~B*uTTE¥rA"N^; 8£*OGD£ BERSCHTEN. telegrafiseh verzocht een tijdelijk invoer- verbod van sigaren te willen uitvaardigen en een audientie aan vertegenwoordigers van die organisaties toe te staan. Dat de t e iam; van de 1 inv er v.:n "Dtui- sche sigaren een ramp voor de sigarenin- dustrie dreigt te worden, moge, aid,us schrijft men ons van bovengenoemde or- ganisaties, blijken uit onderstaande cijfers van invoer. In 1921 zijn in totaal ingevoerd 606.753 K.G. of circa 60.000.000 sigaren vvaarvan uit Duitschland 313.793 K. G. of ca. 31.000 000 sigarei. Gedurende de eerste vijf maanden van 1922 werden in totaal inge- voerd 682.000 K.G. of circa 68.000.000 si garen, welke bijna uitsluitend uit Duitsch land werden ingevoerd. De invoer van 5 maanden van 1922 over- treft dus den invoer van het geheele jaar 1921. DE HEER P. NOLTING 70 JAAR. De lieer P. Nolting, te Amsterdam, die verleden jaar ter gelegenheid van zijn 30- jarig iidmaatschap van den gemeenteraad op zoo van algemeene waardeering ge- trfi'gende wijze ge'huldigd is, heeft het Zon- dag op zijn zeventigsten verjaardag niet minder aan bewijzen van svmpathie ont- broken. Reeds vroeg in den ochtend kwam een muziekgezelschap, versterkt met een corps van jeugdige mondharmonicaspelers uit de buurt, hem voor zijn huis aan de Marnixkade een serenade brengen. Brie- ven en telegranunen stapelden zich den geheelen dag door op en van het aantal bloemstukken waren de jarige en zijn fa- milie spoedig den tel kwijt. Talrijke joolitieke geestvervvanten, poli- tieke tegenstanders en particuliere vrien- den zijn den heer Nolting geluk komen wenschen. Onder dezen was het volledig dagelijksch bestuur van de gemeente. be- halve wethouder J. ter Haar, die door zijn ziekte nog verhinderd was, met de raads- leden mej. Crielaers, Loopuit, Abrahams en Van Lingen. Burgemeester De Vlugt vertolkte in een hartelijke toespraak de gefukwenschen van het college en van den raad en overhandigde den jarige namens een groot aantal raadsleden een feestge schenk onder envcloppe, met het verzoek den inhoud daarvan naar eigen goedvin- den te besteden. De heeren Hendrik Wertheim, Keteraar en prof. v. Embden kwamen de gelukwen schen van den Vrijz.-Dem. Bond overbren gen; de afdeeling Amsterdam van dezen Bond had een bloemenhulde gezonden, de vrijz.-dem. Kamerfractie had telegrafiseh van haar belangstelling blijk gegeven. Het spreekt haast vanzelf, dat bij de tal- rijke bloemstukken er ook waren van den Bond van Amsterdamsche Zangvereenigin- gen, waarvau de heer Nolting eere-Voor- zitter is, van een aantal liedertafels en van verschillende organisaties van gemeente- personeel. Op NOOIT OORLOG MEER. 30 Juli zullen in 200 steden van lijke (aantal sterfgevallen was het laagste, dat gemeld is sedert 1862, toen de be- volking weiriig nicer dan half zooveel be- droeg als in 1920. De sterfte der kinderen bereikte ook een minimum van 80 per 1000 geboorten. Nooit te voren werden zoo vele huwelijken gemeld in een jaar. Het totaal daarvan was 379.000 De natuurlijke ver- meerdering der bevolking, 491.000, is de grootste, die ooit is voorgekomen. RUSLAND. Volgens de Matin zou de Paus aan de sowjet-regeering te St. Petersburg aange- boden hebben de in beslag genomen kerk- schatten aante koopen, onder voorwaarde, dat zij aan de plaatselijke geestelijkheid te- ruggegeven worden. Totdusver had de sowjet-overheid nog niet op het aanbod van den Paus geantwoord. TER NEUZEN, 