ItrNmuisclii Courant Yrijdag 18 Aug. 1922. No. 7339. TWBBDB BLA.ID. SJUNEitAND. FEUILLETON. De Patient van dokter Vincent. DE LOODSDIENST IN DE WIELINGEN. Maandag is een tweede, vaste en com- pleet uitgeruste stoomloodsboot in de Wie- lingen gestationneerd. De tegenwoordig daar ageerende zoogenaamde Vlieger (die geen aflosser heeft en dus na 14 dagen kruisen een week naar binnen moet) zal worden gehandhaafd en wel vcornamelijk ter versterking van den zeilpost bij Dun- geness. De toestand zal dus in en voor de Wielingen voortaan zoo zijn: Neder- land en Belgie beide twee vaste stoom- posten bij Wandelaar en West-Hinder; bij Dungeness Belgie een stoompost, Neder- land gedurende twee-derde van den tijd een stoompost en een zeilpost, gedurende een-derde een zeilpost. WIJZIGINQ TRAMWEGREGLEMENT. Naar de Tel. verneemt, is binnenkort een Kon. besluit te verwachten tot wij- ziging van de bepalingen van afdeeling V van het Tramwegreglement. Als gevolg daarvan zullen de diensttijden van het tramwegpersoneel met enkele uren per Week worden verlengd. Bepaald zal worden, dat een diensttijd twee malen in een tijdvak van twee ach- tereenvolgende weken meer dan 12 doch niet meer dan 14 uren mag bedragen en de overige malen niet meer dan 12 uur mag beloopen. De gezamenlijke duur van diensttijden en gedeelten van diensttijden zal per twee achtereenvolgende weken niet meer mogen bedragen dan lo. Voor wagenbestuurders en machi- nisten 114 uren; 1 2o. Voor de overige treinbeambten (o.a. conducteurs) 120 uren. 3o. Voor bewakingspersoneel 144 uren. 4o. Voor het werkplaatsperson£el 100 uren. 5o. Voor het remise-personeel, rijtuig- poetsers, 120 uren. 6o. Voor het overige personeel 128 uren. Voorts zal worden bepaald, dat voor het werkplaats- en remise-personeel in een tijdvak van drie weken niet meer dan 12 diensttijden geheel of gedeeltelijk gelegen mogen zijn tusschen 12 uur 's na'thts en 6 uur v.m. Aan beambten moet in een tijdvak van 2 op elkaar volgende diensten tweemaal on- afgebroken rust van 10 uur gegeven wor den en de overige malen 12 uur. Konden bij het thans geldende reglement slechts rusten tot een maximum van 2 uur van den diensttijd worden afgetrokken, welke tusschen 11 uur v.m. en 3 uur n.m. werden genoten, in het nieuwe reglement zal worden bepaald, dat alle rusten, welke worden gegeven tusschen 9 uur v.m. en ,9 uur n.m. van den diensttijd zullen mo gen worden afgetrokken. Rusttijden van minder dan een half uur, gegeven tusschen 9 uur n.m. en 9 uur v.m. zullen niet mogen worden afgetrokken. Behalve voor het onderhouds-personeel zullen alle van den diensttijd af te trekken rusten op siandplaats moeten worden ge noten. BEZUINIGING. Wij lezen in „De Residentiebode": „Zooals men weet, is enkele jaren ge- leden het departement van Kolonien aan de achterzijde uitgebreid door optrekking van een nieuw gebouw, dat door lange gangen met het oude departement is ver- bonden. Die gangen waren aanvankelijk wit gepleisterd, maar dit beviel den heeren niet en daarom werden het vorige jaar deze muren beschilderd, wat een tame- lijk kostbaar karweitje was. Maar wat heeft men nu gedaan? Men heeft thans deze beschitderde mu ren opnieuw bepleisterd en gewit en ver- der opgesierd met witte tegels, een kar weitje, waarmede al een Vijftal weken een zestal werklui bezig zijn, en wie weet dat in dit vak de hoogste loonen worden be- taald, begrijpt dat deze liefhebberij buitengewoon kostbaar is. We hoorden dan ook vertellen, dat de ze gril van een of anderen hoofdambte- door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 55) Carnac keek angstig zoekend om zich heen, als berekende hij de kansen van een mogelijke ontvluchting maar steeds zwier- ven zijn blikken weer naar de dreigende, kleine revolver. „Waarom telefoneert u maar niet liever dadelijk om de politie?" hoonde hij. „Houdt u mij vannacht hier