er zijn nog altijd dingen, die mij niet volkomen helder zijn", klonk luid zijn stem door het gewelf. „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, dus ik ver- wachtte wel eenigszins dat mijn dierbare bloedverwant Leeman mij naar bed zou helpen. Maar, wat u nu betreft, kapitein. Van u had ik nu heusch niet zooveel har- telijkheid verwacht, omdat u er nu niets meer mee w'innen kunt." En weer begon hij te lachen. Maar nu kon Guyse, die dien dag toch al zooveel had uitgestaan, zich niet meer goed houden. „Scheid in Godsnaam uit met dat gegrinnik," barstte hij verwoed los. „Jij met je stomme "val en je idioten jongen hebt den heelen boel in "de war gestuurd. Morgen of overmor^en worden we door de politie ingepikt. En nu zul len we ons hier verschuilen, tot we er veilig vandoor kunnen gaan." Caleb Tyzard werd nu plotseling heel beleefd en hield daarmee zijn bezoekers Naar in parlementaire kringen verluidt is een spoeuige opiossing van de kabinets- crisis met te verwachten. Het regeermgs- program, gelijk dit aan de rec'ntscne grue- pen is voorgelegd, moet op verscniuende teden der drie rracties een onbevredigen- deu indruk hebben gemaakt; aan veelheid van wetsvoorstellen schijnt het met te ont- breken, als waren de verlanglijstjes der verschillende candidaat-ministcrs samen- gevoegd; wel wordt gemist een groote ge- dachte eii een vaste lijn voor den zwaren tijd, dien ook ons land tegemoet gaat. Men wenscht met name bij de anti-revolutioiiai- ren hun program van actie spreekt het trouwens uit geen deelneming aan en geen samenwerking met de regeering, cen- zij volkomen klaarheid en overeenstemming op de hoofdpunien is verkregen, zoowel tusschen het te vormen kabinet en de Ka merclub als tusschen de drie rechtsche groepen onderling. De hoefijzerredacteur van het Hbl. merkt op, dat het bericht van de Nieuwe Haag sche Ct. een bevestiginjg is van wat hij onlangs schreef, n.l. dat de politieke positie vooral wat de bezuiniging betreft, be- heerscht wordt door den heer Colijn. Dat het Ministerie niet ook reeds zelf een bezuinigingsplan had, heeft hij nooit be- weerd; hijl 'd eelde slechts mee dat de verlangens van den heer Colijn, en wat het bedrag, en, vooral, wat de waarbor- gen voor spoedige en ingrijpende bezuini ging betreft, heel wat verder gingen dan de voornemens van het Kabinet. Hij bevestigt overigens het bericht van het anti-revolutionnaire blad, dat de lei ders der drie rechtsche fracties deze week een conference met Minister Ruys zullen hebben. De drie fracties zullen in deze besprekin gen worden vertegenwoordigd door de heeren Nolens, Schokking en De Monte Ver Loren. De heeren Colijn en Rutgers zijn in het buitenland. L HET VLIEGEN BOVEN BEBOUWDE PLAATSEN. De minister van Waterstaat brengt ter algemeene kennis, dat in zijn bekendma- king van 2 Sept. 1920, een wijziging is gebracht. Punt d onder I moet vooriaan gelezen worden als voligt: „Boven de bebouwde kom van gemeen- ten mag niet worderr gevlogen, tenzij op zoodanige hoogte, dat het steeds moge lijk is om met gestopten motor in glij- vlucht buiten die bebouwde kom te lan- den; in ieder geval zal boven de bebouw de kom eener gemeente niet op minder dan 400 M. hoogte boven den grond mo gen worden gevlogen. Boven menschen- verzamelingen mag niet worden gevlogen, tenzij op zoodanige hoogte, dat het steeds mogelijk is om met gestopten mo*or in glijvlucht buiten de menigte te Ian den. Boven de bebouwde kom van gemeenten en boven menschenverzamelingen mogen geen kunstvluchten worden gedaarj. DE SAMENWERKING DER SPOOR- WEGORGANISATIES. Naar aanleiding van het bericht, mel- dende den grondslag waarop de samen werking tusschen de verschillende orga- nisaties van spoorwegpersoneel was tot stand gekomen, deelt men aan de Maas- bode