"8EM EN6DE~BERICHTEN. zending van materieel geen al te groote militaire beteekenis. Bovendien worden dc op een hoop gedreven republikeinen steeds stoutmoediger en roekeloozer. Dit blijkt uit hun overval op Dundalk waar zij een aantal Vrijstaters krijgsgevangen maakten, die in verzekerde bewaring worden ge- houden De rebellen maakten van hun macht in Dundalk gebruik om alle banken te plunderen en de beschikbare gelden te rooven. Nadat dit was geschied, maakten zij zich meester van een spoortrein, die in het station gereed stond, laadden daarin schiet- voorraad en vertrokken in zuidelijke rich- ting. Alle bruggen en kunstwerken, die zij passeerden, werden verwoest om een vervolging onmogelijk te maken. Zoo kwa- men zij naar Drogheda, dat zij thans heb- ben bezet. De lersche regeering heeft een scherpe censuur ingevoerd, zoodat slechts weinig nieuws doorkomt. De correspondent van de Daily Chroni cle te Cork beschrijft de vlucht van het rebeliengarnizoenTe Cork waren eenige dagen geleden nog de ongeregelde troepen baas. De bevolking leefde in angst en vreezezij verwachtte gedurende vele da gen in de stad te zullen zijn opgesfoten. Na in twee gevechten in de buitenwijken der stad te zijn verslagen, verloren de re bellen den moed en vluchtten overhaast. In Cork zelf is nauwelijks een schot gelost. Volgens hun gewoonte staken de rebellen alle politie- en militaire kazernes inbrand en poogden met ontplofbare stoffen scha- de aan te richten. De mijnen ontploften met ontzaglijke knallen, doch zij waren zoo haastig gelegd, dat zij weinig uitwerking hadden. De terugtocht der rebellen ten getale van vijfhonderd was wanordelijk. Zij vluchtten in alle richtingen, sommigen in auto's, motorlorries en vrachtwagens, anderen te paard. De Vrijstaters rukken verder op en zijn bezig Killarney te omsingelen, waar de rebellen de groote toeristenhotels bezet houden. POSTZEOELS. Ter eere van de geslaagde vlucht naar Brazilie door twee Portugeesche vliegers, geeft Portugal een serie postzegels uit met portretten van de beide naties, en een schip uit den tijd van Alvares Cabral, waarmee het zeggen wil, dat Portugeesche stuurlieden de eersten waren, die Brazilie bereikten, zoowel ter zee, als door de lucht. Er zal een nieuwe serie Egyptische post zegels met de beeltenis van Koning Fuad I worden uitgegeven. Malta heeft ter herinnering aan de ver- leening van zelfbestuur door Engeland twee nieuwe series postzegels uitgegeven, een van de waarde beneden 1 shilling, de andere die van 1 shilling tot 1 pond ster ling. Die beneden 1 shilling vertoont als hoofdmotief het beeld van Melita, de be- schermgodin van het eiland, die van 1 shilling tot 1 pond de classieke figuren van Melita en Britannia, elkander om armend, terwijl de laatste een olijftak in de hand houdt. OVERREDEN. Te Delft werd Zaterdagavond op den Rotterdamschen weg nabij den overslag het 6jarige Weensche knaapje Bruno Kot tek door een woest rijdende automobllist overreden en. gedood. 