te logeeren." „Ik overleg juist, wat het beste zou zijn," antwoordde Cosmo kalm. „Ik heb liever niet, dat mijn moeder noodeloos wordt ge- stoord en tot morgenochtend kan ik heel goed op mijzelf passen. Dus zal het't ver- standigste zijn, om u kalm weg te laten gaan. U bent nu toch onschadelijk ge- maakt, nietwaar, dat begrijpt u zc-lf ook wel. En er zal niet df minste moeilijkheid be- staan om Sir Vincent Carnac, de beroemde specialist van Hurley-Street, te arresteeren, zoodra dat noodig blijkt, evenmin kunnen Walter Cuyse en de twee plaatselijke be- roemdheden, de dorpsnotaris en de inspec- reur der Volksgezondheid, plotse'ing spoor- loos verdwijnen. En binnen een paar uur heb ik alles in orde, dat beloof ik u. Ver- dwijnt u nu weer, Sir Vincent, en wacht uw tijd af; men zal u spoedig noodig heb ben en dat is dan het begin van het einde." Carnac haalde eens diep adem, maaxte naar de schatkist niet minder dan bO.OOO gulden kost. We vroegen aan de personen, die daar aan den arbeid waren, waarom deze pas beschilderde muren nu weer werden gewit en betegeld. En het antvvoord was? Men vond, dat deze beschilderde muren zoo'n somberen indruk gaven aan de gan gen en daarom werd dit pas geschilderde werk op deze wijze weer teniet gedaan. Nu we toch over bezuiniging spreken, willen we ook wel eens wijzen op een andere geldverknoeiing. Wie thans het Binnenhof overwandelt, ziet daar om de fontein een kostbaar hou- ten huis getimmerd, met ruiten en deur erin. Weet ge waarvoor? Om de fontein schoon te makeri. We weten niet of dit per se moet gebcu- ren onder een bedekte ruimte en of dit karweitje, dat zoo buitengewoon kostbaar is, niet een jaartje had kunnen wachten. In het eerste geval had men toch ook kunnen vofstaan met een afdak te maken van zeildoek in plaats van een geheel hou- ten huisje te timmeren, dat met een dui- zend gulden niet betaald is. En wat de urgentie der schoonmaak betreft, wij komen nogal eens over het Binnenhof, maar wij hebben niet bemerkt dat deze fontein leelijker was dan het vo rige jaar. We gelooven dan ook, dat we, zoowel wat het een als het amder betreft, de oor- zaak moeten zoeken 'in de departementale sleur. Op een vraag, of dit alles nodig was, kregen we ten antvvoord De fontein moet om de zooveel tijd schoon gemaakt worden en dit geschiedt altijd op deze wijze. Daarom is het om moedeloos te worden. Vechten tegen deze departementale geld- wegsmijterij is vechten tegen de bierkade." INVORDERING TABAKSACCIJNS. De minister van Financien brengt in de St.ct. ter kennis, dat op 1 Sept. a.s. de ac- cijns verschijnt van de tabaksfabrikaten, waarvan, overeenkomstig art. '83 der Ta- bakswet aangifte is gedaan. Voor hen, die het verschuldigde niet voor of op dien datum in zijn geheel wenschen te betalen, wordt de gelegen- heid geopend dit in zes gelijke maande- lijksche termijnen te voldoen, mits zij schriftelijk verklaren genoegen te nemen met bijberekening van rente van 1 Sept. af over het onbetaald gebleven gedeelte, naar den maatstaf van zes ten honderd 's jaars. De eerste termijn verschijnt dan 1 Sept., ieder volgende termijn telkens een maand later. Bij het niet voldoen van een termijn en van de daarop verschuldigde rente voor of op den vervaldag vervalt deze regeling en is de geheele schuld, zonder nadere sommatie, in eens vorderbaar. Belanghebbenden, die van deze regeling wenschen gebruik te maken, kunnen zich daartoe, van 19 dezer af, wenden tot den ontvanger der accijnzen. VRIJW1LLIG VERBLIJF ONDER DE WAPENEN. Bij beschikking van den minister van Oorlog is bepaald' dat vergunning om na afloop van het verplicht verblijf in wer- kelijken dienst vrijwillig onder de wapenen te verblijven, voortaan in den regel slechts wordt verleend: a. in gevallen waarin dit verblijf in hooge mate wenschelijk is met het oog op de belangen van den dienst; b. in gevallen waarin