Gratis LANDBOUWBERICHTEN. SEMtNGDE UERiCHTEN. ders, die bij het spoorwegongeluk bij Vil- lecomtal cm het leven gekomen zijn. Nim- mer te voien was een bedevaarttrein door een catestrofe van zoo grooten omvang ge- troffen. De officieele ceremonien waren afgelast, ten einde alle bedevaarders bij de grot te kunnen vereenigen en hun gebeden te concentreeren. Ongeveer tienduizend rnen- schen waren dan ook samengestroomd op de open ruimte voor de grot. De dienst werd geleid door mgr. Schaffer, bisschop van Lourdes en Tarbes, bijgestaan door de bisschoppen van Tulle en Dyon. In de an- ders voor de zieken bestemde ruimte Jiad- den de gemeenteraad van Lourdes en de bedevaartgangers uit het Bourbonsche (waarvan de verongelukten deel uit maak ten) plaats genomen. Verschillende geestelijken voerden het woord en herdachten de vromen, die op- gingen naar Lourdes, maar den dood von- aen op hun vv^g. NIEUW RADIO-STATION SAINT ASSISE. Maandag is als nieuw radio-telegrafisch station ingewijd: Saint Assise. Dit zal in staat zijn vijf a zes telegrammen tegelijker- tijd naar landen buiten Europa te verzen- den. De eerste machine, voor het publiek in dienst gesteld, is die voor den dienst Frankrijk—Amerika. Deze is in Staat een osciieerenden stroom van 700 Amperes op u t aken, 'hetgeen ongeveer 50 pet. ineer is can die van het station-Bordeaux. De snelheid, waarmede handelstelegram- men verzonden kunnen worden, is meer dan 100 woorden per minuut. Per uur zullen meer dan 30.000 woorden geseind kunnen worden. Drie nieuwe machines zullen onafgebro- ken in dienst zijn, die zullen viermaal zoo sterk werken als het machtigste station van thans, 35 inaal zoo sterk als dat van den Elffel-toren. Het station Sainte Assise zal dus alle ontvangstations ter wereld kunnen berei- ken. ALTIID MAAR WEER NIEUWE KAZERNES. Voortdurend zijn de Fransche militaire autoriteiten bezig kazernes en oefenterrci- nen aan te doen bouwen en inrichten. Zoo moet nu de stad Bonn, naar de „Nord." meldt, weer voor 10 Aug. een groote op- ten omgang met hen met moge'ijk is. Daar- voor zijn ze te geraffineerd. Past men niet op, dan zal eerst een groot deel der gei- den in de prive-zakken der heeren te lande komen. Ikverzeker u,'dat ze alien rijk zijn. Zij wonen in paleizen, hebben schitterende auto's en hun vrouwen, o)tficiee(e en on- officieele, zijn omhangen met gestolen dia- manten. Ik herhaai ook hier: het is geen „on dit", ik heb het zelf geconsiateerd. Een ander deel der geiden verhuist, waakt men niet terdege, naar het propagandafonds. en het leger. En als dank zal dan Euro- pa, later, in plaats van goed doorvoedde en gezonde, vreedzame Russische burgers een groote roode propaganda en roode legers tegenover zich geplaatst zien. Voordat Europa het zal willen gelooven, zitten wij wederom in een paar oorlogen. Ik verzeker u, er wordt hard in Rusland gewerkt om Polen en Bessarabie terug ce krijgen. Hoe sterk Moskou zich voelt, mag blijken uit het feit, dat de „regeering" aldaar een paar dagen voor de opening der confe rence te Genua, alien consuls sommeerde, om binnen drie dagen den Kaukasus te pervlakte tuingronden in 'de onmiddellijke nabijheid der stad afstaan voor den bouw van een nieuwe kazerne (de beide kazernes in de stad zijn reeds in beslag genomen). In de stad liggen thans 7000 man tegen 1200 voor den oorlog. Het opmerkelijke in deze is, dat Bonn ligt in het noordelijk deel van het bezette gebied, hetwelk vol- gens het vredesverdrag na vijf jaar heet ontruimd te moeten HET LEVEN