't Kind was acht dagen te voren tot herstel van gezondheid hier te lande gekomen. Met anderhalfjarig kind van FS te Maastricht is Maandag door een bier- wagen overreden. De kleine werd dood opgenomen. GESTPKEN. De politie te Oude Pekela heeft in be- wustelcozen toestand aangetroffen den ar- beider B. De man bleek op verschiller.de plaatsen met een mes te zijn gestoken. De daders zijn nog niet opgespoord. IN AANRAKING MET EEN ELECTRI- SCHEN DRAAD. Een ongeveer 15-jarig zoontje van den heer De V. uit Wetsperkirspel klom Maan- dagfniddag tot het "vangen van een duif in een paai van het Prov. electrisch net Na het diertje tusschen zijne kleedingstuk- ken gestoken te hebben, kwam hij in aanraking met een electrischen draad en viel ernstig verbrand op den grond. Een dokter die onmiddellijk aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. De duif leefde nog. TRAGISCtf. •George Gunningham, een visscher uit Lancaster, is op een bijzonder tragische wijze om het leven gekomen. Hij bevond zich in een roeibootje op de Lune, toen hij plotseling bemerkte, dat hij zich in de onmiddellijke nabijheid van een groot stoomschip bevond, dat uit de tegenover- gestelde richting was genaderd. Om een botsing te vermijden, sprong Gunningham, die uitstekend zwemmen kon, te -water, om op deze wijze den oever te bereiken. Op vijf meter afstand van den wal ge komen, begaven zijn krachten hem, en hij verdronk. EEN HUWELIJK IN BADCOSTUUM. Uit Amerika bereikte ons kort geleden een bericht omtrent een huwe'ijksweds'rijd, en „Central News" seint uit datzeifde land der onbegrersde mogelijkheden het verhaal van een huwelijk, dat zoo mogelijk op nog onsmakelijker wijze is gesloten. De reve- vend Thomas J. Irwin te Lawton in Ok lahoma heeft er namelijk geen bezwaar in gezien, om, gekleed in een badpakie, een zwembassin binnen te stappen, en daar een heer en dame te trouwen, die eveneens costuums droegen, die wel bij de plaats, doch niet bij de gelegenheid pasten. Dit schijnt dan ook te bar geweest te zijn voor de overigens voor geen geruchtje vervaarde Yankees, en de heer Irwin werd, niet geheel ten onrechte, uit zijn ambt on|- zet. DE PARIJSCHE „REIN£S" AFGESCHAFT. Parijs, zal, naar de „Times-oorrespondent akiaar meldt, geen nieuwe „reine des rei- nes" krijgen. Dit opzienbare besluit is me- degedeeld door het Parijsche comite des Fetes op een banket, gegeven ter eere vac de bevallige waardigheids bekleedster van dit jaar mile. Cron, die, zooals men zich zal herinneren tot den troon werd verheven, nadat de oorspronkelijke konin- gin van dit jaar mile. Buchet daarvan ver-i vallen was verktaard. Naar verluidt is dit besluit genomen in verband met de oms'andigheid, dat de „ko- ninginnen", die uit den werkenden stand worden gekozen, zich na het neerleggen van deze waardigheid meestal te gced acn- ten voor hun vroegere werkzaamheden en dat zij, die eertijds handige naaisters of smaakvolle modistes waren, er dan de voorkeur aan geven, als „ster" van de zooveelste grootle te schitt^ren bij een filmtroep, of een twijfelachtige loopbaan als actrice aan te vangen. Het geheele Mi-careme carnaval zal tot het verleden behooren. In plaats daarvan zullen historische optochten en feesten in het Bois de Boulogne plaats hebben, als hulde aan de nijverheid. STIERENVECHTERS VEROORDEELD. Vier matadors, die op verzoek van de vereeniging tot bestrijding van dierenmis- handeling gerechtelijk werden vervolgd, zijn te Bordeaux veroordeeld tot een boete van 15 francs (sub. 1 dag hechtenis) en tot het betalen van duizend francs aan genoemde vereeniging, wegens het dooden van vier stieren tijdens een stierengevecht te Bordeaux, den Hen Juli jl. De personen, die het feest hadden ge- organiseerd, werden ook tot duizend francs boete veroordeeld, doch de recettes, wel- ke zij hadden gemaakt, overtroffen verre dit bedrag. GEVAAR VOOR ELECTRISCHE LAMPEN. Wij lezen in het Hbl, het volgende „in- gezonden stuk": Herhaaldelijk lezende van ongelukken, veroorzaakt