de dienstplichtige bij het einde van zijn verplicht verblijf in werkelijken dienst niet dadelijk loon- gevenden arbeid kan bekomen, hoewel hij al het mogelijke in het werk heeft ge- steld om zoodanigen arbeid te verkrijgen. De vergunning worde verleend voor niet langer dan een maand. .Den dienstplichtige worde bij voorkeur diensten opgedragen waarvoor anders bur- gerwerkkrachten zouden moeten worden aangenomen; zoo noodig wordt hij voor het verrichten van werkelijken dienst bur- ten zijn garnizoen gedetacheerd. Ten aanzien van dienstplichtigen, die met groot verlof zijn, wordt machtiging tot het verleenen van vergunning om vrij willig in werkelijken dienst terug te kee* ren, niet anders vefleend dan wanneer het dienstbelang het in hooge mate wen schelijk maakt. NIEUW REGLEMENT VAN KRIJGSTUCHT. De Tel. publiceert eenige bepalingen van zijn toilet wat in orde en verliet toen de kamer, waggelend als een oude man, tot het laatste toe bleef de revolver hem be- dreigen. Cosmo bleef de lange, gebogen gestelte nazien, tot Sir Vincent door het tuinhekje verdwenen was. „Ik zou wel eens willen weten, waar hij de dikke laars en de witte pruik heeft verstopt," mompelde hij," „Waarschijnlijk tusschen de struiken bij de oprijlaan van het hotel. In ieder geval is hij nu vrijwel uitgeput en zal vannacht wel geen nieuwe streken uithalen. Maar het is toch voor- zichtiger om niet naar bed te gaan. Mis- schien heeft hij nog een genadestoot noo dig." HOOFDSTUK XXXIV. Onschadelijk gemaakt. Otto Biffa, die zoo plotseling door Stella Sleath was verlaten, keerde weer naar het hotel terug. Hij was in den zevenden he- md van geluk. Haar abrupt afscheid baar- de hem in het geheel geen zorgen. Zij had hem nu een bepaalde taak opgedra gen, en hij was vast besloten, die ook ten uitvoer te brengen de nobele ka- pitein moest uit den weg geruimd worden en in het uiterste geval kon hij Biffa, den beul, een handje helpen. Over het geheel genomen was Otto Biffa zoo kwaad nog niet, maar tegenover den kapitein voelde hij zich toch allesbehalve vriende- lijk gestemd, en hij zou het niet aangenaam vinden om werkeloos te moeten toezien, terwijl Guyse veroordeeld werd, nadat hij een onschuldig, lief en mooi meisje had gedood. Dai laatste wilde Biffa voorko- rnen, maar hoe, dat wist hij nog niet. De Signor was al een half uur lang in het bij Kon. besluit vast te stellen nieuwe reglement van krijgstucht. Artikel 8. De Militair zal zich ten alle tijde behoorlijk gedragen en overeenkom stig de waardigheid van den militairen stand bij voorkeur zich geheel onthouden van het gebruik van sterken drank en der- halve ook in den omgang met burger-inge- zetenen een voorbeeld van ordelijkheden zijn, van goed zedelijk gedrag, hulpvaar- digheid en menschlievendheid. Hij geeft het voorbeeld in het betoonen van eerbied voor de Koningin, de leden van het Koninklijke huis en alle overheids- personen. Artikel 17. Uit hoofde van zijn wezen van de krijgstucht en de begmselen van de krijgstucht, voortvloeiende uft de bijzondere pesitie en verplichtingen, is het den militair niet geoorloofd: a. zich aan te sluiten bij of op eenigerlei wijze steun te verleenen aan groepen of vereenigingen van personen, welker doel of handelingen in strijd zijn met het wezen van de krijgstucht of het behoud van de krijgstucht; b. zich aan te sluiten bij of op eeniger lei wijze steun te verleenen aan groepen of vereenigingen van personen, ten aan zien waarvan de minister van marine of van oorlog heeft, bekend gemaakt, dat aan- sluiting of steunverleening door militairen in strijd is met de belangen van de krijgs tucht; c. deel te nemen aan optochten of be- toogingen van welken aard ook, indien de commandeerende officier of plaatselijke mi- litaire autoriteit zulks om redenen ontleend aan de belangen van de krijgstucht, ver- boden heeft; d. aan boord van een