-yen plaats en wijze beschikbaar. Eenige politiemarinen verscholen zich en toen na een paar uren wachten de briefschrijver kwam opdagen, werd hij ingerekend. Het .bleek te zijn H. A. O., die daarna naar Alkmaar werd overgebracht EEN POSTVLIEQTUIG GEVALLEN. Een postvliegtuig van de Duitsche lucht- reederij is bij Boitzenburg aan de Elbe gevaiien en in een bosch tereehtgekornen. De bestuurder en drie passagiers naar het schijnt Amerikanen zijn omgekomen. VERDRONKEN ONDER HET POSTKANTOOR. De vorige week is in de doorvaart van den Noordblaak naar de Oudehaven te Rotterdam, die onder het postsantoor door- gaat een man verdronken. Men had den man met zijn scheepje, een oude sloep, die &pn tijdlang voor woonschuit had ge- diend, maar waarvan de bovenbouw weer afgebroken was, het overwulfde kanaai zieff ingaan, en een tijd later het scheepje drijvende gevonden. Men vermoedt dat 'de man het hoofd heeft gestooten, terwijl ook de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de sloep aangevaren is door een mo- torboot. Het lijk is opgevischt en bleek te zijn van Gijsbertus Hijnenberg. In de sloep lag een rijwiel, terwijl op het lijk een he- drug van f 348.87 1 2 werd gevonden. EEN ONGELUK MET DEN EXPRES LYON—STRAATSBURG. Aan het station Bourg is de expres Lyon Straatsburg gedeeltelijk gederailieerd, doordiei de wisselwachter den wissel te vroeg overhaalde. De goederenwagen aan den staart van den trein sloeg omver, en de conduc- teur, die zicti juist voor de deur bevond, kwam onder den kantelenden wagen te- recht, zoodat hij op slag werd gedood. De reizigers kwamen alien, behoudens enkeie builen en schrammen, met den schrik vrij. Dit is in korten tijd het tweede onge- luk van gelijke soort op dezelfde lijn, aan hetzelfde station, ja zelfs vlak voor het- zelfde seinhuis. EEN OUD-SPELER. De bladen melden het overlijden van de „Man who broke the bank at Monte Car lo dertig jaar geleden. Charles doVille Wells, gelijk de naam luidde van deze be- roemdneid, was in Mei 1840 te Broxbourne geboren en is dus 82 jaar oud geworden. Zijn vader was literator en een vriend van Hariitt en Swimburne. Te Marseille, waar zijn ouders langen tijd gewoond hebben, was Charles i ngenieur, "doch in 1885 ver- greep hij zich tegen de Fransche wetten en werd hij veroordeeld. In 1892 verbaasde hij de wereld door de bank te Monte Carlo te laten springen, welk feit vereeuwigd is door Charles Coborn's cabaretiiedje, dat de heele wereld door gezongen is. Wells siaagde er niet in het met spelen verdien- de geld te bewaren, hij ging failliet en were! wegens fraude van 53.000 pd. st. tot 8 jaar dwangarbeid veroordeeld. Zijn laat ste jaren sleet hij in armoede. AUTOBANDIETEN IN ENGELAND. Een bende inbrekers, die verleden week in een auto van zooveel H. P. de dorpen' van het Engelsche graafschap Surrey on- veilig maakte, bracht ook een bezoek aan Esker, en sloeg daar haar slag. De dupe werd een bekend sportsman, die bezig was zijn bruiloft te vieren. Drie fijngeklee- de mannen brachten zijn huis een be zoek, pakten de uitgestalde bruidsgeschen- ken en tal van prijzen die indertijd door den gelukkigen bruidegom gewonnen wa- ren in een valies, stapten in een gereed- staanden auto en poetsten de plaat. De methode van deze autobandieten is op te houden voor een villa, waarvan, naar zij vernomen hebben, de bewoners afwe- zig zijn, brutaal binnen te gaan, (Tiles wat van hun gading is, weg te pakken, en daar na full speed weg te rijden. De politie schijnt de daders op het spoor te zijn, EEN GOUDEN PLEISTER OP DE WOND. Een Fransche jonge dame heeft bij de rechtbank te New-York een klacht inge- diend tegen James Henri de Rotschild, aen zoon