m |f m m®jga ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. No. 7329. Woensdag 26 Juli 1922. 70e Jaargang-. B1NNENLAND. FETJILLETON. mm Gaenunu.?:: xmrnmrn—snmarnxmammmBemmmmm W&$M H H. Brievengaar- ders enz., worden verzocht de abonne- mentsgeiden van de Ter Neuzensche Courant over het 2<te kwartaal 1922, op onze postrekening 38200 te doen overschrijven voor 1 Aug. a. s. Firma P. J. VAN DE SANDE, Uitg. Ter Neuzen. DE TROONREDE. Dinsdag had de Vereenigde Vergadering plaats van de beide Kamers tot opening van de buitengewone zitting der Staten- Generaal. De heer Van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich in de Ridderzaal op het Binnen- hof vereenigd hebben, des namiddags te half een uur de vergadering en doet door den Griffier van de Eerste Kamer voorle- zen een Koninklijk Besluit van 15 Juii 1922 no. 47, houdende zijn benoeniing tot voor- zitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, die gister is gehouden. De Voorzitter benoemt een commissie, die de Koningin in het gebouw zal ontvan- gen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich te een uur des namiddags mede in de Ridderzaal. De Koningin, vergezeld van den Prins, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de Commissie in de vergade ring binnengeleid, neemt plaats op den Troon en houdt, terwijl de Prins naast haar gezeten is, de volgende rede: De wenschelijkheid om in de Grondwet onderscheidene belangrijke wijzigingen aan te brengen, is door de ontbonden Kamers der Staten-Generaal met groote meerder- heid van stemmen erkend. Ter voldoening aan het Grondwettelijk voorschrift zuilen u onverwijld de noodige voorstellen bereiken om het aangevangen werk te voltooien. Uw arbeid in deze zit ting, kort van duur als zij is, zal uiter- aard een beperkt karakter dragen. Ik stel mij voor mij nader te verklaren nopens de maatregelen in 's lands belang die in de volgende zitting uwe medewer- king zullen behoeven. Het is mijne vurige bede, dat God ons de wijshejid moge schenken onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tij- den voor inzinking te behoeden. Ik verklaar de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De Koningin vergezeld van den Prins en voorafgegaan door de Commissie, ver- laafde vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Commis sie in de zaal is teruggekeerd, de vereenig de vergadering. De Ridderzaal leverde wederom een kleurigen aanblik op. Nieuw was ditmaal de aanwezigheid van een aantal vrouwe- lijke Kamerleden. Tegen 12 uur kwamen de eerste genoo- digden. Toen de heer J. J. G. baron Voorst tot Voorst, voorzitter van de vereenigde vergadering, om kwart voor een de zitting opende, was een zeer talrijk gezelschap bijeen. Tegen kwart over een kondigde de mu- ziek van de Koninklijke militaire kapelj de komst van Koningin en Prins aan. Eeni- ge oogenblikken daarna kwam het Vor- stalijk echtpaar de ridderzaal binnen. H.M. droeg e«n zwart rouwgewaad, w;aarover het lint van het grootkruis der Nederiand- De Patient van dokter Vincent door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 45) „Waar zit Pilcher toch?" zeide Cosmo, toen ze aan het eind van het pad waren. „Staat die maar geduldigte wachten om ons te helpen de boot af te zetten? Qek, dat hij niet eens is komen kijken." Maar toen ze het strand langs keken, was er geen spoor te bekennen van den heer Zacharias Pilcher, en de boot was nergens te zien. Het getij was veranderd en de golven sloegen tegen het