oorlogsvaartuig in de kazerne of in een, onder eenige an dere benaming tot huisvesting of verblijf van militairen aangewezen inrichting der zee- of landmacht, zonder toestemming van den oommandeerenden officier of anderen militairen chef vergaderingen te houden. inteekenlijsten te laten rondgaan, bijdra- gen te vragen of inzamelingen te doen van welke aard of tot welk doel; e. deel te nemen aan openbare of an dere vergaderingen, wanneer de comman deerende officier of plaatselijke autoriteit het bijwonen daarvan door militairen om redenen, ontleend aan de krijgstucht, ver- boden heeft. Artikel 20. De militair zal zoomin buiten als in tegenwoordigheid van zijn meerde- ren zich door onwilligheid, lijdelijk verzet of op andere wijze onvergenoegd betoonen over den dienst in het algemeen of over dienstbevelen of dienstvoorschriften, noch door morren of op andere wijfze ontevre- denheid, feitelijk of lijdelijk verzet onder zijn kameraden aankweeken of daartoe aanleiding geven of aansporen. Hij zal, ook waar het betreft, verrich- tingen, welke niet uit eenig dienstbevel of dienstvoorschriften voortvloeien, gewilhg en naar behooren medewerken in alles wat kan bijdragen tot een waardige ver- tegenwoordiging van Nederland of van de vloot en het ieger of eenig onderdeel daar van. DE UITKEERING VAN RIJKSBIJDRA- GEN VOOR WONINGBOUW. Aan den Minister van arbeid is het vol gende adres gezonden Het bestuur van den Nationalen Woning- raad neemt de vrijheid de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op de finan- cieel nadeelige gevolgen, welke de woning- bouwvereenigingen ondervinden door de late vasstelling van de rijksbijdragen in de annu'iteit van de voorschotten, welke aan de vereenigingen zijn verleend, over eenkomstig de bepalingen van de Wonmg- wet. Hoewel de vereenigingen en volgens den eisch voldoen aan haar financieele en adnv nistratieve verplichtingen ten opzichte van Rijk en gemeente, verloopt er geruime tijd, alvorens de vereenigingen de beschikking krijgen over de rijksbijdrage in de annu'i teit, welke zij bereids voldaan hebben. Daar de bouwvereenigingen het bedrag der annu'iteit niet geheel uit eigen kas- middelen kunnen voldoen, zijn zij, in af- wachting van de uitkeering van de rijksbij drage, genoodzaakt het ontbrekende ge deelte op te nemen bij de gemeente of een credietinstelling en een rentevergoe- ding van circa b pet. per jaar. Aangezien de uitkeering van de rijksbij dragen gewoonlijk 624 maanden na de storting van de annuiteii geschiedt, zijn veie vereenigingen verplicht aanzienlijke bedragen jaarlijks aan rente te betalen. lngeval de bouwvereenigingen de be- zijn kantoor opgesloten geweest, toen Guyse en de heer, die onder den naam van Wilbur C. Cronin was ingeschreven, weer van hun bezoek op „Heideoord" te rug kwamen. Dezen keer volgde hij nu eens niet zijn gewoonte om zich uit te putten in beleefdheden tegenover een aan- zienlijken gast, maar vergenoegde er zich mee om hen na te zien, toen ze in de rookkamer verdwenen. Gedurende de rest van den middag hield hij zich op de hoogte van het doen en laten dezer beide heeren, die zich alleen maar bewogen tus schen de rookkamer en de kamers van den heer Cronin op de eerste verdieping. Even voor zevenen kreeg de gerant een boodschap van den kellner, dat de heer Cronin met Kapitein Guyse in zijn eigen zitkamer wenschte te eten, en de Signor gaf daaromtrent de noodige orders. Hij ging echter niet, zooals hij anders zeker zou hebben gedaan, naar boven om toe te zien bij het dekken van de tafel voor een Amerikaanschen millionnair, maar be- gaf zich, o m toch vooral geen achterdocht te wekken, naar de kamers van Cronin, toen de visch werd voorgediend. Het kost- te hem moeite om zijn gelaat in de gewo- ne plooi te houden, er werd echter al heel weinig op hem gelet. De beide heeren, die in een interessant gesprek