BUBSEBLUKEN STAND. far'Tet meuwf artikeThieft zulk gen, terwijl wij hem opnamen in de Adri- ■ang aangenomen, dat hij den aan- aanstichting en een vereeniging zochten, WANDELSTOK—DRANKFLESCH. Te Parijs, zoo verteit ae „Chicago fri- bune", is thans een nieuw middel in den handei, om de Amerikanen in staat te stel- len, whisky en anderen sterken drank te smokkelen. Het zijn tiolle wandelstokken, genoegzaam sluitend om er het edele vocnt in te Kunnen vervoeren. Een Amerikaansch douaneambtenaar ver- klaarde, dezer dagen, dat de fabrikant v«n die wandelstokken er in het afgeloopen voOrjaar meer dan 5000 van heeft verkocht. Vroeger maakte hij wandelstokken, waarin eta degenstok verborgen was, maar de vraag na een omv maak van wandel-degenstokken er maar aan heeft gegeven. in Je nieuwe whiskeystokken gaat een halve liter. Het vocht wordt bewaard in een metalen flesch in den stok. Het uit- einde van dei- stok ziet er op het oog zoo onscnuldig uit, dat niemand een oogenblik aan smokkelarij denkt. De vraag is thans 200 groot, dat een dozijn winkcls in de buurt van Opera en Paleis Rayal de dingen openlijk etaleeren. Het schijnt dat de toeristen, die uit Parijs te New York arriveeren, hun wan- delsiok waarvan ze nog enkele exem- plaren onder hun bagage hebben, alles kunstig gedraaid en fijn bewerkt, drie mij' buiten de stad, dus juist op de grens van „droog" en „nat% voor den dag ha- len en dien even later tusschen hun vin- gers laten pirouetteerenjuist onder de oogen van den speurenden ambtenaar. He- laas hebben de zevenstuiverslieden der Amerikaansche drooglegging te Parijs den nieuwen true reeds naar New York ge- seind, zoodat weldra menig passagier er getuige van zal moeten zijn, dat de doua- nier met een klein boortje een gaatje maakt in zijn splinternieuwe wandelstok „mode de Paris". EEN ,,WARM" SPELL.ETJE. Een Engelschtnan, kort geleden uit het moederland in Noord Queensland gear- riveerd, en derhalve onbekend met het ge- vaar, dat haaien aan de zeekust van dit deel van Australie opleveren, was een ri- viermond uit en de zee een 100 meter in gezwommen. Zijn doel was een ijzeren boei die daar geankerd lag. Het was een heete zomerdag en toen hij de boei bereikt had, bleek deze te heet om er op te klimmen. Derhalve wilde hij naar het strand tcrugzwemmen, doch plotseling bespeurde nij een haai van circa vier meter, die hem op de hielen zat. In de uiterste vertwijfeling klauterde hij is, dat van geregeld onderwijs niets ko- men kan. Dikwijls zijn dit kinderen, v^'e. ouders uit de ouderlijke macht ontzet zijn en die door den voogdijraad niet in een gewoon gezin ot in een ojbvoedingsgesticht geplaatst kunnen worden, wegens de bij- zondere zorg die zij eischen. Zoo herinner ik mij een jongen, die den wiriternacht op straat doorbracht, omdat hij niet thuis durfde komen met te weinig bijeengebe- delde centen. De eene voet en de tcenen vroren af en moesten weggenomen wor den. Onmiddellijk werd aan een kleik dei rechtbank tijdelijk de voogdij opgedra- die de voogaij overnam Over de beroepskeuze zegt de schrijver: Men ziet dat bij het vakonderwijs aan gebrekkige kinderen eigenlij'k de be»oeps- keuze hoodfzaak is. Hierbij moet de ge- neesheer met den vakonderwijzer en den patient zelf overleg plegen, waarbij de neiging van den laatste vaak den doors lag geeft. Men kan helaas in vele gevallen niet bereiken, dat de patient een vol- waardige werkkracht wordt. Bij sommi- gen is alle werk uitgesloten en kan men door het onderwijs alleen bereiken, dat zij door lezen zich bezighouden. Bij de meesten is echter wel te oereiken, dati een zekere hoeveelheid nuttig werx verricht wordt. In de opvatting van hen, die zich