26 Juli 1922. GEMEENTERAAD. In de op a.s. Donderdag des namiddags 2 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad komen de volgende pun- ten in behandeling: Duitschland groote betoogingen worden ge- houden door de „Nooit-oorlog-meer" be- weging, welke beweging, zonder aanzien van partij, objectief, tegen den oorlog als zoodanig ageert. Dergelijke demonstraties zullen ook in Engeland, Amerika en andere landen (ook Nederland) worden gehouden. Indien geen oppervlakkige gelegenheids- vertoon, maar een uiting van innerlijken drang der naties, kan deze beweging van grooten steun worden voor de werkelijke volkenbondsgedachte, welke zij leven en be- zieling kan.geven. D1EFSTAL VAN 50.000 Fr. IN HET M1NISTER1E VAN FINANC1EN TE BRUSSEL. Een diefstal op vrij zonderlinge wijze ten nadeele van het Ministerie van Financien begaan, is te Brussel aan het licht gekomen. Voor eenigen iijd stelden de controle op de belasting op de handelswaarden vast, dat een zeker aantal stukken in omloop waren zonder aangeteekend te zijn in het kasboek der administratie. Er was dus iets niet in den haak. Het bestuur werd er van in ken- nis gesteld, dat op zijn beurt het Parket van Brussel van de zaak op de hoogte bracht. De politie kreeg het onderzoek in handen. Tijdens een huiszoeking bij zekeren De Reume ontdekte hij een groot aantal han- delseffecten in bianco, benevens voor 50.000 frs. zegels van 15 centiemen tot 200 fr. Een aanhoudingsbevel werd tegen De Reume uitgevaardigd. Deze bekende de ze gels gekregen te hebben van een beambte van het ministerie van financien, die aan- gehouden en opgesloten werd. Het onder zoek wordt ijverig voortgezet. EEN OPZ1ENWEKKEND FAILLISSEMENT. In de New-Yorksche beurskringen werd opschudding verwekt door het faillissement van Allan A Ryan, het hoofd van een be kende beursinakelaarsfirma. Deze kracht is de grootste sedert jaren te New York voorgekomen, maar betreft niet de firma, doch Ryan persoonlijk. Twee jaar geleden werd Ryan's fortuin geschat op 35 millioen dollars. Op het oogenblik verklaart hij al^ius meldt de „Chicago Tribune" dat hij niet bij is om zijn huishoud-uitgaven te betalen en nog 16 dollars over heeft. Ryan is de zoon van den financier Thomas Ryan en trad op den voorgrond door een Corner" in aandeelen van de Stutz motor Compag- ny, die hem D/i millioen dollar opleverde. Deze maatschappij leed verliezen, die Ryan dekte. Tengevolge van zijn manipu lates werd Ryan van de beurs verwijderd. Hij had zich daar vele vijanden gemaakt en was spoedig geruineerd. De staatskoning Schab, de bankiers Uter- myer, Payne Whitney en anderen hebben voor ongeveer 20 millioen dollars vorde- ringen op Ryan. Daartegenover staat een activa van ongeveer 600.000 dollars. GEBOORTECIJFERS IN ENGELAND. Het jaarlijksche verslag der geregistreer- de geboorten voor Engeland en XX ales over 1920. hetwelk Zaterdag is gepubli- ceerd, wijst uit, dat er in dat jaar rneer kinderen werden geboren dan ooit tevo- ren, sinds het geboorteregister werd inge voerd. Het totaal bedroeg meer dan 957.000 1000, was het Het sterftecijfer, 12.4 per 0 ILaagste, dat ooit voorkwam en het werke- ging van water, een wegens verkoop 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw aangewezen raadslid A. J. Harte. 4. Voorstel van Burg, en Weth. om gun- stig te beschikken op het verzoek van de Vereeniging tot Ziekenverzorging, alhier, om eene subsidie uit de ge- meentekas. 