r 70e Jaargang. ALSESEEN NiEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V'LAANDEREN. J-B fc motordienst. No. 7338 Woensdag 16 Augustus 1932. :ss®m lUf m mm mm Wk Si JUS! H plaatsing Vrijsteiling en vergoeding wegens kostwinnerschapn BINNEHLAND. FETJILLETON. De Patient van dokter Vincent SUITENLA NO. raMMMBafflewsra^^ sraB6i BL.J DEN dlenst. TWEEDE KAMER. Afschciffing portvrijdom. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een aantal wetsontwerpen tot aanvulling en verhooging van de verschillende hocfdstuk- ken der Staatsbegrooting voor 1922. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend dat de minister van Waterstaat bij brief van 29 December 1921 aan den voorzitter van de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat de afschaffing van den portvrijdom voor stukken, den openbaren dienst betref- fende, zou worden uitgesteld tot nader te btpalen datum. Dit uitstel hiefd ver- band met het voornemen, vooraf voor de verschillende departementen bij suppletoire bcgrootingen de bedragen te doen vast- stellen, welke ter zake aan het staatsbe- driji van de posterijen, de telegrafie £n de telefonie zullen zijn uit te keeren. Voor de kwijting van de frankeerkosten voor stukken, den openbaren dienst be- treffende, zal in hoofdzaak gelden de re- geling, welke bij brief' van 28 November 1921 door den minister van Waterstaat ter kennis van de leden der Staten-Generaal werd gebracht. Nochtans zal, met afwijking van hetgeen in dien brief werd medegedeeld, de bere- kening van het port voor dienststukken, waar van de frankeering in afrekening j plaats vindt, op gehee'l dezeit'de wijze ge- schieden als voor dienststukken, welke door j middel van dienstzegels worden gefran- keerd. Aldus is voor die dienststukken een zeer eenvoudige postberekening verkre- j gen, waardoor de aanvankelijk tegen de portbetaling aangevoerde bezwarer. geheel worden ondervangen. Derhalve zal het port voor alle gewone dienststukken be dragen, voor elk stuk van een gewicht van niet meer dan 100 gram 10 cent, boven 100 gram t/m 1000 gram 20 cent, boven 1000 t m 2000 gram 30 cent. Het port der gedrukte dienststukken die niet meer wegen dan 500 gram zal bedra gen voor elk stuk van een gewicht van niet meer dan 100 gram 2 cent, boven 100 gram t/m 500 gram 6 cent. Op gedrukte stukken, meer dan 500 gram wegende, zal worden toegepast het port der gewone dienststukken. In de maand Januari jl. werd door de verschillende departementen en de daar- onder resscrteerende ambtenaren en in- stellingen een telling gehouden van de aan- tallen gewone, gedrukte en aangeteeken- de dienststukken, welke door hen werden verzonden, alsmede van de aantallen ont- vangen stukken als hierbedoeld, waarvan de verzendingskosten ten laste van het be- trokken departement zullen komen. Aan de hand van de verkregen uitkomsten wer den de aantallen dienststukken voor het jaar 1922 geraamd. Door de departementen van binnenland- sche zaken en van financien werden op gelijke wijze geraamd de dienststukken, te verzenden resp. door de gemeentebestu- ren en door de kerkgenootschappen. Door telling en weging van de ten post- kantore te 's Gravenhage ter post bezorg- de dienststukken werd vastgesteld, in wel ke verhouding de stukken over de boven- vermelde gewichtsrubrieken voor gewone en gedrukte dienststukken zijn te verdee- len. De begrooting van het departement van buitenlandsche zaken voor het dienstjaar 1922 behoeft geen verhooging te onder- gaan. Het totale bedrag van de aan het staafs- bedrijf van de posterijen, de telegrafie en voor het