met de zorg voor licnamelijk-gebrekkigen be zighouden, wordt altijd als basis van net geluk van iemand beschouwd, het ver- mogen om nuttigen arbeid te volbrengen. Ik geloof dan ook, dat niet de productie, die door deze dikwijls met veel moeite opgeleide individuen wordt geleverd, alleen op de creditzijde van de zorg voor gebrek- kigen moet worden gesteld, maar dat voor- ai ook het grootere levensgeluk, dat door het produceeren genoten wordtv een voor- naam deel is van het nut van deze zorg. DE KONINQ DER SCHEERMESSEN. De heer Gillette, de uitvinder van het beroemde Gillette veiiigheidsscheermes, toeft in Engeland, en natuurlijk zijn de journalisten op hem afgevlogen. Immers, Gillette gaat er prat op dat hij thans „25 millioen mannen per dag scheert", en dat zijn fabriek in Amerika het afgeloopen jaar 20 millioen dozijn rnesjes heeft geia- briceerd. Gillette heeft verklaard dat een vriend hem had verzocht iets uit te vinden, waar- mede men zich gemakkelijk zou kunnen scheren. Hij wist niets, doch den vo'lgen- den dag liet hij toevallig bij het scheren op de gloeiendheete boei. De haai trok zich zijn mes vallen, waarvan de rand werd be op een 15 meter afstands terug en wachtte de komende dingen af. Niet in staat de hitte der boei langer te dragen, plontste de zwemmer in het wa ter om wat af te koelen. OogenblikkeRijk schoot het monster toe en dreef den on- gelukkigen zwemmer naar de gioeiendc boei terug. Dit spelletje werd een dozijn malen her- haald tot de benarde positie van den bele- gerde aan het strand door vrienden werd opgemerkt en deze hem met een boot uit zijn netelige positie verlosten. NA ZEST1G JAREN GETROUWD. Een rpmantische geschiedenis verteit de Daily Chronicle. Het Londensche blad zegt. dat dezer dagen in Hanover in New Jersey (Amerika) een oude man zich aan een boerderij vervoegde en daar om werk vroeg. Hij werd te woord gestaan door de boerin Miss Mira Green, aan wie hi] ver- telde, dat hij goed bekend was met 'ti boe- renbedrijf en vroeger in hetzelfde dorp gewoond had, waar hij thans werk kwam vragen. Toen hij zijn naam noernde en de oude boerin den hare, wisten zij dat zij eens, in den goeden ouden tijd, school- kameraden waren geweest en later ge- liefden. Na een twist waren zij uitpenge- gaan. Zij vonden het nog niet te laat om de eens verbroken trouwbeloften te hcr- nieuwen en kort nadien in het huwelijk te treden. DAT HAD HIJ NIET VERWACHT. Het is gebeurd te Londen ter gelegen- heid van het huwelijk van prinses Mary. Waar gebeurd. Een welgesteld Londenaar had het .geluk dat zijn huis stond in een der straten, waardoor de processie zou passeeren. Hij had echter slechts een ge- schikt raam, dat met voldoende plaatjs bood aan hem, zijn vrouw en zes kinderen. Dus besloot hij naar een ander venster uit t e kijken voor zijn gezin en zijn eigen raam te verhuren. Een bemiddelingskan- toor bood hem 5 pond sterling. Hij accep- teerde. Tevens adverteerde hij om een an der venster en kreeg omgaand bericht, dat er nog een te krijgen was op een prach- tig punt, schittjerend gezicht op de proces sie, gemakkelijk ruimte biedend voor 10 personen, prijs 50 pond sterling. Hij ac- cepteerde opnieuw, want hij was welge steld en koningsgezind. In antwoord op zijn verzoek werd hem het adres omgaand inedegedeeld. Het was zijn eigen huis. BEROEPSKEUZE VOOR GEBREKKIGE KINDEREN. In het Tijdschrift voor buitengewoon on derwijs schrijft dr. J. van Assen, genees- heer van de Adriaanstichting te Hilligers- berg, over onderwijs en beroepsopleiding van lichamelijke gebrekkige kinderen en geeft daarbij illustraties om te laten zien, hoe kinderen zonder vingers leeren ma- chineschrijven, enz. De