ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7328 Maandag 24 Juli 1922. 70e Jaargang. "feu il'l eTon. B 1 H H H L A H D, H.H. Brievengaar- ders enz., worden verzocht de abonne- mentsgelden van de Ter Neuzensche Courant over het 2de kwartaal 1922, op onze postrekening 38200 te doen j overschrijven vodr 1 Aug. a. s. Firma P. J. VAN DE SANDE, Uitg. Ter Neuzen. BESCHIKBAARSTELLING DER M1NISTERPORTEFEUILLES. jhr. Ruys opnieuw formateur. Naar gemeld wordt heeft de Koningin op Dinsdag 18 Juli den tijdelijken Voorzitter van den Ministerraad ontvangen ter mede- deeling van het dienzelfden dag genomen besluit van het Kabinet tot beschikbaarstel- ling van de portefeuille op hed-en, Zater- dag 22 Juli, en heeft H. M. aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck een nieuwe opdracht ver- strekt tot kabinetsformatie. EEN INTERNATIONALE COMM1SS1E ONDER LEID1NG VAN MINISTER VAN KARNEBEEK. Naar wij vernemen, heeft Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, Minister van Buitenland- sohe Zaken, daartoe uitgenoodigd door de Zweedsche en Chileensche regeeringen, het voorzitterschap aanvaard der Permanente commissie van onderzoek en concilatie, weike bij verdrag tusschen beide staten is ingesteld. Aan het oordeel van die commis sie zullen worden onderworpen alle geschil- len, welke niet langs diplomatieken weg op- gelost kunnen worden, noch naar een rech- terlijke uitspraak hetzij van een arbitrage- hof, hetzij van het Permanente Hof van In ternationale Justitie verwezen worden. De commissie bestaat uit vijf leden, waar- van elk der beide landen twee leden aan- wijst, terwijl het vijfde lid, dat het voor- zittersambt bekleedt, een onderdaan moet zijn van een staat, die nog niet in de com missie vertegenwoordigt is en in gemeen- schappelijk overleg aangewezen wordt. De commissie komt bijeen op de door den voor zitter bepaalde plaats. Wat de vier andere leden betreft, is de keuze van de Zweedsche regeering gevallen op Dr..Hellner, oud-Minister van Buiten- landsche Zaken van Zweden en op den heer Beichmann, president van het gerechtshof te Trondjem, plaatsvervangend raadsheer in het Permanente Hof van Internationale Justitie, terwijl de Chileensche regeering als leden heeft aangewezen don Ricardo Man- tauer Bello, hoogleeraar in het internatio- naal recht aan de universiteit van Santiago di Chili en don Rodrigo Octavio, consultor generaal van Brazilie. DE POLITIEKE TOESTAND. In het Conferentie-oord te Lunteren uit- gaande van de Christ.-Historische Unie, heeft de leider der christelijk-historischen, Mr. Schokking, een rede gehouden, waar- aan het volgende is Ontleend. Wij voeren geen verkiezingsstrijd om in het bewind te komen. Volksvertegenwoordi- ging en regeering zijn onderscheiden en daarom nemen wij het standpunt niet in, dat deze uitslag mede moet brengen een aftreden van het kabinet. Spreker is het niet eens met de uitspraken in de katho- lieke pers, dat deze verkiezing een votum van vertrouwen aan het kabinet is, omdat dit niet de inzet van den strijd is geweest, omdat er niet is opgetreden tegen het ka binet. Er is niet anders denkbaar dan d er een kabinet gevormd zal worden uit groepen der rechterzijde. 9 De Patient van dokter Vincent. door HAEDON HILL. (Geautoriseerde Vertaling.) 