mm i AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. STEENHOUWERIJ G. J. HOEK, Si I en Moimenten in artistieko ni No 7339 Vrijdag 18 Augustus 1922. 70e J aargang Uit liet hooge Nooiden, m Schoorsteenmantels ens eTuiten land. B I N N E nTa~ND7~~ EmnE&SX^B BLAI1 IR, B C L A 1S/L El MIDDELBURG, Veerscheweg 250. VLISSim, Viilapsrk. Eindpant Electr. Tram. m 7] BM £FS gS XXIX. Thans wil ik het met u hebben over e'en boekje uitgekomen in de z. g. n. Volksuni- versiteits-bibliotheek, geschreven door dr. J. L. Palache: Inleiding in den Talmoed. Hierin wordt door dezen geleerden Israeliet verteld van dat groote geheimzinnige boek, dat door de joden naast het Oude Testa ment als bron voor godsdienstige en zede- lijke voorschriften wordt gebruikt. Eerst iets over den Hebreeuwschen bijbel. Deze heeft een andere volgorde der boeken van het Oude Testament, en bestaat uit drie gedeelten, waarvan het eerste gedeelte het heiligste is en het tweede meer gezag heeft dan het derde. Het eerste gedeelte, tora, bevat de z. g. n. vijf boeken van Mozes, Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri en Deuteronomium. Het tweede gedeelte, nebieiem, is in twee stukken verdeeld. Het eerste bevat Jozua, Richteren, I en II Samuel, I en II Koningen. Het tweede stuk: jezaia, Jeremia, Ezechiel en de 12 kleine profeten. Het derde gedeelte, ketoebiem.^ bevat Psalmen, Spreuken, Job, Hooglied," Ruth, Klaagliederen, Prediker, Esther, Daniel, Ezra, Nehemia en 1 en II Kronieken. De Jood gelooft, dat uitsluitend de tora een boek is, dat volstrekt goddelijk gezag heeft en dat deze wetten van Mozes aan dezen groo'ten leidsman zijn gedicteerd, en door Ezra omstreeks 450 voor Christus op- nieuw en letterlijk, zooals zij gedicteerd waren, aan het in ballingschap naar Baby- lonie gevoerde volk als goddelijke wetten zijn gegeven. De vijf boeken van Mozes (tora) bevat- ten dus voor den rechtzinnigen Jood een compleet wetboek voor het godsdienstig en zedelijk leven. Maar de hierin voorkomende wettelijke voorschriften zijn zeer in het al- gemeen en dalen niet in bijzonderheden af. Het gevolg was, dat eenige eeuwen lang de zoogenaamde schriftgeleerden (vooral: Pharizeers) in hun scholen aan hun leerlin- gen uitvoerige uitleggingen hebben ge geven, waarbij zij de mondelinge overleve- ring voortzetten. Ook hebben zij onderling discussies gevoerd en dit alles in den zoo- genaamden Talmoed gedocumenteerd, d. w. z. in een reeks geschriften, opgesteld nadat circa zevenhonderd jaar de rabbijn- sche scholen mondeling hadden geleerd. Dat alles is geschreven in Hebreeuwsch, dat echter in verschillende opzichten af- wijkt van het Hebreeuwsch van het Oude Testament, dat eenige eeuwen ouder is, (zooals ook 16e eeuwsch Hollandsch in spelling verschilt van onze tegenwoordige taal). Om een voorbeeld te geven: de tora ver- biedt op den Sabbat werk te verrichten. Het begrip „werken" is vaag. Welke werk- zaamheden vallen onder dat verbod? Is dat eenmaal vastgesteld, dan moet elk dier verrichtingen weer worden bepaald. Men mag niet schrijven. Hoeveel en hoe en waarmee moet iemand geschreven hebben om onder de strafwet te vallen. Is het veroorloofd een brief op sabat te lezen? Ja want dat is geen werken. Maar de en- veloppe openmaken mag niet, want dat is wel werken. Ik weet, dat een mijner zusters geregeld voor een Joodsche vriendin hare brieven op Zaterdag opende om haar in staat te stellen die brieven te lezen. Daarbij heeft men verschillende