dienstjaar 1922 geraamd op de telefonie uit te keeren vergoeding wordt f 3.940,727.52. Tengevolge van afronding van de geraamde bedragen door eenigc departementen wordt het bedrag verhoogd met f 7431.05, hetgeen een totaal bedrag vormt van f 3,948,158.57. Hiervan is in de betrekkelijke suppletoire begrootingen be- giepen een bedrag van f 2,832,457.50. Het resteerende bedrag groot f 1,115,701.07, komt ten laste van het Invaliditeitjsfonds tot een bedrag van f 1,104,361.21, de pen- sioenfondsen (kolonien) f 1399.57, de Indi- sche begrooting f 7426.77, het departement voor buitenlandsche zaken f 1726.94 en de Algemeene Landsdrukkerij f 786.58. HET TEKORT OP DE STAATSBE GROOTING. Volgens de Nieuwe Haagsc'ne Courant, moet aan de Regeering gebleken zijn, dat het tekort niet 100, maar 160 millioen zou bedragen. DE KAB1NETSCRISIS. „De Tijd" schrijft over de mededeelin- gen van den Haagschen redacteur van het Hbld.: „De heer Colijn zelf, die in het buiten- land vertoeft, zal lichtelijk glimlachen, als hij deze pers-eend ziet opvliegen, Uiter- aard zal een ernstig bezuinigingsplan de grondslag van het program vormen, waar- over op het oogenblik tusschen den Kabi- netsformateur en de drie rechtsche poli- tieke partijen wordt onderhandeld, maar dat die grondslag door den heer Colijn zou zijn gelegd, zal deze zelf wel niet be- vestigen. In de bekende bezuinigingsrede, door minister de Geer in de Kamer uit- gesproken, vindt de Hbld.-correspondent reeds eenige aanwijzing van de richting, 1 welke de loekoinstige Kabinets-formateur te nemen heeft. Dat laatstgenoemde met! hetgeen ook in de verkiezingsprogramma's der drie christelijke fracties staat wel ke geenszins eensluidend zijn had reke- ning te houden, ligt evenzeer voor de hand, als dat onder vooraanstaande poli- tici over een en ander van gedachten zal zijn gewisseld. Maar het regeeringspro- gramma, den 2den Augustus jl. aan de drie rechtsche Tweede Kamerfracties toe- gezonden, behelsde slechts 't bezuinigings plan, waarop eerst thans de mededeelingen der anti-revolutionaire Kamerfractie, dus ook van den heer Colijn, moeten worden ingewacht. Wat de Hbld.-hoefijzercorres- pondent dan ook over een plan van "hon- derd en meer millioen mededeelt, is on- juist en waarschijnlijk te danken aan eenige fantastische combinatie met het cijfer noo dig voor het uitsluitend maken der begroo ting." PUBL1EKE TELEFOON IN DE OPEN LUCHT. Om in de meer en meer gevoelde be hoefte aan publieke terefoon te voorzien, heeft de Gemeente-telefoon te Amsterdam in (de nieuwe kioskgebcuvvtjes, welke op het Ferd. Bolplein, op het Rembrandtsplein en in het Weteringplantsoen aldaar ge- plaatst zijn, telefooncellen geopend, waar men voor 10 cent gedurende 5 minuten het vrije gebruik over een telefoonaanslui- ting krijgt. Verder ligt het in de bedoeling ook in de kiosken van het oude type gelegenheid tot telefoneeren te geven. De firm a, die de kiosken exploiteert, is zoo wehvillend in deze mei de Gemeente-telefoon in het belang van het publiek samen te werken De ruimte in deze kiosken laat echter niet toe, dat men binnen teiefoneert. Bij wijze van proef is daarom aan de achterzijde van den kiosk, die op den Dam nabij den Vij- gendam staat, in een kastje een telefoon- roestel aangebracht, dat gedurende 5 mi nuten beschikbaar is, nadat men aan de juffrouw in den kiosk 10 ct. heeft betaald. Wanneer blijkt, dat er voldoende gebruik van deze telefoon wordt gemaakt, m.a.w. indien men er geen bezwaar tegen heeft in de openlucht te telefoneeren, dan zal ook in andere kiosken, die op daartoe ge- schikten