44) „Kom jongen, laat mij eens naar je voet kijken,'' zeide Cosmo en iegde hem wat ge- makkelijker op het bed. „I(k kan nu niet zeggen, dat ik die geesten van jou erg aardig vind. Een humeurig, kribbig zood- je, hoor en bang schijnen ze ook al niet te zijn." Het kereltje moest even lachen om die woorden en dat hielp hem om zich goed te houden. „Ze hebben me nu te pakken gehad," mompelde hij zwakjes. Clarice hield de hand van het ventje vast, terwijl Cosmo voorzichtig zijn voet onderzocht, het kind keek met groote dankbare oogen naar het tweetal, dat zich zoo met hem bezig hield, en Clarice voelde zich kalmer worden, nu zij hande- Ien kon. Vreemd genoeg ^cheen- Stella het meest van streek te zijn gebracht! door het gevaar, waaraan ze maar ternauwer- nood ontsnapt waren. Ze*beefde als een riet en staarde als wezenloos naar de rotsblokken, die haar bijna verpletterd had- den, op Zebby lette zij in het geheel niet. Als de beide anderen niet zoo druk bezig i waren geweest, zouden zij zich verbaasd hebben over de uitdrukking van haar ge- laat, dat nog meer haat dan angsti uit- drukte. Uit het voorste gedeeltle van de hut klonk voortdurend een luid weeklagen, dat Het beeld, dat de groepen van de rech terzijde vertoonen, is inderdaad iets an ders dan in 1918. Wij staan in menig op- zicht aan het begin van een nieuwe periode. Al zeggen sociaal-democratische bladcn j dat het een Pyrhuss-overwinning zal zijn, wij weten dat na het voeren van een zoo ontzettend zwaren strijd van geen Pyrhuss- overwinning zal kunnen gesproken worden. doch wij staan aan het begin van een nieuwe periode. Evenals de kleuren van den regenboog, welke alien schakeeringen zijn van een licht, zullen oo^c wij een zijn. De leiding wordt overgebracht naar de Christelijke groep en de leiding aan het ChristUijk-Protestantsch beginsel. MINISTER HEEMSKERK's ZEVENTIGSTEN VERJAARDAG. De officieele receptie. De receptie, welke Donderdagmiddag dodr minister Th. Heemskerk in de „Twee Steden" te 's Gravenhage gehouden werd ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag, werd o.a. bezocht door de ministers Ruys ■de Beerenbrouck, de Graaf, van ljsselsteijn Aalberse, de Geer, van Karnebeek, van Dijk, Konig, de Visser, de oud-ministers Cort van der Linden, de Vries, de Waal Malefijt, Pop, Idenburg, Colijn, Naudin ten Cate en Bijleveld, de vice-president van den Raad van State, mr. van Leeuwen en de Staatsraden Oppenheim, Hasselman, Jo- sephus Jitta, Fabius, Struijcken. Voorts wa ren o.a. aanwezig de burgemeesters van Den Haag en Amsterdam, alsmede vele Kamerleden en oud-Kamerledende heer van 't Sant, hoofdcommissaris van politie, en talrijke vooraanstaande personen uit de diplomatieke wereld. In de zaal waren de vele bloemstukken opgesteld, welke de minister had ontvan gen. De heer Heemskerk, vergezeld van zijn echtgenoote en vele familieleden, had plaats genomen achter in de zaal, waar gelegenheid was om hem te complimen- teeren. Nadat alien zich in een kring rondom den jubilaris hadden geschaard, hield de heer Idenburg een toespraak, waarin Tiij namens alle aanwezigen uiting gaf aan de oprechte vreugde, waarmede alien hier de- den blijken van hun onverdeelde sympha- thie voor den 70-jarigen staatsman. Reeds in uw jeugd, aldus de heer Iden burg, scheen uw tce.tomstige richting reeds naar de politick te wijzen en spoedig bleek dan ook, dat ge bereiken zoudt, waarvoor God u had voorbestemd en toegerust met talrijke gaven van onschatbare waarde. Uw leven, d.w.z. uitsluitend uw publieke leven, ga thans als in vogelVlucht aan ons oog voorbij: In 1876, op 24jarigen leef- tijd gepromoveerd, trad gij in uw geboor- testad, Amsterdam, in de advocatuur; in 1883, nauwelijks 31 jaar