schrijver zegt: Als men kinderen met een verstijfde of verlam- de hand of arm, of hun die een der han- den of arinen missen, maar den raad geeft de bruikbare hand te gebruiken, ook bij het schrijven, dan kan het kind in de ge- wone school onderwijs ontvangen. Hij ziet maar al te vaak kinderen, die genoodzaakt worden met een halfbruikbare rechterhand te schrijven, terwijl de goede linkerhand daartot nooit gebruikt wordt Schrijver zag nooit bezwaar van linkshandig schrijven en deelt mede, dat in de stichting, waar- aan hij werkzaam is, tot nu toe 32 leer- lingen waren die links moesten schrij ven. Hij betoogt verder, dat een licha- melijk gebrekkig kind slechts zelden al leen op grond van zijn gebrek op bijzonder schoolonderwijs is aangewezen. Het heeft dat onderwijs wel noodig, indien het't voi le gebruik van zijn beide bovenste lede- maten mist. Meniginaal wordt ook een kind opgeno- men, omdat de verzorging thuis zoo slecht in een hartelijke bui zijn kinderen met, hij ruikt hun haar. Aira'oieren kussen elkaars voeten oi knieen, maar als de begroeting eer, hoog- geplaatst personagg betreft, moet de zoom van diens kleed gekust worden. Deze woes- tijnbewoners passen echter tevens de een- voudiger oegroeiing van „handeschudding" toe, zij doen dit dan minstens een dozijn keer achtereen onder het uitspreken van de woorden „Vrede zij met u" waarop de ander antwoordt „Met u zij vrede". Als u een formeel bezock mocht heb ben te brengen aan een Jupi van Brazilie, zal u gastheer u een stoel aanbieden en u dan een minuut zwijgend aanstaren. Dan zal hij plotseling met iuide stem uitroepen „Bent u daar.-"' alsof hij nog aan uw aan wezigheid twijfelt. Een Basuto Degroet zijn opperhoofd met dc zonderlinge term „Wild oeest". Dit klinkt niet bepaald vriendelijk, maar het is muziek in de ooren van het opperhoofd, want het is een waardeering van zijn moed en zijn wreedheid. schadigd. Toen schoot hem de gedaclrt te binnen, welke tot zijn uitvinding leidde. Echter is Gillette niet slechts fabrikant. Hij heeft verschillende boeken over econo mic geschreven, is een archaeoloog en bovendien nog bezitter van uitgestrekte sinaasappel-cultures. TERUGGEVONDEN. De kostbare broche van lady Beatty, de echtgenoote van den Engelschen admiraal, die bij het bal ten huize van haar schoon- dochter verloren of gestolen was, en voor het opsporen waarvan ongeveer alle par- ticuliere detectiven in Londen aan het werk zijn gezet, terwijl er bovendien hooge be- looningen werden uitgeloofd voor het te- rugbrengen, is thans in een der paniers van haar baltoillet teruggevonden. Een Engelsch blad geeft een hartroeren- de beschrijving van de vruegde, die dit feit in den huize Beatty en in den kring van xennissen der thans weer gelukkige lady, heeft teweeggebracht. De „zeerob", admi raal Beatty, was zoo waar in de wolken, toen hij het heugelijk nieuws vernam, en de telefoon in het admiraalshuis stond maar niet stil. Het regende namelijk telefonische gelukwenschen waaronder een van den prins van Wales aan de admiraalsvrouw. Een dienstbode van lady Beatty vond de broche in een plooi onder aan het balcos- tuum harer meesteres. Als iemand gepoogd zou hebben, het ding dien weg te laten ma- ken, verklaarde de gelukkige dame, dan zou hij er nimmer in geslaagd zijn. SABOTAGE BIJ HET SPOORWEG- ONGELUK BIJ PERPIGNAN. Het deraillement van den sneltrein Car- neillaPerpignan, waarvan wij melding hebben gemaakt, is aan een daad van op- zet te wijten. Een onderzoek ter plaatse .heeft aangetoond, dat de rails over een afstand van elf meter waren losgeschroeld, terwijl een dwarslegger was losgemaakt. Dit werk was op zulk een methodische wij ze geschied, dat