van baron Henri de Rotschild van den Faubourg Saint Honore te Parijs, we gens verbreking van trouwbeloften en zij heeft tevens een eisch tot schadevergoe- ding ingediend van een half miliioen dol lars. De eischeresse, mademoiselle Marie Po- ruquet, een knap meisje van 24 jaar, stelt in haar eisch, dat in April van dit jaar de jonge Rotschild, die naar New-York was vertrokken, om daar het Amerikaan- sche bankwezen te bestudeeren, haar naar de Vereenigde Staten had laten komen om met hem te trouwen. Het huwelijk zou kort na haar komst te New-York worden vol- trokken en blijkens het stempel op haar buitenlandschen pas, was zij op 15 Mei in oe Vereenigde Staten aangekomen. Van het huweliik kwam echter niets en van daar nu haar eisch. De advocaat van james de Rotschild ont- kent dat er sprake is va^i trouwbeloften. Zijn client was in 't geheel niet van plan om in Amerika te trouwen en er was geen enkeie reden voor hem om voor een der- gelijke plechtigheid den Oceaan over te steken, omdat het immers voor hem meer voor de hand lag in Frankrijk te trouwen in den kring van zijn familie en vrienden. Hij vertoeft thans ten huize van zijn ouders in den Faubourg Saint Honore. DE GEVOLGEN VAN EEN LEUGE,N- ACHT1GE ADVERTENTIE. Het- „Berliner Tageblatt" maakt gewag van een eigenaardig geval van valschheid in geschrifte en laster, dat zich heeft afge- speeld voor de rechtbank te Gera. Eenige weken geleden verscheen in een plaatse- lijk blad aldaar een advertentie, waarin de verloving werd medegedeeld van zekeren heer F. met me juffrouw D. De advertentie deed nog al wat stof opwaaien, daar F. getrouwd en vader>van verscheidene kin- deren was. F. trok zich de zaak zoo aan, dat hij zelfrhoord pleegde. Steller van die advertentie bleek geweest fe zijn een in- woner van Gera, die jaloersch was op r., omdat juffrouw D., voor wie deze zich zeer interesseerde, regeimatig bij h.thuis kwam. Die na-ijverige Gera-er had nu de annonce geplaatst om-juffrouw D aan de.n spotlust der bevolking prijs te geven. Het juiste over deze zaak kwam de rechtbank echter niet te weten, doo-rdien F. reeds dood was. De lasteraar werd tot slechts vier maan- den gevangenisstraf veroordeeld. DE RUSSISCHE B1LLIOENEN- BEGROOTING. Naar uit Berl'ijn aan de Times wordt gemeld, heeft de begrootingscommissie der sovjetregeering de voorloopige begroo- ting voor hel laatstie kwar^apl van net loopende dienstjaar gepubliceerd. De in- komsten worden geschat op 350 billioen rbls. (350.000.000.000.000!), de uitgaven op 760 billioen. De uitgaven van het volks- commissariaat van buitenlandsche zaken worden geraamd op 0,95 billioen roebcls, die van het volkscommissariaat van Bin- nenlandsche zaken op 30.888 billioen. Het kleinste bedrag is uitgetrokken'voor onder- wijs, dit volkscommissariaat ontvangt slechts 2000 mill|ioen. De Times teekent bij dit bericht aan, dat sovjetroebels buiten Rusiand feitielijk geen waarde hebben en herinnert eraan, dat de sovjetregeering onlangs haar voor- nemen te kennen heeft gegeven, het thans in omloop zijnde papiergeld in te trekken. Thans wordt dienaangaande uit Moskou gemeld, dat het oude geld slechts geldig zal zijn tot 1 October. Voor dien datum kunnen de oude bankbiljetten tegen nieu- we worden ingewisseld en wel tienduizend roebels tegen een „1922"roebel. De Rus- sische staatsbank heeft officieel verklaard dat 1800 van de ,,1922" roebels een p.st. waard zijn. EEN TOCHT DOOR HET OERWOUD. Na 13 maanden in de bosschen van Bra- zilie te hebben doorgebracht, waar zij door het kanibalen- en wilde beestengevaar nau- welijks den dood ontsnapten en van ziekte en honger te lijden hebben gehad, zijn in hun vvoonplaats Southport