mm* pan ALGEMEEN NtEUWS- EN ABVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 7335. Woensdag 9 Augustus 1922. 70e J a ar gang. ||a!y: 11 H BINNENLAND. FEUILLETON. De Patient van dokter Vincent. BUITENLAND. TWEEDE KAMER. In de Maandag gehouden zitting van het centraal stembureau voOr de verkiezing van leden van de Tweede Kamer is in de vaca- ture ontstaan door het bedanken van rar. P. J. Reijmer te Hilversum, benoemd ver- klaard tot lid van de Tweede Kamer de heer A. B. Michielsen te Haariem. inge- volge de Kieswet blijft mr. Reijmer op zijn verzoek geplaatst op de candidatenlijst. DE GRONDWETSHERZIENING. De Staten-Generaal moeten nu de Gronri- wetsherziening in tweede lezing behandelen. De anti-revolutionairen hebben van den aanvang af bezwaar gehad tegen de ver hooging van de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer tot J5000 per jaar. Hun amendement om te dien opzicnte de Grondwet onveranderd te handhaven, werd echter verworpen, ofschoon er ook in de kringen der christelijk-historischen we! wat voor werd gevoeld. Toen de Eerste Kamer de wijzigingen van 't derde hoofdstuk der Grondwet had verworpen, in hoofdzaak om redenen buiten de verhooging van de schadeloosstelling der Kamerleden om, en de regeering met nieuwe voorsteilen bij de Tweede Kamer kwam, is daar het gewijzigde derde hoofdstuk onaan- nemelijk verklaard door de anti-revolutio nairen en eenige ander leden van rechts, alsmede door de vrijz.-democraten, de com- munisten en den heer Kolthek. Men verwacht nu in parlementaire krin gen, aldus lezen wij in „de Tel.", dat hoofd stuk III wederom gevaar zal loopen. Onder den algemeenen drang naar bezuiniging, die zich reeds uit in voorsteilen tot ver- slechtering van de Lager Onderwijswet, en die, naar van verschillende zijden wordt vernomen ook zal leiden tot voorsteilen om de ambtenaarssalarissen te verlagen, vin- den tal van Kamerleden vooral in anti- revolutionaire en christelijk-historische kringen het onverantwoordelijk, dat de Kamerleden hun eigen inkomen met J40 per week gaan verhoogen. Als nu, zij het dan ook om andere redenen, de vrijzinnig- democraten en communisten de oppositie tegen hoofdstuk 111 komen versterken, zoo- als dat bij vorige stemmingen is gebeurd, dan is het tamelijk zeker, dat er geen meer- derheid van 2/3 voor genoemd hoofdstuk Is te vinden. Vandaar, dat er rekening wordt gehouden met de verwerping. EIGENMACHTIGE TOEZEGGINGEN. De Minister van Waterstaat heeft ter kennis van de ambtenaren gebracht, dat het voorgekomen is, dat een ambtenaar zelf- standig toezeggingen heeft gedaan aan een aannemer van een werk betreffende een door het Rijk aan dezen toe te kennen schadevergoeding, zonder dat daartoe door den Minister goedkeuring was verleend. In verband hiermede wordt uitdrukkelijk onder de aandacht gebracht, dat de ambte naren zich hebben te onthouden van eigen- machtige toezeggingen, waardoor over 's Rijks gelden wordt beschikt. Zoodanige toezeggingen zullen niet worden erkend, terwijl eventueel daaruit voortvloeiende schade ten laste van de betrokkenen zal worden gebracht. („U. D EEN BEZUINIGINGSCOMMISSIE VOOR DE SPOORWEGEN? De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra- gen gesteld: Is de Minister bereid om in het vervolg, alvorens ontheffing te verleenen van de be- palingen der nog op 28 Februari j.l. her- ziene fegeling der dienst- en rusttijden voor het spoorwegpersoneel, ter zake eerst de vakbonden te raadplegen, opdat deze gelegenheid zullen hebben om hun be- zwaren in te brengen tegen gevraagde ontheffingen als bij beschikking van 30 Juni 1922 