punten staan, op dezelfde wijze gelegenheid tot telefoneeren worden -ge- I geven. Te verwachten is, dat de proef zal sla- gen, immers ook de chauffeurs van de auto's die op straat stationneeren, telefo neeren aan de zuiltjes op de standplaatsen, zonder bezwaar in de open lucht. VEREENVOUD1GDE BEPALJNGEN BIJ LOTlNG VOOR DE MILITIE. De administratieve beWerking van de lo- ting is stork vereenvoudigd. Veel reizen en trekken voor de lotelingen i zal voorkomen worden door de bepaling, dat de loting voor elke gemeente afzonder- lijk geschiedt. Vacantiegelden en reiskos- ten van militaire autoriteiten worden be- spaard bij een ruime toepassing van de i vervangsregeling der district-commandan- ten ten wier overstaan de loting moet ge schieden. De waarneming kan geschieden j door den kapitein, die tot het personeel van den districtscommandant hoort en als deze verhinderd is door den burgemeester der gemeente waar de loting wordt gehouden j of een door dezen aangewezen lid van den Raad of ambtenaar van die gemeente. (Hbl.) WERKLOOSHEIDVERZEKERING. De Minister van Arbeid heeft aan de j besturen van gesubsidieerde werkloczen- kassen de volgende circulaire gericht: „Naar mij is gebleken, komt het her- haaldelijk voor dat ongehuwde leden van gesubsidieerde vereenigingen met werk- •oozenkas, die bij hunne ouders inwonen, het ouderlijk huis verlaten, 'terwij! blijk- door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 54) ■- Hij was er nu zeker van, dat het no- bele troepje zoo van de wijs was gebracht dat het in Rockhaven niet opereeren durf- de Londen .zou nu het tooneel van hun verdere misdaden worden, en hij kon rus- tig een dagje naar de stad gaan en be- hoefde zich dan niet voortdurend ongerust te maken over Clarice, die in Rockhaven zoo onbeschermd achterbleef. In iedcr op- zicht leek het hem verstandiger om het ge- val maar dadelijk voor te leggen aan den bezadigden, Londenschen magistraat in plaats van aan den dommen commissaris in Rockhaven, die zoo gauw van de wijs werd gebracht en natuurlijk niet onbe- vooroordeeld zou handelen, nu het plaat- selijke autoriteiten betrof. „Juist, Dan ga ik met denzelfden trein als de familie Uvedale," overlegde hij bij zichzelf, terwijl hij opstond om zijn pijp van den schoorsteenmantfl te krijgen. „Met den eersten trein dus en volgens Guyse zal Lady Uvedale de volgende week alle redenen tot tevredenheid hebben. Zoo, zoo. Nu, we zullen zien. Ik ben benieuwd, wat voor gezicht ze trekt, als zij mij op het perron ziet." Hij stak zijn pijp aan en terwijl hij be- hagelijk de blauwe rookwolkjes uitblies, drong zich weer een andere vraag aan hem op. Zou lady Uvedale of iemand an- ders hem morgen wel op het perron zi'en? Had hij niet van geheel onverwachte zijde een waarschuwing gekregen, dien eigen dag nog, om voorzichtig te zijn en goed te zorgen voor zijn eigen gezondheid En van zijn gezondheid hing veel af eigen- lijk het al of niet slagen van zijn campag- ne. Als hij nu uit den weg werd geruimd, was Clarice overgeleverd aan de genade van haar vervolgers „de volgende week in Londen" Guyse zou waarschijnlijk niet met zooveel zekerheid hebben ge- sproken, als hij wist zoo'n gevaarlijken te- genstander ongedekt achter te zullen la- ten. Cosmo herinnerde zich vaag, dat hij zijn moeder al naar boven had hooren gaan en toen hij op zijn horloge keek, zag hij, dat het al kwart over tienen was. Met het oog Op de verplaatsing van hun vijandelijkheden en omdat ze bovendien wisten, dat het rapport elk oogenblik kon worden verwacht, zouden zijn belagers wel geen gras over hun