door het aanraken van den stroomvoerenden buitendraad van lamp- houders en lampen, neem ik de vrijheid de aandacht te vestigen op het feit, dat bij bajonetlamphouders de buitenwand van almphouder en lamp stroomvrij is, dus zijn ongelukken daardoor onmogelijk. Het verbaast mij daarom, dat deskundi- gen bij al hun voorschriften (en dat zijn ei heel wat) nooit geijverd hebben voor het verbod van gebruik van schroeffittings. Mocht ik het mis hebben, geef ik gaar- ne mijn meening voor beter. Bedankt voor de plaatsruimte. 5 Aug. 1922. Leek. [Het is waar, dat bij goede bajonetfit- tings de buitenwand stroomvrij is bij schroeffittings is dit niet zoo. Wel echter behoort de schroeffitting naar buiten be- schermd te worden door een porseieinen mantel. Is deze lang genoeg, zoodat de koperen lampvoet er geheel in verdwijnt, dan is er geen gevaar. Voorschriften moe- ten dus hierop slaan. In het ook voor leeken zoo buitenge- woon leerrijke Veiligheidsmuseum kan men dit zien, Door de groote uitbreiding van de electriciteit in de oorlogsjaren heeft men echter nog wel hier en daar zich met te tekorte porseieinen beschermers be- holpen. Red. Hbld.] EEN EIGENAARDIGE TERECHT- ZITTING. Frederich George Tebbuck, die reeds twintig jaar geheel verlarpd is en al dien tijd bedlegerig was, werd, naar de „Daily Mail" meldt, dezer dagen voor den politie- rechter te Hove nabij Brighton gedaagd, om zich te verantwoorden wegens het ver- krijgen van een crediet ten bedrage van honderd pd. St., niettegenstaande hij in staat van faillissement verkeert. In ver band met zijn toestand kon de beklaagde zich niet naar de terechtzitting begeven. Dit was echter geen bezwaar voor den rechter, die besloot de zitting in de zieken- kamer van Tebbuck te doen plaats hebben. Het geheele gerecht met politiebeambten getuigen en verslaggevers verdrong zich bonderdag in de ziekenkamer. Tebbuck, oie te bed lag, beantwoordde de hem ge- stelde vrage'n op fluisterenden, nauwelijks hoorbaren toon. Zijn docter was bij het onderhoud tegenwoordig. De ambtenaar van het Openbaar Mini slerie verklaarde, dat de zaak aanhangig was gemaakt om het publiek te toonen, oat men de menschen niet mag bedriegen, ook al is men bedlegerig. GEHEIMZINNIGE MOORD-AFFAIRE. Voor de rechtbank te Dresden zal bin- nenkort het proces beginnen tegen den voormaligen luitenant Hans Heinrich Not- zold, die er van beschuldigd wordt zijn schoonmama te hebben willen vermoorden. De luitenant was de aangenomen zoon van de zeer rijke weduwe van den brou- werij-eigenaar Burstinghaus, die te Bries- nitz, bij Dresden, op een villa woont. De weduwe had medelijden met den jongen, die alleen op de wereld stond en liet hem opvoeden met haar eigen kinderen. Zij was opgetogen, toen de luitenant verliefd werd op haardochter, met wie Notzold later huwde. Hij werd door Ujn schoon- moeder rijkelijk van geld voorzien, maar kwam altijd te kort, en dientengevolge vat- te hij het plan op, mevrouw Burstinghaus uit den weg te laten ruimen, om in het bezit te komen van haar vermogen. Hij stelde zich in Februari te Berlijn in ver- binding met twee jongelui van ongunstige reputatie. Hij voorzag dit tweetal can geld en beloofde ze 250.000 mark, indien zij zijn schoonmoeder naar de andere we reld zouden helpen. Het tweetal Willy Ruda en Heuskel, stemden er in toe het gruwelijke plannen uit te voeren, maar be- dachten zich en gaven de politie kennis van Notzold's plan. Op 22 Februari reis- den Notzold en Heuskel