5. Voorstel van Burg, en Weth. om gun- stig te beschikken op een verzoek van G. F. J. Rijnberg, alhier, om af- wijking van artikel 10 der bouwver- ordening. 6. Opmaken staat voor benoeming van zetters, wegens periodiek aftreden der heeren D. J. Dees en G. Verlinde. Aanbevolen worden: 1. G. Verlinde (aftredend), 2. L. Moes, 3. H. de Jonge van den Broeke, 4. Jacobus de Bruijne Mzn. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan school B. (vacature J. Jansen). De voordracht bestaat uit: 1. M. J. de Vos, tijd. onderwijzeres aan school B; 2. E. M. P. Thie, tijd. onderwij zeres aan school B; 3. M. F. Wie- land, onderwijzeres te Heerewqarden. 8. Voorstel van Burg, en Weth. om de vlakte van den betonmuur aan de Scheldekade (bij de Provinciale boot) te verpachten voor reclame-doel- einden. 9. Vaststelling rooilijn te Sluiskil. 10. Aanbieding gemeente-rekening. ZELDZAME VISCHVANGST. Den heer A. Geensen, schipper bij het Ned. Loodswezen alhier, ging gisteren hen- gelen en nam voor aas mede 38 sardines, waarmede hij niet minder dan 36 makreelen ving, welke gemiddeld y2 Kg. per stuk wogen. KRANIGE KERELS Hedenvoormiddag werd ter hoogte van De Kraag een wielrijder aangereden door een motorrijwiel, waarop 2 personen, met het gevolg, dat de wielrijder hevig bloe dende aan het hoofd werd verwond en ver schillende andere kneuzingen bekwam, ter- wijl het rijwiel zwaar beschadigd was. De motorrijders trokken zich van het ongeval niets aan en vervolgden in snelle vaart hun weg. AANBESTEDING. Aan het gebouw van het Provinciaal be stuur in Zeeland te Middelburg, werd heden morgen aanbesteed het maken van de fun- deering, de stortebedden en verder bijko- mende werken voor de derde schutsluis t Wemeldinge, behoorende tot de werken voor den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. Raming 715.000. Minste inschrijver was de heer J. P. Broeklioven te Nijmegen voor 514.740. RIJKSNAJAARSKEURING. De Rijksnajaarskeuring voor hengsten worden gehouden te Hulst op 7 November, te Axel op 8 November en te Oostburg op 9 November. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Aan het verslag van den Keuringsdienst van Waren voor het keuringsuistrict Goes, omvattende de provincie Zeeland, over het 2e kwartaai 1922, is het volgende ontleend: Het aantal inspection over 80 gemeenten heeft bedragen 1057, waarvan 334 bakke- rijen, 721 winkels en 2 fabrieken; gekeurd werden 26917 partijen voedingsntiddelen en 167'9 partijen viscn. Het aantal monsters voile melk, dat in het tweede kwartaai op het laboratorium werd onderzocht, bedroeg 1301, waarvan 128 ondeugdelijk van samenstelling werden bevonden (9.83 Wanneer men deze getallen vergelijkt met die van het vorige kwartaai (747, waarvan 78 ondeugdelijk is 10.44 is er wel is waar geen groote vooruitgang te bespeuren, maar moet niet uit het oog worden verloren, dat een groot aantal plaatsen in dit kwar taai voor de eerste maal bezocht werden. Vooral op vele plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen bleek watertoevoeging alge- meen gebruikelijk. Wat de reinheid der melk betreft is hierin verbetering te bespeuren; het aantal mon sters „zeer vuile" melk verminderde sterk, terwiil de beoordeeling strenger werd (8.4 zeer vuile melk, vorig kwartaai 23 Aan enkele melkslijters, die twijfelden aan de goede samenstelling der melk van hunne leveranciers, werd den raad gegeven zich een melkweger aan te schaffen. Van den onderzochten azijn