voornemen laten groeien en hedenavond waarschijnlijk nog den aanval wagen. Alle bewijzen, die te gen hen konden worden aangevoerd, zou den ze willen vernietigen, en dat kon onmogelijk, zoolang hij nog vrij rondliep. En zoolang zouden ze geen nieuwe po- ging durven aanwenden. Un bon averti 'en vaut deux, en hij haalde een zakre- volvertje te voorschijn en keek het klei- ne, maar gevaarlijke wapen eens goed na. Sinds den nachtelijken overval van Guyse had hij dat pistoolt^e voortdurend bij zich gedragen. Hij had pas het wapen weggestoken, toen hij het tuinhekje hoorde gaan, luid en duidelijk, blijkbaar met het doel, dat het gehoord zou worden. Onwillekeurig luisterde hij naar het eenigzins strompelde gaan van iemand, die mank was, .maar tevergeefs. De stappen, die nu over het kiezel kraakten, waren heel beslist en snel en zij werden recht op de voordeur gericht. Een geheime over val dus niet te duchten. Cosmo snelde de gang in en deed de deur open, eer de late bezoeker tijd had om aan te bellen. „Woont dokter Lynne hier?" klonk een hooge, scherpe mannenstem van de don- kere stoep. „Zeker. Waarmee kan ik u van dienst „Als u dokter Lynne zelf bent, dan zou ik u graag even raadplegen," was het ant- woord. „Ik logeer in het hotel en daar werd mij gezegd, dat u de naastbij wonen- j de dokter was." ,,Komt u binnen," zeide Cosmo kortaf. 1 „Dezen kant uit." De vreemdeling was een lange, slarike man, hij droeg een pet met groote klep, die het scherp-besneden, magere gezicht gedeeltelijk verborg. Na eenige aarzeling nam hij zijn pet af, toen ze in de kamer waren gekomen. Eerst knipoogde hij tegen het scherpe licht, maar Cosmo zag, dat zijn scherpe oogen een ondeelbaar oogen blik bleven rusten op de blauwe enve- loppe op zijn lessenaar. Het rapport zelf was zorgvuldig weggesloten. j „Ik had graag, dat u mijn hart onder- zocht," zeide de patient. „lk ben vandaag pas aangekomen en ik heb den heelen avond lievige hartkloppingen gehad. Ik wist al lang, dat ik een hartkwaal had, en ik verbeeld mij nu, dat de lange trein- baar de bedoeling voorzit uitkeering te ontvangen als „cngehuwden niet bij ouders inwonend", welke uitkeering in den regel hocger dan die, welke geldt voor ,,onge- huvvden, bij ouders inwonend." Het blijkt voor de kasbesturen en ge- meentebesturen onmogelijk, om nauwkeu- rig na te gaan, wanneer wel en wanneer niet geldige redenen aanwezig zijn, om kostganger te worden. Teneinde alle moeilijkheden te voorko men, en aan uwe kas het herhaaldelijk terugstorten te besparen, zal de bepaling gelden, dat de leden uwer werklpozenkas die on 31 Juli 1922 als „ongehuwden bij ouders inwonend" werden aangemerkt, als zocdanig moeten blijven beschouwd tot op het tijdstip, waarop de steunregeling 1922 voor uwe vereeniging een einde neemt, tenzij in bepaalde gevallen in over- leg met het gemeentebestuur anders kan worden beslist." ACT IE TEGEN VERSLECHTER1NG VAN HET ONDERWIJS. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbe- stuur van „Volksonderwijs" het bestuur van den centralen ouderraad te Amsterdam, als de meest omvattende op dit gebied, en de hoofdbesturen van het Nut, den Bond van Ned. Onderw., het N. O. G. en de Vereen. van Hoofden van Scholen, uitgenoodigd tot een samenkomst om in eerste instantie te overleggen op welke wijze aan zoo alge- meen mogelijke adie door heel den lande te verkrijgen zal zijn, om de verslechte- ringen van het onderwijs, indien de voor- gestelde wijziging van de lager onderwijs- wet 1920, zooals de regeering die voorstelt, tot wet zoude worden verklaard, tegen te gaan. Nader