De liutlt migui SJfeTTK BURGERUJKEN STAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Prambozensaas over A.. J. P's Vanille-CrSmepuddtn^, met den heerlijken V'andle Roonismaak, brengt gioote vreugde in 't huisgezin. 6 HET ZOOVEELSTE NOODLOTTIGE SCHOT. Dezer dagen is voor de zooveelste maal iemand het slachtoffer geworden van de nalatigheid, welke bezitters van vuurwa- penen maar al te dikwijls bezitten^ ul. den loop van hun geweren niet na te kij- ken voor het mogelijke achterblijven van een patroon, alvorens de wapenen weg te zetten. George Probert, een soldaat van de re serve, te Oldbury, in het Engelsche graaf- schap Worcester'snire, was bezig zijn ge- weer schoon te maken, dat hij eenige da gen geleden gebruikt had. Hij kwam daar- bij met zijn vinger aan den trekker, en een achtergebleven patroon ging af. De kogel drong door den zolder, doorboor- de net jlunne bekleedsel van een divan, -en trof de zuster van Probert, de lbjarige ^giies, die op dien divan lag te rusten, in de zijde. Zij stierf enkele uren daarna. Bij zijn verdediging voor de rechtbank voerde de rampzalige Probert aan, dat hij aan een schietoefening had deelgenonten en dat na het schieten, het commando „aan den schouder geweer" was gegeven, doch voordien niet de magazijnen waren n^ge- zien. Zoo was het waarschijnlijk geko- men, dat de patroon in het magazijn van zijn geweer was achtergebleven. De rechter sprak den man natuurlijk vrij van elken opzettelijken schuld, doch hij laakte ten zeerste het optreden der militaire autoriteiten, die na het schieten de waoens niet nauwkeurig hadden gecon- troleera. EEN LAW1NE DEED DE BEKL1MM1NG VAN DEN MOUNT EVEREST MISLUKKEN. Over de laatste uren van den zwaren tocht naar den top van den Mount Everest schrijft de leider-generaal Bruce in de Ti mes: Den zevenden Juni deden wij onze laat ste poging. En juist daarbij kregen wij on- gevallen, die de successen, welke wij tot dien bevochten hadden, een triesten bij- smaak gaven. De Everest blijft te duchten, vooral wanneer de moessons tegen hem aanstorinen. Wij vreesden een moesson en haastten ons dus, Strutt, Morshead en Longstaff moest ik terugsturen naar Dar- jeeling, geneeskundige behandeling was voora! voor Morshead hoogstnoodig. Nor ton en kapitein Bruce moest ik ook ver- bieden nog hooger te stijgen, daar hun ge- zoudheidstoestand veel te wenschen begon ovei te laten. Zes man bleven dus over. Daarvan werden Somervell, Mallory en Finch aangewezen om, zoodra moge'ijk, op te breken en de laatste zware klimpartij te beginnen. Maar een hevige sneeuwstorm begon alle hoop op een kans van slagen te benemen. Finchs krachten begonnen Darjeeling onder coster's handen t: steilen Zoodra den 8sten Juni de zon doorbrak, begonnen Mallory, Somervell en Cawford een pad te hakken en trappen uit te hou- wen in de richting van den noordelijken top. 14 koelies volgden hen op den voet, beiaden met voedsei, zuurstoftoestellen enz. Langs iederen gewonnen meter werd een lijn gespannen en het had er veel kan, dat onze laatste krachten net toereikend zou- den zijn, om den top te bereiken. Maar 'smiddags om halfeen hoorden we een oor- verdoovend gekraak boven ons aan den noordpiek. Een lawine brak neer en sleepte de drie spitsloopers mede; aan hun touvv hing ook nog een koelie. Zij gleden een vijftigtal meters met de sneeuw mede en werden toen gestuit. Zij konden zich red den en keken direct uit naar de dragers, die aan het tweede touw hingen. Ettelijke meters lager vonden zij ze, op den rand van een smalie, diepe ijsspleet. In