Gratis Hoog watergetij te Ter N euzen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 27 Juli. 3.22 3.45 Vrjjdag 28 4.07 4.29 Zaterdag 29 n 4.53 5.17 Zondag 30 5.42 6 08 Maandag 31 6 37 7.08 Dinsdag 1 Aug. 7.41 8.16 Woensdag 2 8.54 0.34 Altijd in huis. De ontsmettende, yerzachtende en heelendt eigenschappen van Foster s Zaif maken deze onmisbaar voor huiduitslag, kloven, huidvlek- ken, eczema, psoriasis, en de verschdlende vor- men van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf al tijd in huis; prijs 1.75 per doos, alom ver- knjgbaar. 9 Spreker zet verder uiteen, hoe het met eene kieme wijziging, voor germge kosten enkele ve: andenngen aan de woning te maken zijn, waardoor een achteruitgang zou worden ver- kregen. Het eenige bezwaar zou zijn, dat het een smtd is, die naast den rijksveldwachter komt, maar vroeger woonde hij bij een smid in, hij schijnt dat dus niet zoo erg te vinden en is •waarschijnlijk aan dat liedje gewoon. Na persoonlijk den toestand der woning te hebben opgenomen, om na te gaan hoe een en anoer veranderd kon worden, stelt de meerder- hei van Burgemeester en Wethouders voor de smefterjj voor een jaar te verhuren voor J 110. Be heer KRUIJSSE wil er op wijzen, dat hij het een zeer gevaarlijke handeling zou vin. en, om op het verzoek gunstig te beschik- ken. Hij zou het ten minste wel raadzaam achten, om eerst eens een onderzoek in te stel- len, of men van wege de rijksveldwacht daar wel genoegen mede zou nemen, want anders .zou inwilligdng wel eens een gevolg kunnen hebben, dat de raad in de allerlaatste plaats wenscht. De commandant heeft destijds ge noegen genomen met de woning, maar als men er nu een smederij naast gaat makenmen kan er al geen slechteren buurman brengen! De heer OGGEL: Maar er was toch een smederij, toen de commandant er kwam kijken. D< heer KRUIJSSE stemt dat toe, maar merkt op, dat de gemeente toch niet het smids- bedrijf uitoefent, en dat men dus redelijker wijze* kon verwachten, dat de smederij zou worden opgeheven als de gemeente het perceei kocht. De woning is aangekocht om den rijks- veldwaehter te Kijkuit te behouden. Spreker herhaalt, het geen toestand te achten, daar nu een smid naast te b-engen. De rijksveldwach ter zal ook al eens nachtdienst doen en dan over dag rust moeten nemen, wat kan daarvan komen, naast een smederij, waar men voortdu- rend staat te kloppen en te hameren. Hij zou ■daarom eerst eens willen vragen, hoe de in specteur er over denkt. De VOORZITTER ontraadt, om de autori- teiten der rijksveldwacht hierin te betrekken en acht het veel beter om zelf te beslissen en in te zien, dat op het verzoek niet kan wor den ingegaan. De heer KRUIJSE merkt op, dat de Voor- zitter spreekt, alsof de raad het voorstel zai verwerpen, dan is er natuurlijk geen gevaar, maar dat is op de beslissing vooruitloopen. Hij meende te moeten wijzen op het gevaar, dat ontstaat als men het voorstel zou aannemen, en als het eenmaal verhuurd is, dan is het te laat. Hij noemt het geen toestand, om, als men nan iemand een woning verhuurd, naast hem een smid te brengen, onder hetzelfde dak, wel- licht slechts afgescheiden door een halfsteens muur. De heer OGGEL: Daarom stellen wij ook voor, het maar voor een jaar te verhuren, als blijkt, dat het niet goed is, wordt de huur niet vernieuwd. De VOORZITTER meent, dat dit dan minder gemakkelijk zal gaan, als thans het verzoek afwijzen, de smid is er dan eenmaal gevestigd en komt met hangende pootjes verzoeken om de huur te vernieuwen. Ds heer KRUIJSSE is het daarmede eens, men weet wel, hoe het dan gaat, dan komt er ter sprake het motief, dat het bestaan van den huurder er van afhangt en dan is de raad "nee- lemaal niet vrij, dan vindt men het zonde, hem zijn brood te ontnemen. De heer WEIJNS vreest ook, dat er gauw klachten van den veldwachter zullen komen te meer, waar hij er op gerekend heeft, om een deel van de smederij in gebruik te krijgen. Hij voelt ook niet veel voor het voorstel. De heer DE FEIJTER is tegen