vernemen wij nog, dat o.a. zal worden overlegd, of in deze ook samen- werking met alle oudercommissies, politieke partijen en vakvereenigingen, dan wel ook met voorstanders van het bijzonder onder wijs, dient te worden verkregen. Ook een groote landelijke protestvergadering in Den Haag zou op het programma staan. OOST-INDle. m Teveel aan werkkrachten. De lndische regeering heeft den Minister van Kolonien in overweging gegeven, aan de directies van employe's uitzendende maatschappijen te verzoeken, voorloopig uitzending zooveel mogelijk te staken in het belang van de bestrijding van de werkloos- heid, en hun vertegenwoordigers op te dra- gen te trachten, het benoodigde personeel in Indie te engageeren. De regeering verzocht voorts, in de groote dagbladen in Nederland waarschuwingen te plaatsen, dat Indie op het oogenblik overcompleet heeft aan werk krachten op verschillend gebied. HET TAPVERBOD TE GRON1NGEN GEDURENDE DE FEESTWEEK. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen heeft in zake het tapverbod gedurende de a.s. feestweek een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin de Kamer als haar meening uitspreekt, dat het belang van de gemeente in 't algemeen en van den Groningschen handel in't bijzonder zich ten sterkste tegen zulk een verbod verzetten. In ruimen kring vormt Groningen het mid- delpunt van handel en verkeer en het is een gebiedende eisch dit niet gering te schatten voordeel te behouden. Daarom moet alles worden vermeden, wat dezen toestand in on- gunstigen zin zou kunnen wijzigen. Het be hoeft geen betoog, dat de talrijke bezoekers, die zich zonder twijfel in de a.s. feestweek naar Groningen zullen spoeden, door hun in- koopen en verteringen tal van neringdoen den voordeel zullen brengen. Door aan het verzoek tot drooglegging te voldoen, zullen hiervan is de Kamer overtuigd zeer velen schade lijden. In het bijzonder betreft dit natuurlijk de cafehouders en de Kamer zou het zeer on billijk vinden, wanneer deze personen, die reis te veel voor mij is geweest." „Verbeelding zal hier wel het juiste woord zijn," zeide Cosmo met alle bewust- heid van een plattelandsheelmeester. ^Ga daar op die bank zitten. Doe uw cape af en maak uw vest en uw overhemd los." De patient gehoorzaamde, terwijl Cos mo voor h'em bleef staan en met de stet- hoscoop speelde, die hij te voorschijn had gehaald. De cape werd naar achteren ge- worpen en de slanke buigzame vingers maakten de knoopjes los, toen was de pa tient voor het onderzoek gereed, zijn han-. den hingen slap langs zijn zijde, Cosmo boog zich over hem heen, als wilde hij de stethoscoop op de borst van den man plaatsen, maar plotseling liet hij het in strument op den vloer vallen en met de linkerhand, waarin hij het gehad had, om- knelde hij met ijzeren greep den rech- 'erpols van zijn patient. Tegelijkeriijd schit- terde een klein revolvertje in zijn rechter- hand, welks kwaadaardige loop tegen den slaap van den vreemdeling werd gehouden. „Laat dat spuitje vallen, Sir Vincent Car- nac, of ik schiet u neer," zeide Cosmo kalm, en er was iets in zijn toon en hou- ding, dat eerbied en vrees afdwong. De man, die in elkaar gedoken op de bank zat, wist maar al te goed, wat die gevaar lijke schittering in Cosmo's eeriijke oogen beteekende. Uit zijn samengeklemde hand viel een zilveren spuitje op den grond en Cosmo liet zijn pols los, richtte zich op en deed een pas achteruit, nog steeds met zijn re volver dreigend. „Nu is het spel uit, Sir Vincent Car- nac," zeide hij, het spuitje uit het bereik zich geldeliike opofferingen hebben