IN DEN KAUKASUS. Het verhaal van een ooggetuige. Een landgenoote, die juist van een reis door het Kaukasus-gebied is teruggekeerd, schrijft uit Constatza aan de Tel. „Gij alien in Nederland hebt den oogst niet gezien, het schitterend resultaat) van het bolsjewisme, dat door de trawanten van Lenin en Trotski over zoovele gebie- den, ook over den Kaukasus, is gebracht. Daar als in Rusland en in Perzie, dat ik mede bezocht, hebben ze in den waren zin des woords de „grootste organisatie van d esorganisatie" geschapen. Ik bezocht twee bureaux, waar nog de beste organisatie der bolsjewiki bestor.d, n.l. een der propagandabureaux, waar men nog gouden roebels vindt, die voor de bestrijding der propagandakosten dieneu, en in een der kantoren der Tsjeka. De Tsjeka is de treurigste, de weerzin- wekkendste en afgrijselijkste instelling, door het Russische communisme uitge- dacht. Het is de roode geheime politie, en heeft als chefs uitsluitend jongelui van 20 tot 25 jaar, uit de heffe des volks en met physionomieen van inbrekers en moorde- naars, als men in West-Europa alleen op de doeken der cinema's ziet. Dit zijn de lieden, die in het leven van duizenden in hun hand hebben, en er naar willekeur tnee omspringen, al naar zij geluimd zijn. Ik heb het meegemaakt, hoe zij ook de min- vermogenden 's nachts om twee uur uit hun bed lichten, om dan na een paar dagen de familieleden te ontbieden en hun als „boete" maar feitelijk als losgeld het laatste stukje vermogen af te persen, dat zij nog hebben. Ik voeg hier nadrukkelijk aan toe, dat dit geen „on dit" is, maar dat ik dit per- soonlijk heb bijgewoond met de familie, bij wie ik in Tifles verblijf hield. Het was een geval, naar men algemeen wist te zeg- gen, uit duizenden. Einde Februari, dus slechts een paar maanden geleden, zag ik de ongelukkige uitgehongerde en aan alle mogelijke be- smettelijke ziekten lijdende vluchtelingen uit de Wolga-districten te Bakoe aanko- men. Die arme stumpers, die meenden naar het beloofde land getrokken te zijn en daar eten en verzorging te kunnen vinden, moesten gewoon in een paar oude kerken en op de pleinen kampeeren. Nog zie ik met ontzettine die groepen voor mij. Welk een onderwerp voor een beeldhou- wer, om er voor eeuwig een monument van het bolsjewisme uit te maken Het was streng verboden hulp te ver- leenen. Sokolnikof mag die lieden nu ,,ta- warich" (kameraad) noemen; ik geloof dat het o neindig beter ware, die gedwon- gen liefdoenerij achterwege te laten en ze Christelijk te helpen en zorg te dragen dat ze niet in die kom van verpeste lucht aan honger en ellende bezwijken. Men behoeft niet bij voorbaat een po- litieke overtuiging te hebben, om een liaat op te vatten, tegen alles wat bolsjewis- tisch is, wanueer men gezien heeft, wat ik hier heb oezien. Dat zijn toestanden, waai- in geen conference ter wereld baat kan brengen. Wil West-Europa de bouwmees- ter v'an het nieuwe Rusland zijn, dan zal het eerst de puinhopen van het oude moe ten wegruimen, want geen architect, die zijn verstand heeft, bouwt op mines. En het Rusland van thans, en de daaraan on- derhoorige gebieden, zijn een puinhoop. Wanneer men credieten geeft aan de heeren te Moskou, dan is geen middel te erg om controle over de aanwending daar- van te houden. Want men moet dat slag menschen gezien hebben, om te weten, dat zonder de uiterste voorzorgsmaatrege- met zijne krachtige stem, die over het ge- heele terrein te volgen was, eene enthou- siaste rede hield, waarin hij zijn gehoor op- wekte tot het verleenen van steun aan het missiewerk. Hij verwierf herhaaldelijk een algemeen applaus. 