drie jonge En gelsche avonturiers, ex-officieren, terug- gekeerd. Aan den correspondent van de Evening News vertelden zij van hun tocht het vol- gende: Wij vertrokken van Manaos (aan de Negro) om in de bosschen een onderzoek in te stellen naar minaralen en 't planten- leven. Wij hebben 3000 mijl door het boschrijke land afgelegd. Herhaaldelijk werden wij bedreigd door Indianen, die ons met hun vergiftigae pij- ren beschoten. Een andermaal hadden wij zoodanig van insectenbeeten te lijden, dat het geheele lichaam rauwe plekken ver- toonde. Ten slotte viel onze kano, die al onzen voorraad bevatte, op een rivier in elkaar en zonk. Na deze voor ons groote ramp besloten wij terug te keeren. Het bestudeeren der ldianen was, naar de onderzoekers verklaarden, zeer inte- ressant, ofschoon zij moeilijk te verstaan waren. Zij poogden onze levenswijze na te volgen. Als btijk van "toegenegenheid wilden zij ons enkeie hunner vrouwen als geschenk aanbieden. Keer op keer moesten wij verder dagen bezig blijven met het doorzagen van boo- men, die over het water waren gevaiien en onzen weg versperden. 'Soms werden we gekapsijsd door hevige windstorinen of geweldige regens. Wat het voedsel be- treft, dit vonden wij in de bosschen. Vleesch verschaften ons de wilde dieren. Het gebeurde echter ook, dat wij den hongerdood nabij waren, voor wij iets vonden. Wij hebben zelfs het lot gewor- pen, wie van ons het eerst een zeker soort bessen zou probeeren, om te zien of zij vergiftigd waren. Onder deze om- standigheden ging onze gezondheidstoe- stand steeds meer achteruit en we wer den ziekelijk. Op onzen terugtocht ontmoettfcn we twee lndianenstammen, wier bestaan tot nog toe blijkbaar onbekend was. Zij had den nooit een blanke gezien en beschouw- den ons als een nieuw soort dieren. Zij waren zeer primitief in hun levenswijze en geleken meer op apen dan op menschen. Hun kleeding bestond slechts uit een len- denrok. Zij verstonden niets van de tee- kens, waarmede wij ons bij andere stam- rnen verstaanbaar hadden gemaakt. Van economische zijde bezien, deelden de reizigers nog mede, beloven de Brazi- liaansche bosschen nog veel. Zij bevatten verscheidene mineralen goud, ziiver, pla- tina, koper, ijzer en lood. Zij hadden te vens een volgens hun meening kostbaren steen gevonden, waarvan de identiteit nog niet is vastgesteld. Fruit Was over het al- gemeen overvloedig en de notenboomen droegen ontzaglijk veel vruchten. De no- ten bevatten zooveel olie, dat toen men ze opende en een lucifer er bij hield, de olie onmiddellijk ontvlamde. Het land is een goed uitgeruste expeditie overwaard. VERHOOGDE STOFW1SSEL1NG BIJ GEESTELIJKEN ARBEID. Naar men weet heeft de fysiologie het proces der stofwisseling bij de verschil- lende vormen van lichamenlijken arbeid der- mate onderzocht, dat men kan aangeven hoeveel voedsel de mensch tot zieh kan ne- men wanneer de spieren in rust zijn, en hoe groot de hoeveelheid noodzakelijk voedsel is voor bijv. een slotenmaker, een metse- laar, een vrouw bij haar huiselijke bezig- heden enz. Voor geestelijk werk ontbrak tot op heden nog een dergelijke maatstar. Uit onderzoekingen, die prof. Dr. Kestner en Dr. Kripping aan het Fysiologisch In- stituut der Hamburgsche LIniversiteit heb ben uitgevoerd, en waarover zij in het „Kiinisches Wochenschrift" berichten, blijkt, dat bij geestelijk werk degener. waarop men deze proef toepaste, manne- lijke en vrouwelijke studenten las men uit een moeilijk boek voor, en die personen moesten het gehoorde herhalen het ver- bruik door de stofwisseling en dus van het aantal calorieen sterk gestegen is. De proefnemingen deden voorts zien, dat bevordering der afscheiding