strand op. Nergens was een teeken van leven te be kennen en niets, dat als boot dienst kon doen. ATleen wat drijfhout werd nu en dan op het strand geworpen. Hun eigen- 1 boot was niet afleen verdwenen, maar ook het voorwereldlijk vaartuig, waarin Pit cher wekelijks boodschappen in Rockhaven ging doen. Zij keken elkaar verbaasd aan. Stell'a Sleath lachte kort en zenuwachtig. C(ari- ce's lippen begonnen te beven. Cosmo' die vreesde, dat de meisjes zich niet langer zouden kunnen goedhouden, spande zich in om zoover mogelijk te zien, eerst tuur- de hij rechts en links langs het strapd en toen naar den zeekant. En eindelijk, daar ontdekte hij in den schaduw van den uitstekenden landrug een boot, die daar geankerd had en zoetjes heen en weer uobberde. Hij plaatste zijn handen als een trompet voor zijn mond en schreeuwde: 4 „Ben jij daar Pilcher? Waar is de boot?" Het duurde een paar seconden eer het sche Leeuworde. Z. K. H. was gekleed in admiraalsuniform en hij droeg hetzelfde onderscheidingsteeken als de Koningin. De voorlezing van de Troonrede duurde slechts enkele minuten. Toen H. M. de rede geeindigd had, riep de heer Duymaer_ van Twist met luide stem: Leve de Konin gin, welken uitroep de aanwezigen drie- maal herhaalden. Daarop werd, eveneens op initiatief van den heer Duymaer van Twist, een driewerf: Leve de Prins, uitgebracht. Hiennede was de plechtigheid geeindigd. digd. LANDBOUWERS in de TWEEDE KAMER. Het Algemeen Nederlandsche Landbouw- blad rekent, dat ,,niet minder dan 17 afge- vaardigden uit landbouwkringen in de eerstvoigende periode hun agrarische kracht kunnen toonen." De Katholieke Staatspartij zal 7 land- bouwers zenden en wel: Fleskens, Deckers, Wintermans, Engels, Ament, Van Voorst tot Voorst en Knigge. Ja zelfs 8 n.l. Rutten, indien Mr. Ruys de Beerenbrouck als Mi nister aanblijft. Van de Chr. Historische Unie werden Weitkamp en Bakker herkozen en mocht Dr. De Visser Minister blijven, dan zal Dr. H. J. Lovink als derde landbouw-speciali- teit in de C. H. Unie-fraktie zijne intrede doen. De Anti-Rev. Partij zendt A. Colijn en misschien ook Chr. v. d. Heuvel, als n.l. Minister Heemskerk aanblijft. De Vrijheidsbond Dr. Bierema en Mr. Van Rappard; de Vrijz. Dem. bond Ebels; de Plattelandersbond naast Braat den land- bouwer De Boer. Te zamen dus nu reeds 17 landbouwers in de Tweede Kamer. „De landbouw kan meer dan tevreden zijn", zegt het Alg. Landbouwblad. VERZEKER1NG VOOR ALLEN. Naar de Tel. verneemt, is een Kon. be sluit in bewerking, waarin de toetreding tot de Vrijwillige Ouderdomsverzekering voor alien, ongeacht de welstandsgrens, wordt opengesteld. Alljeen zullen zij, die vermogensbelasting betalen, tegen eenigs- zins verhoogde premie worden toegela- ten. DE KABINETSCR1S1S. Men schrijft aan het Hbl. uit parlemen- tairen kring: Nu publiek is geworden, dat het Kabinet de portefeuilles ter beschikking van de Kroon heeft gesteid, mag wel worden mede- gedeeld, dat in de leidende kringen ter rechterzijde, aanstonds na het bekend wor den van het resultaat der verkiezingen, op goede gronden werd aangenomen, dat het daartoe komen zou, terwijl evenntin werd betwijfela, dat de heer Ruys de Beeren brouck, werd hem door Hare Majesteit de oparacht tot Kabinets-formatie verleend, deze zou aanvaarden. De deflnitieve be- schikbaarstelling der portefeuilles kon even- wel niet worden medegedeeld alvorens, dat laatste eveneens vaststond, en daartoe waren tal van voorafgaande besprekingen in den boezem der