gewikkeld wa ren, hoorden zijn vraag, of alles naar hun zin was, nauwelijks, en hij trok zich dus nijdig terug. Voor een kort oogenblik ver- gat hij alle fijn-gesponnen plannen en was alleen maar verontwaardigd over deze be- leediging. „Mij te behandelen als een gewone kell ner," mompelde hij. Maar toen hij de trap afging, had hij zijn zeifbeheersching al- taling van de annu'iteit uitstellen totdat zij de rijksbijdrage hebben ontvangen, ver- vallen zij in een rentevergoeding aan het rijk ad 6 pet. per jaar over het bedrag der achterstallige annu'iteit. Kortom, welken weg de bouwvereenigin gen ook volgen, steeds staan zij voor de verplichting, rente te betalen, waardoor haar exploitatie-uitgaven, respectieveiijk de huren van hare woningen verhoogd wor den. Hoewel wij voikomen beseffen, dat de vaststelling van de rijksbijdrage door het departement van arbeid steeds tijd zal vor- deren, waarmede renteverlies gepaard gaat, vermeenen wij toch, dat de vereenigingen niet aansprakelijk mogen worden gesteld voor de financieele schade, welke uit een te late vaststelling van de rijKsbijdrage voortvloeit, en wij verzoeken Uwe Excel lentie een termijn te bepalen, binnen wel ken, ha ontvangst, van de betreffende aan- vrage de rijksbijdrage zal worden uitge- keerd, met dien verstande, dat, bij even- tueele overschrijding van dien termijn, de bijdrage zal worden vermeerderd met een rentevergoeding van 6 pet. per jaar. DE KAB1NETSCRISIS. Naar het Nederi. Corresp. Bureau meent te weten, is de stand van de kabinetscrisis aldus, dat nadat Minister Ruys de Beeren- brouck van de Koningin op Zaterdag 22 Juli de opdracht had ontvangen een {cabi net te formeeren, hij een regeeringspro- gramma ter goedkeuring aan de drie recht- sche partijen zond. Van twee dezer par- tijen is dezer dagen antwoord ontvangen terwijl het inkomen van het antwoord van de derde partij nog deze week kan worden tegemoet gezien. BELGIe. Russische kroonjuweelen in omloop? De „Independance Beige" meldt, dat de administratie der doaune te Arlon op het postkantoor aldaar een juweel van onschat- bare waarde in beslag heeft genomen, dat verzonden was in strijd met de wetten op de douanerechten. Het betreft een prachti- gen smaragd in den vorm van een peer, 4 c.M. lang en twee-en-een-ihalve c.M. breed, op ouderwetsche wijze geslepen en gevat in 20 briljanten, gemonteerd op oud geciseleerd zilver. De edelsteen, die als hanger is gemonteerd, wordt bekroond door een reusachtigen briljant van 5 bij 8 m.M. Het juweel moet afkomstig zijn van de familie Romanoff of een voornaam Rus- sisch huis. Dit werd trouwens door het parket vastgesteld, dat een onderzoek in- stelde. De beschrijving van dit ongetwij- feld zeldzame stuk is naar alle groote hoofdsteden van Europa gezonden. Het was door de afzenders bij de douane aan- gegeven voor 180.000 francs. Gelijktijdig is er te Londen een enorme diamant aan de markt gekomen, die, naar men vermoedt, eveneens van Russischen oorsprong. De steen is van denzelfden vorm als de bekende Hopediamant en weegt 44 karaat. De kleur is wit met een flauwen, gelen schijn. Hij kwam een jaar geleden in handen van een juwelier. Het vermoeden bestaat, dat de steen, die men tot dusverre niet heeft kunnen herkennen, uit de een of andere Russische farhilie afkomstig is. DE UITW1JZ1NG VAN DUITSCHERS. De nadere bijzonderheden over de uit- wijzing van 500 Duitschers uit den Elzas maken deze daad van Frankrijlc nog on- sympathieker dan zij voor velen reeds was. Het zijn meestal menschen die reeds 30 of 40 jaar in den Elzas woonden, en dien nu in eens hun huis en bestaan verloren. Het zijn grootendeels arbeiders winkel- en kantoorbedienden, kelnerinnen, eenige handelaars en kunstenaars, die niets met de politiek te maken hebben. Ze werden Zaterdagmorgen vroeg door de politie uit hun bed gehaald om dade lijk aan het uitwijzingsoevel