van het maagsap in deze gevaiien zeer gewenscht was, waartoe het vleeschgebrtiik raari- zaam schijnt. DRAADLOOZE TELEGRAFIE RONDOM DE WERELD. Marconi is Jen 16en Juni te New-York aangekomen. Gedurende de zeereis vanaf Southampton nam hij proeven met cver- breriging van draadlooze berichten door middel van lange en korte golven en con- troleerde hij de snelheid waarmee berich ten werden overgebracht. Marconi heeft verkiaard dat hij door zijn proefnemingen tot de conciusie is ge- komen dat het mogelijk v/as draadlooze berichten romdom de geneele wereld over te brengen. De. maximum afstand tot nu toe was 12200 mijl geweest, van Enge- land naar de Antipoden. Hij veronderstelde dat draadlooze teiegrafie rond de wereM zorider twijfel de kosteil van de verbinding op langen afstand belangrijk zou redu- ceeren. Een jac'nt zal over eenige dagen in zee steken en beproeven honderd wocrden per minuut van New-York op te nemeii. VL1EGTUIG EN STOOMSCHiP. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat een zekere miss Irene Hayes thans rustig aan Loord van de „Aquitania" van de Cunara Line de reis naar New-York maakt. Te Pa rijs had, de jonge dame den trein voor de boot naar Cherbourg gemist en ze vond toen, dat de eenige manier om tijdig aan boord te komen, was, een viiegtuig te huren. Om half twee verhet ze aan boord van een viiegtuig het vliegkamp Le- Bour- get bij Parijs en kwam om 4 uur 'te Cher bourg a an. De „Aquitania" was reeds ver trokken, maar met een snel varend bootje siaagde Hayes er in den Cunarder te ach- halen. DE „FONTEINHOED". De ervaring heeft ons geleerd, dat de mode soms de allerwondertijkste creaties kan brengen zegt de „Manufacturier". Naar uit Londen wordt bericht, geldt thans als allerlaatste r.ouveaute dej.Fontein- hoed". Een hoed, die natuurlijk uitslui- tend is bestemd voor dames. Het is een zwartzijden hoed, waarvan aan weerskan- ten in zachte bogen dunnen veeren afhan- gen, de punt van den hoed vertoont eveneens een waar wonderwerk van vee ren, dat heel veel overeenkomst heeft met een springende fontein. Van uit de verte gezien, schijnt het werkelijk of er op het hoofd der draagster een fontein is aange- bracht, welxer stralen lustig over haar scho-'ders vallen. De indruk wordt nog verhoogd door een meervoudige voor- hoofdketting van halve bolletjesgitten. EEN KRUIDEN1ERSWINKEL OP EEN AUTOMOBIELCHASSIS. Een winkelier in Dayton, in den staat Ohio, is op het denkbeeid gekomen om zijn kruidenierszaakje onder te brengen in een groote vrachtauto, welke speciaai voor dit doel werd ontworpen. De man ging daarbij uit van het principe, dat het den kooplus- tigen vrouwkens zoo gemakkelijk mogelijl' moet worden gemaat. Instede van dat zi naar zijn winkel komen, komt hij bij haar. Hij rijdt van straat tot straat en belt aan elk huis aan, om de bewoonsters van zijn komst te verwittigen. Zij die wat kooper. willen, kunnen dan zijn rijdenden winkel binnen gaan. De ondervinding heeft dezen modernen winkelier geleerd, dat terwijl een winkel, die op een bepaalde plaats is ingericlit, bezocht wordt door menschen, die binnen een straat van een halven mijl wonen, deze verkoopradius voor den rijdenden winkel maar eventjes twaalf mijlen bedraagt. Hij heeft daardoor per dag evenveel, zoo niet meer klanten als zijn concurrenten op een Zaterdagavond. Deze methode geeft even eens een aanzienlijke besparing op perso- neel, want daar de rijdende winkelier tel- kens slechts een straat bedient, kan hij het werk alleen af, terwijl hij voorheen zes be- dienden in zijn winkel had staan. PORTUGAL—BRAZILIE PER VLIEGTU1G. De vliegers Cabral en Continho zijn Zaterdagmiadag om halfdrie in Rio de Jenairo