die spleet hingen twee draaglijnen af. Drie mannen konden zij redden, hoewel die diep begraven waren onder de sneeuw. Een vierde werd gevonden, totaal ver- suft van zijn val, maar de rest lag op den bodem van de spleet inet.de halve lawine bovenop zich. Wat men ook deed: na uren reddmgs- pogingen moest men de hoop opgeven van de zeven man alien terug it: zien: slechts een had men kunnen vrijmaken onder de sneeuw uit. Nog nooit was een expeditie zoo uitge- rust voor een "Himalayabeklimming als wij, daarom trof ons de dood van zeven onzer beste dragers te meer. Wij moesten terug. De laatste kans was verkeken. Dit jaar valt er aan een beklitnming van den Mount Everest niet meer te den- ken. Te kort is de periode van dragelijk weer. En zelfs: al heeft men de weersom- standigheden mede, dan nog zijn de felle winden uit het We den bijna on\eruraaglijk. Als alles goed gaat, en wij met het ont- binden van onze expeditie geen tegen- slag ondervinden, hopen wij einde Augus tus te Simla te zijn. EEN NIEUWE STER. In Queens Hall te Londen heeft dezer dagen een heel mooi jong meisje gedebu- teerd en heel de stampvolle zaal was en- thousiast over haar stem en haar voor- dracht die eenig moeten zijn in de wereld. Alice Warwick was nog slechts enkele maanden geleden straatzangeres. Een mu- ziekleeraar hoorde haar zingen en stond verstomd over de helderheid en den om- vang van haar stem. Hij zeide haar wie en wat hij was en bood haar aan, haar zang-onderricht te geven. En thans reeds biedt men de kortge- leden nog zoo arme straatzangeres van alle zijden fortuinen aan om zich te doen hoo- ren in alle hoofdplaatsen der wereld. Wel- dra vertrekt zij naar Amerika. DE GEVAARL1JKE ST AD. Jean Bortheame, brievengaarder in het stadje Vailly (Aisne), kreeg het daar dik wijls met zichzelf te kwaad, verlangend als hij was naar het vroolijke leven van Parijs. Nu en dan moest hij er dan ook tusschenuit. Braaf staatsdienaar als hij was, en be- vreesd voor diefstal in zijn afwezigheid. stak hij bij die gelegenheden steeds de kas van zijn kantoor bij zich. Bij zijn jongste uitstapje ontmoette hij twee bekoorlijke Pa- risiennes. Zij hielden hem aan de praat, en toen de brievengaarder weer goed en wel bij zijn positieven was, miste hij de kas. Een medeplichtige van de dames had den zak met geld en waardepafiieren van den trouwen beambte weggenomen, en hem zoo- lang in bewaring gegeven in het cafe van den heer Vivien, rue de Rivoli 35. Deze, 'n nieuwsgierig man, opende den zak pluis- de den inhoud na, en bevond, dat hij 380.000 francs aan geld en waarden bevatte. Hoe wel niet voor 'n klein geruchtje vervaard, schrok de heer Vivien bij het zien van deze groote som, toch uitermate, zoo zelfs, dat iiij naar den dichtsbijzijnden politiepost kuierde en den commissaris een ouden bekende trouwens van een en ander op de hoogte stelde. Terwijl men aan het pra- ten was, kwam hevig ontdaan de brieven gaarder op het bureau; men liet hem uit- spreken, en toen alles conform de waarheid bleek, overhandigde de commissaris hem den verloren zak. De vreugde van den be- stolene is te begrijpen; hij omhelsde den braven heer Vivien herhaalde malen en be- loofde den commissaris zijn elegante bezoe- ken aan de hoofdstad te zullen staken. De heer Vivien verliet zeer tevreden over zichzelf het bureau, beiaden met de lofuitin- gen van den menschkundigen commissaris. Het eenige wat hem hinderde bij zijn vol- doening over het goede werk, dat hij ver- richt had, was echter een lichte, doch groeiende bezorgdheid over hetgeen zijn