verleend, waarbij aan verschil- door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) „Je bent gek of dronken Otto", meende Stella. Ze was wat kalmer nu, en haar stem klonk haast smeekend. „En laat mij nu eens een oogenblik buiten beschou- wing. Wat denk je, dat de kapitein zal doen?" „Ja, dat weet ik nog niet, maar daar kom ik wel achter," antwoordde de sluwe Italiaan. „Het doel van hem, dat is iets anders, en dat ken ik, die den dapperen kapitein zoo goed kent. Het zijn de duiten van (Lady Uvedale, met wie hij, wat je noemt, zoo'n beetje verloofd is. Weet u niet meer, hoe u ze in het kleine salon vond. Daar werden geheimzinnige dingen verhandeld, of mijn naam is geen Otto". „Zoo weet je al zooveel," zeide Stella en zij keek haar donkeren aanbidder be- langstellend aan. „Je valt mij heusch mee... ben je niet een beetje uit den koers? De duiten de meeste ten minste behoo- ren niet aan Lady Uvedale, maar aan haar dochter of laat ik liever zeggen, stiefdochter. Binnen een paar maanden moet ze van haar voetstuk afkomen en de teugels overgeven." Ze moesten nu een grasveld oversteken, dat vrij ver van de huizen lag, en signor Biffa bleef plotseling stil staan. Zijn blik- ken zochten Stella's gezichtje, maar in lende treinbeambten diensttijden opgelegd kunnen worden van 14 tot 16 uur? Is het bericht in de pers, dat de Minister van plan is een bezuinigingscommisEie voor de spoorwegen in te stellen, juist? DE ARBEID IN DE VEENSTReKEN. De Minister van Arbeid heeft aan hoof- den of bestuurders van veenderijen in alle gemeenten rijksvergunningen verleend, dat arbeiders van 16 jaar of ouder werkzaam in veenderijen, |edurende het tijdvak van 7 Augustus tot en met 16 September 1922, j tien uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten. NED. ARBEIDERS GEDUPBERD? De heer Hermans heeft aan de'Ministers van Justitie en van Arbeid de vclgende vragen gesteld Is het den Ministers bekend, dat, na wijziging of minder strenge naleving der 1 vroegere maairegelen hieromtrent, iangs i de oostelijke grens weer honderden Duit- sche arbeiders worden te werk gesteld, i meestal aan lagere loonen, terwijl Neder- landsche arbeiders, die hetzelfde werk kun- I nen verrichten, "worden ontslagen en als werkloozen ondersteund? Zoo ja, zijn de Ministers dan niet van j oordeel, dat opnieuw moet worden inge- voerd althans voor de grensstreken de bepaling, jd at aan alle uit buitenland komende arbeiders eerst dan een pasvi- j sum kan worden verleend, wanneer door een arbeiasbeurs de verklaring "is afgege- j ven, dat geen Nederlandsche arbeidskrach- ten beschikbaar zijn voor het door die bui- tenlanders te verrichten werk? MERKWAARDIGE PRAKTIJKEN MET KRONEN- EN MARKEN-BILJETTEN. Het Fin. Nieuws- en Uitl. blad bevat de volgende waarschuwircg: Het schijnt dat deze biljetten, ondanks de lage kcersen, toch nog veel aantrek- kingskracht op zekere personen uitoefenen. Ons warn ter oore, dat het land afge- loopen wordt door een ,,Inspecteur" die aan de boeren, burgers en buitenlui, die bezitters van marken en kronen zijn, voor- stett om hem die biljetten mede te geven, in ruil waarvoor hij een zeer rekbaar en onduidelijk contract verstrekt. Hierbij ver- plicht die „lnspecteur" zich om voor die marken of kronen zekere Duitsche of Oos- tenrijksche fondsen te koopen en die in het buitenland (om zegelkosten te besparen) voor de gelukkige koopers van het con tract te bewaren. Van een onzer abonnenten ontvingen wij een schrijven, waarin ongeveer het volgen de voorkomt: „Ik heb een aanbieding ont- vangen, waarbij men mij voor mijn kronen- bezit zekere