naar Dresden, op den voet gevolgd door een commissa- ris van politie. Ruda, die door Nothold uit het komplot was geweerd, had intus- schen de politie gewaarschuwd. In Dresden gingen Notzold en Heuskel naar de villa. Afgesproken werd, dat de eerste des avonds met twee dames zou thuis komen en met een dame weer zou vertrekken. Heuskel moest dan de achter- blijvende met een scheermes dooden. Toen Notzold aan Heuskel geld gaf om naar Nederland te vluchten, werd hij gearre- steerd. Hij ontkent, plan te hebben genad me vrouw Burstinghaus te vermoorden. Dit plan was integendeel van de twee Ber- lijnsche jongelui uitgegaan. EEN WARMEBRON. Uit den steenachtigen bodem bij het bruggehoofd van de Eiisabethbrug te Boe- da (Hongarije) ontspringt sedert langen tijd een warme bron die door de plaatse- lijke bevolking met succes tegen aller- lei kwalen aangewend wordt. Bij fundee- ringswerk aan de brug begon het water met zoodanige kracht op te spuiten, dat het eerste beteugeld moest worden eer de werkzaamheden konden worden voort- gezet. Tot het vorige jaar was het gebruik het bronwater voor ieder vnj, toen 1NDERHAAST GETROUWD. Een telegram uit Elkion (Maryland) van zijn balneologen het echter gaan onder- zoeken. Het bleek dat de bron per dag circa 40.000 liter water geeft, dat lythium- houdend en sterk radioactief is en daarom voor nierziekten en gecombineerd met Kar!sbader-zout ook voor maagziekten uit stekend geacht wordt. Het gevolg hiervan is geweest, dat de stedelijke overheid de bron is gaan exploiteeren en bij het brug- genhoofd een paviljoen heeft laten bou- wen, dat dagelijks door duizenden be- zocht wordt. Er zal nu een vaste drinkhal worden gebouwd. Bij de exploitatie van de bron doet zich het gebrek aan flesschen zeer sterk ge- voelen. Er is in Hongarije maar een glas- fabriek, die echter slechts literfliesschen kan leveren, de flesschen die men noodig heeft moeten dus uit Tsjecho-Slowakije ko men en dat kan niet in verband met de valuta. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd met een Engelsche consortium over den uitvoer van het water naar Enge land en zijne kolonien. EEN FORTUINLIJKE MEESTER- KNECHT. Bij de gehouden trekking van de lee- ning voor de verwoeste gebieden viel de prijs van een millioen francs op serie 49420 No. 10. De gelukkige winnaar is een meesterknecht van de uutofabriek te Namen. AUTOBANDIETEN IN NEW-YORK. Aan de „Chicago Tribune" wordt uit New York gemeld, dat aldaar een verwoe- de schietpartij heeft plaats gehad als ge volg van een ruzie op straat. Vier man- nen kregen met drie andere personen op straat ongenoegen. De eerstgenoemden trokken tenslotte revolvers en schoten hun tegenstanders neer. Op het geluid der schoten kwamen een aantal arbeiders uit nabijgelegen straten toesneilen en toen de daders zagen, dat ze gegrepen zouden wor den, namen ze in een particulieren auto de vlucht, van waaruit ze blindelings schoten losten op de hen achtervolgende menigte, Daarbij werden nog zes perso nen, waaronder een meisje, getroffen. Een der gewonden is stervend! TE GROOTE EMOTIE Een man uit Nissan, in het Fransche de- partement Herault, reisde dezer dagen met zijn vrouw naar het Noorden, waar hun zoon in een der groote veldslagen uit den oorlog was gesneuveld en vervolgens voor- loopig begraven. De ouders zouden de opgraving van het lijk bijwonen en het stoffelijk overschot van hun kind meene- men naar hun woonplaats. Toen de opgraving echter plaats vond, werd de arme moeder