het volgende mede: Het spreekt van zelf en van de Katho- lieke organisatie kan niet anders worden verwaciit dat daden van verstrekkende beteekenis niet gesteld zullen worden al- vorens, geheel in overeenstemming met de statuien, een wettig besluit aaartoe genomen zal zijn. Dat St. Raphael tot een beslissing zal komen, welke voor een Katholieke ver- eeniging niet oirbaar moet worden geac.it, kan als uitgesloten worden beschouwd,' WON1NGBOUW. Bij min. beschikking. is gezien de K. B. van onderscheidene dagteekeningen •J zichtbaar voor den gek. Hij vouwde zijn handen samen en keek den spreker vol belangstelling aan, blijkbaar speeide hij den wellevenden gastheer. „Het zal mij een genoegen zijn om uw verblijf ten mijnent zoo aangenaam moge lijk te maken. En ik hoop niet, dat iiet van korten duur zal zijn. Ik ben smokke- laar van beroep, zoo u weet, en voel niet veel sympathie voor de wetten, maar eer u gebruik maken zult van mijn gastvrij- heid, is het misschien beter, dat ik u mededeel, dat ik ditmaal aan de zijde van de mannen der wet sta. U hebt aan mij, Caleb Tyzard te danken, dat u hierheen hebt moeten vluchten. Weet dat wel." „Wat voor onzin sla je nu uit?" vroeg Guyse ruw. „Als ik toch denken kon, dat je "mij voor den gek hebt gehouden, dan zou ik je den nek omdraaien." „Ja, dat zult u dan moeten doen...., als u dat kunt tenminste," antwoordde de oude man op denzelfden spottend-schert- senden toon, die Leeman Tyzard deed sid- deren van schrik, maar Guyse des te meer prikkelde. „Met mijn goedvinden heeft Zebby het leven gered van hen, die u wilde dooden, en ik gaf mijn toestemming daartoe, omdat hij er mij om smeekte. Het meisje, uw voornaamste slachtoffer, was vriendelijk tegen hem geweest, en het schijnt, dat het kind dol op haar was. Ja, Zebby heeft mij doen inzien, hoe ver- keerd ik handelde, en daarom kwam ik terug op den koop, die u met mij had willen sluiten, kapitein. De jongen heeft ons gesprek afgeluisterd en zwoer, dat hij nooit een cent van het bloedgeld zou aanraken." Guyse kwam dichter naar het komt'oor toe, maar Caleb scheen er niet op te ietten. „Toen ik eens nagedacht had, kapitein, voelde ik nu juist niet, dat mijn sympathie voor u grooter was geworden. Foei, om zoo 'n ouden grijsaard als ik nog tot een misdaad te willen brengen aari het eind van zijn leven. Ik geloof per slot ook niet, dat het geld mij zoo in de ver- leiding bracht, als het denkbeelk! om nu eindelijk mijn beroemde val eens te kun nen probeeren, die ik tachtig jaar ge- leden geoonstrueerd had. Daarom besloot ik ten langen leste, dat ik de proef toch zou nemen, jnaar dat niemand eenig let- sel zou krijgen. En dat is r.u gebeurd en nu is het ventje gekwetst, dat mijn zonneschijntje is geweest, sinds hij zoo'n beetje kon rondscharrelen. Die rekening moet ook nog tusschen ons vereffend wor den, kapitein." Guyse kwam een stap nader, zoodat hij reuzengroot, vlak naast de ineengedoken gestalte bij het komfoor stond, zijn knap gezicht was door woede verwrongen, zijn oogen fonkelden. „Dan zullen we dat nu doen," donder- de hij, rondkijkende naar een wapen en zich bukkende naar een stuk hout, dat op den grond lag. „Daarmede zal ik je de hersens inslaan." „Om Godswil, wees voorzichtig," een rauwe kreet van Leeman Tyzard weerklonk in het gewelf. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEL'ZEN maken bekend, dat het verzoek van HUIBREGT RIBBENS te Ter Neuzen, om op het perceel, ka- dastraal bekend in sectie K, No. 45 een bewaarplaats voor petroleum en gasoline te mogen oprmhten door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, 21 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. HU1Z1NGA. De Secretaris, B. 1. ZONNEVIJLLE. b'pyp" r. Tav

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1