oud, werd ge lid van de Provinciate Staten van Noord-Hol land, ik meen de eerste en een tijd lang de eenige anti-revolutionnair in dat college; in 1883 deed gij uw intrede in de Twee.de Kamer van de Staten-Generaal voor het district Ridderkerk, daarna, van 1893 tot 1894 vertegenwoordigde gij Harlingen, van 1894 tot 1S97 Sneek. Het was in het laatst- genoemd jaar, dat gij daar met een stem in de minderheid bleef en dat gij in Am- Amsterdam VII een gelijk aantal stemmen behaalde als uw tegencandiidaat, die u toen voorging, omdat hij ouder in jaren was. Van 1901 tot 1908 hadt gij weder zitting in dit hooge college, de eerste vier jaren voor Amsterdam VII, de laatste drie ja ren voor Sliedrecht. Middelerwijl had ook het publieke leven in de hoofdstad beslag gelegd op uw ga ven en krachten, van "'1889 tot 1895 en van 1900 tot 1908 als lid van den Gemeen- teraad, van 1901 af als wethouder van Financien en Gemeentebedrijven. eindelijk toch Cosmo's aandacht trok, om dat het hem hinderde en hem afleiddie. „Juffrouw Sleath, wees zoo goed om die vrouw even gerust te stellen," zeide hij op bevelenden toon. Hij keek haar aan en werd een oogenblik getroften door haar angstig-verwrongen gelaat. Zich weer over zijn patientje heenbuigend, mompelde hij iets, dat niemand verstaan kon. Als in een droom gaf Stella gehoor aan zijn bevel en schoof het gordijn op zijde om weer naar het voorste gedeelte der hut te gaan. Haar patiente zat rechtop en scheen aan de grootste angsten tfen prooi. „Wie is er dood?" een oogenblik hield juffrouw Pilcher op met klagen om het antwoord te kunnen vernemen. „We hadden allemaal dood kunnen zijn, maar we zijn er goed afgekomen." Er was geen klank in Stella's stem, toen ze die woorden sprak. „Je zoontje heeft zijn voet bezeerd maar niet ernstig, geloof ik." De vrouw scheen nog niet geheel gerust gesteld te zijn. „Maar wat is er dan gebeurd?" drong ze aan. „ls de tunnel ingestort?" „Ja," zeide Stella, die nu weer een sprankje belangstelling begon te toonen. „Juist, toen we er in wilden gaan." Maar juffrouw Pilcher scheen het fijne van de zaak nog niet te weten. Zebby's kwetsuur en het behoud van de anderen schenen haar maar weinig te kunnen sche- len, er was iets anders, wat haar angstig maakte. Zij scheen meer belang te stellen in de schade, die in de tunnel wa;s aan- gericht. „Vertel u inij eens," hijgde ze. „ls de gang naar het gewelf verstopt. Kan d'r niemand meer door?" In 1908 brak dit alles af; uw advocatuur, reeds vroeger verlaten en uw secretariaat van den Raad van Tucht op de Koopvaar- dij, uw lidmaatschap van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad, uw wethouder- schap en uw lidmaatschap van de Staten- Generaal. Gij werd toen tot een kabinets formatie geroepen en trad op als minister van Binnenlandsche Zaken in het naar u genoemde kabinet, dat tot 1913 zitting had. Kort daarna naamt gij zitting in den Raad van State en in 1918, nadat de kie- zers u weder tot lid van de Tweede Kamer hadden benoemd, werd die rustige zetel van Staatsraad weder .rlaten voor de ac- fieve politiek en aanvahidde gij de porte feuille .van Justitie in het kabinet Ruys de Beerenbrouck. Een eerbiedvvaardigc staat van dienst. Van uw 30e levensjaar af, dus 40 jaren onafgebroken in publieke ambten en van dez.