te voldoen. Het werd aan de uitgewezenen toege- staan 30 kilo bagage en 100 Franscne trari- ken mee te nemen. Bij het overgaan van de grenzen werd er nauwkeurig toegezien dat zij niet meer meenamen. De stemming onder de slachtoffers moet wanhopig zijn, want ze weten niet hoe ze in Duitschland aan een bestaan moeten komen. Bovendien had de Duitsche regee- ring zoo spoedig geen gelegenheid gehad om voor een onderdak te zorgen, en dat gaf te meer moeilijkheden, daar de vluch- telingen tegen middernacht te Offenburg in Baden aankwamen. weer teruggevonden en voegde er bij: „Sapristi, wat doet het er toe, of hij mij behandelt, als ik hem laat hangen boontje komt om zijn loontje." Het diner van den gerant zelf, dat hij gebruikte in het glazen kantoortje, waar ae boekhoudster zat, was dien avond een zeer vluchtig maal, daar hij zijn waakzaam- heid niet durfde verminderen; maar hij had heel kalm en rustig zijn voedsel kunnen nuttigen, want Guyse en Wilbur C. Cronin kwamen pas over negenen weer in de ves tibule terug. De grijze Amerikaan en de stramme oud-militair liepen naar de tocht- deur van het hotel; de eene moeizaam voortstrompelend met zijn gebrekkigen voet en de andere beslist voortstappend. Biffa sloeg het tweetal nauwlettend gade. gereed om 't zoo mogelijk te volgen, maar nadat Guyse een van de deuren had open- gehouden om den ouderen man naar bui ten te laten treden, keerde hij zich weer om -n drentelde de vestibule door. Aan de boekhoudster vroeg hij een sigaar. Toen hij deze aanstak, verscheen Biffa na een lichte aarzeling in de deur van zijn kamer achter in de vestibule. „Is de heer Cronin uitgegaan, mijn ka pitein?" vroeg hij vriendelijk. „Moet hij niet hebben een rijtuig met zijn gebrekki gen voet?" Een minachtend samentrekken van de lippen kon aanduiden dat Guyse deze in- terruptie hoogst onaangenaam vond, het kon ook de sigaar gelden, die niet trekken wilde. „Welnu Otto," riep hij vroolijk uit. „Je moet dien millionnair nu niet willens en wetens op kosten jagen. Hij gaat den tuin niet uit, alleen maar na^r de klip, om de rnaan te zien opkoiuen. Dat is niets voor LORD NORTHCLIFFE. f Een Reuterbericht uit Londen meldt het overlijden van lord Norihcliffe, den Engel- schen courantenkoning, die in de politiek van zijn land een zoo belangrijke rot heeft gespeeld. Lord Northcliffe, Alfred William Harmsworth, werd in 1865 te Dublin ge- boren. Op 23jarigen leeftijd begon hij zijn journalistieke loopbaan, die hem zoowel macht en, roem als materieel voordeel zou brengen. In 1888 richtte Alfred Harmsworth een klein weekblaadje op, „Answers" geheeten. Het denkbeeld, dat aan dit blaadje ten grondslag lag, was een schitterende vondst. En Harmsworth toonde ook weldra de ga ven van oommercieel exploitant te bezitten, die voor het welslagen van het denkbeeld onmisbaar waren. Het blaadje vond weldra tienduizenden koopers en binnen luttele jaren was het voor den oprichter een ware goudmijn. Welke methoden van rfeame daarbij werden toegepast, leert het vol gende voorbeeld. In 1889 verklaarde Harmsworth, dat hij levenslang een pond sterling in de week zou betalen aan den- geen, die het bedrag van den geldvoOrraad van de Bank van Engeland op een bepaal- den dag van December het meest nauw keurig zou aangeven. Er kwamen niet min der dan 718.000 antwoorden op deze prijs- vraag in. En „Answers" zat er nu voor goed in. Het succes moedigde tot nieuwe ondernemingen aan. Harmsworth stichtte sportbladen, bladen voor de jeugd, soor de vrouwen, een Zondagsblad, dagbladen. Kortom hij werd tot den courantenkoning, die door de veelheid en de veelzijdigheid van zijn publicaties zich een grooten in- vloed op de openbare meening verzekerde. De grootste verovering van dezen „ko- ning" was de aankoop van de „Times", het wereldblad der Walters, dat nu echter door den politicus-zakenman in een ge heel