Oostenrijksche premieloten wi! verschaffen en dan die loten te Weenen laten om geen geld te moeten betalen, r.och voor moeite, noch voor onkosten. Die heer loopt hier Zeeland af om op die manier al- lerhande stukken te verhandelen, hetzij in kronen of in marken, en daar in Zeeland veel kronen en marken zitten, doet die in- specteur met vele boeren zaken. Hij neemt de kronen mee en zendt een zeer kort en onduidelijk contract terug." Wij moeten ten sterkste ontraden om tot dergelijke transacties over te gaan, -alvo rens deugdelijke informaties te hebben In- gewonnen betreffende de personen die zul- ke aanbiedingen doen. Het is absoluut onnoodig om de gekoch- te stukken in het buitenland te laten; in- dien het verlangd wordt kan de verkooper de stukken direct uit het buitenland aan den kooper laten toezenden, waardoor de zegelkosten bespaard worden. Een handelwijze, waarop door onzen abonnent de aandacht wordt gevestigd, komt ons vrij verdacht voor en wij geloo- ven, dat een dergelijk zaakje meer in het voordeel zal zijn voor dengene die de mar ken en kronen tegen afgifte van het con- tractje medeneemt, dan voor de personen, die op een dergelijke manier hunne mar ken en kronen zien verdwijnen. zijn oogen was nu geen spoor meer van de slaafsche bewondering te lezen, hij scheen eensklaps iets begrepen te hebben en een vette grijns kwam op zijn gelaat. „Uit den koers?" lachte hij. „Neen, ma- demoisselie en u toont mij juist, dat ik mijn nederig bootje in de goede richting stuur. Meer dan ooit smeek ik u, op, wat je noemt, mijn knieen de liefde en eerbied van uw Otto aan te nemen. Ik heb ge- dacht en gedacht, en na wat u mij gezegd hebt, houd ik vol, dat de nobele kapitein belust is op het geld van lady Uvedale. En nu begrijp ik, dat er eerst een heel klein moordje moet worden begaan. Ik heb altijd wel gedacht, dat hij wat kwaads in zijn schild voerde. Ik weet helaas niet genoeg om dat jonge meisje te red den. Ik heb lang genoeg gewoond in uw land om vervolging wegens laster te vree- zen. Het is niet verstandig om meer te zeggen, dan je verantwoorden kunt. Maar naderhand, als het kwaad geschied is, dan is, wat ik gehoord en gezien heb genoeg, om den kapitein te laten hangen, en wat zouer met u, koningin van mijn hart, ge- beuren, als Otto u niet goed gezind was? Dokter Lynne en iemand anders ook niet zou u niet willen trouwen, of de kapitein nu schuldig of onschuldig wordt bevonden." „Nu kan ik je niet meer volgen, Otto." Stella verdedigde zich hardnekkig. „AIs al die vreeselijke dingen gebeuren, dan gaan ze mij toch niets aan? Wat kan jiji nu voor macht over mij hebben. Er steekt toch niets in, dat kapitein Guyse en ik in Londen dikwijls samen gesoupeerd heb ben Maar nu speelde de Italiaan emdelijk Dat men door den lagen stand der va luta reeds een groot deel van de waarde van zijn bezit heeft ingeboet, is zeer te be- treuren, doch gaat men op de aanbieding in om de reeds zoo sterk in waarde gedaal- de marken- en kronenbiljetten in te wisse- len tegen een rekbaar en onduidelijk con tract, dan heeft men o.i. de meeste kans j alles kwijt te zijn. Men zij dus op zijn hoeae! TUBERCULOSEBESTRIJDING. Wat er naar het odrdeel der desbetreffende Staatscommissiegedaan behoort te worden. Verschenen is he. verslag van de Staats commissie tot voorlichting over wettelijke maatregelen tot bestrijding van de tubercu- lose en over de beste wijze van bestrijding dier ziekte. Krachtens de ruim gestelde opdracht had de Staatscommissie de tuberculosebestrij- ding in haar vollen omvang bnder de oogen te zien. Reeds spoedig was men het er over