soort geschrift: de halacha, waarin bepaalde onderwerpen met behulp van teksten uit de tora worden besproken en de midrasj, waarin bepaalde teksten uitgelegd worden volgens zekere regels. Het spreekt daarbij van zelf, dat op allerlei punten tusschen de schriftgeleerden geen overeenstem- ming heerschte, zoodat zij verschillend werden uitgelegd. Verschillende der meest beroemde uitleggers hebben die monde linge uitlegging opgeschreven om ze bij hun onderwijs te gebruiken. Deze handlei- dingen bij hun onderricht of leiddraad voor verdere studie waren dus verzamelingen van voorschriften door een bepaald schrift- geleerde bijeengebracht (bijv. Akiba of Meir). Zoo'n verzameling heette misjna, zoodat-men dus sprak van de misjna van rabbi Akiba. Maar die rabbijnen waren behalve ge leerden en rechters, wier arbeid plaats vond in de school en in't gerechtshof, ook nog: predikers, die het volk moesten onderwijzen in deugd, godsdienst en moraal, die het moesten troosten in tijden van nood en el- lende, zijn nationaliteitsgevoel wakker moes ten houden. Ook daarvan is veel bewaard gebleven in den talmoed, in den vorm van vertelling (agada). Dit is een soort popu late prediking, die gebruik maakt van historische verhalen, sagen en legenden, fa- bels en gelijkenissen en beeldspraak. Uit dit alles kan men reeds begrijpen hoe uitge- breid de talmoed is. Echter is dat alles voor het meerendeel nog steeds onvertaald. Wel is er van een deel een Duitsche vertaling door Gold- schmidt, die echter niet geheel juist is. Een klein gedeelte, dat zeer mooi is, werd door ds. Joh. Dyserinck in 't Nederlandsch ver- taald: „de spreuken der vaderen". Trou- wens het is wel opmerkelijk, dat onder de protestanten er slechts zeer weinig beoefe- naren van de talmoed-studie zijn. Van hen is beroemd geworden de groote Duitsche geleerde Strack. In ons land zijn er enkele hoogleeraars, die studie ervan maken. On der hen behoorde mijn leermeester Matthes. Maar het aantal predikanten, dat wei eens een blik in den talmoed sloeg is uiterst ge- Speciaal ad res voor f 3000 per jaar, die vergoeding hebben be- j komen in de onderwijskosten. ,NF.GATIEVE BEZUINIGING" BIJ HET ONDERWIJS. In afwachting van de positieve bezuini- ging, schrijft E(mous) in ,,De school met den Bijbel", gaat de negatieve bezuiniging ongestoord haar gang. Te Leiden staan elf onderwijzers op de voordracht tot benoeming van even zoo- vele hoofden, wegens de splitsing van een even groot aantal twaalfklassige openba- re scholen in het dubbel aantal zesklassi- ge scholen. Voor elke school, die gesplitst wordt, komen nu twee hoofden in plaats van een. Noodzakelijk gevolg: zeer verhoog* de jaarwedden voor elf nieuwe hoofden. Ander gevolg: een twaalfklassige school waarin de nadeelen van het klassikaal on derwijs veel geringer zijn dan in een zes- klassige, verdwijnt, om door twee duur- dere, doch minder deugdelijke zesklassi- ge inrichtingen vervangen te worden. Verdere gevolgenvoor elf nieuwe scho len nieuwe stellen klassikale leermidde- len en voorts min of meer kostbare ver- bouwingen. En dat alles, terwijl het geroep om in- derdaad noodzakelijke bezuiniging groot is. Kon er niet gewacht worden op de be- slissingen, die bij de behandeling van de voorgestelde technische bezuiniging geno- men kunnen worden?" DE BELGISCHE KROONPRINS NAAR URK. Zondagavond kwam het jacht „Alpha III" van den Belgischen consul te Amster dam te Kamnen uit zee binnenloopen, meldt het