's Avonds was het weder gezellig op het feestterrein, en genoten zeer velen van het concert dat door „De vereenigde werk- lieden" v^rd gegeven. Voorts hield des avonds Father C. Schoenmaker een interessante lezing, met lichtbeelden, over „Aan de bronnen van den Nijl". Gister was het bezoek minder, de regen moest daarop wel van invloed zijn. Des avonds werd op het feestterrein gemusi- ceerd door de vereenigde R. K. symphonien van Ter Neuzen, Hulst, Groenendijk en Stoppeldijk. In het feestlokaal werd door Pater Van Ertrijck een lezing gehouden over den be- schavingstoestand der negers in Midden- Afrika, terwijl de avond voorts' met rnuziek en zang werd opgeluisterd. verlaten. Slechts die van Duitschland, Italie Perzie en Angora mcchten hun funciies blijven waarnemen. Ook onzen vice-consul honoraire jhr. Von Schmidt auf Alten- stadt, werd niet meer dan een paar dagen gegund om de zaken der firma te regelen, waarvan hij vertegenwoordiger was. Een heel klein staaltje ten slotte van het gehalte der hoofdambtenaren in Sov- jet-Rusland. De consul voor den Kaukasus maakte het te Moskou mij op mijn eerste reis moeilijk om Kaukasie binnen te mogen ko men. Hij wenschte n.l. met 42 Turksche Ponden, dus 42 maal 1.70 gld. gestopt te worden om een visum van 25 Turksche Ponden te verstrekken. Wat moest ik doen? Teruggegaan zou veel meer kosten, Dus maar betalen. Onze consulaire agent aldaar, ging aan het Volkscommissanaat protesteeren. En wat denkt u dat de „Se- cretaris-Generaal" hem vroeg? „Mijnheer, ik begrijp niet, dat u als Ne- derlandsch consul opkomt voor de belan- gen van een Hollandsche vrouw!" Ta bleau! De ongelukkige wist niet, dat Ne derland en Holland een en hetzelfde land was. Een tweede geval deed zich tusschen een Hollandsch koopman en den „haven- commandant" voor (een matroos, die door- loopend dronken is, omdat hij op ieder schip, dat aankomt, een hartversterking gaat halen). „U kunt niet aan wal gaan", zei hij hem. „Op mijn lijst van Moskou staat, dat Denen en Deensche waren moeten geboycot worden". Ook nu was de hulp van den consulairen agent noodig om de- zen man van positie aan het verstand te brengen, dat Denen en Hollanders lieden van twee, verschillende naties zijn. En met lieden van dergelijk gehalte zal nu Europa gaan samenwerken WEER EEN SPOORWEjGONGELUK IN FRANKRIJK. Zondagnacht is nabij Bonnieres een stoomketel die van Nancy naar Havre werd vervoerd, van den goederenwagen, waar- op hij stond, afgevallen, waardoor ver- sclreidene wagens derailleerden. Op dat oogenblik -kwam van den anderen kant een pe.sonentrein, die tegen de omgevallen wgaens stiet. De machinist en de conducteur van den personeutrein en de beide stokers werden gewond. Bonnieres ligt aan de lijn Parijs—Havre tusschen Mantes tn Vernon. MAILZAKKEN GESTOLEN. Op de Great-Western-spoorlijn van Lon- den naar Devonshire en Bristol zijn de laatste dagen telkens mailzakken uit de postwagens gestolen. Drie zijn intact op de rails teruggevonden, een vond men vol gaten en half verbrand naast de spoor- baan liggen. Tot dusver zoekt men tever- geefs naar de daders. ONRUST ONDER ENGELSCHE MILITAIREN. Te Aberystwyth in Wales hebben, naar de „Evening News" meldt, Vrijdagavond 500 man Welsche ..Territorials" het poli- tiebureau gebombardeerd met flesschen en andere voorwerpen, teneinde te manifestee- ren voor de vrijlating van twee hunner ka meraden, die er zaten