eens, dat de tuberculosebestrijding, zooals die tot op dat oogenblik in Nederland tot uitvoe- ring was gekomen, zoowel in extensiteit als in intensiteit, veel te wenschen overliet. Na een uiteenzetting van het aigemeen standpunt, dat de commissie bij het vast- stellen der maatregelen tot bestrijding der tu'oerculose heeft ingenomen, komt zij tot de zienswijze, dat deze bestrijding moet ge- richt zijn: le. op een verntindering der besmet- tings-kansen; 2e. op een verhooging van het weer- standsvermogen van het lichaam, zoowel van met tuberkelbacillen besmette, als van onbesmette personen (behandeling en indi- recte bestrijding). Beide methoden moeten gezamenlijk en krachtig toegepast worden, ten nauwste met elkaar verbonden. (Hoewel de Commissie eenparig de juistheid dier stelling erkent, loopen de individueele meeningen der leden over de waarde der aan te bevelen maat regelen op vele punten uiteen). Maatregelen van algemeenen aard. Als maatregelen van algemeenen aard in het belang eener goede tuberculosebestrij ding, acht de Commissie noodig: I. Een zorgvuldige opleiding der stu- denten in de geneeskunde theoretisch en praktisch in de kennis van de t.b.c. (o.a. be- gindiagnostiek) en van haar bestrijding. II. De inrichting aan de Universiteits- klinieken van afzonderiijke tuberculose-af- deelingen met de noodige assistenten en hulpmiddelen, zoodat de klinische, weten- schappelijke en sociaal-hygienische zijden der tuberculose-studie daar volkomen tot haar recht kunnen komen. III. Een verrheerdering der kennis en belangstelling in de t.b.c. en haar bestrij ding onder de geneeskundigen door artsen- cursussen over onderwerpen de t.b.c. be treffende. IV. De oprichting van een t.b.c.-instituut voor de studie der t.b.c. Een beperking van de ziekenfondsprak- tijk, zoodat voorkomen wordt, dat artsen door overlading met arbeid niet over vol- doenden tijd kunnen beschikken tot het zorgvuldig en tijdig onderzoeken hunner patienten. VI. De oprichting van goedingerichte consultatie-bureaux over geheel Nederland. Zooveel mogelijk concentraties op deze con sultatie-bureaux van alle als t.b.c.-lijders herkende gevallen. VII. Gelegenheid voor kosteloos spu- tum-onderzoek in een grooter aantal plaat- sen in Nederland. VIII. Zorgvuldige achtereenvolgende keu- ringen in verschillende achtereenvolgende levensperioden. Een centrale registratie der bij die keuringen gemaakte aanteekeningen voor het verzamelen van studiemateriaal. IX. Zorgvuldige keuringen en herkeu- ringen van bepaalde beroepen, bij militai- ren, in gevangenissen, krankzinnigen- en zijn troefkaart uit. „Ik heb macht over u, omdat ik weet, dat u de vrouw bent van kapitein Guyse," wierp hij de ongelukkige vrouw toe, die nu doodsbleek voor hem stond. „Den dag, dat u in alle stilte sa men bent getrouwd, hebt u eerst geluncht in Cafe Stromboli, en ik heb brokstukken van het gesprek opgevangen, en ik ben u naar het bureau van den burgerlijken stand gevolgd. Toen wist ik uw geheim en ik be- waarde het, tot ik er een nuttig gebruik van zou kunnen maken. En na een poosje verscheen u niet meer met den kapitein in het Stromboli-cafe en ik zag u niet weer, tot ik gerant werd in het Metropole-hofcel. Begrijpt u nu, waarom u er gloeiend bij zult zijn." Stella begon te lachen een kort, vreug- deloos lachje, dat al haar ellende veiried. „Heusch Otto, ik geloof, dat je ernsti|g bent, maar zou je mij nu ook kunnen ver- tellen, wanneer je voor het eerst die groote liefde voor me hebt opgevat?" Terecht of ten onrechte meende Biffa dat Stella begon toe te geven, hij werd dus vriendelijker. „Toen