geland, na hun laatste vlucht: de 280 mijl, die hen te Victoria nog scheidde van Rio. Zij deden over dat laatste einde vijf uren. De weersgesteldheid was niet in hun voordeel, want het regende en was mistig, zoodat zij weinig konden zien. Een erorme menigte wachtte de vlie gers op. Braziliaansche oorlogsschepen lie- pen uit om hen te verwelkomen, begeleid door een eskader-vlietuigen. De Portugee- zen en de Brazilianen waren gek van entnousiasme. "Groote feesten zijn er voor- Oereid, om de heroische vlucht van "Ca bral en Continho luisterrijk te vieren. Men zij er aan herinnerd, dat beiden den 30eh Maart Lissabon verlieten met een Fairey-watervliegtuig. Hun plan was om den Atlantischen Oceaan over te steken langs de Kanarische eilanden en de Kaap Verdische. Maar 500 mijlen van de Brazili aansche kust werden zij gedwongen te dalen bij de St. Pauls rotsen, terwijl zij gehoopt adden Fernando do Noronha te h alen, dat een 200 mijlen dichter bij de kust lag. De ruwe z'ee vernielde het viieg tuig. Nadat de Portugeesche regeering een tweede had gestuurd, trachtten zij hun vlucht te vervolgen van de St. Pauls rot ten uit, maar, opnieuw gedwongen een noodlanding te doen, werden zij opgepikt door een Britsch schip. Den 24en Mei kwam het derde viiegtuig aan uit Lissabon, en hiermede slaagden zij erin, het naaste punt aan de Braziliaansche kust te berei- ken, Pernanbuco. Van den Sen Juni af zijn zij de Braliaansche Oceaankust langs ge- vlogen in kleine etappen, tot nu Zaterdag zij Rio de Janeiro bereikten. Alles met alies hebben zij nu afgelegd boven water een afstand van minstens 4160 mijlen of ruim 7000 kilometers. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. Verg-adering van 28 Juli 1922. Voorzitter de heer J. Truijman, Burge- meester. Tegemvoordig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering en veraoekt den Secretaris voorlezing te doen der notulen der voorgaande. Op de vraag of iemand hierop aanmerking heeft, vraagt de heer De Bakker, of de Burgemeester de ver- antwoordelijkheid wil dragen van de over- dracht der openbare school. De VOORZITTER antwoordt van niet. Hierop ODespon zich eenige discussie tusschen beidc sprekers, die naderhand, zooals blijken zal, over dit punt werd voortgezet. De heer DHAENE merkt naar aanleiding der notulen op, dat hij geen schriftelijke toe- atemmmg heeft gedaan zijn kinderen naar de bijz. school te sturen, waarop de Voorzitter verldaart, dat wel ter dege zoo'n verklaring is ingekomen bij 't E. K. Kerkbestuur in 't midden latend of den heer Dhaene per- soonlijk zijn handteekening heeft gezet. De heer STALDAERT—PERDAEN vraagt of de privaatput aan de bewaarschool in orde is gemaakt. De Voorzitter zegt dit niet te weten. De heer Stallaert verkiaart daarop, dat in de vergadering van Burg, en Weth. be sloten is die verbetering dadelijlc aan te bren gen; hij constateert evenwel, dat geen metse- -aar daarover is aangesproken; de Voorzitter had in die vergadering toegezegd met't Kerk- bestuur deze zaak te bespreken en zoo spcedig mogelijk te regeien, het is evenwel telkens maar uitstellen. De heer DE BAKKER: Op 29 Juni kwam er van den preekstoel eene dankbetuiging' aan Burgemeester en Wethouders voor hunne af- doende medewerking in zake de overname der openbare school door Kerkbestuur. Spreker vraagt daarom of Burg, en Seer, het recht hebben de school over te dragen tegen wil en dank van den raad? De VOORZITTER: De raad heeft er njet algerneene stemmen toe besloten. De heer DE BAKKER: Heeft de Voorzit ter dan niet tegen deze lofuiting geprotes- teerd als secretaris van't Kerkbestuur want de raad is nooit tegen maar steeds voor de stichting der bijz. school