opgesloten. Vlak bij de stad is nl. een groot kampe ment; de soldaten daaruit zijn den bewus- ten avond bij troepen de stad ingegaan waar ze zich dermate te buiten gingen, dr de politie moest ingrijpen. Een paar agen- ten werden door dronken soldaten mishan- deld, en de politie nam toen de vermoede- lijke daders mee naar het bureau. Een officier, die zich onder de 500 man voor het bureau bevond, verzekerde de po litie, dat hij de mannen zou laten heengaan, wanneer de gevangenen bevrijd werden. Dit laatste gebeurde maar de menigte ging niet heen. Toen heeft de politie telefonisch verster kingen gevraagd, en met behulp van deze slaagde zij erin, het beleg en bombarde- ment van het bureau te doen ophouden De in de laatste dagen ook te Hulst en Groenendijk gehouden missietentoonstel- lingen genoten eveneens groote belangstel- ling. In die plaatsen werd een optocht ge houden waarin tal van groepen en praal- wagens voorkwamen en die de bewonde- ring der vele toeschouwers wekten. AANBESTEDING. Aan het gebouw van het Povinciaal be- stuur in Zeeland te Midde'lburg werd heden aanbesteed: het maken en inhangen van twee stel deuren en een schuif in de uit- wateringssluis In den Oostbeer te Ter Neu zen, behoorende tot de werken van het ka- naal van Ter Neuzen. Raming f 4200. Hiervoor werd ingeschreven door ae, heeren: F. C. Herrebout te Ter Neuzen voor J 4320; J. A. Meertens te Ter Neuzen voor 4136; J. van 't Hoff en j. Tholens te Hoek voor /3840; R. Verschelling te Ter Neuzen voor 3675 en G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor /3185. WONINGBOUW. Door den Minister van Arbeid is ten be- hoeve van woningbouw toegekend aan de gemeente Ter Neuzen f 600 voor een wo- ning van Wed. C. N. v. Dijke; 600 voor idem van P. de Vos. DIRECTE BELASTINGEN. Benoemd tot rijksklerk A. A. de Marte- laere te Kerkrade, station, thans par.-klerk te Sluis, kantoor; tot commies 2e kl. te Aardenburg, H. Middelhoven; te Koewacht P. Buijs en W. v. d. Ban; te Nieuw Nameu H. Bruijnooge; te Oostburg P. J. J. Stuik; te Sas van Gent A. Cambeen; te St. jan- steen J. Poldervaart en C. van Haren. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer H. H. Dres- selhuys erkend en toegelaten als consul van Hongarije te Rotterdam, voor de pro- vincien Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Holland, met uitzondering van 's-Gravenhage en Scheveningen. M1DDELBURG. Vrijdagavond verloor een juffrouw op de Markt een portemonnaie met een vrij belangrijk geldbedrag er in. Het was ge zien, dat een meisje een portemonnaie op- raapte en daarom werd gisteravond per advertentie deze vindster verzocht zich bij de politie aan te melden, dit is niet ge- schied, maar wel is hedennacht op de po- litiewacht op het stadhuis, vermoedelijk door het open raam een pakje gedepo- neerd, waarin zich de portemonnaie met het geld bevond. De eigenares kon nu weer in het bezit van een en ander worden gesteld. (M. Crt.). MUZ1EKCONCOURSEN. Concours gehouden te Goes. In het critisch verslag der jury van het op den tweeden Pinksterdag te Goes ge- de muziekwedstrijden te Dordrecht op den tweeden Pinksterdag gehouden ter gelegen- heid van het 25jarig bestaan der arbeiders- muziekvereeniging „Volharding", opgeno- men in het Orgaan van den Ned. Bond van Arbeidersmuziekvereenigingen, ontleenen wij het volgende, omtrent de Zeeuwsche ge- zelschappen die daaraan deelnamen: Tweede afdeeling Harmonie. Verplicht stuk ..Mercedes" van M. J. H. Kessels. „Vlijt en Volharding" uit Hulst, directeur