- vier decenn es, bijna drie op een voor aanstaande en verantwoordelijke plaats in de actieve Iandspolitiek of in het bestuur van de hoofdstad, een niet gering deel van dien tijd twee, elk op zichzelf reeds belangrijke ambten vervullend, namelijk Kamerlidmaatschap en wethouderschap van Amsterdam. Deze vereenigend op een wijze, die u lof deed toekomen van vriend en tegenstan- der. Ik weet wel, dat op die vereenijgimg captie is gemaakt in den Raad van Amster dam, maar ook, d'at dit op niets uitliep. Ook in de hoofdstad werd in steeds rui- mer kring door u vertrouwen gewonnen en drie malen werd gij als wethouder ge- kozen. Zij, die in dien tijd van nabij met u samenwerkten, getuigen, dat gij een van de meestbeteekenende wethouders van de hoofdstad zijt geweest. De heer Idenburg gaf daarna een zeer uitgebreid historisch overzicht van de poli- tieke loopbaan des heeren Heemskerk tot aan diens tweede ministerschap, dat, hoe* wel nog met afgeloopen, de poging deed zien om tegen revolutie het gezag der wet- geving te schragen. Na nog een enkel woord te hebben ge sproken over het persoonlijk en huiselijk leven van den jubilares, beslpot de heer Idenburg zijn rede met het aanbieden van een herdenkings-penning, waarop de beel- tenis van minister Heemskerk. Een telegram van de Koningin. Daarna deed de heer Idenburg voorle- zing van het volgende telegram van H.M. de Koningin uit het Loo ontvangen: „Het is mij een behoefte u heden met uw zevenstigsten verjaardag mijn oprechte gelukwenschen aan te bieden. Dankbaar gedenk ik daarbij de talrijke en groote diensten den lande en mij gedurende uw lange en eervolle loopbaan bewezen. Mo- ge gezondheid en werkkracht nog lange jaren onverzwakt uw deel blijven." {get.) Wilhelmina. Minister Heemskerk nam daarop zelf het woord. Het was spr. een behoefte eenige woor den van antwoord te zeggen op de wei- sprekende en schoone rede van den heer Idenburg. Een dag als deze is inderdaad een bui- tengewone dag en indien iiij stil voorbij ware gegaan, zou spreker zich ook niet beklaagd hebben. De vele bewijzen van vriendschap en welwillendheid dezen dag ontvangen, doen het hart goed en spr. is daarvoor dan ook harteiijk dankbaar, hoewel hij na de hem gebraciite hulde slechts wil zeggen Soli Deo Gloria (van Hem alleen is ons heil). Ook komt spr. op dezen dag voor den geesi de herinnering aan net ouderlijK huis, waar spr. veel geleerd heeft, wat later van hoog gewicht is gebieken. Ail^reerst heeft spr. daar geleerd, dat men vooral vaderlander moet zijn. Als goede vader- landers moeten we alien medewerken aan „lk weet niet, hoe lang de tunnel is, maar het ziet er niet naar uitf, of de boel gauw opgeruimd zal zijn. Over een meter of tien lengte is de heele boel verstopt en me dunkt dat twintlg man wel een week werk zullen hebben, om alles op te rui- men," meende Stella. Ze had haar zelfbe- heersching weer volkomen teruggevonden en probeerde nu allerlei vragen te stellen. Maar juffrouw Pilcher scheen tevreden nu ze begreep, dat de tunnel met langer een doorgang bood en kleedde haar antwoor- den zoo handig in, dat Stella er niet ach ter kon komen, hoeveel het oude mensch wist. Na een poosje gaf ze dan ook haar pogingen op in de overtuiging, dat Kezial Pilcher niet begreep hoe het plan mislukt kon zijn, en bevreesd was, dat zij voor die mislukking verantwoordelijk zou worden gesteld door iemand, waar ze doodsbang voor was. „Dit schepsel heeft zich aan haar instruc- ties gehouden. Het ventje heeft het corn- plot verijdeld en ons het leven gered," be- sloot Stella bij zich zelve. En op het oogenblik .scheen dat haar van meer be lang, dan het behoud van het meisje, tegen wier leven zij had samengespan- nen. Haat