vaste klant, de handige dief, van den geld zak wel zou zeggen. VOOR DE POSTZEGEL-LIEFHEBBERS. Op een postzegelveiling te Parijs werd voor een zeldzaam postzegel van Britsch Guiana een cents zegel van 1856, een prijs betaald van 300.000 francs, plus 52.500 francs aan belasting en verdere kosten. De geheele opbrengst van de derde vei ling, waarop de verzameling werd verkocht, was 2.74S.0C0 francs en het totaal-gene- raal van de drie veilingdagen was ruim zes millioen francs. Voor een serie zeldzame postzegeis van Nieuw-Zuid-Wales betaalde dezelfde liet- hebber die de Guiana postzegel had ge kocht, de heer Hugo Griebert uit Londen, den stevigen prijs van 1580 pond sterling, dat is bijna 19000 gulden. Postzegel-liefhebbers zal het wel inteies- seeren dat, ter gelegenheid van de aan- staande kroning van den koning van Roe- meriie, op 14 Augustus a.s. een serie her- mnei ingszegels zal worden uitgegeven, die maar drie dagen geldig zullen zijn. AUTO-ONGELUK. Te Tracy-Bocage bij Caen is het vol- gende auto-ongeluk gebeurd: Een auto, waarin vier mensdren zaten, rijdende met 'n zestig kilometervaart, moesti plotseling uitwijken voor een kindje van vier jaar. Het kleintje werd echter toch aangereden en met schedelbreuk in hopeloozen toe- stand opgenomen. Bij zijn poging om het kleine kind te ontwijken had.de bestuur- Uft dr...1.utiife'TiiiiL.Y"dTO,fi,-flai hi] Te- tuige verplicht den eed af te leggen wei- gerde nu ook het heilige boek te kussen. De rechter echter bleef de handeling eischen op grond, dat de wet het nu een- maal gebood en dreigde bij niet nakoming met den voorgeschreven straf. Daarop ver- klaarde de arts zich bereid tot den kus, verzocht echter dringend het boek dan ten minste te mogendesinfecteeren! Dit verlangen verraste den rechter. Intusschen daar hij geen paragraaf in het wetboek kon vinden, die de handeling nadrukkelijk verbood, gaf hij zijn toestemming. De arts haalde hierop een fleschje uit zijn zak en begon te desinfecteeren. Toen hij daar- mede gereed was, kuste hij de ontsmette plaats en legde dan zijn getuigenis af. DIEF VAN STEUNGELDEN. Karl Fritscher. penningmeester van het Amerikaansche ondersteuningscomite voor de noodlijdende Weensche kinderen, zit te Weenen in hechtenis, als verdacht van ver- duistering van meer dan 17 millioen kronen. Gearresteerd werd hij te Villach, aan de Italiaansche grens, met een reispenning van 7i/2 millioen kronen in zijn bagage. Bij een eerste verhoor ontkende Fritscher, dat het mogelijk zou zijn, eenige fraude in zijn beheer der ondersteuningsgelden aan te toonen, maar later bekende hij alles en gaf als verontschuldiging op, dat zijn vrouw ziek was, en hij veel geld noodig had voor een op.eratie, die zij -moest ondergaan. Zijn vrouw ligt te Innsbriiek in een sanatorium. Ook zij is ondervraagd. Het is gebleken, dat zij van de knoeierijen van haar man heeft afgeweten. De Weensche bladen staan vol over het gebeurde. Men is er getroffen door de opzienbaren- de arrestatie, daar Fritscher bekend stond als een vertrouwbaar en gewetensvol man. Handteekeningen van zijn superieuren heeft hij nagemaakt, en zoo is hij aan de 17 mil lioen kronen gekomen, die bestemd waren voo het fonds, waaruit per dag een 200.000 Oostenrijksche kinderen worden gevoed. VREESELIJK ONGEVAL. In het dorpje Mean bij St. Nazaire, waar Donderdagavond feest werd gevierd, is een vrachtauto op een optocht van kinderen in- gereden. De bestuurder kon niet tijdig stoppen, toen hij met een veel te groote vaart een hoek van een straat omkomende, plotseling den