door een beroerte getroffen, zoodat ze op de plaats dood bleef. Thans is de man naar zijn dorp terug- gekeerd met de lijken van vrouw en kind... HITTE IN NOORD-CHINA. In Noord-China, vooral in de omgevmg van Tientsin, heerscht sinds geruimen tijd een vreeselijke hitte. Tegen het einde der vorige week was die zoo verschrikkelijk, dat de inlandsche „riksja-mannen" in grooten getale -dood voor hun karretjes neervielen. Tot cvermaat van ramp komen in de om- geving van Tientsin tal van cholerageval- len voor. „SIAMEESCHE" TWEELINGEN. Te Seydney (Australie) werden „Siamee- sche" tweelingen geboren, die echter kort* na de geboorte overleden. BESTRIJDING VAN HET VLEKTYRHUS GEVAAR IN ZWEDEN. De autoriteiten van den Zweedschen ge-# zondheidsdienst hebben oniniddellijx maat- regelen genomen om tegen te gaan dat de in het Noorden heerschende vlektyphus over de grens zal worden gebracht. De voornaamste drager van ziektekiemen zijn de zwervende Lappen, die bijna alien met ongedierte behept zijn. Men vermoedt dan ook dat een groot gedeelte der Lap- penbevolking aan de vlektyphus zal be- zwijken. Om een overbrengen van de epidemic te verhinderen zullen de verschillende troe pen met hun rer.dieren geisoleerd wor- deen en zal hun de toegang tot het land eerst na het verblijf in quarantine ge durende een bepaalden tijd worden toege- Saan" SARAH BERNHARDT NAAR ZWITSERLAND. De onvermoeide bijna SOjarige" actrice Sarah Bernhardt heeft plan eeh tournee door Zwitseriand te maken. Zij bereidt zich thans voor op haar optreden in 2 nieuwe rollen, in een stuk van Maurice Rostand, Sphynx du Desert en een Evarol in een juist voltooid stuk van Sascha Guitry. ONTPLOFF1NG TE NEW-YORK. In de haven van New-York is Vrijdag na een ontploffing een sleepboot omge- slagen. Twee personen werden bij de ontploiimg gedood. ALS MEN t)M 12 UUR EET, dan zijn bananen om kwart voor 2 ver- teerd, rijpe peeren en bloemkool om 2 uur, tomaten om o minuten over 2, boo- nen en appeltjes om half 3, aardbeien en sinaasappels om kwart voor 3, enz. Spek wordt pas naar beneden doorgege- ven om 20 minuten over 5. Men geve zwaar-zieken dus geen maal tje spek. KORTSLUITING IN EEN ELECTRISCHE CENTRALE- In de electriciteitsfabriek Leuna te Maag- denburg ontstond Vrijdag kortsluiting, ten gevolge waarvan tien arbeiders gewond werden. aan de .Chicago Tribune" meldt: „Miss Peggy Udell, een actrice uit New-York, j heeft" haar proces gewonnen tegen den I jongen millionnair uit Philadelphia, John W. Montgomery, die beweerde, dat hij zoo dronken was, toen hij miss Udell trouwde, dat het huwelijk niet geldig kon zijn. De rechtbank besliste echter, dat het huwelijk wel geidig is en dat de rijke jonge man de wettige echtgenoot is van de jonge actrice, die er voor gestreden heeft om haar positie j als zijn vrouw te handhaven. Het huwelijk was een der sensaties in het begin van het jaar. j Montgomery en de actrice hadden den avond doorgebracht. In de vroege morgen- uren van 26 Januari gingen zij per auto naar Elkton en wekten daar een dominc\ die het paar trouwde. Montgomery keerde naar Philadelphia terug. Zijn moeder nam hem onderhanden over dit uitstapje en on middellijk werd een eisch ingesteld om het huwelijk te ontbinden. In de beslissing der rechtbank wordt gezegd: Hoewel het hu welijk in grooten haast en op lichtvaardige wijze werd gesloten, kan het niet ontbon- den worden; het is een heilige instelling en een te essentieel punt voor de moraal van het welzijn der