geweest, zooals bleek dat dit met algerneene stemmen is geschied. Spreker geeft daarom in overweging tegen deze woorden vian den heer pastoor bij Z. D. H. den Bisschop protest aan te teekenen. Hier in de raadzaal mag ik vrij mijn meenmg uiten, 't geen elders voor mij niet zoo gemak kelijk het geval is. De heer STALLAERT valt spreker by over dit punt en zegt verder, dat de leden van den raad nooit van plan zijn geweest het „be- waarschooltje" af te breken, zooals van de zelfde plek geinsinueeid werd. De VOORZITTER: Voorheen misschien wel, door 't willen intrekken der subsidie. De heer STALLAERT: Heeft de Voorzitter ook tegen deze verdachtmaking geprotes- teerd? Spreker vaart dan nogmaals heftig uit tegen de woorden op 29 Juni op den spreekstoel gezegd, waaruit moest blijken, dat het Kerkbestuur bij 't overnemen der school alles enkel te danken had aan Burg, en Seer, en dat deze slechts de eenig betrouwbare per sonen wa en. De VOORZITTER: Er is immers daartoe besloten met algerneene stemmen. De heer DE BAKKER vraagt of Burg, en Weth. weten, dat de prijs in de bewaarschool met een cent is verhoogd, daar toch het leer- geld was vastgesteld in verband met de ge- meentesubsidie. Nooit is er sprake geweest van intrekking dier subsidie; de bewaarschooi is eene zeer nuttige instelling maar de heer pastoor zou met nieuwjaar rekening overgelegd hebben en dit is niet geschied. jjr. heer J. SCHEELE: Ik meen, dat er ge zegd is, dat 't billijk zou wezen, dat er reke ning werd overgelegd met dien verstande geen rekening geen subsidie! in dien geest is er gesproken. De VOORZITTER: Ik heb met den heer pastoor gesproken, het zal gebeuren. De heer DE BAKKER: Als particulier per- soon laat mij deze zaak koud, maar als raads- lid, was ik gedwongen over deze zaak te spreken. De heer SCHEELE: De heer pastoor kan ongestoord over zullce zaken op den preek stoel spreken dat is zijn recht maar hij verwacht ook op die plek van niemand tegen- spraak. De heer DE BAKKER komt nogmaals terug op de overdracht der school. Hij had gezegd: Mijnheer de Voorzitter, vraagt aan den heer pastoor of hij van den preekstoel wil informeeren, welke ouders hun kinderen naar de bijz. school willen sturen, dit heeft Z. Eerw. niet gedaan en ware dat niet de een- voudigste afdoening van zaken geweest? De VOORZITTER, de heeren Stallaert en De Bakker treden in discussie over den ver- koop der vroegere onderwijzerswoning, waar- bij den heer Stallaert zegt, het gelukkig te achten, dat deze niet is overgenomen, aange- zien ze op invallen staat en geen nieuw hoofd der school er in zou willen wonen. De heer STALLAERT: Er wordt alzoo ge- protesteerd bij den bisschop, maar dan ver- trouw ik, dat ik inzage mag hebben van dat protest, want papier is geduldig. De VOORZITTER: Ik ben daartegen. De heer DE BAKKER: Waarom is de Voorzitter daartegen? Dan stemt, hij met de woorden van den heer pastoor in. Ik wil er nogmaals den nadruk op leggen. dat de raad nooit tegen de overname der school heeft ge- ageerd, immers bij de eerste aanvrage op 19 Mei 1921 werd hier besloten tot de overdracht, waarop 19 Aug. goedkeuring van Ged. Staten is ontvangen. Is dat geen bewijs van instem- ming? Is dat tegenwerken? De heer STALLAERT: De heer pastoor verkiaart openlijk, dat Burgemeester en Se cretaris in deze zaak de mannen zijn. De heer DE BAKKER: De Voorzitter heeft ook in moeilijkheden verkeerd in zijn functie, maar unaniem stonden alle raadsleden hem ter zijde en protesteerden luide en nu helpt hij niet in 't protest tegen onrecht. De heer MEL: Waarom die schande van den preekstoel? De heer DE BAKKER: Den 2en Sept. 1919 heb ik den eed gezworen het gemeentebelang te