Hbl. Maandagochtend arriveer- de een auto met den kroonprins en de prinses van Belgie, die zich aan boord begaven, waarna de „Alpha III" in zee stak, teneind! een bezoek te gaan bren- gen aan het voormalige interneeringsoord op Urk. Des avonds was het jacht te Kam- pen weer voor den wal en Dinsdagochtend nam het gezelschap per auto de terug- reis aan. ring. Ook de bekende Bolland was behoor- lijk er in thuis. Daarom is het heel goed, dat de geleerde Palache dit boekje uitgaf om in circa 250 bladzijden het voornaamste te vertellen. Ik vermoed, dat menig predikant het aanschaf- fen zal, maar ik zou wel iederen onderwijzer willen aanraden het ook te koopen en te lezen, omdat bij het betrekkelijk groot aan tal Israelieten in ons land, onderwijzers zeer dikwijls ook Joodscjie kinderen onder hun leerlingen krijgen en het dus geen kwaad kan, als zij dan ook iets naders leeren over Israel. Maar ook kan elk ont- wikkeld mensch met gemak den sehrijver in zijn uiteenzettingen volgen. Wanneer Palache over de misjna ver- i haalt, begint hij te vertellen, hoe dit bestaat uit zes deelen, bevattend 63 tractaten. ver deeld in hoofdstukken (525) en elk hoofd- stuk verdeeld in paragrafen (4187). Uit dit laatste getal begrijpen wij hoe ontzaglijk uitgebreid dit werk is. Laat mij een paar citaten geven uit dien talmoed: Eens zei de Romeinsche keizer tot rabbi Jozua: „Ik wil uw God zien". Jozua ant- woordde: „Gij zult het niet kunnen". De keizer zei: „Jawel, ik wil Hem zien". Daar- op zei Jozua: „Goed" en liet hem midden in de zon kijken, terwijl het de heetste zo- mermaand was. „Kijk hier middenin". De keizer zei: „Dat kan ik niet". i oen zei Jozua: „Hoe! de zon, die slechts een van Gods dienaren is, die om Zijn troon staan geschaard, zegt gij niet in het gelaat te kun nen zien; hoe wilt gij dan God aanschou- wen"? Toen rabbi Jochanan op zijn sterfbed lag, zeiden zijn leerlingen, die om hem heen stonden, tot hem: „Onze leeraar, geef ons een laatsten zegen". Daarop zei hij tot hen: „Moge het den Almachtige behagen, dat de vreeze Gods altijd even sterk is in u als de vrees voor de menschen". Zijn leerlingen vroegen hem: „Slechts in die mate?", waar- op hij antwoordde: „God geve het; gij weet wel, dat iemand, die op het punt is een misdaad te doen, zegt: „Als mij maar niemand ziet". Uit Dyserinck's vertaling van de Spreu ken: „jose zeide: sta uw woning wijd open en mogen armen uwe huisgenooten zijn en bab- bel niet te veel met de vrouw; geldt dit zijn eigen vrouw, des te meer geldt dit zijns naasten vrouw. Vandaar zeggen de wijzen: al wie te veel babbelt met de vrouw, ver- oorzaakt zichzelven kwaad en houdt zich af van de woorden der leer en zijn einde erft de hel". „Hillel zeide: zonder u van de gemeente niet af en heb geen vertrouwen in u zelven tot den dag uws doods; en beoordeel uwen naaste niet, totdat gij u in zijne plaats hebt gesteld, en zeg niet van een woord, dat men het onmogelijk kan hooren, want ten laatste zal het toch gehoord worden; en zeg niet: wanneer ik den tijd zal hebben, zal ik lee ren, want misschien zult gij den tijd niet hebben". „De zoon van Soma zeide: Wie is wijs? die van ieder mensch leert; want er is ge- zegd: van al mijn leermeesters heb ik ge leerd. Wie is sterk? die zijn hartstochten onderdrukt; want er is gezegd: beter de lankmoedige dan de sterke, en die zijnen geest beheerscht, is sterker dan die een stad inneemt. Wie is rijk? die zich verblijdt met zijn bezit; omdat er is gezegd: wan neer gij van den arbeid uwer handen zult eten, gelukzalig zijt gij en het zal u wel- gaan. Gelukzalig zijt gij in deze wereld en wel zal het u gaan in de toekomende we reld. Wie is geeerd? die de menschen eert; er is immers gezegd: want die mij eeren, zal ik eeren, en die mij minachten, zullen te schande worden". Rabbi Me'ir zei: geef geen acht op de kruik, maar op hetgeen er in is; er zijn nieuwe kruiken vol ouden wijn, en er zijn oude kruiken, waarin zelfs geen nieuwe wijn is". Uit deze voorbeelden ziet gij iets van wat in dien talmoed behandeld wordt. T. g. T. DE TOESTAND. LICHTE STRAFZAKEN. Bij K. B. is bepaald, dat de Wet van 5 Juli 1921, tot vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken, in wer- king zal treden 1 Sept. W1JZIGING ARBEIDSWET. Het St.bl. no. 474 bevat een Kon. besluit van den 31sten Juli, waarbij is bepaald, Art. XX der wet van 20 Mei 1922 (St.bl. no. 364), tot wijziging van de Arbeidswet 1919 treedt in werking met ingang van 16 Augustus. ONGEFRANKEERD SNeLVERVOER. Met ingang van 18 Augustus a.s. zullen de Nederlandsche Spoorwegen bestel- goedzendingen snelvervoer ook ongefran- keerd ten vervoer aannemen. RUSTTIJDEN- EN ARBEIDSL1JSTEN- BESLUIT. Het St.bl. no. 472 bevat een Kon. besluit van den 31sten juli, waarbij is bepaald: In art. 1, eerste lid, onder a van het Rusttijden en Arbeidslijstenbesluit voor fa- brieken of werkplaatsen 1920 wordt in plaats van „vijf uren" gelezen: „vijf en een half uur". Art. 2 van het Rusttijden- en Arbeidslijs tenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920 wordt gewijzigd als volgt: In het eerste lid, aanhef, wordt in plaats van „vijf uren" gelezen „vijf en een half uur'A In het eerste lid, onder b, wordt in plaats van ,,81/2" gelezen „9". Dit besluit is den 16den dezer in werking getreden. GOED RIEMEN SNIJDeN... De Raad van Eibergen, die op grond van art. 13 der Onderwijswet, aan verschil lende ouders vergoeding heeft verleend in de kosten voor hun schoolgaande kin deren, wanneer zij te ver van de school wonen, behandelde eeen verzoek van G. W. K. om f 780 per jaar reiskosten te verleenen voor de schoolreis zijner kin deren. De voorzitter toonde aan,. dat de gemeen te op deze wijze de zware lasten niet zou kunnen betalen en achtte een vergoeding vjan f75 voor 3 kinderen per jaar voldoen- de. De gemeenteraad besloot volgens voor- stel van den voorzitter. Er zijn dan ook 1 personen met inkomens van f 2000 tot De Fransche Ministerraad van Woensdag, die een sensationeel tintje had gekregen door het Havastelegram over de raaaple- ging van de hoogste militaire adviseurs, is met een sisser afgeloopen. Na goedkeuring der gedragslijn van Poincare te Londen is besloten een afwachtende houding aan te nemen. Zelfs het parlement zal niet in zijn vacantierust worden opgeschrikt. Het woord is dus aan de commissie van herstel, sJchrijft de N. R. Crt., die Donder- dag bijeenkwam, en waarschijnlijk de Duit sche vertegenwoordigers zal verzoeken met gegevens over den economischen toestand van hun land het moratorium-verzoek nog nader toe te lichten. De Fransche regeering is, naar Havas j officieus meedeelt, bereid te handelen over- eenkomstig de beslissing der commissie van herstel. „Mocht deze evenwel onbillijk zijn, een schending van den geest, zooal niet van de letter van het verdrag van Ver- j sailles (bijv. door een weigering om het pnbetwistbaar in gebreke blijven van Duitschland vast te stellen), dan zou het Fransche