stoet voor zich zag. Met voi le vaart reed de auto op de menigte in. Ver- schrikkelijke kreten weerklonken onder de auto. Toen men een onderzoek instelde ble- ken twee kinderen gedood te zijn, drie an- dere kinderen en een man waren levensge- vaarlijk gewond, terwijl verschillende an- dere personen min of meer ernstige kwet- suren hadden opgeloopen. De chauffeur is gearresteerd. CANADA'S OVERVLOEDIGE OOGST. In Manitoba is de roggeoogst begonnen. De regeering heeft haar jaarlijkschen op- roep verzonden aan de oogsters om het graan in West-Canada in te zamelen. 60.000 losse arbeiders zijn in dienst genomen, want de oogst is grooter dan sinds 1915 het geval is geweest, toen er ruim 400 millioen bushel (1 bushel 36 L.) graan werden binnengehaald. Hej graan is er best aan recht kwarri in het tuintjje van een wagen- maker. Van de twee mannen in het tuiinlfe werd de eene op slag gedood, de andere ernstig gekwetst. Van de vier menschen in de auto had er slechts een lichte kneuzingen opgeloopen. WAAROM HIJ MUSICUS WILDE WORDEN. De Russische componist Saminsky ver- telt in de „Musical Courier", dat toen Ru binstein nog directeur van het Peterburg- sche Conservatorium was zich een jonge man bij hem aanmeldde, die als leerling wenschte te worden toegelaten. „Welk instrument bespeelt u?" vroeg Rubinstein. „Geen een", was het antwoord. „Zingt u!" „Neen". Componeert u?" „Neen". ,,Hebt u eenige begaafdheid voor mu- ziek?" „Neen". „Houdt u van muziek?" „Ik vindt ze afschuwelijk". „Maar waarom komt u dan hier? „Ik kom hier, omdat ik afgewezen ben bij de Militaire Academie, bij de Marine, bij de Academie voor beeldende kunsten, bij de Gymnastiekschool, bij het Hospitaal en bij het Krankzinnigengesticht. (Tel.). OM EEN MAN. In Turijn twisten vier vrouwen (in twee kampen verdeeld) om een man, Twee be- weren zijn moeder en twee zijn vrouw te zijn. De man zegt niets, ook al omdat hij door den oorlog doofstom is geworden. Tot een jaar geleden was hij, zonder dat men zijn identiteit had kunnen vast- stellen, in een hospitaal te Bologna ver- pleegd. Daar men alle hoop had laten va- ren om er op andere wijze achter te komen wie hij was werd zijn portret op een brief- kaart door geheel Italie verspreid. En dat had succes. Meer zelfs dan men redelijke'r- wijze verwachten mocht. Signora Fernaro te Chidi schreef: „Hij is mijn zoon" en kwam hem opeischen. Zij nam hem mee naar haar dorp, waar de doofstomme in het huwelijk trad met me- juffrouw Starnpore. Het geluk van het jonge paar bleef ech ter niet lang ongestoord, want een paar dagen na het huwelijk vielen de schoone oogen van signora Romani te Santa-Pierre op het verspreide portret. Zij had het nau- welijks gezien of zij riep uit: „Dat is mijn man", waaraan haar schoonmoeder, die juist bij haar op bezoek was, toevoegde: ,,Het is mijn zoon". Zoo staan de zaken nu en zelfs de on- gelukkige doofstomme hoofdpersoon kan de kwestie niet oplossen. EEN GEDESINFECTEERDE EED. In Engeland geldt nog altijd een oud wetsartikel, waarbij ieder die getuigenis heeft af te leggen verplicht is na den eed de bijbel te kussen. Onlangs nu heeft zich een vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt op hygienische gronden deze onsina- kelijke gewoonte afgeschaft te krijgen. Een arts tot dit genootschap behoorende als ge- TeTweer^vfeFtewarm is peweest. In de laatste week van Juli zal men met den tarwe-oogst beginnen. Voor Canada is het afgeloopen jaar zeer voordeelig geweest en de spoorwegmaatschappijen zijn druk in de weer om de voor het vervoer van