het voorstel, omdat het hier een smederij betreft, maar ware het voor iets dat geen overlast veroor- zaakr, dan zou hij wel voor verhuren zijn. Misschien, dat er, als deze bespreking publiek wordt, wel gegadigden zullen komen om de bergplaats ook als bergplaats te huren. D- heer DIELEMAN vraagt, of men er geen stemhnkaal zou kunnen inrichten. Als men er dan jiok nog een kon brengen aan de Sassing, waren alle buurten geholpen. eD heer KRUIJSSE vraagt, of, op grond van het huurcontract die ruimte wel kan ver huurd worden. Immers, er is bepaald, dat de huurder van de smederij gebruik mag maken, tot de gemeente die zelf noodig heeft, maar tusschen zelf noodig hebben en aan derden verhuren, is nog verschil. De VOORZITTER antwoordt, dat de ge meente de smederij ook verhuren mag, dat staat vast, maar dan behoort het te zijn voor een oel, dat geen overlast kan veroorzaken. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- ders om de smederij als zoodanig te verhuren wordt verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de heeren De Feijter, Baert, Weijns, De Kraker, Dekker, Dieleman en Kruijsse; voor stemmen de heeren Oggel en Van de Bilt. De VOORZITTER meent naar aanleiding van deze stemming te moeten concludeeren, dat het verzoek van adressant is verworpen. Dit wordt met algemeene stemmen beves- tigend beantwoord. 8. Verzoek van J. de Kraker om hem ge- meentegrond te verkoopen. Naar aanleiding van het reeds in de vorige vergadering besproken verzoek van den heer J. de Kraker, om hem een strook grond te ver koopen, gelegen aan de Zeestraat, kadastraal bekend onder de nummers 2615 ged. en 2674, Stelien Burgemeester en Wethouders voor, een gedeelte van dien grond aan den publieken dienst te onttrekken en daama aan adressant te verkoopen voor f0,80 per M2. Het perceei heeft een grootte van omstreeks 1270 M2. Spreker herinnert, dat dit verzoek in de vorige vergadering is aangehouden, naar aan leiding van een door den heer Oggel ontwik- kelu plan, om ter verbetering van den ver- keersweg een verbinding te maken van de Zee straat met de Kerkdreef, waarvoor dan een gedeelte van dezen grond zou kunnen noodig zijn. Van dat werk is een kostenberekening gemaakt en het resultaat is van dien aard, dat dit den heer Oggel zelf aanleiding gaf, om van het doen van dit voorstel af te zien, daar de kosten veel te bezwarend werden Deze zouden f 20,000 bedragen. Burgemeester en Wethouders vinden ook geen vrijheid er op in te gaan, de door den heer De Kraker ge vraagde grond is dus niet noodig en Burge meester en Wethouders stellen voor ze te ver koopen. De heer KRUIJSSE merkt op, dat die. grond thans wel niet noodig is, omdat niet tot uitvoe- ring van het plan zal worden overgegaan, we gens de voor dezen tijd te hooge kosten, maar daarom behoeft men er in de toekomst toch nog niet van af te zien en zou het misschien verstandig zijn, de beschikking te houden over den noodigen grond, omdat men die dan mis schien weer tegen een veel hoogeren prijs zou moeten terug koopen. De VOORZITTER is van meening, dat, in- dien ooit tot het maken van de besproken wegsverbetering zou worden overgegaan, de thans in lcoop gevraagde gemeentegrond dan nog niet zou noodig zijn. Hij deelt voorts mede, dat Burgemeester en Wethouders op hun oorspronkelijk voorstel, om voor den grond f 1,per M2. te vragen zijn teruggekomen, omdat zij hebben over- wogen, dat destijds voor den grond die met den heer Van Dixhoorn is geruild 1,is ge- vraagd en dat die grond veel beter gelegen was dan het onderhavige terrein. De meerderheid stelt daarom thans 80 cent per M2. voor. De prijs voor de op het terrein staande boo- men blijft bepaald op f 8 per stuk. De heer WEIJNS meent, dat ook wel de conditie behoort te worden gemaakt, dat bij het schoonmaken van de waterleiding de uit- komende modder ook op deze zijde van het terrein mag worden gelegd. De VOORZITTER wijst er op, dat dit kan geschieden aan de andere zijde, die aan de ge meente in eigendom blijft. De heer WEIJNS