maatschappij, dan dat men ten dien opzichte een ander standpunt kan innemen. EEN ZONDERLING. Een voormalig student aan de Flarvard Universiteit, de heer Charles Garland, doet weer veel van zich spreken. Hij is een zonderling, leeft op een stukje eigen land, dat hij bebouwt, en woont in eenvoudige hut. Hij is voor het rustige ieven, in den schoot der natuur; en het behoort tot zijn beginselen, dat niemand recht heeft op on- redelijk groot bezit. Dat laatste was geen uitsluitend theoretische opvatting. Garland heeft haar ook practisch toegepast. Zijn vader had hem een fortuin van over het millioen dollar nagelaten, maar Garland wilde het geld niet hebben, althans voor- loopig niet. Dit leidde tot moeilijkheden in zijn gezin; want hij was getrouwd en er was een baby op de komst. Toen dit kind geboren werd, verscheen het bericht in de bladen, dat Garland zijn opvatting eeniger- mate had herzien en dat hij, in het belang van zijn gezin, de erfenis toch maar voor- loopig wilde aannemen. Dat was echter in een periode, dat Garland nog met zijn vrouw op goeden voet stond, Daarin kwam verandering. Het behoort n.l. tot zijn be ginselen", dat de menschen, die bij elkaar hooren vanwege „de zielverwantschap", ook maar bij elkaar moeten komen, zonder dat rekening behoeft te worden gehouden met andere, vroegere aangegane verplich- tingen. Handelende volgens deze, inder- daad wel heel gemakkelijke opvatting, in- troduceerde Garland op een goeden dag op zijn hoeve een Bostonsch meisje-studen- tje in de schoone kunsten, als zijn „zielver- wante". De vrouw van Garland en moeder van zijn kind vond dit niet naar haarsmaak en vertrok; het Bostonsch dames-studentje kreeg er ook genoeg van en ging heen; en nu is ook het millioen weg. Garland heeft n.l. het geheele, door hem geerfde bedrag weggegeven aan ,,The American Fund for Public Service". Dit is een groep lieden, die wonen te Greenwich, het kwartier der New-Yorksche bohemiens. Het zijn den- kers en plannenmakers op het gebied van staat huishoudkunde en samenlevingspro- blemen. De bedoeling is, om met geld or- ganisaties te steunen, die het algemeen be lang beoogen, doch die nog te nieuw zijn of nog te zeer in het stadium van proefne- ming verkeeren, om reeds over voldoenden financieelen steun van den kant van het groote publiek te kunnen beschikken. Terwijl zich dit alles afspeelde, en aan- leiding gaf tot veel gepraat en geschrijf, was onze Garland-Diogenes de eenige, die zich niet uit zijn evenwicht liet brengen. Hij zit nog altijd op zijn lapje grond en ver- zorgt er zijn vruchten en groenten. DE ROL VAN HET SCHAAKSPEL IN DE HISTORIE. Het „Hbl." geeft een paar interessant;e bijzonderheden over de rol, die 't schaak- spel soms in de historie gespeeld heeft. Het schaakspel is wel eens zoodanig gespeeld, dat levende personen optraden, daarbij behoorlijk gecostumeerd en op een oord, waarbij de vloer als schaakbord was afgedeeld in vakken. Don Juan van Oos- tenrijk deed dit o.a. Er is een verhaal van een schaak-mas- kerade, die aan het hof van Hendrik IV in 1607 werd gehouden. Twee gemaskerden spreidden een groot laken, bestaande uit roode en witte ruiten als een schaakbord over den vloer, de muziek begon te spelen en twee perso nen in Spaansche kleeding, elk met een staf in de hand, kwamen dansende binnen en plaatsen zich op stoelen aan tegen- overgestelde zijden van de zaal. Acht kin deren de pionnen voorstellende ge- dorst in vleeschkleurig gewaad, dansten binnen en voerden