was het ge- halte watervrij azijnzuur vaak te gering. De verkoop van den z. g. „bruinen azijn, wordt in het vervolg toegestaan. Bij speelgoed wordt aangeteekend: Een aantal fluitjes, die bij onderzoek in het la boratorium sterk loodhoudend bleken te zijn, werd uit den handel verwijderd. Het zelfde geschiedde om dezelfde redenen met een aantal bikkels. Processen-verbaal en Waarschuwingen. Gedurende het tweede kwartaai werd 18 maal proces-verbaal op- gemaakt, 16 processen-verbaal werden ver- zonden wegens den verkoop van melk, on deugdelijk van samenstelling door toevoe- van visch, die in ondeugdelijken toestand ver- keerde, en een wegens verkoop van sterk loodhoudende bikkels. Bovendien werden 99 waarschuwingen verzonden. Het overwicht der verrichte analyses in het laboratorium is als volgt, waarbij eerst het artikel, daarna het aantal mon sters en vervolgens het aantal ondeugde- lijke bevonden monsters wordt gemeld: Voile melk 1301, 128. Karnemelk 11, 8. Gecondenseerde melk 1, 0. Alcoholhou- dende dranken 2, 1. Azijn 75, 31. Brood 1, 0. Cacaopoeder 1, 1. Gedroogde vruch- ten en zaden 3, 1. Graanproducten 18, 3. Kaas 4, 0. Lintonade 5, 0. Puddingpoeder 22, 0. Specerijen 27, 0. Stropen, honig en pulp 4, 0. Kinderspeelgoed 15, 11. Sui- kerwerken en drops 4, 2. Vleesch-extract en bouillonblokjes 8, 8. Waschmidelen 1,1. Water 9, 0. Vruchtensappen 1, 0. Verdel- gingsmiddelen 57, 20. Lepels en puree- stampers 13, 0. Diversen 12, 2. Totaal 1595, 217. De staat der ter plaatse, en na onder zoek in het laboratorium ondeugdelijk van samenstelling bevonden waren, vermeld o. m.: Gedroogde vruchten, groenten en zaden 9 partijen (9239 K.G.) waaronder een partij gedroogde kool 9195 K.G-, die weer vrij gegeven is voor veevoeder. Visch 8 partijen, waaronder 454,2 bok- king en 100 stuks pekelharing. Cacao en cacaoproducten 26 partijen (=t 330 K.G.) waaronder 58 K.G. raca- hout, 7 K.G. eikelcacao, benevens 635 pak- jes chocolade. Puddingpoeder 5 partijen 415,4 K.G., hieronder een partij van 410 K.G., benevens 24 pakjes. Graan en graanproducten 6 partijen (773 K.G.) waaronder 400 K.G. tapiocameel, dat tot plakmeel gebruikt kon worden. Koffie en thee 4 partijen (184 K.G.) be nevens 37.5 K.G. koffiesurrogaat. Beschuit en koekjes 2 partijen, waaron der 150 K.G. paneermeel, dat als veevoeder gebruikt kon worden. Bouillonblokjes 5 partijen, waaronder 2 partijen van respect. 117500 en 2.000.000 blokjes (400 en 6650 K.G.). Verdelgingsmiddelen 13 partijen, te samen 108 fleschjes rattenkruid houdend jacht- water. VEREENVOUDIGING VAN DE RECHTSPLEGING. De Minister van Justitie heeft ter voldoe- ning van de wet van 5 Juli 1921, tot vereen- voudiging van de rechtspieging in lichte strafzaken, de navolgende voorzieningen getroffen. a. Aan de voorzijde van 'n exploit of op- roeping moet de navolgende mededeeling worden gesteld. Wanneer de beklaagde verdere strafver- volging wenscht te voorkomen, moet hij zich zoo spoedig mogelijk mohdeling of schriftelijk wenden tot den ambtenaar van het openbaar ministerie betrokken kanton- gerecht om de voorwaarden te vernemen, waaronder dit mogelijk is. b. Het aantal gewone strafzittingen van de kantongereehten in de arrondissementen Middelburg en Zierikzee is bepaald als volgt: Middelburg en Goes eenmaal per week; Oostburg, Ter Neuzen, Hulst, Zierik zee en Tholen een maal per maand. KOEWACHT. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn bij den landbouwer J. van den Broecke in de Klapstraat 80 hoenders ontvreemd. Daders onbekend. Dinsdag werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer alhier, de gewone 2 jaarlijksche vergadering gehouden van de stembevoegde ingelanden van den pol der Nieuw Beoostenblij Bezuiden. De re- kening is inkomsten op 2207,86 en de uit- gaven op 2204,86 werd goedgekeurd. D buitengewone subsidie aan de Z. VI. Tram- weg werd toegestaan. Tot bode werd be- noemd A. Ongenae alhier. AARDENBURG. De heer C. van Hootegem alhier slaagde voor het voorbereidend examen Gemeente- administratie. SLUIS. Te Breda slaagde voor de hoofdakte Lager Onderwijs Mej. M. C. Stofberg, al hier. 1JZENDIJKE. Zaterdagavond begaf zich vrouw R. al hier in het land. Zij had een roode doek over het hoofd gebonden, hetwelk door een der aldaar grazende koeien werd op- gemerkt, die op haar toe kwam. Toen zij wilde wegloopen, kwam ze te valjen, waarvan de koe gebruik maakte haar aan te vallen en te' stooten. Gelukkig werd dit door den aldaar wonende heer M., opge- merkt, welke de vrouw wist te ontzetten, zoodat zij er nu met enkele kneuzingen afkwam. (Br. Crt.) HANSWEERT. gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, zijn in vrijheid gesteld. Tegen J. D. en J. Dr., gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg ter zake van de inbraak te Zuidzande, is ge- vangenhouding bevolen. Op de werf Zeeland is met enkele ploegen het werk hervat. EECHTZAKEN. Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Juli 1922 de volgende vonnissen uit- gesproken: J. Q., oud 23 j., werkman te Breskens, is wegens mishandeling veroordeeld tOi 10 of 10 dagen hechtenis. J. P. de M., oud 18 j., vlasbewerker te Groede, is wegens diefstal veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis. C. de G., oud 23 j., landbouwersknecht te Schoondijke, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroor deeld tot 15 of 15 dagen hechtenis. L. A. P. B., oud 18 j., arbeider te St. Jan- steen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. E. L. K., oud 22 j., landbouwer te Vales- court (Fr.), is wegens mishandeling ver oordeeld tot 25 of 25 dagen hechtenis. M. de W., oud 33 j., koopman te Rotter dam, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. D. A. B., oud 45 j., landbouwer te Graauw, is wegens overtreding der Paar- denwet veroordeeld tot f 100 of 10 dagen hechtenis, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Hulst. R. S., oud 53 j., koopman te Amster- i dam en "J. P., oud 47 j., koopman te Hoek, PORTEFEUILLE MET INHOUD VERDWENEN. Een bewoner van Loosduinen was aan 't werk bij het z.g. haventje aan den Loos- duinschen Weg en had zijn vest, waarin een portefeuille met /2000, aan een paal opgehangen. Toen hij dit kleedingstuk weer wilde aantrekken, kwam hij tot de ontdek- king, dat de portefeuille met inhoud was verdwenen. Als verdacht van dezen diefstal zijn aan- gehouden een 22-jarige zandschipper en een 17-jarige metselaar, beiden van Loosdui nen. In den tuin van eerstgenoemde is een bedrag van f960 opgegraven. GOED AFGELOOPEN. Toen een autorijder in de Rozenstraat te Rotterdam reed, kon een van den tegenover- estelden kant komenden wielrijder niet wegkomen voor de juist passeerenden stoomtram. De auto greep hem, de fietser werd van zijn karretje gerukt, en vloog over den chauffeur heen achter in den auto. Hij kwam er met een kneuzing aan beide bee- nen af. Een dame in de auto verloor van den