partijen noodig, waarna bovendien ook de partijleiders te zamen moesten komen. Deze voorbereidingen heb ben de publicatie van het besluit van het Kabinet vertraagd. Als wij wel ingelicht zijn, dan zal de op- dracht aan den heer Ruys de Beerenbrouck verleend, betrekkelijk gemakkelijk vervuld zijn, hetgeen evenwel niet beteekent, dat het Kabinet in zijne sainenstelling geenerlei verandering zal ondergaan. Verwacht wordt, dat er eenige onderlinge wisseling van portefeuilles zal plaats hebben, en dat de portefeuille van Marine in handen zal komen van een deskundig man die vrijwel algemeen als zoodanig wordt erkend, maar die niet behoort tot de rechtsche partijen. antwoord kwam. Zoo lang werd er geen geluid gehoord, dat Cosmo veronderstelde, dat Pilcher niet zeker was, of hij zijn iden- titeit wel bekend wilde maken. Maar ein delijk riep hij toch terug: „Uw boot is afgedreven. En daar zoek ik nu naar." „Laat dat maar," schreeuwde Cosmo te rug, die opeens een inval kreeg. „Kom dadelijk aan wal. Ik moet je spreken. De jongen is gekwetst." Hij voegde er dit laatste aan toe, om- dat hij opeens een voorgevoel had, dat Pil cher redenen moest hebben om niet on- middellijk aan zijn verzoek te voldoen. Het was den jongen dokter nog niet duidelijk, welke rol deze man eigenlijk speelde en misschien moest hij hun vertrek wel belet- ten, tot de schurken achter de schermen onderricht waren van het mislukken van hun complof. En dan wist hij niet, in welke moeilijkheden ze nu weer zouden geraken. Guyse moest in elk geval niet weten, dat Clarice hier op dit eenzame eiland zat. Hoe het ook zij, Cosmo bereikte zijn doel, want Pilcher nam de riemen op en roeide naar Wal. Toen hij zich bij hen voegde, scheen Jiij 200 van £treek te zijn, afsof hij plotseling geestverschijningen zag. Toen Cosmo hem echter kortaf vertelde, dat er een aardverschuiving had plaats gehad, was hij niet erg verbaasd, zoodat zijn verwarring aan iets anders moest wor den toegeschreven. Cosmo wist nui zoo fangzamerhand wel, wat daarvan de oor- zaak moest zijn. „Heeft Zebby zich erg bezeerd?" vroeg Pilcher, toen de feiten langzamerhand tot hem waren doorgedrongen. „Hij mag zich een paar dagen niet be- wegen," antwoordde Cosmo. „En daar jij dus niet zult weg kunnen, omdat je hem en zijn moeder moet oppassen, heb je je boot niet noodig. Die leen je dus aan ons, Voorts zal waarsehijnlijk de heer Konig als Minister van Waterstaat op zijn eigen ver zoek worden vervangen, terwijl het vrijwel vastjiaat, dat Dr. De Visser niet bereid is als Minister van Onderwijs aan te blijven. In diens plaats verwacht men de benoeming vafi Dr. F. L. Rutgers, die thans als lid van Ged. Staten van Zuid-Holland eveneens met jonderwijszaken is belast. Ook de naam van Dr. Hugo Visscher is in dit verband genoemd. Het moet vrijwel vaststaan, dat Minister Aaiberse de portefeuille van Ar beid zal behouden, terwijl ook op het aan- hiijven van Mr. Heemskerk voor Justitie wordt gerekend. Er schijnt een oogenblik sprake te zijn geweest van een opdracht tot Kabinets- formatie door Dr. De Geer, uit overweging, dat de Protestantsche groepen in de rech- tes de aaf.nerkelijk zijn versterkt, maar daar hierdoor gevoeligheden aan Roomsche ziide zouden worden gewekt, zou ten slotte aan den heer Ruys de Beerenbrouck de eer gelaten zijn. Voor de juistheid dezer ge- ruchten kunnen we evenwel niet instaan. CRISIS IN DE KATFI. SOCIALE ACT1E. De Tijd heeft, naar aanleiding van ge- u eh ten over oneenigheid in de