moeten getroosten om het vergunningsrecht te krij gen en die het hunne bijdragen in de ge- meenteliike belastingen, de gelegenheid zou worden ontnomen eens iets extra's te ver- dienen. ENGELAND. De burgerstrijd in lerland. Volgens Engeische bladen loopt de bur gerstrijd in lerland ten einde. De rebellen zijn uit Cork verdreven en hun laatste hoop is een guerilla te voeren in het heuvelland, maar ook deze laatste strijd zal, bij gebrek aan hulp van de zijde der bevolking, spoe- dig gedaan zijn. Over de jongste krijgsvernchungen schrijft de correspondent van de Daily Mail" in het hoofdkwartier van het Vrij- staatleger in het Zuiden, dat aan de rebel len een nieuwen slag werd toegebracht, waarvan de gevolgen zullen worden gevoeld overal waar de rebellen een troepenmacnt, of zelfs maar voorposten, hebben. De ex- peditie, die op drie punten van de kust van Cork landde, snijdt de verbindingen der rebellen met de buitenwereld af. Hetgeen van een militair standpunt bezien nog be- langrijker is, is dat de instrooming van oor- logsvoorraden uit Duitschland en andere continentale landen wordt stopgezet. Van bovenbedoelde punten uit kan het geheele zuiden des lands worden beheerscht, terwijl de rebellen werden gedwongen zich samen te trekken in een gebied, dat thans zoo goed als omsingeld is door de Vrijstaters. De landing te Youghal (ten oosten van Cork) verraste de rebellen volkomen en werd met slechts weinig tegenstand ten uitvoer ge legd. De buit aan oorlogsvoorraden was zeer groot. De slag, aan de rebellen te Cork toege bracht, moet een vernietigenden invloed op hen hebben als georganiseerde strijdmacht. Zij verkregen het geld, noodig tot het bekos- tigen van hun campagne, voor een groot deel uit Cork, waar de douane en de accijn- zen alleen al 12.000 pond sterling per week opleverden. Het landen van de troepen te Cork kan worden beschouwd als de kroon op het werk der Vrijstaters, die thans de heele landstreek in het oosten tot Waterford, in het zuid-westen tot Castle Island en in het centrum met inbegrip van Cork, van rebellen hebben gezuiverd. Te Waterford is een betrouwbaar bericht ontvangen, dat Cork Donderdagavond laat door de nationale troepen is genomen. De berichten over den strijd om de stad Cork zijn nog onsamenhangend. Aanvanke lijk heette het dat Cork ontruimd was, later dat er hevig gevochten werd en dat de re bellen alle regeeringsgebouwen in den brand hadden gestoken en voor hun aftocht de stad geplunderd hadden. De correspondend van de Times" te Dublin bevestigde Zondagochtend, dat alle militaire en politie-kazernes te Cork in brand stonden. Dit bericht was gebracht door een regeeringsvlieger, die boven de stad was geweest. De vrijstaters waren toen nog niet in de stad Cork doorgedron- gen. Een vlieger vloog op een hoogte van nog geen 200 meter over Cork. Het geweer- vuur. dat tegen hem werd afgegeven. deerde hem niet. Ook in Waterford hebben de rebellen, al- vorens, zij onder den druk van de vrijstaters de stad moesten verlaten, een aantal ge- bouwen, waaronder de kazernes, verwoest, terwijl zij voorts de bruggen en de water- leiding zwaar hebben beschadigd. Voor zoover men weet, hebben de republikeinen geen nieuwe concentratie uitgevoerd. doeh zich met hun wapens en machinegeweren in kleine groepjes in de heuvels terugtrokken, van waar zij het de regeeringstroepen tel- kens lastig maakte. Clonmel was weken achtereen in handen geweest van de Vale- van den vreemdeling schoppend. „Ik wist, waarom u vanavond hier kwam, en ik was er op voorbereid, dat u voorzichtiger te werk zou gaan dan