kabinet, zijn vrijheid van actie hernemend, op eigen initiatief de econo- j mische en financieele maatregelen van con- trole tegen Duitschland treffen, welke het noodig mocht achten, binnen de grenzen der te Londen gedane voorstellen". Door duidelijkheid munt de toevoeging, die wij tusschen haakjes hebben gezet, niet uit. Men kan er uit lezen, dat de Fransche regeering zich tegen een beslissing zai ver- zetten, die niet in haar geest valt, maar ook, dat zij zich bij verleening van een morato rium zal neerleggen, indien de commissie in de forniuleering van haar beslissing het principieele Fransche standpunt ontziet en er rekening mee houdt. Dat kan bijv. ge- schieden door een voorloopig moratorium toe te staan tot na de nieuwe bijeenkomst van den Oppersten Raad in November. Een andere methode is door Theunis te Londen geopperd en komt hierop neer, dat Belgie voor de bedragen, welke Duitschland dit jaar nog te storten heeft, en die krachtens het recht van voorkeur geheel aan Belgie toekomen, uitstel van betaling verleent. Bij die voorloopige oplossing zou de com missie van herstel in het geheel geen besluit behoeven te nemen, daar Duitschland en Belgie dan de zaak onderling konden re- gelen. Naar verluidt zal de Belgische afgevaar- digde in de commissie van herstel nogmaals dezen uitweg aanbevelen. Er is veel voor te zeggen omdat alles dan formeel bij 't oude kan blijven en de kans op staking van stem- men bovendien vermeden wordt. De opmerking van Duitschen kant, dat bij staking van stemmen de voorzitter geen recht heeft op een beslissende stem, vindt inderdaad steun in art. 437 van het vredesverdrag, doch daar staat tegenover, dat het huishoudelijk reglement van de commissie van herstel den voorzitter dit recht wel verleent. De vraag rijst echter of het aangaat zaken, die van zoo groot ge- wicht kunnen zijn, bij huishoudelijk regle ment te regelen. Dit klemt te meer, daar bij de vaststelling van het reglement de kans op staking van stemmen veel geringer was dan thans, nu de Amerikaansche afge- vaardigde de zittingen der commissie niet officieel meer bijwoont en het ledental dien- tengevolge van vijf tot vier is gedaald. DUURDER BIER VOOR OOSTEN- R1JKERS. De leiding van de restauratie in het sta tion te Pilsen is niet geheel vrij van politfe- ke anti-pathieen. Dit blijkt duidelijk uit de vaststelling van de prijzen van het bier. Komt er een snel- trein uit Praag dan kost het bier 2.20 kro nen doch arriveert de trein uit Weenen dan verhoogt zich de prijs plotseling op 2.60 kronen. EISCH TOEGEWEZEN. Verleden week heeft de rechtbank te Berlijn aan den vertegenwoordiger van den ex-keizer van Duitschland diens eisch toe- gewezen, strekkende tot het verbieden van de uitgave en de opvoering van het dra ma Bismarck door Emil Ludwig, omdat deze den persoon van den gewezen mo narch op het tconeel brengt en zulks on- rust zou verwekken, terwijl den ex-keizer het recht wordt toegekend te beletjen dat een sehrijver gebruik maakt van de ge gevens, die hij in Bismarck's gedenkschrif- ten heeft gevonden, om beide groote his torische figuren in een historisch drama te teekenen. MISDADEN IN DE VEREEN. STATEN. De Chicago Trjbune meldt, dat volgens een rapport, uitgebracht op het Ameri kaansche advocatencongres te San Fran cisco, in de Vereenigde Staten meer mis- daden plaats hebben dan in eenig ander beschaafd land. In het vorige jaar werden in Amerika meer dan 9500 personen ver- moord door middel van vergif, revolver of dolk, terwijl het hoogste cijfer der laatste tien jaren nooit minder bedroeg dan 8500. 