Aug. Eeckhout, 52 deelnemers, 2e pr. met 44 punten. Vrij stuk Atila" van Verdi-Roe- len. Bij het begin staat wel Maestoso en ff, maar zoo overmatig, op ruw af, mag dat niet uitgevoerd worden; f is sterk (niet hard); ff is zeer sterk (niet zeer hal'd); Hard is iets anders dan sterk, dat wordt te veel over het hoofd gezien, bovendien, er moet eerst gezorgd worden, dat de klank mooi zij, zooveel te meer is dit plicht, waar; zooals bij dit corps alle waarschijnlijkheid bestaat, dat de daarvoor te besteden moeite niet vruchteloos zal blijven. Hiermede is het zwak van dit corps aan- getoond, een zwak, dat in het vrije stuk nog meer dan' in het verplichte voor den dag kwam. Het kan best zijn, dat de spelers zich te veel door hun temperament laten leiden, maar te veel is evenmin goed als te w e i n i g; men denke daaraan: met vlijt en volharding kan veel bereikt worden. Largo beteekent breed, zooals dit corps „Atila" inzette, voldeed het daaraan niet genoeg. Het ensemble van af de 22e maat leed aan oncorrectheid; het andante gra- cioso was goed van tempo, maar de me- lodie moet meer gesongen worden, daaraan dient meer de hand te worden gehouden. Het All. Moderato werd te gejaagd geno men, 14 maten voor het Largo (bladz. 7), dat ook weer in veel te snel tempo werd gespeeld, staat pp, maar klonk veel te sterk. Terwijl doorgaans te vlugge tempo's opvie- len, werd het Piu messo (finale) te lang- zaam, niet voortvarend genoeg opgevat. Alles samenvattende heeft dit corps voor- namelijk zich op betere klankgehalte en nu- anceering, opvatting en artistieke uitvoe- ring toe te leggen. Eerste afdeeling fanfare. Verplichte stukken: a. „L'aurore d'un beau jour" van J. Martin en b. „Le lac d'Amour" van A. Govaerts. No. 1. „Scheldegalm" uit Hansweert. Directeur J. H. Polderman, 38 deelnemers, 2e pr. met 44 punten. Bij dit corps is het klankgehalte doorgaans goed, zuiverheid en nuanceering zijn veel minder, de piano's vooral moeten weeker, beschaafder klinken en de forto's mogen niet overdreven wor den, dan wordt de klank zoo licht te hard; in 't bijzonder geldt dit voor het slagwerk; trom en bekkens zijn toch eigenlijk rhyt- mische- en geen krachtinstrumenten. Bij E was de b in de begeleiding veel te hoog en te grof voor het teere karakter der melodie, bovendien waren er in dit Andante nog an dere oncorrectheden. Een maat voor G staan de noten wel geaccentueerd, maar dat is geen reden om ze zoo kort af te bijten. In het All. Mod. (G) werd mf en f vooral in de begeleidende middenstemmen, te sterk gespeeld, waardoor de melodie overstemd werd. In K waren de trombones te hoog. Stemming en nuanceering zijn dus over het geheel te verbeteren, dit bleek ook uit het tweede stuk, dat hier en daar beter, maar soms ook minder werd vertolkt dan het eerste. Een paar opmerkingen slechts: doorgaans zijn de piano's te sterk en had- den de fortissimi voller, flinker kunnen klinken. Het Larghetto was te slap en de bassen speelden de noten te willekeurig, wat legato en staccato betreft. De midden stemmen (alten en baritons) waren te hoog. Maarnaast dat, wat afgekeurd moet worden, waren er toch oogenblikken waar- uit blijkt, dat dit corps bij ernstige voor- bereiding beter kan. Goed afstemmen en de kleurschakeeringen beschaven, zal reeds veel baten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. een zakje A. J. P.'s Gre- naitinesaus in ieder pakje A. J. P.'s Amandeltjespud- dlng. Tijdelijke Reclame. 