R. K. Vak- beweging, zich gewend tot prof. L. van Aken, den algemeenen voorzitter van de ,,Kath. Sociale Actie", die toegaf, dat de t\. S. A. op't moment een crisis doormaakt en dat men tot ontbinding zal moeten over- gaan, zoo er niet spoedig afdoende ge- holpen wordt. Over de oorzaak van het gebrek aan steun liet prof. Van A. zich o.a. aldus uit: ,.De K. S. A. is in casu het slachtoffer van een buitengewoon belangrijk en diep- gaand meeningsverschil, dat tusschen zeer invloedrijke leiders, practici en theoretici dooreen, onder ons bestaat: Onze eenheid op sociaal-organisatorisch gebied is voor een groot deeL schijn en geen werkelijkheid. Het is buitengewoon hard, dat te moeten constateeren, en te moeten aanzien, hoe door den twist veel van onze kostbare energie verloren gaat, veel mooi werk wordt gehandicapt. De eenheid in op- treden naar buiten en in de praktijk onder voile daglicht is de vrucht van de geluk- kige leiding onzer bisschoppen. Ontbrak die, dan ware het leed niet te overzien geweest. De volgzaamheid-in-de-praktijk, cfschoon ook lang niet altijd zoo schitte- rend, strookt vaak niet met de inwendige bedoelingen en opvattingen, welke niet zel- den in flagranten strijd zijn met de beslis- singen van het Doorl. Episcopaat. En vraagt u mij nu naar den diepsten grond van al die ellende, dan verwijs ik u naar de, u zeker niet onbekende, uiteen- loopende appreciatie der R. K. arbeiders- vakbeweging. Die is voor menig voorman als een nachtmerrie." HULDE AAN DE NAGEDACHTEN1S VAN MARNIX VAN St. ALDEGONDE. Zondag zijn ongeveer 800 leden van den Vlaamschen Toeristenbond per boot van den Vlaamschen Toeristenbond per boot van Antwerpen naar Vlissingen gekomen. Een groot deei van dit gezelschap heeft zich begeven naar West Souburg, waar op het kerkhof in 1872 door de Antwerpenaren een monument is opgericht op het graf van Marnix van St. Aldegonde, den burgemees- ter van Antwerpen bij het begin van den 80-jarigen oorlog. De dames en heeren werden aan den in- gang van het kerkhof toegesproken door wethouder W. N. Jobse, die zeide, dat het gemeentebestuur de uitnoodiging, tegen- woordig te zijn bij de huldiging van de na- gedachtenis van den grooten landgeqoot van de Vlamingen, gaarne heeft aanvaard. Het pleit voor een volk, dat het zijn groote mannen van het verleden weet te eeren. De Vlamingen komen thans onder heel andere msiandigheden naar Souburg dan hun anders kunnen we niet naar Rockhaven terug komen. En zeg eens even, wan 11 eer heb jij gemerkt, dat onze boot is weg- gedreven „A1 lang geleden," was het eenige, wat na herhaald vragen uit hem was te krij- gen. „Nogal vreemd, dat de boot afgedreven is, terwijl het getij zoo was, dat ze hooger op den wal moest worden gezet. Vindt je zelf ook niet?" „Booten zijn rare dingen, mijnheer en er is hier een onderstroom naar het land," was het antwoord, dat nergens op sloeg en dat aarzelend gegeven werd. „Wil je ons nu de boot leenen of niet," drong Cosmo aan. Hij moest het ding heb ben, het mocht kosten wat het wilde, maar hij moest eerst weten, wat hij eigenlijk aan dezen man had, wiens hersens blijkbaar maar langzaam konden werken. Pilcher ontweek de vraag en scheen, evenals zijn vrouw en zijn zoon maar een ding te willen weten. Dat bewees hij door zijn antwoord, dat eigenlijk in het geheel geen antwoord was, maar een vraag, die duidelijk angst verried. „Is er veel aarde neergestort, dokter?" „Een massa", zeide Cosmo, voor wier nu een licht begon op te gaan. „De