een ballet uit, gevolgd door acht witte pionnen, die eveneens een ballet uitvoerden en daarna op hun plaatsen gingen staan. Zoo vervolgens tra- den alle andere personen binnen, die de kasteelen, paarden enz. moesten voorstel- len; de .raadsheeren werden voorgesteld door narren en zotskappen en zotskol- ven. Napoleon kwam vaak in het cafe de la Regence de plaats, waar sedert jaren en jaren het schaakspel door honderden be- roemdheden wordt gespeeld om te spe: len; met schaken kortte hij zijn tijd bij den overtocht naar St. Helena en in zijn verbanningsoord schaakte hij bijna dage- lijks. t Leonard di Cutri werd in Calabrie ver- giftigd door zijn tegenpartij, dien hij de nederlaag had doen lijden. Nicolai eenmaal president van het Parijsche parlement stond in zijn tijd bekend a!s de beste schaakspeler vsn Frank rijk. Op een goeden dag verscheen geheel geheimzinnig een onbekende, die een verre reis had gemaakt, om met hem te spelen. Nicolai verloor het spel, maar de overwinnaar wilde geen tweede spelen en verdween even geheimzinnig als hij was gekomen, zonder zich bekend te willen maken. Van koning Knoet wordt verhaald, dat hij met graaf Ulf spelende, een groote fout maakte, waardoor deze een paard kon nemen. De koning plaatste het genomen stuk weer op zijn plaats en graaf Ulf werd woedend, hij wierp het spel door elkaar en ging weg. „Gij zijt een lafaard," riep de koning. „Gij zoudt riep graaf Ulf terug in de rivier Helga gedreven zijn, als ik u niet te hulp ware gekomen, toen de Zweden u als een hond sloegen. Toen was ik geen lafaard in uw oogen." Den volgenden dag was graaf Ulf een hoofd kleiner gemaakt. EEN AARDSCH PARADiJS VOOR MISDADIGERS. Als men het bij Newport op het eiland Wight gelegen dorp Camp Hill bezoekt, trekt een groot gebouw de aandacht, waarvan niemand zou vermoeden, dat het een gevangenis is. Het ligt in een schoo ne, landelijke omgeving en er zijn tralie- werk noch ijzeren deuren aan te ontdek- ken. Binnengetreden, vindt men cellen, ruim, netjes gemeubileerd, alles voorzien met goed gevulde boekenrekken. De ge- vangeniskleeding heeft niets opvallends. Toch herbergt dit huis de ergste misda- digers. Daarvan worden echter alleen de onverbeterlijk geacliten in den zoogenaam- den ,,Petersdom" afzonderlijk gehouden en geisoleerd opgesloten. De overigen wor den in de „gewone klasse" opgenomen. Wanneer zij viermaal vermeld zijn wegens goed gedrag, worden zij overgeplaatst in de „afzonderlijke klasse". Driemaal een goedkeuring geeft de gevangenen hetrecnt een tuintie te bebouwen, waarvan de op- brengst tegen marktprijs wordt verkocht en geheel ten hunnen bate komt. In de „afzonderlijke klasse" gebruiken de ver- pleegden gezamenlijk den maaltijd en heb ben bovendien allerlei voorrechten. Zoo mogen zij zich in een groote zaal rondom groote tafels scharen, waar zij kunnen le zen, scnrijven en schaakspelen. Zelfs heeft de directie het recht een gevangene op eerewoord uit te laten. In vertrouwen op dat woord wordt hij dan in een of ander klein dorp in een aardig ingericht huisje ondergebracht. GEBITTEN VAN STAAL. Door de firma Krupp wordt den laatsten tijd een roest-vrij staal vervaardigd, dat een waardevol vervangingsmiddel is voor caouthchouc en goud, dat tot nu toe al leen voor gebitten gebruikt werd. „In „Ueber Land und Meer" vertelt Ernst T rebesius van het nieuwe metaal, dat 't belangrijkste voordeel heeft goed- kooper en veel vaster te zijn. De reeds gedurende eenige jaren genomen proe- ven