anderen geest zou worden geexploi- teerd en geredigeerd. Harmsworth was, daar hij op de meening van het Engel- sche publiek een zoo grooten invloed kon ceftnen, een macht in den staat gewor- dcn. Dat erkenden opvolgende regeefin- gen dan ook en men liet het den ,,Mach- tige" aan officieel huldebetoon niet ontbre- ken. In 1904 kreeg hij den titel van baro net, in 1905 werd hij baron, in 1917 burg- graaf. Sedert 1905 dus speelde hij in het openbaar leven zijn rol als lord Northcliffe verder. En onder dien naam werd hij door velen bewonderd, door meer nog gevreesd en gehaat. D'ANNUNZIO DOOR EEN BEROERTE GETROFFEN. Volgens een bericht uit Gardone is "D'Annunzio aldaar in zijn tuin door een beroerte getroffen. Hij stortte ter aarde en liep daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd op. Zijn toestand wordt zorg- wekkend geacht. Volgens een ander be richt zou de dichter door de beroerte zijn getroffen terwijl hij aan een open venster stond. Hij verloor zijn bewustzijn en viel uit het venster in den tuin; DE BURGERSTRIJD IN IERLAND. Uit Londen wordt gemeld: Terwijl de laatste dagen de successen van den Vrijstaat uitzicht gaven pp een spoedige onderwerping der rebellen, schijnt er thans een kink in den kabel te zijn ge komen. Eenerzijds dreigen de leden der arbei- derspartij in den Dail Eireann hun manda- ten te zullen neerleggen, indien de Dail niet uiterlijk op 26 dezer bijeen zal ko men. Het schijnt voikomen uitgesloten, dat er op dien datum een zitting zou kunnen plaats hebben en men is dus eenigszins nieuwsgierig, of de Labour- groep haar dreigement zal doorzetten. Ook de dood van Griffith berokkent den Vrijstaat groote moeilijkheden, aangezien het zeer moeilijk zal zijn iemand te vinden, die in zelfde mate werkelijke staatsmaris- eigenschappen bezit als de overledene, Noch Collins, noch Gavan Duffy, noch Cosgrave, hce bekwaam overigens, ver- eenigen in zich de eigenschappen van den overledene. Terzelfder tijd zijn de moeilijkheden te velde ook grooter geworden. Door de successen van den laatsten tijd, waren de republikeinen steeds verder naar achter gedrongen en is dus ook hun linie steeds korter geworden, "waardoor de plaatselijke tegenstand* sterker wordt. De troepen in hun rug getand, hebben eerst als een verrassing gewerkt, doch heb ben zonder gestadige versterkingen en toe- mij, wel. Ik ga maar zoolang naar de bii- jartkamer." Als de Italiaan op twee plaatsen tegelijk had kunnen zijn, dan zou hij misschien in den tuin zijn gegaan, om te zien of deze bewering juist was; maar daar hij alleen maar belang stelde in den Amerikaan, on- dat deze plotseling zoo intiem met Guyse was geworden, gaf hij dit plan dadelijk op. Den kapitein moest hij voortdurend in het oog houden, dus bleef Biffa thuis en volgde hem overal. Voorloopig bleef Guy se in de biljartkamer, waar hij verschei- dene partijen speelde met den markeur. Om half elf kwam Guyse weer in de ves- vestibule terug en Biffa veinsde de boe- ken na te zien in het kantoortje om een excuus te hebben voortdurend in de buurt van de vestibule te zijn. De andere gasten waren al naar hun kamers gegaan, zocdat Guyse nu alleen overgebleven was; ruste- loos, als een tijger in zijn kooi, liep hij heen en weer. Nu en dan ging hij eens op de stoep staan en tuurde naar buiten, om dan weer in de vestibule te gaan ijsbe-en, telkens fronste hij het voorhoofd en keek dan weer op zijn horloge. Eindelijk wierp hij zich op een sofa en bestelde een whisky soda, die hij langzaam leeg dronk, zijn blikken voortdurend op de deur gericht. „Daar is iets niet in den haak," mompel de Biffa, die van uit zijn heiligdom de wacht hield. „Het pad van den nobeien ka pitein gaat niet over rozen. Hij wacht op tnijnheer Mankpoot, die Amerikaansch spreekt met een Engelsch accent. O, daar heb je hem (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 5