graan noodige locomotieven en wagons in gereed- heid te brengen. DE EERSTE VROUWELIJKE ZEE-MACHINIST. Indien het streven van miss Victoria Drummond, die thans werkzaam is op het kantoor van de firma Afred Holt and Co., de eigenares van de Blue Funnel Line, ver- wezenlijkt wordt, zal zij de eerste vrouwe- lijke zeemachinist zijn. Deze jonge dame is een stevige Schot- sche. die een zesiarige praetische ervaring in een machinefabriek te Dundee achter den rug heeft. Ik hoop binnen een maand of drie ge heel klaar te wezen voor mijn vak, vertelde zij. Ik zie er niet in het minst tegen op, om daar alleen tusschen al die mannen in de machinekamer te werken. Ik houd dolveel van alle machinewerk, en vind mijn aan- staand beroep verrukkelijk. De booten van de Bule Funnel Line va- ren op China en Australie en daar zij een .zeer groot gedeelte van de reis in tropi- sche. gewesten doen, is het werk in de ma chinekamer uiterst moeilijk. Miss Drummond is een kleindochter van den eersten Lord Amherst van Hackney, die in 1912 overleed. KROON.JUWEELEN EN KERK- SIERADEN. De bolsjewiki hebben besloten, om alle Keizerlijke kroonsieraden aan het buiten- land te verkoopen. Zij denken daarvoor 700.000.000 goudroebel te zullen krijgen. Volgens de berekening der Sovjet-autori- teiten zal de verkoop der kerkschatten hun ongeveer 200 millioen goudroebel opbren- gen, dat is, tegen een huidigen koers aan de beurs te Moskou, 35 triljoen Sovjetroebels. Van deze som krijgt het comite voor hulp aan de hongerlijdende gebieden slechts 10 triljoen voor den aankoop van graan. De rest zal worden gebruikt voor algemeene staatsbehoeften. RECHT OP DEN DO£>D. Het Tsjechische tijdschrift voor het recht houdt zich, naar de wetgever in Tsjecho- Slowakije den laatsten tijd nog niet voor allerlei radicale hervormingen terugschrikt, bezig met de vraag, of en hoe men het recht op den dood op een snel, pijnloos uiteinde in de wet zou kunnen vastleggen. De distric ted zoo wordt uiteengezet, zijn niet groot, zij hebben slechts in enkele gevallen een straal van twintig kilometer. Zij hebben een dicht telegraaf- en telefoonnet en bij onge- vallen met zeker doodelijken afloop kon een commissie bestaande uit een rechter, den districtsarts en den arrondissementsarts ten laatste binnen vier uur ter plaatse zijn, wan neer een getroffene verlangde te sterven, om dan te beslissen over een pijnlooze verkor- ten van zijn lijden. Als waarborg tegen mis- bruik zou men kunnen bepalen, dat een ver- want, tot in den tweeden graad zijn „veto" tegen de uitvoering van het proces kon uit- spreken. Het blad bespreekt dan het lot der ter dood veroordeelden, en meent, dat een ster ven in eenzaamheid lichter valt dan voor de oogen van toeschouwers. Ieder die dat wil, moet door eigen hand kunnen sterven. Een revolver mag men den gevonnisde tot dat doel niet geven, evenmin een mes of een strop daarvan zou misbruik kunnen ge- maakt worden. Men zou echter den veroor- deelde, bij het voorlezen van het vonnis, wanneer ook het uur waarop dit zal worden voltrokken bekend is, een snel werkend ver- gif in de hand kunen geven, om het in te nemen wanneer hij een executie wil ont- loopen. Het blad gelooft dat, wanneer men hiertoe overging, er nooit een beul meer zou noodig zijn, het vastleggen in de wet van het recht op verkorting van den lichamelij- ken of psychischen doodstrijd ware, aldus concludeert het Tsjechische rechtorgaan, voorzeker een daad van humaniteit. GROOTE BEHOEFTEN AAN BANK- B1LJETTEN. De groote behoefte aan bankbiljetten in Rusland