4 Men moet zich echter wel wachten, de ziekte niet te verwarren met andere ziek ten, die wel eens een overeenkomstig beeld kunnen vertoonen. Is de ziekte opgetreden en is het paard neergevallen, dan zal de eigenaar zoo spoedig mogelijk moeten trachten het in een broek of hangapparaat te plaatsen, daar bij het blijven liggen van den patient de dood spoedig zal intreden. Diergenees- kundige hulp zal verder onverwijld moeten worden ingeroepen. SCHILDPADKEVERTJE (CASSIDA NEBULOSA). De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen vestigt de aandacht der land- bouwers op het momenteel veelvuldige voorkomen van het schildpadkevertje op inangelwortels en suikerbieten. Het kever- tje is plat, ongeveer 58 m.M. lang en heeft groenachtige dekschilden. Zoowel het kevertje als larven vreten gaten in de bla- deren en kunnen hierdoor groote schade aan de planten aanrichten. De bestrijding geschiedt door het bespuiten dei bladeren met Parijsch of Uraniagroen. Met behulp van een putverisateur wordt een oplossing van 1 op 1000 (1 ons op 100 L. water) fijn over de bladeren verdeeld, dus op dezelfde wijze als bij de besproeiing van aardappe- len. Aangezien Parijsch en Uraniagroen zeer giftige stoffen zijn moet er voorzichtig mee oingegaan worden. Nadere inlichtin- gen kunnen verkregen worden bij genoem- den dienst te Wageningen en zijne tech- nische ambtenaren en controleurs. KECHTZAKEN. DURE LIEFHEBBERIJ. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft terecht gestaan J. W. A. v. d. H., si- garenfabrikant te Eindhoven, beklaagd op- zettelijk over het belastingjaar 1919/1920 voor de Rijksinkomstenbelasting voor zich- zelf onjuist en onvolledig aangifte te heb ben gedaan door opzettelijk als zuiver be- drag van zijn inkomen in te vullen met f 7034,36, zijnde dit in werkelijkheid onge veer f 10.000, alt'nans aan merkelijk hooger. Eisch: Zeven dagen gevangenisstraf. TER NEUZEN, 9 Aug. 1922. CONCERT. Het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" is voornemens, bij gunstig weer morgen, Donderdagavond, op de Markt het concert te geven, dat door om- standigheden ter gelegenheid van den jaar- dag der Koningin-Moeder niet kon plaats hebben. DE MISSIETENTOONSTELLING. De tentoonstelling trekt nog voortdurend veler belangstelling. Jl. Maandagnamiddag bracht o.m. de Katholieke schooljeugd van Sas van Gent en Westdorpe een bezoek, die de reis maakten met het sleepschip „Pru- dentia". Zij woonden een vertooning van lichtbeelden bij in het Patronaat, bezochten de tentoonstelling en amuseerden zich voorts op het feestterrein voornamelijk met de caroussel. In plaats van den befaamden spreker Borromeus de Greve, die tot teleurstelling van het comite niet kon komen, trad in een openluchtmeeting op het feestterrein als spreker op Pater Josaphat uit Rilland, die houden concours van wege den Zeeuwschen Bond van muziekgezelschappen, wordt het volgende gezegd omtrent de gezelschappen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die daaraan deel namen: „Koninklijke Harmonie" uit Hulst: De inzet van dit gezelschap was mooi. Jammer dat de fluit niet geheel zuiver was. De solo-clarinet en de trombone stemmen niet goed met elkander. De voordracht was wat stijf, niet smaakvol en iets te vlug. Overigens een goede uitvoering, le prijs met 75 punten. „Vrijheid Eendracht" van Lamswaarde: Deze vereeniging gaf een zeer goede uit voering. Er werd bewezen dat er goed gestudeerd was. Mocht het vorige jaar een tweede prijs worden behaald, thans kon men een eerste prijs behalen. De stemming was goed. Jammer dat'de bugel iets te laag was, vooral bij de noten, welke met de eerste piston genomen wer den. Men had daarvoor een kunstgreep kunnen nemen. Over het algemeen had het .pittiger ge speeld kunnen worden.