alles er op wees, dat men met vaklieden te doen heeft gehad. Inder- daad werd een sleutel met het merk der Compagnie du Midi in een naburige grep- pel gevonden. Deze sleutel was door in- braak bij een wegwerker der maatschappij gestolen. De politie zet haar onderzoek naar de daders voort, wier voetstappen men in de nabijheid van de plaats des onheils heeft waargenomen. DE W1JZE VAN GROETEN. Wanneer wij elkaar in de straat ontmoe- ten en niet op al te familiaren voet zijn. nemen wij den hoed voor elkaar af. Maar dit is lang geen algemeen wereldgebruik. Wanneer 'n Zuidzee-eilander iemand ontmoet, .dien hij wenscht te eeren, giet hij een kruik water over zijn hoofd. Als in Marokko een ruiter zijn vriend ziet naderen, geeft hij zijn paard de spo- ren, rent op hem toe, brengt op enkele meters afstand zijn joaard tot stilstand en schiet een revolver in de lucht af. Maar- mede wij niet zeggen willen, dat dergelijke tafereeltjes ieder oogenblik voorkomen in de Marokkaansche steden. Het is meer een buitenvermaak. De Europeesche vorm van beleefdheid is, het ontblooten van het hoofd, maar de Chinees zet zijn hoed op zijn hoofd, als hij daar althans nog niet is. De ouder- wetsche Japanner toont zijn respect door het uittrekken van zijn schoenen, terwijl de etiquette voorschrijft, dat men zien slechts blootsvoets in de orngeving van den Sjah van Perzie mag ophouden. Als de vrouwen van Chittagong zagen, hoe hun Europeesche zusters elkaar om- helzen, zouden zij verbaasd zijn want hun methode van begroeting is vrijwel omge- keerd. Zij drukken mond en neus tegen elkaars wang en snuiven dan lang en krach- tig. Zoo ook kust een Mongoolsche vader (Nadruk verboden). TER NEUZEN. POLITIE. Aan het Bureau van Politie alhiei zijn als gevonden gedeponeerd een tabakspijp en een haarstrik. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. A C LENSEN's STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 24 dezer van Melilla naar Rotterdam, s.s. HELENA in lossing te Middlesbro. s.s. CORNELIS in lossing te Stettin, s.s. TERNEUZEN in lading te Uiea- borg voor Ter Neuzen. ss MAGDALENA in lossing te Gent, s.s- ELISABETH vertrok 25 dezer van Rouaan naar Newcastle on Tyne. SCHEEPVAARTBEWEGING. 24 Juli. Eng. s.s. Lowther Castle, 12561 M3., ledig, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Deventia, 2263 M3., kolen, van Gooie voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Eng. s.s. Gala, 3826 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Middleham Castle, 12831 M3., gemengd, van Galveston voor Gent. Eng. zeilbarge Alderman, 260 M3., le dig, van Rochester voor Gent. Duitsch s.s. Baltic, 619 M3., hout, van Larvik voor Gent. 25 Juli. Eng. s.s. Madamme Doretta, 2248 Mi., ledig, van Gent naar Middlesbroug. Eng. s.s. Saltmarsche, 2633 M3., stuk goed, van Gent naar Goole. Fransch s.s. Phryne, 8189 M3., kolen, van Gent naar St. Nazaire. Eng js.s. Darlington, 3044 M3., stuk goed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Wharef, 2585 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Deensch s.s. Flynderborg, 4010 M3., le dig, van Gent naar Methil. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3., ledig, van Sluiskil naar Newcastle on Tyne. 26 Juli. Eng. s.s. Deventia, 2763 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Ardshean, 2277 M3., ledig, van Gent naar Boston. Finsch s.s. Finlandia, 3320 M3„ phos- phaat, van Riemen naar Helsingfors. Deensch s.s. Thyra, 2365 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Middlesham Castle, 12831 M3., gemengd, van Gent naar Antwerpen. Letlandsch s.s. Tuarida, 4543 M3., ledig, van Gent naar Riga. Nederl. s.s. Folmina, 3293 M3., kolen, van Dunston naar Sluiskil. Eng. s.s. Gala, 2826 M3„ stukgoed, van Gent naar Rotterdam- Eng. zeel. Malvoisin, 359 M3., phos- phaat, van Gent naar Southampton. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3„ stukgoed, van Gent naar Londen. 27 Juli. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Fransch s.s. Guepwillec. 7401 M3., ko len, van Antwerpen voor Gent. Belg. s.s. Rubens, 6304 M3., kolen, van Newcastle on Tyne voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3„ stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. zeilsch. Succex Bell, 325 M3., ledig, van Harwich voor Gent. Eng s.s. Harold, 285 M3„ ledig, van Ipswich voor Gent. Eng. s.s. Mayrix, 2248 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Eleanor, 3614 M3., kolen, van Goole voor Gent. Belg. s.s. President Stevens, 600 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Nederl. s.s. Folmina, 3293 M3„ ledig, van Sluiskil naar Dunston. Finsch s.s. Branda, 849 M3„ phosphaat, van Gent naar Middlesbro. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3„ stukgoed, van Gent naar Belfast. Noorsch s.s. Eigen, ledig, van Gent naar Cardiff. Eng. s.s. Aire, 1974 M3„ stukgoed, van Goole voor Gent. Van 26 tot 27 Juli zijn langs de Midden- sluis alhier 40 binnenvaartuigen op- en 39 afgeschut, langs de Westsluis IS op en 18 afgeschut. WEERBERICHT van 28 Juli 1922. Het weerbericht van het meteorologisch Instituut te De Bildt luidt als volgtH Hoogste barometerstand 7o8.1 Biarritz. Laagste barometerstand 750.8 Vestina- noer. Verwachting tot den avond van 29 Juli: Meest zwakke noordelijke tot westelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tempe- ratuur. TER NEUZEN. GEMEENTERAAD van Vergadering van Donderdag 27 Juli 1922. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemees- ter. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoeclt, J. J. de Jager, H. J. van den Ouden, P. van Cad- sand, R. G. E. Not son, G. de Ridder, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel en A. J. Harte; later ook de heer F. i>. G. de Meijer. Afwezig de heeren L. T. van Hasselt en E. Scheele. De VOORZITTER opent de vergadering. Hi] deelt mede, dat de heer Scheele bericht heeft gezonden, dat hij door uitstedigheid de ver gadering' niet kan bijwonen, en dat ook de heer Van Hasselt wegens uitstedigheid niet aanwezig is. Ook de gemeente-secretaris is afwezig en wordt daarom vervangen door den heer A. P. de Vos. Hij stelt aan de orde: 1. Onderzoek geloofsbriel van het nieuw gekozen raadslid A. J. Harte. De VOORZITTER stelt den geloofsbrief van het nieuw benoemd lid van den raad, den heer A. J. Harte, in handen eener commissie waar- voor hij benoemt de heeren De Jager en Nol- son, met den waarn. secretaris, voor het uit- brengen van advies. Gedurende het onderzoek door de commis sie wordt de vergadering geschorst. Na de heropening der vergadering brengt de heer De Jager namens de commissie, ad vies uit en deelt mede, dat zij tot toelating van den benoemde adviseert. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Op uitnoodiging van den VOORZITTER legt de heer Harte vervolgens de vereischte eeden af. De VOORZITTER herinnert hierop, dat de heer Harte de plaats zal mnemen van den heer Geensen, dien de raad heeft leeren ken- nen als iemand die zijn taak ernstig heeft op- gevat. Hij hoopt, dat het zijn opvolger zal gegeven zijn de taak, die hem thans op de schouders is gelegd, naar behooren te vervul- len, in het belang der gemeente, die wij alien liefhebben en wier belangen wij alien voor- staan, ieder naar zijn inzicht. Het nieuwe lid de noodige kracht toewenschende, wijst hij er hem op, dat hij wel zal ervaren, dat het be- sturen der gemeente geen gemakkelijke taak is en veel zorg vereischt. De heer HARTE verklaart, dat het zijn streven zal zijn, de belangen der gemeente naar zijn vermogen te behartigen. Hij neemt zitting. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 29 Juni 11. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 1 Juni 1922, be- treffende verkoop van gemeentegrond aan H. A. DoussySlingemeijer, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een verklaring van H. DoussySlinge meijer, dat zij aanvaardt de voorwaarden, waarop haar vergunning is verleend tot het bouwen van een erker boven gemeentegrond. Aangenomen voor kenhisgeving. c. Ingekomen is een adres van het schoolbe- jtuur der te 's Bosch van wege den Ned. R. K. Politiebond St. Michael gevestigde politievak- school, waarin wordt te kennen gegeven, dat vanwege genoemden bond aldaar is gesticht een politievakschool, welke aan alle eischen, te stellen aan de opleiding van den politieman, van den tegenwoordigen tijd, tracht te voldoen; dat genoemde school is opengesteld vanaf 1 Juli dezes jaars en dat de daaraan te geven opleiding ten doel heeft, zoowel politiebeamb. ten als personen welke voornemens zijn in politiedienst te treden, practisch en theore- tisch in het politievak te bekwamen en voorts reeds geschoolde politiemannen op te leiden tot rechercheur van politie; dat tot genoemde school en cursussen wor den toegelaten zoowel Roomsch-Katholieken als Protestanten, mits zij verklaren de christe- lijke beginselen te onderschrijven; dat vanwege bovengenoemden bond, onder leiding van het te 's Bosch gevestigde school- bestuur elders op onderscheiden plaatsen voor- namelijk in Noord-Brabant en Limburg tot vorenbedoelde school behoorende politiecur- sussen zijn gevestigd en nog meerderen in voorbereiding zijn; dat voorts door genoemden Bond is inge- steld een examencommissie tot het uitreiken van een diploma van bekwaamheid om als po litieman te kunnen optreden; dat bovendien door adressanten eerbiedig er op wordt gewezen, dat in dezen tijd, welke in het algemeen tot bezuiniging- noopt, het ook uit economisch oogpunt van belang is, in deze het particulier initiatief te steunen, omdat ver- hooging van de qualiteit der politieambtena ren rechtstreeksch van invloed is op het getal benoodigde ambtenaren; dat adressanten zich veroorloven nog te ver- wijzen naar de bij het adres gevoegde memo- rie van toelichting; dat zij den raad beleefd verzoeken: a. tot dekking van de kosten van oprichting en instandhouding der vorengenoemde school een geldelijke bijdrage te willen verleenen, en wel ten eerste over het tijdvak 1 Juli 31 De cember 1922 en ten tweede voor het dienstjaar 1923; b. het bovenbedoeld politiediploma, uit te reiken door bovengenoemde examen-commissie welke is samengesteld uit meesters in de rech- ten en onderscheidene commissarissen en in- specteurs van politie uit onderscheidene plaat sen des lands, als zoodanig te willen erkennen en de in de gemeente bestaande bepalingen no pens het verleenen van een toelage wegens het bezit van een diploma of op het dezerzijds uit te reiken diploma van toepassing te willen verklaren. redenen waarom adressanten zich eerbiedig tot den raad wenden met het verzoek hunne aanvraag in goedgunstige overweging te willen nemen. Burgemeester en wethouders stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. d. Proces-ver'oaal van de op 28 Juni 1922, door den burgemeester, krachtens opdracht van burgemeester en wethouders, dd. 19 Maart 1917, bijgestaan door den gemeente- secretaris, ten kantore van den gemeente- ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat was ontvangen: batig slot dienst 1920 19.227,04V2, ontvang- sten dienst 1921 f 753.174,51 dienst 1922 f 200.857,551/2, samen f 973.259,11 V2, en dat is uitgegeven in 1921 723.667,40% en in 1922 f 108.540,74, samen f 832.208,14, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 141.050,97, welk bedrag overeenkwam met de vertoonde gelden en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. De begrooting van het Burgerlijk Arm- bestuur voor het dienstjaar 1923, op een eindcijfer van f 23.454. De subsidie van de gemeente is geraamd op 23.000. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze te behandelen bij de vaststelling der be grooting voor 1923. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. f. De begrooting voor 1923 der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, op een eindcijfer van f 194,20. Burgemeester en wethouders steilen voor, deze te behandelen bij de vaststelling der ge- meente-begroting voor 1923. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Het verslag van de Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken voor 1921. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 7 Juli 1.1., waarbij de ge- meentebegrooting voor 1922 is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. Een verklaring van E. A. lJsebaert, te Ter Neuzen, dat hij genoegen neemt met de voorwaarden, waarop hem bij beschikking 29 Juni 1.1., vergunning is verleend tot het maken van een erker aan zijn te bouwen bovenhuis, boven zijn slagerij, staande aan de Vlooswijkstraat no. 55/57. Aangenomen voor kennisgeving. Het raadsbesluit van 29'Juni 1922, tot Huwelijks-aangiften. 21 Juli. Ian Hamelink, oud 26 j., jm. en Elisabeth de Feijter, oud 20 j jd. Cornells van Drongelen. oud 25 j., jm. en Meggelina Paulina var. Tatenhove, oud 2l j., jd. Edmondus Pieters, oud 3 j., weduwn. en Sophia Anna Judoca van Rossum, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juli Honore Petrus Verschorre, oud 31 j., jm. en Sulrna Maria Eugenia Lucia Obrie, oud 21 j., jd. Frans de Mul oud 28 j., jm. en Maatje Martha Dieleman, oud 2b j., jd. Abraham Jozias Dees, oud 25 j., jm. en Ca- tharina Dekker, oud 27 j.. jd. Geboorten. 17 Juli. Maatje Cornelia, d. van Marinus Schipper en van Jannetje van Hecke. 20 Juli. Jacobus, z. van Dirk de Bruijne en van Cathalina de Koejjer. Aart Harm, z. van Teums Benard en van Roelfiena Margaretha Zandvoort. 22 Juli. Cathalina en Petronella Francina. dochters van Izaak van Kerkvoort en van Maria Hendrika Johanna Kanters. 24 Juli. Marinus, z. van Abraham de Feijter en van Margaretha Pieternella Oppeneer. Overlijden. 20 Juli. Janneke Hamelink,oud 60j., echtg van Johannis Adriaan Izaak de Ruijter. 21 Juli. Karel Jacobus de Koeijer, oud 32 j.. z. van Elias en van Janna Durink. 23 Juli. Maria Iheresia Willems. oud 73 j., wed. van Jan Baptiste de lveijser. uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan F. J. Kaan, voorzien van het bewijs der goed keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een beschikking van gedeputeerde sta ten van Zeeland, d.d. 14 Juli 1922, luidende als volgt: Gedeputeerde staten van Zeeland: gezien het adres van het bestuur der Ver- eeniging voor Christelijk Onderwijs te Drie- wegen, gemeente Ter Neuzen, d.d. 7 Juli 1922, met bijlagen, houdende beroep tegen het besluit van den raad dier gemeente, d.d. 29 Juni 1922, waarbij wordt geweigerd de medewerlcing tot het beschikbaar stellen van de door genoemde vereeniging aangevraagde gelden voor het aanschaffen en afwerken van 72 nieuwe schoolbanken; gelet op de hier toepasselijke bepalingen der lager onderwijswet 1920 en dat dus de gelden voor die schoolmeubelen niet door de