behartigen, maar niet die van het Kath. schoolhestuur. Ik weet niet hoeveel jaren mij nog beschoren zijn in deze raadszaal, maar nooit zal ik die eed breken. De VOORZITTER: De pastoor heeft het bewijs, dat de raad van goeden ivil is, daar met algerneene stemmen besloten is tot de overdracht. De heer STALLAERT: De Voorzitter van 't kerkbestuur heeft dien dag veel onzin uit- gekraamd op den preekstoel ook over steenen gooien enz. Deze woorden geven den heer De Bakker aanleiding zijn weerzin uit te drukken voor de aanteekeningen en hetichtingen ii\ 't kerkelijk archief. De heer STALLAERT: Ik heb den Voorzit ter meermalen verzocht, den heer pastoor tot bijwoning onzer vergaJering uit te noodigen, de Voorzitter heeft dit niet gedaan. Tusschen beide heeren ontspint zich hier- over eene discussie, die de verslaggever niet kan volgen en daarom basta! Thans zijn we genaderd tot de agenda! 't Voorgaande had betrekking op de notulen der voorgaande. 1. Kasopneming gemeente-ontvanger. In orde bevonden. 2. Ingekomen stukken. a. Afsehaffing jaarmarkt Zierikzee. b. Opheffing veemarkt Dreischor. c. Berijding van wegen en voetpaden. Voor kennisgeving aangenomen. d. Steunregeling van 1 Aug. tot 1 Dec. verlengen. De VOORZITTER pleit voor deze regeling en dringt ten zeer He aan op inlevering der kaarten. De hper DE BAKKER: Mijnheer de Voor zitter. De toestand is gewijzigd. Ik zou wil len voorstellen bij de steunregeling 't vo'gen- de in 't oog te willen houden, n.l., dat bij de treurige omstandigheden, waarin 't arbeiders- volk verkeert. a. Een gezinshoofd met omtrent f 14 in- komen geen steun geniet, indien hij kinderen heeft, die ook meeverdienen; want b. een gezinshoofd met kinderen heeft geen werk en geniet slechts f 8,50, mocht dus onder a genoemde ook nog steun genieten, dan komt zulks in debiet van onder b; en tot 1 Dec. zijn slechts f 2200 beschikbaar. Dit voorstel werd ten zeerste geapprecieerd en de heer SCHEELE legt er nogmaals den naidruk op toch hoofden van gezinnen zon- der werk indachtig te wezen. e. Benoeming van zetters. Aftredend waren de heeren Van Eerden- burg en Stallaert-Adriaanssens. De heer DAENE stelt voor deze benoeming aan te houden, aangezien hij nog niemand heeft kunnen vragen. De heer DE BAKKER: In de circulaire staat, dat er zoo mogelijk bouwkundigen in dit college moeten zitting hebben. Beide af- tredenden zijn wel landbouwkundig maar niet bouwkundig. Bovendien heeft nog niemand de gelegenheid gahad iemand te polsen. En dan een belangrijke vraag: Geeft het wat? De heer MEL: Ik heb vier gulden gehad. f. Art. 101 der Schoolwet. De heer DE BAKKER: Wat zegt art. 101? De VOORZITTER laat voorlezing doen. De heer DE BAKKER: Is die aanvrage niet te vroeg? De VOORZITTER: 't Is een voorschot tot aanschaffing der leermiddelen. De heer DE BAKKER: Er staat in art. 103. dat in Januari de kosten worden opge- maakt, mag ik dat artikel eens hooren. De SECRETARIS doet voorlezing, daarbij uitleg gevend, dat de gemeente een voor schot mag geven, naar hij van bevoegde zijde weet. Bovendien geeft de Secretaris de vol- gende inlichtingen: Over 1921 waren >de kosten per leerling (6,12%. De nieuwe school zal tellen 192 leer- lingen. Bijgevolg zal het voorschot bedragen 80 van 192 X /6,12% voor een vol jaar. De VOORZITTER verkiaart, dat dit bedrag eerst in 1924 in afrekening komt. De heer STALLAERT: Is 't verplichtend dit nu te doen? De VOORZITTER: Ja. De heer STALLAERT: Laat ons dan niet uitstellen en de heer Stallaert geeft den Voor zitter overschot van gelijk. g. Aanvraag subsidie door de Christelijke Lagere Landbouwscihool te Axel ten bedrage van f 25. De heer STALLAERT: Is dit zoo'n school als te Hulst? De