merkt op, dat de sloot nog al breed is en dat het veel moeite zou kosten om de uitkomende modder naar eene zijde te werken. De VOORZITTER wijst ook op bestaande plannen, om de sloot in de toekomst te riolee- ren, waarbij de gemeente zelf geheel de be schikking over het terrein ter plaatse van de gedempte sloot wenscht te behouden, om ten alien tijde aan de rioleering de noodige wer ken te kunnen verrichten. De heer VAN DE BILT verklaart in Burge meester en Wethouders de minderheid te vor- vnen, die zich houdt aan den prijs van f 1 per M2. Hij acht dat niet te veel. Het is volkomen juist, dat de betere grond aan den heer Van Dixhoorn voor 1 is verkocht, maar daar was spreker destijds ook tegen, hij vond, dat te goedkoop en is nog meer in die meening ver- sterkt, als hij nagaat wat de gemeente zelf moet betalen als die een stukje grond noodig heeft, dan moet wel tot het vier- of vijfvou- dige betaald worden. Hij ziet dus geen aan leiding, de gronden aan de gemeente behooren- de zoo erg goedkoop weg te geven. Hij houdt zich aan f 1, De heer BAERT acht het ook bezwaarlijlc, bij het schoonmaken der waterleiding de uit komende modder alle op de aan de gemeente blijvenden kant te werken. Dat is een hellend terrein en bij eene regenbui loopt de modder dan weer terug in de leiding. En wat het plan van rioleering betreft, hij meende, dat die lei ding er moest blijven ten gebruike voor de brandspuit De heer DIELEMAN gaat accoord .met het betoog van den heer Van de Bilt betreffende den prijs. Hij vraagt, of die modderleiding niet bij Jiet terrein gevoegd kan worden, dan is men er van af en voor de spuit heeft men een paar stappen verder water uit de kreek. De VOORZITTER deelt mede, dat het de be- doeling van Burgemeester en Wethouders is, de sloot te dempen en te rioleeren, maar dan daarheen water aan te voeren uit het Kanaal. Het is echter gewenscht, de leiding voor de gemeente te behouden. De heer KRUIJSSE meent, dat die leiding te veel beschouwd wordt als brandput. Hij acht het ook wenschelijk de leiding voor de ge meente te behouden, met het oog op de riolee ring der huizen, die er op moet komen. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Baert, Weijns, Dekker, Oggel en Kruijsse; tegen stemmen de heeren Dieleman, en Van de Bilt. De heer De Kraker onthoudt zich van stemmen. 9. Onderhoud der niotorspuit. De VOORZITTER deelt mede, dat de cnder- vinding heeft geleerd, dat de motorspuit, voor wat onderhoud betreft, wel eenigermate ver- waarloosd is. Dat kwam bij eene beproeving aan het licht en men heeft toen een deskun- dige moeten laten komen, om deze weer in or- te brengen. Deze heeft toen in overweging gegeven speciaal iemand aan te nemen, om voor een behoorlijk onderhoud te zorgen. Bur gemeester en Wethouders hebben daarop ge- informeerd en den heer C. A. van Rijn bereid gevonden om voor f 60 per jaar tot onderhoud op zich te nemen. De heer KRUIJSSE vraagt, of Burgemees ter en Wethouders de overtuiging hebben, dat Van Rijn ook voldoende bekend is met motoren. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij hieromtrent persoonlijk geen oordeel kan uit- spreken, maar de monteur der fabriek heeft een geldelijke bijdrage te willen verleenen, en wel ten eerste over het tijdvak 1 Juli 31 De- Van Rijn aanbevolen, opmerkende, dat het een handige kerel was, die zeer wel in staat was voor deugdelijk onderhoud te zorgen. Dat zal dan ook in de praktijk wel uitkomen. De heer KRUIJSSE: Ja, maar als het eens niet goed uitkwam zou het een dure proef zijn. De VOORZITTER: De monteur heeft ge zegd, dat hij het best kan. Weet de raad iemand anders, dan is het spreker ook goed. De heer VAN DE BILT merkt op, dat het niet in orde zijn der brandspuit niet aan den motor, maar meer aan de spuit lag. De heer DE KRAKER meent, dat Van Rijn toe hreeds bij de spuit was. De VOORZITTER weet dat niet, en gelooft, dat dit nu voor het eerste jaar is. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 10. Verzoek van den Ned. R. K. Politiebond St. Michael om subsidie. Ingekomen is een adres van het schoolbe- stuur der te 's Bosch van wege den Ned. R. K. Politiebond St. Michael gevestigde politievak- school, waarin wordt te kennen gegeven, dat vamvege genoemden bond aldaar is gesticht een politievakschooi, welke aan alle eischen, te stellen. aan de opleiding van den politieman, van den tegenwoordigen tijd, tracht te voldoen; dat genoemde school is opengesteld vanaf 1 Juli dezes jaars en dat de daaraan te geven opleiding ten doel heeft, zoowel politiebeamb- ten als personen welke voomemens zijn in politiedienst te treden, practiseh en theore- tisch in het politievak te bekwamen en voorts reeds geschoolde politiemannen op te leiden tot rechercheur van politie; dat tot genoemde school en eursussen wor den toegelaten zoowel Roomsch-Katholieken als Protestanten, mits zij verklaren de christe- lijke beginselen te onderschrijven; dat vanwege bovengenoemden bond, onder leiding van het te 's Bosch gevestigde school- bestuur elders op onderscheiden plaatsen voor- namelijk in Noord-Brabant en Limburg tot vorenbedoelde school behoorende politiecur- sussen zijn gevestigd en nog meerderen in voorbereiding zijn; dat voorts door genoemden Bond is inge- steld een examencommissie tot het uitreiken van een diploma van bekwaamheid om als po litieman te kunnen optreden; dat bovendien door adressanten eerbiedig er op wordt gewezen, dat in dezen tijd, welke in het algemeen tot bezuiniging noopt, het ook uit economisch oogpunt van belang is, in deze het particulier initiatief te steunen, omdat ver- hooging van de qualiteit der politieambtena- ren rechtstreeksch van invloed is op het getal benoodigde ambtenaren; dat adressanten zich veroorloven nog te ver- wijzen naar de bij het adres gevoegde memo- rie van toelichting; dat zij den raad beleefd verzoeken: a. tot dekking van de kosten van opric-hting en instandhouding der vorengenoemde school cember 1922 en ten tweede voor het dienstjaar 1923; b. het bovenbedoeld politiediploma, uit te reiken door bovengenoemde examen-commissie, welke is samengesteld uit meesters in de rech- ten en onderscheidene commissarissen en in- specteurs van politie uit onderscheidene plaat sen des lands, als zoodanig te willen erkennen en de in de gemeente bestaande bepalingen no- pens het verleenen van een toelage wegens het bezit van een diploma of op het deZerzijds uit te reiken diploma van toepassing te willen verklaren. redenen waarom adressanten zich eerbiedig tot den raad wenden met het verzoek hunne aanvraag in goedgunstige overweging te willen nemen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, thans geen subsidie te verleenen, doch wel, wanneer leerlingen uit deze gemeente de school zullen bezoeken, en voorts, om aan een politie- beambte, die in deze gemeente wordt benoemd en in het bezit is van het diploma van dien bond een gratificatie toe te kennen van ,f 25 per jaar. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. Verzoek om verbetering bij de West- straat. Door L. Wiemes en eenige andere eigenaars, wier perceelen grenzen aan het straatje het- welk uitkomt in de Weststraat, is een adres ingezonden, waarin zij te kennen geven, dat zij door de slechte bestrating van dat straatje veel last ondervinden voor het uitoefenen van hun bedrijf, dat het bij regenval als het ware in een waterplas wordt herschapen en daar- door in het geheel niet begaanbaar is. Zij ver zoeken daarom rioleering en verbetering der bestrating. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders met de adressanten eene bespreking hebben gehouden. De toestand in dat straatje is allertreurigst, daar het vnh uit de stallen op straat loopt. Zij zijn met de eigenaren overeengekomen, dat deze zullen zorgen voor aansluiting hun- ner perceelen aan de gemeentelijke rioleering, met de noodige zinkputten en dat daarna van gemeentewege zal worden gezorgd voor ver betering der bestrating. De heer DE KRAKER acht de toestand van het straatje ook onhoudbaar en juicht het toe dat Burgemeester en Wethouders op deze wijze in de verbetering willen voorzien. De heer DIELEMAN vraagt, of er nog bruikbare oude keien beschikbaar zijn. De VOORZITTER kan dit niet bepaald zeg- gen, maar wijst er op, dat er door vemieuwing der bestrating op de markt weer vrij zullen komen. De heer DIELEMAN vraagt, of dat thans doorloopende straatje niet met den ICaaiwal in verbinding kan worden gebracht. De heer OGGEL meent, dat dit van geen groot belang zou zijn en dat de gemeente, in- dien deze daarvoor geld zou willen uitgeven om den noodigen grond te onteigenen, dan beter zou doen om geld uit te geven voor de verbinding van de Zeestraat met de Kerkdreef. Hij zegt nog, dat het daar vroeger openbare straat is gewcest, doch dat de grond van lie- verlede door de aanpalende eigenaren in ge bruik is genomen. De heer KRUIJSSE meent, dat dan toch zou kunnen onderzocht worden, of die grond hun wel in eigendom behoort. De heer OGGEL vraagt, of ze dat misschien al niet door verjaring in eigendom hebben ver- kregen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 12. Verzoek tot beschikbaarstelling van gel- den voor uitbreiding der bijzondere school te Spui. Door het Bestuur der Hulpvereeniging voor Geref. Schoolonderwijs is een verzoek ingezon den, om gelden beschikbaar te stellen voor uit breiding der bijzondere school in de buurtschap Spui. De raming der uitbreidingskosten be- draagt f10466. Burgemeester en Wethouders stellen voor, die som beschikbaar te stellen. De VOORZITTER deelt mede, dat de pri- vaten der school zijn afgekeurd en daarin dus moet worden voorzien, terwijl de inspecteur van het lager onderwijs hem ook heeft bericht, dat, in verband met het aantal leerlingen uitbrei ding der school dringend noodig is. Burge meester en Wethouders stellen daarom voor de gelden beschikbaar te stellen, opdat het bestuur zich dan in verbinding kan stellen met den Minister. De heer WEIJNS deelt mede, dat de priva- ten van achter dichtgespijkerd zijn en dat daar- door een onhoudbare toestand is ontstaan, en de privaten zijn afgekeurd. Er is nog een poging aangewend, bij den aanpalenden eigenaar, den heer De Kraker, om de privaten te mogen open maken, doch deze was daartoe niet ge- negen. Het schoolbestuur is mitsdien genood- zaakt geworden om een ander plan van voor- ziening te laten maken, terwijl het ook nood- zakelijk is, dat er een lokaal meer wordt ge bouwd, daar er anders in 1 lokaal 62 leerlin gen zouden komen. Er zijn thans 4 leerkrach- ten voor 3 lokalen. Spreker kan de verzekering geven, dat het bestuur zoo sober mogelijk tracht te bouwen en den architect heeft opgedragen, zich in al- les te houden aan het minimum dat de wet ver- eischt en daar in geen enkel opzicht boven te gaan. De VOORZITTER juicht het toe, dat het be stuur tracht zoo zuinig mogelfjk te zijn. De heer VAN DE BILT meent, dat uit de mededeelingen van den heer Weijns dus blijkt, dat de onwil van een aanpalenden eigenaar oorzaak is, dat de gemeente aan de school on- geveer 4 duizend gulden meer moet geven, dan anders het geva! zou geweest zijn, indien alleen de school moest uitgebreid worden. De heer DIELEMAN betuigt ook zijn spijt, dat dit de gemeente eenige duizenden moet kosten, doch deze vraagt voorts, of de zaak niet op een eenvoudiger zuiniger manier kan op- gelost worden. Hij schrikt wel wat terug voor de vele duizenden, die nu beschikbaar gesteld moeten worden. De VOORZITTER antwoordt, dat het geld moet gevoteerd worden. Als er aan den Minister advid's moet worden gegeven, kan g-erust worden gezegd, dat het- geen ze vragen geen luxe betreft, doch dat htgeen ze vragen werkelijk ook noodig is. De heer WEIJNS deelt nog mede, dat eerst ook nog overwogen is, de privaten op te trek- ken, doch de inspecteur gaf te kennen, dat dit toch nog onvoldoende zou blijven en ook zou de school daardoor geheel misvormd zijn ge worden. Er kon dus niets anders op gevon den worden dan de privaten maken op het eind der school, terwijl de uitbreiding aan de andere zijde komt. Had men met de uitbreiding kun nen volstaan, dan zou er niet meer dan vijf a zes duizend gulden noodig geweest zijn. De VOORZITTER bevestigt de mededeelin gen van den heer Werjns, die hij zelf van den inspecteur heeft vernomen. De heer WEIJNS vervolgt nog, dat het be stuur zeer zuinig is geweest, daar het thans nog niet eens de voile aantal banken, dat in het lokaal kan geplaatst worden aanvraagt. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 12. Omvraag. a. De heer DIELEMAN vraagt, hoe het staat met het onderzoek naar het verbod van voetballen op Zondag. De VOORZITTER deelt mede, dat dit inder- daad bij artikel 28 der politieverordening' is verboden, indien op het terrein publiek wordt toegelaten. Er wordt met die bepaling alhier echter de hand gelicht, daar aan de bezoekers kaarten worden uitgegeven „bewijs van lid- maatschap", Spreker gelooft niet, dat daar- tegen iets te doen zou zijn. Indien publiek wordt toegelaten, kan het worden tegenge- gaan. De heer DIELEMAN zal, indien het moge lijk is, gaarne zien, dat het wordt geweerd. b. De heer OGGEL vraagt, of de raad nu ook met op de hoogte moet worden gesteld met de resultaten van het onderzoek omtrent de kosten van het maken van een nieuwen weg tusschen de Zeestraat en de Kerkdreef. De raad had dat aan Burgemeester en Wethou ders opgedragen. De VOORZITTER merkt op, dat de raad daaromtrent al het noodige heeft vernomen bij de behandeling van het voorstel tot ver- koop van grond aan den heer De Kraker, dat Burgemeester en Wethouders n.l. om de hooge kosten, f 20.000 er van afzien een voorstel te doen. De heer DIELEMAN vraagt, met het oog op de vroegere besprekingen omtrent werk- verschaffing, welk bedrag der raming voor werkloon bestemd is. De VOORZITTER: Dat is niet veel, f 4780, en daarbij is dan zandlevering inbegrepen. De heer DIELEMAN stelt die vraag, omdat hij van meening is, dat er toch tegen den aan- staanden winter met het oog op de werkloos- heid wel iets zal moeten worden gedaan, want het ziet er op dat gebied allesbehalve roos- kleurig uit. c. De heer KRUIJSSE heeft opgemerkt, dat men aan de andere zijde van den Armen- dijk is begonnen met bouwen. Hij zou het daar om wel noodig achten, dat er een rooilijn werd aangegeven. Hoe vroeger dit geschiedt hoe beter, want dan komt men soms voor toestan- den, die niet meer te veranderen zijn. Zooals- er nu een huis gebouwd wordt, is hij van mee ning, dat de weg vrij smal zal worden, vooral bij de april. Hij vraagt, wie die rooilijn aange- wezen heeft. De VOORZITTER weet er niet van, dat dit is geschied. De heer KRUIJSSE meent, dat men dan niet aldus mag bouwen, want in de verordening staat duidelijk, dat men, indien geen rooilijn is aan gegeven, niet verder naar voren mag komen dan de rooilijn van het meest vooruitstaande gebouw, dat is in dit geval de R. K. school. Zoolang geen andere rooilijn is bepaald moet dus ieder die aldaar bouwt, met den voorgevel zoo ver van de as van den weg verwijdera blijven als die van het schoolgebouw. Wordt dan hier nu zoo maar gebouwd, zonder toe- stemming of goedkeuring. De VOORZITTER moet verklaren, dat hij er niets van weet. Hij kan zich niet herinne- ren, dat er een bouwvergunning voor een al daar te bouwen woning is afgegeven. Hij dankt den heer Kruijsse voor de mededeeling en zal een onderzoek instellen. d. De heer WEIJNS kan tot zijn genoegen mededeeien, dat de dezerzijds aangewende po- gingen, om verandering te krijgen in de be- stelling der brieven in de buurtschap Spui, van uit postkantoor Ter Neuzen, zijn geslaagd. De ingevoerde verandering heeft tot gevoig, dat de eerste bestelling nu wel 2 uur vroeger op Spui arriveert. Hij brengt daarvoor dank aan dne inspecteur der posterijen en aan den gemeenteraad voor de medewerking in deze. e. De heer BAERT deelt mede, dat Baert aan den Armendijk aan het bouwen is, doch niet beter wist, of hij kon bouwen zooals het nu geschiedt. Kan daarin nu niet worden voor zien. De VOORZITTER acht het beter, daarover thans niet door te gaan, doch in de volgende vergadering eene beslissing te nemen. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat het in het belang van den bouwer is, dat een rooilijn wordt aangewezen, daar hij anders achteruit zou moeten gaan, gelijk met de school. f. De heer DE FEIJTER herinnert, dat er eene commissie is benoemd, voor het instellen van een onderzoek, in verband met de uitnoo- diging der P. Z. E. M. tot aansluiting der ge meente. Hij vraagt, hoever die commissie thans met haar werk gevorderd is. De VOORZITTER deelt mede, dat juist het rapport der P. Z. E. M. is ingekomen. De be- doeling is thans, om een gecombineerde verga dering te houden van Burgemeester en Wet houders met de gascommissie en de commissie voor de electricteit. Hij meent, dat de zaak er thans zoo voor staat, dat er in de eerstvol- gende vergadering wel een definitief voorstel zal kunnen komen. De heer DE FEIJTER vraagt, of er dan nog geen andere technische voorlichting ge- vraagd is. De VOORZITTER: Die was in dit stadium der zaak nog niet noodig. g. De heer OGGEL, die even de vergade ring verlaten had, keert terug en deelt mede, van den gemeenteopzichter vernomen te heb ben, dat voor de woning, die men voornemens is te bouwen aan den Armendijk, van het rijk bouwpremie is ontvangen, en dat men nu van meening was, dat het verkrijgen van die pre mie, hetgeen geschied is met medewerking van Burgemeester en Wethouders, geen bouwver gunning meer noodig was. - De VOORZITTER noemt dit onjuist, het verkrijgen eener premie houdt geen verband met de toepassing der bouwverordening, en bouwen overeenkomstig de daarin gegeven voorschriften. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat toch de woningen van de woningbouwvereeniging die met rijksvoorschot zijn gebouwd ook niet aan de eischen der bouwverordening voldoen. De heer OGGEL is ook van meening, dat toch gevraagd moet worden om met bouwen te beginnen. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat het in- dienen van een plan voor het verkrijgen van premie, geheel buiten de bouwverordening staat en de bouwverordening ook voor premie bouw wel degelijk van toepassing blijft. De heer OGGEL deelt verder mede vernomen te hebben, dat het nog zoo erg niet is, want dat men nog niet begonnen is met metselen. Men is nog maar aan de voorbereiding bezig. De VOORZITTER dankt voor de mededes ■iingen en acht het 't best thans hierover de besprekingen te staken, en Burgemeester en Wethouders gelegenheid te geven een onder. zoek in te stellen, om dan met een voorstel te komen. h. De heer VAN DE BILT verzoekt den Voorzitter, eenige mededeelingen te willen doen omtrent de te Ter Neuzen gehouden ver gadering van het waterleiding-comite. De VOORZITTER deelt mede, dat in die vergadering een uiteenzetting is gegeven van de wijze waarop een waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen kan tot stand komen. Er zal op de bewoners die langs de leidingsbuizen wonen een verplichting moeten worden gelegd tot aansluiting. Dat is wel een paardenmiddel, maar het is anders niet mogelijk een water leiding te krijgen, want de Minister heeft geen geld om den aanleg te steunen, zooals aanvan kelijk is toegezegd. De heer OGGEL: Zoolang is het plan opge- houden. een zakje A. J. P.'s Gre- nadinesaus in ieder pakje A. J. P.'s Amandeltjespud- ding. Tijdelijke Reclame. 4 De heer DIELEMAN merkt op, dat die me- thode voor het verkrijgen van aansluitingen niet past in onzen Nederlandschen volksaard. De VOORZITTER stemt dat toe, maar wijst er op, dat de ervaring leert, dat na 30 jaren, toch 90 procent der inwoners aan een water leiding is aangesloten. De bedoeling van zoo'n maatregel is, om die 99 aanstonds te krij gen, waardoor de exploitatie de slechte jaren niet behoeft mede te maken en geen kapitaal behoeft te leenen en ook weer af te lossen voor het dekken van het tekort der eerste jaren. De heer DIELEMAN vraagt, of men de menschen wel kan verplichten, want nu