en wraakzucht hadden nog de overhand op haar jaloezie, en zij zat nu reeds te overleggen, hoe ze haar mede- Elichtige, die zoo verraderlijk gehandeld ad, het kind van de rekening kon doen worden.. Dat zou moeilijk gaan, zonder zich zelf aan misdaad schuldig te maken, begreep ze. Want ze was er van overtuigd, dat Guyse niet alleen Cosmo Lynne, maar ook haar had willen dooden, door het „onge- luk" eenvoudig te laten plaats grijpen, als zij alien ojr weg naar het gewelf waren, in den gezonden opbloei van ons nationaal leven en aan een gezond staatsbestuur. Wanneer spr. denkt aan zijn jeugd, dan doet net hem leed, dat zijn academifc- vrienu, prof. v. d. Vlugt, door ziekte ver- hinderd is hier aanwezig te zijn. Hij had hem zoo gaarne hier gezien. Waar spr. aanvankelijk de leer van de Staatssouvereiniteit lmkligde, heeft hij_ la ter de overtuiging gekregen, "dat ecTiter de anti-revolutionnairen gelijk hadden. In zijn werkkring als advocaat en later als wethouder van Amsterdam is spreker met allerlei lagen der burgerij in aanra- king gekomen en hij kan wel zeggen, dat hij steeds met opgew ektneid heeft gewerkt, om de zaken vap Amsterdam op gang j te helpen houden. Wat zijn politieke werkzaamheden be treft, merkt spreker op, dat, indien we overtuigd zijn, dat we moeten hebben een politiek, gegrond op christelijke levens- beschouwing, we dan moeten werken op j de basis van een gemeenschappelijke these. Wij wenschen geen antithese en zoo die er mocht zijn, dan is die geschapen door en bestaat zij alleen voor onze tegenstan- ders. In de grondstelling van de staatskundige werkzaamheid is allereerst een element van verzoening gelegen en in wat antithese genoemd wordt, ligt een schat van sociaal gevoelen. Daaraan hebben we in de eerste plaats behoefte. Het komt er voorts op aan,"5at we alien God dienen. We hebben den duren plicht de handen ineen te slaan en eendruchtig samen te werken. In dit verband herinnert spreker slechts aan het gezegde: Door eendracht groeien de kleine zaken, door tweedracht storten groote tyaken ineen. Voor alien, die een christelijke levensbe- schouwing hebben, geldt, dat zij het vader- land moeten steunen tegen de stormen, die wachten zijn en den nood van "de tijden, die spoedig meer geopenbaard zal worden. Spreker dankte voorts harteiijk voor het telegram van de Koningin, en spreker hoopte vurig, dat de troon van H. M. be- vestigd zal worden tot in de lengte van dagen, tot heil van het Nederlandsche volk. Tenslotte merkte de heer Heemskerk op, dat dit alleen geschieden kan, wanneer niet vergeten wordt, dat we eendrachtig moeten samenwerken op de wijze, zooals God dat wil. Daarvoor schenke God zijn zegen. Met een woord van dank aan alle aan wezigen eindigde de Minister zijn rede. DE NIEUWE STATEN-GENERAAL. Zittingsduur en vergoeding der Kamerleden Zooals men weet, zal 25 Juli a.s. de zit ting van de Staten-Generaal worden ge- Opend ter behandeling van de tweede le- zing van de Grondwetsherziening. Deze zittingsperiode zal officieel tot Zaterdag voor den tweeden Dinsdag in September duren. Legislatief wordt deze periode als een zittingsjaar beschouwd, zoodat de eerstvolgende verkiezing voor de Tweede Kamer, weike om de 4 jaar aftreedt tenzij er eeraer Kamerontbinding zou plaats hebben in 1925 moet geschieden. Watevenwel de vergoeding voor de Kamerleden betreft, geldt, naar men aan de Maasb. van zeer bevoegde zijde mee- deelde, de periode voor de Grondwetshcr- zieniiTg niet als een vol