uw handlanger, kapi tein Guyse. Een vergiftige inspuiting was juist wat van een wetenschappelijk onder- legden misdadiger verwacht kon worden, maar u had heusch wat voorzichtiger moe ten zijn, eer u den doodelijken slag toe- bracht. U behoeft overigens niet te hopen, dat ik niet in staat zou zijn om te bewijzen, dat u het op mij wilde gebruiken. Zonder dat, kan ik trouwens evengoed een aan- klacht tegen u indienen. Het rapport, dat ik verwachtte, is hedenavond in mijn be zit gekomen. Met al de andere bewijzen, die ik langzamerhand tagen u verzameld heb, is dat voldoende om u en de rest van uw bende onvoorwaardelijk te doen ver- ocrdeelen." „U weet niet, dat ik Sir Vincent Car- nac ben," klonk het dof. „Dat uitvluchtje zal u niet helpen," zeide Cosmo gestreng. „U werd vandaag in Rockhaven herkend, niettegenstaande uw vermomming, die u weer hebt afge- legd, om d ezen aanslag op mij te plegen. Ik veronderstel dat u, als u eventueel werd gezien hier vanavond, in geen geval wilde worden beschreven als de „Amerikaan", die in het hotel logeerde. Dat was al heel dom, Sir Vincent Carnac, en dat kwam al leen omdat u te veel zelfvertrouwen hebt. Als u er in geslaagd was om mij de in spuiting toe te dienen en als u daarna uw vermomming van Wilbur C. Cronin weer had aangenomen, dan zoudt u per slot toch zijri ve.oordeeld; alleen was het misschiea een kort uitstel van executie geweest." (Wordt vervolgd.) J .'VRBSJaCBBBHOHRWi WfgrcnuHtfffn mm. K'/(y De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat aan de lotelingen der lichting 1922, die nog ingelijfd inoeten worden. alleen vergoedin&zal worden toegekend, ingeval de behoefte daaraan eerst tijdens den duur der eerste-oefening ontstaat en ingeval de belangen van den dienst niet toelaten den inge- liifden kostwinner alsnog vrij te stellen. Het verleenen van vrijstelling is regel.de toekennmg van kostwinnersvergoeding uitzondermg geworden. De aanvragen om vrijstelling voor de dienstplichtige kostwinners die in October en November a.s. hun eerste-oefening moeten aanvarrsfen, moeten reeds dadelijk geschieden. Ter Nenzen, den 15 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingeschrevenen voor de lichting 4923, die tot gewocn dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van een bewijs van vocirgeoefendheid, kunnen worden gede- tacheerd bij de schoolcompagnie van den motor- Zij, die er prijs op stellen voor zoodanige deta- cheering in aanmerking te komen moeten hun ver- langen daartoe dadelijk na ontvangst van de kennis- geving van hun bestemming tot gewoon dienstplich tige schriftelijk mededeelen aan den COMMANDANT DER SCHOOLCOMPAGNIE VAN DEN MOTOR- DIENST TE HAARLEM. Het schrijven behoeft met gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven a. hun geslachts- en voornamen den datum van geboorte; de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven en J itudtlhu!- hun lotingsnummer. •—rr' Het is noodig, bij het schrijven lerklaringen over te leggen, waaruit hun bekwaamheid in het chauf- feursvak of als motorrijder blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangevnerkt. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van de gegadigden voor de detacheering in aanmerking komen. Dezen worden ingelijfd bij het regiment vesting-artillerie te Utrecht. Na daarbij een maand van hun eerste-oefeningstijd te hebben vervuld, worden zij bij de schoolcompagnie van den motor- dienst gedetacheerd. Ter Neuzen, 15 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. b. c. d. zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1