ik u bediende in het restaurant," antwoordde hij. „Ik heb altijd schoonheden bewonderd, en u bent de volmaakste beaute, die ik ooit gezien heb." „Misschien zou ik me gevleid moeten voelen, maar dat lukt niet erg, Otto, als je nu toch wist, dat ik getrouwd ben met kapitein Guyse, hoe komt het dan bij je op, dat ik nog eens met jou zal trouwen ook? Ons huwelijk zou immers even on- wettig zijn, als een eventueel huwelijk tus- schen Lynne en mij." „Bigamie, noemt u het, niet? En dat zou met anderen ook zoo zijn. Maar wat andere gestichten. Verbetering van het ge- neeskundig toezicht in deze inrichtingen. X. Het betrekken van consultatie-bu- reaux-artsen bij keuringen en bijzondere ond-erzoekingen naar het voorkomen van t.b.c. XI. De invoering eener verplichte aan- gift van lijders aan t.b.c. met klinische ver- schijnselen, nadat afdoende verpleging de- zer zieken en maatregelen tot schadeloos stelling van den zieken kostwinner ten voile gewaarborgd zijn. XII. De regeling eener ziekte-statistiek bij de invoering der ziektewet. Verdere maatregelen. Voorts stelt de commissie een groot aan tal maatregelen tot vermindering der be- smetting met tuberkelbacillen voor, zooals verspreiding van kennis van de algemeene hygiene, van de tuberculose en hare bestrij ding onder het volk (tactvol geleide edu cation anti-tubercuieuse populaire"), uit- breiding van het aantal consultatiebureaux over het geheele land, maatregelen in de woningen van lijders aan open tuberculose, bevordering van vrijwillige afzondering van lijders aan open tuberculose buiten hun woning in voor ieder hunner geschikte in richtingen en daartoe uitbreiding van de bestaande inrichtingen, en maatregelen tegen de gevaren, die van tuberculeuse die- ren dreigen. Vervolgens stelt de commissie een aan tal maatregelen van socialen aard voor tot verhooging van den weerstand van het lichaam tegen de tuberculose en wel met betrekking tot de kinderbescherming (zui- gelingenzorg, bevordering der borstvoe- ding van zuigelingen, kinderspeelplaatsen, onderwijs in kinderverzorging aan jonge meisjes) tot den arbeid in fabrieken of werkplaatsen, het verblijf op schepen, de ar- menzorg, den woningbouw, de sociale ver- zekering, de voedingsmiddelen enz. Afzonderiijke hoofdstukken wijdt het rap port verder aan: de taak en werkwijze van het consultatie-bureau tot bestrijding der tuberculose, aan: de organisatie-der tuber culosebestrijding in Nederland en aan de te nemen wettelijke maatregelen. Het lijvige rapport gaat vergezeld van verschillende afzonderiijke nota's van leden der Staatscommissie, alsmede van een aan- zienlijk aantal bijlagen. DE TOESTAND. De conferentie te Londen begon Maan dag onder het slechte voorteeken van de sancties waartoe Frankrijk Zatferdag is overgegaan, tien dagen voor de termijn van betaling afloopt. De dwangmaatregelen zijn, schrijft de N. R. Crt., zoo gekozen, dat ze op Fransch gebied blijven en het bezette gebied vooralsnog niet raken. Dit is na- tuurlijk, om de andere betrokkenen: Enge- land, Belgie en Italie geen vat te geven. Niettemin gaan de sancties in tegen de bepalingen van het verdrag van Versailles, dat inzake de particuliere vorderingen het beginsel van wederkeerigheid erkent, 't welk de Fransche regeering thans eenzijdig op- heft door haar opdrachten aan de verreken- buro's te Parijs en Straatsburg. Over de „conservatoire maatregelen" in Elzas Lotharingen geeft Havas geen nader uitsluitsel maar als de Duitsche berichten daaromtrent juist zijn, en er is reden om dat aan te nemen, komen zij neer op uitzetting van bemiddelde Duitschers en