zittingsjaar. De Tweede Kamerleden genieten voor de au- derhalve maand een vergoeding van ander- half-twaalfde van 300U gulden, of 375 gld. De verhoogde vergoeding van 5000 gld. per jaar wordt pas van kracht, wanneer de nieuwe Grondwet in werking treedt. Is dit op 15 October van dit jaar, dan ge nieten de zittende Tweede Kamerleden van dien datum af de vergoeding van 5000 per. jaar. plaats van te wachten tibt Cosmo en zij zich wat van Clarice hadden vtcrwijderd, zooals afgesproken was. Zij was boos op zichzelve, dat zij, die Guyse zoo goed kende, hem zoo blindelings had vertrouwd, dat ze haar leven in de waagschaal had gesteld. En maar al te duidelijk besefte ze n u, hoe gevaarlijk zij kon worden voor alien, die in het complot waren betrokken en wier geheimen zij kende. Zij ging weer achter het gordijn, en zag dat Cosmo klaar was met zijn onderzoek, en Zebby's voet nu verbond met windseien, die hij altijd bij zich had. Hij wierp haar over zijn schouder een blik toe en ging door met zijn werk zonder een woord te zeggen. Er was iets in zijn oogen, dat haar angstig maakte en ze wist, dat hij bezig was dit nieuwe probleem te ontraadselen. Guyse had haar immers gewaarschuwd, dat Cosmo alles en iedereen verdacht. Het verbinden duurde nog al lang en toen de dokter eindelijk klaar was, begon de sche- mering al te vallen en was de hut bijna donker, doordat er maar een heel klein raampje in was. „Zie zoo, vent," zeide Cosmo, eindelijk opstaande. „Nu moet je nog een paar da gen doodstil blijven liggen en dan zal het wel weer schikken. Je hebt nu zeker al wat minder pijn, is het niet?" „Ja, dokter," antwoordde de jongen. „Nu gaat u zeker weg met de mooie dame." „Ja, dat zal wel mdfeten. Maar mor- gen kom ik nog eens naar je kijken." Zebby's mooie oogen keken in de rich- ting van de tunnel, waar hij door zijn ge- fluit zoo'n verwoesting had aangericht. „Zoudt u eerst misschien nog eens willen zien, of de gang heelemaal verstopt is?" vroeg hij. DE TABAKSWET. Nu de verkiezingen achter ons liggen acht „de Standaard" zich geroepen om op wijziging van de Tabakswet aan te drin- gen, teneinde aan de bezwaren van kleine en middelgroote fabrikanten tegemoet te komen. Het stuksgewijze „ringen" der sigaren, en in het kleinere bedrijf schijnt de aan- schaffing van machines daarvoor niet loo- nend te zijn, wordt ons beschreven als „be- slist ondoenlijk". En tal van andere bezwa ren worden vermeld. Wie rekent op de afschaffing van de ta- baksbelasting is een zot. Eerder moet re kening ge'houden wbrden met een verhoo- ging. Trouwens, in Groot-Brittannie en Ierland, met zijn 45 millioen inwoners, brengen de invoerrechten gn accijnzen op sterke dranken en tabak ongeveer 350 mil lioen pond sterling of 4200 millioen gul den per jaar op. Bij gelijke heffing zou hier te lande de opbrengst ongeveer 600 millioen per jaar bedragen, wat nagenoeg elke andere be- lasting overbodig maken zou. Laat men daarom de afschaffing der heffing op tabak maar voorgoed uit 't hoofd zetten. Doch dat verplicht tege- lijkertijd tot zoodanige regeling, dat onze nijveren er den minsten overlast van on- dervinden. CONTROLE OP VREEMDELINGEN IN BEZET DU1TSCHLAND. De Minister van Buitenlandsche zaken vestigt er de algemeene aandacht op, dat blijkens ontvangen inlichtingen de con- trole op vreemdelingen in het bezette Duit- sche gebied onlangs aanmerkelijk is ver- scherpt. Vreemdelingen wier paspoorten niet geheel in orde zijn en die niet van een geldig Duitsch visum voorzien