schrik het bewustzijn, toen zoo in eens een man naast haar neerplofte. EEN GEVAARLIJKE SMOKKELAAR. Donderdag werd aan de Duitsche grens onder Bocholt een Hollander, die een mo torrijwiel en een gouden horloge uit Pruisen wilde smokkelen, door een kommies aange- houden. De Hollander wilde den kommies onschadelijk maken en nam een mes, waar- mee hij den kommies een zware suede in het gezicht toebracht. Het gelukte hem even- wel niet te ontvluchten. GRATIS BLOEMKOOL. De tuinder F. aan den Loosduinschenweg in Den Haag, stelde Vrijdagavond een par tij bloemkool beschikbaar voor den gaan- den en komenden man. Ieder, die bloemkool wilde eten, kon er gratis zooveel meedragen, als hij dragen kon, wat door verschillende huismoeders, die weldra met mandjes en emmers aanwe- zig waren, zeer op prijs werd gesteld. Waarschijnliik loonde de partij de kosten van vervoer naar de veiling niet. Loosdui nen noteerde Donderdag alleen lste soort, gemiddeld 10 cent per stuk, Delft voor 2de soort 3 a 4y2 cent en Alfen a. d. Rijn span- de de kroon met 3e soort tegen 1 a 3 cent per stuk. BRAND BIJ EEN TOONEEL- VOORSTELLING. Woensdagavond vatte in Tivoli te Utrecht tijdens de voorstelling van Henri Ter Hall's revue „Weet jij't?" een der doe- ken op het tooneel vlam, doordat een decor in aanraking v/as gekomen met sterk gloeiende Iampen. Onmiddellijk Met men het hoofdscherm vallen. Het doek werd afge- rukt, terwijl het vuur met het eigen slangen- materiaal van Tivoli werd gebluscht. On der het zeer talrijke publiek ontstond ge lukkig geen paniek. De muziek viel onmid dellijk in, wat er toe bijdroeg de kalmte on der de menigte te bewaren. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Na het blus- schen rees het scherm weder en werd de voorstelling die bijkans was afgeloopen, voortgezet. EEN NIET GESLAAGDE POGING TOT BEROOVING. Op de Gedempte Glashaven te Rotterdam werd een kantoorlooper, die f 3000 van zijn kantoor op de Glashaven naar de Boompjes moest brengen, aangesproken door een jongmensch, die zeide van de politie te zijn, een penning vertoonde en vertelde te han- delen in opdracht van een inspecteur. Dit jongmensch trachtte het vertrouwen van den kantoorlooper te winnen, waarschuwde hem voor eventueele berooving en wilde hem overreden mee te gaan naar een cafe om zich daar telefonisch met den inspecteur in verbinding te stellen. De kantoorlooper ver- trouwde het geva! niet en zag uit naar een politieman, waarop het jongmensch zich uit de voeten gemaakt heeft. EEN MINDERWAARDIGE HANDELING. In het gebouw „Amieitia" aan den Goud scherijweg te Rotterdam, waar een tentoon- stelling wordt gehouden door de Vereeni ging „De Natuur", heeft men in eenige fles- schen zeewater anijsolie geworpen. Toen men later dit zeewater in de daarvoor be- sternde aquaria had gedaan, zijn daardoor /es zeepaardjes en eenige zeeanemonen ge- storven. RISICO VAN DEN STROOPER. Bij Grootebroek heeft een veldwachter een man, die zonder akte op de eendenjacht was en weigerde halt te houden om zijn ge- weer af te geven, met een schot hagel ge troffen. De gewonde is naar de Enkhuizer ziekeninric'nting overgebracht. DIEFSTAL UIT EEN AANGETEEKEN- DEN BRIEF. De „N. R. Crt." bericht, dat de directie van het postkan'toor te Rotterdam aangifte gedaan heeft, dat uit een aangeteekenden brief, van Kerkrade naar die stad verzon den, 20.000 mark is gestolen. KOSTBAAR VISCH BAKKEN. Te Vinkeveen is afgebrand een groote hooischelf