is, blijkens berichten in de Rus sische pers, oorzaak geweest, dat den laat sten tijd vooral biljetten van groote bedra- gen zijn gedrukt geworden. In Juni b.v. be- trof 70 pCt. der geheele bankbiljetten-uit- gifte groote coupures en slechts 30 percent kleine coupures. Een en ander is oorzaak geweest, dat in het laafst van Juni veel menschen zaten opgescheept met biljetten van 100 millioen roebel en hooger, waar- voor de gelegenheid tot wisselen ontbrak. De speculatie greep dezen toestand aan om een wisselhandel te organiseeren, waarbij 5 pCt. wisselloon werd bedongen. Een van de gevolgen van dit gebrek aan klein geld was, dat vele salarissen niet wer den uitbetaald, hetgeen uit den aard der zaak tot ontevredenheid aanleiding gaf. Voorts was het doen van inkoopen zoo goed als onmogelijk, omdat de winkels geen wis- selgeld hadden. Thans schijnt in Moskou de toestand In dezen weer verbeterd te zijn en ook in an dere plaatsen verwachtte men dat aan dit ongerief spoedig een einde zou komen. GROOTE SOMMEN. De heer Arkody Osipovitsj Tziprinsky, een bankier in Odessa, die vroeger een van de rijkste ingezetenen van Rusland was, is dezer dagen te New-York aangekomen. Hij vertelde dat het hem 900.000.000.000 roe- bels heeft gekost om uit Rusland weg te komen. Om uit de gevangenis te Sewasto- pol te komen heeft hij 2.000.000 roebels be taald. Zes maanden later om uit dezelfde gevangenis te komen 250.000.000 roebel' om een officier die in dienst van generaal Wrangel stond die hem ter dood had ver- oordeeld, om te koopen 250.000.000 roebel; voor de redding van zijn vrouw uit Odessa en haar vervoer naar Konstantinope! de heer Tziprinsky de juweelen die ziin 200.000.000 roebel. In Turkijeverpandde vrouw daarheen had gezonden en verkreeg op deze wijze het geld om naar Amerika te reizen. ALS IN EEN SPROOKJE Wjj zijn er ons helaas maar al te goed bestaan dan het onze En als wij wenschen, dat het hier wat goedkooper wordt, willen wjj nog niet eens het onderste uit de kan hebben door te wjjzen op de prijzen in Thibet, waarvan kolonel HowardBury, Ieider der Mount Everest expeditie, het een en ander vertelt. In dat ideale land betaalde de kolonel voor logement in een bahoorlijk huis met grooten tuin de somma van 35 cent per dag. Een huisknecht stelde hem den bescheiden salaris- eisch van 2.30 per jaar en nam genoi gen met een enkelen uitgaansavond per week. SARDINES EN DE GELE KOORTS. Zuid-Amerika is berucht als het land van de gele koorts Er is nu ontdekt, dat deze ziekte met sardines bestreden kan worden. De koorts wordt veroorzaakt door den steek van een bepaald scort muskiet Nu is men er achter gekomen, dat een sardioe- merk, wjj bedoelen sardine-soort de »«hatta" zich zeer goad in zoet water acclimatiseert en wat meer beteekend, dat zij letterljjk verzot is op de larven van gele-koorts muskieten. Vele chatta's zjjn dus naar de moerassen overgebracht, waar zjj alle larven vernieti- gen. Zoo is de sardine geworden tot wel- doener der menschbeid. HOEK. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. jati lipwmst- fiat ev wol (ondoi. Huwelijks-Aangiften. 5 Juni. .iohan Christoffel Muller, oud 25 j.. jm. en Johanna Elizabeth Meeusen, oud 26 j. jd. Huwelijks-Voltrekking. 29 Juni. Iohan Cliristoffel Muller oud 25 j., jm. en Johanna Elizabeth Meeusen, oud 26 j. jd. Geboorten. 3 Juni Catharina Elizabeth, d. van Frederik Dekker en van Pieternella Uekker. 20 Juni. Daniel Abraham, z. van Daniel Abraham Riemens, en van .lanna Bareman. 27 Juni. Wilhelmina Anna, d. van Sara Pieternella Verhelst. 