zijn, stellen zich bloot aan hooge geldboeten of in hech- tenisneming, alsmede aan het in rekening brengen van hooge rechten voor ontbre- kende of onregelmatige Duitsche visa. Bij langer verblijf dan waarop het visum recht geeft moet voor den afloop daarvan verlenging bij de Duitsche overheden wor den aangevraagd. Vergunning tot vesti- ging of tot een langdurig verblijf is thans moeilijk te verkrijgen in het bijzonder voor Keulen, met het oog op den daar heer- schenden woningnood. VERLAAGD REIZIGERSTARIEF VOOR JAARBEURSBEZOEKERS. Door de Nederlandsche Spoorwegen is bepaald, dat ten behoeve van de van 49 September a.s. te houden Zevende Neder landsche Jaarbeurs aan houders van drie- daagsche toegangskaarten een reductie van 50 pCt. wordt verleend op den prijs van het terugreisbiljet. ONRUST ONDER HET SPOORWEG- PERSONEEL. In een vergadering van de afdeeling Utrecht van den Protestantsch Christeiij- •ken Bond van Spoor- en Tramweg-perso- neel is de volgende motie aangenomen: „De vergadering; gehoord de besprekin- gen omtrent het laakbare optreden van den Minister van Waterstaat inzake de verla- ging der loonen van het werkplaatsperso- neel met 10 pCt. en de voorstellen tot aan- merkeiijke vermindering van de inkomsten voor het geheele spoorwegpersoneel; pro- testeert tegen de eenzijdige wijze van han- delen, waardoor de beZuiniging in het bij zonder wordt gezocht bij de laagste loonen en dringt er bij het hoofdbestuur met klem op aan, te bevorderen, dat in samenwer- king met andere organisaties een onder zoek zal plaats vinden naar het financieel beheer der maatschappij; dat de organisatie ties grooteren invloed zullen krijgen inzake het financieel beheer; dat met alle geoor- loofde middelen actie zal worden gevoerd om te komen tot niet-invoering van de goedgekeurde loonsverlaging voor het werkplaatspersoneel op 30 Juli a.s., en dat „Ben je bang voor de geesten?" plaag- de Cosmo, aan zijn verzoek voldoende. „Ja, hoor. Alleen een heele dunne geest zou er door kunnen kruipen. Je bent dus veilig als ze ten minste geen ander pad kunnen ontdekken." „Neen, dat kan niet," verzekerde Zebby met nadruk. Juffrouw Pilcher was rustig, toen ze weer bij haar kwamen en Cosmo, die nog niet wist, hoe hij zich tegenover de hut>- bewoners gedragen moest, wilde haar niet storen. Geen oogenblik geloofde hij aan een noodlottig toeval, maar hij moest tijd hebben om al zijn indrukken te verwerken, eer hij een beslist oordeel kon geven over het al of niet schuldig zjjn van verschil- lende personen. En zelfs al had hij zich sterk genoeg gevoeid om een openlijke beschuldiging uit te spreken, dan nog wist hij niet zeker, of dat wel verstandig zou zijn. De r amp, die hen zoo juist bedreigd had, kon wel eens een laatste poging van den vijand zijn, die nu tijd moest hebben om weer een nieuw wapen te sme- den en... binnen een paar dagen kon hij het rapport van het scheikundig bureau ver- wachten. Er was veel tijd heen gegaan met het masseeren van juffrouw Pilcher en het verbinden van Zebby; de zon was al on- der en het was al bijna duister, toen ze het pad, dat naar het strand leidde, langs liepen. Stilzwijgend schenen ze te zijn overeengekomen Cosmo en Stella had den daar goede redenen voor om niet meer te reppen van het ongeluk, waarmee ze in gedachten natuurlijk nog voortdu rend bezig waren. Maar er was nog iets anders, dat hun aandacht trok. (Wordt vervolgd.) eEnssaEsBer.iesHR' 1-trvxyjm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 1