hebben getoond, dat een grootere toevoeging van chroom het weerstands- vermogen van staal tegfen chemische in- vloeden zeer verhoogt. Het nieuwe meng- sel, dat bij een toepassing van 18 tot 25 pet. chroom en 6 tot 10 pet. nikkel ontstaat, is na een verhitting tot 11a 1200 graden Celsius zeer buigzaam en taai en biedt zoodoende een voortreffelijk mate- riaal voor gebitplaten. De staalplaten ver- toonen in de fijnheid van de gehemelte- afdruk geen enkel nadeel, vergeleken bij de caoutchoucplaten en zijn bovendien veel steviger. Het nieuwe roest-vrije staal zou de ideale stof zijn voor de vervaardiging van de schepbanden van een raderboot, ventielen en andere machine-onderdeelen. Maar de hooge prijs van het metaal is helaas een beletsel. Het edel metaal chroom moet namelijk uit het buitenland ingevoerd worden, voornamelijk uit Ame rika en de huidige valuta-toestand maakt het zeer duur. Wanneer in beter tijden deze moeilijkheid overwonnen zal zijn, dan zal het roestvrije staal mogelijkheden scheppen, waarvan we nu nog geen over- zicht hebben. Het praktische nut wordt voorloopig beperkt tot het gebied der tandheelkunde. EEN MERKWAARDIG UURWERK. Een der merkwaardigste uurwerken werd kort geleden samengesteld door een Brit— sche firma. De voorste wijzerplaat, waarop de gewo- ne tijd 'wordt aangewezen, draagt vier andere wijzerplaten. Een hiervan wijst de dagen der week aan en den datum van de maand. No. 2 is een doorloopende ka- lender, welke het eerste, tweede en derde schrikkeljaar aanwijst. No. 3 geeft aan de phasen van de maan; terwijl no. 4 dienst doet als een registreerende chronograaf, uren, minuten, seconden en vijfde gedeel- ten van seconden aanwijzende. Het hor- loge is verder voorzien van een indica- teur en wijzer, die op elk tijdstip aanwij- zen, hoever het uurwerk is opgevonden. De groote wijzerplaat draagt bovendien een wijzer, dicht bij het uiteinde waarvan de zon is geteekend. Deze wijzer toont den stand van de zon aan na klok-tijd. Het uurwerk slaat uren en kwartieren en her- haalt de uren, kwartieren en minuten, wan neer men dit verlangt. Aan den anderen kant van 't uurwerk is een wijzerplaat, waarop men den sterrentijd van 24 uur kan lezen. Verder is er nog aangebracht een sterrenkaart of een platte wereldkaart. Het punt op de kaart, hetwelk de Noord- pool moet aanwijzen, is geplaatst in het midden van deze wijzerplaat en het zicht- bare gedeelte van dc kaart geeft weer dat gedeelte van den hemel hetwelk zichtbaar is in de hemelstreek, waar het uurwerk wordt gebruikt. De beweging van het uurwerk wordt van uit drie rijen geregeld. Van binnen is het horloge voorzien van .diamantjes en ro- bijntjes. Na eenmaal te zijn opgewonden, loopt het uurwerk 30 uren achtereen. GOEDKOOP OF DUUR? Het volgende gesprek publiceert het Bor- senblatt fur den deutschen Buchhandel, ten blijke der „betrekkelijke" duurte der boeken. Boekhandelaar. Dit gebonden exem- plaar kost 140 Mark. Kooper. Dat is me te duur. Vroeger, Vroeger kostte het misschien 12 Mark. B Juist. Tegenover de 100 voudige daling der geldswaarde staat dus nog geen 10-voudige prijsstijging. K. Het zou dus nog goedkooper zqn. B. Natuurlijk. Maar weet u wat: be- taal met een 10-markstuk en een 2-mark- stuk van 1914. U ontvangt dan het boek en nog 700 mark in biljetten. Daarvoor hunt Tina- 5 andere boeken van 140 mark u nog 5 andere boeken koopen. A K. Ik koop het boek. Zieh'er 140 mark.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 6