't Rapport der juristen-commissie ver- klaarde, dat gebrek aan eerbied voor de wet en de onvoidoende middelen om de wet uit te voeren, de oorzaken zijn voor dezen staat van zaken. Verreweg de meeste misdaden geschieden met de revolver. Aan- bevolen wordt, dat de vervaardiging en de controle op dit wapen in handen der regeering zou worden gelegd. De commis sie was van oordeel dat over het algemeen de Amerikanen moreel stonden boven het gemiddelde en het bewijs daarvoor was, dat in Amerika minder oneerlijkheid, zoo als diefstal, fraude en valschheid in ge- schrifte voorkwam dan in andere landen. DE DUITSCHE BETALINGEN. De Rijksregeering deelt in een nota aan de geallieerde mede, dat op 15 Augustus de betaling heeft plaats gehad van een half millioen pond sterling, dus 10 rnil- lioen goudmark, als verrekeningsbedrag over Augustus en zij betoogt tegelijkertijd de onmogelijkheid van de betaling van de verlangde twee millioen pond sterling. Zij wijst op de groote waardevermindering van de mark, op de onmogelijkheid nog meer belastingen te heffen en het groote gevaar waarin de voedselvoorzieniug van het Duitsche volk dreigt te geraken. Sinds 15 Juli, den datum van het verT zoek om een definitieve regeling van de verrekeningsbetalingen, is de mark van een honderdste tot een tweehonderdste van de vredeswaarde teruggteloopen. GROOTE HITTE IN FRANKRIJK. In Frankrijk schijnt het warme weder zijn mtrede te hebben gedaan. In het Zuiden, in de streek om Toulon, heerscht op het oogenblik een groote hitte en zelfs des nachts koelt het zelfs vlak aan de zee, weinig af. In Algiers heeft de hitte tal van boschbranden veroorzaakt, waardoor 75 duizend hectaren bosch is verloren ge- gaan. Op sommige plaatsen staat de ther mometer in de zon op 127 en in de scha- duw op 104 graden. TER NEUZEN, 18 Aug. 1922. DIPLOMA VOOR DAMES- EN TOONEELKAPPER. De heer Joh. van Eijsden behaalde aan Torrero's eerste Hollandsche dames-kap- academie te 's Gravenhage het diploma voor dameskappen, onclulation „Marcel" en naarbehandeling, en werd dientengevol- ge aangenomen als lid van het „Neder- landsche Dames- en Tooneelkappersgilde", gevestigd te 's Gravenhage. MIDDELBAAR ONDERWIJS. B. en W. van 's Gravenhage bevelen als no. 1 den raad aan terbenoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H.B.S. met 5 j. cursus, den heer C. J. Erkelens, tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. te Ter Neuzen. U1TSLAG SCHIETWEDSTR1JD m den Kring „Land van Axel", gehouden te Ter Neuzen op 29 Juli en 5 en 12 Aug. KringwecLstrijd. Klasse A: scherp. Maximumtijd 250 sec.. Burgerwacht te Ter Neuzen 380 punten; Burgerwacht te Zuiddorpe 280 punten. Verguld zilveren medaille Burgerwacht te Ter Neuzen; medaille voor hoogste korpsschutter A. L. de Jong te Ter Neuzen met 82 punten. Klasse B: scherp. Maximumtijd 350 sec. Burgerwacht te Zaarnslag 356 punten; Burgerwacht te Axel 328 punten; Burger wacht te Westdorpe 316 punten; Burger wacht te Ter Neuzen 258 punten. Verguld zilveren medaille Burgerwacht te Zaarnslag; medaille voor hoogste korps schutter, L. de Putter te Zaarnslag met 80 punten. Klasse C: scherp. Maximumtijd 450 sec. Burgerwacht te Hoek 376 punten; Bur gerwacht te Ter Neuzen 366 punten; Bur gerwacht te Koewacht 366 punten; Burger wacht te Zaarnslag 309 punten. '-r-fi-y W:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1