verbeura ver klaring van hun bezittingen. Andere „progressieve beschikkingen" worden aangekondigd, bijaldien deze sanc ties onvoldoende blijken voor een vlugge regeling van de kwestie, een mededeeling, die een deel van de Duitsche pers in ver band brengt met de militaire bedrijvigheid, die de Franschen den laatsten tijd in het be zette gebied ontwikkelen. Inmiddels heeft ook de commissie van herstel zich met de aangelegenheid be- moeid. Het initiatief daartoe is uitgegaan geef ik om bigamie. Ik spuug op uw mafle wetten, die staan tusschen mij en mijn hartewensch," declameerde de Signor met echt Italiaansch vuur, en zijn bruine han- den spreidde hij bezwerend uit. „Bovendien,' 'ging hij door, „weten de kapitein en ik alleen maar van dat alien- dige contract. De kapitein wil u heelemaal niet als vrouw hebben, en ik wel.... dat is het verschil. Als hij dezen keer slaagt, dan trouwt hij met Lady Uvedale, en pleegt zelf bigamie. Daar hebt u niets aan, mademoisselle en als hij niet slaagt dan moet hij hangen daar hebt u ook niets aan, koningin van mijn hart." Juist, waarde vriend, maar dan geldt iouw argument ook niet meer," zeide Stella haastig. „Als de kapitein wordt gehangen. ben ik vrij om te trouwen met wien ik wil en dat ben jij zeker niet." Maar Signor Biffa's argumenten waren nog lang niet uitgeput. Een oogenblik ge- leden had zijn stem haast liefkoozend ge- klonken, en zijn oogen haar teeder aange- keken, nu werden zijn trekken door woede verwrongen. ,,U zou niet vrij zijn, mademoiselle," zeide hij, beverid van drift, „Ik waarschuw u ernstig. U word zelf gehangen, als ik uw vijand wordt of u krijgt levenslang. Daar is ietshoe noemt u dat ook weerah ja, medeplichtigeIk las laatst nog in de courant van een dame uit Whi- techapel vrouw van een kramer, die op het hoofd van een man ging zitten, ter wijl haar echtgenoot hem doodtrapte. U zoudt net als zij veroordeeld worden, we gens medeplichtigheid, koningin van mijn hart. U weet, wat de kapitein met freule Uvedale wil. Arm kind, mijn hart zou voor van sir John Bradbury, den Engelschei; ver- tegenwoordiger, die heeft*voorgesteld .le particuliere vorderingen op fe schor:.",, mils de Duitsche regeering de door haar zelf aangeboden 500.000 pond sterling per maand (in plaats van de verschuldigde twee millioen pond) betaalt. Met drie stem- men tegen een (-van Bradbury)? heeft de commissie echter besloten de beslissing over dit voorstel te verdagen tot na de conferentie van Londen. indien ook de Fransche gedelegeerde voor uitstel heeft gestemd moet hij van de volkomen onaf- hankelijkheid der commissie minder over- tuigd zijn dan Poincare. Het kan echter ook zijn, dat de Fransche vertegenwoordi- ger in de minderheid is gebleven. Hoe dit zij, het besluit der commissie om af -te wachten tot welke besiissingen de Londer^sche conferentie inzake de schade vergoeding en het moratorium komt lijkt ons verstandig. De Duitsche bladen zijn eenstemmig in hun afkeurend oordeel over de Fransche sancties, die zij een flagrante inbreuk op het recht noemen, te meer nu zij in werking treden voor de betalingstermiin is vervallen. Alle bladen achten den toestand ernstig en manen de bevolking aan rustig en waardig de komende dingen af te wachten. De Tag. schrijft: Een staat die, uitslui- tend steunend op militaire machJ, verdra- gen schendt en particulier eigendom ver- beurd verklaart, plaatst zich buiten het vol- kenrecht en de gemeenschap der volken. De Deutsche Allg. Ztg. voorspelt, dat de geweld-politiek van Frankrijk niet slechts Duitschland doch geheel Europa in den af- grond zal storten. De