van den landbouwer L. H. De oorzaak is gelegen in het vuurtje sto- ken van Amsterdamsche jongens, om de door hen gevangen visch te bakken. RECLAME-BANKBILJETTEN IN BESLAG GENOMEN. Door de politie te Woensel zijn bij den rijwielhandelaar A. B. aldaar in beslag ge nomen 1000 reclamebiljetten, die aan een zijde in vorm en kleur overeenkomen met 't bankibiljet van 1000. Tegen B., die deze biljetten ter verspreiding in voorraad had, zal proces-verbaal worden opgemaakt. DE CHINEEZENWIJK TE ROTTERDAM. Met het oog op de Chineezenrelletjes te Amsterdam is ook de Rotterdamsche politie voorzichtig geworden ten opzichte dezer on- gewenschte vreemdelingen. Vrijdagmiddag heeft de politie een inval gedaan in de Chi- neezenwijk Katendrecht. Een groote politie- macht, ongeveer 60 man, deed een inval in 19 boardinghouses. In beslag genomen zijn 13 revolvers, 130 messen, 950 patronen en andere wapens, benevens eenige partijen opium. Men ondervond geen tegenstand. Wel heerschte er bij het zien van deze groo te politiemacht eenige consternatie. EEN GOEDE VANGST. De gestolen effecten tenig. Aan de politie te 's Gravenhage werden onlangs mededeelingen verstrekt, welke het oog vestigden op twee bekende inbrekers, die zicn o.a. zouden hebben schuldig ge maakt aan inbraak, in den nacht van 27 op 28 Juni j.l. gepleegd te Voorschoten en waarbij een brandkast was medegenomen, inhoudende effecten ter waarde van onge veer f 10.000. Degenen, waarop de aandacht was ge- vestigd werden geregeld bespied, doch zij werden niet gearresteerd, aangezien men onverwacht zijn slag hoopte te slaan door tevens de -erfecten in beslag te kunnen nemen. Gisteren zag men de verdachten er weder op uit gaan. Een van hen begaf zich, in gezelschap van een vreemdeling naar het Haagsche Bosch, waar achter een boom een kistje werd opgegraven. De verdachte be gaf zich naar een cafe aan het Bezuiden- hout, waar de opgraver trachtte de effecten aan den vreemdeling te verkoopen. Deze, die natuurlijk begreep, dat het zaakje niet zuiver kon zijn, haalde een revolver te voor- schijn, hield daarinee den ander in bedwang en verzocht aan den kellner van het cafe de politie te waarschuwen. Deze, die den ver dachte reeds in het cafe had zien gaan, was spoedig ter plaatse en arresteerde hem nu. Het was de 36-jarige A. H., wonende Han- nemanstraat te 's Gravenhage. De andere verdachte, de 34-jarige C. S., die zich tevens in het cafe had opgehouden, wist te ont- komen toen hij den revolver te voorschijn zag halen. In zijn huis werd hij Zondag- avond eveneens gearresteerd. In verband hiermee hadden tevens Zon- dagavond in enkele perceelen huiszoekin- gen plaats. De effecten zijn op een na te- recht. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Zondagochtend heeft in Den Bosch ze- kere v. H. zijn broer, met wien hij ruzie had, een steek achter het oor toegebracht. De getroffene is levensgevaarlijk gewond; hij is naar het ziekenhuis vervoerd. De dader, die zichzelf bij de politie heeft aangegeven, is in arrest gesteld. OPGEPAST! Naar aanleiding van een advertentie in dagbladen, waarin een Duitsch-Belgische rijwielexportmaatschappij, te Crefeld geves- tigd, fietsen te koop aanbood voor /39, heeft de politie te Crefeld een onderzoek ingesteld, en zij heeft ontdekt, dat de daar verblijf houdende koopman Z., de adverten tie heeft doen plaatsen en er van een rii- wiel-exportmaatschappij geen sprake is. Op het postkantoor te Crefeld zijn eenige post- wissels, aan dien koopman geadresseerd, in beslag genomen. Het was te voren reeds gebleken, dat verschillende personen, die postwissels ten bedrage van f 39 zonden, nimmer iets hoorden en ook geen fiets ont- vingen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 18 Juli 1922, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. de Kiaker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Seci'etaris. Afwezig de heeren: Ph. J. van Dixhoorn en M. Koster. (Vervolg). 