wordt er wel gezegd, dat alleen zullen verplicht worden zij, die niet kunnen aantoonen in vol doende mate te kunnen beschikken over goed drinkwater, maar, als men dat wil, is er altijd iets op te vinden, om het water af te keuren. De VOORZITTER noemt dat in orde, de praktijk heeft reeds geleerd, dat men die ver plichting kan invoeren. De heer WEIJNS noemt dat nog al ver gaand. De heer OGGEL: Met het eten van vleesch is het toch ook zoo? De heer WEIJNS: Dat grijpt ook te diep in. De heer DE KRAKER zou eerst wel eens willen weten, langs waar de buizen gelegd worden en of ook de buiten de kom gelegen deelen der gemeente er ook gebruik van zul len kunnen maken. De heer KRUIJSSE meent, dat men toch nog niet zoo ver gevorderd is, dat de details al kunnen besproken worden. De VOORZITTER stemt dat toe. Hij deelt voorts mede, dat het rapport gedrukt aan de gemeentebesturen zal worden gezonden. Uit de kaarten zal men kunnen zien, hoe men zich gedacht heeft de leiding te leggen. Hij ver- moedt overigens, dat de heeren het verslag der vergadering in de courant wel zullen gelezen hebben. Het comite zal dan later ook wel eens met den raad komen praten. Tot zoolang kun nen we afwachten. De vergadering wordt door den VOORZIT TER met het uitspreken van het dankgebed gesloten. A. C. LliNSEN's STOOMVAARTMAA'I- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. ARY vertrok 24 dezer van Meliila naar Rotterdam, s.s. HELENA in lossing te Middlesbro. s.s. CORNEL1S in lossing te Stettin, s.s. TERNEUZEN in lading te Ulea- borg voor Ter Neuzen. s.s. MAGDALEN A in lossing te Gent, s.s. ELISABETH vertrok 25 dezer van Rouaan naar Newcastle on Tyne. SCHEEPVAARTBEWEGING. 21 Juli. Eng. s.s. Nyroca, 3665 M3., stukgoed, van Gent naar Beltast. Noorsch s.s. Solvaer, 5515 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Mayrix, 2248 M3., ledig, van Gent naar Boston. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpcn voor Gent. Eng. s.s. Saltmarshe, 2633 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. 22 Juli. Nederl. s.s. Magdalena, 6157 M3., phos- phaat, van Sfax voor Gent. Eng. s.s. Raylicht, 2035 M3., kolen, van Swansea voor Ter Neuzen. Duitsch s.s. Marie Gartz, 2613 M3., ledig, van Gent naar Hull. Deensch s.s. Aifred Hage, 4672 M3., le dig, van Ter Neuzen naar Seaham Harbour. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Leith. Eng. s.s. Derwent, 2349 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Hull, 3202 M3„ stukgoed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Finsch s.s. Finlandia, 3220 M3„ ledig, van Londen naar Riemen. Lettisdi s.s. Turaida, 4543 M3., diversen, van Riga voor Gent. Eng. s.s. Raylicht, 2035 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Blyth. 23 Juli. Fransch s.s. La Drome, 9199 M3„ ledig, van Gent naar Antwerpen. Lettisch s.s. Kodumoa, 3202 M3., phos- phaat, van Gent naar Zwijndrecht. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3'., stukgoed, van Londen voor Gent. Belg. s.s. President Stevens, 600 M3., ledig, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Ardsbean, 2277 M3., kolen, van Goole voor Gent. Nederl. s.s. St. Jansland, 6293 M3., kolen, van Newcastle on Tyne voor Sluiskil. Eng. barge Malvoisin, 359 M3., ledig, van Shoreham voor Gent. Eng. s.s. Wharfe, 2585 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Fransch s.s. Chef Mecanicien Armand Blanch, 8008 M3., ledig, van Gent naar Grangemouth. Eng. s.s. Riding, 3642 M3., ledig, van Gent naar Newcastle on Tyne. Van 21 tot 26 Juli zijn langs de Midden- sluis alhier 152 binnenvaartuigen op- en 72 afgeschut, langs de Westsluis 36 op- en 32 afgeschut. WEERBER1CHT van 26 Juli. Hoogste barometerstand 768.7 Rennes en Iledaix. Laagste barometerstand 745.0 Vestma- noer. Verwachting tot den avond van 27 Juli: Zwakke tot matige, later toenemende zuidelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met later regen- buien, iets warmer. (ZONNETIJD). H ii ii ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 3