- De point d'orgue had meer decresendo kunnen eindigen. le prijs met 77 punten. ,,Nooit gedacht" te Graauw: Het begin was wat angstig. In het alle gro 2e reprise de 14e maat werd in het bas- register gis, a. b. g..gespeeld. Dit gebrek hadden ook andere gezelschappen. Wan neer voor een noot een kruis staat, en die noot herhaald zich in dezelfde maat, dan is dat kruis ook daarvoor geldig. Er moest dus gespeeld worden gis, a, b, gis De stemming was afwisselend goed en niet goed. De F op de 5e lijn (cornet a pis ton) was steeds te laag. Het laatste ac- coord was zeer onzuiver. 2e prijs met 68 punten. „St. Cecilia" te Hontenisse: De kleine tromslager komt bij het begin te vroeg. De Es clarinet en fluit zijn niet zuiver van stemming. De 2e piston te laag van stemming. Het allegretto werd te vlug genomen. Het geleek meer op allegro. De clarinetten waren niet altijd zuiver van stemming. De trombone solo had meer moeten uitkomen. Bij het maestoso was het zeer onzuiver. Er wordt veel weinig zorg besteed aan de stemming. Het andate was iets te vlug evenals het poco allegro. Over het algemeen niet erg muzikaal. 2e prijs met 66 punten. Nationaa! concours te Dordrecht. Aan het critisch verslag van de jury over DE OORZAAK VAN DE Z.G. MAAN- DAGZ1EKTE VAN HET PAARD, Deze naam wordt aan een ziekte gege ven, die. reeds van de oudste tijden af bekend is, doch in de verschillende landen met de meeste uiteenloopende namen door het publiek wordt aangeduid. Om slechts enkele hiervan te noemen, zoo worden nog heden ten dage gebruikt: ruggemergty phus, lendentyphus, niertyphus, nierrugge- merg-congestie, rheumatische kruisvertam- ming, lumbago, kruisberoerte, Brightsche ziekte e.a. Wij zullen deze ziekte van het paard nader bespreken, schrijft men in ,,Dierenbescherming" daar het van groot belang is, de oorzaak er van "te kenneni, alleen hierdoor reeds kan men voorbehoe- dend optreden, en waar het in dit geval een ziekte geldt met een zeer hoog sterfte- cijfer, zoo is de uitdrukking „voorkomen is beter dan genezen" hier zeer zeker goed geplaatst. De naam „Maandagziekte", men hoort ook wel Pinksteren- of Paaschziekte zeggen, is ontleend aan het feit, dat het ziektebeeld zich altijd voordoet na 1 of meer rustdagen. Het meest ziet men de ziekte optreden bij zware trekpaarden, dus van koudbloedrassen, zooals ze veelal ge bruikt worden in groote bierbrouwerijeri, bij zwaar sleeperswerk en "bij omnibus maatschappijen. Als regel staan deze paar- den in goed verzorgde, zeer warme stai- len, en wotden zij overdag gevoederd. Komt nu zoo'n paard na den rustdag bui ten en in het werk, dan zal het zeer vat- baar zijn voor koude vatten. Reeds spoedig na het verlaten van den stal, als regel al na verloop van een kwar- tier of een half uur, treden zichtbare stoor nissen in den gang van "net paard op. Bet treft het lichte gevallen, dan krijgt men den indruk van een rheumatische aan doening; men ziet n.l. een stijven gespan- nen gang van de achterhand, een kreu- pelloopen en gelijktijdig hiermede ziet men een sterke zweetafscheiding. Betreft't ech ter zware gevallen, en deze komen het veelvuldigst voor, dan ziet men eerst een onzekeren, stijven gang, een moeilijk voor- uitbrengen van de achterhand, waarbij de hoef over den grond sleept en de kogel omknikt; verder rillen, sterk zweeten en spoedig