Germania zegt: De laag staande mo- ,raal, die in het optreden van Poincare tot uiting komt, moet alle volken tot protest prikkelen. De Voss. Ztg. merkt op dat Poincare blijkbaar een precedent heeft willen schep- pen om de geallieerden te bewijzen, dat Frankrijk zich volkomen vrijheid van han- delen in alle aangelegenheden voorbehoudt. De politieke beteekenis van dit gebaar is derhalve zeer groot en staat in geen ver- houding tot de zakelijke beteekenis der maatregelen. Frankrijk opent de conferen tie te Londen met een fanfare, ten bewijze dat het de ekonomische gezichtspunten ach- terstelt bij zuiver politieke. Dit is voor de eerste maal dat onverbloemd in de rechts- sfeer van het particulier bezit wordt inge- grej)en. De Lokal Anzeiger ziet in deze sancties slechts een begin. De verdachte troepen- bewegingen in het bezette gebied bewijzen in welke richting het vervolg er van te zoe- ken is. De Vorwarts en de Freiheit stellen de willekeur van de dwangmaatregelen, die de Duitsche valuta nog meer zullen druk- ken, in het licht. De Vorwarts schrijft bovendien: Zoo- lang in Frankrijk het Poincarisme den toon aangeeft, kan slechts een conferentie, die tegen Frankrijk besluiten neemt en uitvoeri, uitkomst brengen. Het Berliner Tagebl. betoogt, dat Fr rijk roekeloos de betrokken bepalingen van het vredesverdrag en van andere overeen- komsten op zij zet. De Borsencourier zegt, dat Frankrijk j door een stelsel van berekende, onrecht- matige benadeelingen Duitschlanci naar zijn hand wil zetten. De Duitsche volkspartij in Beieren heeft 1 een motie aangenomen, waarin zij de eens- gezindheid toejuicht, waarmee het rijk de i Fransche dreigementen van de hand heeft j gewezen en de verwachting uitspreekt, dat j het Duitsche volk het. onvervreemdbaar j recht op voortbestaan van een politiek en i ekonomisch zelfsfandig Duitschland zs! weten te handhaven. EEN ROUWDIENST TE LOURDEfS. Zaterdag is voor de Heilige Grot te Lourdes een luisterrijke rouwdienst ge- j vierd, ter nagedachtenis van de bedevaar- haar bloeden, als het u niet zoo aanbad." „Je wordt aldoor gekker," zeide Stell,a doorloopend. „Je hebt heusch geen macht over mij, en ik ben niet van plan om den kapitein in een misdaad bij te staan." De Italiaan hield haar terug. „Geen macht, zegt u," grijnsde hij, „U hebt den i kapitein al geholpen. Ik heb gehoord en gezien, dat u met een meisje in de boot bent gegaan naar den anderen kant van den landrug, en daar is iets heel vreemds gebeurd. Twee avonden geleden "bent u gegaan naar het huis van dokter Tyzard, i waar de kapitein zich verborgen had, ter- j wijt (h ij voorwendde terug naar Londen te zijn gegaan. En dan is er nog veel meerallerlei, dat mij doet weten uit welken hoek de wind blaasten dat maakt allemaal, dat ik macht over u heb, 1 mademoiselle." Stella's gelaat drukte niets uit. Zij deed S geen enkele poging om de beschuldigingen te weerleggen. Langen tijd staarde ze den Italiaan aan, zonder zijn dreigende blik- ken te zien en zuchtte toen eens diep, als- of zij uit een akeligen droom ontwaakte. „Best, Otto!" zeide ze kalm. „Jij schijnt er op gesteld te zijn om een bonte ver- scheidenheid personen te zien hangen. Ik zou het heel aangenaam vinden, als je den kapitein in die richting een duwtje kon gevenAls dat in orde is, dan zal ik eens met meer aandacht naar je voor stel luisteren, maar begrijp mij nu goed niet eerder." Biffa probeerde, of hij iets op Stella's gelaat kon lezen, en langzamerhand vroo- lijkte hij wat op. (Wordt vervolgd.) jiiimwiiill ««:rasjaa L

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1