door- gang is totaal versperd." Hij zocht naar woorden, die duidelijk zouden uitdrukken, hoe onmogelijk 't was, dat iemand zich toegang van of naar het gewelf verschafte door de tunnel. „Eer zal een kernel door het oog van een naald gaan, dan dat iemand door die gang komt," besloot hij eindelijk. „Of u gelijk hebt." Pilcher keerde plot seling weer tot de vorige vraag terug. „U kunt de boot krijgen en als ik u afge- duwd heb, ga ik naar huis." Clarice was te moe om te kijken, maar landgenooten, die indertijd gevlucht voor den Duitschen overweldiger, hun have en goed in den steek hadden gelaten. Het Ne derlandsche volk voelt zich een met de Vla mingen, althans met hen die geen begeerige blikken op een deel van Nederland hebben gestagen. (Applaus). Spreker stelt het als vertegenwoordiger van het dagelijksch be- stuur hoogelijk op prijs, alien het welkom te mogen toeroepen en hij twijfelt er niet aan of zij zullen een goeden indruk meenemen van het Zeeuwsche volk en van Walcheren. Zeeland's tuin. De leider-van het gezelschap, dr. ir. Stan Leurs, zegde dank voor deze welkomst- woorden. Spreker herinnerde er aan, dat het Zeeuwsche en het Vlaamsche volk de- zelfde groote mannen hebben gehad en zij hand in hand zijn gegaan. Nadat alien zich aan den voet van het monument hadden vereenigd, nam dr. Leurs opnieuw het woord. Hij zeide, dat men een plicht van pieteit wilde vervullen door den grooten man uit het voorgeslacht te huldi- gen; Marnix, heer van St. Aldegonde en ook heer van Souburg, die burgemeester wa$ van Antwerpen, toen die stad als laat ste Vlaamsche vesting Van Nederland door de Spanjaarden belegerd werd. Hij heeft alles in het werk gesteid om Antwerpen te houden. Al is het hem niet gelukt, toch ver- dient hij hulde omdat hij heeft geleerd hoe men voor Vlaanderen moet strijden. Dit monument is gesticht door Antwerpenaren en de gemeenteraad van Antwerpen bracht er met den burgemeester Jan van Rijswijk bij de herdenking van den sterfdag van Marnix, toen die 300 jaar geleden was, een bezoek, en deze daad van pieteit is de eer ste na den oorlog. Spreker hoopt dat de daden van alien, die met of zonder succes streden voor Vlaanderen, als voorbeeld zul len worden genomen. Hierna legde de heer Leurs een ijzeren lauwertak, waarop de woorden: Hulde aan Marnix, de VI. T. B., bij het monument neer. Tenslotte zong het gezelschap de Vlaam sche Leeuw en het Wilhelmus. DE ZETEL DER LIBERALE PARTIJ. Het Centr. Stembureau heeft tot lid der Tweede Kamer in de plaats van Mr. S. van Houten benoemd, mej. E. C- van Dorp, maar Mr. Van Houten op diens verzoek weder op de candidatenlijst geplaatst. DE STAKING IN DE RIJNSLEEPVAART. Aan boord van de meeste Rijnsleepboo- ten, die thans van Rotterdam met sleepen naar Duitschland vertrekken, bevinden zich, op verzoek, agenten van politie en politie- troepen. TU1NBOUW-GEMEENSCHAPS- KOLONIE, GEGRONDVEST OP DE LIEF- DEWET VAN CHR1STUS. Te Zevenaar is een comite opgericht om zoo spoeuig mogeiijk over te gaan tot de stichting van een Tuinbouw-Gemeenschaps- Kolonie, gegrondvest op de Liefdewet van Christus. De oprichters doen dan ook een dringend beroep „op al onze zusters en broeders om het uiterste bij te dragen gees- telijk en stoffelijk om ons plan te doen ge- lukken, dat gaat als wij rekenen mogen op uw steun voor Gods Koninkrijk." De Tuin- bouw-Kolonie zal een gemeenschaps-bedrijf zijn, „dat rekening houdt met onze onvol- maaktheid en tegenwoordige omstandig- heden met dit eene doel