gemeente moeten worden verstrekt; overwegende, dat'blijkens het thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhan- gig wetsontwerp tot wijziging der Lager On-- derwijswet de regeering tevens eene wijzi ging voorstelt van artikel 101, vijfde lid, in dien zin, dat in de daar vermelde opsomming ook de aanschaffing van schoolmeubelen zal worden begrepen, waaruit volgt, dat dit punt thans in die opsomming nog niet begrepen iszooals gedeputeerde staten ook reeds bij hunne uitspraak van 23 Mei 1922 ten aanzien van een beroep van denzelfden apellant heb ben beslist; overwegende, dat de te dezer zake her- nieuwde aanvrage van apellant derhalve voorbarig is, daar zij nog geen steun vindt in de wet, en dat de raad dan ook terecht zijne medewerking nog heeft geweigerd; besluiten: lo. het beroep ongegrond te verklaren; 2o. afschrift van deze uitspraak te zenden aan den adressant en aan burgemeester en wethouders van Ter Neuzen, ter mededeefing aan den gemeenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 14-Juli 1922, waarbij wordt medegedeeld, dat de gemeenteraad van Drei- schor besloot, de veemarkt, welke des Woens- dags van elke week, gedurende de maanden Spetember, October, November en de eerste helft van December wordt gehouden, af te schaffen. Eventueele bezwaren hiertegen worden ingewacht voor 16 Augustus. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een adres van het bestuur der afdee- ling Zeeuwsch-VIaanderen van den Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond in Neder- land, gevestigd te Axel, en als rechtsper- soon erkend bij Koninklijk besluit van 23 November 1920, no. 66, dat daarin te kennen geeft dat het te Axel heeft gesticht een Christe- lijke Lagere Landbouwschool, welke den len Juni 1.1. is geopend; dat op deze school worden toegelaten als leerling alle landbouwers- of landarbeiders- zonen, zonder eenige uitzondering, zulks in overeenstemming met bepalingen dienaan- gaande van rijkswege gemaakt; dat door de leerlingen een matig school- geld wordt betaald en min- of onvermogenden gedeeltelijk of geheel van de betaling van schoolgeld kunnen worden vrijgesteld; dat deze school thans bezocht wordt door zes leerlingen uit deze gemeente; dat het overbodig mag geacht worden, het groote nut en het algemeen belang van deze school hier uiteen te zetten; dat het rijk alle onkosten voor deze school vergoedt, behalve die voor de stichting en het onderhoud der gebouwen en die voor den aan- koop van grond voor een schooltuin; dat een begrooting van (geraamde) ont- vangsten en uitgaven, voor zoover deze niet ten laste van het rijk komen, hierbij gaat; dat de geldmiddelen der vereeniging niet toelaten deze uitgaven geheel te bestrijden; redenen, waarom het bestuur bovenge- noemd, den raad eerbiedig verzpekt van _de gemeente te mogen ontvangen een jaarlijk- sche subsidie van f 100. In de begrooting worden als ontvangsten geraamd: contributies /250, schoolgelden f 350, subsidie van de provincie f 500, sub sidies van de gemeenten f 400, samen f 1500. Uitgaven: rente van geplaatste aandeelen: 405, rente van opgenomen gelden en kasgeld f 325, kosten van onderhoud f 545, lasten enz. f 225. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres te stellen in hunne handen om be richt en raad. De heer NOLSON verklaart, niet tegen het verleenen eener subsidie te zijn, doch zou gaarne vernemen, hoeveel leerlingen de school bezoeken, ten einde te kunnen nagaan of er evenredigheid is in de gevraagde bij drage. De VOORZITTER zegt toe, dat aan dit verzoek aandacht zal worden geschonken. De heer DE MEIJER komt ter vergadering. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 7