valt het paard neer, soms zelfs plotseling alsof het door een beroerte is getroffen. De zware gevallen eindigen meestal met den dood van den patient. EEN VREEMDE: HISTORIE. De bediende van een firma te Dordrecht zou circa 1400 gld. naar de Hanzebank brengen. Hij kwam niet terug, maar wel ontving de firma een briefje, waarin het een en ander stond over zijn niet terug- komen. Hij zou n.l. onderweg iemand zijn tegengekomen, die hem mededeelde, dat zijn zuster ernstig ziek was geworden en hem aanried naar huis te gaan; de over- brenger van de boodschap zou het pakje wel naar de bank brengen. De loopknecht trok zich het gebeurde met zijn zuster zoo aan, "dat hij, in plaats van naar huis te gaan, zich naar de Zeehaven begaf en bleekpoeder innam. Hem zoekend perso- neel der firma heeft hem 's avonds gevon- den in een toestand, welke zijn overbren- ging naar het ziekenhuis noodig maakte. Intusschen is zijn zuster niet ziek en heeft de onbekende boodschapper het pak je niet op de bank gebracht. HUN MAN GEVONDEN. De 37-jarige W. de la R. en de 27-jarige A. Fl. liepen te Leiden in beschonken toe- stand langs de haven en maakten het den voorbijgangers lastig. "Ook den 22-jarigen J. v. d. B. Deze waarschuwde het tweetal hun handen thuis te houden, anders zou hij maatregelen nemen, welke hun niet aangenaam zouden zijn. Zij lieten zich dit niet gezegden en poogden de handen van B. vast te houden. Het bekwam hun slecht. Van B. een amateur-boKser, wrong zich los en sloeg de la R. knock out, die bij zijn val bovendien een hoofdwonde bekwam. Fl., die zijn rnakker zou wreken, kreeg ook een raken opstopper en droop af. De la R. werd bewustloos in een koffie- huis binnengebracht en nadat hij tot zich- zelf gekomen was, verbonden en naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, waar het bleek, dat hij een lichte hersenschudding had ge- kregen. Na eenigen tijd in het Ziekenhuis te zijn geweest, is hij per politie-bran- card naar zijn woning gebracht. EEN RAKE SLAG. Een 15-jarig meisje, K. de B. genaamd, te IJmuiden, kreeg van een jongen zulk een slag op het hoofd, dat zij een schedel- breuk bekwam, en naar een ziekenhuis in Haarlem moest vervoerd worden. DOOD DOOR DEN STROOM. De tijdelijke gemeentewerkman Van der Schaaf van 'Glanerbrug kwam Maandag- morgen te Enschede in aanraking met de sterkstroomgeleiding en werd gedood. 100 GULDEN VOOR EEN HUTS. De vorige week zijn bij een publieke ver- kooping te 's Bosch twee goed bewoon- bare huizen, voorzien van alle gemakken en gelegen i n het centrum der stad, ingezet voor de som van 200 gld., dus voor 100 gld per woning. Zooiets moet nog nooit zijn voorgekomen, schrijft de 's H. Crt. Men zij echter niet te haastig met de con- clusie. Ingezet is nog niet verkocht. DE ERFOOM! De familie J. te Helmond, heeft dezer dagen een brief van een notaris uit Ame- ka gekregen, waarin wordt medegedeeld, dat te Detroit een oude oom was over- leden, die ruim 1000 dollar heeft nagelaten en bij testament bepaald, dat dit bedrag is bestemd voor zijn familie te Helmond, die hem het laatst een brief had geschre- ven, waarin hij was uitgenoodigd zijn ouden dag bij hen te komen doorbrengen. OPGRAVINGEN IN DRENTE. Bij het afbreker. van een oude schuur, naast het hotel Van Dalen, te Emmen (Dr.) zijn op ongeveer 1.50 M. diepte de over- blijfselen van een vrij groot hunnebed met een zeer modien deksteen gevonden. 1 1 - J. 4.. ..„r,«,-ndnn in Vl Q rtrl m 1 zl d oil 1 I1/0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2