Hem voor oogen houdende ons en het bedrijf zooveel mogelijk te volmaken." „Hem als eenigen Leider erkennende", al dus de oprichters, „werkende volgens zijne liefdewet, zullen wij alles wat daarmee in strijd is negeeren werkende voor onzen naasten broeder of vijand. Onze Tuinbouw- Kolonie heeft nog een andere roeping n.l.: door gemeenschappelijk te werken onze be- weging voor een Christelijke Internationale en alles wat streeft voor't Koninkrijk Gods te steunen en financieel te helpen: verder om Cosmo en Stella, 'die scherp opletten, za- gen hun eigen boot met de kiel naar bo- ven drijven, vlak bij de plaats, waar Za- charius Pilcher had liggen dobberen, toen ze hem van het strand af hadden geroepen. HOOFDSTUK XXVIII. Van de hoofdlijn. Dokter Leeman Tyzard, die bij een pa tient buiten het dorp was geroepen wenkte bij zijn thuiskomst zijn tuinman, dien nij chauffeuren had geleerd. E.n onder de hoede van dezen niet zeer bekwamen me- canicien werd het vehikel, een leelijk twee- dehandsch karretje, naar het schuurtje ge- reden, dat als garage dienst deed. Dokter Tyzard liep snel zijn hek binnen en scheen zoo'11 haast te hebben om in huis te ko men, alsof hij meer dan een jaar was weg geweest. Guyse wachtte hem in de apotheek, De kapitein, die bijna geheel- onthouder was, deed zich te goed aan whisky. „Het is gedaan," riep hij al, eer Ty zard de deur nog goed gesloten had. „Die oudoom van je is een prachtstuk. Alles was keurig in orde. Een ruk aan de pen en de heele boel kwam naar beneden. Die oude kerel zat maar te grinneken, dat bracht me wat van streek, en toen moest ik een borrel nemen om mij weer wat te restaureeren." Leeman Tyzard's gelaat drukte groote belangstelling uit. „Weet je ook hoe laat het gebeurd is?" vroeg hij, zenuwachtig zijn handen wrij- vend. „Om half zeven precies," was het ant woord. De dokter keek op zijn horloge. „En het is nu half acht," zeide hij. „Pilcher kan zusterdaedrijven in te richten die H^m als eenigen Leider erkennen. Jezus Christus is onze Leider, wij werken als gelijke broeders met het rr.inst mogeliike loon om het bedrijf zoo productief mogelijk te maken." Deze onderneming blijkt samen te hangen met de ,,Gemeenschapsleiding-Bilthoven". GEWEIGERDE SOUVENIRS. De Russische delegatie ter thans gesloten Haagsche conferentie heeft den hoofdcom- missaris van politie, den heer Van 't Sant, den inspecteur der recherche Pool en eenige echercheurs te 's Gravenhage als aanden- ken eenige zilveren voorwerpen aangebo- den, doch deze politie autoriteiten en be- ambten hebben gemeend, deze souvenirs niet te moeten aanvaarden. EEN OVERSCHOT VAN ZES MILLIOEN. Niettegenstaande door de Rotterdamsche gemeentefinancien reeds van den dienst 1921 naar den dienst 1922 was Overge- schreven een bedrag van f 3.700.000 uit de Oorlogswinstbelasting, zal als de „Msb." goed is ingelicht, toch nog de dienst van 1921 sluiten met een batig saldo van circa f6 millioen. MEELUISTEREN BIJ GESPREKKEN. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft voorgeschreven, dat het medeluisteren bij gesprekken alleen mag geschieden, indien dat uit een oogpunt van dienst noodzakelijk is. Intusschen mag nim- mer gedurende den geheelen duur van een gesprek worden meegeluisterd, omdat, in dien dit op verschillende overgangskanto- ren geschiedt, de geluidsoverkomst hier- onder lijdt. ZEERECHT. De minister van Justitie besluit: a. een commissie in te stellen, teneinde de regeering te adviseeren ten aanzien van twee ontwerp-verdragen der sub-com- missie van de Brusselsche zeerechtconfe- rentie ter verkrijging van een eenvormige regehng inzake de beperkte aansprakelijk- heid van eigenaars van zeeschepen en in zake de hypotheken en andere voorrech- ten op schepen; b. te benoemen: tot lid tevens voorzitter dezer commissie: mr. B. C. J. Loder, president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, wonende te 's Gravenhag*e; tot leden: mr. C. D. Asser Jr., advocaat en pro- cureur, wonende te Amsterdam; E. Heldring, directeur der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, wonende te Amsterdam; prof. mr. D. Josephus Jitta, lid van den Raad van State, wonende te 's Gra venhage prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Rotterdam; mr. G. van Slooten Azn., raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage, wonen de te 's Gravenhage. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Het Verbond van Vereenigingen van Si- garenfabrikanten in Nederland, de Neder landsche R. K. Vereeniging van Sigarenfa- brikanten, de Vereeniging van R. K. 3i- garenfabrikanten „Eindhoven", de Ver eeniging van R.K. Sigarenfabrikanten „de Kempen", de Vereeniging van R. K. Siga- 1 renfabrikanten „Valkenswaard", de Ned. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewer- kers, de Ned. R. K. Tabaksverwerkersbond, de Christelijke bond van Sigarenmakers on Tabaksverwerkers in Nederland en de Ne- derlandsciie Federatie van 'Sigarenmakers en Tabaksverwerkers, hebben in verband met de moeilijkheden, waarin de Sigarenin- dustrie verkeert, en in verband met de enorrne toeneming van den invoer van si- garen, speciaalj die uit Duitschland, den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad niet bij Sleath zijn voor een uur of negen, om hem van het bootongeluk te vertellen. Laten we nu eerst eten, dan zal ik eens gaan hooren. Je weet zeker, dat alles goed is gegaan?" „Zeker," meende Guyse. „De jongen gaf het afgesproken teeken en op bevel .an jouw ouden bloedverwant trotc ik de pen er uit. Je weet, wat het gevolg moest zijn. Daarna heb ik mezelf nog eens overtuigd, dat de tunnel werkelijk heelemaal versperd was. En jawel, dat was in orde. Maar alle drommels, Tyzard, ik wilde, dat jouw oudoom niet aldoor zoo onheilspellend zat te grinneken. Dat kwam nu toch heelemaal niet te pas." „Kom, laten we nu maar aan tafel gaan," zeide Tyzard tersluiks naar zijn collega i kijkend. „Je hebt wel een hartversterking noodig, schijnt het. Gewoonlijk ben ik het meeste onder den indruk van alles, maar nu schijnt het jou toch ook te kras te zijn geworden. Dat is de reactie, na al dien tijd van spanning. Ik voel me bovenmate verlicht, want Sir Vincent is veeleischend en dit zou de eerste keer zijn dat ons iets mislukte. Ga nu mee naar de eetka- mer." Zij dineerden samen en werden bediend door het nette dienstmeisje, dat een nood- zakelijk, doch ongaarne geduld aanhangsel was van de huishouding, en Guyse moest, j zoo lang zij in de kamer was, zijn rol van j inwonend patient blijven spelen. Over net gebeurde van dien middag werd niet ge- sproken. Het gesprek wilde echter met j vlotten en telkens werden er blikken ge- worpen op de mooie antieke klok een 1 van de erfstukken van den zeeschuimer. Om half negen stonden de beide heeren van tafel op, Guyse liep met besliste stap- pen de gang door. Tyzard volgde hem scltuifelend naar de spreekkamer. (Wordt vervolgd). jmbshbhmui r^' URANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1