VOORZITTER: Neen, 't is eene lagere school. De heer STALLAERT: Is de opleiding dezelfde De VOORZITTER licht den heer Stallaert hierover in. De heer DE BAKKER: Wij hebben geen voldoende financien; bovendien hebben we twee scholen hier te bekostigen. Het verzoek wordt afgewezen, alleen de heer Stallaert stemt er voor. h. Aanbieding gemeenterekening 1921. i. Vaststelling bestemming der waarborg- som door 't kerkbestuur gestort. De VOORZITTER stelt voor deze som te gebruiken voor 't aflossen van geldleeningen, dan is deze post goed belegd. Met algerneene stemmen aang'enomen. j. Vaststelling huishoudelijk reglement der commissie tot wering van schoolverzuim. Er wordt bepaald. dat deze commissie zal vergaderen den eersten en derden Zaterdag der maand. Op eene betreffende vraag antwoordt de VOORZITTER, dat Burgemeester en Wet- houders het vergaderlokaal aanwijzen, dit is nu ten huize van den heer Claeiis. De heer STALLAERT acht dit lokaal niet goed en stelt voor de raadszaal daartoe te gebruiken. Dit wordt aangenomen. 3. Rondvraag. a. De heer MEL: Wie bekostigd het schoonhouden enz. der lokalen van de bijzoa- dere school De heer DE BAKKER: Wij zullen de reke- ningen nazien, die met Nieuwjaar door het kerkbestuur aienen ingeleverd te worden. De heer DE BAKKER: Hoe staat 't met de onderwijzeres in de nuttige handwerken? Is die eervoi ontsiagen, zoo ja, heeft ze dan hiervan bericht? Op beide vragen antwoordt de SECRE TARIS bevredigena. Hij heeft voor haar een model opgemaakt ter verkrijging van pen- sioen. De heer DE BAKKER: Heeft t kerkbe stuur eene lagere laming der kosten voor in- richting der bijzondere school ingestuurd? De VOORZITTER: Ze is naar Ged. Staten. b. Verbouwing der onbewoonbaar ver- klaarde woningen der weezen De Beul. De VOORZITTER brengt ter tafel teeke- ning en begrooting zoo juist door den heer Colsen ingeleverd. De raming van het huis is 1223 en van het daai aan te bouwen brandspuithuis f 166. De heer DE BAKKER dringt op spoedige uitvoering van dit werk aan. De heer STALLAERT wenscht den Burge meester deze zaak toe te vertrouwen. c. De heer STALLAERT: Hoe staat het met het ijzeren hek, dat aan de bijzondere school zal geplaatst worden? Is de gemeente daar aansprakelijk voor? De VOORZITTER zegt, dat er over ge sproken is, maar verder nog niets heeft ver nomen. Hij heeft deze aangelegenheid aan 't kerkbestuur medegedeeld en hoopt, dat ze binnenkort in de vergadering van Burgemees ter en Wethouders zal ter sprake komen. De heer STALLAERT: Is de gemeente verplicht dit hek te plaatsen? De VOORZITTER: Volgens den inspec- teur: Ja! De heer STALLAERT: Als het niel ver plichtend is voor de gemeente, dan ben ik er ook met hart en ziel tegen. De heer DE BAKKER: Het plan der school is goedgekeurd, daarop stond dit hek niet, de schoolopziener heeft de afgewerkte school ook goedgekeurd en is overgenomen, wij zijn derhalve niet verplicht de afrastering te maken. De heer DHAENE: Ik wenschte wel, dat raadsleden een afsohrift der notulen werd tohuis bezorgd; in andere gemeenten gebeurd dit ook. Men kan dan op zijn gemak nagaan of deze overeenkomen met hetgeen er in de vergadering gesproken is. De VOORZITTER: Dat zal voor den Secre taris geen gemakkelijke taak zijn. De heer STALLAERT: Ik steun het voor stel van den heer Dhaene. De heer DE BAKKER: Wij krijgen thans niets thuis dan een oproep. Ik geef toe, dat 't omslachtig is, evenwel secuur. De heer STALLAERT: Waarom zou dit niet kunnen? Is er een baantje, dat f300 opbrengt, dan kunnen de werkzaamheden, daaraan verbon- den, wel verricht worden. Ook dit voorstel werd aangenomen. I-Iierna sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 7