28 Juni. Nicolaas, z. van Klaas Knol en van Wilhelmina Pieternella Meeusen. Overlijden. 1 Juni. Pieter llaak, oud 65 j.,eehtg. van Catharina Bareman. Anthonie van Hoorn, oud 78 j., z. van Levinus en van Maria Soheerens. 4 Juni. (.aureus Kiel, oud 67 j., eehtg. van Catharina van Tatenhove. 10 Juni. Janna Wieland, oud 69 j., wed. van Cornelis Keukelaar. 30 Juni. Cornells Machielsen, oud 10 Jinnd., z. van Marinus en van Adriana de Meester. Vergadering van Vrijdag 14 Juli 1922. des namidags 1,30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Visser, A. de Feijter, W. Scheele, P. Faas, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, J. Vinke, C. de Jonge, benevens de Seeretarfs J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. (Slot). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders tot het aangaan eener geldleeninrr ter bestrijding van de kosten van aan koop eener motorspuit. Vermits de uitgaven, in geval tot den aan koop van een motorspuit mocht worden be sloten, niet uit de gewone middelen kunnen worden bestreden, en bij de loopende begroo- ting ook niet op die uitgaaf is gerekend, stel- ien Bugemeeister en Wethouders voor, eene geldleening te sluiten tot het benoodigde be- drag onder de bepalingen als opgenomen in het leeningsbesluit van 25 Juli 1921, voor- komende in nunimer 5 der raadsnotulen. Met algemeene stemmen wordt besloten een leening aan te gaan van ,f 4000 tegen eene rente van ten hoogste 6 in aandeelen van f 400 af tet lossen in 10 jaar, te beginnen Ui 1923. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrooting, diens. 1922. Burgemeester en Wethouders steilen voor de begrooting 1922 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te vermeercleren de vol- gende posten: premie van het rijk voor den bouw van ar- beiderswoningen en bescheiden middenstands- voningen .f 5000; opbrengst geldleening 7oor den aankoop van een motorspuit met toe lehooren /4000; teruggaaf van bij voorsd"" gedane betalingen f 1534,85, totale vermeerde- ring der inkomsten f 10534,85; onder de uitgaven te vermeerderen de vol- gende posten: Jaarwedde van den ambtenaar van den bur- gerlijken stand f 90; teruggaaf van over 1921 te veel ontvangen uitkeering volgens de wet "an 24 Mei 189 S 156 f 731,98^; beschikbaar- stelling kosten uitbreiding school Othene aan de vereeniging tot bevordering van gew. lagez onderwijs f 181,33; premie voor den bouw van arbeiderswumngen en bescheiden midden. standswonin6cii f 5000; aankoop motorbrami- spuit en toebehooi en f 4000; onderhoud van naven en ltanaalwerken f 1200, totale vermeei- dering der uitgaven 11203,31% onder de uitgaven te verminderen de vol gen- de post: bedrag enz. 668,46 ¥2, totale vermindering fy 668,4614. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 18, Vaststelling van de verordeningen enz. op den Keuringsdienst. Burgemeester en Wethouders steilen voor, vast te steilen de volgende VERORDENING op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeenten Axel, Zaamslag, Boschkapelle, Overslag, Koe- wacht en Zuiddorpe. Artikel 1. Deze verordennig verstaat: onder „Slachtdieren", Vleesch", „Dooden in nood", en „Keuringsveeaits", wat daaron- der wordt verstaan in en krachtens de Vleesch- keuringswet, Staatsblad 1919, no. 524; onder: ..Keuringsdienst", den keuringsdienst van vee en vleesch; onder: ,,Vleeschkeuring3wet", de Vleesch- keuringswet, Staatsblad 1919, no. 524. Artikel 2. Het bureel van den keuringsdienst is ge- vestigd ten huize van den keuringsveearts te Axel, Stationstraat G. No. 