7. Verzoek van A. van Tiggelen om te mogen huren een aan de gemeente be hoorende smederij te Kijkuit. Ingekomen is een verzoek van A. van Tig gelen, smidsknecht te Axel, om aan hem te willen verhuren de smederij, behoorende bij de onlangs door de gemeente gekochte woning te Kijkuit, tegen een huurprijs van f 110 per jaar, daar hij den inventaris dier smederij heeft ge- kocht, om zich als smid te vestigen. De VOORZITTER deelt mede, dat de meer- derheid van Burgemeester voorstelt, het ver zoek in te willigen. Hij geeft een beschrijving van de inrichting der woning, die bestaat uit een voor- en een achterkamer en een keukentje en ook een gang, die evenwel niet doorloopt. Indien de ruimte, die thans wordt gebruikt als berg- plaats door den rijksveldwachter, voor wien (te gemeenteraad die woning heeft gekocht, door de gemeente wordt ingenomen, hetzij om die te verhuren of voor eigen gebruik, za! het noodig zijn aan de woning eenige veranderingen aan te brengen, omdat men dan een achteruitgang moet verschaffen. Bij het verhuren is den rijksveldwachter ge- zegd, dat hij de bergplaats in bruikleen kreeg, maar dat de gemeente, zoodra dit noodig werd, hetzij voor brandspuithuis of om andere re- den, er over moest kunnen beschikken. Spreker wil maar aanstonds zeggen, want dat zou toch in de bespreking blijken, dat hij in Burgemeester en Wethouders de minderheid uitmaakt, die tegen inwilligmg van het verzoek is. Men weet alien, met welk doel de woning is gekocht, n.l. om te Kijkuit den rijksveld wachter te' houden. Hij verwacht nu, als de gemeente'de bergplaats naast de woning voor smederij gaat verhuren al spoedig een klacht van den kommandant te Zaamslag, dat de woning door die smederij minder geschikt is geworden. Die kommandant zal zich wenden tot den inspecteur, die op zijn beurt ook weer bij spreker met een klacht zal komen en het gevaar is niet denkbeeldig, dat het ten slotte aanleiding zou geven om Kijkuit op te geven als station voor een rijksveldwachter, op grond dat er geen geschikte woning is. Hij herhaalt: de woning is gekocht om be- woond te worden door den rijksveldwachter en indien men nu de naastgelegen ruimte gaat verhuren voor smederij, vindt hij zulks niet zooals het behoort. De heer OGGEL wil het standpunt der wet houders uiteenzetten en wijst er op, dat er van wege Gedeputeerde Staten aanmerking is ge maakt, dat de woning 4500 heeft gekost en vo< slechts f 200 's jaars wordt verhuurd, zoodat de gemeente daarvan groot nadeel heeft. Nu is voor dat bedrag aan den rijksveldwach ter toch alleen de woning verhuurd, en inmid- dels is de smidsknecht, die den inventaris heeft gekocht komen vragen, of hij de smede rij, die door de gemeente niet gebruikt wordt, kan huren. De Wethouders achten het nu in het belang der gemeente, die smederij te ver huren, opdat het dan ten slotte voor de ge meente geen nadeel zou opleveren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2