24, Telefoon No. 1. Artikel 3. De kennisgeving van het voomemen een slachtdier te slachten of te doen slachten ge- schiedt overeenkomstig de voorschriften van artikel 2 van het Koninklijk besluit van 5 Juni 1920. Staatsblad no. 285, ten bureele van den keuringsdienst, tusschen de uren door Burge meester en Wethouders van Axel vast te steilen. Uof em Aiov Mctonw in nood gedcod is, geschiedt overeenkomstig de voorschriften van artikel 3 van het Ko ninklijk besluit van 5 Juni 1920, Staatsblad no. 285 ten bureele van den keuringsdienst, tusschen de uren door Burgemeester en Wet houders van Axel vast te steilen, of buiten deze uren aan de woning van den keurings veearts. Artikel 4. De keuring voor het slachten geschiedt: op de plaats, waar het vee zich ter keuring be- vindt, vermeld in de kennisgeving, bedoeld in artikel 2 van het Koninklijk besluit van 5 Juni 1920. (Staatsblad No. 285). Artikel 5. De keuring na het slachten geschiedt: piaatse van slachting vermeld in de kennis geving, bedoeld in artikel 2 van het Koninklijk besluit van 5 Juni 1920. (Staatsblad no. 285). Van gestorven en in nood gedoode dieren ge schiedt de keuring in een daartoe bestemd ge- bouwtje te Axel, voor de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Overslag en Koewacht, en te Zaam slag voor de gemeenten Zaamslag en Bosch kapelle. Artikel 6. Op Zondag, benevens de door Burgemeester en Wethouders van Axel aan te wijzen dagen, wordt niet gekeurd. Artikel 7. Het in artikel 8, eerste lid, dier wet bedoeld onderzoek van vleesch, of sedert de keuring in de gemeente van uitvoer veranderingen zijn opgetreden, waardoor het voorwaardelijk goed- gekeurd of afgekeurd moet worden, heeft niet plaats. Artikel 8. Ieder, die vleesch vervoert, in zijn bezit of onder zijn beheer heeft, is verplicht dit op de eerste vordering van de ambtenai'en, genoemd in artikel 44 der Vleeschkeuringswet te ver- toonen, en, zoo dit verlangd wordt, over te brengen of te doen overbrengen naar het lo- kaal voor noodslachtingen te Axel of te Zaam- s'ag. Bij weigering zal de overbrenging op zijn kosten geschieden, onverminderd de strafver- volging ter zake van de weigering. Artikel 9. De eigenaar, houder of hoeder van een ge storven of in nood gedood slachtdier is ver plicht van het sterven of afmaken zoo spoe dig mogelijk, althans binnen 6 uren daarna, kennis te geven en het dier, met inachtneming der bepalingen van de Veewet, uiterlijk binnen twaalf uren na den dood te vervoeren of te doen vervoeren, langs den kortsten weg naar het daartoe ingericht lokaal, te Axel of te Zaamslag, om daar te worden afgeslacht, ten- zij de keuringsveearts, hoofd van dienst, hier- van schriftelijke ontheffing verleent. Door den keuringsveearts wordt op verzoek van den eigenaar voor de hieronder a en c vermelde gevallen ontheffing verleend, terwijl genoemde functionaris voor de onder b en d genoemde gevallen ontheffing kan verleenen. a. bedoeld in artikel 3 letters a en c van de Vleeschkeuringswet b. bedoeld in artikel 3 letter h van de Vleeschkeuringswet, wanneer de keurings veearts het slachtdier, ter plaatse waar het zich bevindt, zonder nader onderzoek (terstond) kan afkeuren; c. van gestorven dieren, wanneer de keu ringsveearts het slachtdier, ter plant^e waar het zich bevindt, zonder nader onder zoek (terstond) kan afkeuren; d. van dood geboren en gestorven dieren, genoemd in artikel 4, derde lid, van de Vleeschkeuringswet. Tot de kennisgeving, bedoeld in het eersle

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1922 | | pagina 2